r De radio-kwestie Smokkeldrama te Budel Auto botst tegen een boom Oude man vermist Hd leed van elften dag .RADIO-PROGRAMMA. Tragisch einde WOENSDAG 7 DECEMBER Roode politiek gelaakt Jong arbeider gedood Donderdag 8 Dec. 1932 Vreeselijke vondst MARKTEN Het Vraagstuk der politieke uit' zendingen nader bezien Avondvergadering Tweede Kamer Wat is politiek? Katholiek inzicht W etswijziging De A.V.R.O.-kampioen Drie zwaar-, twee lichtgewonden DE „P. C." BIJNA DRIJVENDE Het dagbladwezen Duikers nog aan het werk STAATSVISSCHERS- HAVENBEDRIJF Reorganisatie noodzakelijk EEN VROUW AANGERAND De dader gearresteerd Ontslag bij Verkade's Fabrieken Moeder en twee kinderen door gas verstikt MIDDENSTAND EN POLITIEK Ongewenschte actie Sinds verleden week Maandag niet meer gezien FEDERATIE-BESLUITEN WEDEROM BRAND OP DE „MOLDANGER" De donkere dagen. VECHTENDE CHINEEZEN Witte peper gestrooid in bloedende wonden EEN AANVAL OF EEN VAL? Tegenstrijdige verklaringen VRIJHEID WEER VERLOREN R. K. WERKLIEDENVERBOND Algemeene najaarsvergadering Ontvluchte arrestant aangehouden AUTO IN DE DEDEMSVAART Beide inzittenden gered KEULSCHE ZESDAAGSCHE De moord te Rotterdam 461e STAATSLOTERIJ Den Haag, 6 December Bij de P.T.T.-begrooting heeffc de radio kwestie weer in het middelpunt van de belang stelling gestaan. De eerste spreker reeds, PROP. SLOTEMAKER DE BRUINE, plaatste haar daar met een belangrijke rede, waaruit als voornaamste strekking te puren valt, dat de Christelijk-Historische algevaardigde den tijd gekomen acht, om de politiek uit den aether te verbannen. De zendtijdverdeeling immers geschiedde óók niet naar de verschillende politieke overtui gingen, maar naar de diverse in ons volk tot siting komende groote levensbeschouwingen. Bovendien heeft de politiek gelegenheid ge noeg, om zich langs den weg van de drukpers vrijheid en de vereenigings- en vergaderings vrijheid te uiten. En daar de Minister thans sèlf bij zijn beschikking van 3 November 1932 ie politiek voor de uitzendingen naar Indië uit geschakeld heeft, acht prof. Slotemaker nu óók het bezwaar ondervangen, dat vroeger steeds werd aangevoerd en dat kan worden samengevat in de vraag: Wat is politiek? Stelt men mij die vraag nog eens, aldus de Chris telijk-Historische oud-minister, dan antwoord ik, dat ik daaronder versta, wat de Minister in eigen persoon daaronder in verband met de Phohi-uitzendingen verstaat. En prof. Slote maker ging zelfs zoover, dat hij in tweede in stantie desnoods met een motie, om de politiek als voortaan in den aether ongewenscht te brandmerken, dacht te komen. Zooals de toestanden in de radio zich hebben ontwikkeld, moet inderdaad de kwestie van de politieke uitzendingen nader bezien worden. Maar de zaak is todh wel moeilijker, de defi nitie heel wat lastiger te vinden, dan prof. Slo temaker meent. Wij komen hiermede op Mr. TEULINGS' tandpunt ten deze opzichte. Ook de katho- ieke radio-specialist heeft geleidelijk in den iether een vulgaire politieke strijdmethode tij de V.A.R.A. zien groeien, die de vraag loet rijzen, of niet overwogen moet worden, het aogenaamde „droit de réponse" in te voeren, wodat bij een aanval voor de microfoon de langevallene gelegenheid moet krijgen, zijn vederwoord daartegenover te stellen. De heer Teulings ziet echter zeer wel in, dat een der- ;elijke methode den aether heelemaal tot een oolitieken heksenketel zou doen ontaarden. En laarom is hij bereid, om een poging, die een juridisch bruikbare omschrijving van eventueel te weren politieke uitzendingen zou willen vin den, te steunen. Deze definitie te construeeren is echter een vrijwel niet te volvoeren taak. Men denke eens aan een betoog voor den Ka tholieken microfoon over „Quadragesimo Anno' bijvoorbeeld. De Katholiek zal zeggen, dat dan de katholieke wereldbeschouwing verkondigd wordt, terwijl liberalen en socialisten de uit zending onmiddellijk als van politieken aard zullen kenschetsen. op de baten, die voor het Rijk daarin schuilen. Maar Mr. Oud vroeg zich terecht af, of dat zuiver financieele motief niet een buitengewoon zonderling argument was, terwijl Mr. de Wilde vooral in het licht stelde de groote onbillijkheid die hiermede tegenover Amsterdam, Rotterdam, en Den Haag zou begaan worden. De drie groote steden hebben steeds het risico van die diensten gedragen, zoodat het niet aangaat, ze in te palmen voor het Rijk, nu ze belangrijke baten in de gemeentelijke schatkist doen vloeien. Amsterdam b.v. haalde er in 1931 een winst van ƒ1.561.000.