Milliardennota in Amerika VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Aziatisch hanengevecht te Genève Het antwoord van Amerika Rijksdagleden in gevecht Londen voelt zich beleedigd !!et nieuws van heden Er broeit iets in Spanje Arbeiders dreigen met algemeene staking Hevige explosie te Premnitz DE MINEURTOON OVER- HEERSCHT DE BAROMETER BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 DONDERDAG 8 DECEMBER 1932 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOORDEN EN FEITEN Initiatief van Nederland Vreeselijke Mijnramp Nota aan Engeland zoo goed als gereed Congres van domheid beschuldigd Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ luimhui HITLERIAANSCHE EED VAN TROUW De H. Vader buiten Zijn stad Voor de derde maal Reeds tien dooden geborgen Een roode schreeuwer de aanleiding 1.14 milliard tekort in het loopende begrootingsjaar De cijfers voor 1934 De Moskousche Izwestiadicht Engeland een oneerlijke taktiek toe Handelsbesprekingen in gevaar De Finsche regeering afgetreden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN OM MANDSJOERIJE Von Neurath spreekt pro domo NIEUWE ZWITSERSCHE BONDSPRESIDENT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No 18248 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De Volkenbondsraad heeft, na de uiteen zettingen van den Chineeschen en van den Japanschen gedelegeerde aanhoord te hebben, de netelige kwestie tussehen China en Japan inzake het conflict in Mandsjoerïje met het daarbijbehoorend Lytton-rapport geën- desseerd aan de Buitengewone Assemblée. En daarmee is de zaak weer bij de vergadering te rechtgekomen, waar de oppositie tegen de Ja- Pansche zienswijze sterker is en slechts een meerderheid van stemmen voldoende is om be sluiten te nemen. Zooals men weet, kan de Vol kenbondsraad alleen met algemeene stemmen resoluties met officieel bindende kracht aanne men, zoodat Japan den Volkenbondsraad zelfs, Wanneer deze onder een krachtige en scherpe leiding als die van de Valera staat, niet behoeft te vreezen. Met de Buitengewone Assemblée is het echter anders gesteld. En al blijft er van de officieel bindende kracht van eventueele as semblee-besluiten in de practijk niet veel over. Japan toont tegenover zijn opponenten in de algemeene Volkenbondsvergadering toch altijd wat meer égards dan tegenover den Raad. Hoe onaangenaam de behandeling van het Chi- heeschJapansch conflict in de algemeene Vol kenbondsvergadering voor Japan is, blijkt uit het feit, dat het telkens opnieuw formeel pro test heeft aangeteekend tegen een dergelijke behandeling, maar daar het de procedure niet in den weg wil staan, zoolang deze niet tot voor Japan ongewenschte besluiten leidt, heeft Japan tot nu toe het steeds bij een formeel protest ge laten. Natuurlijk ligt het in Japans bedoeling zich op dit formeel protest te beroepen, zoodra de algemeene vergadering tot conclusies zou komen, Welke Japan niet welgevallig zijn. De kans daar op is wel wat grooter geworden, nu de zgn. Kleine Acht (de statengroep welke gevormd Wordt door Noorwegen, Zweden, Denemarken, Nederland, België, Tsjecho-Slowakije, Spanje en Zwitserland) een gemeenschappelijk initiatief onder leiding vari Nederland voorbereiden, dat Weinig in den smaak van het eigengereide Japan zal vallen. De Kleine Acht stellen zich zonder aanzien der partijen op het principle:1e stand punt van het internationale recht, en keeren «ich tegen elk misbruik van macht. Zij zelve hebben geen macht, zoodat hun belangen uit sluitend bij een strikte handhaving van het recht Veilig kunnen zijn. Aangezien Japan zijn gewel dige machtsmiddelen, volgens het op dit punt allerminst dubbelzinnige rapport