STADSNIEUWS N m BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 8 Dec. Wisselkoersen DONDERDAG 3 DECEMBER De film „Kentering1 Bij de Haarlemsche première In het nauw Alliance Frangaise Melaatschheid Te Bloemendaal De lepra HELING I Jmuidenaar veroordeeld DE SLAG IN HET PROVENIERSHUIS Twee werkloozen voor de Haarlemsche Rechtbank HERINGA WÜTHRICH - HAARLEM Bliksembeveiliging Goedkoop reizen Het voordeel voor Haarlemmers POGING TOT DIEFSTAL Op de Nieuwe Groenmarkt DOOD DOOR SCHULD Vier maanden gevangenisstraf ST. NICOLAASFEEST Bij „Zang en Vriendschap" ENGELAND—OOSTENRIJK De in Engeland gehouden voetbalwedstrijd Engeland—Oostenrijk, die met een 43- overwinning voor de Engelschen eindigdeHiden, de Oostenrijksche keeperweert een Engelschen aanval af. Weer brand op de „P.C." Resten van olie vatten vlam Personalia Onderling Genoegen' Wandelsport R.K. LYCEUM TE ALKMAAR Door Mgr. Aengenent ingewijd BELEEDIGINGEN IN „DE TRIBUNE" Tegen directeur en schrijver van artikel bevestiging van de vonnissen geëischt Mgr. Aengenent over de opvoeding van de jeugd De stemming Pleidooien UIT DEN OMTREK VELSEN AGENDA 9 December DONDERDAG S DECEMBER 1932 m 1 n Er is reeds een en ander medegêdeeld over de vertooning van de Hinfilms „Kentering" en „Rome," die Zondag in het Gebouw „St. Bavo" zullen loopen. Er is eenige aanleiding om aan deze films een bijzondere aandacht te besteden. Jarenlang immers hebben wij katholieken een schandelijken achterstand getoond op het ter rein van de film. Nooit, zoover wij ons kunnen herinneren, heeft een film, die als katholieke productie werd aangekondigd, den toets dei ernstige en kundige critiek kunnen doorstaan Wel waren deze films natuurlijk goed bedoeid, doch zoowel het onderwerp als de uitwerking daarvan vielen om hun gebrekkige hoedanig heden buiten alle serieuze beoordeeling. Inmiddels ging de heidensche productie door met haar sterke speelfilms en de concurrentie leek vrijwel onmogelijk geworden. De socialis ten kwamen voor den dag met een paar vrij goed geslaagde films, waaruit direct bleek, dat zij het publiek meer en vooral doeltreffender pakten dan de zg. katholieke films, die wij hierboven bedoelden. Sinds „Kentering" en „Rome" is dit anders geworden en over dit verschijnsel mogen wc ons oprecht verheugen, omdat thans de katho lieke cultuur op waardiger wijze wordt gediend dan voorheen. Deze twee Hinfilms kunnen namelijk over de heele linie met succes concuij- reeren met de beste niet-katholieke productie. Door deze eerste daad zijn we thans op den goeden weg. Laten we daarop voortgaan en moge een goede verstandhouding tusschen het katholieke publiek en de katholieke werkers tot heil strekken van de katholieke cultuur. Bij de politie was aangifte gedaan van dief stal van een rijwiellampje en een schijnwerper van een rijwiel in een pakhuis aan de Heem- brekerssteeg. In verband met dezen diefstal is door de politie een 26-jarige loodgieter aange houden, wonende alhier, die bekend heeft aan diefstal van deze voorwerpen schuldig te zijn. Toen hij vernomen had dat de politie in de zaak zou worden gemengd, heeft de man de ontvreemde voorwerpen in de Leidschevaart geworpen. Tegen .hem is proces-verbaal opge maakt. Voor de afd. Haarlem van de Alliance Fran- ?aise zal de heer Jacq. Copeau Woensdag 14 December, des avonds half negen, in een zaal van het restaurant „De Kroon" een lezing houden over „Le Misanthrope" van Molière. Volgens een bericht In de Staatscourant is m de afgeloopen week te Bloemendaal een ge val van lepra (melaatschheid) geconstateerd. By een nader onderzoek is ons gebleken, dat het „eval in het geheel geen onrust behoeft te wekken, daar het een oud-Indischman betreft en de kans op besmetting in deze streken van Europa niet groot is. in Nederland zelfs zoo goed als nihil. De directeur van den Geneeskundigen