Loonsverlaging RADIO-PROGRAMMA NENYTO- WIELERBAAN MARKTEN VRIJDAG 9 DECEMBER Uitvaart Mgr. Hensen Mgr. Aengenent pontificeert den plechtig en Requiem-dienst Dr. v. Noort houdt de lijkrede Het Tribune-proces AAN DEN DOOD ONTSNAPT DE FRANSCH-BELGISCHE OVEREENKOMST Mededeeling van den volledigen tekst gewenscht Opheffing rechtbanken, kantongerechten enz. Minister Donner tot concessies bereid Bij de Tilburgsche wolf abrieken CRISIS-V ARKEN SW ET Commissie van Advies Zaterdag 10 Dec. 1932 Vischexport naar België en Luxemburg Geen vischexport te Umuiden Binnenlandsche zaken De begrooting goedgekeurd BURGERS Co.'s BANK Failliet verklaard KERKELIJKE LEENINGEN TUSSCHEN LIFT EN LIFTSCHACHT Achtentwintigjarige dienstbode doodgedrukt GEZONDE BESCHERMING Der vaderlandsche industrie IIET DRAMA TE PUTTEN Zeven jaar gevangenisstraf geëischt EEN MILLIOEN MARK Een geldboete voor smokkelaars Examen M.O. Staatsinrichting DE AUTOBUSVERBINDING OVER DEN AFSLUITDIJK Plannen der Algemeene Transport Onderneming TEGEN DE CONCURRENTIE Een autobusnet van de Ned. Spoorwegen DE BRAND OP DE „P. C." Kwakkelwinter Toch een Zesdaagsche in Rotterdam? Uitvoer van zeevisch KEULSCHE ZESDAAGSCHE Door Richli en Broccardo gewonnen Met groote plechtigheid had hedenmorgen de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van Mgr. Dr. A. H. L. Hensen. Reeds Donderdagavond om half acht werden onder groote belangstelling in de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad aan het Bezui- denhout de Metten gezongen, waarbij agens was de Hoogeerw. heer G. v. Dam, deken van Den Haag, Diaken was pater A. Hensen S.J. en subdiaken pastoor Ch. Meysing van Oud- Wassenaar. Als cantores fungeerden de Wel- eerw. Heeren v. Rooy en Lampe, kapelaans der parochie. De pontificale Mis van Requiem werd opge dragen door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, die ook agens was bij de Lauden, die om 9 uur werden gezongen. Z. H. Exc. werd hierbij ge assisteerd door plebaan L. Westerwoudt en Regent H. Wijtenburg als troondiakens. Diaken en subdiaken missae waren resp. pastoor L. Boogmans en pastoor v. d. Loos. De lijkrede werd gehouden door Dr. G. C. van Hoort, Deken van Amsterdam. Noch een lijkrede, noch zelfs een woord van vriendelijke waardeering, aldus Deken van Noort, passen bij het karakter en de levens houding van dezen overledene. Allen, die hem van nabij gekend hebben, weten hoe hij dacht over al die .mooie woorden". Méér dan een woord van eerbiedige herdenking en bezonnen waardeering zal ik dan ook niet spreken. Alles te herhalen wat dezer dagen in as bladen reeds uitvoerig is verhaald over dit arbeidzame, rijke ieven heeft geen reden, maar wel mogen belicht worden zijn persoonlijkheid, karakter en levenshouding. Prof. Hensen was bescheiden, een man van groeten eenvoud. Hij was ook een man, die aan materieele dingen geringe beteekenis hechtte en van het leven zeer weinig genoten heeft. Allen, die hem kenden, weten dat zijn sjofele kleeding vrijwillige armoe was. Prof. Hensen voelde niet veel voor sommige devoties en vrome practijken, maar beleefde een mannelijk geloof, wat den geest gevangen houdt in gehoorzaamheid aan Christus en een solide deugd. Overal en altoos is hij geres pecteerd als een wetenschappelijk man van gave katholiciteit. Mgr. Hensen had een weerbarstige natuur meegekregen, geen natuur, die op een kalm en devoot priesterleven was aangelegd. In een voortdurenden moeilijken strijd met zijn inborst heeft hij echter met Gods genade den stan daard van zijn priesterlijke deugd altijd onbe smet hoog gehouden. St. Paulus zegt, dat ge kroond zal worden alwie plichtmatig gestreden heeft. Wie betwijfelt, dat de verdiensten grooter en de kroon schooner zal zijn, naarmate de strijd harder en moeitevoller en langduriger is geweest? Tenslotte wekte dr. van Noort de aanwezigen op, om de ziel van den overledene te blijven ge denken bij offer en gebed, opdat, zoo het nog niet geschied mocht zijn, hem spoedig ontsloten worde de poort der eeuwige zaligheid, wier raadselen hem dikwijls gefolterd hebben, maar in wier vaste werkelijkheid hij ootmoedig ge loofd en voor welker bezit hij zijn leven lang vertrouwvol gestreden heeft. De Officier van Justitie verklaart, dat de verdediging verzuimd heeft officieel de dag vaarding aan te zeggen, zoodat hij de namen der Ministers niet op dé lijst der getuigen ge