STADSNIEUWS UITVERKOOP Haarlem, 10 Dec. BEURS VAN AMSTERDAM fted. Middesist. Spaarbank MEUBELEN ZATERDAG 10 DECEMBER Tram Haarlem-Leiden KEDERLHHPSCKE HHNDELSVEREEjIIBIIIG Morgen draait „Kentering" AGENDA St. Vincentiusbibliotheken ZATERDAG ÏO DECEMBER 1932 HAARLEMMERMEERPOLDER Begrooting 1923 De Cruquius voor Monumentenzorg" VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van 8 December GRAVIN VAN HEERDT TOT EVERSBERG Huldiging door den Vrijheidsbond DE R.K. ORATORIUM- VEREENIGING De algemeene vergadering WERKEN VAN HERMAN HEUFF Tentoonstelling verlengd Comité van Katholieke Actie MUZIEK Symphonie-Orkest „Euterpe" Soliste: Rie Klök, piano De hotelhouder, die er niet intippelde Personalia H. D. TJEENK WILLINK 60 jaar 1 Januari rijdt de electrische PALACE-BIOSCOOP REMBRANDT-THEATER Liebes Kommando „Het Caecilianieuws" ALGEMEENE R.K. PROPAGANDACLUB Een nuttige avond Gevonden dieren en voorwerpen R. K. S. V. Onze Gezellen Wegens Verbouwing van een onzer panden FINALE R. K. GEMEENTERAADSLEDEN In den Statenkieskring Leiden Grafiek-tentoonstelling 11 December 12 December Apothéekdiensten Vreemde vondst Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon BURGERLIJKE STAND 'S' ioix v l o. a 74 tX Blijkens de begrooting van den Haarlemmer- meerpolder voor 1S33, sluitend in ontvangst en Uitgaaf op 1.235.400.41, zijn gelden uitgetrokken voor verdieping van de Hoofdvaart, de verbete ring van den Westelijken Hoofdweg en Lisser- weg en den Ringdijk tusschen Vijfhuizen en de Nieuwe Brug. Verder voor het maken van zes nieuwe brug gen nabij verschillende kruisingen, alsmede voor het uitdiepen van de tochten. De voor deze werken benoodigde gelden zullen worden ge vonden uit geldleeningen tot een totaal bedrag van ƒ299.500. De in 1933 tot stand te brengen wegenver betering zal een voortzetting zijn van de uit voering van het wegenplan, waartoe in October 1931 werd besloten en waarmede in het begin van 1932 een begin werd gemaakt. De geldelijke bijdrage welke de Polder vol gens de provinciale wegenbijdrage-verorde- ning ontvangt, wordt globaal becijferd op t 20.000. De voorgenomen tochtverdiepingen zijn een Uitvloeisel van het door de bemalingscommissie van Randwijck gegeven advies, ten aanzien van het plaatsen van een tweeden Dieselmotor aan de Leeghwater. Nu deze uitbreiding aan de Kaag inmiddels tot stand is gekomen, acht het dagelijksch bestuur voor de uitvoering van de ve.diepingswerken thans het geschikte oogen- blik gekomen, omdat voor deze werken gelde lijke bijdragen uit 's Rijks kas in uitzicht zijn gesteld, mits ze in werkverschaffing worden uitgevoerd. In het bemalingsrapport werd voorts in over weging gegeven om na het gereedkomen van de nieuwe bemalingsinrichting bij de Kaag „de Cruquius" voor goed buiten werking te stellen en dit gebouw met de machine als historisch monument te behouden. Voor onderhoud (ge woon en buitengewoon) van dit gebouw wordt echter voor 1933 nog een gezamenlijk bedrag van 3000 uitgetrokken, omdat de „Cruquius", zoolang de verdieping van de Hoofdvaart nog niet tot stand is gekomen, nog niet voor goed buiten dienst kan worden gesteld? In verband met het toch betrekkelijk spoedig te verwach ten oogenblik dat de Cruquius geen dienst meer zal behoeven te doen en omtrent het lot van dit gebouw met zijn bemalingsinrichting alsdan een beslissing zal moeten worden ge nomen, hebben Dijkgraaf en Heemraden ge meend alvast pogingen te moeten aanwenden om van „Monumentenzorg" een bijdrage te verkrijgen, teneinde het behoud van de „Cru quius" ,als monument ter herinnering aan de droogmaking van de Haarlemmermeer te kun nen verzekeren. Een nader voorstel hieromtrent zal dan tot het nemen van een definitieve be slissing kunnen leiden. Het college deed het voorstel om de Polder- lasten voor 1933 met 1 te verlagen en te be palen op 17 per H.A. Het kohier van den omslag voor 1933 bedraagt 175.30 hectaren 465 aren 65 c.A. Alzoo is het totaal van de aanslagen geraamd op 298.017.93. J. A. G., los werkman, wonende te IJmuiden. Vrijgesproken. E. O., handelsreiziger, wonende te Rotter dam. „Veroorzaken van den dood door schuld." Vier maanden gevangenisstraf met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den tyd van één jaar o.v. A. de J., koopman, wonende te Haarlem. „Appèl overtreding Jachtwet." 