Het rommelt bij de Nazi's VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS St. Willibrordus Hoover nog aan 't bezuinigen De Rijksdag uiteen Zeppelinverbinding met Indië? Godsdiensthaat in Mexico Het nieuws van heden RADIO MOORS STRASSER TEGEN HET RADICALISME GOUD GENOEG IN FRANKRIJK Z.Em. Pietro Gasparri DUITSCHE MINDERHEID IN POLEN Neurath doet verwijten DE BAROMETER ZATERDAG 10 DECEMBER 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18250 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N. V. Ned Verzek Maatschappij Utrecht.Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm.de Ruijterw. 242Tel. 82797 Kapitaal- en Volksvc.zekering Hij ziet ook in andere partyen opbouwende elementen Feder ..Hitier trouw" Gesprek van den dag Verliest hij de teugels? V uurwerk-geestdrift Door radicale reorganisatie van het bestuursapparaat Om ÏOO millioen dollar Het Weer,l,,n,,lll,ll,,,ll"llll,l,,,l,,,inil"ll,ini,,,i Amerika eischt betaling van Parijs. Herriot voor de Kamer commissies Een voorwaardelijke instemming De Japansche gijzelaars ongedeerd Su Ping Wen mag naar Europa De Volkenbond onder nieuw beheer De sociale verzekering door het Centrum veilig gesteld. Amnestiewet. Een maand verdaging? Dr. Eckener scheept zich 30 Dec. op de „Baloeran" in iiiiKiil Dr. Hugo Eckener Zilveren Kardinaals jubileum op 16 Dec. a.s. Jdj^tro Ca/rcL currv Katholieke plaatsnamen en groote gezinnen moeten verdwijnen Bisschop van Jalisco verbannen DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN 25 mijnwerkers in nood Vier maal ter dood ver oordeeld Mijnongeluk in York W Brakel Jr. Botermarkt k\\\\\\\\\\\\'.| I ll lil li HAARLE BERLIJN, 9 Dec. CW.B.) De „Frankfurter Zei- tung" publiceert hedenochtend bijzonderheden Uit het schrijven van Gregor Strasser aan Hitier, Waarin Strasser den leider van de partij mee deelt, dat hu al zijn partij-functies neerlegt en tevens zijn Rijksdag-mandaat ter beschikking Stelt. Strasser is evenwel nog niet uit de partij ge treden. Hij motiveert zijn handelwijze met de verkla ring, dat hij op moeilijkheden is gestuit in zijn functie van organisatie-leider en dat deze moei lijkheden hun oorsprong vonden in de houding van de opperste partij-leiding. Strasser is het niet meer eens met de staats- Politiek van de N.S.D.A.P.; hij verklaart zich opnieuw een tegenstander van de radicale rich ting in de partij, welke het gebruiken van phy- sïek geweld eischt. Strasser is van meening, dat ook in de sociaal democratie en de andere democratische partijen elementen zijn, die mede willen werken aan een opbouwende politiek. Deze mag men z.i. niet van zich afstooten en verdrukken. Verder verklaarde Strasser, dat de nat.soc. partij niet meer in overeenstmming is met de door de partijpropa- ganda steeds weer naar voren gebrachte we- teldbeschouwingsidealen. V.D. meldt nog, dat Strasser in zijn brief ver klaart, het niet eens te zijn met de groote oo litieke lijn, die de partij schijnt te volgen, n.l. het eerst toelaten, dat Duitschland tot een chaos Wordt, om daarna den nat.-soc. wederopbouw te beginnen. Hitier heeft Strasser geen ontslag uit zijn functies verleend, maar hem medegedeeld, dat hij voorloopig een verlof van drie weken kreeg on dat daarna nog eens over de kwestie zoo Worden gesproken. Dat Feder en andere oei- soonlijkheden uit de partij thans dezelfde maat regelen als Strasser nemen of denken te nemen, beteekent geenszins, dat een oppositiegroep Wordt gevormd, maar dat een zekere richting in de partijleiding tracht Hitier er toe te bewe gen, dat hij aan de verlangens van die richting meer het oor leent. Gottfriedt Feder, de leider van het nat.