van de com- missie-Lytton, heeft aangewend in strijd met het in de internationale verdragen vastgelegde recht, zfjn de Kleine Acht niet van zins zonder "leer in de Japansche geweldpolitiek te berus ten. of de genoemde kleine mogendheden eenig succes met een gemeenschappelijke actie zullen hebben, mag ernstig worden betwijfeld, maar dit neemt niet weg dat het toch niet zonder hioreele beteekenis is dat de stem van het recht te Genève af en toe duidelijk verstaanbaar ge hoord wordt. Ten aanzien van 't Chineesch-Japansch con flict verkeert Nederland onder de Kleine Acht in 'n geheel uitzonderlijke positie, niet alleen omdat Nederland als koloniale mogend heid groote belangen in het Verre Oosten bezit, tnaar ook omdat het als onderteekenaar van het Negen-Mogendheden-Verdrag méér dan zijn geestverwanten gebonden is. De Nederlandsche gedelegeerde prof. Moresco heeft hier ook uit drukkelijk opgewezen, toen de Kleine Acht zich °ver het conflict en een eventueele gemeen- sehappelijke houding tegenóver Japan beraadde. Gezien deze uitzonderlijke positie schijnt Prof. Moresco het dan ook het beste te hebben geoordeeld, zelf het initiatief te nemen tot epn '"esolutie, welke in geen enkel opzicht met Nederlands speciale plaats in deze aangelegen heid strijdt. Naar verluidt, zou hij een ver- z°eningscommissie in het leven willen roepen. Waarin behalve vertegenwoordigers van de °nderteekenaars van het negen-mogendheden- Verdrag, ook die van Sovjet-Rusland zouden hioeten zitting nemen, terwijl het voorzitter- schap door Paul Hymans zou moeten worden hekleed. Het doel van deze verzoeningscom missie zou zijn, Japan zijdelings te betrekken hl onderhandelingen met China, onder het toe- zicht van den Volkenbond. Zooals men weet, is J®pan wel voor rechtstreeksche onderhandelin- geh met China, buiten den Volkenbond, te vin hen, terwijl China alleen mét den Volkenbond zich aan besprekingen met Japan wil wagen, en han nog onder het noodije voorbehoud. Prof. Ntoresco's denkbeeld berust dus wel op een Vernufcige compromisconstructie, maar het is he vraag, of behalve de tegenover elkander staande partijen ook de groote mogendheden met dit denkbeeld zullen instemmen. Vergelijkt men de houding van den Japanschen gedele geerde in de Assemblée met die, welke hij in NEW-YORK, 7 Dec. (Reuter). Bij een mtjn- e!£Plosle in Nieuw-Mexico zijn 10 mijnwerkers gedood. Omtrent de mijnramp in Nieuw-Mexico S.) telefoneert United Press ons, dat het hental dooden 8 bedraagt. Vele mijnwerkers zt)n verder, naar men vreest, door instorting van gangen in de mijn opgesloten. Vaz Dias h°emt hiervoor het getal 75. den Raad aannam, dan moet men erkennen, dat deze ietwat milder schijnt geworden. Hij vond zelfs woorden van lof voor de Volken- bondsbemoeiingen, welke een openlijken en officiëelen oorlog tussehen China en Japan zouden hebben voorkomen. Maar dit klinkt wel ietwat wonderlijk, nu uit Mandsjoekwo de be richten binnenstroomen, die van een massale nederlaag en vlucht der Chineesche vrijscharen en een éclatant succes der Japansche en Mandsjoekwosche troepen verhalen. Het is merkwaardig, dat Japan te Genève zich steeds inschikkelijker en gematigder toont, naarmate zijn geweldpolitiek in het Verre Oosten meer feitelijke successen boekt. Tegen Aziatische mooi-praterij heeft Japan blijkbaar niet het minste bezwaar, zoo lang de „faits accomplis" alle daaruit vloortvloeiende consequenties on mogelijk maken. Prof. Moresco moge slim zijn, de Japanner Is het niet minder. WASHINGTON, 7 Dec. (Per telefoon). Staats secretaris Stimson heeft, naar van gezagheb bende zijde wordt vernomen, het Amerikaan- sche antwoord op de oorlogsschuldennota