Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper voor 75.000 gezinnen. De hernieuwde brand in de „P. C. Hooft" Wat er van het wrak overbleef BOEK EN BLAD VRIJDAG 9 DECEMBER 1932. FOTOREPORTAGE WEDEROM BRAND IN DE „P. C HOOFT". Donderdagmorgen Is ten tweede male brand uitgebroken in de „P. C. Hooft". Zware rook wolken stegen uit het wrak op. De vlammen sloegen slechts een enkelen keer naar buiten, doch het vuur was hevig en hardnekkig. Het brandende wrak trok wederom aller aandacht. ROLDUC'S JAARBOEK, onder re dactie van L. Liussen, pren J. Metzemakers, pr. Xlle jaar 1932 - Roermond. H. v. d. Marck en Zonen - 164 blz. Rolduc heeft of vormt geen sfeer, Rolduc is een sfeer. Dat weten de oud-leerlingen het best. Zij blijven aan elkaar houden, en óók als minis ter of bisschop terugkeeren naar de galerijen en dortoirs en studiezalen en klassen waar zij gestoeid en geleerd hebben en naar de oude kerk waar zij hun Jongensziel hebben gevonden. Zij komen terug en zij leeren hun jaarboek, waarin bladzijde na bladzijde de geest van 6aamhoorigheid, belangstelling in de onmidde- Uike omgeving en vooral typisch Limburgsche gemoedelijkheid blijkt. Een volledige inhoudsopgave heeft hier wei- us der ge en Herzog- s en een unst in de i boek. Een S.CJ. De eker, naar Patricius Kruis vaarders van St. Jan, Rijswijk (Z.-H.). Wie minder dan de missionaris kan doen aan geleerdheid? De wetenschap der wetenschap pen, waarmee de missiologie zich bezig houdt, beoefent hij als de practicus bij uitnemendheid, die de werker in 's Heeren Wijngaard is. Toch heeft menig missionaris als bijverdienste van zijn apostolisch leven belangrijke diensten aan de wetenschap bewezen. Om allereerst den missionaris zelf weten schappelijk uit te buiten, is bovenstaand boek, 18S bladzijden tellende met methodisch be doelde reeksen van vragen, voor een deel door lederen missionaris te beantwoorden, samenge steld. Het boek is met wit doorschoten om de antwoorden op te teekenen. De Duitsche schrijver beoogt er mee te voor zien in de „behoefte aan materiaal op missio- logisch gebied". Maar niet alleen de missiewe tenschap in strikten zin vraagt naar stof van den kant der missionarissen, beweert hij, maar alle wetenschappen, die op een of andere wijze met de missie samenhangen of er wetenschap pelijk voordeel uit kunnen trekken voor hun onderzoekingsarbeid. De vertaler constateert, dat het boek zoo algemeen is gehouden, dat het door iedereen, m welk land of onder welk volk hij ook vertoeft, kan benut worden. Niet alleen dus door den priester-missionaris, maar ook door de broeders, fraters, zusters, alsmede door leeken, die bijv. als ambtenaar In den vreemde werkzaam zijn en door een systematische be- etudeering van het vreemde milieu aan de we tenschap diensten willen bewijzen. Benige twijfel, of er met al deze vragen niet wat overvraagd wordt, bekruipt ons wel, wan neer we eenige vragenrubrieken doorzien. In elk geval Is de verschijning van zoo'n werk een heel eigenaardig teeken des tijds! „COMMANDANT PADJE", door Rein Valkhof. Uitgave H. Meulen- hoff, Amsterdam. Deze schrijver, die reeds meer jeugdboeken heeft geschreven, is met dit boek voor oudere jongens niet bijzonder gelukkig geweest. Blijk baar heeft de bedoeling voorgezeten om de jeugd eenig idee te geven van de schitterende pracht der Zwitsersche bergen. Doch hierin is de schrijver volkomen gefaald. Het