-soc. Sconomisch departement, die, evenals Strasser, een verlof van verscheidene weken heeft ge vraagd, heeft de volgende verklaring afgegeven aan den nat.-soc. persdienst: „Tegenover de berichten en onjuiste opvattin gen over mijn verhouding jegens de N.S.D.A.F. en haar leider Adolf Hitler, verklaar ik. dat ik Volgens eer en geweten in trouw en onschokbare toewijding sta tegenover mijn leider Adolf Hitler. De chef van den Generalen Staf van Ado'.i Hitler heeft een verklaring gericht tot de le den der S A. en S.S., waarin hij mededeelt, dat Hitier door het verstrekken van verlof aan Strasser in de politieke constellatie der party eenige veranderingen in organisatie en perso den zal aanbrengen, die echter geen betrek king zullen hebben op de Stormtroepen. Deze staan, zoo zegt de verklaring, als de kern der beweging in aaneengesloten trouw achter Hit- Ier. Het Berlijnsch „Acht Uhr Abendblatt" heeft gepubliceerd, dat dr. Frick, overste Hierl en Alfred Rosenberg uit de N.S.D.A.P. zullen tre den. He betrokken personen deelen echter mede, dat dit bericht geheel verzonnen is. •Naar het Wolffbureau echter verneemt. ®ehynt men hen van hun voornemen te heb ben afgebracht. He leiding van de N.S.D.A.P.-fractie van den Hruisischen Landdag heeft medegedeeld, dat de geheele fractie achter Hitier en de partij staat. Vooral in de bestrijding van de reactie en °e ontbindingsstrevingen van het Jodendom de fractie zich gelijk blijven. Berlijn, 9 Dec. (WH.) In den Rijksdag biteresseerde men zich hedenmorgen minder *°or de debatten in de zittingzaal dan voor de gebeurtenissen in de nationaal-socialisti sche partij. Deze vormden het voornaamste Onderwerp der gesprekken. 'Zooals gebruikelijk deden een menigte geruchten de ronde. He nat.-soc. partijleiding streeft er blijkbaar Baar. de geheele aangelegenheid zoo kalm mo- 8elÜk te behandelen. Afgezien van het conflict biet Strasser en Feder, hoopt men wellicht. °°r tijdwinst een vergelijk mogelijk te ma- «en. Hi politieke kringen discussieert men na- fburljjk levendig over de motieven, welke Stras- ®er tot zijn stap hebben geleid. Het gaat hierby 111 hoofdzaak over de principieele vraag, of de hationaal-sociaiistische partij al dan niet moet deelnemen aan de regeering Strasser heeft deze vraag steeds bevestigend beantwoord; net :eit. dat de gebeurtenissen op politiek gebied u0t een ander resultaat hebben geleid, schijnt tot zijn gisteren genomen besluit teheb- gebracht. He Berlijnsche correspondent van de „Te- egraaf" schrijft nog: R He twee leiders, die verlof hebben genomen. Plasser en Feder, behoorden tot de oprich- ^rs der nat.-soc. partij en hebben van het ®erste oogenbliK af te zamen met Hitier den b°litieken strijd gevoerd. Strasser verving zelfs tijdlang Hitier als partijleider, toen deze f.a de mislukte revolutie te München tot ves- bgstraf was veroordeeld. ^Gotttried Feder, die in Duitschland alge meen bekend ls door het naar hem spotten j ^noemde „Feder-geld". een papieren con- tructie der nationaal-socialistische parti),, is j*e man. die de formule uitvond over het bre- eb van de renteslavernij. Hitier zeli heel: erklaara, dat zijn economische en financieeie Pvattingen grootendeels van Feder afkomstig "aren. Voor de Duitsche politiek zijn deze gebeur- bissen van het grootste belang. Het is in eb loop der laatste weken voldoende gebie sd. dat