plaatst heeft. Vervölgens leest de president een tweetal brieven van genoemde Ministers voor, waarin deze mededeelen door ambtsbezigheden verhinderd te zijn Mr. S. de Jong wijst dan op het publiek en concreet belang der aanwezigheid van de Mi nisters, en verzoekt hen alsnog op de getuigen lijst te plaatsen, alsmede de behandeling der zaax tot een anderen dag op te schorsen. Ver dachte voegt hier aan toe. dat het hem onmo gelijk is zich te verdedigen, indien hij de Mi nisters niet persoonlijk kan hooren, vooral, daar de politieke gebeurtenissen sedert de be handeling voor de rechtbank de zaak in een nieuw licht zullen stellen. Nadat de Officier van Justitie uiteengezet heeft, dat hij weinig belang ziet in het hooren der Ministers, trekt het Hof zich in raadkamer terug. Op beide verzoeken werd afwijzend beschikt. De procureur-generaal, requisitoir nemend, eischt bevestiging van het vonnis der Recht bank. Alvorens het woord te verleenen aan den ver dediger. Mr S. de Jong, wijst de procureur- generaal erop, dat, indien de ministers zouden zt1n verschenen, deze zich bij het stellen van vragen op ambtsgeheim zouden kunnen be roepen. Na de verdediging begeeft het Hof zich in Raadskamer, waarna de president mededeelt, dat hij geen termen aanwezig vindt alsnog getuigen te doen dagvaarden. De uitspraak wordt bepaald op Donderdag 22 December, des morgens om 10 uur. Te Baflo reed de voerman D. B. met paard en twee aaneengekoppelde boerenwagens op den Braaksterweg te Baflo. Hij moest vlak bij het dorp de spoorwegovergang passeeren en deed zulks, volgens het „N. v. h. N.", terwijl de trein van vjjf uur uit Warffum in aantocht was. Broe- kema dacht, zooals hij later verklaarde, den overweg nog wel vóór den trein te kunnen pas seeren, doch deze roekeloosheid kwam hem duur te staan, want zijn achterste wagen werd door den trein gegrepen en geheel vernield. Aange zien hij zelf op den voorsten wagen zat, kwam hij met een hevigen schrik vrij. De machinist van den trein zag door de duis ternis pas op het laatste moment de botsing aankomen, doch kon niet tijdig stoppen. De trein ondervond geen vertraging. Tegen den voerman, die reeds meermalen op het nippertje aan een dergelijk gevaar is ontsnapt, werd door den gemeenteveldwachter proces-verbaal opge maakt. Het Kamerlid de heer MOLLER heeft aan den Minister van Buiten! andsche Zaken de volgende vragen gesteM: Heeft de Minister kennisgenomen van de mededeelingen in de Belgische pers omtrent de aanstaande vernieuwing van de Franseh- Belgische militaire overeenkomst van 7 Sep tember 1920? Is de Minister bereid mede te deelen, of in de documenten, die door de Belgische Regee ring omtrent de bovengenoemde overeenkomst zijn gezonden aan het secretariaat van den Volkenbond een tijdsduur voor de bedoelde overeenkomst is bepaald, en, zoo ja, tot wan neer die overeenkomst van kracht is gebleven resp. blijft?. Indien in deze documenten geen tijdsduur wordt aangewezen, is de Minister dan bereid de aandacht van de bevoegde instantie van den Volkenbond te vestigen op deze leemte in de mededeeling van de Belgische Regeering, en te verzoeken, dat het secretariaat van den Volkenbond bij de Be'gische Regeering alsnog omtrent den tijdsduur van de bedoelde over eenkomst inlichtingen zal inwinnen en deze aanvulling krachtens art. 18 van het Volken bondsverdrag openbaar zal maken? Indien de Fransch-Belgische militaire over eenkomst mocht worden vernieuwd, is de Mi nister dan bereid op grond van art. 18 van het Volkenbondsverdrag te vorderen, dat door het secretariaat ter registratie en ter openbaar making niet met een loutere kennisgeving om trent de vernieuwing genoegen zal worden ge nomen, doch slechts met de mededeeling van den volledigen tekst van de overeenkomst zelf? Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de betreffende wets ontwerpen, wordt het volgende ontleend: De minister moet ontkennen, dat het onder zoek naar andere mogelijkheden vari bezuini ging op de rechterlijke macht niet voldoende zou zijn geweest. De eisch om tot bezuiniging te komen is thans veel dringender dan in 1927; dit alleen rechtvaardigt reeds dat de regeering opnieuw concentratieplannen aanhangig maakt. De conclusie van den minister over de ver schillende geuite grieven is, dat deze óf vol strekt ongefundeerd zijn. óf niet terzake die nende, óf zoo sterk gekleurd, dat zij, ware de gegeven voorstelling juist, te veel zouden be wijzen. De twijfel, of door de voorgestelde inkrim ping wel een reëele bezuiniging zou zijn te verkrijgen, mist naar 's ministers oordeel el- ken grond. Voor de rechtbanken zal de uiteindelijke be zuiniging, zonder dat rekening wordt gehou den met de wachtgelden, bedragen 440.000, voor de kantongerechten 360.000. Voor het jaar 1933 (over het tijdvak 1 April31 Decem ber) bedraagt de bezuiniging met aftrek der wachtgelden voor de rechtbanken 165.000 en voor de kantongerechten 155.000. Dat een herclassificatie van de kantonge rechten niet zal kunnen uitblijven, is ook de verwachting van den minister. Hij is evenwel van oordeel, dat daarmede beter kan worden gewacht, tótdat de reorganisatie eenigen tijd zal hebben doorgewerkt. Dat deze in totaal genomen, vermeerdering van financieele kos ten tot gevolg zal hebben, behoeft niet te wor den aangenomen. De minister gelooft voorts niet dat het aan beveling verdient meer dan tot dusver van de diensten van rechters-plaatsvervangers ge bruik te maken. Verhooging van griffierechten zou wel in gaan tegen het streven naar goedkooper recht De minister zal het slechts aangenaam vinden als de toestand der schatkist niet zal nopen ook daartoe nog over te gaan. De meening van den minister is, dat, wer den de onderhavige wetsontwerpen prijs gege ven om in de plaats daarvan een commissie in te stellen, men iets reëels zou opgeven voor een schaduw. De minister wil echter in gemeen overleg met de Kamer tot een positief resultaat komen en is, hoewel niet overtuigd, dat hetgeen te gen de opheffing van 7 rechtbanken en 48 kantongerechten is aangevoerd, afdoende is. tot concessies bereid, in het vertrouwen, dat ook de. leden, die de bezwaren uitten, hunner zijds niet op een straf standpunt blijven staan. Die bezwaren gelden vooral de rechtbanken te Alkmaar, Almelo en Roermond. De minister wil het voorstel tot opheffing van deze recht banken thans terugnemen, in de hoop, dat de financieele toestand zich niet zóó ongunstig ontwikkelt, dat spoedig toch weer een voor stel zou moeten worden gedaan tot opheffing ook van deze of andere rechtbanken. Teneinde ook bij de kantongerechten blijk te geven van zijn streven tot samenwerking met de Kamer en teneinde te voorkomen dat aan het instituut van den ommegaanden rechter te groote behoefte zou blijken te bestaan, is de minister bereid ook van de opheffing van enkele kantongerechten af te zien. Volgens de bij deze memorie gevoegde ge wijzigde wetsontwerpen zullen blijven bestaan de kantongerechten te Zevenbergen, Wagenin- gen, Groenlo, Harderwijk, Steenwijk, Alphen. Sommelsdijk, Oostburg en Zaandam, waarte genover echter de opheffing van het kanton Waalwijk wordt voorgesteld. De minister heeft geen bezwaar de mogelijk heid te openen, dat ook de rechtbank, althans de enkelvoudige kamer, op bepaalde schaal el ders dan in de hoofdplaats van het arrondisse ment zitting houdt. Intusschen, de behoefte daaraan zal voorloopig in de practijk minder groot blijken, nu thans slechts vier rechtban ken zullen worden opgeheven. Het bestuur der Vereeniging van Tilburg sche fabrieken van wollen stoffen heeft een bespreking gehouden met de hoofdbesturen van „St. Lambertus" en ,De Eendracht", over een met 1 Januari a.s. in te voeren loonsverlaging van 1% pet. Het bestuur van „St. Lambertus" zal het voorstel met de leden bespreken op een dezer dagen te houden vergadering. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft benoemd tot leden van de commis sie van advies inzake uitvoering van de Crisis- Varkenswet 1932 de heeren A. J. de Goey, Montfoort, vertegenwoordigende de mesters van zware varkens; J. K. Tamminga, Leeuwarden, vertegenwoordiger van de mesters van bacon- en zware vleeschvarkens; J. P. v. d. Stoel, Lei den, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren; Fr. Wellink Jr., Den Haag, vertegenwoordigende de spek-exporteurs; G. Saes, Weert, voorzitter van de belanghebben den bij den uitvoer van versch varkensvleesch I. van Zwanenberg. Nijmegen, vertegenwoordi ger van de belanghebbenden bij den uitvoer van bacon; A. H. Doos, Leiden, vertegenwoor diger der belanghebbenden bij den uitvoer van vleeschwaren; dr. J. G. v. d. Slooten. Utrecht, vertegenwoordiger van de Keuringsdiensten; W. Schaab. Nijmegen, vertegenwoordiger der slagers; G. J. van Poppel. Gilze, vertegenwoor diger der Varkensstamboeken. HUIZEN, 1875 M. 8.00 KRO Morgen- concert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.S0 Godsdienstig' halfuurtje door aastoor L. H. Perquin; 12.00 Politieberichten; 12.15 Het KRO Sextet o.I.v. Piet Lustenhouwer: 1.45 Verzorging zender; 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. „Muziek"; 2.30 Kinderuurtje. 