is een boek, waaraan we weinig cultureele waarde kunnen toekennen. Dank zij den financieelen invloed van een Amerikaanschen oom zijn enkele families met hun jongens en meisjes in de gelegenheid hun vacantie in Zwitserland door te brengen. Vanzelfsprekend brengt die vacantie vele pretjes. Voor katholieke jongens bestaat echter wel betere lectuur. ,JHET K1NDER-KERSTBOEK", uitgegeven onder leiding van De Priesters van het H. Hart te Liesbosch Princenhage. De vijfde aflevering van het Kinder-Kerstboek is thans verschenen. Het is, evenals zijn voor gangers, een prettig, aardig en goed-verzorgd boekje, dat den kleintjes menig gelukkig uurtje kan bezorgen. De verhaaltjes zijn heel eenvou dig gehouden en alle overdreven zwaarwichtig heid, die het lezen voor de kinderen zoo moei lijk maakt, heeft men gemeden. En daarom is het uitstekende lectuur waarmee men de sin- deren tegen Kerstmis zeer zeker aangenaam verrassen kan. „PAUL, EEN DAPPERE JONGEN", 'door L. Vierkens. Uitgave R.K- Boekcentrale te Amsterdam. Het lezen van dit onder goedkeuring van den keurraad voor Roomsche Jeugdlectuur uitge geven boek vormt een prettige ontspanning voor jongens van zeven tot twaalf jaar. Door dit echt katholieke boek zullen de kinderen een be tere opvatting krijgen over dapperheid en hel dendom en dat lijkt ons werkelijk geen over bodige luxe. De R.K. Boekcentrale zorgde voor een smaak volle uitgave. ,^1AN WAL", door C. Asscher- Pinkhof Amsterdam. Van Hol- kema en Warendorf. Het leven van een eenvoudig schippersdoch- tertje, dat reeds vroeg haar moeder verloor, wordt in dit boek uit de serie „Bekroonde boe ken" op boeiende wijze beschreven. Reeds jong moet Jansje op eigen beenen staan en een betrekking zoeken. Vele teleurstellingen val len haar ten deel, maar ze weet zich overal dapper doorheen te slaan. Ze is recht tevre den en gelukkig als ze tenslotte een betrekking krijgt in een groot gezin bij „een Mevrouw met een moederhart." Lectuur voor oudere meisjes. „OUWE GERRIT", door H. J. v. d. Kraan. N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. Men is licht geneigd al wat bij bovenvermelde uitgeversmaatschappij verschijnt, aan socia lisme te koppelen. In dit boek is daarvan echter geen spoor en al had de schrijver volop gelegenheid gehad enkele klassenstrijd-theorieën te ventileeren, of een fiksch stakinkje in te lasschen, hij heeft er, waar dit werk voor jongens bestemd is, de voorkeur aan gegeven te laten zien, dat er ook goede werkgevers en slechte werknemers zijn en dat arbeider wezen niet altijd behoeft te be- teekenen ongelukkig en ontevreden te zijn. De eenige tendenz, die er in is te vinden, is tegen drankmisbruik en daar kan niemand iets op tegen hebben. Het boek is door en door Hollandsch; het verhaal speelt in een dorpje in de buurt van Rotterdam en het geklots van het water, het geklop der hamers op de scheepswerven en heel het bedrijvige leven langs den waterkant, is er als het ware hoorbaar In. Ouwe Gerrit is een pracht kerel en Trieneke een lief, zachtaardig kind, met wier beider lot gevallen alle jonge lezers niet te jong moe ten ze zijn en ook ouderen volop meeleven. George van Raemsdonk teekende er alleraar digste prentjes bij. DE ONTWAKENDE STAD, ro man, door Piet van Veen. N.V. H. PLeopold's U. M., 's-Hage. Er is, naar aanleiding van de verschijning van dit werk, hoog van den toren geblazen. Per radio nog