Von Schleicher behaalt succes Nazi beroept zich op Weïmar VEREEN2GDE KATHOLIEKE PERS Stap voorwaarts Het nieuws van heden DE MAARSCHALKSSTAF BOODSCHAP VAN HOOVER GOERING,, VERTEEDERT" DE SOCIALISTEN DE BAROMETER WOENSDAG 7 DECEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling De democratie in de antï-chamfore Wolvenpiaag in Spanje Drama in Polen Hij wil betaling op IS December ,,'s werelds welvaart hangt van Amerika af" Een verkoopsbelasting Het Weeriiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NA DEN BRAND OP DE MOLDANGER Gandhi en de paria's Staking in Griekenland Behalve in de hoofdstad, ook in de andere voorname steden mmmm Het s.s. „Moldanger"dat destijds door brand is geteisterd is naar het Amsterdamsche droogdok gesleept. Het schip op het IJ, toen er een zware mist hing Herriot voor Duitsche rechtsgelijk heid binnen een internationaal regiem Von Neurath aarzelt Ze kiezen op nat.-soc. voorstel Esser Centrumals eersten vice-voorzitter „Schleicher is gered" Kapt. Goering „Schleicher gered" MacDonald en Herriot naar Parijs Ontmoeting met Neville Chamberlain Einstein's „verhoor Wetenschappelijk Amerika diep verontwaardigd Algemeene staking in Buenos Aires Aanslag op een autobus VAN HET OOSTELIJK FRONT Drieduizend man van Su Ping Wen door de Sovjets geïnterneerd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Kan alleen in Chicago Bandietenoverval op klaar lichten dag Hongermarsch onder politie-geleide Petities overhandigd Mgr. E. van Goethem Apostolisch Vicaris in Belgisch Congo W. Brakel Jr., Botermarkt 17 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18247 AdvertentieprijzenPer iossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De politïecordons, die het gebouw van den Rijksdag voor en tijdens de opening van het nieuwe parlement afzetten, konden werkeloos toezien. De Berlijners hebben óf be grepen, dat ze toch tegen deze cordons niets ver mógen óf ze zijn beu geworden van Rijksdags- openingen. In het Wallot-gebouw was het ook rustig. Er waren alleen wat interrupties en bij- valsstormen. Politieke sensaties bleven uit. De nationaal-socialisten. hadden er voor gezorgd, dat Clara Zetkin niet meer kon optreden als ouderdoms-presidente. Tot dit doel hadden zij een generaal Litzmann opgespoord, welke een kleine 85 lentes telt en denzelven zuiver ge maakt, in de Hitleriaansche leer. Hield eenige maanden geleden de bloedroode Clara een heftig communistische rede, de generaal hield een lof rede op Hitier. En hij beging de tactloosheid wat Clara niet deed, om den Rijkspresident er bij te halen, wat trouwens tegen elk goed par lementair gebruik is. En de oude generaal deed het niet zoo mis. Hij citeerde de grondwet, die voorschrijft, dat alle macht van het volk uitgaat en zei, dat de niet goed geïnformeerde Hinden burg de grondwet overtreedt door de macht niet aan Hitler, den man van het volk, te geven, maar aan Von Schleicher, den heer van de „hauchdunne Schicht". Dit is in zooverre waar, dat al wat er in Duitschland thans gebeurt, weinig met democratie heeft te doen. De demo cratie is in Duitschland op zachte zolen weg geslopen. Zij, zit in de antichambre, zal wel weer eens terugkomen, maar het salon heeft zij ontruimd. Erger was, dat deze president van nog niet een dag dapper mededeed aan het neer halen van Hindenburg's positie, wat tegenwoor dig bij de nationaal-socialisten „dernier cri" is; zelfs van diens roem als veldmaarschalk. Hitier 4elf is er mede begonnen door herhaaldelijk te beweren: ik heb de toekomst, ik ben 42, Hin denburg 83. Waarmede hij de aftandigheid van den maarschalk propageerde. Deze generaal Litzmann maakte het nog heel wat erger. Hij plaatste zich boven den veldmaarschalk en ver klaarde zonder blikken en blozen, dat Hinden burg