der Engelsche regeering reeds in groote lijnen ge reed en is voornemens, dit antwoord morgen of overmorgen aan den Engelschen ambassa deur te overhandigen. Ook het ontwerp voor het antwoord op de Fransche nota is reeds in be werking en zou eveneens binnenkort worden overhandigd. Vermoedelijk zijn beide Ameri- kaansche nota's niet slechts eenvoudige ont vangstbevestigingen, maar zullen zij definitieve antwoorden op de Engelsche en Fransche argu menten bevatten. De Belgische gezant heeft heden aan Stimson een nieuwe nota overhandigd met verzoek om verlenging van het moratorium der oorlogs schulden. Er wordt op gewezen, dat België een bijzondei- recht heeft op zijn wederopbouw. De Tsjecho-Slowaaksche en Belgische nota's zullen later worden beantwoord. (United Press) WASHINGTON, 7 Dec. (Reuter). In het Huis van Afgevaardigden werden de debatten over de oorlogsschuldenkwestie heden geopend door den republikein Treadway, die verklaarde dat het congres nimmer voornemens was, de schuldover eenkomst te wijzigen. De correspondent van de „Baltmore Sun" acht geen enkele reden aanwezig om te hepen, dat het congres de schuldenkwestie zal behandelen met eenlg begrip van het vraagstuk. Er zijn volgens hem slechts een klein aantal congresleden, die de kwestie begrijpen, haar trachten te begrijpen of zouden willen begrijpen, grijpen. Op de New-Yorksche beurs noteerde het pond wel 3.243^vermoedelijk wegens Hoover's be doeling, Engeland bij de schuldenbetalingen fa ciliteiten te verleenen, die den druk op het pond zullen verlichten. Te New-York arriveerde heden een hoeveel heid goud uit Engeland, Frankrijk en Indië, ter waarde van 6.550.000 dollar. Hoogste stand: 775.1 te Tliorshavn. Laagste stand: 747.8 te La Coruna. =jj Verwachting: Zwakke tot matigen, Noord- Oostelijke tot Oostelijken wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neer- slag, temperatuur om het vriespunt. Zon op 7.58, onder 3.45. Volle Maan H Dinsdag v.m. 2.41. Licht op 4.15. ROME, 7 Dec. (Per telefoon). De H. Vader heeft heden voor de derde maal tijdens Zijn pontificaat het gebied der Vaticaansche Stad een oogenblik verlaten, zij het met slechts eenige stappen. Vanuit de Prati-wijk heeft Hij den nieuwen ingang van de Vaticaansche musea bezichtigd. (United Press) MADRID, 7 Dec. (Reuter.) De stakingsbe weging door geheel Spanje schijnt zich nog verder uit te breiden. Naar geme'd wordt, zijn verschillende vak verenigingen van spoorwegbeambten voorne mens voor Kerstmis de algemeene staking af te kondigen, in geval de regeering zou weige ren de sedert 1930 geëischte loonsverhooging toe te staan. In Sevilla is gisteren een bom ontploft, waar bij een aantal huizen beschadigd werd. De aanslag was gericht tegen de woning van den president van de Kamer van Landbouw. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie is op alle gebeurtenissen voorbereid In de Kamer had de eerste minister de kwestie van vertrouwen gesteld tegenover een voorstel van een radieaal-socialistischen afge vaardigde, waarin gevraagd werd, dat het par lement onverwijld zou overgaan tot de bespre king der kwestie van de telefoonmaatschappij. Het radicaal-socialistisch voorstel werd ver worpen met 181 tegen 11 stemmen. MADRID, 7 Dec. (V.D.) De Spaansche mi nister van justitie heeft op grond van een buitengewone wet, waardoor de grondwetsbe palingen buiten werking worden gesteld, 21 Spaansche hooge rechterlijke ambtenaren tot aftreden gedwongen en. op pensioen gesteld. RATHENOW, 7 Dec. (V. D.) Hedenmorgen heeft op de groote fabriek te Premnitz van de I. G. Farben-Industrie een hevige ont ploffing plaats gehad, waarbij verscheidene arbeiders werden gedood en