PREMIE-REIS Naar Berlijn Werkverschaffing en steunverleening ~1 GRAALMEISJES Betrekkingen met Duitschland HCOrVOL REGEERINGS- ANTWOORD RADIO-PROGRAMMA MARKTEN DONDERDAG 8 DECEMBER TWEEDE KAMER Instelling van een kleine contact commissie uit de gemeen telijke sfeer Minister Ruys doet toezeggingen Minister Ruys de Beerenbrouck Pater Paulïssen S.M.A. Benoemd tot Bisschop van Kumasi Vrijdag 9 Dec. 1932 Pro-Deo"-procedure Ernstige bezwaren tegen het nieuwe wetsontwerp VOOR ONZE ABONNEES WEEK-END TE BERLIJN Opvoering van een Graalspel door Hollandsche en Duitsche Invaliditeitswet Wijziging in de loonklassen NOORSCH IJS Goedkooper en beter dan het Nederlandsche? RIJKSPOSTSPAARBANK Mr. A. Tydeman directeur VREESELIJKE VONDST Op een onbewaakten overweg Besprekingen tusschen vertegen woordigers van het Neder landsche en Duitsche bedrijfsleven Kranig recherche-werk Twee Russische dieven gepakt OVER DEN AFSLUITDIJK Ook in Friesland vergunning aan de A. T. O. Levenswoorden Misdrijf of ongeval? ZESDAAGSCHE TE KEULEN Van KempenPijnenburg nog steeds aan den kop DE AANSLAG TE 's GRAVENHAGE IERLAND—WALES 1-^1 461e STAATSLOTERIJ BEDENKELIJK MIDDEL Om lastige huurders kwijt te raken DEN HAAG, 1 December De nachtelijke behandeling van de P. T. T.- begrooting moest in den middag alleen nog door de stemming gevolgd worden. Het was mr. Boon, die erop gestaan had, dat de Twee de Kamer zich hoofdelijk daarover uitsprak. Hij wenschte met zijn fractie door tegen te stemmen met nadruk kenbaar te maken, dat het radio-beleid van Minister Reymer zijn vasthouden aan het zendtijdenbesluit en zijn weinig krachtige houding in verschillende dé tailkwesties op dit gebied geenszins de li berale goedkeuring heeft. Zóóver, dat hij op stemmen stond, ging mr. Oud niet, maar te gen stemde ook hij om dezelfde reden. Met 61 tegen 16 stemmen werd de begrooting goed gekeurd. De sociaal-democraten stemden voor, omdat zij, behoudens het niet medewerken aan de uitzending van de Houtrust-demon- stratie door de V. A. R. A.. het algemeen be leid van Minister Reymer op het gebied van de radio juist achten. Wèl kondigde de heer van Braambeek reeds thans krachtig verzet aan. wanneer de minister de politiek uit den aether wil gaan weren. Een wetswijziging in dien zin heeft de bewindsman immers toege zegd. De Radioraad moet hem daarover advi- seeren. Men kan er van op aan, dat ons hier over mettertijd weer bewogen debatten te wachten staan. Dan zal b.v. iemand als mr. Duys, wiens afwezigheid bij de behandeling van de be grooting aanmerkelijk tot den rustigen toon der debatten bijdroeg, wel voor het noodige knaleffect zorgen. Over het antwoord, dat minister Ruys dan eindelijk over de afdeeling „Werkverschaffing en Steunverleening" van zijn departement heeft kunnen geven, kan de Kamer content zijn. Niet alleen kwam zijn rede de volledig heid zeer dicht nabij, wat in verband met het groote aantal sprekers op zichzelf reeds een verdienste is, maar er scholen in zijn bescheid hier en daar ook toezeggingen, welke de stem ming van de Kamerleden terzake van deze trieste vraagstukken nog wel weer verbeterd zullen hebben. Die stemming is reeds veel zachtzinniger geworden dan vroeger bij ver schillende interpellaties en de vrij algemeen aangename toon van het debat ditmaal zal er den bewindsman ook wel toe gebracht hebben, van zijn kant in welwillendheid niet achter te blijven en concessies te doen, waaraan tevoren misschien niet was gedacht. Minister Ruys is trouwens een te menschlievend bewindsman dan dat het hem niet menigmaal groote moei te kosten zal, het nuchtere verstand zaken, die het goede hart hem ingeeft te doen af wijzen. Gaan wij na, wat hij toezegde, dan komen wij tot het volgend resultaat. Op de eerste plaats zal er een kleine con tact-commissie uit de gemeentelijke sfeer wor den ingesteld, waartoe allen, die zich op het gebied van werkverschaffing en steunverlee ning bewegen, zich