4.00 HIRO Uitzending voor den Bond voor Staatspensionneering; 5.00 sluiting; 5 uur KRO Gramofoonmuziek; 5.15 Sportpraatle door S. P. J. Borsten; 5.30 De Cavelli's ac cordeon; 5.50 Gramofoonmuziek; 6.20 Jour nalistiek weekoverzicht door P. de Waart: 6.40 De Cavelli's Accordeon; 7.00 Gramo foonmuziek; 7.10 Katholieke Radio Vólks- Universiteit, Handel en Economie, Prof. J. Coobenhagen; 7.30 Politieberichten: (.45 Gramofoonmuziek; 7.50 Mr. H. de Ble; Wel dadigheidspostzegels; 8.00 Gramofoonmu ziek; 8.15 Gravin Mariz'a, Operette In drie bedrijven van Emmerich Kalman, op te voeren door „Wiener Operettengesellschaft" Na het eerste bedrijf 9.15 Persbureau Vaz Dia? Na het tweede bedrijf 10.30 Micro - foonvertelsel door Bernard Bekman; 11.G0 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HILVERSUM 296 M. 8.00 VARA Gra mofoonmuziek; 10.00 VPRO Morgenwijding; 1015 VARA Uitzending voor arbeiders in de continubedrijven; 12.00 VARA-klem or kest o.I.v. Paul Duchant; 2,00 Verzorging zender; 2.15 Gramofoonmuziek; 2.50 J. W. Mathijsen: De Valutakwestie in Sovjet Rus land; 3.10 Gramofoonmuziek; 4.30 K. de Boer: „De vakbeweging en wij"; 4 50 De Notenkrakers o.I.v. Daaf Wins; 5.40 Lite rair overzicht door A. M. de Jong: Het eerste meisje, Nik. Boddanov; 6.00 Zen- derwisseling: 6.01 Volksliederen, door Do Wielewaal; 6.30 Eehandeling van ingekomen brieven over Zondagmorgentoespraken dcor G. J. Zwertbroek; 7.30 Louis Davids in zijn repertoire; 7.50 Orgelspel door Joh. Jong: 8.05 Herhaling van S.O.S.-berichten: 8.10 Louis Davids; 8.30 De Dorpsbarbier; 8.45 Uit het Concertgebouw te Amsterdam Conosrt m.m.v. Harpe Davids, Mannen- zangvereeniging; 9.25 Toespraak door A. ds Vries en Varia; 9.45 Het Persbureau Vaz Diaz; 9.55 Vervolg concert; 11.00 Gramo foonmuziek; 12.00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL 509 M. 12.20 Concert door het Kleine Orkest van het NIR o.I.v, Plet Lee mans; 1.30 Gramofoonmuziek; 7.20 Gra- momofoonmuziekThe Revellers: 8.20 Gra mofoonmuziek, Beethoven; 9.20 Vervolg concert; 10.39 Uit „Ancienne Belgique" te Brussel, Concert door het Max Alexys- orkest. BEROMÜNSTER 460 M. Mandoline- en cithermuziek; 9.00 Mandolineconcert; 9.20 Dansmuziek (Gr. pi,). KALUNDBORG 1153 M. 11.20 Het strijkorkest van Restaurant Wivèx o.I.v. A. Bendlx; 1.50 Gramofoonmuziek; 7.50 Russische Balletmuziek, door het Omroep orkest; 9.40 Operettemuziek door het Om roeporkest; 10.25 Dansmuziek door de Band van „National Scala" o.I.v. Kal Julian BERLIJN 419 M. 6.35 Gramofoonmu ziek; 7.50 „Das Mikrophon hat Ausgang" vroolijk programma; 9.40 Dansmuziek door de Bruno Mahnkopf-kapel. HAMBURG 372 M.— 12.35 Gramofoon muziek; 1.30 Populaire idem: 3.50 Concei» door het Norag-orlcest o.I.v. Horst Platen; 9.50 Schlageravond uit café „Wallhof' 10.45 Dansmuziek door Bernard Etté en zijn orkest. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert (zie Ham burg); 7.00 Populair concert; 10.05 Pro gramma van Berlijn. LANGENBERG 472 M. 12.20 Concer' o.I.v. Wolf; 1.55 Gramofoonmuziek; 4.20 Vesperconcert; 7.20 Weldadigheidsavond Vroolijk programma. DAVENTRY 1554 M. 12.20 Concert, van Midland Regional; 1.50 Concert door het Commodore Grand Orkest o.I.v. Jo seph Muscant; 5.05 Orgelconcert door Re ginald Poort; 8,20 Vaudeville; 10.10 Con cert door het BBC-orkest afd. D, o.I.v. Ed win Clark; 11.05 Ambrose en zijn orkest in het Mayfair Hotel. PARIJS (elfel) 1446 M. 8.05 Radio- tooneel „l'Antenne de Paris" n.a.v. de ge boorte vóór 100 jaar van Gustave Eiffel (1832—1923). PARIJS (Radio) 1724 M. 12.20 Popu lair concert; 4.10 Concert door het Om roeporkest; 5.05 Lamoureux concert; 9 05 Gevarieerd programma. MILAAN 331 M. 6.20 Gramofoonmu ziek; 8.05 Gevarieerd programma m.m.v. het Omroeporkest; 9.20 Voortzetting geva rieerd programma. ROME 441 M. 7.20 Gramofoonmuziek Van 7.50 af programma van Milaan. WEENEN 517 M. 5.20 Concert door het J W. Ganglberger-orkest; 9.50 Coneert door de Robert Hügel-kapel uit de Lehar- zaal van het hotel Krantz