Londen solidair met Parijs Het licht van Lausanne brandt nog Treedt Strasser af Sa Ping Wen naar Genève Von Neurath stelt twee vragen Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ULTIMATUM AAN PERZIE WALLSTREET TEVREDEN VOORKEURBEHANDELING AFGESLAGEN DRINKT BASS-STOUT DE BAROMETER VRIJDAG 9 DECfclVitfibrt 193L BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling HERRIOT IN GEVAAR Amerika milder tegen over Albion Steun voor Bulgarije olkenbondscommissie naar Sofia Hij krijgt drie weken ziekteverlof Het Weer DE HEVIGE EXPLOSIE TE PREMNITZ Inzake de annuleering der Anglo- Persian-concessie Merkwaardige kruiser- bewegingen Stakingsactie in Spanje Verscheidene arrestatiesin Gijon ligt alles stil Woensdagmorgen heeft op de groote fabriek te Premnitz van de I. G. Farben-Industrie een hevige ontploffing plaats gehadwaarbij tien arbeiders teerden gedood en verscheidene zwaar gewondOnze foto geeft de plaats van het ongeluk weer Over de berichten, dat Engeland zal betalen Niets besloten, zegt Chamberlain Engeland betaalt Amerika waar schijnlijk in goud. Lausanne voorloopig gered Amerika's nieuwe nota MacDonald-Herriot Wordt de rechtsgelijkheid prac- tisch toegepast? Wil Frank rijk algemeene ont wapening? Vandaag de beslissing DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Averescoe ineengezakt Aanslag op kroonprins Michael Schelde-tunnel geopend te Antwerpen Fa. P. Baggerman -Tel. 10116 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTICSTE JAARGANG No. 18249 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. D RUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek te De nota-wisselingtusschendenAmerikaan- schen oorlogserediteur en de Europeesche schuldenaren neemt langzamerhand de frequentie aan van een geregelde corresponden tie tusschen van meening verschillende gelieven, die elkander tevergeefs trachten te overtuigen Van het eigen gelijk. Op den brief, waarin Enge land den Vereenigden Staten een indrukwekkende opsomming gaf van de argumenten, welke voor oen uitstel der Decemberbetaling van de oor logsschulden pleitten, argumenten, die het de eerste maal, volgens de opvatting der Ameri kanen, te veel verwaarloosd had, heeft de Ame rikaansche regeering thans weer geantwoord. En ofschoon de Vereenigde Staten hun stand- Punt: eerst betalen, dan praten, handhaven, klinkt dit antwoord toch heel wat milder dan toen aanvankelijk had durven verwachten. Ame rika erkent ronduit, dat de schuldbetalingen een geweldigen invloed uitoefenen op het eco nomisch herstel der wereld, en dat dit herstel ook voor de Vereenigde Staten niet geheel zon der belang is. Amerika wil dan ook met Enge land samenwerken aan dit herstel en de oorlogs- schuldenkwestie in haar geheel nog vóór de Économische wereldconferentie nauwkeurig on derzoeken. Alleen van een annuleering dezer schulden kan volgens Amerika geen sprake zijn. Voorts legt de Amerikaansche nota nog eens den nadruk op het verband tusschen de oorlogs schulden en de ontwapeningskwestie, en ver klaart, dat het Congres elk verstandig voorstel der Britsche regeering, hetwelk de betaling van den op 15 Dec. vervallenden termijn zou kunnen vergemakkelijken, in overweging zal nemen. Deze betaling evenwel zal, op welke wijze dan ook, in ieder geval moeten geschieden. Her schijnt, dat deze nota' door Engeland met een hieuwe nota beantwoord zal worden, waarin het de Amerikaansche regeering zal mededeelen, dat fret den 15en December aan zijn verplichting zal voldoen. Dit valt althans duidelijk op te maken uit het officieele communiqué, dat na de besprekingen tusschen MacDonald, Neville Chambérlain eenerzijds en Herriot en Germain-Martin anderzijds te Parijs is gepubliceerd. Deze ministerieele bespre kingen heeten geenszins het doel te heb ben gehad een gemeenschappelijk Engeisch- Eransch schuldenaarsfront tegenover Amerika te vormen, doch zouden enkel en alleen Zijn voortgevloeid uit de te Lausanne gesloten consultatieve overeenkomst, waarbij Engeland en Frankrijk zich tegenover elkaar hebben