zullen kunnen wenden. De contactcommissie uit de vakorganisaties heeft blijkbaar zoo bevredigend gewerkt, dat de be hoefte gevoeld wordt aan nog meerdere cen tralisatie van het overleg en het in ontvangst nemen van klachten op dit terrein. Aan den Werkloosheidsraad een adviseerende taak toe te kennen in dit opzicht wensch van dr. Kortenhorst zou ongetwijfeld tot nog meer eenheid leiden. Minister Ruys overweegt dan ook dit denkbeeld, al vallen we hem onmid dellijk bij, als hij zich niet de illusie maakt, dat een dergelijke maatregel de debatten in de Kamer over deze vraagstukken tot kleiner proporties zal terugbrengen. Van loontoeslagen in den landbouw blijft de Regeering vanwege de consequenties, die daaraan vastzitten, afkeerig. Maar wèl wil zij tewerkstelling van landarbeiders op de wad den bevorderen, wèl is zij bereid, al de wen- schen van de verschillende afgevaardigden, die grooter activiteit in het belang der landarbei ders noodig achten, ernstig te overwegen. Daarbij komen vraagstukken als de ontwate ring van West-Noord-Brabant, de verbetering van dijken, de bebossching. de verbetering van de duinen, de afwatering van de Geldersche Vallei aan de orde, al is over deze laatste kwestie het rapport van de adviescommissie nog niet binnen. En ook zal Minister Ruys krachtig de gemeentelijke werkverschaffingen bevorderen, omdat hij evenzeer als de heeren Maenen, van Voorst. Amelink en Bakker de nadeelen van de centrale werkverschaffing in ziet. Wanneer het af en toe eens den schijn heeft, als zouden de gemeenten normale wer ken in werkverschaffing doen uitvoeren, dan betreft het gewoonlijk werken, welke, al zijn ze normaal, door de gemeenten niet zouden worden uitgevoerd, omdat ze er geen geld voor hebben. Slechts het feit. dat het Rijk subsidie geeft, indien men ze als objecten van werk verschaffing aanpakt, leidt er toe, dat ze wer kelijk worden ondernomen. En hierin schuilt ook een voordeel voor de werkloozen. die in de werkverschaffing meer verdienen dan zij uit de steunregeling kunnen beuren. Tegenover de klachten over de Heidemaat schappij als leidster van de werken, die in werkverschaffing worden uitgevoerd, heeft de Minister zijne bereidheid gesteld, om een proef te nemen met de leiding van gewone aanne mers. al staat hij zelf tegenover zulk een proef sceptisch, omdat aannemers nu eenmaal be langen hebben, welke kwalijk in het kader van de werkverschaffing passen. Meer dan één lid van hetzelfde gezin in aanmerking voor plaatsing in de werkverschaf fing te doen komen is volgens minister Ruys alleen bij zéér groote gezinnen te aanvaarden. Den zoon in plaats van den vader, die nor maliter voor plaatsing in aanmerking komt. aan te wijzen, is mogelijk. Het zal dus niet meer behoeven voor te komen, dat de gezon de zoon werkloos zijn dagen doorbrengt, ter wijl de oude vader den zwaren werkverschaf- fingsarbeid doet. De kwestie van de buitenlandsche arbeids krachten hier te lande is door een wet zeer moeilijk te regelen, omdat ook tal van Neder landers in het buitenland werken. Het best kan in deze moeilijkheid door onderhande'in- gen met Duitschland en België naar een op lossing gestreefd worden. De belangrijkste toezeggingen deed de Mi nister ter zake van de werkloozensteunverlee- ning. Wij bedoelen niet zoozeer zijn mededee- ling. dat ook dit jaar weder een Kerstmistoe slag van 25 pet. verstrekt wordt en dat er eeni- ge mitigatie zal worden aangebracht in het in mindering brengen van uitkeerlngen krach tens de Ziektewet op het steunbedrag, want belangrijker is, dat ook alleenstaande volwas sen vrouwen, wanneer zij 25 jaar zijn thans is de grens 35 jaar in de algemeene werk- loozensteunregeling zullen worden opgenomen en dat voor de groote gezinnen iets zal wor den gedaan. De Minister overweegt een voor het geheele land geldenden kinderbijslag, zoo als thans alleen Brabant en Limburg dien kennen. De motie van mejuffrouw de