3 Arsenal blijft ongeslagen Men tofodjft out: -l/MÜH MARIA-STICHTING Gemeenteraad van Zandvoort GEMEENTERAAD VAN VELSEN VILLA UIT EVENWICHT DONDERDAG 8 DECEMBER -x •X»l rk De Spurs op schot Een kwestie over een ontijdige publicatie. Wethouder Tu- senius de schuldige te grondeigenaar en het uitbreidings- ring verworpen. De grondeigenaar en het uitbreidings plan. F n! STADSNIEUWS Jubileum inspecteur C. H. Kemper DE SPAANSCHE SCHAT GRAVER In Haarlem aan het werk VRAGENBUS BURGERLIJKE STAND GEEN TEGENSTELLING Handel en industrie één met land en tuinbouw IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Voor de staartclubs is de knuppel in het hoenderhok! Wat scheelt den Spurs? Over de Crisis-Varkenswei Over: Decembermaand voor Misdeelde Kind" Weer eens een winkelsluitingsdebat Vergoeding van onderwijskosten Uurloon in lossen dienst en in werk verschaffing Weldadigheidsloterij van de Z. H. V. Aanvullend crediet Onderwijskosten C oncentratie-d iensten Grondkoop Watertarieven Stembureaux Winkelsluiting voor Israëlieten Maatschappelijk Hulpbetoon Bouwplan Geen verlaging uurloon Geen Loterij-vergunning DAMMETj Groote propagandadag te Heemstede „Haarlemsche Damclub" Gisterenavond vergaderde de gemeenteraad van Velsen onder voorzitterschap van den burgemeester. Installatie. Nadat de geloofsbrieven van het nieuwbe noemde lid van den raad, den heer H. Dekker, door een commissie van onderzoek in orde wa ren bevonden, werd besloten tot toelating. De heer DEKKER legt in handen van den Voorzitter de voorgeschreven beloften af, waar na hij door den voorzitter met eenige vriende lijke woorden wordt geïnstalleerd. Interpellatie Aan den heer mr. dr. A. van der Flier wordt toegestaan in de volgende vergadering te in- terpelleeren naar aanleiding van de weigering om aan het verzoek der Vrouwenclub te Sant poort tot het kosteloos beschikbaar stellen van lokalen en leermiddelen voor het vanwege deze ïlub te geven Huishoudschoolonderwijs te vol- loen. Een ontijdige publicatie. De heer VISSER maakt er aanmerking op, dat over de onlangs gesloten geldleening bijzon derheden in een der bladen zijn gepubliceerd, hoewel hieromtrent geheimhouding was opge legd. Spr is er van overtuigd, dat het de wet houder van Onderwijs, de heer Tusenius is ge weest, die deze inlichtingen verstrekt heeft. Hij acht deze handeling ernstig genoeg om hieromtrent een uitspraak van den raad uit te lokken, temeer, omdat zulke dingen in den laatsten tijd meermalen zijn voorgekomen. Het college heeft de zaak onderzocht en het resultaat hiervan in een brief aan den raad medegedeeld. Erg duidelijk is deze brief niet. Er wordt in gewag gemaakt van een gesprek van den wethouder met een raadslid, dat op deze manier ook nog door een blaam kan wor den getroffen. Weth. TUSENIUS: dat is absoluut de bedoe ling niet! De heer VISSER dient dan een motie in, waarin de raad de handelingen van den wet houder ten sterkste afkeurt en in strijd acht met de goede trouw. De heer MAAS betoogt, dat het door B. en W. bedoelde raadslid de inlichtingen niet ver strekt kan hebben. Spr. keurt het doen van dergelijke mededeelingen door den wethouder ten sterkste af. Hü acht de zaak ernstig, omdat groote belangen hadden kunnen worden ge schaad. De motie is nog tam genoeg gesteld. De raad moet het college zijn volle vertrouwen kunnen schenken en wanneer van den raad stilzwijgendheid wordt gevraagd, dan dient het college toch zeker in de eerste plaats te zwijgen. De heer TEN BROEKE acht het commen taar, door de redactie van het betreffende blad („Dagbl. van IJmuiden") aan de mededeelin gen toegevoegd, nog wel zoo ernstig. Dit com mentaar was onjuist. De motie kan spr. niet steunen. Het is vroeger herhaaldelijk gebeurd er. toen is men er nimmer diep op ingegaan. Spr. zal alleen dan voor de motie stemmen, wanneer zfj uitsluitend voor gevallen in de toekomst bedoeld is. De heer VERMEULEN verklaart „het raads lid" te zijn, waarvan in den brief aan het college sprake is. Hü geeft een resumé van het gesprek met den wethouder, die hem van de bijzonderheden der leening op de hoogte had gebracht. Over geheimhouding is niet gespro ken. Maar spr. heeft er met niemand over ge sproken dan slechts met zijn fractiegenoot. Spr. zal pas een oordeel over deze zaak kunnen geven, wanneer hij het college gehoord heeft. Intusschen acht hij het over het algemeen ge- wenscht, dat B. en W. de pers bij dergelijke gelegenheden in