Vereen. Staten op hun smalst Drankverbod nog gehandhaafd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Neurath te Genève Het nieuws van heden NU DE RIJKSDAG BIJEENKOMT ZEGETOCHT DER JAPANNERS SPANNENDE STEMMING TE WASHINGTON DE BAROMETER DINSDAG 6 DECEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TAAI VERZET DER UIT- GEDIENDEN Politieke contradicties Houding der verschillende partijen Soc.'dem. motie van wantrouwen Wat Hugenberg c.s, willen Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii| ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE MUIDEN Het Chineesche leger zou per spoor op Russisch gebied gevlucht zijn Chailar veroverd Vele dorpen platgeschoten Nabij Muiden is gistermorgen een autobus met militairen geslipt en over den kop geslagenVerscheidene ernstig ge wonden, van wie reeds twee zijn overleden, vielen te betreuren Foto genomen kort na de ramp Onderhoud met MacDonald. De Duitschers blijven eerst ge lijk recht eischen Standpunt uiteengezet Duitschers tegen Davis voorstel De 2/3 meerderheid op enkele stemmen na bereikt Het verdere program De schuldenkwestie (United Press) Nieuwe voorstellen Eerste deel van Japans vlootvoorstellen Japansche torpedojager vergaan Vijftig man vermist Gandhi goed geluimd Waarom hij in hongerstaking ging New York ontslaat 1OOO vreemdelingen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De hongermarcheerders In een kamp aan den buitenkant van Washington De staking te Athene Een doode en vele gewonden Radium in N.-Afrika? Werkloozencijfer stijgt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18246 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Amerika verkeert in een wonderlijke poli tieke impasse, welke nog tot 4 Maart a.s. duren zal. Het Congres der uitgedienden ziét zich evenals de bij de verkiezingen verslagen President geplaatst voor dringende beslissingen, ■welke geen uitstel meer kunnen lijden. De be langrijkste betreft de kwestie der oorlogsschul den, van welke op 15 Dec. a.s. een afbetalings termijn vervalt. Het Congres is blijkbaar door de laatste nota's van Engeland en Frankrijk allerminst overtuigd van de galbittere noodza kelijkheid voor deze schulden een nieuwe rege ling te treffen, integendeel. Deze nota's, welke hog eens het feitelijk verband aantoonen tus schen Duitschlands herstelbetalingen en de oor logsschulden van Europa aan Amerika, hebben het Congres en den President der Vereenigde Staten dermate ontstemd, dat de Europeesche debiteuren zich zullen moeten beraden of zij een officieele ingebrekestelling willen riskeeren dan Wel zullen betalen. Amerika, dat het feitelijk verband tusschen herstelbetalingen en oorlogs schulden niet wil zien, beschuldigt de nota's van Engeland en Frankrijk van draaierij en on juist propagandisme. Dergelijke beschuldigingen zjjn nu juist geen teekén van groote welwillend heid. Plaatst men zich geheel op het Amerikaan- sche standpunt dan moet men de logica toch eenigszins geweld aan doen om alle argumenten voor een prompte oorlogsschuldbetaling op 15 December te kunnen aanvaarden. Een dezer argumenten luidt al» -<olgt. Amerika verkeert in een veel nijpender crisisnood dan de meeste Europeesche debiteurstaten. Het aantal werkloozen is er grooter dan waar ook, de begrooting vertoont er een ontzaglijk ongedekt tekort, waarbij ver geleken de tekorten op de begrootingen der schuldenaars slechts weinig belangrijke lacunes zijn. Het belastingjuk drukt op de Amerikanen leeds zoo zwaar, dat het moeilijk nog van itieuwe gewichten voorzien kan worden zonder dat daardoor het gevaar ontstaat, dat de nog dollars bezittende Amerikanen er onder be dijken. Er zullen enorme bedragen gevonden bloeten worden om de noodige correcties aan te brengen op het a-sociale systeem, dat in tijden van voorspoed minder fiiftest bleek dan thans, nu de nood onmiddellijk aan den man homt. Hoe zou onder deze omstandigheden Amerika kunnen toestemmen in