10.boete subs. 10 dagen hechtenis o.v. D. V., los werkman, wonende te IJmuiden. „Appèl overtr. Alg. Politieverordening van Vel- sen." Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. P. G. H., wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Locaal Spoor- en Tramweg Wet." Vrijgesproken. J. G. de G., wonende te Haarlem. Vrijgespro ken. P. J. B. chauffeur, wonende te Amsterdam. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement." Vonnis Kantonrechter Haarlem met verbetering van de gronden bevestigd. Omtrent de huldiging van gravin van Heerdt tot Eversberg—Quarles van Ufford schrijft men ons nog: Gravin van Heerdt tot Eversberg—Quarles van Ufford te Bloemendaal, lid van het hoofd bestuur en van de propaganda-commissie van de Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond en bestuurslid van vele an dere vereenigingen o.a. de Ver. voor Volken bond en vrede, werd Maandag 70 Jaar. Op Woensdag 7 December werd mevr. van Heerdt in Restaurant Hildebrand te Haarlem door het hoofdbestuur van de Vrouwengroep in den Vrijheidsbond gehuldigd en een recep tie gehouden, waarop zeer velen mevr. van Heerdt persoonlijk hebben gelukgewenscht en vele vereenigingen vertegenwoordigd waren. Tal. van bloemstukken en gelukstelegram men werden ontvangen o.a. van de Tweede Kamerfractie en vele afdeelingen en Vrou wengroepen, van Mr. P. Rink en vele anderen. I ook nogal eens te wenschen over. Voornamelijk echter in de blazers, hout zoowel als koper, was de stemming over 't algemeen te laag. Desondanks beluisterden we aardig klinkende momentjes van goed ensemble-spel en over het algemeen werden de directorische-wenken goed opgevolgd. De cellist was in zijn solo-trekje minder gelukkig. Mejuffrouw Rie Klok trad als giano-soliste op in het concert van Mozart, en met 'n paar kleinere werkjes van Schumann en Brahms. Novellette en Ballade. We hoorden haar alleen in het groote concert en kunnen haar zekere pianistische kwaliteiten niet ontzeggen. Slechts deelen we niet haar opvatting van Mozart's muziek, wijl ze hierin het poëtische element mist: een martelé als ze in het Andante gaf, bijvoorbeeld is niet te verantwoorden: enkele rhythmische tekortkomingen vergeven we haar verder gaarne, wijl het samenspel met het orkest inderdaad niet gemakkelijk tot een homogeen geheel kon uitgroeien. De aanwezigen waren dankbaar voor het gebodene en we hopen, dat het propagandis tisch woordje van den voorzitter, bij den aan vang van het concert gesproken, zijn uitwerking niet moge hebben gernrst. J. S. De R. K. Oratoriumvereenlging heeft in een gisteravond gehouden vrij druk bezochte alge meene vergadering de statuten en het huis houdelijk reglement vastgesteld en het bestuur gemachtigd op de statuten de Koninklijke be williging aan te vragen. Het werd eveneens gemachtigd kleine veranderingen, die, volgens het Departement van Justitie in de statuten noodig mochten zijn, daarin aan te brengen. Daarna werd het voorloopig bestuur tot defini tief bestuur benoemd. Wij hebben reeds vroe ger de samenstelling er van gemeld. De voorzitter, de heer Henri Hagemejjer, in stalleerde de nieuwe bestuursleden met een vriendelijk woord. Hij riep aller medewerking in om de vereeniging nóg sterker te maken dan zij al is, opdat zij tegen een duwtje zal kun nen. Door een der koorleden werd een harte lijk dankwoord gericht tot de heeren Everard en van Tetering, leden van het oude bestuur, \oor wat zij ten bate der vereeniging hebben gedaan. De heer van Tetering dankte, mede namens den heer Everard, voor deze vriendelijk heid en beloofde ook in de toekomst met ge noegen voor de Orat. Ver. te zullen werken. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst, maar nam spontaan een gezellig samenzijn een aanvang, waarbij zich het begin van een onge dwongenheid openbaarde, die, bij eenige her haling, nog heel wat belooft voor de toekomst! De tentoonstelling van schilderijen, teeke- n.ngen en grafische werken, vervaardigd door Herman Heuff, is, in verband met de overgroot? belangstelling, verlengd tot en met Zaterdag 17 December. De verkochte werken zijn vervangen door nieuwe exemplaren, zoodat de expositie weer een volledig overzicht geeft van het werk, dat Herman Heuff in de periode, waarin deze in het bezit was van zijn gezichtsvermogen (thai.o is hij, naar men weet, blind), vervaardigd heelt. De tentoonstelling wordt gehouden in de kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. ZONDAG 11 December 10.30 uur: Bezoek van de Ned. R. Reisvereeniging aan het Frans Hals Museum. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. MAANDAG 12 Dec. 8.45 uur: Clubavond in het Eigen Huis voor de leden K. J. M. V. „De Kring". 9.30 uur: Bestuursvergadering van de wea. Roomsche Reisvereen. in Hotel „De Leeuwerik". DINSDAG 13 Dec. 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusver- eeniging in het Vincentiusgebouw, N. Groen markt 22. 8 uur: Repetitie van het R.K. Mannenkoor „Stè Caecilia" in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddings brigade „St. Franciscus" in het Militairenge bouw Zoetestraat 14. WOENSDAG 14 Dec. 8 uur: Ledenvergade ring R. K. Bond van Technici in Hotel „St. Jan", Jansweg. DONDERDAG 15 Dec. 8 uur: Bestuursverga dering R.K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.15 uur: R.K. Oratorium bij Brinkmann, voor het geheele koor. 9.45 uur: Clubavond K. J. M. V. in het Eigen Huis 8.15 uur: Repetitie van Haarlems Mannen koor in Centraal. VRIJDAG 16 Dec. 8 uur: Repetitie mando lineclub „Santa Lucia" in Centraal. Ten einde eikaars bezoek niet te verhinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. vereenigin gen verzocht vooraf overleg te plegen met het algemeen secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, Telefoon 12791, en bij vast- stelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Gisterenavond gaf bovengenoemde vereeni ging onder leiding van haar directeur den heer J. A. Meng, een uitvoering in het gebouw van den Protestantenbond aan de Jacobstraat. Het programma, dat de heer Meng voor deze gelegenheid had samengesteld, was wel zeer veel eiscbend, voor een vereeniging van uitslui tend dilettanten, zooals waaruit zijn orkest is samengesteld. Het behoeft daarom niet te bevreemden, dat niet alles werd gerealiseerd, wat men bij het uitvoeren van een Dramatische Ouverture als die van Ciro Urbini, de Symphonie in D.gr.t. van Haydn cf het mooie concert voor piano en orkest in A.gr.t. van Mozart, zou kunnen ver wachten. Daarvoor leent in de allereerste plaats de bezetting van dit orkest zooals ze is, al minder goed, en moet men zich nogal eens behelpen, en daarvoor laat de speelroutinc eveneens nogal wat te wenschen over. Men kan nu eenmaal van een ensemble, waarin zooveel jeugdige krachten spelen, niet het uiterste ver langen aan accuratesse en zuivere toonvorming. Een en ander liet gisterenavond natuurlijk dan Goede vangst Bij een hotelhouder hier ter stede vervoegde zich iemand om logies. De hotelhouder stond hem ten diensteToen 't echter op betalen aankwam, bleek de man hiervoor niet over de noodige contanten te beschikken. Hij bood ech ter een gouden horloge in pand aan. De hotel houder, die in dit feit een verdacht luchtje be speurde, telefoneerde de politie. Deze rekende verlegenheidshalve den „gast" maar in. Op het politiebureau kwam aan het licht, dat de man K. heet, 51 jaar oud en kunstkooper van beroep is. Zijn opsporing is verzocht door de politie in Rotterdam, de politie in Amsterdam, terwijl hij in 's Gravenhage nog een vonnis van 2 m .anden had te ondergaan, dit alles wegens verduistering. De man beweerde het horloge van iemand in Amsterdam ten geschenke gekregen te hebben om het ten gelde te maken. K. is aan de justitie overgeleverd. De heer G. van de Polder, alhier, slaagde te 's Gravenhage voor het Staathuishoudkunde M. O. De stoomtram naar de sleutelstad Rijdt in haar laatste dagen. Maar rijden blijft van Hoenderdos De Zwarte kolenwagen! Maandag 12 December hoopt de