ver- Plicht onderling vrijblijvend overleg te plegen, alvorens in internationale aangelegenheden be slissingen te nemen. Volgens dit communiqué heeft de Britsche regeering nog geen eindbe slissing genomen met betrekking tot den 15en December, doch is het niet twijfelachtig of de betaling zal geheel in goud geschieden. De betaling in goud is Amerika de minst aange- hame, aangezien men daarvan een verdere de preciatie van het Engelsche pond vreest. Maar Engeland is blijkbaar niet van zin voor het be taling eischende Amerika lievere broodjes te bakken. Indien het pond wezenlijk tengevolge van de betaling op 15 December verder zakt, zal dit de proef leveren op de sombere som, ^elke Engeland Amerika bij het verzoek om totstel van betaling heeft voorgerekend. Engeland zal dus betalen, maar belangrijker dan deze mededeeling in het officieele communiqué is het bericht, dat Frank rijk en Engeland de overeenkomsten van Eausanne geheel los van de betaling op 15 Dec. hebben gemaakt. Onafhankelijk van deze beta ling zal het accoord van Lausanne, waarbij Euitschlands herstelbetalingen tot op drie mil liard goudmark werden gereduceerd, van kracht blijven. Alleen wanneer de Europeesche schul denaars geen bevredigend eind-accoord met de Vereenigde Staten inzake de oorlogsschulden- regeling zouden kunnen bereiken, zouden zij zich genoodzaakt zien de overeenkomst van Eausanne op te zeggen. Door deze verstandige beslissing komt een der ernstigste dreigementen in de Engelsche en Fransche nota's aan ROME, 8 Dec. (Reuter) Naar uit Sofia ge- toelq wordt, hebben aldaar besprekingen plaats 6ehad tusschen den vroegeren financieelen adviseur van den Volkenbond, Charron, en öen Bulgaarschen minister-president over een Plan tot financieele hulpver'.eening aan Bul garije, dat tengevolge van de economische de- Pressie in nood verkeert. Ofschoon van officieele zijde hieromtrent Seen mededeelingen verstrekt worden, wordt vernomen, dat de Bulgaarsche regeeering sterk Sekant is tegen buitenlandsche controle op de •financiën van het land. De onderhandelingen zouden nu geloopen hebben over een formule, volgens welke men. Zonder de waardigheid van het land te kren gen, een financieele hervorming kan invoe- ren door het rege'matig innen der belastingen ®h het staken van alle niet direct noodzake- hjke uitgaven. In het begin van de volgende week zal een financieele volkenbondscommissie te Sofia aankomen, om deze kwestie ter plaatse te on derzoeken. Amerika te vervallen, terwijl het licht van Lausanne voorloopig nog branden blijft. Gezien het feit, dat een bevredigend eind-accoord met heeft, wanneer de „lamme eenden" uit het Amerika in de toekomst groote kans van slagen Amerikaansche Congres vertrokken zijn en de nieuwe president zijn functie heeft aanvaard, klaart de toekomst thans eenigszins op. Ook Herriot schijnt voor betaling op 15 Dec te zullen pleiten. Frankrijk, dat zich altijd krampachtig heeft vastgeklampt aan de heilige onschendbaarheid van de verdragen, kan ook moeilijk anders doen. Maar terwijl de Britsche regeering, niettegenstaande de oppositie in het Lagerhuis, op een groote meerderheid kan rekenen, zal Herriot een strijd op leven en dood moeten voeren met de Fransche Kamer, die van betaling aan Amerika niets weten wil. De Fransche regeering is van plan de betaling aan Amerika op 15 Dec. vergezeld te doen gaan van de verklaring, dat deze betaling de laatste is, welke zij binnen het kader der Mellon- Berenger-overeenkomst zal doen. Misschien dat de Kamer met deze clausule genoegen neemt, maar misschien ook niet. Indien Herriot aan de betalingskwestie de vertrouwenskwestie ver bindt, hetgeen echter nog geenszins zeker is, loopt hij groot gevaar ten val te worden ge- gebracht. Maar indien dit mocht geschieden, verwacht men toch algemeen, dat hij ofwel direct, ofwel na korten tijd weer als premier op zal staan, aangezien er in deze tijden moeilijk een anderen liefhebber voor deze ondankbare positie te vinden is. Het wachten is nu op Maandag a.s., want dan zal Herriot