vertrouwen nemen. Dat kan ontijdige publicatie voorkomen. Wethouder TUSENIUS verklaart, dat hij zelf den loop, die deze zaak genomen heeft, be treurt. Doch hij is volkomen te goeder trouw geweest, omdat hij in de meening verkeerde, dat de hem verstrekte inlichtingen niet meer van vertrouwelijken aard waren. Daarom heeft hij er met tientallen van menschen, die er belang in stelden, in volle openlijkheid over ge sproken. Van achterklap of iets dergelijks is hier geen sprake. Dat is de heele geschiedenis. De VOORZITTER merkt op, dat het commen taar in het bedoelde blad, geheel verkeerd was. De heer VISSER wijst erop, dat uit de no tulen blijkt, dat in de vergadering van B. en W., waarbij ook de wethouder tegenwoordig v.as, deze kwestie wel degelijk als vertrouwe lijk is beschouwd. Spr. blijft het een schending van vertrouwen achten. Weth. TUSENIUS: Vertrouwen? Van wien? De heer VISSER: Tegenover de geheele zaak. Spr. meent verder, dat de raad er nu maar eens een eind aan moet maken. De heer MAAS, de goede trouw aannemende, vraagt, waarom de wethouder er dan wel met tal van buitenstaanders over spreekt, terwijl de raadsleden er niets van te hooren krijgen. Spr. acht de houding van den wethouder niet te rechtvaardigen. Wethouder BOSMAN zegt, dat, toen het be richt van de bank binnen was, de heer Tuse nius meende, dat de zaak niet langer vertrou welijk was. De heer VERMEULEN betreurt de publica tie, maar hij kan de motie in den tegenwoor- digen vorm niet steunen. Daarvoor is zij te scherp gesteld. Weth. TUSENIUS vraagt, hoe de persoon lijke meening van den voorzitter is over den loop der dingen. De VOORZITTER antwoordt, dat hij niet anders kan dan de verklaring, dat te goeder trouw is gehandeld, aanvaarden. Het tegen deel is niet bewezen. De heer VAN WOENSEL vindt, dat de wet houder een goede daad gedaan heeft. Alles moet zooveel mogelijk in de openlijkheid ge bracht worden. De heer VISSER: dat had je in de besloten vergadering moeten zeggen; toen heb je je niet tegen geheimhouding verzet! De motie komt hierna in stemming en wordt verworpen met 8 tegen 19 stemmen. Vóór stemden de heeren Maas, v. d. Veer, Zalm, Visser, Luijkman, v. d. Flier, van Rummelen en Stark. Gemeente-rekening. Ter voorloopige vaststelling c.q. goedkeuring worden aangeboden de rekeningen van 1931 van de verschillende bedrijven en instellingen der gemeente en van de gemeente zelf. Deze laatste rekening vermeldt de volgende eindcijfers: uitgave 3.094.378.52 en inkomsten 3.039.0.22.98Nadeelig slot 55.355.53^. (Gewone dienst). Intrekking verordening Onlangs is door B. en W. voorgesteld om de verordening houdende de eischen, waaraan een localiteit moet voldoen om voor vergunning of verlof in aanmerking te komen, in te trekken. Dit voorstel werd door den Raad verworpen. Ged. Staten hebben thans geschreven, dat zij hun eerder genoemde bezwaren handhaven en op een nieuwe beslissing aandringen. B. en W. blijven van meening, dat het beter is de geheele ordening in te trekken en zij stelden dan ook nogmaals voor, daartoe te be sluiten. Na eenige discussie wordt dit voorstel met 11 tegen 16 stemmen verworpen. Wegenaanleg. B. en W. stellen voor om te doen overgaan tot aanleg en verbreeding van weggedeelten en tot aanleg van een plein op het terrein nabij, den Brederodeweg te Santpoort. De heer DIEPENDAAL wil zijn stem aan dit voorstel geven, wanneer de wethouder tevoren een onderzoek zal laten instellen naar de plaat selijke gesteldheid van den bodem, mede in verband met de aanwezigheid van een duiker. De heer TEN BROEKE merkt op, dat de aan te leggen weg nog niet gerioleerd wordt. Kan op deze manier de. Brederodeweg, die toch op de nieuwe straat aansluit en in onhoudbaren toe stand verkeert, ook niet verbeterd worden? Wethouder DUNNEBIER antwoordt den heer Diependaal bevestigend. Bestrating van den Brederodeweg is nog niet mogelijk, doch het laatste gedeelte, nabij den spooroverweg, zal, na het gereedkomen van de nieuwe straat worden opgeheven. Het voorstel van B. en W. werd hierna goed gekeurd. Grondeigenaar en uitbreidingsplan. Het afwijzend advies van B. en W. op een adres van S. Bol te Driehuis, houdende verzoek, het uitbreidingsplan te wijzigen in dien zin, dat de over zijn terrein geprojecteerde gedeel ten hoofdverkeersweg en plein worden opgehe ven, bedoelden grond van hem over te nemen of hem een schadeioossteling toe te kennen, wordt na breedvoerige discussie aangehouden ter nadere bestudeering van deze zaak Verkoop en verhuur. Verschillende voorstellen tot verkoop van grond aan de Frans Netscherlaan en den Ter- rasweg, te Santpoort, werden met 21 tegen 6 stemmen goedgekeurd. Besloten wordt aan de afdeeling Velsen-Bever- wijk van „De Nederlandsche Padvinders" te verhuren, de woningen Driehuizerkerkweg nos. 9 en 9a, staande ter weerszijden van de garage in het park „Velserbeek" tegen een huurprijs van 2.