aan de dapperheid van zijn des gene raals brigade den maarschalksstaf had te dan ken! De nationaal-socialisten ontketenden stor men van bijval. Het is fraai. De regeering was bij deze eerste consti- tueerende zitting natuurlijk niet aan wezig. Haar aanwezigheid zou alleen noodzakelijk zijn geworden, als het communis tische voorstel, om reeds vóór de regeerings- verklaring de moties van wantrouwen in stem ming te brengen, een meerderheid zou hebben behaald. Dan had Von Schleicher met de roode map moeten komen. Maar daarvan moesten buiten de communisten de partijen niets hebben. De bezadigde partijen niet, omdat zij werkelijk werk willen doen ter bestrijding der Werkloosheid, die het volk dusdanig teistert, dat het tot schier Bijbelsche verzuchtingen komt als: „Onze spijzen zijn tranen", door den ouderdomspresident geciteerd. De sociaal-de mocraten zijn bang voor nog grooter communis- tischen aanwas. En de nazi's weten, dat hun kansen op verlies groot zijn, want ook de gemeenteraadsverkiezingen van Zondag in Thüringen beteekenden weer 'n nederlaag voor hen. En zoo kon de afwezige Von Schleicher een groot succes boeken. De heele Rijksdag stemde tegen het communistische voorstel. Dit beteekent, dat de Rijksdag de nieuwe regee ring voorloopig tot na Kerstmis en wellicht hog langer, zal dulden. De communisten voel den dit zeer goed en beschimpten de socialisten als: „redders van Von Schleicher." En inder daad heeft de tweede generaal, die na generaal Caprivi, Rijkskanselier werd, al een heelen voorsprong op den civilist Von Papen, die als cavalier te onstuimig in huzarenlaarzen ging. De weer herkozen Rijksdagpresident, de Nationaal-socialist Goering heeft, even als Litzman, zich wederom opgeworpen als verdediger van de grondwet en artikel 1 geciteerd, hetwelk zegt dat alle macht van het Volk uitgaat. Hij knoopte daaraan de bemer king vast, dat Hitier kanselier had moeten wor den. Maar dit zijn maar woorden. De Nazi's rekenen voorloopig niet meer op een kanse lierschap van Hitier. Dit blijkt overtuigend uit de plaatsvervangingswet, die zij hebben inge diend. De grondwet bepaalt, dat bij ontstentenis van den Rijkspresident deze vervangen wordt door den Rijkskanselier. De Nazi's willen thans hem doen vervangen door den president van 't MADRID. 6 Dec. (Reuter.) In de gebergten van "Spanje valt sneeuw, welke zeer belemmerend is Voor het verkeer. In Noord-Spanje kwamen zelfs Wolven tot aan de woningen der menschen. Men vreest, dat hun verscheidene dagen geleden een Priester ten offer is gevallen. WARSCHAU, 6 Dec. (Reuter.) Nabij Kowel lh Wolhynië is een boer dooi een troep wolven Overvallen en verscheurd. Ook twee in de na bijheid grazende paarden werden door de wol- Ven aangevallen. Rijksgerechtshof te Leipzig. Von Schleicher heeft thans als Rijksweerminister macht over de Rijksweer, als Commissaris van Pruisen macht over de politie. De Nazi's willen verhinderen, dat hij onder denkbare omstandigheden ook de macht van Rijkspresident zou krijgen. Tot dus verre hebben de Nazi's nooit aan zulk een wet gedacht. Integendeel: zij hebben er altijd op gespeculeerd dat Hitier als kanselier ook plaats vervangend president zou kunnen worden. Door het indienen van het genoemde wetsvoorstel leveren zij het bewijs dat zij voor afzienbaren tijd niet meer rekenen op een kanselierschap van den zich in aftakeling bevindenden Adolf. De geheele Hitler-pers blaast trouwens, na eerst allerlei oratorischen rimram van strijd op leven en dood gedebiteerd te hebben, over de heele linie den aanval op Von Schleicher voor loopig af. De ontwikkeling van het experiment-Von Schleicher kan dus vermoedelijk in de eerste weken rustig worden afgewacht. WASHINGTON, 6 Dec. (Reuter). In beide ka mers van het Amerikaansche cohgres