Duitschland krijgt gelijk recht Duitschland weer naar Genève VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS „Bl&uwhemden" in China Moskou zuivert Amerika blijft hard Het nieuws van heden ALLE ONDERHANDELAARS TEVREDEN PARITEITS-FORMULE GEVONDEN De Communisten flink aangepakt DE BAROMETER MAANDAG 12 DECEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Een hoopgevend succes Het Weer Geheime fascistische organisatie tegen de geweldpolitiek van Japan Vóór alles gestrengheid! lllliË Ernstig bootongeluk in Joego-SIavië Scherpe bewaking van Roosevelt Reeds nu is de nieuwe president vergezeld van detectives HOOVER IN ACTIE Kroonraad in Perzië De spanning tusschen Londen en Teheran «iers in de verschillende landen ook mogen De slotverklaring der Vijf De tekst der formule Hoe de overeenkomst tot stand kwam In 1933 groote uitsluiting De beteekenis der overeenkomst Betaling zonder voorwaarden gehandhaafd Engeland niet gelukkiger Hoover onverbiddelijk Generaal Su Ping Wen naar Europa? Japan ziet het liever niet! DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN DRA15WA-vanVALKENBURG>- LEEUWARDEN Ernstige verdenkingen Oorlogsslachtoffers Het Japansche bloedbad in China NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18251 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De officieuse vijfmogendhedenconferentie te Genève is na veel up- en downs ten slotte met succes bekroond. Duitschland kal weer aan de werkzaamheden van de ontwa peningsconferentie deelnemen, en wel onmid dellijk. Juist om dit doel te bereiken werd de officieuse bespreking op touw gezet, want zon der de medewerking van Duitschland zou de ontwapeningsconferentie tot machteloosheid zijn gedoemd. De van ergernis over zijn stelselmatige Verongelijking weggeloopen zoon is weer naar huis teruggekeerd. En al zijn de tijden er niet haar om een vetgemest kalf tg slachten er zijn tegenwoordig alleen nog maar magere koeien toch mag de vaderlijke Ramsay Mac Donald blij zijn met dezen gunstigen uitslag Van zijn geduldige en verzoenende bemiddelings pogingen. Al komt het grootste deel van de eer Van het bereiken der overeenstemming toe aan Engelands onvermoeide bemoeiingen om de Fransch-Duitsche meeningsverschillen te over bruggen, ook de Duitsche minister van buiten landsche zaken von Neurath en Herriot en zijn helpers mogen een gedeelte van die eer voor zich opeischen. Immers zoowel Duitschland als frankrijk hebben concessies moeten doen om die bemoeiingen vruchtbaar te maken. Wij wil len niet ontkennen, dat door de thans getroffen overeenkomst slechts principieel aan de over wonnenen uit den wereldoorlog gelijk recht Wordt toegekend, en dat de practische toepas sing van dit principe nog zóóveel moeilijkheden zal kunnen opleveren, dat het uiteindelijk suc ces der ontwapeningsconferentie allerminst ver zekerd mag worden geacht, doch niettemin mee- hen wij toch, dat de kans op een af en toe bijna Zeker schijnend échec der ontwapeningsconfe rentie door deze eerste principieele overeenstem ming in niet geringe mate verminderd is. Wanneer men bedenkt, dat, toen Von Papen te Lausanne duidelijk en klaar den Duitschen pa- riteitseisch lanceerde, Frankrijk over het pari teitsbeginsel zelfs niet wilde denken, laat staan discussieeren, en Sir John Simon zich nog ter- Wille van Frankrijk meende te moeten uitput ten in voor Duitschland hoogst onaangename juridische spitsvondigheden, dan zal men toch hioeten toegeven, dat er een gelukkige evolutie ln den gedachtengang op dit punt heeft plaats gehad. Het lijdt geen twijfel, dat de Amerikaan- eehe crediteursstok achter de deur een heilza- hien invloed op de ontwikkeling der ideeën heeft gehad. Immers, hoe zouden Engeland en Frank rijk nog op een bevredigende herziening van *ie oorlogsschuldenregellng met Amerika mogen bopen, indien de ontwapeningsconferentie nu reeds als een hopeloos wrak gereden wagen had moeten worden achtergelaten aan de