heer H. D. Tjeenk Willink, lid der Uitgeversfirma H. D. Tjeenk Willink en Zoon te dezer stede, zijn 60sten verjaardag te herdenken. Herman Diederic Tjeenk Willink werd geboren te Vlis- singen op 12 December 1872. Hij studeerde aan het Stedelijk Gymnasium alhier. Voor vakop leiding kwam hij bij de uitgevers Stenfert Kroese en v. d. Zande te Arnhem, later werd hij werkzaam gesteld bij de firma Martinus Nijhoff te Den Haag, bij Paul Ollendorf te Parijs en bij de Graphische Anstalt te Weenen. Sedert 1895 is de heer Tjeenk Willink werkzaam in de zaak der firma H. D. Tjeenk Willink en Zoon en daarvan is hij sedert 1899 directeur. Zijn uitgaven beperken zich voornamelijk op het gebied van Geschiedenis, Rechtsweten schap Taal en Letteren, Wijsbegeerte en Kolo niale litteratuur. Naar wij vernemen zal 31 December, behou dens onvoorziene omstandigheden, de stoom tram tusschen Haarlem en Leiden voor het laatst rijden. Op 1 Januari zal de electrische door de Bollenstreek gaan. Er zal een half-uur-dienst onderhouden worden tusschen Soendaplein en Leiden en een kwartier-dienst tusschen Soenda plein en Hillegom. Begin der volgende week zal reeds met het proefrijden op dit traject begonnen worden. De De Brockway-bussen tusschen Haarlem en Lei den zullen na 4 Januari niet meer rijden, daar de concessie, zooals gemeld, dan afgeloopen is. Een gedeelte der chauffeurs is geplaatst op de stadsautobus-lijnen en aan 'n ander gedeelte zal ontslag worden aangezegd. Een 100 pCt. circusfilm noemt het programma de Paramount-film „Marco de Clown" die gisteravond in „Palace" werd vertoond. Het komt ons voor, dat 100 pCt. wel wat be scheiden is van het programma, want we zien het circus niet alleen in de arena, maar ook achter de schermen, iln de kleedkamers, in. het kantoor van den directeur en in al die geheim zinnige klatergoud-hoekjes, waaraan een circus zoo rijk is. Het is weer de bekende tegenstelling van den clown, die het publiek moet doen lachen, ter wijl hij in zijn hart huilt, zooals er maar weinig in de wereld gehuild wordt, maar het gegeven is hier op een andere wijze verwerkt, dan dat gewoonlijk gebeurt. Maar behalve dat verdriet komen er in deze film ook nog andere tragische dingen voor: moord en poging tot moord; valsche beschuldi gingen, waardoor een onschuldige tien jaren in de gevangenis moet boeten; berouw op het sterf bed en een edelmoedige redding. En dat alles krijgen we te zien tusschen wat echt' circus is door, na een kostelijk dressuurnummer met na gemaakte paarden; tijdens een evolutie op hst slappe koord, twintig meter boven den grond en voor een halsbrekende trapeze-sprong in de nok van het circus. En dat alles, dat bij de intrige hoort, wordt afgewisseld met velerlei circus-nummers, die er niet rechtstreeks bij hooren, maar daarom voor den circusliefhebber niet minder belangwekkend zijn. Waarlijk deze film geeft werkelijk op zn minst wat de reclame er voor belooft: 100 pCt. circus. Dat ze elkaar aan het slot krijgen hoeft zeker niet extra vermeld, dat hoort nu eenmaal bij een film. Van het bij-programma vermelden we alleen, dat we films te zien krijgen uit 1900—1905, 1910 enz. Wel een aardig idee, omdat we er uit zien den grooten vooruitgang op dit gebied in de laatste dertig jaar gemaakt. En dan eischt ditmaal het nummer „op het tooneel" een extra-vermelding, om de uitste kende wijze waarop de vier Symmeks hun num mer: elegante acrobatiek uitvoeren. Op deze wijze vertoond wordt de acrobatiek werkelijk tot iets schoons, dat gunstig afsteekt by den bombast dien we zoo vaak van die krachtmen- schen te zien krijgen, die er zoo dik bovenop UgOok als inleiding tot de circusfilm is het nummer van de vier Symmeks een mooi num mer. Liebeskommando was een film, die, vanwege het feit dat zij tijdens de zomermaanden werd uitgebracht, niet de belangstelling had welke zij door het grappig en geestig gegeven ver diende. Men beweert dat het verhaal zelf op authen tieke gegevens berust en dat de historie zich werkelijk zoo op de Militaire Academie te Wei- mar heeft afgespeeld. Of dat al dan met zoo is, doet weinig terzake, want