— per week. Benoemingen Benoemd worden: tot lid van de financieele commissie de heer De Waal; tot lid van de Commissie voor Economische Zaken, de heer G. Heijkoop; tot leden van de Algemeene Burgerlijke In stelling van Maatschappelijk Hulpbetoon, de heeren J. Melgerd en H. Mulder; tot leden van de R. K. 3urgerl. Instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon de heeren J. P. Handgraaf en P. van Zutphen; tot lid van de Commissie van Toezicht op de Rijks H.B.S. Mevr. J. S. Ruttende Bruijn; tot lid der Commissie van Toezicht op de Handelsavondschool de heer L. Poortenaar; en tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim te Santpoort de heer D. J. Scholten. Rondvraag Betreffende de afsluiting van de waterleiding van een aantal ondersteunde geznnen, deelde de VOORZITTER mede, dat ten aanzien van 5 gezinnen een regeling is getroffen. Voor deze is de afsluiting opgeheven. Bij een 7-tal gezin nen is dit niet het geval, omdat hier sprake is van onwil en niet van onmacht. Wat betreft de weigering om een gas-aan- sluiting te leggen by' hen, door het P.E.N. we gens schuld, van de stroomlevering zijn uitge sloten deelde de VOORZITTER mede, dat het niet op den weg der gemeente ligt, op deze wijze niet-betaling aan het P.E.N. te bevor deren. Ook de uitgaven voor deze leidingen zouden te groot worden voor het bedrijf. De heer MAAS vraagt, of er voor de gemeente geen aanleiding bestaat, om voor een ander standpunt tegenover het P.E.N. in te nemen. Het P.E.N. is tot geen enkele concessie bereid. Het bevordert, door de tweemaandelijksche in ning, dat er moeilijkheden bij de betaling ont staan. Want men kan zich toch indenken, dat er bij werkloozen niet van komt, om van de ontoereikende steunbedragen nog iets opzij te leggen voor het licht. De VOORZITTER antwoordt, dat hierom trent door leden van de Provinciale Staten vra gen aan Gedeputeerden zijn gesteld. B. en W. willen het antwoord hierop afwachten. Nadat Woensdagmorgen op grootsche wijze inspecteur C. H. Kemper ter gelegenheid van diens zilveren jubileum als politie-ambtenaar te Heemstede door den burgemeester en het politiepersoneel was gehuldigd, werd het feest in den huiselijken kring voortgezet. Reeds in de morgenuren ontving de jubilaris een schat van bloemen en planten, zoo o.a. bloemstukken van den burgemeester, van het hoofdbestuur van den Algemeenen Ned. Politiebond, van de afdeelingen Haarlem, Bloemendaal en Noord- Holland van dezen bond, van het Politie personeel van Haarlemmermeer, van den Bond van Christelijke Politieambtenaren, van de brigade der Rijksveldwacht, van de Commissie van Heemsteedsche winkeliers en een fraaie fruitmand van de N. Z. H. Tramwegmaatschap- pij. Talrijk waren ook de andere geschenken, waaronder taarten en verschillende kunstvoor werpen. Des middags hield de jubilaris een zeer druk bezochte receptie. Onder de aanwezigen merk ten wij o.a. op den burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn, den commissaris van politie van Zandvoort den heer J. Lovink, de Substituut Officieren van Justitie Mr. W. M. Paardekooper Overman en Mr. A. R. Andriga, het bestuur der afd. N.H. v. d. Algem. Ned. Politiebond, de heeren Ir. W. Burgerdijk, en Mr. D. A. Immink namens de N.Z.H.T.M., Notaris Mr. J. A. de la Hayze, vertegenwoordiger der Commissie uit de Heemsteedsche winkeliers, den heer J. Schelling, directeur van Openbare Werken, het politie personeel, ambtenaren van het Raadhuis en vele vrienden en bekenden. Behalve schriftelijke felicitaties ontving de jubilaris talrijke telegrafische gelukwenschen, o.a. van het hoofdbestuur van den A.N.P.B., het hoofdbest. van den Christ. Politiebond; van het Politiecorps van Hoofddorp, van de afdeelingen Edam en VelsenIJmuiden, van den burge meester van Hillegom, mr. Pont, van collega's uit Zandvoort, het Heemsteedsche kleeding- fonds en vele particulieren. Het feest werd besloten met serenades van het fanfarecorps „Excelsior" en de harmonie „Eensgezindheid", die, dank zij het mooie weer, veel belangstelling van het publiek trokken. A. Groothelm en N. Jansen; A. Baard en C. A. v. d. Korf; M. Skoupi en M. Ubags; J. Boon en H. G. v. Gulik; A. J. Smalen en F. Brand; W. v. Reijn en Ti Gelsema; J. A. Klein en A. A. Hoogendoom. Geboren: 5 December, d. van H. J. M. v. d. Horst—Dengerink; 6 December: d. van C. WesseliusPieneman; z. van D. Rensen Stiens; d. van J. E. de Vries—Homan; 7 De cember: z. van J. M. Koks—v. Tol. Overleden: 6 December: A. Meijer, 56 j„ A. L. Dyserinckstraat; G. P., 7 d„ d. van P. J. J. v. d. Berg, Kamperlaan; J. G., 10 mnd., z. van N. C. J. Zonneveld, A. L. DyserincKstraat. Een bewoner van de Smedestraat heeft de politie kennis gegeven, dat hü een brief heeft ontvangen uit Spanje. In dezen brief vraagt iemand, die in Spanje gevangen zou zitten wegens bankroet, hem te willen helpen, aangezien hij op een station een koffer heeft staan, inhoudende 1.800.000 francs. Daar deze koffer nu niet door hem in ont vangst kan worden genomen, krijgt geadres- seérde, als hü genegen is den man te helpen, een derde van den inhoud van den koffer als belooning. De brief was in het Duitsch gesteld en geadresseerde werd gevraagd een telegram te zenden, wanneer hij tot helpen bereid was. Gezien het feit, dat een andere Haarlemsche ingezetene acht dagen geleden een dergehjken brief uit Spanje heeft ontvangen, is er alle reden om aan te nemen, dat de „Spaansche Schatgraver" weer zijn slag schünt te willen slaan en thans voornamelük in deze gemeente op zoek is naar slachtoffers. Een gewaarschuwd mensch geldt voor twee. Men zü dus op zün hoede! Vraag: Waar moet ik mü vervoegen voor huisslachting van een varken, en wat zün de kosten? Antw.: U moet om een vergunning voor huisslachting te bekomen lid zijn van een „Varkenscentrale". Bent u dat. dan moet u zich wenden tot de gewestelijke Varkenscen trale in uw woonstreek, U moet hoofd van een gezin zijn, geen hooger zuiver inkomen genie ten dan 2500 per jaar, het varken 4 maan den lang zelf gemest hebben en gewoon zün voor uw gezin varkens te slachten. U behoeft geen kosten (belasting enz.) te betalen, maar u moet aan den Keuringsdienst in uw gebied mededeelen, dat u een varken thuis zal gaan slachten. Vraag 1.: Hoe luidt het adres van den direc teur der Ned. Staatsloterij? 2. Met wien moet men zich in verbinding stellen om collecteur te worden? Antw. 1.: Den heer Th. Sanders, directeur der Ned. Staatsloterü, 's-Gravenhage. 2. Wendt u tot Z.Em. den Minister van Fi nanciën. Vraag: Wat is de kortste weg van Beverwijk naar Ginneken? Hoeveel K.M.? Antwoord: Beverwijk, Velsen, Santpoort Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Leiden, Zoeter- woüde, Stompwük, Zoetermeer, Zegwaard, Den Hoorn, Kruisweg, Bleiswijk, Bergschenhoek. Hillegersberg, Rotterdam, Wevershoek, Riji- oord, Zwündrecht, Dordrecht, Willemsdorp. Moerdük, Zevenbergschen Hoek, Terheyder Breda, Ginneken. Totaal 124,8 K M. Of: Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse. Sas senheim, Oegstgeest, Haagsche Schouw, Den Deyl, Den Haag, Rijswijk, Hoornbrug, Delft Zweth, Overschie, Rotterdam, Wevershoes. Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdük, Zevenbergschen Hoek, De 3 Hoef ijzers, Terheyden, Breda, Ginneken. Totaal 129,1 K.M. Ondertrouwd. 7 December: A. v. d. Nes en J. M. Kieft; C. G. v. Leeuwen en K. Loonstra; F. S. W. Gelaudie en J. P. L. Vink, C. Oene en H. M. B. Jansen; H. v. Kampen en D. Hoolwerf; J. Mullens en M. T. v. Dük; J. M. Overmeer en C. A. Schaafsma; C. D. Wijk- huüzen en B. E. v. Duuren; J. G. Erdtsieck en J. M. Zuidweg; A. Scheffer en M. E. Nijsten. Getrouwd. 7 December: J. Voskuijl en B. W. M. A. Cappelle; N. Vernout en H. J. Gross; Bü Koninklijk Besluit van 28 October is goedgekeurd de „Nederlandsche Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw", waar- bü zijn aangesloten vele organisaties van han delaren in land- en tuinbouwproducten. In een circulaire heeft deze organisatie uit voerig uiteengezet de voornaamste beginselen, die naast practische overwegingen, tot de op richting van den Raad aanleiding hebben ge geven. Tot zün terrein behooren de bedrijven, die zich bezig houden met den handel in en de fabricage resp. verwerking, van; bedrüfs- benoodigdheden voor den land- en tuinbouw en producten van den land- en tuinbouw. De Raad maakt het beginsel tot de zijne, dat er geen plaats is voor de veelal opgewor pen