oevers van bet meer van Genève? Duitschland eischte de erkenning van zijn gelijk recht als vaststaand uitgangspunt voor een vruchtbare voortzetting der ont wapeningsconferentie, Frankrijk daarentegen Wilde deze erkenning slechts zien als een moge lijk eindresultaat dier conferentie zelf. In de ''bans door de groote vijf afgelegde verklaring Wordt de rechtsgelijkheid der in den wereldoor log verslagenen tot een der grondbeginselen der Conferentie gemaakt, hetwelk gewaarborgd zal moeten worden door een aan alle naties veilig heid biedend systeem. Van een de internatio nale veiligheid ernstig in gevaar brengende her bewapening van Duitschland, het spookbeeld. ^at Frankrijk steeds voor de verschrikte oogen beeft gespeeld, zal dus niets mogen komen. Bovendien hebben terwille van die door klankrijk en ook door Engeland bezorgd nage leefde veiligheid allen nog eens uitdrukkelijk beloofd bij mogelijk voorkomende geschillen nimmer hun toevlucht tot geweld te zullen ne- nien. Een hernieuwing dus van de plechtige belofte, welke zij in het Kellogg-pact hebben afgelegd. Ten slotte verbinden de groote vijf ach met de andere op de conferentie vertegen woordigde staten er naar te streven, dat direct een conventie wordt opgesteld, welke voorziet lrL een werkelijke vermindering en beperking ^er bewapening en gelijktijdig in een toekom- skge herziening, met het doel tot verdere ver gadering te komen. Belangrijk is, dat deze °Vereenkomst niet als die van Lausanne rati- 'catie van de diverse parlementen behoeft om efinitief bindende kracht te krijgen. De gentle- Ir'en bebbsn dit keer geen stiekum achterdeurtje opengehouden om er stilletjes tusschen uit te ■bnnen knijpen. De diplomatieke goochelaars bij deze séance eens werkelijk „ohne bwindel und ohne doppelten Boden" te werk Segaan. Zij konden dit te gemakkelijker, om- a het verkondigde principe hen nog niet tot aanvaarden van alle mogelijke practische Passingen daarvan verplicht. Ba het principieele „fair play" blijft de moge- Jfcheid van allerlei chicanes in de practijk °g open, maar laten wij hopen, dat de toe- adering tusschen Duitschland en Frankrijk, e be thans weer voortgang heeft gemaakt, zal 0rden bestendigd. Waar een wil is, is een Weg. De ontwapeningsconferentie was vastge- °°Pen, omdat de onwil onoverwinnelijk scheen, bans heeft zij den weg, door goeden wil ge- weer teruggevonden, den weg, die naar Cen werkelijk ongewapende vrede leiden kón. der gegeven omstandigheden mag men armede tevreden zijn, hoezeer de onverzoen- steigeren. Mocht de practische toepassing van het officieel erkende gelijkgerechtigdheidsbe ginsel tot ernstige meeningsverschillen aanlei ding geven, dan zal binnen het kader der ont wapeningsconferentie onder voorzitterschap van Henderson opnieuw een conferentie worden belegd, zoodat Duitschland dan niet meer uit Genève zal kunnen wegloopen, zonder zijn mo reel aanzien te schaden. Het is alleen maar jammer, dat dit slechts mondeling en met schriftelijk werd gestipuleerd, want sommige persstemmen uit Duitschland verraden een mentaliteit, welke maar al te geneigd blijkt tot een herhalen van het verstoppertje-spelen, dat thans zoo'n succes heeft gehad. SJANGHAI, 10 Dec. (Reuter) Het bestaan van een geheime fascistische organisatie in China, de „blauwhemden" wordt thans alge meen erkend, ondanks de tegenspraken van officieele zijden. Déze organisatie heeft zich ten doel gesteld: 1) Het vormen van een geheime po'itieke partij met 10.000 actieve leden in alle deelen van China, gesteund door 300.000 man gewa pende leden. 2) Het verkrijgen van een tweederde meer derheid in de commissie, die Kwomintang- partij controleert, welke op haar beurt toe zicht uitoefent op de nationale regeering. 