wel! We wagen het nochtans in twijfel te trekken, of de lofprijzingen, aan dit boek ten deel ge vallen, wel zoo volkomen waren verdiend. Immers, al telt het boek enkele goedgeslaagde milieu- en karakterbeschrijvingen, zelfs al wordt het belangwekkender, naarmate men verder leest, de eerste twintig, dertig bladzijden zijn van zulk een hopelooze stijlloosheid, ze getuigen van zulk een averrechtsch begrip van zinsbouw en woordverband, ze bevatten zoo veel stugloopende periodes en hier en daar zelfs zooveel tegenspraak en psychologischen onzin, dat men zich bij het lezen er van afvraagt: hoe heeft de uitgever den moed gehad, na dit al- lerslordigst begin, de rest der copie door te wor stelen? En.... het werk uit geven? We hebben er, tot eigen vermaaken erger nis, een vrij omvangrijke bloemlezing uit sa mengesteld, maar sparen onzen lezers die fraaiig heden. Des te meer bevreemding wekt het, wanneer men, verder lezend, tot de ontdekking komt, dat de schrijver toch wel eenig beeldend ver mogen bezit, al zondigt hij,'ook in de betere fragmenten, nog herhaaldelijk tegen de zuiver heid van taal en stijl. Een psychologisch geheel verantwoorde, be langrijke roman is het boek overigens al even min geworden. Wat de schrijver ons voorzet is een reeks tafereelen, meest zonder eenig an der verband dan de bepaalde periode van 18951896 waarin ze spelen, zonder noemens waardige verwikkeling. De er in optredende figuren en typen zijn trouwens op heden nog gangbaar materiaal voor een romangetimmerte, en een Justus van Maurik schilderde ze ons zeker tienmaal raker, pittiger en levendiger. Zooals de schrijver nu zijn gegeven behandel de, kon het niet veel meer worden dan een ver velende, wat langdradige (we gebruiken hier een graag door den schrijver zelf, evenwel nim mer gelukkig gebezigde oorzakelijke aandui ding) groote-stadskroniek. We zeiden reeds dat enkele gedeelten van dezen roman beter geslaagd zijn. Dit zijn dan de veelal goed getroffen kroegscènes, de Nieuw jaarsavondschildering, en enkele intiemere fa milietafereeltjes. Maar overigens Is er in dit boek een teveel, een vermoeiende en nuttelooze overdaad, welke afbreuk doet aan den sterken indruk, dien het geheel, mits feller en intenser geschreven, zou hebben kunnen maken. Tot de helft bekort en zonder het in taal- en stijlkundig opzicht wer kelijk erbarmelijk begin, had schrijver ons een zeker dubbel zoo sterk sprekend beeld der groeiende Maasstad kunnen geven. Zijn theorie op blz, 259: dat in den strijd om het bestaan beschaving niet op haar plaats is, en verder zijn niet van tendens vrij blijvende beschouwingen der Rotterdamsche havenstakin gen kunnen we natuurlijk allerminst aan vaarden. Ze zijn niet minder dan revolutionnair. We weten niet, of deze roman ooit een her druk zal beleven. Het publiek is vaak zoo on berekenbaar. Maar in dat geval zullen schrijver en uitgever zich toch ernstig moeten beraden, en heel wat moeten herzien dat absoluut niet zelfs niet door den modernst mogelijken letterkundigen beugel kan. J- S. KERSTMISARTIKELEN VOOR KINDEREN Van de bekende kinderprentjes van I. Bohatta Morpurgo zijn bij de fa. wed. J. R. van Ros- sum te Utrecht weer twee nieuwe series ver schenen. Het zijn weer series van een half do zijn: één betrekking hebbend op de Missie, één op Kerstmis. De gevoelige teekeningen, zoo goed in den kinderlijken stijl, en de aardige gedichtjes