zwaar gewond. De ramp werd veroorzaakt, doordat bij den bouw van een huisje eenige leerlingen een ge- vulden zuurstofcylinder bij het vervoeren lieten vallen. De onder hoogen druk staande cylinder explodeerde. De gassen, die boven de fabrieks terreinen bleken te hangen, verbonden zich met de vrijkomende zuurstof en vormden een nieuw explosief mengsel, dat opnieuw ontplofte. Door den geweldigen druk werden alle iir.ten van de fabrieksgebouwen en de gebouwen in de omgeving vernield, terwijl een muur in stortte, waardoor vele arbeiders onder vallend gesteente bedolven werden. Tot nog toe zijn zeven dooden geborgen, doch het aantal slacht offers is waarschijnlijk grooter. Vele andere arbeiders liepen verwondingen op. Van de slachtoffers der ontploffing in de zijdefabriek der I, G. Farben-Industrie te Prem nitz werden nog drie vermist, die onder de puinhoopen bedolven bleken te zijn en om het leven zijn gekomen. Het aantal slachtoffers stijgt hierdoor tot tien. Van de zes zwaar ge wonden verkeeren vier in levensgevaar. BERLIJN, 7 Dec. (W.B.) De Rijksdag is vanmiddag het tooneel geweest van een ern stige rustverstoring, waartoe de aanleiding was, dat de communistische afgevaardigde van den Mecklenburgschen Landdag, Quandt, die op de publieke tribune zat, onafgebroken de Communistische Rijksdagleden tijdens hun redevoeringen zijn bijval betuigde en ertus- schen door schreeuwde. Toen bij de behandeling van de plaatsver- vangingswet geroepen werd „weg met Hinden burg", ontstond een handgemeen op de publie ke tribune tussehen Communisten en Nat.- Socialisten, waarna Rijksdagleden, onder wie geüniformeerde leden der S. A., hun partijge- nooten te hulp kwamen. De plaatsvervangend voorzitter Esser verliet zijn zetel, waarmede de zitting dus geschorst was. In de wandelgangen ontstond een vecht partij; ca. 40 50 communisten drongen op de Nat. Socialistische afgevaardigden in, waaroij aschbakken, deksels van lessenaars en tele foontoestellen als wapenen werden gebruikt. Vele afgevaardigden kregen bloedende verwon dingen. Het zwaarst verwond werd de Nat- Soc. afgevaardigde Lohse, die een telefoontoe stel naar het hoofd kreeg geslingerd. Door de neervallende glasscherven zijn eeni ge leden van de N.S.D.A.P. licht gewond. Ten slotte stootten de communisten een heele tafel naar de Nat.-Soc., die weer teruggeslingerd werd. Na een onderbreking van ongeveer een uur heropende vice-president Esser de zitting en verklaarde, dat indien in het verdere verloop van de vergadering de orde op de tribune nog eens zou worden verstoord, alle tribunes zon der verwijl zullen worden ontruimd. Verder drukte hij de afgevaardigden op het hart, al les te doen, wat bij de verdere besprekingen de rust kon verzekeren. Omtrent het ge beurde was een uitgebreid onderzoek ingeleid. De Rijksdag heeft toen na een kort debat het wetsontwerp betreffende de eventueele plaatsvervanging van den rijkspresident door den voorzitter van het Rijksgerechtshof in tweede lezing aangenomen met de stemmen van Duitsch-nationalen en communisten te gen. Daar de Duitsch-nationalen bezwaar maakten tegen het onmiddellijk doen plaats hebben der derde lezing, werd deze uitgesteld tot Vrijdag. De door de verschillende fracties ingedien de amnestievoorstellen werden naar de com missie verwezen. Daarna werd de Rijksdag wegens Maria Onbevlekte Ontvangenis verdaagd tot Vrijdag 11 uur, mogelijk tot Zaterdag. Dan zullen de besprekingen over de sociaal-politieke voor stellen worden beëindigd. Men neemt aan, dat er geen nieuwe moei lijkheden zullen ontstaan en dat de Rijksdag tot midden Januari zal worden verdaagt. De nationaal-socialistische rijksdagfractie hield