Ambassador. WARSCHAU 1412 M. 5.20 Populair concert; 7,20 idem door het Omroeporkest O.I.V. St. Nawrot; 10.20 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Woensdagnamiddag ontving de vischhandel te IJmuiden officieel bericht uit Den Haag, dat reeds met ingang van Vrijdag 9 December voor den uitvoer van visch naar België en Luxemburg een certificaat van uitvoer, uit te geven door de Nederlandsche Regeering, zou worden vereischt, evenals zulks ook voor visch export naar Frankrijk onlangs in werkitig is ge- iteld. Daar gebleken is, dat door het instellen der certificaten voor Frankrijk voor de reederijen geen enkel resultaat is bereikt, en voor den handel deze certificaten slechts moeite en kos ten hebben opgeleverd, is de ontstemming onder len handel hierover algemeen. Ook de binnenlandsche handelaren verzetten ;ich krachtig tegen dezen regeeringsmaatrege!, omdat het gevolg hiervan zal zijn, dat de buifcenlandsche visch voortaan niet meer den hijksvischafslag te IJmuiden zal passeeren, maar direct aan den kleinhandel in het binnen- and zal worden afgegeven. Deze directe bediening van den binnenland ehen kleinhandel met het buitenlandsch pro duct zal ook groot nadeel zijn voor de IJmuider eederijen. Een en ander was aanleidng voor den handel m hierover op Donderdagmorgen een vergade- ing te beleggen, waarin werd uitgesproken, dat men op deze wijze niet kon voortgaan. Gezien de toch reeds slechte resultaten van het bedrijf chtte men het beter onder de gegeven omstan digheden de zaken te sluiten, en zich van Vrijdag 9 December af van aankoop van visch "re onthouden. Indien geen verandering mocht intreden, zal ilks o.a. tengevolge hebben, dat een groot ?antal werknemers zal moeten worden ont slagen. De Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag de begrooting van Binnenlandsche Zaken z. h. st. goedgekeurd. De Haagsche rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard de N. V. Burgers en Co's Bank te 's-Gravenhage met benoeming van mr. Hijink tot rechter-commissaris en van mr. D. J. Veegens tot curator. Deze aanvrage tot failliet-verklaring was in gediend door jhr. mr. G. W. van der Does ais curator in de vorige gefailleerde N. V Trust kantoor voor Belegging en Administratie. Van belde N. V.'s is de thans gearresteerde heer Is. L. directeur. Naar wij vernemen, zou zijn komen vast te staan, dat de N. V. Burgers en Co.s' Bank een schuld van ongeveer ƒ107.000 heeft aan de N. V. Trustkantoor voor Belegging en Admi nistratie. De curator in het faillissement van het Trusi - kantoor voor Belegging en Administratie N V., te Den Haag, (directeur Is. Leenes) deelt ons mede, dat hij van individueele obligatiehouders brieven ontvangt waarin inlichtingen worcen gevraagd omtrent couponbetaling enz. Verder bieden tal van personen en lichamen zichzelf aan als trustee, beschermer van obli gatiehouders enz. Naar de meening van den curator zullen obligatiehouders het verstandigste doen zich in verbinding te stellen met die personen tr. lichamen, welke aan den curator als vertegen woordigers van de debitrices der leeningen be kend zijn. Deze lijst Is voorloopig de volgende; le voor de leeningen van de Engelsche Zusters te Aschaffenburg, van het Studienheim St Clemens te Aschaffenburg, van de Paters Je zuïeten te Boedapest en van net Aartsbisdom Krakau: Mrs. van Schalk en de Groot, Park straat 36, den Haag. 2p. Voor de leeningen van de Fundacja Zak- lady Kornickie te Kornik en voor die van net Gezelschap Onze Lieve Vrouwe van Góeden Raad te Zakopane: Mr. J. M. J. F. Andrews, Laan van Meerdervoort 47, den Haag; 3e. Voor de leeningen Sodalitas Medicorum: het Comité van Prof. Brouwer, Jhr. mr. C Beyma Thoe Kingma en Jhr. mr. van Asen van Wijck; adres van het Comité, Parkstraat 77, den Haag. Verder is den curator bekend dat een aantal houders van obligaties in de leeningen der Zusters Ursulinen wordt vertegenwoordigd door Jhr. mr. C. Bergsma Thoe Kingsma, Nieuwe Uitleg 19, den Haag. Aan houders van obligaties in andere lee ningen wordt aangeraden af te wachten totdat ook de dibitrices daarvan vertegenwoordigers in Nederland zullen hebben aangewezen. Hiervan zal mededeeling worden gedaan. Toen Donderdag een 28-jarige dienstbode in 'n pension aan de De Lairessestr. 