het komt er m hoofdzaak op aan hoe het idee uitgewerkt is en dat kan men, zooals we reeds zeiden geslaagd noemen. Dolly Haas, die vrijwel altijd herin nert aan dat bekende gezegde van: „Mijn naam Haas en ik weet van niets steekt thans erg gunstig af in vergelijking met hetgeen zij tot nog toe te zien gaf. Over bravour en kwajon gensachtigheid beschikt zij in voldoende mate en wat zij aan postuur en uiterlijk tekort komt (soeciaal voor het spelen van deze rol) vult zij terdege met lef en branie aan. Verschillende goede vondsten verhoogen het amusement, dat het zien van deze film verschaft en daarom zal het menigeen plezier doen in de gelegenheid te worden gesteld deze prettige en grootendeels vlot verloopende geschiedenis alsnog te kunnen aaMarcTwhtrisch, die, vergissen we ons niet, in Das Lied ist aus, zoo voortreffelijk zong, laat ook In deze film van zijn prachtig geluid genieten en zingt een van de vele Schlagers, welke in de film voorkomen en die, hoewel reeds van middelbaren leeftyd, toch zeker nog met te oud zyn, om de aandacht te bebben' Den eigeniyken inhoud en het feit, dat Gustav Fröhlich en Tibor von Halmay de hoofdro.len spelen weet men ongetwyfeld nog van onze vo rige bespreking. Het voorprogramma geeft in zyn journaals verschillende Interessante bezienswaardigheden, waarby ook de door Polygoon opgenomen ge luidsfilm van den voetbal wedstryd Holland— Duitschland. De operateur heeft buitengewoon veel veine gehad, want beide door Holland ge maakte doelpunten heeft hy weten te snappen. Qp het tooneel werken de Baroetts in „Scan dal and Steps" dat men het best zou vertalen in: „smyt en kwak". Beschaafd is anders, doch gelukkig duurt het nummer niet lang en is men proep tot inlevering der Spaarboekjes tot en met 21 December 1932 voor rentebijschry- ving en controle by het agentschap te Haar lem, Gierstraat 14. spoedig van het zwaar onaesthetisch gedoe ver lost. Het overige gedeelte van het programma kan echter volwassenen een aangenamen avond be zorgen. Dit is de naam van het nieuwe orgaan van het Mannenkoor „Caecilia." Op 36-jarigen leeftyd begint het een „courant" uit te ge ven. Het eerste nummer bevat verschillende bijdragen, alsmede mededeelingen over het concert op 12 Januari a.s. Vi-ydagavond had in het gebouw St. Bavo een vergadering plaats van den Bestuursraad, onder leiding van den algemeen-voorzitter, prof. dr. Alph. Steger. Nadat de voorzitter met eenige toepasselijke woorden de aanwezige eerw. heeren Adviseurs en de bestuursleden der paroch. propagandaclubs welkom had geheeten, kregen achtereenvolgens het woord de secretarissen der parochiale clubs tot het voorlezen van de jaarverslagen. Uit de verslagen bleek wel, dat de ontplooide activiteit niet in alle clubs even groot was geweest, maar toch moest dankbaar worden erkend dat, met name, de clubs der parochies van St. Jan en van de H.H. Elisabeth en Barbara en de H. Liduina, van dienst te zien gaven, die bewondering af- van dienst te zi engaven, die bewondering af dwong. De verschillende verslagen, aldus besloot de vergadering op voorstel van den voorzitter, zullen worden vermenigvuldigd, en aan alle leden der clubs worden uitgereikt, tot onderlinge ken nisneming en wederzydsche onderrichting. Ten aanzien van de richtiynen voor de naaste toekomst, wekte de voorzitter nogmaals op tot het zich nauwkeurig houden aan hetgeen het reglement voorschrift in het artikel „Middelen". Drie punten worden daarin genoemd: le. het voeren van sociale propaganda in overleg met de betreffende organisaties; 2e. het voeren van poli tieke en verkiezingspropaganda in overleg met het bestuur der R.K. Kiesvereeniging; 3e. het steunen der katholieke pers en het verspreiden van goede katholieke lectuur. Ten aanzien van punt 1 werd door den heer Kuiper opgemerkt, dat de sociale organisaties hun eigen propaganda wenschen te voeren, dit moest door de prop. club dus worden beperkt tot datgene wat van haar gevraagd werd, teneinde geen ontstemming te wekken. Punt 2 komt in het jaar 1933 weer ten volle tot zyn recht. Met den voorzitter der R.K. Kiesvereeniging, dr. Koot, had