werd he den de jaarlijksche boodschap voorgelezen van president Hoover, waarin deze als program voor de huidige congreszitting verlangt een verdere vermindering van alle federale uitgaven, een hervorming van het particuliere bankenstelsel en nauwe samenwerking met het buitenland in economische kwesties. Hoover benutte de gele genheid niet om de prohibitie-kwestie te bespre ken, terwijl hij ook niet inging op de jongste nota's van Engeland en Frankrijk. Wel wordt in de boodschap verklaard, dat de president den wensch der voormalige geallieer de debiteur-staten tot uitstel van de op 15 De cember vervallende oorlogsschuldenbetalingen verwerpt. In de motiveering wordt gezegd, dat vertrou wen en vriendschap alleen dan in stand kun nen worden gehouden, wanneer men verdragen trouw naleeft, totdat ze door een wederzijdscbe overeenkomst gewijzigd zijn en een voor beide partjjen gelukkige oplossing gevonden is. In de boodschap wordt te kennen gegeven, dat Hoover voor de staten, waarvoor transfer moeilijkheden bestaan, maatregelen denkt te nemen om deze hindernissen op te heffen. Van de economische wereldconferentie hoopt Hoover een verbetering der warenprijzen, werk verschaffing' en een vooruitgang der zaken in het algemeen wel in het bijzonder door de sta biliseering der valuta's en de verlaging der ta riefmuren. Wanneer de economische wereldconferentie en de ontwapeningsconferentie niet slagen zul len er ernstige gevaren ontstaan. Slagen ze wel, j| Hoogste stand: 774.0 m.M. te Varna. ij H Laagste stand: 750.3 m.M. te La Co- E: runa. jE Ej Verwachting: Matige, aan de kust tij- delijk< krachtige, Noordelijke tot Noord- Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht eenige sneeuw, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon op 7.56, onder 3.46. Volle Maan Dinsdag v.m. 2.41. Licht op 4.16. dan openen zich geweldige wegen ten goede. Het welzijn van ons volk hangt af van het succes van den wereldvrede, de wereld-ontwa pening en het georganiseerde wereldherstel. En meer dan ooit kan men thans zeggen, dat de wereldwelvaart en het behoud der beschaving afhangen van de beslissing van Amerika in deze beide kwesties. Om evenwicht te brengen in de begrooting stelt Hoover voor een van de fabrikanten te heffen algemeene verkoopsbelasting, waarvan alleen voedingsmiddelen en misschien ook be paalde soorten van kleedingstukken bevrijd zul len zijn. Verder wordt aanbevolen een verlaging' van alle meer dan 1000 dollar bedragende salarissen van federale ambtenaren met 11 pet., of de gedwongen vacantie meegerekend, van 14.8 pCt. De begrooting voorziet in de beëindiging der reeds begonnen openbare werken en de voort zetting van het systeem, dat het vorig jaar door de regeering begonnen is en dat gelijk staat met de organiseering van de 5-dagenweek. Dit voor beeld moest worden opgevolgd. Het bankstelsel acht Hoover volkomen ontoe reikend. Hieraan wijt hij dat 4665 banken met een totaal depót van 3300 millioen dollar sedert Januari 1930 de betalingen hebben gestaakt. Blijkens telefonisch bericht van United Press bevat de eigenlijke boodschap vaan Hoover na genoeg niets over de schuldenkwestie. De ver werping van het verzoek om uitstel van Enge land en Frankrijk, zooals dat boven is weer gegeven, is vastgelegd in een speciale boodschap aangaande het schuldenvraagstuk, welke tege lijkertijd aan het Congres is voorgelegd. POONA, 6 Dec. (Per telefoon). Gandhi heeft heden een manifest bekend gemaakt aan het In dische volk, waarin hij er toe aanspoort, den 18en December als „dag der bestrijding van het pariastelsel" te vieren. De mahatma roept ver der alle Indiërs op tot volkomen afschaffing van het pariastelsel en is voornemens een pro gram hieromtrent uit te werken. (United Press) ATHENE, 6 Dec. (Reuter) De verkeerssta- king- heeft zich over de voornaamste steden van Griekenland uitgebreid. Ook verschillen de andere vakbonden, zooaals de arbeiders in de meelindustrie, de bakkers en de textiel arbeiders, hebben zich bij de staking aange sloten. ATHENE, 6 Dec. (Reuter) Volgens de bla den heeft de Grieksche regeering in onder zoek een converteering van alle binnenland- sche leeningen in één 5 pct.