Dienst deelde ons mede, dat lepra-lijders zelfs wel in den kring van hun familie kunnen blijven ver toeven, wanneer deze maar de noodige voor zorgen in acht nemen, als veelvuldig handen- wasschen e.d. Hieruit blijkt wel voldoende, hoe minimaal Cius de kans van besmetting is. In dit Bloemendaalsche geval zal echter de patiënt wèl in een ziekenhuis worden verpleegd. Zooals bekend verondersteld, mag worden, was de lepra in de middeleeuwen een volks ziekte, waarvan men de oorzaak zocht in de Kruistochten. In dien tijd zijn dan ook vele leprozen-gestichten opgericht, waardoor lang zamerhand door isolatie en behandeling deze ziekte verdween. Behalve aan de isoleering, schreef 'men het verdwijnen der ziektegevallen cok toe aan de betere hygiënische toestanden. Door bevoegde kringen wordt dit laatste echter ten zeerste in twijfel getrokken. Men meent daar, dat er geen bepaald aanwijsbare oor zaak is voor het verdwijnen der melaatschheid. In de tropen, waar deze ziekte een tieriger bodem vindt, is de kans op overdraging op anderen dan ook veel grooter dan in onze streken. Ook daar bestrijdt men deze ziekte door isoleering. De inlanders zelf isoleeren hun leprozen in bamboe-gebouwtjes in de sawah's en de bos- schen. Nog wel sporadisch, maar het begin is er toch, komen er berichten binnen van gevonden middelen, waarmee men de lepra bestrijden kan. Het gerechtshof te Den Haag heeft Woens dag Vernietigd eèn vonnis van den Haagschen politierechter, waarbij O. P. v. H., groentenhan- delaar te IJmuiden, wegens heling is veroor deeld tot f 40 boete. Het Hof legde f 20 boete op subs. 10 dagen. In den middag van 27 October j. 1. deden zich in het bureau van het Burgerlijk Armbe stuur te Haarlem, dat gevestigd is in het Pro veniershuis in de Groote Houtstraat, ernstige relletjes voor. Een aantal werkloozen dat om brandstoffen kwam vragen, trachtten door te dringen tot de kamer van den directeur. Men trachtte den agent te overrompelen, waardoor al spoedig een hevige worsteling ontstond. Den agent werden sabel en gummistok ontrukt, hij werd met zijn eigen wapens buiten gevecht ge steld en onder den voet geloopen. Een tweede agent, de den wilden troep op de eerste verdie ping moest passeeren werd ook aangevallen. Hij kreeg vuistslagen in het gelaat, waardoor zijn rechteroog werd dichtgeslagen, en een steek met zijn eigen sabel. Verschillende werkloozen moesten naar het Gasthuis worden overgebracht. Onmiddellijk rukte een sterke politie-macht uit en een 50-tal werkloozen werd gefouilleerd, terwijl verschillende, arrestaties verricht werden. In dit verband stonden hedenmorgen voor de Haarlemsche Rechtbank terecht de 42-jarige bankwerker S. en de 28-jarige C. J. v. d. M., wien tenlaste gelegd was „openlijk geweld ple gen". Verdediger was Mr. B. W. Stomps te Heem stede. Er was zeer groote belangstelling voor deze zaak, buiten stonden honderden te wachten om een plaatsje op de tribune te krijgen; een sterke veldwacht was aanwezig. Er werden pamfletten met opruienden tekst rondgedeeld. Dr. W. H. van Eekelen behandelde den agent Knegt en gaf een opsomming van de mishan delingen. De agent heeft 14 dagen geen dienst kunnen doen. De agenten bleven bij hun ambtseedig pro cesverbaal. De oudste verdachte vertelde als verdedi ging, dat er drie vertrouwensmannen naar den directeur zouden gaan. Toen dezen, waaronder hij, in de gang waren, kwam plotseling de ge- heele bende naar boven. De Officier van Justitie achtte het tenlaste- gelegde bewezen en noemde dezen opstand tegen het gezag een ernstig feit. Van de andere zijde moet spr. overwegen, dat er meer mannen terecht moesten staan en dat het verleden van verdachten niet ongunstig is. Spr. eischte tegen elk twee maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief. Uitspraak 22 December. (thans (thans (thans Gistaeren hebben