prof. Steger reeds een eerste overleg gepleegd, en begin Januari zal dit worden voortgezet, tezamen met als on misbare „Dritte im Bunde" den heer Jos. Brink man, die zich daarvoor weer welwillend ter be schikking stelde. Punt 3 noemde de voorzitter meer dan ooit dringend noodig, gezien de groote activiteit die de niet-katholleken ontplooien ten aanzien van de propaganda van h d n lectuur by ónze geloofsgenooten. De bodem is thans door de omstandigheden geschikter dan ooit om het onkruid te doen ontkiemen, laten we zor gen tydig te wieden, en het goede zaad uit te strooien. De voorzitter wees met nadruk óp den plicht der Katholieken, om ook voor hun niet-Katho- lieke stadgenooten zorg te dragen. Zoovelen hun keren tegenwoordig naa rgeestelijk voedsel; laat ons het hun brengen, opdat ze zich niet alleen tevreden te stellen hebben met de kruimels die van onzen welvoorzienen geestelijken disch af vallen! De Kerk schryft aan de Bisschoppen en de Pastoors vóór ook aan de niet-Katholieken van hun diocesen en parochies zorg te wijden; staan wy hen daarin by, dat is onze plicht en ons recht, zooals de Paus bij herhaling zegt. Al zyn wy niet het georganiseerd leeken-apostolaat, ons werk is toch een waarachtig apostolaat, we hebben dus alle plichten en alle rechten die Pius XI ons in Encyclieken en Pastorale Brieven aanhoudend voorhoudt. Niemand late zich af- wyzen, maar ieder sta erop, dat hem of haar de toekomende portie apostolisch werk worde ge laten en geschonken! Voorzitter wees in dit ver band op het weekblad voor niet-Katholieken, „Op Korte Golf", dat in twee parochies wordt verspreid en vrucht draagt. Met groote waardeering werd geconstateerd, dat de parochieele club van het H. Hart weer nieuw leven wordt ingeblazen; aan Pater Dek kers, den geestelyk adviseur, bracht de voor zitter daarvoor byzonderen dank. Daarop hield de heer Jos. Brinkman een over zicht van h:.ljeen by de a.s. verkiezingsactie van de propagandisten weer zal gevraagd worden. De strijd zal moeilyker zyn dan ooit, zeide spreker. HU verwees naar de mooie openingsrede van prof. mr. Aalberse, voorzitter van den Partyraad, by de opening van zyn jongste vergadering uit gesproken, een rede waarin veel propaganda materiaal zit, en maande de leden aan om deze rede te bestudeeren en te gebruiken by hun huisbezoek. De heer Brinkman wees op den ach teruitgang van de katholieke huwelyken en van de geboorten by Katholieke gezinnen, en hy, de energieke leider van het R.K. Bevolkingsbureau, kan het weten! Hij spoorde aan tot opwekking der Katholieke kiezers om lid te worden van de r.K. Kiesvereeniging, besprak het samenstellen en schrijven van de lysfcen der parochian n die voor de verkiezing moeten bezocht worden, en nog enkele andere practische punten. Aan het einde deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur besloten had aan de propa gandisten in de tweede helft van April een aan genamen avond te verschaffen door een tooneel- uitvoering van beroepsartisten. Daarby zou, om het nuttige met het aangename te vereenigen, nog een hartig woordje vóór den stryd gespro ken kunnen worden. De leerzame vergadering was goed bezocht en werd te kwart vóór elf gesloten. Habich, Meidoornplein 48, ryw.belast.plaatje; Hendriks, Amsterdamschevaart 312, kano; Ver- meijs, Teylerstraat 59, muts; V. Nesten, Brou wersstraat 17, ryw.belast.plaatje; Laarschot, Voorzorgstraat 49, idem; Brink, Burgwal 105, schaar; Rygermeer, Schreveliusstraat 52, tasch- je; Vlist, Gierstraat 18, handschoen; v. d. Hart, Ursulastraat 17, idem; Jansen, A'damschevaart 38, handschoenen; Slooten, Korte Poellaan 15 rd., handschoen; Bekman, Beukenstraat 8, heerenhorloge. Secr.J. J. Loerakker, Leeuwerikstr. 13, Haarlem PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG Onze Gezellen IZwaluwen I 2 uur Onze Gezellen IIIN. A. 8. I 12 uur Vogelenzang IIIOnze Gezellen IV 12 uur Onze Gezellen AGeel-Wit A 3 uur H. B. C. B—Onze Gezellen B 1 uur Onze Gezellen-asp.H. B. C.-asp. 2 uur Het 2de elftal en het C.