de eerste zitting op den avond voor de opening van den rijksdag ten huize van rijksdagpresident Goering. Bij deze gele genheid nam Hitier den afgevaardigden den eed van trouw af. De fractievoorzitter dr. Frick opent de zitting. Rechts Hitier en Gregor Strasser. Links van hem Goering. WASHINGTON, 7 Dec. (Reuter.) President Hoover legde het congres heden het begrootings- plan 1934 voor. Hij schijnt ondanks alles gedu rende het loopende en volgende belastingjaren oorlogsschuldbetalingen te verwachten. Hoewel Hoover in zijn begrootings-boodschap van deze schulden geen melding maakt, blijkt uit de overgelegde begrootings-stukken, dat onder de inkomsten wordt gerekend op een ont vangst van 268.594.574 dollars als hoofdsom en interest van „foreign obligations" voor het nog komende deel van het belastingjaar, dat 30 Juni 1933 eindigt en van 328.742.877 dollars voor het belastingjaar 1933/34. Voor het loopende belastingjaar wordt een de ficit voorspeld van 1.146.478.307 dollar en voor het volgende een tekort van 307.000.000 dollar, tenzij buitengewone inkomsten kunnen worden verkregen of bezuinigingen toegepast. In dit ver band verklaart president Hoover, dat zulk een toestand niet kan voortduren, zonder te leiden tot een ramp voor de federale financiën. De president dringt er op aan, dat het con gres de invoering zal goedkeuren eener belas ting van 2X> procent op alle fabrikaten met uit zondering van levensmiddelen. Van deze belas ting wordt 'n opbrengst verwacht van 355.000.000 dollars. Verder dringt hij aan op het behoud der bestaande belasting van 1 procent op ben zine. vermindering der salarissen der regeenngs- ambtenaren met 11 procent, verlaging van het bedrag der uitkeeringen aan oorlogs-veteranen met 127.000.000 dollars. Voor de uitvoering der prohibitiewet wordt 35 millioen dollar gevorderd. Er wordt geen melding gemaakt van een belasting op bier. De geraamde uitgaven voor het volgende be lastingjaar beloopen 4.218.808.344 dollars, het geen 478.000.000 minder js dan de geraamde uit gaven voor het loopende belastingjaar. Deze omvatten 309.000.000 dollars voor de Ma rine en 272.000.000 dollars voor het Leger, het geen verminderingen beteekent van respectie velijk 20 en 16 millioen dollars. De toewijzing van 38.845.000 dollars wordt ver- zocht voor nieuwbouw voor de Marine in 1934, hetgeen een verhooging beteekent van 21 mil lioen dollars. Dit bedrag zal worden besteed aan de moder niseering van drie slagschepen en de voortzet ting van de werkzaamheden aan reeds in aan bouw zijnde schepen, het op stapel zetten in Ja nuari 1933 van een kruiser met 8-inch-kanon- nen en van een soortgelijk schip in Januari 1934. benevens den bouw gedurende 1934 van 4 tor pedo-jagers. De geraamde werkelijke uitgaven voor de Ma rine gedurende het belastingjaar 1933 zullen be dragen 356.000.000 dollars en die voor 1934 330.000.000, terwijl daarvoor respectievelijk be schikbaar is 388 en 333 millioen dollars, dank zij in vorige jaren gevormde reserves. De gevraagde toewijzing voor de Marine voor 1934 toont 'n vermindering van 10.807.000 dollars vergeleken met de gevraagde toewijzing over 1933 en voorziet in een sterkte van 79.000 man schappen, gelijk als in 1933, benevens 13.600 ma trozen of 1743 minder dan over 1933. De toewijzing gevraagd voor den leger-vlieg- dienst voorziet in den bouw van 375 nieuwe vliegtuigen, waardoor het totaal dezer machi nes wordt gebracht op 1.537. Niettegenstaande de aanbevelingen van den staats-secretaris van Oorlog tot verhooging van de legersterkte, vraagt president Hoover slechts toewijzing voor 12.000 officieren en 126.133 man als staand leger, 185.000 leden van de Nationale