de nationaal-socialistische beweging ,r ar.es beheerschende factor was. Nu blijkt Plotseling, dat deze snel gegroeide oartij a 1 in staat is, ook maar de geringste tegen- agejj re verdragen. Ongetwijfeld vindt het hfliet zijn oorsprong in de verliezen, welke de partij eerst bij de Rijksdagverkiezingen en daarna in Thüringen heeft geleden. Gregor Strasser wilde het roer omgooien, maar de kleine dr. Josef Göbbels, die een groote schreeuwer is, en kapitein Göring behielden de overhand boven Hitler's oudste vrienden. Voor den nieuwen rijkskanselier, generaal von Schleicher, zijn deze gebeurtenissen vn zooverre gunstig, als zij de activiteit der na tionaal-socialistische partij ten minste tijde lijk moeten verlammen. Anderzijds wordt he den in de rechtsche bladen de vrees uitge sproken. dat de nationaal-socialistische bewe ging ineen zal storten, alvorens zij het nutti ge werk, dat zij had kunnen volbrengen, zou hebben verricht. De „Angriff" van heden verklaart: „Of Gregor Strasser verlof krijgt of niet, kan er nooit iets aan veranderen, aat de nationaal- socialistische partij doelbewust en zonder com promis haar weg blijft volgen De leider zal het program, dat hij de partij van den be ginne af heeft gegeven, noch aan het marxis me, noch aan de reactie verraden, ook liet ter wille van zetels in het kabinet." BERLIJN, 9 Dec. Vrijdagavond is, naar de nat.-soc. persdienst mededeelt, de nat.-soc. Rijksdagfractie ten huize van Goering bijeen gekomen. Bijna alle fractieleden waren aanwe zig. De afgevaardigden spraken hun gevoelens van trouw aan hun leider uit en brachten hem, volgens het officieele communiqué, na een op wekkend woord van Goering een spontane en buitengewoon stormachtige ovatie. Adolf Hitler hield zelf een toespraak, waarin hij verklaarde dat kracht en sterkte der N.S.D.A. P. op de eerste plaats gelegen zijn in de trouw, en de verbondenheid op leven en dood; hierop moesten alle aanvallen uiteen spatten. In de algemeene geestdrift voelde elke afge vaardigde behoefte, den leider persoonlijk de gelofte van trouw in de hand af te leggen (sic.) De Rijksdagfractie heeft voorts de formeele verklaring, afgelegd dat zij gesloten staat achter den leider, Adolf Hitler. Verder deelt de nat.-soc. persdienst mede, dat alle gouwleiders en landsinspecteurs der N.S.D. A.P. een verklaring hebben onderteekend van den volgenden inhoud: De politieke organisatie van de N.S.D.A.P deelt mede: Het verlof dat toegestaan is aan den leider van de Rijksorganisatie der N.S.D.A P. Gregor Strasser wordt door alle vijanden van Duitschland te baat genomen om de verwach ting te wekken, dat het Duitsche bolwerk van het Nationaal-Socialisme, dat geen aanval van buiten af kon schaden, door .tweespalt zich zelf zou kunnen vernietigen. De vijanden van Duitschland hopen te vergeefs. De landinspec- teurs en de gouwleiders der N.S.D.A.P., die als de oudste en trouwste medewerkers van den lei der de organisatie hebben opgebouwd en heden verantwoordelijk optreden, staan in onwrikbare trouw om den xeider van hun beweging. De P. O. (politieke organisatie) heeft meer vereering en liefde dan ooit voor Adolf Hitler." WASHINGTON, 9 Dec. (Per telefoon). Een ingrijpende rationaliseering en reorganiseering van het bestuursapparaat der Amerikaansch-- bondsregeering, waardoor jaarlijks ongevee: IOC millioen dollar bezuinigd zullen worden is dooi president Hoover aan de orde gesteld, inge volge deze reorganiseering zullen nieuwe pos ten voor 4 vice-ministers en 3 