-leening. A*:#: ■A' .ÈA -'-'.V bW"*?» "C'-'V J:. GENÉVE, 6 Dec. (Reuter.) In de bijeenkomst van de gedelegeerden der vijf groote mogendhe den gaf von Neurath hedenmorgen nadrukke lijk te kennen, dat hij het Fransche standpunt ten aanzien van het plan van Normen Davis (tot 3-jarige verdaging der ontwapeningsconfe rentie) wenschte te kennen. Herriot herinnerde er toen aan, dat Frankrijk niet vijandig staat tegenover de door Duitsch land geëischte rechtsgelijkheid op voorwaarde, dat deze wordt uitgeoefend in een internatio naal regiem, dat gelijke veiligheid aan alle be trokken naties verzekert. Naarmate Frankrijk meer zijn veiligheid verzekerd zal zien tegen elk aanvalsgevaar, des te meer zal het geneigd zijn, Duitschland zijn onafhankelijkheid inzake bewapening te laten terugwinnen. Het meest practische middel zou volgens Her riot zijn: de conferentie haar arbeid laten voort zetten in het bijzonder door de behandeling van het Fransche plan tot organisatie van den vrede. Naar algemeene opvatting zou deze verklaring van Herriot 6 maanden geleden onmogelijk ge weest zijn en beteekent zjj een stap voorwaarts. Toen aan von Neurath gevraagd werd, of on der deze omstandigheden Duitschland's terug keer tot de ontwapeningsconferentie mogelijk was, antwoordde hij dat hij zich zijn standpunt moest voorbehouden. BERLIJN, 6 Dec. (W. B.) In zijn rede bij de opening van den Rijksdag stak de voorloopige voorzitter-naar-leeftijd, de nat.-soc. generaal von Litzmann, de loftrompet op Hitler, die al veertien jaar werkt aan de oplossing van het probleem van de redding van Duitschland, doch telkens weer wordt gepasseerd. Het resultaat van de regeering-von Papen is een chaos in de binnenlandsche en een isolatie in de buitenlandsche politiek. Von Litzmann werd tijdens zijn rede her haaldelijk geïnterrumpeerd door communisten en socialisten. Na de rede werden de namen van de leden afgelezen en werd vastgesteld, dat de Rijksdag in staat is besluiten te nemen. Vervolgens werd een schrijven van rijkskan selier von Schleicher voorgelezen, waarin deze de samenstelling van zijn regeering mededeelt. Hierna wordt overgegaan tot de verkiezing van den voorzitter. Als candidaten worden voorgesteld Goering (nat.-soc.), Loebe (soc.-dem.), Toergler (comm) en Graef (Duitsch-Nat.). Reeds bij de eerste verkiezing wordt Goering met 279 stemmen gekozen. De Nationaal-Socialisten begroeten deze ver kiezing met luide „Heil"roepen. Op Loebe werden uitgebracht 120 stemmen, op Toergler 92 en op Graef 51 stemmen. De so cialisten verklaarden dat zij van hun gewoonte om een lid van de sterkste fractie tot voorzitter te kiezen afweken, omdat Goering tot een anti- parlementaire partij behoorde. Tot eersten vice-voorzitter werd herkozen de Centrum-afgevaardigde Esser, met 445 van de 544 stemmen. Goering hield een korte rede, waarin hij aller eerst dankte voor het hem geschonken vertrou wen. Het zal zijn plicht zijn, den Rijksdag te leiden in overeenstemming met de grondwet en de orde, en steeds op de bres te staan voor de rechten van het volk. De belangrijkste taak zal echter zijn, den ontzettenden nood van het volk te lenigen en in dat streven zullen alle Duit- schers tot elkaar komen. Het parlement is op het oogenblik de eenige plaats, waar uiting kan worden gegeven aan den wil van het volk. Het eenige gezag is dat, hetwelk in het volk