wij reeds medegedeeld, dat de Minister van Waterstaat met ingang van een nader te bepalen datum verlagingen van de gewone reizigerstarieven goedgekeurd heeft. Deze verlagingen komen neer op 15 a 20 °/o. Wij hebben eens uitgerekend, welk verschil met de huidige prijzen deze verlaging voor de Haarlemmers geeft voor een aantal plaatsen. Het is natuurlijk onmogelijk, de nieuwe tarie ven voor alle plaatsen te geven. Buurtverkeer 2de klasse HaarlemAmster dam wordt 0.90 (thans 1.10)3e klasse 0.65 (thans 0.80). Enkele reis 2e klasse HaarlemLeiden 0.95 (thans 1.10), Haarlem—Den Haag 1.45 (thans 1.75), HaarlemDelft 1.75 2.10), Haarlem—Schiedam 2.Ó5 f 2.45), HaarlemRotterdam 2.25 2.65). Wie 3de klasse reist, betaalt voor voornoemde trajecten resp. 0.65 (thans 0.80), 1 thans 1.25), 1.20 (thans 1.50), 1.45 (thans 1.75) en 1.55 (thans 1.90). Wie 2de klasse van Haarlem uit naar Utrecht reist, gaat in de toekomst 1.95 neertellen, terwijl hij thans 2.35 betaalt; 3e klasse wordt de prijs 1.35 (thans 1.65). Een reisje naar Alkmaar 2de klasse wordt van 1.35 tot 1.15 verlaagd en 3de alasse van 0.95 tot 0.80. Een buurtverkeer Haarlem-Velsen-IJmuiden- Oost komt 2e klasse op 0.45 en 3e klasse op 0.30 (thans resp. 0.55 en 0.40)op het traject HaarlemIJmuiden 2e en 3e klasse resp. 0.60 en 0.40 (thans resp. 0.70 en 0.50). Haarlem-Beverwijk in buurtverkeer gaat eveneens 2e en 3e klasse kosten resp. resp. 0.60 en 0.40 (thans resp. 0.70 en ƒ0.50). Een reis 2e klasse HaarlemMaastricht zal gaan kosten 7.40 (thans 9.05)3e klasse 5.15 (thans 6.40). Een uitstapje HaarlemGroningen wordt 2e klasse 6.70 (thans 8.15) en 3e klase 4.65 (thans 5.80). Men lette er op, dat, waar van geen buurt verkeer sprake is, de prijzen voor enkele reizen zijn berekend. In den nacht van 14 op 15 October j.l. werd de heer D. W. Koopen, kaashandelaar aan de Nieuwe Gorenmarkt te Haarlem, gewaarschuwd, dat er bij hem was ingebroken. Twee mannen hadden de buitendeur van het pakhuis met een valsche sleutel geopend en daarna verschil lende ramen gebroken om binnen te komen. Zij werden echter op heeterdaad betrapt, omdat een voorbijganger de politie in kennis stelde. De beide dieven deden het voorkomen alsof ze dronken waren, omdat ze hun aanwezigheid in het pakhuis niet kónden verklaren. Vanmorgen stonden voor dit feit terecht de 42-jarige groentenhandelaar G. de K. en de 31-jarige loswerkman H. de V. De laatste verdachte zei; dat hij heel erg naar sterken drank geroken moet hebben. Rechercheur; Ik heb wel een vies luchtje ge roken, maar geen dranklucht. Verdachte: Je bent oók niet dicht bij me ge weest, misschien juist omdat „luchte." De oudste verdachte gaf een omstandig ver haal van dien avond. Hij had geld ontvangen en dat was in borrels omgezet met zijn kame raad. En in die dronkenschap waren ze, hoe mag Joost weten, in het pakhuis terecht ge komen. Verdachte maakte een completê fantastische roman, en droeg deze met pathos voor. De jongste verdachte voegde daar nog een verhaal bij, van in de twintig borrels, blauw- zfjn en dronkenschap. De Officier van Justitie hechtte weinig waar de aan al die vertelsels. Het wettig en overtui gend bewijs is geleverd, de dronkenschap was gefingeerd. De oudste verdachte is 12 maal, de jongste 4 maal veroordeeld. De Officier eischte een gevangenisstraf voor ieder van één jaar m.a.v.p. De verdediger, Mr. B. W. Stomp, achtte een en ander niet bewezen. Uitspraak 22 December. Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche Rechtbank terecht de 52-jarige han delsreiziger E. O. te Rotterdam, wegens „dood door schuld". Door zeer onvoorzichtig en roekeloos rijden was het aan zijn schuld te wijten, dat een 17- jarige jongen op den Wagenweg werd dood gereden op Hemelvaartsdag van dit jaar. De Officier van Justitie eischte 6 maanden hechtenis. De rechtbank veroordeelde verdachte heden morgen tot 4 maanden gevangenisstraf met een jaar ontzegging om een motorrijtuig te be sturen. Daar, waar anders de gewijde tonen der mu ziek worden gehoord, klonken Woensdagavond de vroolijke kreten der kinderen, die het St. Nicolaasfeest van de vereeniging „Zang en Vriendschap" in de Gemeentelijke Concertzaal kwamen meevieren. Maar laten wij er onmid dellijk bijvoegen, dat ook de muziek niet ont brak, integendeel, zelfs uitstekend verzorgd was door Joek Funny's Band. De voorzitter van de Liedertafel, Dr. G. E. A. Broese van Groenou, sprak een hartelijk welkomstwoord, niet alleen tot de kleine, maar ook tot de vele groote aanwezigen, waarna een drietal alleraardigste films werd vertoond. En dan de kinderoperette „Lentebloemen"! Hoe echt als groote menschen en toch ook echt kinderlijk speelden de héél jeugdige actricetjes hun rolletjes. Met fijne kinderstemmetjes zon gen zy van de bloemetjes en het zonnelicht. De dames Annie Bonarius en D. Bergmann, die resp. de regie en de begeleiding verzorgden, megen trotsch op haar werk zijn! En toen, toen kwam St. Nicolaas! Gezeten op een fraaien, mooi opgetuigden schimmel en be geleid door zijn onafscheidelijken knecht, reed de goede Sint de zaal binnen, waar een groote middenruimte was opengelaten. Honderden j oogen waren gericht op dezen kindervriend, die de kinderen hartelijk toesprak, om hen nog eens aan te sporen altijd braaf en gehoorzaam j te zijn. Tot slot werden de prachtige geschenken, die heel den avond voor het podium met heldere lichtjes waren tentoongesteld, uitgedeeld, waar na de Sint weer naar Spanje vertrok. Tot het volgend jaar dus! De propagandacommissie van „Zang en Vriendschap" mag ongetwijfeld op een zeer ge slaagden avond terugzien. a Men bericht uit Amsterdam: Dë brand op het motorschip „P. C. Hooft" slaat wel alle records, die wij op dit gebied kennen. Toen hedenmorgen de melding kwam, dat het wrak opnieuw in brand stond, een bericht, dat vliegensvlug door de geheele stad bekend werd. vroeg jnen zich overal af, wat er dan nog wel in het ijzeren karkas zou kunnen branden. Een vette zwarte rookkolom, die uit de richting van Schellingwoude over het IJ kwam drijven, be wees echter dat het vuur opnieuw voedsel in het wrak had gevonden. Een veertigtal arbeiders van de Stoomvaart De tooneelafdeeling van de vereeniging „On- Maatschappij „Nederland" en van de firma derling Genoegen" zal Zaterdag 10 December Weismuller, was ook hedenmorgen bezig met Geslaagd voor het machinisten-examen di ploma B te Den Haag de heer J. Wessels te Heemstede. in den Schouwburg aan den Jansweg opvoe ren het blijspel in drie bedrijven „Zijn Zoon", van G. von Moser. De regie is in handen van den heer Kordelaar. Op Zondag 18 December a. s. heeft de H. W. V. (Haarlemsche Wandelaarsvereeniging) een af- standsmarsch uitgeschreven over 30 K.M. Deze 0ndei' waren de bewuste Tanks. Bij deze werk- het leegpompen van het schip, welk werk nu reeds langer dan een week duurt. Het was ge bleken, dat in eenige tanks nog een groote hoeveelheid water staat. Dit water moest uit het schip gepompt worden om de zware slagzij, die het wrak van de „F. C. Hooft" maakt, te verminderen. Om gemakkelijker bij deze tanks te kunnen komen, werkte men met steekvlammen. In het dek van de eerste klasse salon, althans van de ruimte, waar deze eens geweest is, werden gaten gebrand. Hier- marsch is goedgekeurd door den Nederl. Band voor Lichamelijke Opvoedmg en ligt in de trai- ningsiijn van dezen bond welke jaarlijks de Intern. Vierdaagsche Afstandsmarschen orga niseert. De deelname is opengesteld voor man nelijke en vrouwelijke personen boven 14 jaar. De tocht moet binnen 5% uur volbracht wor- zaamheden heeft men ook een stuk pijp van de olieleiding doorgebrand. Het schijnt dat zich in deze oliéleiding nog olieresten bevonden, want plotseling sloeg een hooge steekvlam uit en donkere rook van brandende olie sloeg naar buiten en vormde voor den schoorsteen een zwarte rookkolom. Op het moment, dat deze wandeltocht te verkrijgen zijn. den. Na volbrenging wordt direct bij inlevering nieuwe brand zoo onverwachts uitbrak, bevond van de behoorlijk afgeteekende contróle-kaart de commandant van de brandweer zich juist het H. W. V.