met zijn betalingsvoorstel voor de Fransche Kamer verschijnen. BERLIJN, 8 Dec. (V.D.) De „Taegliche Rund schau" meldt onder den titel „Gregor Strasser treedt af", dat de leider der rijksorganisatie van de N.S.D.A.P., het Rijksdaglid Gregor Stras ser, al zijn partijfuncties heeft neergelegd en ook zijn mandaat als Rijksdagafgevaardigde ter beschikking zal stellen. Gregor Strasser blijft lid der partij. Het aftreden van Strasser is Don derdagmiddag aan Hitier medegedeeld. Gregor Strasser heeft zijn motieven in een uitvoerig schrijven uiteengezet, waarbij hij zich allereerst keert tegen het standpunt, dat Hitier bij de laatste bespreking met de afgevaardigden der partij te Berlijn heeft ingenomen. Hitier zou bij die gelegenheid critiek hebben geoefend op den ouden medestrijder en slechts zijn eigen per soon in het middenpunt hebben geplaatst voor het verdere politieke gebeuren in Duitschland. Voorts zou Strasser hebben verklaard, dat hij de impasse, waarin de partij is geraakt en de exclusiviteit, waarmede in de afgeloopen maan den de politiek is gevoerd, niet langer wenseht te volgen. Hij heeft zijn taak in de partij steeds slechts kunnen zien in het tot den staat samen brengen van de breede massa der boeren, em- ployé's en arbeiders en wel op de basis van een Duitsch socialisme. Strasser zou zich, volgens het blad, in het geheim naar een Kurort hebben begeven. Door den nat.-soc. persdienst wordt gemeld, dat Hitier aan Gregor Strasser drie weken ziek teverlof heeft toegestaan en dat alle verdere geruchten onjuist zijn. Hoogste stand: 777.3 te Tharshavn. Laagste stand: 753.8 te Biaritss, Verwachting: Zwakke tot matigen, Noord-Oostelijke tot Oostei. wind, zwaar =j tot half, later waarschijn7ijk licht be- wolkt, weinig of geen sneeuw, des nachts S in het Noord-Westen lichte, in het Zuid- Oosten matige vorst, temperatuur om het vriespunt. 1| Zon op 7.59, onder 3.45. Volle Maan =j Dinsdag v.m. 2.41. Licht op 4.15. LONDEN, 8 Dec. (Per telefoon). Een Engelsch ultimatum inzake het conflict met de Anglo- Persian Oilcompany is, naar onderstaatssecreta ris Eden in het Lagerhuis mededeelde, thans aan de Perzische regeering overhandigd. Na voorlezing van Perzië's antwoord op de krachtige nota van Engeland, waarin er bij Te heran op aangedrongen werd, de petroleum- concessie te laten voortbestaan, verklaarde Eden verder dat Perzië in het thans overhan digde ultimatum wordt uitgenoodigd, vóór 15 December de annuleering der petroleumconces- sie terug te nemen, daar Engeland zich anders zou beroepen op 't Hof van Arbitrage te 's Gra- venhage. Naar verder uit Karachie (Br. Indiëj wordt geseind, bevindt de Engelsche kruiser „Haw kins", naar uit betrouwbare bron verluidt, op weg naar de Perzische golf. De kruiser „Enter prise" liep heden de haven van Karachie bin nen, terwijl de kruiser „Emerald" bevel ont vangen heeft, zijn Kerstmis naar Calcutta af te lasten en in Bombay te blijven. Het Kerstverlof van alle officieren van den kruiser is ingetrokken. Algemeen gelooft men, dat de bewegingen der kruisers verband houden met het conflict om de Anglo Persian Olieconcessies. In officieele kringen onthoudt men zich ech ter van elke uitlating. (United Press). MADRID, 8 Dec. (Reuter). In verscheidene plaatsen in de provincie is het parool tot alge- meene staking uitgegeven. Het is niet waar schijnlijk, dat dit parool zal worden opgevolgd, daar het van communistische en syndicalisti sche zijde is uitgegaan. De politie heeft niettemin de noodige voor zorgsmaatregelen getroffen; in den afgeloopen nacht werden verscheidene verdachte personen aangehouden, die in het bezit waren van wa pens. In Gijon, de havenstad aan de Golf van Bis- caje, is de staking algemeen. De zaken-men- schen hebben hun deuren gesloten, geen enkele visschersboot vaart uit. de bladen kunnen niet verschijnen. De openbare gebouwen worden door de politie bewaakt, het verkeer is volkomen stil gelegd. Stormtroepen zijn per auto gearriveerd, doch tot dusver heerscht in de stad algeheele kalmte. NEW-YORK, 