Jong, die steunverleening vroeg óók voor volwassen bij de ouders inwonende kinderen, heeft minister Ruys afgewezen, omdat de steunregeling bij de bepaling van het bedrag der uitkeering reeds met het inwonen van kinderen rekening houdt. Met 49 tegen 27 stemmen verwierp de Kamer de motie. Ook bij de afdeeling „Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling" is door den Minister een toezegging gedaan, die. al is zij dan niet van onmiddellijke beteekenis. be langrijk genoemd mag worden. De Regeering zal namelijk een voorontwerp tot wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering op stellen en aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies zenden. Dr. van den Tempel, die hierop hamerde en bij zijn pleidooi voor het aanpakken dezer materie zich beriep op wij len Mgr. Nolens, kon dus zijn motie ter zake terugnemen. De Regeering heeft trouwens de wenschelljkheid eener wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering reeds in de Troonrede van 1929 erkend. Zij achtte alleen de tijden te slecht, om haar goede voornemens thans in daden om te zetten. Wat de meer dringende aangelegenheid van het over 1933 aan de werkloozenkassen te ver- leenen subsidie betreft, liet minister Ruys zich nog niet definitief uit. In enkele bedrijfstak ken zullen de kassen wel weer een subsidie van meer dan 200 pet. moeten krijgen. Welke kassen dat zullen zijn. is nog niet uitgemaakt. Daarvoor is eerst nog overleg met diverse kas- besturen noodig. Bepaaldelijk zal daarbij op de landarbeiders worden gelet. Spraken over „Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling" „slechts" acht afgevaar digden het waren mejuffrouw de Jong en de heeren van den Tempel, Bakker, Korten horst, Amelink, Kuiper, Joekes en Snoeck Henkemans bij de afdeeling „Volksgezond heid" is de vloed van sprekers weer overstel pend. Want de bezuinigingen hierop gaan zeer velen aan het hart. In verband met het late uur mogen wij de taak, om uiteen te zetten, wat zoo al de klachten en wenschen zijn, tot morgen uitstellen. In het Missiehuis te Kadier en Keer kwam bericht bir/ïen, dat de Hoogeerwaarde Pater Paulïssen, Provinciaal van de Sociëteit der Afrikaansche Missiën van Cadier' en Keer (Ne- derlandsche Provincie) is benoemd tot bis schop van Kumasi (Goudkust) West-Afrika. Z. H. Exc. Mgr. H. J. Paulissen werd geboren te Maastricht (Wolder) den len November 1881. Hij vertoeft oogenblikkelijk nog in Egypte voor een visitatiereis, waarvan hij tegen het einde van deze maand terugverwacht wordt. HUIZEN. 1875 M. 8 uur N.CR.V. schriftlezing en meditatie. 8.15 uur gramo- foonmuziek. 10.30 morgendienst door Ds. B Hagenaar. 11 uur lezen van chr. lectuur „Noord-Hollandsche menschen en dingen" van Ds. H. J. Heynes. 11.30 N.C.R.V. dames koor. 12 uur politieberichten. 12.15 viool, fluit en cello. 1.15 cello. 2.Ö0 uur Greta de Knegt-ter Haar, zang. 3 uur Mej. Hagen beek. 3.30 vervolg concert. 4.30 verzorging van den zender. 5 uur P. A. Kleekamp: Wat leert ons het verzamelen van postzegels van Nederland en Koloniën. 5.30 C. A. Deul: .Praatje over geelfilters". 6 uur Landbouwhalfuur door H. Pilon: „Een paar bemestingsvragen". 6.30 A. J. Herwig: „Wintergroen in den tuin". 7 uur Ds. J. C. van Dijk „Offers" van Top Naeff. 7.30 po litieberichten. 7.45 MK.W. Gerisch „Gaat U een winterrelsje maken". 8 uur orgelcon cert. 9 uur causerie. 9.30 de Haarlemsche orkestvereeniging o.l.v. M. Adam. 10 u. Pers berichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 11 uur gramofoonmuziek. HILVERSUM, 296 M. 8 uur VARA gra mofoonmuziek. VPRO 10 uur morgenwij ding VARA 10.15 onze keuken door P. J. Kers. 11.45 Numan draagt voor. 12 uur AVRO Tijdsein en lunchconcert door het AVRO-klemorkest o. 1. v. Nico Treep. Tus- schenspel van gramofoonmuziek. 2 uur gramofoonmuziek Jacq Paine en zijn or kest. 2.30 AVRO-kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt Tusschenspel van gramofoon- nuziek. VARA 4 u. gramofoaAmuziek. 