-Kruis uitgereikt. Inschrijvingen aan boord van de P c Hooft". De heer worden ingewacht tot uiterlijk 12 Dec. bij den Gordijn had van de Maatschappij „Nederland" heer J. Willémse, J. F. Helman" traat no. 26. toestemming gekregen, om eenige voorwerpen alwaar ook nadere inlicht'ngen omtrent dezen van het uitgebrande zeekasteel te mogen uit zoeken om deze bij het brandweeronderwijs te gebruiken. Hij was daarvoor hedenmorgen tegen 10 uur aan boord gekomen in gezelschap van Ir. van Thiel en eenige manschappen. Terwijl de heer Gordijn en zijn helpers aan dek rondliepen en eenige zaken, welke van hun gading waren, bij elkander brachten, klonk plotseling het noodsignaal en sloeg de brand opnieuw uit. Terstond werd de drijvende stoomspuit „Jason" gealarmeerd, die spoedig weer, als zoo langen tijd reeds in de afgeloopen weken langszij de „P. C. Hooft" lag. Onder leiding van den hoofdbrandmeester Brunet de Rochebrune, wérden twee slangen in het schip gelegd en naar de brandende ruimte gevoerd. De bunker ruimte onder wat eens de eerste klasse eetsalon was, staat thans weer in hellen gloed. De vlam men slaan slechts een .enkelen keer naar buiten, doch het vuur is, hoewel niet groot van om vang, hevig en naar men verwacht hardnekkig. Er is een groote ontwikkeling van rook. Te half twaalf was de brandweer het vuur nog niet meester. Op het gerucht van den nieuwen brand op de „P. C. Hooft" stroomden weer tal van nieuws gierigen naar het IJ. De havenmeester, de heer W. N. van de Poll was spoedig na het uitbreken van den brand eveneens weer bij het wrak. Woensdagmiddag is het nieuwe R.K. Lyceum te Alkmaar door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen genent ingewijd, onder groote belangstelling van de zijde van het curatorium, leeraren en leerlingen. Mgr. werd geassisteerd door den hoogeerw. Deken Rengs, de zeereerw. Pastoors L. Biesta en A. Baetsen, Rector J. Filbry en de weleerw. kapelaans Persoon en De Wit. Hierna begaf men zich naar de groote aula, die geheel bezet was met gencodigden en leer lingen. Hier waren o.m. tegenwoordig de in specteur van de Ned. Lycea, de heer J. van Andel, het voltallig college van B. en W. van Alkmaar en de gemeente-secretaris, en meerdere raadsleden; de rector van het Gymnasium dr. J. Hemelrijk, de directeuren van H.B S. en Han delsschool, resp. de heeren drs. J. H. Massink en dr. J. Postma, de zeereerw. Rector Pater A. Vlaar O.E.S.A., rector van het R.K. Lyceum te Overveen, de commissie-van toezicht op het M. O., voorzitter en secretaris van de K. v. K., ir. A. Roebroeck, directeur Wieringermeer en vele zeereerw. heeren pastoors en heeren burge meesters uit buitengemeenten. Verder de leera ren met hun dames en zeer vele ouders van leerlingen. Allereerst werd het woord gevoerd door den president-curator, den hoogeerw. deken E. P. Rengs te Alkmaar, die een welkomstwoord tot de aanwezigen richtte en dank bracht voor de van verschillende zijden ondervonden medewer king. Achtereenvolgens spraken nog de heer J. van Andel, inspecteur van het Lyceum-onderwijs; mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alk maar, die ook als voorzitter van het Stedelijk Gymnasium zijn gelukwenschen aanbood; ir. Ph. Bof.scher, als voorzitter der plaatselijke commissie van toezicht op het M. O.; de mo- Voor het Amsterdamsch Gerechtshof, gepre sideerd door mr. J. Jolles, werd heden de „Tribune"-zaak behandeld. Verdachten zijn ae derator, de zeereerw. heer