van To Hölscher die er onder staan, zijn van een smakelijkheid die het bij de jeugd zeker zal doen. Wat ook veel aftrek zal vinden, dat zijn de kleine cartonnen en uit- trekbare kerstkribbetjes die de fa. van Rossum in den handel brengt. Voor een luttel bedrag maakt men 'er de jeugd blij mee en ze zijn van een soort waarin nieuwere opvattingen baan braken. „GOETHE EN WIJ", vier aspec ten, door E. d' Oliviera. A. J. G. Strengholt, Amsterdam. Hoewel het niet van gezonden critischen zin en inzicht is ontbloot, kunnen wij boven aan gehaald boekje, dat 'n viertal nader uitgewerkte radio-lezingen bevat, door E. d'Oliveira gehou den, toch niet als aanbevelenswaardige lectuur voor al onze lezers beschouwen. Voor minder ontwikkelden, die in de hier ontwikkele levensbeschouwingen, de gave des onderscheids missen, is het ten eenenmale on geschikte lectuur. Het valt trouwens te betwij felen of dezen er wel naar willen grijpen. Alleen geestelijk volwassenen zullen in deze kleine uitgave, behalve interessante en op pret tige wijze meegedeelde bijzonderheden omtrent Goethe en diens omgeving, ook den maatstaf terug vinden, waarnaar deze eclecticus uit 'n vorige eeuw door E. d'Oliveira, een vurig bewon deraar, uit een ons vreemd, maar toch niet volslagen ongeloovig kamp, wordt begrepen en beoordeeld. S. PH. DE VRIES. Joodsch Pa lestina. Thieme en Cie., Zut- phen. Joodsch, d.w.z. Zionistisch Palestina. De schrijver, Rabbijn te Haarlem, heeft een reis gemaakt door „Erets Israël" ter bestudeerir.g van hetgeen de Zionistische kolonisatie in Pa lestina heeft tot stand gebracht, en hij beschrijft wat hij heeft gezien, met een warm enthousias me. Hij behandelt het Zionisme noch van his torisch, noch van politiek, juridisch of oecono- misch standpunt; slechts aan het einde van zijn boek spreekt hij heel even over de toekomst kansen er van. Hij beschrijft alleen wat hij van de Joodsche kolonisatie heeft gezien, over het heele terrein, en hij schrijft nuchter en zakelijk, maar niet zonder gerechte trots en een ver staanbaar enthousiasme over dat Joodsche volk. dat bezig is daar weer samen te groeien tot één volk met eigen Joodsche (Hebreeuwsch) taal, in taaie volharding werkend op Joodscher. bo dem voor de vestiging van een nieuwen Jood- schen staat. Wie het gezien heeft, kan volko men begrijpen dat een volksgenoot geestdriftig moet worden bij dien opbloei van Joodsch leven en Joodsche cultuur; hij zal zelfs begrij pen dat z'n geestdrift hem alles wel eenigszins te mooi laat zien, tenminste te mooi laat be schrijven; want wie met de situatie eenigszins op de hoogte is, weet zeer goed, dat de moeilijk heden der Joodsche kolonisatie en niet alleen de finantieele veel grooter zijn dan de schrij ver tusschen de regels door soms te verstaan geeft. Bijzonder de religeuze opbloei van Zionis tisch Palestina schijnt de schrijver wel wat te gunstig beschreven te hebben. i Wie Palestina kent, weet dat een men taliteit zooals die door den schrijver in de kolo nies Beth-Alpha en 'En-Charod in de vlakten van Jesraël ten opzichte van den godsdienst werd aangetroffen, niet tot de uitzonderingen behoort. Het spreekt echter van zelf dat „Sab- bath-schennende" voetbalmatchen en andere soortgelijke uitingen van aversie van de religie door buitenstaanders gemakkelijker worden waargenomen, dan sterke beleving van het Joodsch godsdienstig bewustzijn, welke