4.50 wonderlijk avontuur van Oome Keesje. 5.30 De Notenkrakers oJ.v. Daaf Wins. 6.15 or gelspel door Johan Jong; 6.40 causerie; 7 u. orgelspel door Johan Jong; 7.15 de Noten krakers o.l.v. Daaf Wins; VPRO 8 u. cursus catechisatie; 8.30 concert; 9 u. cursus; 9.30 concert; 10 u Persberichten van het Vrij zinnig Godsdienstig Persbureau; 10.05 Pers berichten van het Persbureau Vaz Dias; 10.15 voordracht; 1045 gramofoonmuziek; VARA 11 u. gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12 20 gramofoonmu ziek; 1.30 concert o 1 v. P. Leemans: 5.20 concert door het Radio-orkest o.l v. Franz André: 6.35 gramofoonmuziek; 8.20 concert o.l.v Jean Kumns; 9.20 vervolg idem; 10.30 gramofoonmuziek. BERLIJN (419 M.> 8.35 zangspel; 9.35 dansmuziek o 1 v. Blumann. M In een uitvoerig request aan de Tweede Kamer dringt het R. K. Werkliedenverbond er met klem van redenen op aan het ingediende wetsontwerp „tot herziening der voorschriften nopens de toelating om kosteloos te procedee- ïen" te willen verwerpen. In dit adres wordt erkend, dat door dit ont werp wel eenige verbetering in de bestaande wetgeving zou worden gebracht, de hoofdstrek king van het adres is echtei meer waarborgen te scheppen voor het onvermogen van hen, die tot kostelooze procedure wenschen te worden toegelaten. Het verbond meent, dat de financieele belan gen, die voor den Staat bij deze materie op het spel staan, een zoo ingrijpende wetswijziging, medebrengende een belangrijke vertraging en bemoeilijking der pro-deo-procedure, op zich niet wettigen. Wat de klachten der balie betreft wordt op gemerkt, dat de bestaande regeling der pro-deo- procedure in hoofdzaak nu bijkans een eeuw heeft weerstand geboden aan de zucht tot ver- sndering, welk feit te meei opvallend is, nu het der balie nimmer aan invloed in het Par lement en Regeering ontbroken heeft. De toenemende klachten der balie over mls- biuik der pro-deo-procedure, vallen samen met een toeneming van den tegenzin der balie tegen den gedwongen kosteloozen rechtsbijstand, welke tegenzin blijkt uit een stemming, gehouden in de vergadering der Nederlandsche Advocaten- vereeniging op 16 November 1929, bij welke stemming een meerderheid zich uitsprak tegen de handhaving der wettelijke verplichting der balie om kosteloozen rechtsbijstand aan onver - raogenden te geven. Deze coïncidentie wordt eenerzijds niet louter toevallig, anderzijds niet alles verklarend ge acht. Van belang is het te onderzoeken, of de be staande regeling inderdaad gebrekkig is, voorts of de voorgestelde regeling zonder ernstige ge breken is, en ten slotte of geen andere regeling te bedenken ware. die de erkende gebreken van de bestaande regeling meer doeltreffend en op eenvoudiger wijze zoude verhelpen, dan de voor gestelde regeling zulks doet. Het is te voorzien, dat klachten over mis bruik der pro-deo-procedure, evenzeer als klach ten over ongegronde weigering van gratis-ad- missie, ook onder de nieuwe regeling niet zul len uitblijven. In het wetsontwerp wordt miskend, dat niet alleen het bedrag der proces-kosten, maar ook het in de procedure te behartigen belang bij de beoordeeling van het onvermogen een roi speelt. De oude regeling hield in hare schijn bare uniformiteit, in werkelijkheid meer reke ning met het verschil in belangen, dat ook bij het verschil tusschen rechtbank- en kan- Wie van 7 op 9 Januari a.s. een wil doorbrengen en van deze gelegenheid wil profiteeren om o.a. in 't Sport-paleis aldaar de bij te wonen, melde zich schriftelijk of per soonlijk ten spoedigste aan ons bureau. Dit Week-end-reisje bieden wij aan tegen de. ongelooflijken prijs van30.(verhoogc met 2.50 voor administratiekosten). In dit bedrag is alles inbegrepen (treinreis 3e klas heen en terug, consumptie in den trein logies te Berlijn, ontbijt, autotocht door Ber lijn, diner, souper en toegang tot 't Sportpaleis) Vertrek op ZATERDAG 7 JANUARI te ongeveer 12 uur uit Utrecht, s Maandagsmorgens weer terug in Holland. v Na toezending van 2.50 per deelnemer volgt inschrijving; de reissom ;elf 30.