J. Filbry; "de rector 31-™ directeur van de N.V. Boek- en Kunst drs. M. v. d. Weyst, terwijl voorts ook namens drukkerij „Atalanta," welke het dagblad „De leerlingen en leeraren gelukwenschen werden Tribune" drukt en uitgeeft, de 35-jarige civiel- aangeboden. j ingenieur T. A. S. en de 33-jarige advocaat mr. A. S. de L. Na de plechtige Inwijding van het nieuwe R.K. Lyceum te Alkmaar, werd ook het woord gevoerd door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge nent. Door de totstandkoming eerst van het Graal- huis, en nu van dit Lyceumgebouw hebt gij ge toond het diep besef en de innige overtuiging te hebben, dat men voor de jeugd niet genoeg kan doen. Gij weet het reeds, dat gij door dat heerlijk besef geheel en al aan mijn zijde staat, i Wij moeten ons voor onze vrouwelijke en mannelijke jeugd offers getroosten; ook veel financieele offers. Ik weet dat de Alkmaarsche katholieken bezield zijn met geestdrift om ons ideaal te verwezenlijken, alles wat mogelijk is te doen voor onze vrouwelijke en mannelijke jeugd. De opvoeding van onze jeugd moet zijn ka tholiek; zuiver principieel katholiek van de bewaarschool tot de Universiteit; dat geldt ook sterk voor de jaien van het Middelbaar en voor bereidend Hooger Onderwijs; dan komt de jeugd op een leeftijd, waarop verstand en wil een bij zondere vorming noodig hebben. De jeugd komt hier in een levenstijd, waar in zij vragen en antwoorden naar voren bren gen, waaraan zij vroeger nooit gedacht hebben; waarin hart en wil neigingen krijgen, die hun vroeger niet bekend waren. Het Lyceum is daarom van groote beteeke- nis, omdat deze jaren zoo moeilijk zijn. Ik ver heug mij er daarom zoo over, dat het Lyceum op zoo zuiver principieelen grondslag staat. De Rechtbank veroordeelde den directeur van „Atalanta" tot ƒ250 boete of 50 dagen hechte nis wegens doen drukken van stukken met be- leedigenden inhoud zonder den naam te willen noemen van dengene op wiens last de stukken, waren geplaatst. Elk van de andere verdachten is veroordeeld tot 100 boete subs. 20 dagen hechtenis; de ingenieur wegens smaadsenrift tegen een ambtenaar in de rechtmatige uit oefening van zfjn functie; de advocaat wegens eenvoudige beleediging. Na het verhoor der verdachten, hetwelk gezien de behandeling voor de Vierde Kamer der Am- sterdamsche Rechtbank niets nieuws oplevert, neemt de procureur-generaal, mr. van Harinx- ma thoè Slooten, requisitoir tegen den directeur van „Atalanta." Spr. acht verd. verantwoordelijk voor wat in de „Tribune" wordt afgedrukt indien het stuk niet is onderteekend of indien hij den naam van den schrijver niet opgèeft. Hier is niet de druk ker verantwoordelijk, die de rotatiepersen be dient, doch de directeur. Ten opzichte van den ingenieur merkt spr. in zijn requisitoir o.m. op, dat het artikel tegen den inspecteur van politie beleedigend is Eenig bewijs van waarheid in het artikel :s met geleverd. Terecht is verd. dan ook door de Rechtbank wegens smaadschrift veroordeeld. Spr. vorderde tenslotte bevestiging van de beide vonnissen. Ook de strafmaat acht spr. in overeenstem ming met den ernst der feiten (de directeur van „Atalanta" werd tot 250 boete of 50 dagen hechtenis veroordeeld en de ingenieur f 100 boete subs. 10 dagen hechtenis). tot Tijdens de behandeling der strafzaken ge schiedt weinig „hervorragendes", noch minder iets sensationeels. De publieke tribune is tot in de hoeken gevuld met revolutionnair-gezinde werkloozen, die zonder een kik te uiten toe luisteren; achter de groene tafel gaat het dag blad „De Tribune" door de handen der rechters omdat de president enkele volzinnen niet wenscht voor te lezen. „Alles wat ons gestuurd wordt, wordt gedrukt," verklaart verdachte C. K. en hij geeft hiermede een weinig fraaien kijk op de redactie van het communistische dagblad. Verslaggevers van „De Tribune beschikken over een tafel links in de zaal, en zijn voor deze gelegenheid ten getale van drie opgekomen. Mr. de Jong houdt her haaldelijk een praatje met de advocaten, die veel belangstelling voor de afwikkeling dezer strafzaken toonen. Hij grinnikt in het vooruit zicht van de juridische spitsvondigheden, waar mee hij zoo aanstonds president en Officier hoopt af te troeven. De eerste verdediger, mr. P. van 't Hoff Stolk, oefent critiek uit op de huiszoeking bij de druk kerij Atalanta en' betoogt, dat het werkwoord „provoceeren", door den ingenieur in een arti kel gebruikt, niets beleedigends inhoudt. Hij wijst er vervolgens op, dat de opzet van deze vervolging er een is van politieken aard. Mr. S. de Jong, tweede verdediger, die hierna het woord krijgt, zet uiteen, dat de C.P.H. een persoon is, zij het dan ook geen rechtspersoon. Aan den directeur van Atalanta is opdracht gegeven voor de C.P.H. te drukken. Volgens onze strafwet is de C.P.H. in casu de drukkerij Atalanta, verantwoordelijk. Verd. is de direc teur endaarom wordt hij verantwoordelijk gesteld. Er is hier een lacune in de' wet, daarin is ten opzichte van een drukkerij, die een N.V. is, niets bepaald betreffende de wettelijke aan sprakelijkheid. Ook Mr. de Jong concludeert tot ontslag van rechtsvervolging. Na re- en dupliek werd het arrest bepaald op 22 December. Diefstal belet Dezer dagen constateerden twee surveilleerende agenten van politie, dat twee onbekende manspersonen 's morgens vroeg op de Tegeltjesmarkt, alhier, visch sta len. Het gelukte genoemde agenten niet de beide personen ongemerkt te naderen. Zij na men de vlucht met achterlating van een zak inhoudenden visch en wisten te ontkomen. Plaatselijk Crisis-Comité -t_ De uitslag van de negende trekking van de verloting ten bate van het Plaatselijk Crisis-Comité, welke plaats had in „De Weijman" te Santpoort, luidt als volgt: 100 waardebonnen J. L. N. van Dijk. Baanstraat 12, Beverwijk; 30 w. b. C. Post, Wijkerstraat 77, Velsen-N.; 20 w. b. P. v. d. Werf, Velserweg 146, Velsen-N.; 10 w.b. P. R. Visser, Hagelingerwerf 138, Santpoort; 10 w.b. V. de Boer, Driehuizerkerkweg 15, Velsen; 5 w.b. C. 't Hart, Corn. Drebbelstraat 28, IJmuiden; 5 w.b. D. Johannes, Corverslaan 66, Velsen- Noord; 5 w.b. W. F. Huëll, Snelliusstraat 7, IJmuiden; 5 w.b. H. van Keulen, Neptunus- straat 27, IJmuideh; 5 w.b. K. Rooijen, Snel liusstraat 16, IJmuiden; 5 w.b. H. J. van Zadel, Smit van Gelderstraat 1, Velsen-Noord. De 10e trekking bij den heer B. Demmers op Zaterdag 3 December had den volgenden uitslag; 100 waardebonnen F. H. Colenbrander, Brinio- straat 9. IJmuiden-Oost; 30 w.b. M. Broekhui zen, Iepenstraat 11, IJmuiden-O.; 20 w.b. A. Smit, (aan boord Drente) te IJmuiden; 10 Gebouw ,St. Bavo". „Proza", 8 uur. R.K. Volksbond, 8 uur. Gemengd Koor „Onder Ons", 8 uur. „Esperanto", 8 uur. Be stuur „Onderling Belang". 8 uur. Vertrou wensmannen Spoorwegpersoneel, 8 uur. „Oud Heybloem", 8 uur. Groote of St. Bavokerk. Orgelbespeling door George Robert, 34 uur. Stadsschouwburg Abonnementsvoorstelling N.V. Gezelschap Saalborn; „Z. M. Het Pu- "ek", 8 uur. Kringzalen, Jansstraat. K.J.M.V., Inleiding door kapel. v. d. Hoeven: „Gelooven". Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 1012, 24 en 89 uur. Zaterdags van 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tei. 11671. Gebouw „St. Bavo" Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur Kinderkoor „Inter Nos", 6 uur Bestuur Postpersoneel, half 9 Alberdingk Thijm, 8 uur R.K. Propagandaclub, half 9 Bestuur Metaalbewerkers, 8 uur RK. Be- volkingsbureau, 8 uur. Schouwburg, Jansweg Vereeniging „Geloof en Wetenschap" Lezing mevr. J. M. Sterck Proot: „De oude St. Bavo als monument van Haarlem's Geschiedenis," kwart over 8. Gebouw Protestantenbond, Jacobstraat Con cert Haarlem's