een uitstel der dorlogsschuldbetaling? Dat indirect jimerika hog grootere schade zal lijden door de gevolgen Welke deze betaling op den koers van het Engel- Sche pond en op geheel den wereldhandel met rtch mee zal brengen, heeft Europa duidelijk Senoeg gezegd, maar het Congres heeft daar êeen ooren naar. Soit. Doch waarom heeft het Congres der uitgedienden het voorstel tot op heffing van het 18e amendement op de Grond wet verworpen, indien het zoo in zwarte geld zorgen zit, dat het de Europeesche kip wrl slachten om zich van het gouden ei meester te biaken? Indien de opheffing der drooglegging Ware aangenomen, zouden aan rechten op alco holhoudende dranken zóóveel dollars in de Ameri kaansche schatkist zijn gerold, dat het totaalbe- <h"aê der op 15 Dec. vervallende ooiiogsschuldbeta- hng vele malen zou zijn overtroffen. Bovendien hereikt het oude Congres met dit verwonderlijk Votum niets anders dan dat de wederbevochti- Sing der Vereenigde Staten slechts voor enkele biaanden moet worden uitgesteld. Erg vooruit ziend blijken de heeren uitgedienden niet. Een tweede argument vöör het eischen der oorlogsschuldbetaling vindt Amerika in den weinigen voortgang der ontwape- hingsconferentie. En inderdaad dit argument tiet er heel wat sterker uit. De tactiek om eVentueele oorlogsschuldenherziening uit te sPelen als een middel om pressie uit te oefenen °P Europa, opdat het tot een wezenlijke bewa peningsvermindering moge besluiten, verdient Waardeering, omdat elke poging, welke gericht Is op een zekere mate van ontwapening, ge waardeerd moet worden. Dat de Amerikanen hun vorderingen op Europa niet willen verlich- lon, Zoolang er in Europa nog geld genoeg blijkt te zijn voor het instandhouden van gedrochte lijke oorlogsapparaten, is volkomen begrijpelijk. h*aar totaal onbegrijpelijk is het, dat de Ame- r'kaansche gedeleerde Norman Davis op het °°genblik te Genève aanstuurt op het sluiten Vau een conventie, waarin de tot nu toe „be ukte resultaten" der ontwapeningsconfe- Zentie zouden worden vastgelegd, om daarna "e conferentie zelf voor onbepaalden tijd te kunnen verdagen, Ten eerste kan een derge lijke conventie in dit stadium slechts van een Waterdunnen inhoud zijn, en ten tweede kan verdaging gemakkelijk ontaarden in een definitief staken der conferentie. Tegen dit laatste bezwaar vormt het instel len van een permanente oiitwapeningseommis- si®> waarin alle te Genève vertegenwoordigde landen zitting zouden moeten nemen, slechts ^n onvoldoende compensaties want tenslotte ïaakt de ontwapeningskwestie aan zóóvele en belangrijke vraagstukken, dat een dergelij ke commissie niet veel meer dan desiderata en adviezen zal kunnen opstellen, terwijl de ver killende regeeringen zelf de beslissingen in hand houden. Bovendien neemt het per manent worden van een soort van ontwape ningsconferentie op kleinere schaal een der voornaamste prikkels om tot tastbare resul taten te komen, weg, n.l. den drang van den tijd. Of is het den Vereenigden Staten er misschien om te doen om de ontwapeningsconferentie practisch te laten mislukken om daardoor hun betalingseisch volledig te kunnen handhaven? De tegenstrijdigheden in Amerika's houding tegenover deze hoofdproblemen toonen wel dui delijk aan, hoe hoog tijd het wordt, dat aan het interregnum der reeds opgezegde Amerikaan- sche politici een einde komt, opdat de nieuw gekozenen aan het woord kunnen komen. Heaas, zal dit echter nog eenige maanden moe ten duren. BERLIJN, 5 Dec. Volgens V.D. is in de frac tievergadering der N.S.D.A.P. nog niet defini tief beslist, welke houding men tegenover de regeering zal aannemen. Of de fractie zal stem men voor -erdaging van den Rijksdag, zal af hangen o.a. van de amnestiekwestie. De Centrumsfractie besloot in te stemmen met een lange verdaging van den Rijksdag, om de regeering gelegenheid te geven voor prac- tischen arbeid. Verder besloot zij initiatiefvoorstellen in te dienen tot gedeeltelijke opheffing van Von Pa- pen's noodverordeningen inzake werkverschaf fing en herstel der economie, met name van het stelsel der belastingbons. BERLIJN, 5 Dec. (V.D.) In de heden ge houden fractievergadering van de soc.