— uit. Niettemin bleef minister Reymer zijn stand punt. dat terwille van de eenheid van functioneering der verschillende netten, naas ting ter zijner tijd gewenscht is, handhaven. Bezuinigingen bij de P. T. T. komen natuur lijk ten nadeele van personeel en publiek. Ten behoeve van deze laatste echter zijn den laat sten tijd ook verschillende verbeteringen in den dienst aangebracht. En wat het personeel betreft, het feit, dat posterijen, telefonie en telegrafie een bedrijf zijn, noopt tot bezuiniging ook op deze bedrüfsfactor, al is de leiding bereid een deel van de bezui niging op te offeren, om alsnog tot een betere regeling voor het personeel te kunnen komen. Inzake den radio-omroep is Minister REIJMER aan den aandrang tot het weren van de poli- I tiek uit den aether, waarbij zich ook nog de A. R.-specialist VAN DIJK en de C.H.-afge vaardigde KRIJGER hadden aangesloten, tege moet gekomen. Hij is bereid een wetswijziging in dien zin te bevorderen. Men is met de behandeling der begrootingen des nachts tegen tweeën klaar gekomen. Mr. BOON, vanouds de A.V.R.O.-kampioen, beeft, indien 's Ministers antwoord hem niet oevredigt reeds een initiatiefvoorstel terzake ïangekondigd. Hij hoopt daarbij op steun van rechtsche zijde, want, aldus de liberale afge vaardigde, men zal daar tegen het wezen van ie politiek geen bezwaar maken, omdat K.R.O. an N.C.R.V. zich vóór den microfoon vrijwel aooit op politiek terrein begeven. Alleen de VA..R.A. bezondigt zich daaraan. Ook de vrijzinnig-democraat Mr. OUD legt laar den nadruk op. En al wenscht hij de radio ;venmin als Prof. Slotemaker gehéél voor de politiek te sluiten bij bijzondere gelegen- leden, b.v. partijcongressen, moet aan de poli- iiek een plaatsje in den aether blijven gereser veerd hij vindt het funest, dat op onze Dmroepwereld een politiek stempel gedrukt wordt. In die richting het moet worden er- send gaat het door de aanhoudende van weinig verheven politiek druipende V.A.R.A.- ïitzendingen. En wanneer in die richting de verhoudingen in den aether verder groeien, wordt de kans op samenwerking in den Omroep Mr. Teulings hecht daaraan nog steeds zeer sterk steeds grondiger ondermijnd. Zoo ge- hen, is het voor een gunstige ontwikkeling van Ie onderlinge verhoudingen in de omroep wereld welhaast een conditio sine qua non, den politieken invoer in den aether op zeer radi- jale wijze te contingenteeren. Maandagavond te ruim zeven uur heeft zich in de gemeente Budel, in het gehucht Midbuul, een smokkeldrama afgespeeld, dat aan een ze ventienjarigen boerenarbeider het leven heeft gekost, aldus bericht de „Telegraaf". Zooals in deze streek veelal het gebruik is, trok M. G. van Deurzen, melkrijder van beroep, die met broers en zusters bij zijn moeder in woont, met drie vrienden te voet naar de Belgi sche grensplaats Hamont, welke op ongeveer twintig minuten gaans van zijn woning gelegen is. Het doel was een kleine hoeveelheid suiker te gaan halen. Op den terugtocht, op nauwelijks tien minuten van de ouderlijke woning, werd het viertal door de grenskommiezen van Budel aan gehouden en gesommeerd halt te houden. Er werd hierop een drietal schoten gehoord, door een van deze werd genoemde Van Deur zen, die een zak met 14 K.G. suiker bij zich had, getroffen. Onmiddellijk werd hij naar zijn na bijgelegen woning overgebracht, waar spoedig geneeskundige hulp aanwezig was. Het bleek dat een kogel het lichaam had doorboord. Per auto werd de gewonde naar het gasthuis te Eindhoven overgebracht, doch onderweg, tus- schen Leende en Valkenswaard, is hij door in wendige verbloeding overleden. Men is hierop teruggekeerd naar Budel. Het lijk werd naar het Liefdegesticht aldaar overgebracht. Naar ter plaatse werd medegedeeld, zou het doodelijk schot zijn toegebracht door een chef kommies, die in de geheele omgeving bij de inge zetenen in hoog aanzien staat. Volgens een andere lezing zou het schot per ongeluk zijn afgegaan. Toen de jongen werd aangehouden, zoo vertelde men, zou hij den zak suiker voor de voeten van den dienstdoenden ambtenaar hebben geworpen, waarna het schot afging. De overledene was geen smokkelaar en op den bewusten avond op aandringen zijner vrienden eerst voor den eersten keer op pad gegaan. Dinsdagmorgen werden verschillende getuigen gehoord. Zooals begrijpelijk, is men in het dorp zeer onder den indruk van het gebeurde. HUIZEN, 1875 M. 8 uur K.R.O. mor genconcert. N.C.R.V. 10 uur gramofoonmu- ziek. 10.15 morgendienst door Ds. N. Brandsma, 10.45 gramofoonmuziek. K.R.O. 11 uur Marialiederen. 