3 te A'dam op het dak van de in het huis aanwezige lift éénigè werkzaamheden verrichtte, raakte de lift plotseling in beweging. Het meisje probeerde er nog af te springen. Dit mislukte echter en zij raakte tusschen de lift en liftschacht bekneld. De in de haast gewaarschuwde brandweer heeft het slachtoffer niet zonder moeite bevrijd; de dood was toen echter reeds ingetreden. Het lijk is naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Blijkens een door dên burgemeester van Al melo van den minister van Defensie ontvangen telegram is de levering van 40.000 hemden, be stemd voor het Nederlandsche leger, waarvoor o.a. was ingeschreven door de N.V. Katoenmaat schappij v/h. Gebrs. Scholten en Co. en de N.V Bendien's Confectiefabrieken, beide te Almelo, gegund aan de Katoenmaatschappij en de N.V. Bendien's Confectiefabrieken, hoewel er een lagere aanbieding van een buitenlandsche firma was. Gisteren heeft voor de arrondissements-recht- bank te Zwolle terecht gestaan de 40-jarige J. A. van R. uit Putten, wien ten laste was ge legd doodslag op zijn mede-kostganger den 80- jarigen gepensionneerden indischen milit. J. S„ gepleegd op 25 October j.l Tijdens een maal tijd had van R. den ouden man met een mes in het hart getroffen, waardoor de dood onmid dellijk intrad. Verdachte bekende. De officier achtte het ten laste gelegde be wezen en eischte zeven jaar gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Het boschachtige terrein, in de buurtschap Nievelstein, grenzende aan HaanradeKerk- rade, heeft reeds in tal van smokkel-processen een rol gespeeld. Vlak bij de grens lagen in den nacht van 5 Juni Duitsche beambten in hinder laag, wachtende op een smokkelauto, die ges'g- naleerd was. Toen de auto naderde had tus schen de beambten en de smokkelaars een vuurgevecht plaats. Eenigen hunner konden vluchten, de overigen werden gearresteerd. De auto en 200 Kg. tabak werden in beslag ge nomen. De smokkelaars moesten zich thans voor het Schöffengericht te Aken verantwoorden. Ieder hunner werd tot 235.000 Mark boete ver oordeeld, te vervangen door 6 weken gevange nisstraf en tot 1 maand gevangenisstraf. DEN HAAG. Geslaagd: F. Klok te Zutphen (huisakte) en L. A. Hoeberichts te 's-Graven hage (huisakte). Bij besluit van 23 November j.l. hebben Ge deputeerde Staten van Noordholland en in middels deze week ook Ged. Staten van Fries land, vergunning verleend aan de N. V. Al gemeene Transport Onderneming te Utrecht tot het exploiteeren van een autobusdienst van Alkmaar naar Leeuwarden over den Af sluitdijk der Zuiderzee. Dit was ons een reden, bij de directie der A. T. O. eenige nadere gegevens in te winnen omtrent de plannen, welke zij heeft bij het in werking brengen van haar dienst. Samenvattend merken wij op de allereerste plaats op, dat de wijze van vervoer per auto bus slechts bedoeld is als een voorloopige re geling, waarbfj zoowel voor het oogenblik als voor de toekomst een behoorlijke verzorging van het algemeen belang voorop staat. Dit blijkt o. a. duidelijk uit de overwegingen, waar in Gedeputeerde Staten hun besluit hebben gemotiveerd en waarin zij ervan gewagen dat deze autobusdienst „zoo spoedig mogelijk voor een voorziening, waarin de spoorlijn althans de hoofdverbinding vormt, zal moeten plaats ma ken." Als conditie heeft genoemd college dan ook aan zijn concessie toegevoegd, dat deze vergun ning slechts voor den tijd van ongeveer vijf jaar dus tot 31 December 1937 wordt verleend, welke termijn redelijk kan worden geacht om de Nederlandsche Spoorwegen in staat te stel len bedoelde spoorverbinding tot stand te bren gen. De enge zakelijke verwantschap tusschen de A. T. O. en de Nederlandsche Spoorwegen, van welke de A. T. O. een dochtermaatschappij is, maakte het besluit, aan deze laatste onderne ming in plaats van aan alle andere aanvragers (veel in getal) de vergunning te verleenen, alles zins wenschelijk. Op deze wijze immers zal het afdoende mogelijk zijn de z. g. vervoersdicht- heid in den komenden tijd statistisch vast te stellen, opdat aldus de Nederlandsche Spoorwe gen nauwkeurig georiënteerd zouden zijn, wan neer zij tot de uitvoering van hun plannen willen overgaan. Wij spraken zoo juist over „vervoersdicht- heid" den vakterm, waarmede men aanduidt 't' gemiddelde van 't op 'n bepaald traject te ver plaatsen publiek: hierbij valt aan te merken, dat op dit oogenblik voor het bedoelde traject over den Afsluitdijk in 't geheel geen vervoers- dichtheid bestaat. Hoe groot zij in