—) moet uiterlijk 20 December in ons bezit zijn. Men melde zich per omgaande aan, daar de plaatsruimte in den trein beperkt is. Prospectus en invulformulier aan te vragen aan ons bureau. DE DIRECTIE. f30.- HAMBURG (372 M.) 12.35 gramofoonmu ziek; 1.30 idem; 8.35 concert door net No- rag-orkest o.l.v. Walther Stöver; 9.50 pro gramma van Berlin; 10.15 concert uit het Alsterpavillon. KALUNDBORG (1153 M.) 11.20 strijkor- xest van hotel „Bellevue" o.l.v. Harold An dersen; 2.30 orkest van rest. „Wivex" o.l.v. Teddy Petersen; 7.30 het omroepsymphonle- orkest o.l.v. Hans Weisbach; 10.20 dansmu ziek van rest. „Rits" o.l.v Lington KÖNIGWUSTERHAUSEN (1635 M.) 1.20 gramofoonmuziek; 5.20 piano-concert; 8.35 concert (zie Hamburg) LANGENBERG (472 M.) 12.20 concert O. 1. v. Wolf; 4.20 Vesperconcert; 10.05 kamer muziek; 10.35 idem. BAVENTRV (1554 M.j 12.20 orgelrecital; 1.05 concert; 4.15 concert; 5.05 B.B.C dans- orkest o.l.v Henry Hall: 6.50 concert; 8.20 idem, door B.B.C -orkest afd. C. o.l.v. Jo seph Lewis: 11.30 Geraldo en zijn orkest gevolgd door The Savoy Hotel-band PARIJS (EIFFEL) (1446 M.) 7.50 concert jJ.v. Ed Flament. PARIJS (RADIO1) (1725 M.) 12.50 con cert; 6 50 populair concert; 7.40 concert; 9.05 piano-recital; 9.50 populair concert. MILAAN (331 M.) 7.45 gramofoonmuziek; 8.05 symphonie-concert. ROME (441 M.) 8.05 „H diavolo nel cam panile" opera In 1 acte van Tualdi; daarna populaire en dansmuziek. WEENEN (517 M.) 6.55 concert; 9.35 dansmuziek, door een jazzkapel. WARSCHAU (1411 M.) 4 20 oonulair con cert door het politle-orkesft 5.20 nopulair concert; 7 35 svmnhonie-concert door het Philbarmonie-orkest van Warschau; 10.20 populair concert. BEROMUNSTEB (469 M.) 7.05 concert door het Stedelijk orkest van Bern; 9 u. concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS tongerechtsprocedure als regel in de kosten tot uitdrukking komt. Ten slotte geeft het Verbond de vraag ter overweging of het euvel van al te gemakkelijk uitreiken van bewijzen van onvermogen, een maal aangenomen, dat het bestaat en een mer- kelijken omvang heeft gekregen, niet op meer eenvoudiger wijze ware te bestrijden, bijvoor beeld door een ministerieele circulaire aan de daarvoor in aanmerking komende of desnoods aan alle „hoofden van het bestuur" van ge meenten. Van verschillende zijden ontvangt de Raad van Arbeid vragen, welke verband houden met de aangebrachte wijziging in de loonklassen voor de Invaliditeitswet. Zooals reeds bekend werd gemaakt, vallen met ingang van 25 Sep tember 1932 alle arbeiders van 14 en 15 jaar, zoowel mannelijke als vrouwelijke, in de 2e loonkiasse. Ten behoeve van hen zijn dus zegels van 30 cent verschuldigd. Hierop zijn geen uit zonderingen. Vóór 25 September 1932 was de regel, dat voor mannelijke en vrouwelijke arbei ders van 14 en 15 jaar zegels van 40 cent ver schuldigd waren. Op dezen regel bestonden ech ter wel uitzonderingen, namelijk 50 cent voor jongens van 14 en 15 jaar, werkzaam in de dia mantindustrie, bij het schuren van schijven en bij de zeevisscherij en visscherij op rivieren en binnenwateren, met uitzondering van de oester- en mosselvisscherij en 60 cent voor jongens, die werkzaam waren bij de zeevaart, met uitzonde ring van het huishoudelijk en bedienend per soneel op de schepen, terwijl alleen voor de vrouwelijke arbeiders van 14 en 15 jaar, werk zaam in de diamantindustrie of ten behoeve van het schuren van schijven eveneens de uit zondering gold. dat zegels van 50 cent ver schuldigd waren. De beteekenis van het op 25 September 1932 in werking getreden Koninklijk besluit is dus niet alleen, dat de premie voor deze leeftijds groep met 10 cent is verlaagd, doch tevens, dat de bovengenoemde uitzonderingsbepalingen voor deze groep vervallen