11.30 godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin O.P. 12 uur politieberichten. 12.15 K.R.O. orkest o.l.v. Johan Gerritsen. N.C.R.V. 2 uur hand- werkcursus. 3 uur vrouwenhalfuurtje. 3.30 rustpoos voor het verzorgen van den zen der. 4 uur bijbellezing 5 uur zang en piano. 5.4-5 H. J. Stenvoort: „Voor de Kersttafel". 6.15 causerie. 6.45 Knipcursus. 7 uur Wat er op de wereld gebeurt". 7.30 Politieberichten. 7.45 Persberichten van het Ned Chr. Persbureau. 8 uur Diemer harmo nie o.l.v. P. Swager. 9 uur A. J. Drewes. 9.30 Het uurtje dat ge niet moogt over slaan. 10.30 Persberichten van het Pers bureau Vaz Dias. 10.40 bespeling van het N.C.R.V.-orgel. HILVERSUM, 296 M. 8 uur AVRO- Tijdsein en gramofoonmuziek. 10 uur mor genwijding. 10.15 gramofoonmuziek. 10.30 sollstenconcert L. Walvisz, cello Mevr. B. Polak-Walvisz, piano. 11 uur kook- en bak- praatje d. Mevr. R. Lotgerlng-Hlllebrand, „Echte winterschotels". 11.30 voortzetting sollstenconcert. 12 uur lunchconcert door 't AVRO-kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt. Intermezzo van Dijk's origlneele Volendam- mers". 2 uur halfuur voor de vrouw. 2.30 gramofoonmuziek. 3 uur naaicursus door Mevr. Ida de Leeuwvan Rees 3.45 gramo foonmuziek. 4 uur ziekenuur door Mevr. Ant. van Dijk. 5 uur Avro-kleinorkest o.l.v. Nico Treep, zangvoordracht door Hilde Raave-Passer. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander, 7 uur AVRO-kleinorkest. 7.30 Engelsche Les voor gevorderden door Fred. Fry. 8 uur Persberichten van het Pers bureau Vaz Dias. 8.05 gramofoonmuziek. 8.15 aansluiting met het concertgebouw te Amsterdam. Abonnementsconcert door het concertgebouworkest o.l.v. Dr. W. Mengel berg. In de pauze AVRO-radiotoonèel. „De appelen van de Atalanta. 10.15 AVRO- radiotooneel „Het Spoorkamertje" door Rosier. 10.30 gramofoonmuziek. 10.45 Ko- vacs Lajos en zijn orkest. 11 uur Nieuws berichten van het Persbureau Vaz Dias. 11.05 Kovacs Lajos en zijn orkest. BRUSSEL, 509 M. 1.30 concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans. 5.20 concert door het Radioorkest o.l.v. Krale Walpot. 6.35 gramofoonmuziek. 8.20 concert door het omroeporkest o.l.v. Arthur Meulemans. 10.30 gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 strijk orkest o.l.v. Max Skalka. 2.20 instrumentaal ensemble. 10.05 dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 6.30 concert door het omroeporkest o.l.v. Brino Seidler Winkler. KÖNIGWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 gramofoonmuziek. 3.50 concert. 7.20 vroo- lijk programma. LANGENBERG, 473 M. 11.20 concert o.l.v. Eysoldt. 4.20 vesperconcert door het orkest van den Westduitschen omroep. 7.20 concert o.l.v. Wolf. 8.20 luisterspel. 10 uur concert o.l.v. Wolf. DAVENTRY, 1554 M. 12.50 orgelcon cert. 1.35 concert. 4.25 concert door Mo- schetto en zijn orkest. 11.10 B. B. C.-dans- orkest o. 1. v. Henry Hall. PARIJS, Eiffel, 1446 M. foonmuziek. 7.50 gramo- PARIJS R„ 1725 M. 12.50 populair concert. 7.40 populair concert. 9.05 concert. MILAAN, 331 M. ROME, 441 M. - 7.50 concert. 8.05 concert. M EUNEN. 517 M. populair 9.50 dansmuziek. concert. ..WARSCHAU, 1411 M. 4.20 concert door het omroeporkest o.l.v. St. Nawrot. 5.20 gramofoonmuziek. 9.20 dansmuziek. BEROMUN8TER, 460 M. 7.20 solisten concert. 9 uur populair concert. VOO# NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Dinsdagmiddag ondernam een vijftal perso nen een proefrit met een auto tusschen Maas tricht en Vaals. Op den steilen Keerderberg raakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt. De wagen smakte met groote vaart tegen een boom. Drie der inzittenden, de heeren Raedschilder uit Geulle, Jansen uit Maastricht en Mozes Vel- leman uit Maastricht, werden zeer ernstig ge wond. Vooral de bestuurder Jansen werd zoo danig getroffen, dat voor zijn leven wordt ge vreesd. De twee andere inzittenden werden licht ge wond. De drie zwaar gewonden zijn overge bracht naar het ziekenhuis „Calvarieberg" te Maastricht. De auto is geheel vernield. Er waren talrijke afgevaardigden, die