de toekomst zal worden is moeilijk vast te stellen en zelfs voor den technicus moeilijk te voorzien. Met het oog daarop had de directie van de A. T. O. dan ook besloten voorloopig een viertal diensten per dag als begin te nemen, maar op uitdrukke lijk verlangen van de betrokken instanties is men onderling tot overeenstemming gekomen aan deze dienstregeling een uitbreiding te geven. Hoewel de verwachtingen voor het vervoer tusschen de plaatsen vooralsnog niet te hoog gespannen zijn, zal vermoedelijk het toerisme in het komend seizoen voor de A.T.O., van be teekenis worden. Immers, voor een rit over den afsluitdijk wordt de mogelijkheid geschapen de Zuiderzeewerken meer dan ooit van nabij te bezien. En juist in verband met de verleende vergunning is het zeker te verwachten, dat het toerisme in deze streken zich sterk zal ontwik kelen. Op het oogenblik is de toestand echter nog zoo, dat de afsluitdijk niet voor rijverkeer is opengesteld voornamelijk om deze reden, dat de toegangswegen nog niet voldoende in orde zijn. Hoewel dus als datum, waarop de autobus dienst Alkmaar—Leeuwarden in werking moet treden is bepaald op 24 Maart 1933, kan toch niet met zekerheid worden gezegd of dit ook inderdaad uitvoerbaar is, daar men van boven genoemde factoren afhankelijk is. Wel wordt in het algemen verwacht, dat het wegennet in het vroege voorjaar gereed zal komen. De route, welke zal worden gevolgd is aldus vastgesteld; vastgesteld: Van Alkmaar (Stationsplein) langs Van Alkmaar (Stationspl.) langs den Stations weg, Helderschew., Rijksw. ten westen van het Noord-Hollandsch kanaal tot De Kooi en verder langs den Balgweg, Schórweg, Verlengde Stoomweg, Westerzandvaartweg, de Hoofdstraat, Gemeenelandsweg en den afsluitdijk. De totale lengte van het traject bedraagt 116 K.M. en kan bij den voorloopigeh toestand van den afsluitdijk in 3^ uur worden afge legd; wanneer eenmaal de weg geschikt zal zijn voor snelverkeer zal deze tijd nog wel kun nen worden ingekort. Wanneer wij nu nog in het kort nagaan, wat de taak zal zijn van de Algemeene Transp. Onderneming, dan mogen wij concludeeren, dat deze onderneming uitsluitend zal hebben te voorzien in de zich ontwikkelende behoefte aan vervoer en wel op deze wijze, dat zij de overgang van autobus tot spoorverbinding ver gemakkelijk, omdat naar het oordeel van velen de afsluitdijk slecht? dan ten volle aan de eischen van verkeer tusschen Noord-Hol land en Friesland zal voldoen, indien een goede spoorverbinding over dien dijk tot stand wordt gebracht, waarop dan door autobuslijnen zal kunnen worden aangesloten. Naar het „Leidsche Dagblad" verneemt, zul len de Ned. Spoorwegen met den a.s. Zomer dienst naast den bestaanden treinenloop een zeer uitgebreiden dienst met autobussen en reiswagens naar binnen- en buitenland in ex ploitatie brengen. De reiswagens, die van alle comfort voorzien zijn, zullen in het binnenland o.a. dienst doen tijdens den bloembollentijd tusschen Leiden, Sassenheim, Lisse, Hillegom en Haarlem en voor verschillende week-end-trips naar de bad plaatsen Katwijk, Noordwijk, Scheveningen, enz. Verder zal een groot aantal reiswagens loopen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Leiden naar Duitschland, Frankrijk België, Zwitserland, Italië, enz. Op het gerucht van den nieuwen brand op de F. C. Hooft" stroomden weer tal van niêuws- g'erigen naar het IJ. De havenmeestër. de heet W. N. van de Poll was spoedig na het uitbreken van den brand eveneens weer bij het wrak. Na vijf uur Donderdagmiddag is de brand ge stadig afgenomen. Het vuur zit midscheeps en wel speciaal aan stuurbóordkant, waar het in een oliebunker nog steeds voedsel vindt. Op advies van den havenmeester blijft de brandweer zich, wat watergeven betreft, af zijdig houden. Zij houdt echter de wacht om indien het noodig mocht zijn, onmiddellijk in te grijpen. I i'f 's Nachts vorst, 's morgens druilig, 's middags zon, 's avonds stortre gen KwakkelwinterIedereen heeft er 't land aan. Niemand wordt er door bevredigd. De schaatsenrijder niet, de sneeuwballende jeugd niet, de branastoffenhandelaar niet, de le verancier van winterkleeren niet.... en het medelijden der menschen blijft onopgewekt, al hebben de armen bijna evenveel te lijden als wanneer de hevige kou hun leed nog wat kwam verzwaren weliswaar, doch tevens het geweten van den evenmensch zou