-elftal zyn vry. Het 4de elftal vertrekt om 11 uur vanaf de kerk. tegen bespottelijk lage prijzen. Verkoop onder garantie. Gekochte goederen worden gratis bewaard. Haarlem, Zijlweg 11, 23, 25, 30 DE EERSTE KATHOLIEKE FILM Aan den vooravond van de première van de eerste katholieke film „Kentering" past nog een kort woord over de opnamen van de film zelf. Zooals reeds werd medegedeeld, hebben de ma kers van de film Rome moeten bezoeken om de stof voor nun film te kunnen vinden, zy arri veerden daar juist in de woelige dagen, dat de verhouding tusschen Vaticaan en Italiaansche regeering op haar scherpst was en dit verhoog de de moeilykheden niet weinig. In het scenario immers wordt verondersteld, dat niemand min der dan twee Pausen een rol zouden spelen in „Kentering", n.l. Paus Leo XIII, die de Ency cliek Rerum NoVarum uitzond en de huidige Paus Pius XI, die Quadragesimo Anno uitvaar digde. Voor den overleden Paus Leo moest uiter aard een „acteur" worden genomen. Voor onzen thans regeerenden Paus was dit echter niet noodig. De Romeinsche reis is reeds daarom niet tevergeefs geweest, omdat de filmpelgrims terugkwamen met een flinke hoeveelheid levend „Paus-materiaal", dat men dan ook in de film te zien krygt op het moment, dat de groote kentering in de sociale verhoudingen zich vol trekt. Behalve het Vaticaan en de Paus zelf, was daar ook het St. Pietersplein en de Sin Pieter. die „genomen" moest worden en niet in hun gewonen staat, maar ditmaal in hun „rol". Het geschiedt n.l. dat vanuit Nederland een duif opstygt, bode der verlangens, die naar Rome vliegt en boven het Sint Pietersplein zweeft om zich neer te laten voor het raam van 's Pausen werkvertrek. Deze duif, die de gedachten der arbeiders verbindt met de gedachten des Pau sen, voert ons dus naar Rome en cirkelt boven de H. Stad, terwyl de filmcamera haar bespiedt op het groote Sint Pietersplein. We zullen U niet vertellen van de strubbe lingen, die een duif een aantal onvermoeibare jonge menschen kan berokkenen, maar ook deze duiven-scène was een van de vruchtbaarste ge volgen van het Romeinsche bezoek. Men zal dit kunnen aanschouwen als de film loopt, morgenavond 8 uur in gebouw St. Bavo. De vereeniging van R. K. Gemeenteraads leden in den Statenkieskring Leiden houdt een algemeene ledenvergadering te Lelden op Dins dag 13 December des namiddags 7 uur in Café-Restaurant „den Burcht", Brugsteeg 14. De agenda vermeldt o.a. het voorstel tot aan sluiting by de Federatie van Bonden en Cen trales van R. K. Gemeenteraadsleden in Neder land en een inleiding over „De financieele ver houding tusschen Ryk en Gemeente," te hou den door den heer J. M. van Sas, Chef van de afdeeling Financiën van de gemeente-secretarie te Maastricht. Het bestuur verwacht in deze vergadering niet alleen alle leden, doch al degenen die lid dezer vereeniging kunnen zyn, doch nog buiten haar gelederen staan. Er is ter vergade ring gelegenheid zich op te geven. Aan het lidmaatschap zyn vele voordeelen verbonden: voorlichting van bovenaf en onder linge voorlichting. De contributie 1.50 per jaar) is zeer laag en kan geen beletsel zyn tot de vereeniging toe te treden. Mochten er gemeenteraadsleden zyn, die door werkloosheid, crisisnood e.d. dit bedrag niet kunnen missen, dan heeft de Kiesvereeni ging, welke hen naar den gemeenteraad af vaardigde den plicht, die personen in de ge legenheid te stellen, zich voor hun taak te bekwamen. Het onderwerp, dat in de vergadering van Dinsdag ingeleid zal worden, is zeer belangryk en de inleider is deze stof volkomen meester. zy, die als reserve op een verkiezingsiyst van de R. K. Staatsparty voor den gemeenteraad voorkomen kunnen buitengewoon, niet contri- butie-plichtig, lid der vereeniging voor R. K. Gemeenteraadsleden worden en zyn tevens ter vergadering uitgenoodigd. In de kunstzaal van F. H. Smit, Gr. Hout straat 69, zal van 10—24 December een grafiék- exposltie gehouden worden van het werk van L. Schrikkel. Gebouw „St Bavo" Bestuur Ziekenfonds „Onderling Hulpbetoon", 8 uur „Geel-Wit", 6 uur Gewone, zittingen 4 en 7 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen by mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 10—12, 24 en 8—9 uur. Zaterdags van 10—12 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. Vertooning film „Ken- Sociëteit „St. Bavo" tering", 8 uur. Gem. Concertgebouw Namiddagconcert door de H. O. V., half 3 uur.