op het voorbeeld van den heer SCHAEPMAN, die het In gezelschap van den havenmeester, den heer W. N. v. d. Poll, hebben wij gistermorgen 'n kort bezoek gebracht aan 't wrak van de „P.C. Hooft te Amsterdam. De zware slagzij, die het schip maakt, bleek eenigermate verminderd te zijn, doch bedroeg niettemin nog twintiggraden. Het casco lag dan ook zoo scheef, dat het voor be zoekers, die over zoovaste beenen beschikken, geen aanbeveling verdiende voor zoover zij daar trouwens de gelegenheid toe kregen! aan boord te gaan. aangezien dezulken in min der dan geen tijd last van zeeziekte krijgen. Naar de directeur van het bureau Wijsmuller, welke onderneming het lichtingswerk verricht, ons mededeelde, is de „Hooft" aan de achter- weer voor een behoorlijker behandeling van het vier voet gerezen en de pompen werken dagbladwezen door de posterijen opnam, steen dan 0ok op volle kracht om de laatste water en been klaagden over de inkrimping van de massa naar schatting ongeveer 1500 ton bestellingen. Verder kwam de Nederlandsch- i ujt net schip te verwijderen. Indische luchtverbinding ter prake, over welker De ruimen één, twee en drie zijn practisch nut Uiteraard verschillend gedacht wordt. Men droog; de pompen werken thans alleen nog in kan Prof. van de Bilt toegeven, dat hierbij voor" de ruimen zes en zeven en in de provisiekamer, al gezien moet worden naar de mogelijke ont wikkeling dezer lijn in de toekomst, maar van den anderen kant is men met het oog op de ontzaggelijke kosten geneigd, met den sociaal democraat van Braambeek te vragen, of nu een zoodat de hoop gewettigd is, dat het schip zeer spoedig drijvende zal zijn, hetgeen trouwens thans reeds bijna het geval is. Of de „Hooft", zonder te hebben gedokt, naar Simon's Scheepsslooperij te Pemis welke, veertiendaagsche verbinding niet mooi genoeg naar men weetj het gek0cht heeft - zal is, Mr. OUD en Mr. DE WILDE hebben zich nu alvast gekant tegen een eventueele naasting van de drie groote gemeentelijke telefoonbedrij ven. De commissie-Weiter heeft reeds gewezen worden gesleept, is een open vraag, in de be antwoording waarvan de Scheepvaartinspectie het voornaamste woord zal spreken. Bovendien geldt het hier, naar wij nader ver nemen, een koop op voorwaarden, zoodat, in dien onverhoopt geen vergelijk wordt getroffen, genoemde Scheepsslooperij geen aanspraak op het wrak kan doen gelden. De minister van Waterstaat, mr. P. J. ReiJ- I mer, deelt in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de begroo ting van het staatsvisschershavenbedrijf te IJ- muiden voor 1933 mede te betreuren, dat de resultaten van het bedrijf nog steeds een dalende lijn vertoonen. Door reorganisatie en versobering van het bedrijf moet worden ge tracht de uitgaven zoo laag mogelijk te houden. I In verband daarmede konden bij verschillende Vórige week Woensdag werd des avonds op den Woudschenweg te Schipluiden, de 20- jarige mej. B. door een man aangerand, die echter in de duisternis wist te ontkomen. De politie heeft thans D. afkomstig uit De Lier aangehouden, als verdacht dit feit te hebben gepleegd. Bij het verhoor ontkende de man echter afdeelingen enkele ambtenaren worden gemist, zich hieraan te hebben schuldig gemaakt, die op wachtgeld zijn of zullen worden gesteld. Men meende evenwel voldoende zekerheid Daar echter de afvloeiing over het geheele De- omtrent zijn schuld te bezitten, zoodat de man drijf genomen slechts van geringen omvang is naar net Huis van Bewaring te 's-Gravenhage was er geen voldoende grond om daarvoor een is overgebracht. bepaald plan op te maken. Het voor rekening van den staat nemen van een meer of minder groot deel der uitgaven van het bedrijf komt den minister minder juist j voor. Dit zou niét strooken met de Bedrij ven wet, terwijl voorts het overzicht op den gang I van zaken van het bedrijf zou verloren gaan. Doordat het nadeelig saldo van het bedrijt ten laste van de gewone waterstaatsbegrooting wordt genomen, komt het tekort op die wijze ten slotte voor rekening van den Staat. Wegens daling der productie, hoofdzakelijk van het artikel biscuit, is gedurende de laatste 14 dagen aan 140 meisjes, werkzaam aan Ver kade's Fabrieken, ontslag verleend. Ook zijn 15 mannelijke arbeidskrachten, on der wie enkele vaste, ontslagen. In een perceel aan de Louis Bothastraat in Amsterdam-Oost zijn Dinsdagavond drie