nieuwe ministeries in het leven worden geroepen, terwijl van den anderen kant 58 tot dusverre zelfstandige amb ten zullen worden opgeheven. De nieuwe mi nisterposten zijn: in het ministerie van bui- nenlandsche Zaken een vice-minister voor üd- voeding, Gezondheid en Ontspanning en een vice-minister voor Openbare Werken: in net ministerie van Landbouw een vice-minister voor te-nutt-making van braakliggend land; ui net ministerie van Handel een vice-ministet voor de handelsmarine. Deze nieuwe organisatie zou reeds op 8 Februari in werking treden, «ooi opgsteld dat het bondsparlement het plan goed keurt. De voor de inrichting der genoemn ambten beraamde sommen beloopen 700 mil lioen dollar. In het reorganisatieplan is niet vervat de sa mentrekking van de ministeries van Oorlog er. Marine en een ministerie van landsverdedig'ng welke de president reeds sedert lang overweegt Over de verwezenlijking van dit plan is voor loopig niets te vernemen. (United Press). S Verwachting: Zwakke tot matigen, Noor- 5 deljjke tot Oostelijken wind, zwaar tot 5j half, later waarschijnlijk licht bewolkt. weinig of geen sneeuw, lichte vorst tol temperatuur om het vriespunt in het Zuidoosten, in het Noordwesten tempe ls ratuur om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk aanhoudende matige tot lichte vorst. WASHINGTON, 9 Dec. (Per telefoon). De tekst van het Amerikaansche antwoord op de Fransche oorlogsschuldennota, welke reeds te Parijs is aangekomen, werd hedenmiddag ge publiceerd. De Amerikaansche regeering ver klaart er in diplomatieken vorm, dat zij met het oog op de groote goudreserves van Frankrijk geen motieven voor de nietbetaling van den 19.261.432 dollar bedragende Franschen Decem- bertermijn aanwezig acht. Tegelijkertijd wordt aan Frankrijk een nieuw onderzoek van de Fransch-Amerikaansche schuldenregeling in de naaste toekomst aangeboden. Het Fransche verzoek om betalings-uitstel wordt met de meeste beslistheid van de har.u gewezen. Verder wordt verklaard: „Ofschoon na drukkelijk worden erkend, de crisismoeilijkhe- den, waarmee de Fransche regeering evenals alle andere regeeringen te kampen heeft, kan het bewuste bedrag en zijn transfer nauwelijks als storende belasting der wereldeconomie of een bemoeilijking van het herstel der welvaart worden beschouwd." Overigens is de inhoud gelijk aan die welke gisteren te Londen werd overhandigd. (United Press) PARIJS, 9 Dec. (Reuter;) In een gemeenschap, pelijke bijeenkomst van de financieeie- en bui- tenlandsche commissie van de Kamer zette Her riot de schulden-kwestie uiteen en deelde den inhoud van het Amerikaansche antwoord op de tweede Fransche nota mede. De buitenlandsche commissie heeft vervolgens met 21 stemmen en 3 onthoudingen een motie aangenomen, welke zich niet verzet tegen een betaling van den termijn van 15 December aan de V. S., onder voorwaarde dat een herzienings commissie wordt bijeengeroepen. PARIJS, 9 Dec. (V. D.) De Kamercommissie voor Financieeie aangelegenheden heeft met 25 stemmen voor en 9 onthoudingen zich uitge sproken tegen den op 15 December vervallenden betalingstermijn, en zich tegen een scheidsge recht verklaard. TOKIO, 9 Dec. (Per telefoon). In verband met de vlucht van den Chineeschen vryscha- rencommandant Su Ping Wen naar Siberië wordt van de zijde der Japansche regeering verklaard, dat de Japansche militaire autori teiten in Mandsjoerije vóór Su Ping Wen's vlucht den Sovjet-overheden aan de Mand- sjoerjjsche grens verzocht hadden, den vrij- scharencommandant er van op de hoogte te stellen, dat Japan zijn uitlevering van de Sovjet-autoriteiten zou verlangen, wanneer den door hem gevangen gehouden Japansche burgers leed zou worden gedaan. Daar alle door Su Ping Wen gevangen genomen Japan ners ongedeerd gebleven zijn, heeft de Ja pansche regeering er geen bezwaar tegen, dat de Sovjet-autoriteiten generaal Su Ping Wen verlof geven, zich naar Europa te begeven. (United Press) TOKIO. 