controverse: land- en tuinbouw tegen industrie en handel of omgekeerd. Gehoopt wordt tevens, dat deze Raad een concentratie van de verschillende organisaties kan tot stand brengen. Zonder geluk vaart niemand wel! Dit tenminste zullen de Arsenal-lui Zater dagmiddag wel bü zich zelf hebben gezegd, toen de verschillende divisie-uitslagen werden gepubliceerd. En ook zullen zij van verbazing hun handen in elkander geslagen hebben, toen zü bespeurden, dat de Villa ten tweede male verloren had, d.w.z. sinds den gedenkwaardigen dag in het Villa Park aan Trinity road. Onbe dreigd gaat het Londensche elftal nu aan het hoofd. En zü verdienen zulks! Niet slechts, omdat zü den constantsten vorm demonstreeren, doch ook omdat hun spel-gehalte steeds hooger blijkt, dan van welk tegenstander ook. Nu is het slechts de vraag, hoe zü Kerstmis door komen! Mogelük herinnert u 't zich nog van vroeger, dat Kerstmis steeds de meest gevreesde periode is van de geheele competitie. Want de traditie wil nu eenmaal, dat de krachtigste ploegen struikelen, en kostbare punten verspe len, ten 'bate van de staartclubs, die er zoo snel als een aap mee in den competitie-boom klim men. In een week tijds krijgen de clubs dan vier tot vijf zware wedstrijden te consumeeren, hetgeen wat u met ons zult beamen! wel wat van het goede te veel is. Doch met een vierpuntigen voorsprong kun je eaM duwtje verdragen, zullen Jack en zijn mannjff duiken. Vandaar, dat zij j.l. Zaterdag en passant ook Portsmouth maar even namen. Toch ging dit maar niet zoo van een leien dakje, als wü 't hier schrüven. U voelt 't, als Arsenal komt, loopt de gansche voetbal-familie te hoop, en maken de verschillende penning meesters uitnemende zaken. Doch het Forts- mouth-publiek was in de eerste helft waarlük wat beduusd, toen het een Londensch elftal te aanschouwen kreeg, dat aanvankelijk slechts zeer matig spel vertoonde. Zeker niet beter, dan het vertoonde der thuisclub. Immers, men verwacht nu eenmaal van Jack en zijn mannen iets heel bijzonders, juist, datgene, wat andere clubs niet laten zien. Daarom verbaasde 't al lerminst, dat Rutherford voor de thuisclub de score opende, in welken stand bij de thee nog geen verandering was gekomen. Bepaald heeft 't in de kleedkamers nogal gerookt, want in de tweede helft verscheen een geheel ander Ar senal. Een Arsenal, dat haar reputatie eer aan deed, een Arsenal, dat het publiek deed likke baarden en menig „open doekje" kreeg. De wijze bijvoorbeeld, waarop Bastin voor zün kleuren den gelijkmaker scoorde, in combinatie met Jack en Coleman, was weer een van die super-momenten uit het Britsche voetbal. Een juweeltje van een drop-kick door David Jack uit een voorzet van Bastin bezegelde Ports mouth's vonnis, waarna tenslotte Bastin voor alle zekerheid nog een ver en hard schot loste, dat al in het net lag voor de Portsmouth-kee per goed en wel wist, wat er gebeurde. Op 19 November tegen de Arsenal schijnt de Villa al haar kruit te hebben verschoten. Zoowel verleden week, als nu weer tegen Sheffield Wednesday, is 't zwaar mis. Geen spoor meer van het prachtig, sluitend verband, geen overtuigend spel, laat staan die oplaaien de geestdrift, ten gevolge waarvan het Villa- team een sprekende 63 nederlaag moest in- casseeren. Wel verscheen men niet op oorlogs sterkte, en werd de absentie van Mort zwaar gevoeld, doch dii} rechtvaardigt toch niet zulk zwak tegenspel. Voor de spanning in de afdee ling is 't te wenschen, dat het geschokte even wicht spoedig in de ploeg wordt hersteld. Derby County liet zich tegen Sheffield Uni ted leelijk in de luren leggen, hetgeen haar voorloopig op haar derde plaats kwam te staan. Ook het Huddersfield-team krügt rare nukken, hetgeen zü met een 1—0 nederlaag tegen Blackpool moest boeten. Chelsea klopte met 10 de club van Dixie Dean, Everton. Op het oog een verdienstelijk stukje werk, hetgeen 't ook inderdaad is, doch werd bereikt in een matigen, zoo niet slechten wedstrijd. Beide punten had Chelsea, achteraf gezien, noodig ook, nu de Wolves (Wolverhampton Wande rers) plotseling uit hun slof schoten en de Blackburn Rovers met 53 klopten. Dat was begrijpelijk de knuppel in het hoen derhok En de andere hoenders, dat zijn voornamelük Leicester City, Middlesbrough, Birmingham, maar ook Manchester City en Chelsea, vliegen nu van hoeken naar gaten, om het veege lijf te bergen. De eerste sensatie. Let u nu maar op er volgen meer! Wie