per sonen op tragische wijze door gasverstikking om het leveA gekomen. Het zijn een 32-jarige vrouw met haar éénjarig dochtertje en haar tweejarig zoontje. Toen de man om zeven uur van zijn werk thuis kwam, vond hij de drie ongeluk- kigen in de met gas gevulde keuken. Een zeven jarig zoontje vertoefde op dat tijdstip bij familie in de buurt. r De man waarschuwde onmiddellijk den Ge neeskundigen Dienst, die spoedig ter plaatse was en met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten trachtte op te wekken. Ook de brandweer werd gealarmeerd om met een zuur stoftoestel assistentie te verleenen. Deze pogin gen mochten echter niet baten. De drie slacht offers bleken reeds te zijn overleden. Zij werden naar het Nederlandsch-Israelitisch Ziekenhuis overgebracht. Ook de commandant van de brandweer, de heer Gordijn, was op de plaats van de ramp aanwezig. krachten en ten slotte opheffing van de auto nomie der vakbonden. De bespreking der eerste twee punten acht het verbondsbestuur wel mogelijk om het groote arbeidersbelang, dat er aan vastzit. Wat het laatste punt betreft, lijkt het zelfs overbodig aarfneming van dit deel van het voorstel te ontraden. Inleidingen zullen worden gehouden door den heer J. A. Kolkman, over „De Katholieke Arbei dersbeweging en de coöperatie" en door Pater dr. Ingr. Jos. Arendt S.J. (België) over „Ge bonden economie". De Ned. R. K. Middenstandsbond verzoekt ons opname van het volgende: Het „Comité van Actie uit den R. K. Mid denstand voor de a. s. Kamerverkiezingen", heeft een iritnoodiging verzonden aan een aan tal R. K. middenstanders, om bijeen te komen op 8 Dec. te 's-Hertogenbosch, teneinde de activiteit der katholieke middenstanders in hun plaatselijke kiesvereeniging te bevorderen. In deze circulaire wordt gememoreerd, dat het Comité reeds een onderhoud heeft gehad met het bestuur van den Ned. R. K. Midden standsbond en met - het Dag. Bestuur der R. K. Staatspartij. Uit genoemde mededeeling zou kunnen worden afgeleid, dat het Bestuur van den R. K. Midenstandsbond met deze actie van het Comité accoord gaat. Dit is echter een zeer ernstig misverstand. Inderdaad heeft tusschen een deputatie van het Bestuur van den Ned. R. K. Middenstands bond en een delegatie uit genoemd Comité, een bespreking plaats gehad. Bij deze bespre king is evenwel met volledige instemming van beide zijden uitdrukkelijk vastgesteld: ten eerste, dat het in elk opzicht te waar- deeren valt, dat de katholieke georganiseerde middenstanders actiever worden, en dit willen uiten door het stichten van studiekernen, zoo als reeds jaren geleden door de leiding van den Ned. R. K. Middenstandsbond met kracht is gepropageerd; ten tweede, dat deze studiekemen zullen werken binnen het raam per plaatselijke R.K. Middenstandsvereenigingen ten derde, dat deze kernen, zijnde studie gezelschappen, niet naar buiten mogen optre den; ten vierde, dat zij geen interlocaal verband mogen vormen. Hieruit blijkt wel, dat het hierboven ge signaleerde optreden van het „Comité van Actie" onmogelijk de goedkeuring van het Bestuur van den Ned. R. K. Middenstands bond kan wegdragen, waar dit optreden in flagranten strijd is met de in onderlinge be spreking vastgestelde punten. Het spreekt vanzelf, dat ook het Dag. Be stuur van de R. K. Staatspartij met dit Comité van Actie niet kan instemmen, daar ook het Reglement van de Staatspartij voor een dergelijke actie geen ruimte laat. Een oude man, woonachtig in de Faisanten- straat te Hilversum, wordt door zijn familie ver mist. Verleden week Maandag is hij voor het laatst gezien. Hij was toen in een café aan den Vaartweg en had een gesprek aangeknoopt met den kastelein. Met dezen laatsten was hij naar 's-Graveland gegaan, en had ook daar een be zoek gebracht aan een café. Na eenigen tijd zeide de Hilversumsche kastelein, dat hij even naar Hilversum moest. Hij zou over 3 kwartier terug zijn. Deze man kwam echter niet terug. Hij is waarschijnlijk te Hilversum opgehouden geweest. Vandaar dat de oude man alleen naar Hilver sum is teruggewandeld. Van deze wandeling is hij niet teruggekeerd. Men vreest het ergste, n.l. dat hij, door de duisternis misleid, in het water, dat langs den weg loopt, is gevallen en verdronken. Men heeft reeds eenige dagen lang in de bos- schen langs den weg Hilversum—'s-Graveland gezocht en tevens in de vaart gedregd. Tot