8 Dec. (Per telefoon). De' be richten uit Parijs, volgens welke Macdonald Herriot op de hoogte heeft gesteld van Enge- land's besluit, om op 15 December punctueel te betalen, heeft in New-Yorksche bank- en beurskringen diepen indruk gemaakt. Alge meen wordt Engeland's besluit beschouwd als een belangrijke mijlpaal op den weg naar her stel. Op de effectenmarkt veroorzaakten bo vengenoemde berichten een korte hausse, ter wijl op de beurs Amerikaansche staatspapieren een recordhoogte voor dit jaar bereikten. Te Washington is de nieuwe Poolsche nota gearriveerd, die vandaag of morgen zal wor den overhandigd. (United Press) Toen Neville Chamberlain heden in Londen aankwam, verklaarde hij dat Engeland nog geen beslissing had genomen, of het op 15 De cember zou betalen. BRUSSEL, 8 Dec. (V. D.) Van welingelichte zijde wordt verklaard, dat België zijn schul denbetaling van 15 December in geen geval zaJ verrichten, ook al zouden Frankrijk en Enge land betalen. LONDEN, 8 Dec. (Reuter) Het Amerikaan sche antwoord op de tweede Britsche schul dennota is heden te Londen ontvangen en on middellijk ter kennis van de ministers ge bracht. In de nota wordt vooreerst verklaard, dat de Amerikaansche regeering de Engelsche no ta van 1 December met de grootste zorgvul digheid heeft onderzocht. Welke rol de schul denbetalingen in de economische geschiedenis van na den oorlog ook mogen hebben ge speeld, klaarblijkelijk is dat haar gewicht zwaarder drukt onder de huidige werelddepres sie gepaard gaande met sterke prijsdaling en dat deze betalingen duidelijk verband houden met het vraagstuk van wederopleving, waarbij het Amerikaansche en Britsche volk zoo leven dig geïnteresseerd zijn. De president der V. S. is bereid op alle ge schikt lijkende manieren in samenwerking met de Britsche regeeering de geheele situatie te bestudeeren en te onderzoeken, welke middelen zouden kunnen worden aangewend, om een herstel van de stabiliteit van valuta's en koer sen, een opleving van den handel en een stij ging der prijzen te bewerkstelligen. Een derge lijk onderzoek sluit geen schuldenschrapping in zich. Gij (Engeland) begrijpt, dat het vraag stuk der buitenlandsche schulden voor den Amerikaan in zeer bepaalde relatie staat tot het ontwapeningsprobleem en den voortduren- den last, welke door den bewapeningswedloop op de geheele wereld wordt gelegd. Wij (Amerikanen) kunnen niet aanvaarden de in uw nota vervatte conclusies, dat de door Ame rika destijds verstrekte leeningen uitsluitend uit gaven voor vernieling vertegenwoordigen; dat de afbetalingen dezer leeningen in groote mate schuld zijn van de werelddepressie en van de goudconcentratie in Amerika; dat de schrap ping der schulden een essentieele voorwaarde is voor het herstel der wereld. Immers talrijke vóór en in hoofdzaak alle na den wapenstil stand verstrekte leeningen waren niet voor ver nielingsdoeleinden bestemd; niet meer dan een derde werd uitgegeven voor munitie, terwijl veel van de geleende sommen werd besteed aan le vensmiddelen, tabak, katoen, enz. Een groot gedeelte van de levensmiddelen, ta bak, katoen en andere benoodigdheden, die op crediet gekocht waren, werden in sommige ge vallen door de regeeringen verkocht ten behoeve der eigen burgerlijke bevolking. De opbrengst vloeide dan in de schatkisten der debiteurstaten. Bij het onderzoek van het schuldenvraag- stuk dienen tastbare compensaties voor de Amerikaansche landbouw- en industrieproduc ten te worden overwogen. De Engelsche op vatting dat het initiatief voor de herstelrege ling van Lausanne met instemming der Ame rikaansche regeering is aangenomen, is onjuist. De Amerikaansche regeering erkent de moei lijkheden, welke aan een transfer verbonden zijn. zy vertrouwt er op, dat het congres eik verstandig verzoek der Britsche regeering zal overwegen, dat de op 15 December vervallende betaling zou kunnen verlichten. PARIJS, 8 Dec. (Reuter) Aangezien Mac- Donald een zware kou heeft gevat, hadden de besprekingen tusschen den Britschen premier en Herriot over de