zijn. Naar het „Handelsblad" verneemt zou zich te IJmuiden een combinatie van eenige visch- handelaren gevormd hebben met het deel bin nenkort aldaar Ncorsch ijs ten behoeve van den vischhandel in te voeren. Reeds zou de volgende de eerste lading, circa 600 ton, rechtstreeks per stoomschip van Noor wegen uit worden aangevoerd. Hiermede wil len de handelaren zich van goedkooper ijs voor zien en naar men zegt ook van beter qualiteit dan hetgeen van de ijsfabrieken te IJmuiden wordt betrokken. In verband hiermede vernemen wij nader, öat de combinatie er een is van Noorsche /i£,chhandelaren, welke op aandringen van vischhandel aren te IJmuiden een verkoopbureau zal oprichten voor natuurijs uit Noorwegen. Met dat doel is een pakhuis gehuurd aan het Zuideinde te IJmuiden. Tegen het einde van de volgende week kan de eerste lading uit Noorwegen worden tegemoet gezien. Met 1 April 1933 is op zijn verz. eervol ont slag verleend aan mr. J. H. C. Busing, als di recteur van de Rijkspostspaarbank, onder dankbetuiging voor de door hem den lande bewezen diensten. Met ingang van denzelfden datum is mri A. G. G. Tydeman benoemd tot directeur van die instelling. Dinsdagavond omstreeks tien uur deden voor bijgangers op den onbewaakten overweg Ouder - kerkerdtjk- Duivendrechterkade te Amster dam een afschuwelijke ontdekking. Op en langs de spoorbaan vonden zij de over blijfselen van een ongeveer 50-jarige architect uit Amsterdam, die een uur tevoren door den trein moest zijn gegrepen en vermorzeld. Politie en Geneeskundigen dienst waren spoe dig aanwezig. Het stoffelijk overschot is door hen vervoerd. Het Wolff-bureau meldt ons, dat Woensdag morgen te Keulen onderhandelingen zijn be gonnen tusschen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie inzake gemeenschappelijke economische vraagstukken tusschen Nederland en Duitschland. De Nederlandsche delegatie stond onder leiding van oud-minister Posthuma. Allereerst werden hartelijke woorden van welkom gewisseld tusschen de leden van het Nederlandsch Centraal Instituut en van de Duitsche handelscommissie, benoemd door den Duitschen rijksbond voor industrie-aangelegen heden. Daarna werden uitvoerige besprekingen ge voerd betreffende de handelsrelaties tusschen Nederland en Duitschland, ten doel hebbend een verbetering te brengen in de uitwisseling van goederen tusschen beide landen, waarbij speciaal de heeren Herle en Henny de ver schillende standpunten uiteenzetten. Tot genoegen van beide partijen werd daarbij geconstateerd, dat de sedert weken tusschen den rijksbond voor industrie-aangelegenheden en vertegenwoordigers van het Nederlandsch Centraal Instituut gevoerde onderhandelingen tot een zichtbare ontspanning in de situatie en tot een verbetering in het handelsverkeer tusschen beide landen gevoerd hebben, waar door de bestaande moeilijkheden onder het oog werden gezien. De toebereidselen van deze beide lichamen schijnen thans voldoende vorderingen gemaakt te hebben, om de officieele onderhandelingen tusschen Duitschland en Nederland met groo te kans op succes te kunnen beginnen. Nader bericht het Wolff-bureau: Bij deze besprekingen is men overeengeko men, dat het Ned. Centraal-Instituut tot be vordering van het normale goederenverkeer tusschen Nederland en Duitschland bij den rijksbond voor Duitsche industrie-aangelegen heden zal worden beschouwd als het bevoegde orgaan, dat alle moeilijkheden, die zich tot dus ver hebben voorgedaan en nog zullen voordoen in de handelsbetrekkingen met beide landen, met de daartoe aangewezen Duitsche organen zal bespreken. Maandagmiddag las een rijksrechercheur van politie, die meer speciaal belast is met het op sporen van internationale misdadigers in een blad van de brutale diefstallen die Zaterdag en Maandagochtend in de Incassobank en de Ned. Handel Mij. te Rotterdam gepleegd waren. Hij bevond zich op dat moment, aldus bericht de „Maasbode", op het station