uitter- ■hard meer tot binnenshuis beperkt is. Het zou fitmrnm nnhuijjk zijn daarop alleen zijn oordeel te baseeren; en daarom is dit boek een zeer welkome aanvulling. Niemand die met alle uitin gen en strevingen van Zionistisch Palestina van heden ten dage op de hoogte wil zijn, late hel ongelezen. Het is bovendien zeer prettig te lezen en met talrijke foto's doorweven. Wat de topografie betreft, behoeft men den lezer alleen te doen weten dat men, van Jeru salem naar Hebron reizend, eerst het graf van Rachel passeert en vijf kilometer verder de z.g. vijvers van Salomon, en niet vice-versa (blz. 43). B. A. VORM, door W. F. Gouwe bij W. L. J. Brusse's Uitg. Mij-, Rot- terdam. Evenals de vroeger door Gouwe bewerkte jaarboeken in de serie van Nederlandsche am- bachts- en nijverheidskunst: „Ruimte" van 1929 en „Werk" van 1930, wil ook „Vorm" tekst en beeld binden door een leidende gedachte, die als volgt wordt omschreven; „de vraag naar den zin van den nieuwen vorm-drang die bij het naderen van onze eeuw reeds de ko mende verandering van leven en inzichten aan kondigde, onzen tijd tot het moderne experi ment voert, en in de innerlijke tweeheid indi- vidualiteit-gemeenschapsmensch in de uitingen der toegepaste kunst openlegt". In het alge meen spreekt o. i. de hier weergegeven kunst zelf duidelijker dan deze beschrijving, die wel wat gemeenplaatsig en weinigzeggend aandoet. Weer een mooi nummer overigens in de mooie serie! KALENDERS 1933 Evenals vorige jaren geeft de N.V. Mij. tot Exploitatie van de Victoria-Bron, gevestigd te Amsterdam, weder een zeer practischen maand- kalender uit, voorzien van eenige reproducties van foto's, o.a. van de op 380 meter diepte ontspringende bron te Oberlahnstein en van het bedrijf van deze bekende Nederlandsche Maatschappij, alsmede een paar mooie stads gezichten van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De duidelijke datumcijfers en een memoran dum voor het maken van kleine aanteekenin- gen zullen dezen kalender, welke keurig is uit gevoerd, zeer gewild maken, waardoor hij onge twijfeld een goede plaatsing zal verkrijgen. Ook van de N.V. American Oil Company (A. P.C.) mochten wij wederom een fraaien maand- kalender ontvangen en wel een, loopende over het eerste half jaar van 1933. Ook dezen keer is blijkbaar aan de uitvoering veel zorg be steed. Dr. Carl SonnenscheinDe Evan geliën der Zondagen, uit het Duitsch, door P. Franciscus, Min derbroeder-Kapucijn. Kruis vaarders van St. Jan, Rijswijk (Z.-H.). Dr. Carrl Sonnenschein, die in ons land zijn persoonlijke vrienden had, heeft er aan zijn Evangelie-verklaringen ook een bevriend publiek te danken. Aanvankelijk verschenen zij als Zondagsartikelen in de Katholieke Kerkkrant van het bisdom Berlijn; later, vertaald, ook in Nederlandsche kerkberichten. Nu liggen zij vóór ons in boekvorm in de zeer goede bewerking van den IJmuidenschen Kapucijn. Het werk kon op geen gelukkiger tijdstip verschijnen dan in de eerste week van den Advent; moge het velen in handen komen en vergezellen door het kerkelijke jaar! Katholieke Illustratie „In en om het kasteel Nijenrode" werpt E. Hoornik met den lezerskring van de K. L een diepen blik en geeft daarbij fraaie interieur- en exterieur-kieken. „De zwervende ruiter door Th. R. Boosman bereikt het einde va® zijn reis, terwijl een aardige serie foto's met korten tekst iets van „De zwarte politie vah