waarschuwen. Kwakkelwinter! Herinnering aan een mensch waar je niets aan hebt. Futloos, zonder eigen karakter. Geen pro en geen contra. Geen middenlijn zelfs, omdat er geen lijn zelfs door z'n leven loopt. „Geen vleesch en geen visch," zegt de spraakmakende ge meente. Zoo een heeft geen vrien denenkel vijanden. We huiveren en gaan verder, onpleizierig, onaan genaam gestemd. Naar wij zoo juist vernemen, zou het niet onmogelijk zijn, dat de zesdaagsche, welke in 1933 te Rotterdam zou worden gehouden en welk plan werd opgegeven, thans toch wordt georganiseerd. Aangemoedigd door het groote succes van Amsterdam, zouden de organisato ren van de Amsterdamsche zesdaagsche het plan hebben opgevat, een proef in Rotterdam te nemen. Het Nenyto-gebouw zou dan tijdelijk dienst doen als overdekte wielerbaan. Met ingang van heden zullen certificaten worden uitgegeven voor den uitvoer naar Bel gië en Luxemburg van versche zeevisch, waar onder begrepen bevroren en gekoelde zee visch. Met het afgeven van deze certificaten is belast de heer W. J. Janssens, inspecteur van de visscherijen te 's Gravenhage. De kosten van deze certificaten zijn vastgesteld op 3 cents per 10 K.G. met een minimum van cents per certificaat. De desbetreffende mi- nisterieele beschikkingen zijn in de Staats courant van Donderdagavond opgenomen. Over dén laatsten avond van de Keulsche Zesdaagsche wordt het Volgende gemeld: Kort voor het begin van de laatste sprints probeerde Schorn er tusschenuit te gaan. Het gelukte hem echter niet. De hierop volgende sprints werden gewonnen door Pijnenburg, Van Kempen en Korsmeier. Tusschen de tweede en de vierde sprints ontspon zich een jacht, waarbij het Broccardo, Rausch, Van Kempen en Funda gelukte 1 ronde in te loopen. Hierna gelukte het Oszmella een ronde terug te nemen. De volgende sprints waren voor Schorn, Ricbn, Funda, Thierbach en Funda. Hierna namen Siegel—Thierbach, VOpelKorsmeier en Zims Perelaer elk 1 ronde. Na den tienden sprint, die door Broccardo gewonnen werd, slaagde net koppel Siegel—Thierbach er in de laatste ver loren ronde terug te nemen. De hierop volgen* de sprints werden gewonnen resp. door Funda, Rausch en Oszmella. Nu gaan Oszmella-* Schorn, Thierbach—Siegel en Funda—Maidorn een uitlooppoging doen. welke echter geen suc* ces heeft. De veertiende sprint was voor onzen landgenoot Van Kempen. RichliBroccardo zijn inmiddels bij de leidende koppels gekomen. De vijftiende sprint werd gewonnen door Broc cardo, waarna RauschHürtgen 1 ronde loopen. De volgende vier sprints zijn resp. voor Rausch, Oszmella. Thierbach en Richli. Richü —Broccardo, Van Kempen—Pijnenburg en Rausch—Hürtgen zijn inmiddels weer 1 ronde ingeloopen. De twintigste sprint is voör Thier bach. Tot het einde toe wordt er nu geweldig gejaagd. Richli—Broccardo blijven echter aa° den kop en het lot is beslist en met een over winning voor het koppel Richli—Broccardo be hoort de Keulsche Zesdaagsche weder tot het verleden. De eindstand was als volgt: Aan den kop: Richli—Broccardo Rausch—Hürtgen Op 1 ronde: Van Kempen—Pijnenb. FundaMaidorn Siegel—Thierbach Op 3 ronden: OszmellaSchorn Op 8 ronden: VopelKorsmeyer Op 10 ronden: Zims—Perelaer 7. 8. 438 punte» 363 punte» 538 punte» 260 punten 185 punte» 297 punteh 176 punten 226 punten ALKMAAR, 9 December. Kaasmarkt. Voorloop'? berioht Aanvoer 63 stapels: 76Ö00 K.G., 44 Fa„J k). 25 fabr comm., 6 boeren kl. 25.50, boeren commissie. BROEK OP LANGENDIJK, 9 December. Aanvoer 6500 K.G. Aardappelen: Due of York 0.60, 250" OOUv XV.vl, fim D CtL UX X U1 XV U.Uwt IG K.G. Roode kool 1.30—3.70, idem doorschot 2.90, 12000 K.G. Gele kool 0.80—2.20, 15000 Deensche Witte kool 0.60—1.—, 19000 K. G. Ui?" Gele uien 3.404 40, Gele Drielingen 4.10 2500 K. G. Bieten 0.90—1.60, 2700 stuks Bloem*0" 2e soort 2.90—4.20, Peen 8.00—11.60. NOCRD-SCHARWOUDE 9 December. Noord®£ marklbond. Aanvoer 18.700 K.G. Aardappel^ Schotsche Muizen 0.500.80, groote 0.60—0-flg Duken 0.50—0.60, BI. Eigenheimers 1.—1.30, 17», K.G. Uien: Gele Nep 5.20, Drielingen 3.70—4-%. Uien 3.50—4.10, Grove Uien 3.40—4.—, 1050 K- Peen 1 40, Kl Peen 0.60, 3100 K. G. Kroten c." —1.10, 23.600 K.G. Roode kool 2.20—3.50, 20-O". K.G. D. witte kool 0.60—0.80, 22.300 K.G. Gele B°"r 1.201.90, 452 stuks Bloemkool 9.9011.90 100 st. Doorgedraaid 1350 K. G. Kroten en K.G. Deensche wit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6