heeft dat nou op de viool hooren spelen Tottenham Hotspur tegen Swansea Town... 70! Neen, de Town is heusch niet de eerste de beste, zü staat op de zevende plaats; 't is evenmin bloot toeval die hooge cüfers, 't is een wedstrijd geweest, waarin de Londenaars een spelletje te genieten gaven, waarmede men in de eerste divisie een pracht van een beurt zou maken. Hoe langer hoe meer valt 't te betreu ren, dat de Spurs niet van meet af dezen vorm hebben vertoond, want dan hadden zü voor zeker geen vier punten achterstand op de lei ders, Stoke City. Want ondanks hun uitstekend spel, blüft hun tweede plaats bedreigd, daar Bradford City ook 23 punten heeft. West Ham United heeft zich van een voorsprong van één punt verzekerd op de beide hekkesluiters. Tenslotte slaan de Londenaars zich niet ten onrechte met hun vuist op de borst en pochen op de beste schutters, die de machtige metro pool bezit, nu zoowel Arsenal, als Tottenham Hotspur de eerste clubs zün in de Engelsche competitie, die de 50 doelpunten zün gepas seerd, n.l. de eerste heeft thans 54 en de tweede nu 51 doelpunten in haar debet. Dat is zwaar geschut! Over Weldadigheid naar Vermogen Jansstraat 38 rood Janskamer Wij vragen geen subsidie Dus geen belastinggeld Slechts op vrijwillige gaven Wordt door ons prijs gesteld Postgiro 69495 Telefoon 13235 of 15445 De door de Varkens-Centrale gestelde prijs van 15 cent per pond levend gewicht, heeft zeker ve len der varkensmesters doen zeggen: Het is wel niet veel wat wij krijgen, maar afijn, het is be ter dan het geweest is" Zoo dachten ook ou- dergeteekenden. En zij zijn er dan ook toe over gegaan om hun varkens op te geven voor de Cen trale, maar o schrik. Toen na verloop van 4 we ken de afrekening kwam, bleek dat een der on- dergeteekenden inplaats van 15 cent per pond even 13 V2 cent per pond kreeg uitbetaald, terwijl de ander nog geen 13 cent per pond uitbetaald kreeg niettegenstaande de Ontvanger beweerde, dat er zeer goede kwaliteit varkens was geleverd. Nu vragen wij ons af: is dit nu iets waar wij genoegen mee kunnen nemen? Kunnen de var kensmesters maar zoo in een hoekje worden ge schoven? En kan tegen hen worden gezegd als tegen de kinderen met „St. Nicolaas": met waf jelui krijgen, moet je dubbel tevreden zijn! Is de Crisis-Varkenswet dan alleen gemaakt voor de Baconfabrikanten en die daarbij betrokken zijn? En moet daar dan het Nederlandsch publiek zijn 9 cent per kilo geslacht voor betalen om en kele heeren aan een betere salarieering te hel pen? Ik zou zeggen: het is voor boeren en var kenshouders in Nederland nu toch meer dan ge noeg. Moeten wij ons nu enkel en alleen late» gebruiken voor speelgoed? Laat dan eens hoore» dat gij het met ons eens zijt en protesteert, daar waar men waarschijnlijk niets van dezen toe stand afweet. Eenige der gedupeerde varkenshouders: J. BALTUS, Beverwijk S. P. VESSIES - Evenals vorige jaren zullen wederom van h December 1932 tot en met 9 Januari 1933 Wel" dadigheidszegels en Prentbriefkaarten worde» verkocht voor het misdeelde kind in een tentje op het Postkantoor te Heemstede door verschil' lende dames uit onze gemeente. Verkocht zullen worden 4 verschillende zegels! jongen met bremtak; meisje met korenbloem! jongen met zonnebloem: meisje met Kerstroos! met een frankeerwaarde van 1 5. 6, 12' ce»f' Woensdagavond vergaderde de Zandvoort- sche gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Van Alphen. Daar de begrootingspost voor steunverleening en Werkverschaffing uitgeput is, vragen B. en W. een crediet van f 7000, terwijl zü voorstel len de f 5000 van onvoorzien te bestemmen voor andere doeleinden. Het crediet wordt verleend. Ter goedkeuring wordt den raad aangeboden een herziening van de büdragen in de kosten van het Nijverheidsonderwijs. De kosten bedra gen van tramvervoer f 36. B en W. meenen dat de vergoeding niet hooger gesteld behoeft te worden dan f 40. Boven een inkomen van f 2400 wordt geen vergoeding meer gegeven. De heer VAN RIJNBERK wil de inkomen- grens verstellen en de hoofdsom verhoogen tot f 45. De heer GEERS, vraagt naar het resultaat, dat door dit bezuinigingsvoorstel eventueel be reikt zal worden. Spr. acht de verlaging echter voor de z.g. kleine middenstanders niet zeer juist. Nadat wethouder MOLENAAR de sprekers geantwoord heeft, wordt het voorstel van B. en W. met 7 tegen 5 stemmen verworpen. Dan wordt op voorstel van den Jheer GEERS besloten de oude school te handhaven en alleen de vergoeding voor reiskosten te brengen van f 50 op f 36, zooals B. en W. o.a. hadden voor gesteld. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 Fe bruari 1932 op arbeidscontract per kwartaal te benoemen als assistentie bü het consultatie bureau voor zuigelingenzorg mej. A. C. G. Re- goord, alhier reeds als zoodanig werkzaam; met ingang van 1 Jan. 1933 mej. J. Bos alhier on der toekenning van wachtgeld eervol te ont slaan uit haar betrekking van assistente bij den schoolartsendienst en met ingang van dien datum op arbeidscontract per kwartaal te be noemen in gelijke functie zuster A. Regoord. Na korte bespreking z. h. st. aangenomen. Besloten wordt tot aankoop van grond, groot 200 M2., van W. Meester voor f 462 ten be hoeve van straataanleg. B. en W. stellen voor, het raadsbesluit tot verhooging van den waterprüs met drie cent per M3. ingegaan 1 Januari 1932, in te trekken; te bepalen, dat de tarieven 1 Januari 1933 met drie cent verhoogd zullen worden en het teveel betaalde te restitueeren. Op aandringen van den heer Druyf zou dit voorstel in besloten zitting behandeld worden. Wegens het late uur is het echter in beslo ten zitting aangehouden tot een volgende ver gadering. Benoemd werden tot voorzitter en leden van het stembureau in het vüfde District resp. de heeren J. van der Werff en B. van Rünberk en J. Groen Wz. Als plaatsvervangende leden de heeren W. Bruinsma en G. J. Sterrenburg. Tot plaatsvervangend lid in het eerste district wordt benoemd de heer E. L. Bolwidt. De verordening regelende de winkelsluiting wordt aangevuld op verzoek van o. a. het Jood- sche Kerkbestuur. Deze aanvulling houdt in, dat op verzoek de tot het Joodsche kerkgenootschap behoorende winkeliers, die den wekelijkschen Zondag op den zevenden dag vieren, hun winkel mogen open houden van 's morgens negen uur tot 's avonds vyf uur op den daarop volgenden Zondag. Fruitwinkels mogen voor het publiek geopend zün van 's middags vier uur tot 's avonds acht uur. Naar aanleiding van dit voorstel was een brief ingekomen van de zandvoortsche Handels- vereeniging, waarin deze adviseert, de winkel sluiting voor de Joodsche winkeliers op Zondag te stellen van 9 tot 6 uur. Me' de openstelling voor de fruitzzaken gaat zü accoord. De heer DRUIJF stelt voor de sluiting te be palen op 's Zondagsavonds 8 uur. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. het advies van de Z.H.V. overnemen aangaande de sluiting op zes uur. Wethouder SLEGERS zegt als voorzitter van de Hanze, dat men van meening is, dat voor de Israëlieten 's Zaterdagsavonds voldoende verkoopgelegenheid bestaat wat ter compensee ring' strekken kan van de vroegere sluiting op Zondag. De heer DRUIJF ontkent het, dat er 's Za terdagsavonds voldoende gelegenheid tot ver- koopen bestaat voor de joden. De heer GEERS wil in het belang van den geheelen winkelstand geen bijzondere uitzonde ringen maken. Hij gaat accoord met sluiting om zes uur. De heer ELFERS wil uit een oogpunt van eerlijkheid en omdat hü de compensatie niet voldoende acht, de sluiting voor de joodsche winkeliers op acht uur stellen. De heer VAN DER MOOLEN vreest, dat er joodsche winkeliers zullen zijn, die én 's Za terdags èn Zondags hun zaken zullen open stellen. Hem wordt door den heer DRUYF verklaard, dat dit nog nooit gebeurd is in Zandvoort en ook thans niet gebeuren zal. Ter volledige zekerheid kan een bepaling in de verordening opgenomen worden, die het open stellen van de winkels op beide dagen verbiedt. Hierna wordt het voorstel van B. en W., geamendeerd door den heer Druyf, aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Het afwüzend prae-advies van B. en W. op een voorstel van de heeren van der Moolen en van Rünberk tot uitbreiding van het leden aantal van Maatschappelü k Hulpbetoon wordt na langdurige bespreking verworpen met twee stemmen vóór (Siegers en Druyf). De commis sie zal dus worden uitgebreid met twee leden en wel van vakvereenigingen. De periodiek aftredende bestuursleden Sie gers, Geers, Groen, mevr. Poots en van den Bos worden benoemd. Het voorstel tot het verleenen van onthef fing van de bebouwingsvoorwaarden voor een perceel aan den Boulevard Barnaart, tusschen Grand-Hotel en Carlton-Hotel wordt na lang durige discussie aangehouden ter inwinning van nader advies van de schoonheidscommissie. Het betreft hier den bouw van een enkele of dubbele villa. B. en W. stellen