wortelt, niet datgeen, dat steunt op de bajonet ten. Het is zeer te betreuren, dat door de be noeming van den Rijksweerminister tot Rijks kanselier de weermacht is betrokken in den po- litieken strijd. De weermacht behoort aan het geheele volk. Haar werkingssfeer ligt buiten de grenzen en nooit mag zij worden gebruikt als binnenlandsche politie. De manier, waarop tegenwoordig art. 48 wordt aangewend, leidt tot zuiver absolutisme en is onvereenigbaar met den geest van Weimar. Welke uitwerking deze rede had bleek, toen bij de keuze van den eersten vice-voorzitter door de socialisten werd verklaard, dat zij het nat.- soc. voorstel tot verkiezing van den Centrums man Esser steunden, om Goering een steun te geven bij zijn pogingen om de rechten van het parlement en de grondwet van Weimar te ver dedigen. Tot tweeden vice-voorzitter werd gekozen Rauch (Beiersche Volkspartij) met 255 stemmen voor Loebe, die er 202 behaalde. Bij de verkiezing van een derden vice-voor zitter behaalden Loebe en Hugo (Duitsche Volkspartij) beiden 204 stemmen. Het lot beslis te hierop ten gunste van Hugo. Later bleek echter, dat Loebe 205 had be haald en werd hij voor verkozen verklaard. De socialisten zijn dus juist nog in het presi dium vertegenwoordigd, hetgeen in den vorigen Rijksdag niet het geval was. Nadat vervolgens de secretarissen gekozen wa ren en de buitenlandsche en de controlecommis sie waren gevormd, werd bij stemming beslo ten tot vrijlating van 2 nat.-socialistische en 3 communistische arrestanten. Morgenmiddag om 2 uur komt de Rijksdag opnieuw bijeen. Op de agenda staan belangrijke politieke voorstellen, zooals voorstellen tot wij ziging der sociaal-politieke noodverordening, tot wintersteun, werkverschaffing, amnestie-voor stellen en een debat over de vervanging van den president. De communisten, die de nat.-socialisten ervan verdenken, het kabinet-Schleieher voorloopig te willen tolereeren, elschten, dat morgen terstond zal worden gestemd over de motie van wan trouwen. De socialisten verklaarden echter dat, ofschoon zij met het grootste wantrouwen ten opzichte van het kabinet-von Schleicher bezield waren vooral wegens de bezetting van het mi nisterie van Binn. Zaken door dr. Bracht, zij toch Schleicher's regeeringsprogram willen af wachten. De socialisten stellen daarom voor, morgen de regeeringsverklaring op de agenda te plaatsen, opdat daarna daarover kan worden gedebatteerd. De voorstellen der socialisten en communis ten werden echter verworpen. Bij het uiteen gaan riepen de communisten de nat.-socialisten toe: Nu is Schleicher gered. De besprekingen van heden duurden 4 uur en worden morgen voortgezet. Paul Boncour en sir John Simon vervangen dan Herriot en Mac- Donald, die hedenavond samen naar Parijs zijn gereisd. Ook Neville Chamberlain komt morgen naar Farijs teneinde een onderhoud te hebben met MacDonald en Herriot. Vermoedelijk is dit bezoek een gevolg van het gentlemen-agreement om elkaar op de hoogte te houden van den stand van zaken ten aanzien van de oorlogsschulden en de herstel-betalingen. GENèVE, 6 Dec. (V.D.) Naar aanleiding van een telefoongesprek met de overige leden van zijn kabinet heeft MacDonald besloten van avond tezamen met Herriot naar Parijs te ver trekken, waar hij den Engelschen kanselier van de Schatkist, Neville Chamberlain, zal ontmoe ten. Morgen en Donderdag' zal MacDonald op de Britsche ambassade te Parijs belangrijke be sprekingen hebben met Chamberlain over de onderhandelingen over de Engelsch Amerikaan sche schuldenkwestie, die van zoo groot belang is dat alle andere vraagstukken ervoor moeten wijken. MacDonald hoopt Donderdagavond weer uit Parijs te vertrekken en Vrijdagmorgen te Genève terug te keeren. NEW-YORK, 6 Dec. (Per telefoon). In aca demische