te Utrecht en toen de sneltrein Rotterdam—Keulen binnenliep kwam hij op de gedachte dat het lang niet uit gesloten was dat de dieven zich in dezen trein bevonden. Hij liep de verschillende coupé's af en toen de trein op het punt van vertrekken stond trof hij twee oude bekenden van hem aan, den 40- arigen A. B. en den 32-jarigen A. M., beiden Russen, die bekend staan als internationale misdadigers. De rechercheur slaagde er in B. nog uit den trein te trekken, die reeds in beweging was. Den ander moest hij voorloopig laten schieten. B. had nog kans gezien een koffertje en zijn paspoort uit het coupé raam te gooien. Deze voorwerpen werden later teruggevonden en het bleek dat de pas vervalscht was. Inmiddels had men de politie te Zevenaar telefonisch gewaarschuwd. Toen de trein daar arriveerde werd ook M. gearresteerd. Het tweetal, dat zooals gemeld, in het bezit van valsche passen was, wordt voorloopig nog vastgehouden. Onderzocht wordt nog of zij tot de bende behooren die in de afgeloopen dager de Maasstad onveilig heeft gemaakt. Ged. Staten van Friesland hebben uit dezelfde overwegingen als hun ambtgencoten in de pro vincie Noord-Holland aan de N.V. Algemeene Transport-Onderneming te Utrecht tot 1 Ja nuari 1938 vergunning verleend tot het in wer king brengen van een dagelijkschen autobus dienst AlkmaarLeeuwarden v.v., over den af sluitdijk van het IJsselmeer. Op de aanvragen van een tiental andere auto busdienst-ondernemers, zoo meldt „De Tele graaf", om concessie tot exploitatie van een dienst over de reehtstreeksche landverbinding tusschen Noord-Holland en Friesland is door hen ook afwijzend beschikt. De A. T. O. als dochtermaatschappij van de Ned. Spoorwegen, heeft derhalve het monopolie en kan dus thans, zoodra de afsluitdijk voor het verkeer zal zijn geopend, den dienst begin nen. Door oplegging van een locaal-vervoerver- bod zal, voor zooveel Friesland betreft, alleen vervoer van Noord-Holland naar Friesland en omgekeerd mogelijk zijn. We beginnen den dag mistroostig door den druk der zorgen waartegen we weer te worstelen hebben. We eindigen den dag ontmoedigd door de dagelijksche tegenslagen.... Somb'er zijn we gestemd. Doch we vangen een opwekkend woord op van een goeden kennis of we lezen enkele kernige levensge dachten, die als 't ware op ons zelf slaan en onze stemming keertde lust tot werken en slagen herleeft. Gelukkig degeen. die op het juiste oogenblik zulk een woord opvangt. Temidden van het sinistere leed van eiken dag, temidden van de dave rende dingen onzer dagen komt de rust over ons van de bezinning, waaruit de daadkracht geboren wordt voor de gestage dagtaak. Zooveel is betrekkelijkZooveel ver andert naar gelang we de zaken, personen en toestanden bezien. Een levenswoord kan ons de diepere be teekenis van iets ontraadselen, den juisten zin helpen ontdekken, de zon nige zijden van veel ontsluieren. Een levenswoord schenkt durf om te le ven. De zingende krekel heeft zijn be teekenis. Woensdagmiddag vonden voorbijgangers in het bösch te Oenkerk bij Leeuwarden het to taal verkoolde lijk van den twee-en-twintig jarige A .de Vries uit Oenkerk. Doordat er naast het lichaam een pas gestopte pijp en een half verkoold jas lag, vermoedt men, dat de klee- ren van het slachtoffer bij het aansteken van de pijp vlam hebben gevat. De politie onderzoekt thans of hier sprake is van misdrijf, of dat aan een ongeval moet wor den gedacht. De laatste nacht van den vijfden Zesdaag- schen Wielerwedstrijd te Keulen verliep vrij rustig. Alleen omstreeks het nachtklassement van 2 uur werden nog ronden genomen en ver loren. De klassementssprints van 2 uur werden ge wonnen door Richli, Piet van Kempen, Pijnen burg, Ozmella, Pijnenburg en Rausch. De klassementssprints van 4 uur waren voor Richli, Piet van Kempen, Pijnenburg, Piet van Kempen, Maidorn en Piet van Kempen. De stand Donderdagmorgen om 6 uur, bij de neutralisatie luidde