Barbados" laat zien. Joh. v. d. Eist bekroont het „Kastekort" met een aardig slot, terwu1 „De oude schipper", door Johan Peerdemahi een levenseinde schetst. Naast de rubrieke® van alle weken, als Donkere kamer, het rijk® Roomsche leven, de Vijf-minuten-preek en pagina voor de Jeugd, treffen we een ge die» van Charles Hulskamp aan „Aan Maria" De Witte Raaf vliegt deze week uit met ee» aardig geslaagd verhaal van Antoon Cooie» „In de schaduw van den treurmarsch" en va A. J. D. van Oosten „De scheepswerf". Roomsk Frysk Almanak Voor onze Roomsche Friezen is weer ee® aantrekkelijke uitgave op komst, nieuw be*« van de activiteit van het Roomsk Frysk Bou«- Dezer dagen n.l. de bedoeling is nog vo®* St. Nicolaas verschijnt in t Fnesch een Al manak voor 1933, bevattende o.m. een op6aV van alle parochies in Friesland, met vermeidin» van de uren, waarop de H.H. Missen geie^ worden, verder een lijst van R. K. vereenig111" gen enz. Zal om deze reden dit boekje voor de Frie^" in en buiten het gewest al een welkome, PralT tische gids beteekenen, de Almanak krijgt óW' vende waarde, doordat van veel plaatsen, een Roomsche kerk staat, een stukje Roomse» geschiedenis wordt gegeven en ook bijdrage van Pater Mag. Alb. C. Doodkorte O. P-. Roomsche dichters J. en G. Rypma en ande ren worden opgenomen. Leden van het Bouw ontvangen de uitg®v gratis. Anderen kunnen tegen betaling va 0.60 ze-bestellen bij Arjen Witteveen, Lee» warden, Transvaalstr. 49, giro 156307. HERDRUKKEE Bij de „Wereldbibliotheek" te Amsterd®^ verscheen de tiende druk van „Eva's Jeugd door Nico van Suchtelen; de vierde druk va „Het leven van Francesco Campana" door en M. Schorten Autink en de vierde druk va» „Verzen", door Willem Kloos. Bij J. B. Wolters te Groningen enz., ver scheen de derde druk van het leer-leesbo voor R. K. Mulo-scholen Uit onze Letterkuh® door Aug. A. Boudens. Vergeleken bij de v rige drukken, is de stof vereenvoudigd; a bleek gewenscht voor de praktijk van het 01 derwijs. Een tweede druk verscheen van Karafc4®.^ vorming door Zelfopvoeding door Dr. F** Künkcl, zenuwarts te Berlijn, vertaald en geleid door Dr. 3. C. Roose, bij den uitge* H. J. Paris te Amsterdam. De vertaler »er g, nert er in zijn voorede aan, dat een R- Paedagoog er bezwaar tegen had het boek a y zijn lezers zelf in handen te geven, al had het zelf niet zonder nut gelezen, naar z„0 eigen getuigenis. Wij sluiten ons aan bij - beoordeeling en achten het werk voorbehoud voor wijsgeerig beslagen vakmannen. Bij H. J. Paris te Amsterdam is versche»®^ de derde herziene en vermeerderde druk va» f Inleiding tot de Muziekgeschiedenis, Caspar Höweler. Principieels is er in de herdruk niets veranderd; sommige hoofdsi ken ondergingen uitbreiding. De schrijver acht de belangrijkste aanwinst de discograp1^ Het boek is typografisch wél verzorgd. S DE BEGRAFENIS VAN DEN REMMER v. d Heuvel het slachtoffer van het treinongeluK te Vught, heeft Donderdag plaats gehad. De stoet voor het Stationsgebouw te Den Bosch. IN DEN STADSSCHOUWBURG TE AMSTERDAM gaaf Zaterdag de première van by mond, het stuk, waarmede Louis Saalborn zijn jubileum viert. Saalborn en Richard Flink in een der selj.es. HET AFSCHEID VAN Jhr. H. K. B. RENDORP, directeur der Kon. Ned. Indische Luchtvaart» Maatschappij, die Donderdag per K.L.M.-vliegtuig naar Ned.-lndië is vertrokken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 4