diverse financieele proble men in het Engelsche gezantschapsgebouw plaats. Na afloop werd het volgende officieele communiqué gepubliceerd:. „De beide regeeringen hebber elkaar inge licht over de openbare meening in Engeland en Frankrijk. Bij deze zeer diepgaande ge- dachtenwisseling hebben zij verder haar positie ten opzichte van het accoord van Lausanne besproken, alsmede de moeilijkheden die zijn ontstaan door het vervallen der termijnen van 15 December. Zij hebben zich echter volledige vrijheid van handelen voorbehouden en uit drukking gegeven aan haar vasten wil, te blij ven streven naar een internationale samen werking, ten einde te komen tot maatregelen, die de saneering van de wereldeconomie be vorderen." Reuter heeft verder na de Fransch-Engel- sche schuldenbesprekingen exclusief vernomen, dat het. volgende is vastgesteld: 1. De overeenkomsten van Lausanne zullen van kracht blijven, onafhankelijk van de be taling van 15 December, en zullen slechts nie tig worden verklaard, indien geen bevredigend accoord met Amerika wordt gesloten. 2. De Britsche regeering heeft nog geen defi nitief besluit genomen ten aanzien van de be taling van de schulden op 15 December, doch ongetwijfeld zal deze geheel in goud worden voldaan. Bij zijn vertrek naar Londen verklaarde Ne ville Chamberlain zeer voldaan te zijn. In den loop van zijn onderhoud met Mac- Donald heeft Herriot dezen verder zijn leven- digen dank uitgesproken voor het gebaar der Britsche regeering, die de voorkeursbehande ling, welke Amerika haar voor de op 15 De cember vervallende termijnbetaling heeft aan geboden, heeft geweigerd en die haar voort durende bezorgdheid heeft getoond, om niets te doen en niets te aanvaarden, dat Frankrijk in een nadeelige positie zou kunnen brengen. MacDonald vertrok 's avonds om 7.50 uur weer naar Genève. Vaz Dias maakt uit het officieele communi qué op, dat het Fransche voorstel, een beroep te doen op het Internationale Hof van Ar bitrage, bij MacDonald geen steun heeft ge vonden. Veeleer neemt men aan, dat de En gelsche regeering op 15 December zal betalen, zoodat ook Frankrijk daartoe noodzakelijker wijze zou moeten overgaan. MOSKOU, 8 Deo. (Per telefoon). De geïnter neerde Chineesche generaal Sa Ping Wen heeft van de Sovjet-regeering verlof ontvangen, in ge zelschap van de hooge officieren van zijn stal over Siberië naar Europa te reizen. Men ver moedt dat hij naar Genève zal gaan, om daar op diplomatiek gebied den strijd voort te zet ten, waarin hij op het slagveld de nederlaag heeft geleden. De berichten als zou generaal Ma zich onder het gevolg van Sa Ping Wan bevinden, worden officieel tegengesproken. De bijna 4000 man tellende Chineesche troe pen, die over de Siberische grens zijn gevlucht, zullen volgens hun eigen wensch in de Sovjet- Unie blijven; de regeering is voornemens hen te werk te stellen bfj de beraamde bouw-werk- zaamheden in Oost-Siberië. Uit Sjannaikwang wordt gemeld, dat de Ja panners een luchtaanval hebben ondernomen op het hoofdkwartier van generaal Tsjang-tien- tsi, aanvoerder van Chineesche vrijscharen. (United Press) GENÈVE, 8 Deo. (V. D.) In de bijeenkomst van de vertegenwoordigers der vijf groote mo gendheden, die hedenmiddag werd gehouden, heeft de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken von Neurath, verklaard, dat hij allereerst een bevredigende opheldering verlangt over de twee volgende punten: 1. Zal het beginsel van de gelijkgerechtigdheid in de komende ontwapeningsovereenkomst in ieder opzicht practische toepassing vinden en zal het in overeenstemming daarmee het uit gangspunt vormen voor de onderhandelingen ter ontwapeningsconferentie ten opzichte van de ontwapende staten? 