nog toe heeft men echter niets gevonden. Ook aan een berooving wordt nog gedacht en naar eventueele sporen gezocht. Het te kort van de Sport-Illustratie Het bestuur der R. K. F. heeft blijkens de „Sportillustratie" ten opzichte van de te spelen demi-finale en finale van de missiewedstrijden bepaald, dat de demi-finale tusschen de elftal len van de bisdommen 's-Bosch en Utrecht ge speeld zal worden op nader aan te wijzen plaats in het Bossche diocees, nog voor de vasten. De finale zal gespeeld worden in het diocees Haarlem binnen 14 dagen na de vasten. De wedstrijd R. K. NederlandR. K. België zal waarschijnlijk in het begin van de maand Mei volgend jaar gespeeld worden in het Zuiden van ons land, zoo mogelijk in Limburg. Op Zondag 8 Januari zal te Utrecht een bui tengewone algemeene vergadering gehouden worden ter vaststelling van het nieuwe huishou delijke reglement der Federatie en ter bespre king van plannen om het geraamde tekort voor het komende jaar van de „Sportillustratie" te dekken. Het te Amsterdam voor Noorsche rekening in aanbouw zijnde motorschip „Moldanger", dat dezen zomer door een hevigen brand werd ge teisterd, is Maandag met dok en al van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij naar de Amsterdamsche Droogdokmij. versleept. Vier sleepbooten van de Gebr. Goedkoop verleenden hierbij assistentie. Alles had een vlot verloor:. Dinsdagmiddag is op het schip, liggende ter hoogte van de Meeuwenlaan, plotseling weer brand uitgebroken. Gelukkig kon de brand, die te ruim drie uur uitbrak, spoedig gebluscht worden door het personeel zelf. Er was een gloeiende nagel van het voorschip in mastiek gevallen. De vlammen sloegen even op. De Amsterdamsche brandweer, die met groot materiaal aanwezig was, kon ge lukkig spoedig weer inrukken. Laat wordt het licht.... vroeg duistert het. We spreken van de donkere dagen voor Kerstmis- Donkere dagenen tóch: hoe veel licht! Het licht van de engelen, die Gods geboorte aan de herders verkondden, werpt zijn glans vooruit. De ster der Koningen hebben ook wij gespeurd. Het flikkeren der kerstboomkaarsjes spiegelt reeds in onze oog en.... „O Kerstnacht, schooner dan' de da gen!" December is de maand van den hul selijken haard, van Sint Nicolaas- vreugd en Kerstverblijding in het ge zin. December is de maand van het kind en daarom juist ook de maand van de ouderen. December is de maand van het licht der blijdschap in den huiselijken kring. Donkere dagen?? Waren de dagen ooit lichtender dan thans, nu de advent onze ge dachten richt naar de vervulling waarvan de schriften al vele eeuwen de belofte inhielden? Een Kind in doeken gewonden. Het Licht der we reld. In het oude Uranium-hotel aan den breeden Hilledijk te Rotterdam hadden Maandagavond twee Chineezen ruzie met eikander over de le verantie van fruit. De ruzie ontaardde in een vechtpartij met hakmessen, waarbij de beide Chineezen elkaar wonden hebben toegebracht, die zij naderhand met witte peper zijn gaan be handelen, aldus bericht het „Handelsblad". Toen deze behandeling niet bleek te helpen, is de ge neeskundige dienst gewaarschuwd, c'te de beide mannen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel heeft gebracht, waar zij ter verpleging zijn op genomen. Op den stillen Kweekerijweg te Den Haag speelde zich Dinsdagmiddag een ietwat vreemd geval af. Er wandelde daar eenzaam een onge veer 55-jarige dame, die onverwacht en met harden klap een hand op haar linker schouder voelde gelegd en daarna een aantal stompen in het gelaat had ontvangen, waardoor zij bloe dend werd gewond. Bovendien had de aanval ler gevraagd: „Ga je mee" en vervolgens, toen de dame om hulp had geroepen en eenige kre ten had geslaakt, het op een loopen gezet. Personen, die in de omgeving liepen, kwamen op het hulpgeroep af en waarschuwden politie en G.G.D. De aanvaller werd inmiddels achter haald en de dame werd door den G.G.D. ver bonden. Evenwel is de lezing, die de dader van dit geval gaf, een gansch andere. Deze, een 15- jarige leerling-plantsoenarbeider, zeide, met zijn kruiwagen, waarop een z.g. „riek" lag, de dame te hebben willen voorbijrijden, toen hij over een stuk hout kwam te vallen. De riek zou toen de dame in het gelaat hebben getroffen, waardoor een bloedende verwonding ontstond en de jongeman zou, uit vrees omdat de dame zoo te keer ging, het aanvankelijk op een