9 Dec. (V. D.) Officieel wordt me degedeeld. dat een Japansche gepantserde trein in de nabijheid van Sjang-hai-kwan (ten W. van Peking) is beschoten door geregelde Chineesche troepen. Ook de bezetting van den trein loste schoten. De hoop wordt uitgespro ken, dat dit incident geen ernstige gevolgen zal hebben. De Chineesche en Japansche auto riteiten onderhandelen over een vreedzame op lossing van deze gebeurtenis. GENÈVE, 9 Dec. (V. D.) In geheime stemming heeft de buitengewone Assemblée de benoeming van den Franschman Avenol, plaatsvervangend secretaris-generaal tot secretaris-generaal van den Volkenbond bekrachtigd. Vervolgens werd met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin aan Eric Drum mond plechtig den dank van den Bond wordt be tuigd voor „zfjn voorbeeld van onvermoeibaren, npofferenden arbeid". De Duitscher Trendelenburg is heden officieel door den Volkenbondsraad benoemd tot onder secretaris-generaal. BERLIJN, 9 Dec. De Rijksdaj heeft heden het Centrum-voorstel, om uit de noodverorde ning van 4 September te schrappen de be voegdheid van de regeering om wijzigingen te brengen in de socia'e verzekering, aangeno men. Duitsch-nationalen en Duitsche Volks partij stemden tegen. Na een debat van verscheidene uren werd aangenomen de politieke amnestiewet met 395 tegen 144 stemmen. Daar uit een Centrum-amendement slechts was overgenomen, dat het z.g. hoogverraad door cellenbouw van de amnestie wordt uitge zonderd. stemde het Centrum tegen. Vóór stemden nat.-soc., soc.-dem. en communisten; tegen Centrum, Beiersche Volkspartij, Duitsch- nationalen, Duitsche Volkspartij en Volks- dienst. De voor een verandering van de grond wet vereischte meerderheid van twee derden is daarmede bereikt. Tenslotte verklaarde staatssecretaris Planok r.amens de Rijksregeering dat deze besloten heeft maatregelen te treffen voor een buiten gewone winterhulp, voor zoove*- de toestand der financiën dat zal toelaten. De regeering zal er naar streven, in de desbetreffende Rijksdagcommissie, die Maandagmorgen ver gadert. tot overeenstemming met de partijen te komen inzake deze hulp. Vice-president Esser stelde daarna voor den voorzitter te machtigen om in samenwerking met het seniorenconvent de volgende Rijks dagzitting te bepalen. Loebe (S.D.P.) en Torg- ler (Comm.) verklaarden, dat de verklaring van de regeering hun te vaag was en ver langden een zitting op as. Maandag. Hun voorstellen werden verworpen. De gevraagde machtiging werd den voorzit ter verleend. De volgende Rijksdagzitting zal nu waarschijnlijk midden Januari plaats vin den. Naar wij vernemen zal dr. Eckener op 30 De cember a.s. met het mailschip „Baloeran" van de Rotterdamsche Lloyd van Marseille naar Ned.