Wacht, 16.722 officieren der reserves en 127.565 le den van het opleidingskorps voor officieren. Voor de nationale verdediging zal in 1934 rond 586 millioen dollar worden uitgege-en. De totale vermindering op de begrooting der nationale verdediging voor 1934 bedraagt 46 mil lioen dollars. WASHINGTON, 6 Dec. (Reuter.) Hoe de de pressie feitelijk heeft geleid tot het verdwijnen eener klasse van Amerikanen met inkomens van honderdduizend dollar en hooger, die vroeger voor 97 pCt. bijdroegen in de opbrengst der in komstenbelasting, wordt aan het congres mede gedeeld in het jaarverslag van Ogden Mills, se cretaris der Schatkist, om aan te toonen dat de vroegere voornaamste bron van inkomsten der regeering thans is opgedroogd en heffingen op nieuwe en breedere schaal noodzakelijk zijn geworden. Het verslag zegt, dat er 15.780 van zulke be lastingbetalers waren in het jaar 1928 tegen nog slechts 2.142 in 1931. De belastingbetalers met inkomsten van 5.000 dollars en hooger zijn in 1931 met 27 pCt. ge daald tegenover 1930, toen zij samen 234.000.000 dollars betaalden, hetgeen een vermindering van bijna 50 pCt. beteekende. Het netto inkomen van deze klasse der bevol king bedroeg 16.299.000.000 dollar in 1928 tegen- leden van het opleidingskorps voor officieren, over 6.589.000.000 in 1931. De vennootschappen leverden in 1928 een totaal inkomen op van 3.291.000.000 dollar tegenover slechts 1.236.000.000 dollar in 1931. LONDEN, 7 Dec. (V. D.) Eden, de onder staatssecretaris van Buitenl. Zaken, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regéering van haar gezant te Moskou heeft vernomen, dat de Derde Internationale de Engelsche communisten heeft aangezet tot cellenbouw in het leger en in andere organisaties. De regee ring had zich ook bezig gehouden met een ar tikel in de „Izwestia", waarin wordt beweerd, dat de Engelsche regeering haar agenten heeft opgedragen door middel van echte en valsche documenten den samenhang te bewijzen tus sehen Sovjet-regeering en Internationale. Op 28 November heeft Simon den Russi- schen gezant Maisky er op gewezen, dat op deze wijze vele moeilijkheden zouden kunnen rijzen, speciaal met het oog op de onderhan delingen inzake een handelsverdrag tussehen Rusland en Engeland Wanneer de Russische regeering wenscht, dat de besprekingen plaats hebben in de gebruikelijke vriendschappelijke sfeer, dan moet zij haar excuses aanbieden voor het ar tikel in de „Izwestia" en voorzorgen nemen, dat dergelijke pubicaties in het vervolg ach terwege blijven. Den Russischen gezant was uiteengezet, dat een dergelijke politiek de grenzen tussehen handelspolitieke em propagandakwesties zou vervagen, zoodat het onmogelijk zou worden, de onderhandelingen betreffende den handel met succes voort te zetten. Simon heeft daaraan toegevoegd, dat de Rus sische regeering haar vroegere beloften niet heeft gehouden. Hij heeft met nadruk ver klaard, dat de politiek van de Engelsche regee ring er op is gericht, de handelsbetrekkingen te bevorderen op een vasten grondslag. De En gelsche regeering verwacht, dat de Russische regeering zich duidelijk in haar antwoord zal uiten over de politiek, die zij in het vervolg tegenover Engeland denkt te volgen. De En gelsche gezant te Moskou heeft dit standpunt aan de Sovjet-regeering uiteengezet. Eden verklaarde tenslotte, dat het ministe rie van Buitenlandsche Zaken thans het mon deling antwoord van den Russischen gezant heeft ontvangen en dat dit antwoord thans wordt bestudeerd. HELSINGFORS, 7 Dec. (VB.) De Finsche regeering is afgetreden. De Agrarische leden van de regeering hadden in den Kroonraad van Woensdag voorgesteld,' aan het parlement een