loopen hebben gezet. Zoo stonden Dinsdagmiddag de twee verkla ringen tegenover elkaar. Ten politiebureele zou men trachten nader uit te zoeken hoe de vork hier eigenlijk aan den steel heeft gezeten. Toen de autobus» der firma Spreeuw en Mid delbeek Maandagavond op weg naar Amsterdam door het Noordeinde te Monnikendam reed, kwam onverwachts de 7-jarige O. de Brugsteeg uitloopen. Het ventje liep tegen de voorwielen van den wagen, die dwars over het lichaampje gingen. De chauffeur remde nog uit alle macht en gooide zelfs zijn stuur om, waardoor de wa gen aan den overkant van den weg de stoep opreed en tegen een hek tot staan kwam. Om standers droegen het knaapje naar dr. v. d. Brink, wiens hulp helaas niet mocht baten, daar het knaapje spoedig aan de bekomen verwon dingen bezweek. De chauffeur, die signalen had gegeven, treft geen schuld. De politie maakte proces-verbaal op. Een schuur, toebehoorende aan den landbou wer J. H. te Noorbeek, werd grootendeels door brand vernield. De schade aan de onge- dorschte granen is aanzienlijk. Dinsdagmiddag werd de 14-jarige J. Boers te 's-Gravenzande door een luxe auto overreden, doordat de knaap zonder sig nalen te geven met zijn rijwiel den hoek van een straat om reed. De knaap werd eenigen afstand door den auto medegesleurd. Bij onderzoek bleek de jon gen eenige ribben te hebben gebroken. De algemeene najaarsvergadering; van het R .K. Werkliedenverbond in Nederland, wordt dt jaar gehouden op 20 December n het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Op de agenda komt o. a. een voorstel voor betreffende de „verhuizing" van Herwonnen Levenskracht van het oude naar het nieuwe sanatorium. De Ned. R. K. Bond van Hötel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden „St. Antoniws" stelt voor te bespreken en stelling te nemen inzake de volgende punten. Vooreerst vrouwen arbeid in het algemeen en arbeid van de ge huwde vrouw in het bijzonder. Voorts wering, voor zooveel mogelijk, van vreemde arbeids- Te Hedel (N.-Br.) zijn eenigen tijd geleden twee mannen, die waren gearresteerd wegens verschillende brutale treindiefstallen, uit arres tantenlokalen aldaar ontvlucht. Te Enschede is in den nacht van Maandag op Dinsdag een der ontvluchten, een zekere de B. aangehouden. De man die ten huize van zijn broer in Enschede vertoefde is van zijn bed gelicht en naar Hedel overgebracht. Dinsdagmiddag slipte een luxe auto, waarin gezeten waren de heeren Houtstra en Duim, keurmeesters van den keuringsdienst van wa ren te Zwolle, en reed te Den Hulst in de De- demsvaart. De heer Houtstra kon het portier openen, waardoor beide inzittenden uit de ge heel onder water liggende auto op de kap konden kruipen. De heer Duim had zich licht aan het hoofd gewond en werd door inmid dels toegeschoten hulp op den wal gebracht. De heer Houtstra kon zichzelf redden. Beide heeren werden bij omwonenden binnenge bracht en van droge kleeren voorzien. De auto werd later door een kraanwagen van Zwolle gelicht en was nogal beschadigd, ter wijl de inhoud van den auto als monsters van waren, enz. veel van het water heeft geleden. Dinsdagavond ging het tot de eerste sprints rustig toe. Daarna echter ontspon zich een wilde jacht, welke een volkomen wijziging in den stand teweeg bracht. Bijna alle koppels, met uitzondering van Oszmella/Schorn, slaag den er in twee ronden te winnen. Funda/Mai- dorn, Piet van Kempen/Pijnenburg, Richli/Broccardo, Braspennin g/V roo- m e n, Siegel/Thierbach en Vopel/Korsmeier liepen zelfs drie ronden uit. Daarmede ver overden Funa/Maidorn den kop. Piet van Kempen kreeg 100 Mark boete wegens een overtreding. Twintig minuten voor het begin van de sprints werden tien temporonden ingelegd, waarbij Rausch 17 pnt., Richli 12 pnt. en Oszmella 1 pnt. behaalden. De winnaars van de sprints waren: Richli, Oszmella, Thierbach, Korsmeier, Vroomen en Rausch. Omstreeks elf uur heerschte er korten tijd rust op de baan. De stand was toen de vol- gende Aan den kop: X. Funda/Maidorn 138 pnt. Op één ronde: 2. Piet v. Kempen/Pjjnenburg 265 pnt. Op twee ronden: 3. Richli/Broccardo 268 pnt. 4. Rausch/Hürtgen 199 pnt. 5. Siegel/Thierbacht 109 pnt. 6. Braspennin g/V roomen 94 pni. Op drie ronden: 7. Vopel/Korsmeier 122 pnt. Op vier ronden: 8. Oszmella/Schorn 196 pnt. Op vijf ronden: 9. Zims/Perolaer 184 pnt. 10. Damm/Dumm 102 pnt. De aangehouden Duitsche matroos, die er van verdacht wordt den moord op „Blonde Mien" te hebben gepleegd, is thans ter be schikking van de justitie gesteld. AMSTERDAM, 7 Dec. Ter veemarkt waren he den aangevoerd: 283 Vette Kalveren: le kwallt. 