-Indië vertrekken. Dr. Eckener zal de reis tot Suez meemaken en één week in Egypte blij ven. Vervolgens zal dr. Eckener met het motor vrachtschip „Talisso" van de Maatschappij „Ne derland", dat in ballast vaart, de reis naar Ne- derlandsch-Indië voortzetten. Dr. Eckener heeft besloten met het laatstge noemde schip de reis te vervolgen, om zoodoen de in de gelegenheid te zijn langs de bijzondere route, welke net schip neemt, de meteorologi sche toestanden te bestudeeren, in het bijzonder die van den equator. De aankomst van dr. Eckener in Nederlandsch- Indië zal vermoedelijk eind Januari plaats heb ben. Dr. Eckener is voornemens twee a drie we ken in Nederlandsch-Indië te verblijven. Hi) zal vergezeld worden door den heer J. E. van Tijen, die als vertegenwoordiger van het „Syndicaat voor Luchtschepenverkeer met Nederlandsch- Indië" de reis zal meemaken. behoort, steeds beperkte. Van bijzonder belang achtte hij het te constateeren, dat deze kwestie tot de onmiddellijke competentie van den Vol kenbond behoort, en dat de Volkenbond thans heeft te bewijzen of hij in staat is, zijn plechtig aanvaarde verplichtingen tot bescherming der minderheden na te komen. Het gaat hier om de belangrijke vraag, of de wetten van een staat zoo eenzijdig kunnen worden aangewend, dat een minderheid van zijn grond kan worden ver dreven of bemoeilijkt in zijn bestaan. Door de afwijzing van de Duitsche regeering zal het rapport van de .commsisie-van-drie naai de commissie teruggezonden worden ter nadere bestudeering. De Volkenbondsraad zal thans op nieuw zijn houding moeten bepalen. GENEVE, 9 Dec. (V.D.). In zijn motiveenng van de Duitsche grieven tegen Polen, waarvan heden de behandeling in den Volkenbondsraad begonnen werd, verklaarde Von Neurath, dat het door de commissie-van-drie uitgewerkte voor stel voor Duitschland niet aanvaardbaar is. Hij verweet de Poolsche regeering, dat zij door een willekeurige hantëering der agrarische he'■vor mingen het grondgebied, dat aan Duitschers toe- Naar Kipa uit de Vaticaansche Stad ver neemt, zal kardinaal Pietro Gasparri, voormalig staatssecretaris en bekend canonist, den 16en December a.s. zijn zilveren kardinaalsjubüé vieren. Z. H. Paus Pius X, z.g., schonk hem in het consistorie van Kerstmis 1907 den kardinaals hoed. Naar Kipa uit Mexico-City verneemt, zijn er drie nieuwe decreten uitgevaardigd tegen de katholieke school. Het eerste bepaalt dat elke school die niet aan de voorschriften van art. 3 der grondwet voldoet, voor 15 December ge sloten moet worden, dit art 3 stelt vast dat alle scholen leekenscholen moeten wezen en verbiedt allen religieusen gezelschappen en allen geestelijken scholen op te richten of te besturen; bizondere scholen kunnen alleen onder de directe controle van aen staat ge opend worden. Het tweede decreet eischt dat 90 pet. der leerkrachten de Mexicaansche nationaliteit zullen bezitten; de schriftelijke bewijzen daarvan moeten bij de regeering worden inge diend. Bijzondere aandacht moet worden ge schonken aar de leeraren in aardrijkskunde, geschiedenis en staathuishoudkunde opdat elk aan het programma der revolutionnaire partij vijandig onderwijs geweerd worde. Het derde decreet regelt de examens van het onderwijzend personeel. De Oss. Rom. verneemt voorts uit Vera Cruz: „De regeering van dezen staat heeft een decreet openbaar gemaakt dat de namen ver andert van tweehonderd stadjes, dorpen en nederzettingen die genaamd waren naar Hei ligen of aangeduid werden met woorden van een godsdienstige beteekenis. De eenige uit zondering vormen de staat en de hoofdstad die Vera Cruz zullen blijven heeten." Zooais bekend is. beteekent Vera Cruz in 't Spaansch het Ware Kruis." Eveneens uit Vera Cruz telegrafeert men aan de „Agenzia d'Italia": „De geboorte-controle is in dezen staat ver plichtend geworden. De