en wetenschappelijke kringen van Amerika is men zeer verontwaardigd over het verhoor, dat prof. Einstein op het Amerikaan sche consulaat is afgenomen, alvorens hem een visum voor een bezoek aan Amerika werd toe gezegd. De president der Columbia-universiteit, Nic holas Murray Butler, heeft opgewonden ver klaard: „Als Amerikaansch burger voel ik mij door de houding van het staatsdepartement tegenover Einstein dermate vernederd, dat ik geen woorden kan vinden, om een dergelijke handelwijze passend te karakteriseeren." (United Press). BUENOS AIRES, 6 Dec. (Per telefoon). In het centrum van Buenos Aires ontplofte heden een brandbom in een autobus. Vijftien personen lie pen verwondingen op, drie hunner verkeeren in levensgevaar. De aanslag wordt in verband ge bracht met de algemeene staking, welke door de vakvereenigingen is uitgeroepen en voor onge veer 90 pCt. wordt doorgevoerd. (United Press) MOSKOU, 6 Dec. (Reuter.) Het aantal Chl- neesche officieren en manschappen van het leger van generaal Su-Ping-Wen, dat op Rus sisch gebied is gevlucht voor den Japanschen opmarsch, bedraagt drieduizend. Zij zijn ont wapend en geïnterneerd. Stakingen in Griekenland. Hoover's boodschap aan het Congres. Een „stap voorwaarts" te Genève. Mgr. E. van Goethem benoemd tot Apostolisch Vicaris in Belgisch-Congo. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot steun aan mobilisatie-slachtoffers aangenomen. P.T.T.-begrooting in de Tweede Kamer; radio en politiek. Wijziging Schepenwet treedt I Januari a.s. in werking. Mgr. Diepen uit Rome vertrokken. Invoer van katoenen goederen; nog geen be slissing voor Ned.-Indië. Oude man vermist te Hilversum. Moeder en twee kinderen in de Louis Botha- straat te Amsterdam door gas verstikt. Auto-ongeluk bij Maastricht; drie zwaar-, twee lichtgewonden. S mokkeldrama te Budel. De Zesdaagsche te Keulen; nog tien konne in de baan. CHICAGO, 6 Dec. (Per telefoon). Een buiten gewoon brutale roof-overval werd heden op klaarlichten dag gepleegd op twee postboden voor de poort van het hoofdpostkantoor alhier. Vijf met pistolen bewapende bandieten stapten uit een auto, bedreigden de boden en ontrukten hun twee pakken met aangeteekende stukken, om dan ongehinderd de vlucht te nemen. De omvang van den buit kon tot dusver niet wor den vastgesteld. Zij moet echter zeer groot zijn, daar de bewuste postzendingen volgens ervaring alleen waardepapieren ter hoogte van 25.000 tot 1 millioen dollar bevatten. (United Press) WASHINGTON 6 (Reuter). Onder toezicht van ca. 1700 politie-beambten hielden de onge veer 3000 „hongermarcheerders" vanmiddag hun propagandatocht rondom het Kapitool. Zij wer den echter niet op het voorplein, noch tot de omgeving van het Witte Huis toegelaten. Door twee hunner werd aan vice-president Curtis een verzoek overhandigd, om aan eiken werklooze in Amerika een ondersteuning in geld van 50 dollar te verleenen. Daarna marcheerden zij naar hun kamp buiten de stad terug. In den loop van den nacht zullen zij het on gastvrije oord verlaten, waar ze noch voeding noch onderdak vonden. Ook aan de voorzitters van het Huis en van den Senaat zijn petities aangeboden. Tot Apostolisch vicaris van Coquilhatstaa (Belg. Congo) is door Z. H. den Paus benoemd Mgr. E. van Goethem, die sinds 1924 deze mis sie als Apostolisch Prefect bestuurde. Het Vi cariaat is toevertrouwd aan de Belgische Pro vincie der Missionarissen van het H. Hart. Er zijn ook een tiental Nederlandsche Mis sionarissen van het H. Hart werkzaam. De be kende pater P. Vertenten, die zoo lange jaren op Ned. Nieuw Guinea arbeidde, is er Reli gieus Overste. Buurt Ow STOFZUIGER voor J0 cent pet vees si) Telefoon 12897 Hoogste stand op Woensdag 1 uur n.m.s 767 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1