-demo- craten werd besloten Paul Loebe weder candi- daat te stellen voor het Rijksdagpresidentschap. De fractie zal verlangen, dat de Rijksdag onmiddellijk de regeeringsverklaring aanhoort en dat zich daaraan aansluit een debat over de belangrijkste politieke, economische en so ciaal-politieke kwesties. Verder zal dadelijk een motie van wantrouwen tegen de regeering wor den voorgesteld, daar de samenstelling van het nieuwe kabinet geen waarborgen biedt dat zijn politiek belangrijk zal verschillen van die van het vorige kabinet. De fractie zal verder eischen de uitkeering van een winterbijslag aan alle steuntrekkenden, afkondiging van amnestie voor alle politieke en door socialen nood veroorzaakte delicten, opheffing van de verordening' tegen politieken terreur en van de speciale rechtbanken, werk verschaffing en uitvoering van de kolonisatie plannen. In een oproep wordt het kabinet-Von Schlei cher vooral ook aangevallen als beschermer van het kapitalistische stelsel. BERLIJN, 5 Dec. (V.D.) Het hoofd van de persafdeeling der Duitsch-Nationale Partij Hoogste barometerstand: 767.8, Stamway. Laagste barometerstand: 751.9, Akurcyri. Verwacht: Zwakke tot matigen, verander- lijkc wind, later uit Noordelijke richtin- gen, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vries- punt des nachts. Overdag weinig verande- H ring in temperatuur. |j ïon op 7.55, onder 3.46. Volle Maan Dinsdag 13 Dcc. v.m. 2.41 Licht op 4.16 =E schrijft in een artikel „Overgang of eindoplos sing?", dat de drie eischen der Duitsch-natio- nalen zijn 1. Vastberaden moet worden verder gegaan op den weg, die leidt van het parlementarisme van Weimar naar den autoritairen staat 2. Het dualisme tusschen Rijk en Pruisen mag niet weer ontstaan, ook niet langs den weg van een accoord tusschen Centrum en Nat.-Soc. in Prutsen. 3. De economische wederopbouw moet vol gens een uniform plan worden uitgevoerd, met uitschakeling van alle socialistische experi menten. TSITSIHAR, 5 Dec. (Reuter). Volgens hier ontvangen berichten vlucht het Chineesche le ger in Mandsjoerije momenteel in wanorde voor den snellen opmarsch der Japanners in Ooste lijke richting naar èhailar. Met zijn bevelhebber Su Ping Wen, die hard nekkig onderhandelingen over in vrijheidstel ling van de 250 Japansche burgerlijke gijzelaars heeft geweigerd, vluchtte het Chineesche leger gisteravond met den Oost-Chineeschen spoor weg naar Russisch grondgebied, nadat het door een bombardement van Chailar gedesorgani seerd was. Uit Tokio seint Reuter: Volgens een nog niet bevestigd bericht, zijn de Japansche troepen Chailar binnengerukt. Ook wordt gemeld, dat de 250 Japansche gij zelaars, die generaal Su Ping Wen gevangen hield, op 27 mannen na, veilig op Russisch grondgebied zijn aangekomen. Onder degenen, die nog gevangen zijn, bevindt zich ook consul Yamazaki. CHARBIN, 5 Dec. (Per telefoon). De heden door de Japansche troepen bezette stad, Chai lar, wordt door de Chineezen ononderbroken beschoten. Talrijke dorpen in de omgeving zijn door artillerievuur volkomen vernield. De Japansche luchtstrijdkrachten hadden heden een ongeluksdag. Twee hunner vliegtui gen maakten een noodlanding, terwijl een es kader bij vergissing Japansche transportcolon nes met bommen bestrooide, waarbij 5 Russi sche chauffeurs gedood en verscheidene vracht auto's vernield werden. (United Press) Naar V. D. nog meldt, heeft Japan Moskou op de hoogte gesteld van haar operaties langs het Westelijk gedeelte yan den Chineeschen Oosterspoorweg. GENÈVE, 5 Dec. Hedenmiddag is de Duitsche minister van Binnenlandsche Zaken Von Neu rath te Genève aangekomen in gezelschap van Ministerial-direktor Meyer, Geheimrat Katzen. berger en Geheimrat