Symphonie-orkest „Euterpe", 8 uur. Groote Kerk Orgelconcert, 8.30 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en varié'ê 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes -- lederen dag van 1012, 24, 89 uur. Zater dags 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haarlem, Tel. 11671. w.b. Reitsma, Willebrordstraat 69 IJmuiden- Oost; 10 w.b. Joh Voogt, IJmuiderstraatweg 45, IJmuiden; 5 w.b. Jan Broeze, Rooswijk, Vel sen-Noord; 5 w.b. W. F. Brachter. Achter stationsweg 69, IJmuiden-O.; 5 w.b. Jac. Guit, Torricellistraat 35, IJmuiden; 5 w.b. K. Raad- man, Zeeweg 97, IJmuiden-Oost; 5 tv.b. J. Gouda. Julianakade 16. IJmuiden; 5 w.b. J. van Leeuwen, Wijk a Zeeërweg 128, IJmuiden- Oost. Plaatselijk Crisiscomité. De uitslag van de r.lfde trekking van de reeks verlotingen ten bate van het Plaatselijk Crisis-comité, welke trek king gehouden werd in het R. K. Volksbond gebouw te Velsen-Noord, is als volgt: 100 waar debonnen J .v. d. Brink, Acaciastraat 41, IJmui den O.; 30 w.b. J. H. Duikers, Lorentzstraat 12, IJmuiden-Oost; 20 w.b. J. F. Iepenburg, Tuindershof 17, IJmuiden-Oost; 10 "w.o. W. de Bruin, Vf der Helststraat 1, IJmuiden-Oost; '0 w.b. J. P. v. d. Bos, Lagerstraat 2, IJmJA^ dén-O.; 5 w.b. B. G. Schuitemaker, Tromp straat 84, IJmuiden-O.; 5 w.b. M. Dantzen- berg, Tusschenbeeksweg 18. IJmuiden-O.; 5 w.b. E. Uniken, Kastanjestraat 16, IJmuiden-O.; 5 w.b. Jo Rentes, Rijksstraatweg 229, Velsen; 5 w.b. E. Bleeker, Paulus Potterstraat 25, IJmui- aen-O.; 5 w.b. K. Bos, J. van Heemskerkstraat 73, IJmuiden. De 12de trekking, gehouden op Dinsdag 6 November in Hotel Nommer I had den vol genden uitslag: 100 waardebonnen Th. v. d. Lem, W. a. Zeeër weg 8, IJmuiden-O.; 30 w.b. P. Alders, Pres. Krugerstraat 74, IJmuiden; 20 w.b. G. J. Haver, Huigensstraat 21, IJmuiden; 10 w.b. P. Luit, Zeeweg 50, IJmuiden-Oost; 10 w.b. M. Mase- reeuw, Zeeweg 215, IJmuiden-O.; 5 w.b. mej. Kerkhof, Ericsonstr. 24, IJmuiden; 5 w.b. C. A. Schelievis, Velserduinweg 76, IJmuiden-O.; 5 w.b. E. B. Versluis, Eikenstraat 2, IJmui- den-C; 5 w.b. Wim Kromhout, Hadleystraat 17, IJmuiden; 5 w.b. C. de Vries, Stephenson- straat to, IJmuiden; 5 w.b. K. Veldman, Rui- terstraat, IJmuiden-O. DONDERDAG, 8 Dec. Vorige koersen bonden S 00 Berlijn 59.15 Parus 5.7 H Brussel 14.50 Zwitserland 47 87H vVeenen Kopenhagen 41.75 Stockholm 44 00 Jsio 41 15 New Vork cable) 2.4S'^6 «ome 12. lO Praag 7.3714 Madrid 20 30 8 07 !4 59-17H 9.72 34 50 47.87% 42 00 44 00 41.50 2.49 12.75 7.3714 20.30 v onge sereen Staatslcenlneen 5% Nederland I91t> 1% Nederland 1916 4% Nederland 193i 5% Nederland 1932 414, N-tnd. 1926 AB Banken Koloniale Bank Indische BanB Cert. Handel-M. Industrieën Onliever Calve Delft Alg Kunstzijde Var Berkere Pat Nieuwe Philips üüch Accoustiek Ned. Ford industr Buitenland Anaconda O 8 Steel 8. beather intern Nickel M (Inhouw öoeton Munnouw Alg Expmratle «ediang be bong Petroleum jaboee Kon 311e Perlas Peudaws Continental Oü 103 102% 10 He 10:14 lC0»i 10 lOIJfi 10W« 94)4 5414 5714 5214 55 64 10514 1C6J4 t0l4 42 41% 17 16% 12714 127 iH 3 X 113 114 It4» 17 33% 3)4 4 814 15 15 123 125 93 91 19 14414 80 6 6H 18 144*4 80 6)6 Shell Onion OU Vorige tocsen 5« 544 Rubber Adam Rubber Bandar Deli Batavia Rubber Serbadladl SUau V L a. o. Allied tntercontln. Rubber 6014 39 25% 1814 Ij 31 22 IH Scheepvaart Javt Ch Japan 34 Hoü Amerika bUn 3% □Ito Uem Ëlgend3'j Kon Ned. Stoomb1714 Scbeepvaart-Unle 58 Snlker a. v a. Jav Cultuur N L 8. D. Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak Den Batavia Oude I lel) Oostkust Senembah Spoorwegen On ion Pacific Wabasn Erie Kausae City South South. Rallw 73 65» 4014 23. 13644 UI 14 12544 7H4 514 6 8 6)4 5614 3 2614 18 16 32 21 33 3)4 3H 17)4 59)4 169)4 100 74 r)4 41 24.00 139 111 15 125)4 71 214 6 64f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2