betreffende wet, welke onlangs door de wetgevende vergadering werd aangenomen, voorziet een commissie onder voorzitterschap van dr. Mendoza, welke com missie de termen dezer wet zal toepassen. Het doel is de vorming van groote gezinnen tegen te gaan. waarvan men een grooten stap in de richting der werklloosheidsbestrijding verwacht. De wet laat de mogelijkheid open voor het ne men van zeer krasse maatregelen, zooals de verplichte sterilisatie.' Het Vaticaansche orgaan dat aan deze ver schillende berichten een korte Deschouwing wijdt, besluit aldus: „Volgens de termen der wet, past Gabriel Lucio met zijn circulaire nummer 24 de bepa lingen toe die God ontneemt aan de kinderen, dr. Mendoza zal nu die andere bepalingen toe passen welke de kinderen gaan ontnemen aan bet vaderland." Het nationale congres van Jalisco heeft be sloten. het aantal kerken, waarin de eere- dienst mag worden uitgeoefend, opnieuw te beperken, de bijzondere scholen, die zich niet in dienst stellen van de godloozenbeweging, te sluiten en een „liga voor openbare welvaart" Zilveren kardinaals jubileum van Kardinaal Pietro Gasparri. Strijd tegen het Katholicisme in Mexico. Het rommelt in de nat.-soc. partijleiding. Gifmoordenaar in Silezië ter dood veroordeeld. Mijn-ongeluk in het graafschap York. Avenol en Frendelenburg officieel door den Vol kenbond benoemd. Hoover wil nog gaan bezuinigen op Amerika's bestuursapparaat. Neurath over de Duitsche minderheid in Polen. De Rijksdag uiteen. Amerika eischt betaling van Frankrijk. De petroleum-productie; het accoord met Roe menië. Kamerdebatten over land- en tuinbouw. Zeppelin-verbinding met Ned.-Indië? Autobusdiensten der Spoorwegen; de plannen voor 1933. Prof. dr. J. A. Veraart treedt uit de R. K. Staatsparty. De „P.C. Hooft" moet dokken wegens ernstige lekkages. Nadere mededeelingen over de nieuwe rechter lijke indeeling. Konmgstr 27. TeL 14609. Haarlem te stichten, welke in wezen niets anders is dan een spionnagedienst tegen de Katnolieken. Het luiden van kerkklokken werd verder bij de wet verboden. De bisschop van Jalisco, mgr. Garibi Raveza en de vicaris-generaal dr. Alvardo zijn uit het land verbannen. Het aantal priesters, die de heilige bedie ning mogen uitoefenen, is tot vyttig beperkt. Voor het „ongeoorloofd" opdragen van een H. Mis krijgt een priester 36 uur gevangenis straf en een maximum geldboete van 500 pesos. In de stad Huejucar werden 100 Katnolieken gearresteerd en tot een gevangemsstiaf van drie dagen veroordeeld, wijl zij in ae parochie kerk een H. Mis hadden bijgewoond. Op het oogenbllk wordt de kerk bewaakt door zeven soldaten, die ervoor moeten „wa ken" dat er geen enkele H. Mis wordt opge dragen. YANXY (Kentucky), 9 Dec. (Per telefoon). Door een mijngasontploffing ln een mijn al hier zijn 25 arbeiders ingesloten. Het reddings werk is in gang. (United Press) GOERLITZ (Silezië), 9 Dec. (V.D.). De gif moordenaar Just is vier maal ter dood en een maal tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Bovendien worden de burgerlijke eererechten hem vier maal ontnomen, terwijl de kosten van het proces voor zijn rekening zijn. LONDEN, 9 Dec. (V.D.). Bij een ontploffing in de mijn Cordonwood bij Wombell m bet graafschap York zijn vier mijnwerkers gedood, terwijl vijf personen, o. w. twee jongens, werden gewond. RUBLl Stofzuiger 78.o. m. 1.50 per week AMEG Stofzuiger 49.50, o. m. 1.— per week Hoogste stand op Zaterdag 9 uur vjh.: 770 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1