als volgt: 1. Piet van KempenPijnenburg 411 punten 2. RichliBroccardo 329 3. RauschHürtgen 276 4. FundaMaidorn 185 Op 1 ronde achterstand: 5. Siegel-Thierbach 134 Op 2 ronden achterstand: 3. Braspenning—Vroomen 125 Op 4 ronden achterstand: 7. OzmellaSchom 247 Op 8 ronden achterstand: 8. Vopel-Korsmeier 141 Op 10 ronden achterstand: 9. ZimsPerelaer 223 De kappersleerling Van T., die Vrijdagavond in het Haagsche Bosch het meisje G. M. de H. met een scheermesje ernstig aan den hals ver wondde, is Dinsdagmiddag voor den Officier van Justitie geleid en vervolgens in het Huis van Bewaring ingesloten. LONDEN, 7 Dec. (VB.) Te Wroxham werd heden de wedstrijd Ierland—Wales gespeeld. Wales, dat eenigen tijd geleden Engeland neeft verslagen, won van Ierland met 4—1. (Ruststand 0—1). Er werd uitstekend gespeeld en er waren tal van schitterende spelmomenten. De beste speler van het veld was de Iersche keeper Scott, die, vooral in de eerste helft, steeds reddend optrad. (Niet officieel) Trekking van Donderdag 8 December 1932 2e Klasse, 4e lijst Een bewoner van de Katerstraat te den Haag heeft Dinsdagavond ruim 7 uur bij de poiitie aangifte gedaan van een poging tot zware mis handeling door een bewoner van de Archime- desstraat, die een pot met brandende zwavel in een perceel aan de Katerstraat zoodanig had geplaatst, dat de zwaveldampen in aan gevers woning binnendrongen. In verband hiermee is Woensdagnacht omstreeks kwart voor twee in zijn wo ning aan de Archimedesstraat de 46-jarige M. aangehouden, de huiseigenaar van het perceel in de Katerstraat, die dit middel had aange wend om ongewenschte huurders kwijt te raken. Door tusschenkomst van de brandweer is de pot met brandende zwavel uit het perceel ver- l wijderd. 334 '844 ;46i >492 >714 7806 1409 1008 1118 5700 8392 19759 565 2017 3858 5669 6965 8085 10469 11184 14559 15784 17093 18401 19840 Priizen van f 752 850 984 2020 2600 2646 4930 5776 7064 9432 10597 10599 10918 11438 1880 11953 14684 14797 15044 15854 .6149 16326 17667 17755 17820 18463 18855 19237 20688 20838 4917 5736 6979 8953 5019 5836 7235 9498 35 1027 2685 5242 5893 7519 9904 10960 12165 15446 16492 18030 19298 1118 2387 5249 6299 7711 10024 10978 13152 15495 16642 18062 19518 1210 3172 5304 6490 7736 10277 10979 13336 15552 16705 18127 19562 BABNEVELD, 8 December Aanvoer 390.000 kipeieren, prijs 56, handel redelijk. BROEK OP LANGENDIJK, 8 December 1500 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 0.60, 2200 K.G. Peen 1.30, 24000 K.G Roode kool 2.103.40, idem doorschot 12.20, 22.C00 K.G. Gele kool 0.80—2.00, 24000 K.G. Deensche Witte kool 0.60— 0.90, 20.000 K.G. Uien: Gele Uien 3.304.30, Gele Drielingen 4.10—4.40, 1700 K.G. Bieten 1.30, 4800 stuks Bloemkool: Reus 411.30, Idem 2e soort 3.10—4.30. HOORN, 8 December Kaas Fabriek f 22.50. KI. boeren f 25, aanvoer 7 stapels. 8496 K.G. Handel matig. SCHAGEN, 8 Dec. Aanvoer 2 paarden 80-120. 12 magere Geldekoeien 80140, 60 vette Gelde- koeien 150260, 4 Kalikoeten 150220, *4 Vaarzen 50—110. 24 Graskalveren 2550, 20 nuch tere kalveren 1016, 61 Schapen vette 1219, 68' Overhouders 712.50, 28 vette Varkens per KB- 0.250.27, 89 Biggen 4—6, 23 Konijnen 1.001."' 57 Kippen 0.601.50, Eenden 0.75. SCHAGEN, 8 Dec. Eiermarkt. Aanvoer 455°u Kipeleren, witte 4.305.30, bruine 4.505.40, kleine 3.00—3.30, 450 Eendeleren 3.50, 300 Broed- eieren 7.50. NOORD-SCHARWOUDE, 8 December. Noorder- marktbond. Aanvoer 34300 K.G. Aardappelen- Schotsche Muizen 0.500.60, groote 0.80, Duken 0.50, Eigenheimers 1.—, BI. Eigenheimers 1.10, Aardappelen 1.70. 16500 K. G. Uien. Gele Nep 3.90, Drielingen 4 204.40, Uien 3.704.20, Gro ve uien 3.304 10, 350 K. G. Peen 1.2000 K.G. Kroten 0.60—1.10. 30100 K.G. Roode kool 1-80"T 3.10, 21400 K.G D. witte kool 0.60—1.looo^ KG Gele kool 1.30—1.90. 580 stuks Bloemkool 7.u« —8.50 per 100 st., 600 K.G. Kroten doorgedraaid-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6