voor het uurloon van tijde- lijke werkkrachten in dienst der gemeente met 15 cent te verlagen. Een uurloon van 65 cent achten zij een belemmering te kunnen zün voor het werkzoeken in het vrije bedrijf. De heer VAN RIJNBERK is tegen dit voor stel, omdat z.i. de gevolgen daarvan zün ver meerdering van pauperisme en van zedeloos heid. Den heer GROEN verwondert het, dat de S.D.A.P. tegen dit voorstel is. Ook de Arbei derspers heeft na organisatorisch overleg loons verlaging ingevoerd. De heer GEERS wenscht niet te tomen aan de norm van 65 cent per uur. Hij handhaaft dat loon voor de losse arbeiders. Daarvon zijn er echter te veel in dienst der gemeente. Dat mag evenwel geen reden zijn, het loon voor hem te verlagen, en dit met het loon in werk verschaffing gelijk te stellen, vooral ook niet, omdat veelal wegens duisternis door deze ar beiders geen 48 uur per week gewerkt kan wor den. Voor de arbeiders in de werkverschaffing acht spr. en met hem de katholieke organisatie een uurloon van 50 cent voldoende. De heer DRUIJF acht het gevaarlük, het loon te verlagen, omdat mogelijk de minister daar door ook een lager loon voor de werkverschaf fing zou kunnen vaststellen. Nadat de heer GEERS zü'n standpunt nog uitvoerig uiteengezet en gemotiveerd heeft, wordt het voorstel van B. en W. met 7 tegen 6 stemmen verworpen. De heer VAN RIJNBERK dient namens eenige raadslieden een motie in, waarin de raad het betreurt, dat de weldadigheidsloterü van de Zandvoortsche Handelsvereniging is stopgezet moeten worden, omdat B. en W. geen goedkeu ring daaraan gegeven hebben. Na behandeling dezer motie deelt de VOOR ZITTER mede, dat met het bestuur der Z.H.C. over deze aangelegenheid heden Donderdag morgen nog een bespreking zal worden ge houden. De motie wordt niet in stemming gebracht. Hierna sluiting. voor den prijs van resp. 3 8. ïo.' 16 cent. De postzegels zijn ontworpen door H. Levigne t® Amsterdam. Verder een nieuwe serie briefkaarten van stuks naar aquarellen van Ype Wenning v® 's-Gravenhage. Tot onderwerp werd gekozen Hoi* landsche Kinderkleederdrachten. De prijs deze* serie is 35 cent. De opbrengst strekt, evenals vorige jaren te» bate van alle instellingen, die zich belasten me de verzorging of uitzending van zieke, zwakko» blinde, doove, doofstomme, gebrekkige, achter;: lijke, verwaarloosde of misdadige kinderen. 29 verzorgen samen ruim 50.000 kinderen in ee» Jaar, sommige het geheele jaar, andere gedurende 'eenige maanden of weken. Door het koopen van deze zegels en brief kaar ten steunt gij pl.m. 350 vereenigingen van »u gezindten, dus ook van uw eigen richting. Niemand kan zich onttrekken aan den plic» hier te helpen zooveel mogelijk is. Het Comité tot verkoop van digheidszegels te Heemstede. Weid»' Het bestuur van de R.K. Damclub „St. BaV® heeft het initiatief genomen, om op Zondag Dec. a.s-, in het R.K. Vereenigingsgebouw Heemstede, een ware propaganda-dag voor edele damspel en voor het clubbelang te houde»- Wü kunnen thans mededeelen, dat er o.a. simultaanseance en het spelen van een blih" dampartij zal plaats hebben. Hiertoe is do° het bestuur van bovengenoemde vereenig}®; uitgenoodigd niemand minder dan de alom kende damspeler en propagandist, den heer Wagenaar (het Noordhollandsche damwonder Het sensationeelste nummer van dezen zal ongetwijfeld wel zün: een damseance per.*'* rijwiel!!! Wij roepen alle R.K. damliefhebbers 11 V* op, naar het RJC. Vereenigingsgebouw aan Heerenweg te Heemstede. Dinsdag werden de wedstrijden om het cW*1 kampioenschap voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: J. W. van Dartelen wint van H. van Lun^ burg Jr., P. J. van Dartelen remise met H- J Teunisse; J. P. van Eijk wint van J. Brik, J- Sluiter Jr. wint van J. Poppen, A. de J°pejfc H. Greeuw afgebroken. J. van LooüW. v. afgebroken. Tweede klasse: ,lai Th. Wesselman wint van W. J. A. M3 P. G. M. Ottolini Sr. remise met W. j, Matla, H. Rozijn remise met R. Kerkman, Bijrü wint van A. Kiel, Th. Wesselman w van C. Kool. Derde klasse: rrieC^ J. Booü wint van Tip C. v. d. SIuüs: L. N1 j, wint van H. Hoogeveen; A. Smit wint vat? Ravensbergen; Ph. G. Amelung Jr. wint C. Molenaar, H. G. J. Andriessen wint van Merts, B. Henneke wint van J. Klaverstijn» C. v. d. Sluijs wint van J. Zurel, J. Booij .,e van H. W. C. van Rhoon, W. Jonkhof rei» met H. C. Souverein, K. Olü wint van <->■ Glaser,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10