3) Het toepassen van wetten en verbodsbe palingen nog strenger dan dit in Rusland ge schiedt. De leden der partij moeten afstand doen van alle persoonlijke gemakken en rijkdom men. De toenemende invloed van deze fascistische partij is een gevolg van de geweld-politiek van Japan en de houding van de regeering van Kanton, zy vindt haar oorsprong in eer, vertrouweiyk memorandum, dat door den chef van den generalen staf van het nationalisti sche leger aan maarschalk Tsjang Kai Sjek, den feitelijken president van China, en aan den minister van oorlog was gericht, waarin de zwakheid van de tegenwoordige Kwomin- tang-organisatie wordt uiteengezet en waarin wordt aangedrongen op de noodzakelijkheid van het oprichten eener krachtige politieke partij. In het memorandum wordt voorts verklaard, dat de Kwomintang het vertrouwen van het land heeft verloren, daar ze uit te weinig eer- ïyke werkers bestaat. Wat China noodig heeft, aldus het memo randum, zyn leiders met den moed van een Gandhi en een partij-organisatie nog beter gedisciplineerd dan de communistische party in Rusland. Het memorandum stelt verder voor een be perkt bedrag vast te stellen als particulier be zit en alles wat daarboven gaat automatisch Verwachting: Meest matige, Oostelijke tot Zuid-Oostelijken wind, licht tot half z= bewolkt, droog weer, lichte tot matige vorst des nachts, overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. =j Hoogste barometerstand: 774.2 m.M. te Budapest. Laagste barometerstand; 750.4 m.M. te Isafjord. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt op 12 December te 10.16 uur aan alle posten; „Attentie- sein neer!" Zon op 8.02, onder 3.45. Volle Maan H Dinsdag v.m. 2.41. Licht op 4.15. trein stoppen tot de trein van Roosevelt voorby was. Roosevelt moet zich aan al deze maatregelen onderwerpen en als hij plannen maakt, die naai de meening van de veiligheidsagenten onge schikt zijn, moet hij deze wijzigen. Als hij in het Witte Huis geïnstalleerd is, zal niemand Roosevelt mogen naderen met de han den in de zakken, om te voorkomen dat er met een verborgen pistool een aanslag op zijn leven zal gepleegd worden. Deze veiligheidsdienst is ingesteld, nadat drie der vroegere presidenten, n.l. Lincoln, Garfield en McKinley door een aanslag om het leven ge komen zijn. aan de schatkist der partij te doen komen. Alle onroerende goederen der leden moeten ingeschreven worden bij de party en de op brengst daarvan gedeponeerd worden bij de Centrale Bank van China. Ieder lid, dat zijn bezit onjuist opgeeft, zal zwaar gestraft worden; zonder toestemming van het bestuur zal men niet uit de partij mogen treden. De naam „blauwhemden" is gekozen omdat blauwe kleederen in China by ceremonieele plechtigheden worden gedragen. Bovendien moeten alle leden in China ver vaardigde kleeren dragen om de nationale in dustrie te bevorderen. BELGRADO, 10 Dec. (Reuter). Op het ri viertje Neretva naby Buna is een bootje om geslagen, waarin zich 12 personen bevonden. Slechts een hunner wist zich te redden. De overige elf personen zijn verdronken. ATHENE, 10 Dec. (V. D.) Het Grieksche vrachtschip „Timios Stavros" is in een zwaren storm by Zakynthos vergaan. Twee leden van de bemanning verdronken, terwyl de overige 23 zich in een boot konden redden. NEW YORK, 10 Dec. (Reuter.) Ofschoon de nieuwe Amerikaansche president Roosevelt zyn functie voorloopig nog niet zal aanvaarden, is er reeds een uitgebreide veiligheidsdienst voor hem georganiseerd, die hem nu reeds bewaakt en beschermt. Dag en nacht wordt hij door geheime agen ten in het oog gehouden en op al zijn tochten wordt hij door hen begeleid. Gedurende zijn jongste bezoek aan Warm Springs (Georgië) werd Roosevelt door drie de tectives bewaakt. De eene ging in het huis van Roosevelt, de tweede bleef buiten en de derde bewaakte de omgeving. Zoodra de duisternis was ingevallen werd een groot zoeklicht in werking gesteld, dat de ge- heele omgeving verlichtte, zoodat niemand on gezien kon naderen. Toen Roosevelt per trein op weg was naar Georgië werd de geheele spoorlyn onderzocht en de geheime agenten reden in een kleine electrische locomotief voorop