65—70, 2e kwaliteit 55—60. 3e kwaliteit 40—50 per K.G. levend gewicht, 43 Nuchtere kalveren per stuk 48, 40i Varkens. Vleeschvarkens, we gende van 90—110 K. G. 34—36. Zware varkens 3335. Vette varkens 3233 per K.G. slacht- gewicht. 3 wagons geslachte runderen uit De nemarken. Markt verloop: Vette Kalveren met matigen aanvoer. Handel iets vlotter, prijzen iets hooger; varkens geringen aanvoer. Handel stug prijs houdend. BROEK OP LANGENDIJK, 7 December. Aanv 2200 K.G. Aardapelpenr Due of York 0.50, 3700 K.G. Peen 1.10—1.40, 39.000 K. G. Roode kool 0.703.10, idem doorschot 0.602.20 17000 K. G. Gele Kool 0.602.—, 26000 K.G. Deensche Witte Kool 0.60—0.90, 18000 K. G. Uien: Gele Uien 3.34.30, Gele Drielingen 4.004.10, 2500 K.G. Bieten 0.601.10, 5000 stuks Bloemkool Le Cerf 2.503.40, Reus 59. 2e soort 2.703.90. NOORD-SCHARWOUDE, 7 December. Noorder- marktbond. Schotsche Muizen 0.500.70. aan voer 61400 K.G. Aardappelen. Uien: Drielingen 4.204.40. Uien 4.004.30, Grove Uien 3.804. aanvoer 3350 K.G. 2975 K. G. Kroten 0.601.60, 18175 K. G. Roode kool 0.60—3.30. 15450 K.G. D. witte kool 0.60—0.90, 8675 K. G. Gele kool 1.302.30. 678 stuks Bloemkool 6.008.40 per 100 st. 1000 K.G. Rammenas 1.50, 1000 K. G. Deensche wittekool onverkocht. WOERDEN, 7 Dec. Kaas Aanvoer 205 par tijen, le s. met R.M. 31—33, idem 2e 28—30, zware f 39, handel matig. (Niet officieel) Trekking van Woensdag 7 December 1932 2e klasse 3e lijst HOOGE PRIJZEN Nos. 1881 en 18648 elk f 1500.—, Nos. 9809 en 16096 elk f 1000.—. No. 10316 f 400. Nos. 12382 13351 en 14015 elk f 200.—. Nos. 2443 4542 5143 5927 10286 12578 en 20778 elk f 100.—. PrUzen van f 35 131 140 183 314 19 31 102 104 358 393 423 430 774 797 833 952 1163 1164 1301 1307 1463 1467 1482 1618 1867 1926 1928 1992 2220 2297 2335 2345 2405 2468 2573 2586 2701 2707 .2789 2839 2948 2976 3004 3029 3274 3392 3487 3576 3767 3802 3868 3998 4062 4124 4177 4181 4323 4341 4345 4401 4603 4648 4738 4748 5028 5137 5159 5286 5432 5445 5606 5550 5693 5724 5764 5785 6199 6230 6276 6302 6534 6556 6562 6587 6909 7082 7108 7146 7336 7341 7355 7397 7739 7757 7803 7970 8069 8143 8147 8178 8495 8519 8572 8587 8826 8847 8871 8899 9075 9088 9282 9409 9545 9563 9631 9633 9825 9846 9859 9922 10107 10258 10265 10289 10442 10463 10503 10522 10743 10789 10824 10845 11011 11020 11071 11147 11458 11472 11514 11558 11830 11851 11853 11891 12037 12099 12133 12332 12437 12450 12490 12496 12895 12965 12967 12969 13233 13266 13286 13466 13668 13678 13752 13770 13917 13926 13945 13985 14217 14230 14264 14329 574 953 1337 1066 2039 2353 2607 2848 3048 3587 4031 4192 4405 4750 5352 5555 5822 6319 6644 7169 7478 7977 8286 8611 8940 9434 9652 580 618 698 1044 1065 1148 1352 1353 1391 1669 1766 1857 2117 2167 2194 2362 2397 2399 2610 2651 2660 2853 2870 2905 3060 3122 3189 3636 3694 3755 4035 4036 4049 4233 4264 4303 4443 4504 4505 4958 4980 4998 5353 5413 5420 5593 5656 5689 5937 6048 6129 6392 6492 6513 6673 6731 6842 7196 7231 7290 7496 7513 7579 7980 7985 3013 8376 8397 8437 8616 8753 8785 8946 9033 9072 9503 9523 9537' 9694 9767 9810 9999 10014 10032 10057 1ÏUOU 1ÏÓOU 17U41 J.7I1U XW.^X xx.vc xx.^x 14850 14860 14872 14891 15018 15032 15045 15049 15069 15094 15112 15178 15226 15249 15279 1529» 15435 15474 15562 15566 15687 15711 15735 15759 15788 15808 1-5826 15829 15352 15856 15857 15883 15895 15906 15932 15994 16010 16050 16054 16125 16127 16207 16234 16246 16405 16428 16503 16519 16594 16601 16618 16631 16782 16785 16796 16829 16839 16861 16864 16907 16946 17002 17113 17151 17217 17242 17416 17471 17524 17525 17563 1759» 17600 17615 17706 17831 17958 17978 18151 18224 18368 18373 18388 18470 18525 18531 18567 18612 18657 18691 18712 18764 18776 18790 18865 18877 18887 18891 18939 18954 19014 19184 19203 19253 19271 19315 19452 19465 19468 19482 19520 19525 19531 19627 19634 19677 19742 19749 19834 20046 20071 20087 20110 20133 20177 20209 20225 20267 20271 20317 20335 20424 20425 20489 20490 2055o 20636 20722 20800 20807 20844 20856 20888 Verbeteringen: 2e Klas, 2e lijst. 1426 m.z. 1486. 19957 ontbreekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6