voorstel inzake rentenregeling te doen, volgens hetwelk voor uitgeleend geld ten hoogste 7 rente zou mogen worden berekend. De Finsche president heeft dat voorstel afgewezen. In de af getreden regeering hadden vijf Agrariërs zitting terwijl de vijf andere regeeringsleden aan de zijde van den president staan. Nieuwe Zwitsersche bondspresident. Milliardennota in Amerika. Finsche regecring afgetreden. Groote mogendheden-vertegenwoordigers over Mandsjoerije. Engeland acht zich beleedigd door de „Izwestia" uit Moskou. Gevechten op de tribune en in den wandelgang van den Rijksdag. De Zesdaagsche te Keulen. EngelandOostenrijk 43. Verkoold lijk gevonden in een bosch by Leeu warden. Minister Ruys in de Tweede Kamer aan het woord over Werkverschaffing en Steunverlee- ning. Verbetering in het handelsverkeer met Duitsch- land. Mr. A. Tydeman benoemd tot directeur van de Rijkspostspaarbank. Twee Russische dieven gepakt. Spaansche spoorwegarbeiders dreigen met al gemeene staking. Verlaging reizigerstarieven op de Spoorwegen O GENEVE, 7 Dec. In de buitengewone ple naire zitting van de volkenbondsvergadering zfjn na de kleine staten heden de vertegen woordigers der groote mogendheden aan het woord gekomen. Paul Boncour hield zich in een rede, die bijna een uur duurde, bezig met het Japansch-Chi neesche geschil. Volgens hem moet de vergade ring een bemiddelingspoging inleiden en, op grond van de conclusies van het Lyttonrapport betreffende de oorzaken van het conflict en het uitroepen van den Mandsjoérijschen staat, richtlijnen uitwerken die den grondslag zullen vormen voor een plechtig beroep van de Vol kenbondsvergadering op beide staten. De voor stellen voor een regeling van de geheele Mand- sjoerijsche kwestie moet men dan echter voor- loopig ter zijde laten en de bemiddeling zal zich beperken tot de algemeene conclusies van het Lytton-rapport. Simon trachtte meer een middenweg tussehen de Japansche en Chineesche. standpunten te vinden. Het betreft hier niet een formeelen in val of een formeelen oorlog. Ter beslechting van het geschil moeten thans de methoden van het Volkenbondspact worden toegepast. Een ge woon herstel van den vroegeren toestand is volkomen uitgesloten, omdat daardoor de oor zaak van den strijd weer zou opleven en de on rust zich zou herhalen. Simon stelde voor, dat tot de Commissie van 19, die belast is met de bijlegging van net geschil, vertegenwoordigers van de Russische en Amerikaansche regeerin gen zullen toetreden. De Volkenbond zou het waardeeren, als Japan ook in de toekomst een loyaal lid zou blijven. In de middagzitting werd het woord gevoerd door von Neurath, die aandrong op naleving van den geest van het Volkenbondsstatuut en het Kellogpact. De Duitsche minister haalde er ook de gelijkgerechtigdheidskwestie bij, die evenals het Mandsjoerije-conflict den 'Volken bond in een kritiek stadium zijner ontwikke ling had gebracht. Wil men de autoriteit van den Volkenbond versterken, teneinde te verze keren, dat conflicten fti de toekomst niet met geweld maar volgens recht worden opgelost, dan moet men er aldus von Neurath op de eerste plaats voor zorgen, dat een volkomen ver effening van de militaire machtsmiddelen van alle staten plaats vindt. Ook de Nederlandsche vertegenwoordiger voerde heden het woord. BERN, 7 Dec. (Reuter.) De Bondsraad koos heden tot president voor het jaar 1933 den katholiek Dolfus en tot vice-president den so cialist Hubert. Nu in het wit naar Zandvoort gaan is even mal en dwaas als HOENDERDOS voorbij te gaan DE BESTE KOLENBAAS. V v V .T 1 i i 'I ItvZ. Hoogste stand op Donderdag 1 uur n.m.t 771 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1