en lieten iederen LONDEN, 10 Dec. (V. D.) De correspondent te Washington van de „Times" verneemt, dat Hoover zich op grond van zijn laatje nota be reid heeft verklaard, den geheelen iconom'srhen toestand in samenwerking met Engeland door een daartoe geschikte commissie te doen onder zoeken. Deze commissie is de Internationale Ec. Conferentie. Hoover zou den wensch koes teren zoo spoedig mogelijk een Amerikaan sche delegatie te benoemen, die voornamelijk zal bestaan uit vooraanstaande democraten Het zou daarbij de bedoeling zijn de kwestie der buitenlandsche schulden te behandelen in ver band met de tastbare tegenprestaties ten gun ste der Amerikaansche waren, zooals dat ver meld wordt in de Amerikaansche nota. Hoover zou er grooten prijs op stellen, dat de conferen tie zoo spoedig mogelijk bijeenkomt. Hy zal daarom niet eerst met Roosevelt in verbinding treden, doch in verband met den ernst van den toestand alleen met het Congres onderhandelen. LONDEN, 10 Dec. (Reuter.) Uit Teheran wordt gemeld, dat de Sjah van Perzië gisteren avond een Kroon raad heeft gehou den. Besloten werd de gouverneurs der provincies terstond tot een conferen tie in Teheran by- een te roepen. De Sjah vreest name- lyk, dat de tus schen Engeland en Perzië ontstane spanning, de acti viteit der roover- benden in de pro vincie zal aanwak keren, waardoor de bezittingen van de Anglo Persian Oil Cy in gevaar zou den kunnen ko men. De politie heeft opdracht ge kregen bizondere maatregelen tot bescherming der Riza Khan, Sjah van Perzië Engelsche eigen dommen te nemen. Samenscholingen in de om geving van het Britsche gezantschap of by de consulaten zijn verboden. lijk, e en de chauvinistische stokpaardjes-bery- GENÈVE, 11 Dec. (V. D.) De Rijksregeering heeft Zondagmorgen den te Genève vertoeven- den Duitschen minister voor Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat het Duitsche kabinet de gisteren bij de besprekingen der vyf mo gendheden uitgewerkte nieuwe regeling inzake de kwestie der rechtsgelykheid aanneemt en verklaart tevens, dat Duitschland hierdoor weer zial deelnemen aan de Ontwapeningsconferen tie. De inhoud der nieuwe formule houdt in wezen in, dat een der grondbeginselen der Ontwapeningsconferentie is, Duitschland en den anderen ontwapenden mogendheden rechtsge lijkheid te waarborgen binnen een systeem, het welk gelyke veiligheid voor alle naties biedt. GENÈVE,, 11 Dec. (V. D.) De slotverklaring der vijf mogendheden inzake de gelijktijdige regeling der kwesties betreffende de rechts gelijkheid en de veiligheid is Zondagmiddag in Hotel Beau Rivage door de vertegenwoordi gers der vijf staten onderteekend. De Engel sche, Fransche en Duitsche delegatie publi ceerden tegelijkertyd den tekst van het defi nitieve accoord in de drie talen. Het accoord is als volgt geformuleerd: 1. De regeeringen van het Vereenigd Ko- nikryk, Frankryk en Italië verklaren, dat een der grondbeginselen der Ontwapeningsconfe rentie zal moeten zijn de rechtsgelykheid van Duitschland en de andere by verdrag ontwa pende staten te waarborgen, en wel volgens een systeem, dat aaien naties veiligheid biedt en dat dit principe in de overeenkomst, welke de besluiten der Ontwapeningsconferentie bevat, belichaamd zal worden. Deze verklaring sluit in, dat de bewapeningsbeperkingen voor alle staten in de tot stand komende ontwapenings overeenkomst zullen moeten zijn opgenomen. Er bestaat overeenstemming omtrent het feit, dat de manier waarop deze rechtsgelijkheid zal worden toegepast op de Conferentie zal worden besproken. 2. Op de basis van deze verklaring heeft Duitschland zich bereid verklaard, weer aan de Ontwapeningsconferentie deel te nemen. 3. De regeeringen van het Vereenigd Ko ninkrijk, Frankrijk, Duitschland en Italië zyn bereid, gemeenschappelijk met alle andere Europeesche staten nogmaals plechtig te be vestigen, dat zij onder geen omstandigheid zul len trachten huidige of toekomstige kwesties tusschen de ondergeteekenden met geweld op te lossen. Een en ander mag niet vooruitloopen op een nadere bespreking inzake de kwestie der veiligheid. 