Frowein. In den vooravond hadden Von Neurath en MacDonald hun eerste onderhoud, dat een uur duurde. Van bevoegde Duitsche zijde wordt er de na druk op gelegd, dat de besprekingen slechts kunnen plaats hebben op de basis van de on derhandelingen, die Von Neurath de vorige week met Simon heeft gevoerd en waarin, uit sluitend de gelijkgerechtigdheidskwestie in den zin van het eerste deel van Simon's voorstel werd behandeld. Bespreking van andere proble men komt voorloopig niet in aanmerking, daar Duitschlands deelneming aan de conferentie af hankelijk is van een duidelijke beslissing inzake de gelijkgerechtigdheid. Men neemt aan, dat Von Neurath den Engelschen premier reeds in dezen zin heeft ingelicht omtrent Duitschlands houding bij de komende besprekingen. Het eerste onderhoud is overigens vermoedelijk van alge- meenen aard geweest. Vanmiddag hadden Herriot, MacDonald en Norman Davis een bespreking, waaraan ook Ba ron Aloisi, kabinetschef van MuSsolini, deelnam, en waarbij het bekende voorstel van Norman Davis tot het afsluiten van de eerste periode van de Ontwapeningsconferentie uitvoeriger werd behandeld. In welingelichte kringen ver luidt, dat de Fransche regeering er in geslaagd is, eenige veranderingen in het Amerikaansche plan te bewerken. Van Duitsche zijde wordt er WASHINGTON, 5 Dec. (Reuter). Op plech tige wijze heeft vanmiddag om 12 uur de ope ning plaats gehad der zitting van beide Hui zen van het Congres. Op 4 Maart 1933 moet dit Congres, volgens de grondwet, zijn zittin- gett beëindigen. Vóór dien datum moet het Congres de be grooting voor het op 1 Juli beginnende dienst jaar hebben afgehandeld. Behalve de begrooting wachten echter nog talrijke andere vraagstukken op behandeling, zooals de invoering van 3 pet. alcohol-houdend bier, de voorbereiding van een spoedige ophef fing der bepaling in de grondwet, waarbij ster ke drank verboden wordt, hulpmaatregelen voor den noodlijdenden landbouw, steunverlee- ning aan de 25 millioen werkloozen (de gezins leden meegerekend) en hervorming van het particuliere bankenstelsel. Het nieuwe banksysteem moet voortaan strenger onderscheid maken tusschen zuiveren bankhandel en bedrijvigheid der speculatie; de noodzakelijkheid hiervan is aangetoond uit de resultaten van talrijke banken en de milliar- den verliezen, geleden bij Insull en andere concerns. Een belangrijke kwestie is tenslotte ook de herziening van de wet betreffende de Federal Reserve Bank, ten doel hebbend de voor steundoeleinden benoodigde groote contingen ten regeerings-schuldbewijzen gemakkelijker te absorbeeren, alsmede zoo groot mogelijke hoe veelheden baargoud vrij te maken voor geval len van nood. Spoedig na de opening van het Congres diende de democratische partijleider Rainey in het Huis van Afgevaardigden een motie in, waarin de afschaffing werd voorgesteld van artikel 18 van het grondwetsaanhangsel, dat pet drankverbod bevat. Voor de resolutie stemden 272 parlementa riërs, tegen 144. Daar de vereischte 2/3 meer derheid dus niet verkregen werd gold de motie als verworpen. Naar United Press ons nader telefoneert, zijn de democraten thans van plan, voor een wijziging van de Volstead-act op te komen, waardoor tenminste bier zal worden toegela ten. De nederlaag, die de democraten heden hebben geleden, zou echter onmiskenbaar be- teekenen, dat een volledige afschaffing van de drankwet tijdens de 50 dagen, welke het oude Congres nog bijeen zal zijn, uitgesloten is. De boodschap van president Hoover aan het Congres wordt morgen voorgelezen. Volgens den correspondent van de „New-York Times" te Washington zal Hoover hierin slechts eeh korte zinspeling maken op de oorlogsschulden- kwestie, welke hij voor 15 December niet in detail zou behandelen. Hoover zou verder de vorming voorstellen van een commissie, belast met de voorbereiding van een herziening der schuldenregeling. De voormannen uit het par lement leiden hieruit af, dat