- Stadsschouwburg Operettevereeniging „Haar lem" Opera Martha", 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 11.30, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Sociëteit „St Bavo" R.K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur R.K. Bevolkingsbu reau, 8 uur Gemengd Koor „Onder Ons" 8 uur. Stadsschouwburg Mij. tot bevordering der toonkunst „Hollandsch Strykkwartet" 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Biscchoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat I, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes lederen dag van 1012, 24, 89 uur. Zater dags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haarlem, Tel. 11671. De Zondag- en Nachtdienst der Apotheken wordt deze week tot en met Vrijdag waargeno men door: Duym en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378 en door de firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, telefoon 10354. De Bibliotheken zijn geopend: BIBL. GEN. DE LA REIJSTRAAT 17: DINSDAGAVONDS 8)4—9H uur VRIJDAGAVONDS 8)4—9H uur DINSDAGMIDDAGS 4—5 uur 8IBL. HAGESTRAAT 49: WOENSDAGMIDDAGS 2y,-A uur «Voor schoolkinderen) WOENSDAGAVONDS v. 7^—8)4 uur VRIJDAGAVONDS van 7148y, uur BIBL. N. GROENMARKT 22: WOENSDAGMIDDAGS 4 uur «Voor schoolkinderen) WOENSDAG AVONDS 7)4—9 uur BIBL. KLARENBEEKSTRAAT 60: WOENSDAGMIDDAGS 1)4—214 uur01* WOENSDAGAVONDS 7)4—9 uur Op het Lorenzplein zijn vannacht gevonden drie bakken met pap-flesschen, welke bevatten 39 leege en 7 volle flesschen. Nu het Burgerlyk Armbestuur met ingang van 1 Januari a.s. ophoudt te bestaan cu vervan gen wordt door den Dienst voor Maatschap- peiyk Hulpbetoon, hebben de leden van het Burgerlyk Armbestuur van het College van B- en W. aanzegging ontvangen, dat hun functie met ingang van dien datum ophoudt te bestaan en dat het College hun dankbaar is voor de bewezen diensten. Reeds werden vier contróleurs benoemd van den Dienst voor Maatschappelyk Hiilpbetoon, het zyn de heeren H. A. Mon, te Leiden; C- Koker, te Eindhoven; M. Peters, te Haarlem en J. Maas te Haarlem. Geboren; 7 Dec.: E. MattemanPolak d; 8 Dec.: E. L. L. KootKooijmans z; M. Hoff man—v. d. Hoop d; A. VisserSchnorr z; A. Meyer—van Dyk d. Overleden: 8 Dec.: K. Mentinkberg—Stam. 78 j.; Prinsessekade; A. van Hof ten 62 j„ Paul Krugerstraat; D. ter MeulenAsjes, 46 j, Scho- terweg; A. S. Oudshoornvan Es, 39 j, Kam perlaan; IJ. L. Schotanusv. d. Meulen, 86 j., Schotersingel. 9 Dec.: C. Cobelens 68 ,i-> Eilderdy kstraat. Vorig* koereen staatsieenineen 5% Nederland 1919 1 y, Nederland 1918 4% Nederland 193i i% Nederland 1932 1)4 N-lnd. 1826 AJO Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-M. 103 102H 94 55 55 64 Industrieën Unilever 10514 Calve Delft 62 lig KunstzUde 42)4 Var Berkei's Fat. 17)1 Nieuwe Pbllipe 126 h KUcn Accoustlek 3)ü Ned. Ford U3 industr Buitenland Anaconda 16X Bethienero Steal 15)4 O S. Steel 3 O S Leather 4 intern. Nickel 8)4 Mllnhouw Boeton Mijnbouw 15 Aig Ëxpioratie 125 üediang Lebnng 89 Petroleum Ja noes 17 Kon 311* 143 Peria» 81 Peuctawe 6 Continental OU tH» 103 10 H 10 X, 10154 93)4 54 55 64)4 106)4 62 42)4 1714 1204 3 113 16% ItXa 33)» 4 8H 14X 125 17 145 78 5 6)4 Shell Union OU Rubber A dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubber Serbadjadl Sllau Allied Intercontln. Rubber •••••••••••••••A Vorige Soe-sen 5«X« 5)4 59 H 39X 27 19 ló 33 22 1)4 Scheepvaart Javt Ch Japan 33 Holi. Amerika Lijn 3)4 Dito Oem eigene! 3)4 Kon. Ned. Stoom b. 17)4 Scheep vaart-ünlr. 59)4 Suiker a. A 167X Jav Cultuur 98 N. L S. 074 Poerworedje 6X Vorstenlanden 40 Action* Idem 25 Tabak Den Batavia 138 Oude Dell U4X Oostkust 15 Senembab 126 Spoorwecen Onion Pacific 71X Wabash 2X Brte 5X Kansas Olt» South South. 6X 59)4 39X 27 19 16 33 22 1)4 33 3 H 3X 17)4 60H 170 98 40 139X lli>4 15 126X 74X 2 X 6 8 7 'e A.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2