2. Sluit de clausule in de Fransche formulee ring, „het systeem, dat veiligheid voor alle na ties zou brengen", ook dat element^ van veilig heid in, dat in een algemeene ontwapening ligt, zooals dat op een vroegere vergadering van de Assemblée is erkend? Deze beide vragen waren schriftelijk geformu leerd en zijn door Von Neurath in het Engelsch voorgelezen. Er volgde geen debat. De vertegen woordigers der andere mogendheden verklaar den, de Duitsche vragen aan een uitgebreid on derzoek te moeten onderwerpen en vermoedelijk in de zitting van Vrijdag hun standpunt bekend te zullen maken. Paul Boncour verklaarde bo vendien, dat Herriot de gelijkgerechtigdheids- formule persoonlijk had opgesteld en dat hü derhalve het bepalen van een standpunt nopens de Duitsche vragen aan den ministerpresident moest overlaten. Daarna lichtte Von Neurath de vragen mon deling toe. In verband met de eerste vraag zei- de hij, dat de uiting in de Fransche formule, dat de gelijkgerechtigdheid een der doeleinden der ontwapeningsconferentie moet zijn, tot mis verstand aanleiding kon geven. Daarmee wordt alleen een grondregel opgesteld, maar geen ga rantie voor een volledige uitwerking van dezen grondregel in alle problemen van ontwapening. Het is voor hem van groot belang, duidelijk te weten, dat de ontwapeningsconventie in deze practische toepassing zal voorzien. Daarom is het noodzakelijk, dat bij de besprekingen de ge lijkgerechtigdheid tot uitgangspunt wordt ge nomen. Zoolang deze vraag niet positief is be antwoord, heeft het deelnemen van Duitschland Engelsch ultimatum aan Perzië inzake het olie- conflict. Londen solidair .met Parijs in de schulden kwestie. De stakingsactie in Spanje. Te Gijon ligt alles stil. Scheldetunnel voor voetgangers te Antwerpen geopend. Neurath stelt twee vragen ten aanzien der ge lijkgerechtigdheidskwestie. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd. Burgers en Co's Bank failliet verklaard. Certificaten verkrijgbaar voor den uitvoer van zeevisch. Loonverlaging aangekondigd bij de Tilburgsche Wolfabrieken. De Keulsche zesdaagsche door Richii en Broc- cardo gewonnen. Opheffing rechtbanken, kantongerechten enz.; Minister Donner tot concessies bereid. Dienstbode te Amsterdam tusschen lift en schacht doodgedrukt. aan de conferentie geenerlei waarde en doel. Want de Duitsche gedelegeerden zouden nooit weten, of de ter conferentie bereikte oplossingen ook voor Duitschland zouden gelden. Ten opzichte van de tweede vraag verklaarde Von Neurath, dat zij niet verkeerd kon worden uitgelegd. Hij neemt aan, dat de in de verkla ring van Herriot vermelde veiligheid ook die veiligheid omvat, die door een algemeene ont wapening zou worden bewerkt, maar hij wil een uitdrukkelijke bevestiging van zijn opvat ting hebben. Verder verlangde de Duitsche minister op heldering over de opvatting van het veiligheids systeem, waarvan de Fransche verklaring mel ding maakt. Over de door Duitschland voorge stelde deskundigencommissie is niet gesproken, daar de instelling van een dergelijke commissie afhankelijk is van de beantwoording der Duit sche vragen. Hierover wordt morgen gedebat teerd. Het onderhoud, dat plaats vond in de parti culiere vertrekken van het secretariaat, duurde slechts een uur. BOEKAREST, 8 Dec. (Per telefoon.) Oud premier Alexander Averescoe werd tijdens een rede in den Senaat overvallen door een ern stige beroerte en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De toestand van den 78- jarigen staatsman geeft aanleiding tot ernstige bezorgdheid. (United Press.) LONDEN, 8 Dec. (V. D.) De correspondent te Boekarest van de „Daily Express" meldt aan zijn blad, dat, de politie een complot heeft ont dekt, waarin men een aanslag op het leven van den jeugdigen kroonprins Michaël. den zoon van Koning Carol en Prinses Helena, meent te zien. In den tuin van de school oie kroonprins Michaël bezoekt, werden eenlge bommen gevonden, die verwijderd konden wor den vóór zij schade konden aanrichten. De kleine tunnel voor voetgangers onder de Schelde te Antwerpen is geopend. Zij is meer dan 500 M. lang en heeft een middellijn van 4.30 M. Vermoedelijk zal de volgende maand de groo te tunnel voor voertuigen geopend kunnen worden. GEZOND EN VERSTERKEND Imp.voor Haarlem en omstreken Hoogste stand op Vrijdag 1 uur n.m. 771 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1