Hoover verwacht, dat de betalingen op 15 December worden ver richt. Volgens in omloop zijnde geruchten zou de regeering zelfs tot de conclusie zijn gekomen, dat elke poging om aan het Congres ten aan zien der 15 December vervalllende schulden een gedragslijn voor te schrijven, zelfs voor wat Engeland betreft, van de hand zou wor den gewezen en dat elke momenteel tot het Congres uitgebreide bespreking van dit vraag stuk het verzet tegen elke geste van den pre sident in de richting eener herziening zou vergrooten. WASHINGTON, 5 Dec. (Per telefoon). Bij de opening der zitting van het Huis van Afge vaardigden sprak een geestelijke een gebed uit tot terugkeer van de welvaart. De tribunes wa. ren meer dan bezet en alles wachtte in adem- looze spanning op de stemming over het de mocratische voorstel inzake de prohibitie-kwes tie. Vóór de afschaffing van het drankverbod werden 271 stemmen tegen 144 stemmen uit gebracht. De „droge" democraten uit het Zuiden had den zich vereend met de republikeinen uit de landelijke districten om den „natten", en met hen den toekomstigen vice-president Garner, een nederlaag te bezorgen. Zij zijn er nu verder op uit, den terugkeer van kroegen op straathoeken te verhinderen, waarin de arbeidende klassen vroeger, op grond van het in Amerika gebruikelijk stelsel van het wederzijdsche vrijhouden, Zaterdags hun weef loon verdronken. Ook willen ze verhinderen, dat na afschaffing der prohibitie de bondsstaten, die zich niet hebben aangesloten bü de hiertoe vereischte meerderheid der staten, zullen worden overvoerd met spiritualiën uit de „nat te" staten. In verband hiermee is het mogelijk, dat de afschaffing der prohibitie, wanneer zij in het voorjaar der parlementaire winterzitting plaats heeft, toch nog wordt doorgevoerd overeenkom stig de wenschen van Hoover, die vooral wil, dat eiken bondsstaat volledige vrijheid zal wor den gelaten over zijn drankwetgeving. Dit stand punt kostte Hoover tijdens de jongste verkie zingen den steun der „natten". WASHINGTON, 5 Dec. (Reuter.) Een wets voorstel tot wijziging der prohibitiewet, ten einde den verkoop van natuurlijk gegisten wijn mogelijk te maken, is bij het Huis ingediend door Lea, democratisch afgevaardigde uit Cali- lornië, waar millioenen gallons op verkoop wachten. De democraat O'Conner stelt voor. den ver koop van bier van 3.2 pet. toe te staan. op gewezen, dat het voorstel in zijn huidigen vorm voor Duitschland onaanvaardbaar is. Het voorziet in de instelling van een internatio nale commissie, die in drie jaar het ontwerp voor een algemeene ontwapeningsovereenkomst moet uitwerken, in welke overeenkomst tegelij kertijd de veiligheids- en gelijkgerechtigdheids kwesties worden geregeld. De Duitsche eisch tot gelijkgerechtigdheid wordt dan tot de hervat ting van de conferentie over drie jaar openge laten. Van Duitsche zijde heeft men den indruk, dat het Amerikaansch-Fransche voorstel is ingege ven door den wensch, zich van de ontwape ningsconferentie terug te trekken. GENÈVE, 5 Dec. (V.D.) De Japansche regee ring heeft door middel van haar delegatie te Genève het eerste deel van de Japansche vloot voorstellen aan de groote mogendheden over handigd, waarin zij echter alleen aandringt op vermindering van het aantal slagschepen. Het tweede, politieke, deel is nog niet over handigd. In dit deel zou de Japansche regeering een algemeenè ontwapeningsovereenkomst tus schen alle zeemogendheden voorstellen en daar naast regionale overeenkomsten tusschen de groote zeemogendheden. Verder zou Japan daar in een verandering eischen van de 5:5:3 ver houding, die op de conferenties te Londen en Washington is vastgesteld voor de vlootsterkten van Engeland, Amerika en Japan. TOKIO, 5 Dec. (Per telefoon) De Japan sche torpedojager „Sawarabi" is hedenmiddag in een storm ten Noorden van Formosa ver gaan. Van de 64 koppen tellende bemanning konden er slechts veertien gered worden. Eeni ge andere torpedojagers, die de „Sawarabi" vergezelden, pogen nog andere schipbreukelin gen aan boord te nemen. Voorts zijn twee kruisers uit Macao in allerijl naar het tooneel van de ramp vertrokken. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt doör de onstuimige zee. De „Sawarabi" meet 900 ton en werd in 1924 te water gelaten. (United Press) POONA, 5 Dec. Per telefoon). Mahatma Gan dhi verklaarde heden aan een United-Pressman, dat hij de hongerstaking, welke hij Zaterdag begonnen was uit sympathie voor den brahmaan prof. Pathwardhan en den volgenden dag weer had beëindigd, op geenerlei wijze beraamd had. „Ik heb plotseling een roep der Voorzienigheid ontvangen", zeide de Mahatma, „en heb dien zonder overleg opgevolgd. Mijn toekomst ligt in Gods hand. In ieder geval ben ik echter be sloten, de voorwaarde voor mijn vrijlating, welke mij is voorgesteld, niet te aanvaarden". Gandhi is reeds weer wat hersteld. Hij was goed geluimd, doch zijn ellebogen zaten in dik verband. (United Press) NEW-YORK, 5 Dec. (Reuter). Een duizend tal vreemdelingen, die werkzaam zijn in de verschillende ziekenhuizen alhier zijn ontsla gen. Men wil hen vervangen door Amerikaan sche staatsburgers. In het jaarlijksch rapport van het ministerie van arbeid wordt aangedrongen op verscher ping van de immigratie-wetten; alleen aan vreemdelingen, die voor speciale vakken wer kelijk noodig zijn, dient verlof te worden toe gestaan de Vereenigde Staten binnen te ko men. Ook wordt in het rapport voorgesteld, dat het Engelsch kunnen lezen een van de voorwaarden voor naturalisatie vormt. Het Amerikaansche Congres geopend. Voor stel tegen het drankverbod op het nippertje verworpen. Von Neurath te Genève. Radium ontdekt in O.-Afrika? Japansche torpedojager vergaan; 50 man ver mist. Engelsch werkloozencijfer stijgt. Werkloozenkamp te Washington. Zegetocht der Japanners in Noord-Mand- sjoerije. New-York ontslaat 1000 vreemdelingen. Verkiezingen in Thiiringer; winst voor Nazi's en Communisten. Salaris- en loonsverlaging voorgesteld te Bloe- mendaal. De „Krakatau" te Soerabaja. Opnieuw rampokpartijen. Aardschok in onze Oost. Gouden ldoosterfeest van Mgr. Pac. Bos O. Gap. Contact tusschen werkgever en werknemers; initiatief te Haarlem. Banklooper te Rotterdam van 1000 beroofd. Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg bij Schagen; drie gewonden, van wie één zwaar. De Zesdaagsche te Keulen. Plaatsing van kostgangers in de werkverschaf fing. De verdachte van den roofoverval in Den Ham aangehouden. WASHINGTON, 5 Dec. (Reuter) Dank zij uitgebreide voorzorgsmaatregelen is het de po litie gelukt de „hongermarcheerders" in vracht auto's naar een kamp aan den buitenkant van de stad te brengen. Morgen mogen zij Wash ington binnenkomen, doch optochten zijn ver boden en om het Kapitool is een „banmijl" getrokken, die afgezet is door politie en brand weerlieden. Nader wordt geseind: Een honderdtal hon- gerdemonstranten deed een poging door te dringen tot het Kapitool, doch de bewakende politiemacht was te sterk, zoodat zij hun po ging opgaven. ATHENE, 5 Dec. (V. D.) Op verschillende plaatsen van de stad is het heden tot bloe dige botsingen tusschen stakers en politie ge komen. Eén persoon werd gedood en vele ge wond. Er hebben eenige arrestaties plaats ge had. De regeering heeft aan de stakers een ultimatum gericht, waarin geëischt wordt, dat de arbeid Dinsdag wordt hervat, daar de sta kers anders zonder termijn worden ontslagen. NAIROBI, 5 Dec. (Reuter.) In het Nanyukl- gebied is radium ontdekt. Een en ander dient nog te worden bevestigd. LONDEN, 5 December. (Reuter). Het werk loozencijfer is in de periode van 24 October tot 21 November opgeloopen tot 2.799.806, d.w.z. met 52.800. DECEMBER IS DE WINTERMAAND van heerlijk, huislijk leven, de kachel smeekt om anthraciet van HOENDERDOS te geven! Hoogste stand op Dinsdag I uur n.m.: 762 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1