4. De vijf regeeringen der Vereenigde Staten, van het Vereenigd Koninkryk, Frankuik, Duitschland en Italië verklaren, dat zij beslo ten zijn ter Conferentie gemeenschappelijk met de andere daar vertegenwoordigde mogendhe den het daai-heen te leiden, dat onverwijld een overeenkomst wordt uitgewerkt, welke een we- lyke vermindering en begrenzing der bewape ningen tot stand brengt en tegelykertijd voor ziet in een toekomstige herziening met het doel om te komen tot verdere vermindering. W. g.: I. Ramsay MacDonald, voorz., Nor man H. Davis, John Simon, I. P. Boncour, C. von Neurath, Aloisi. In den loop van den nacht werd uit Parys en Rome medegedeeld, dat de Fransche en Italiaansche regeeringen de in den loop van Zaterdag uitgewerkte formule betreffende de rechtsgelijkheid aannemen. Daarmede hadden alle vijf aan de besprekingen deelnemende mo gendheden de nieuwe formule voor de regeling der kwesties inzake rechtsgelijkheid en veilig heid aangenomen. De vijf mogendheden waren Zondag opnieuw byeengekomen voor een nieuwe definitieve be spreking. In aansluiting daarop vond een dejeuner plaats by MacDonald. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken von Neurath is hedenavond om 6 uur uit Genève vertrokken en zal Maandagmiddag te Berlyn arriveeren. De Duitsche regeering zal a.s. Dinsdag voor Het centraal comité van de Russische com munistische partij heeft besloten in den loop van het jaar 1933 tot een „zuivering" van de partij over te gaan. De officieele „Pravda" meldt, dat deze zuive ring verbandt houdt met den politieken toe stand op het platteland. Het blad schrijft, dat opnieuw in de collectieve bedrijven sabotage is vastgesteld, waaraan ook ambtenaren heb ben deelgenomen. Het betreft hier voorname- lyk aanhangers van de rechtsehe oppositie. De vorige uitsluiting van communisten in Rusland had in 1929 plaats. Zij ging toen voornamelijk tegen de toenmaals door Trotzki aangevoerde zoogenaamde linksche oppositie. de eerste maal weer deelnemen aan de bijeen komst van het presidium der Ontwapenings conferentie. Zoowel Dinsdag als in de op Woensdag te houden zitting van de Hoofd commissie zal Duitschland vertegenwoordigend worden door den gezant von Weizsacker. MacDonald en Paul Boncour zullen eveneens in den loop van Zondagavond uit Genève ver trekken. GENÈVE, 11 Dec. (V. D.) Van de in den afgeloopen nacht tot stand gekomen overeen komst tusschen de vijf mogendheden moet de Engelsche tekst als de officieele beschouwd worden. Het eerste punt der verklaring is bijna gelijk aan de formule van Herriot, doch op Duitsch verlangen is dit punt aldus gewyzigd, dat-de gelijkgerechtigheid niet als een der „doelein den" maar als een der „grondbeginselen" der Ontwapeningsconferentie wordt beschouwd. Voorts is op Duitsch verlangen Ingevoegd, dat dit beginsel in de toekomstige Ontwapenings conventie dient te worden opgenomen. Het derde punt is gebaseerd op het voorstel van Sir John Simon en heeft de strekking, als aanvulling van het Kelloggpact en rekening houdend met de ervaring van het Japansch- Chineesche conflict, niet alleen oorlog, maar ook het toepassen van geweld bij de oplossing van politieke conflicten uit te sluiten. Ten aanzien van het vierde punt wordt erop gewezen, dat het opnemen van de verplichting van Duitschland om te ontwapenen overbodig zou zijn geweest, aangezien Duitschland reeds zoo goed als geheel ontwapend is. Op verlangen van MacDonald heeft aan de slotzitting der Vyfmogendheden-bespreking ook de voorzitter der Ontwapeningsconferentie, Ar thur Henderson, deelgenomen. Uitvoerig werd nog gesproken over de mogelijkheid om het tempo van de werkzaamheden der Ontwape ningsconferentie te bespoedigen. De plenaire conferentie zal in het midden van Januari weer bijeenkomen. Een voorstel van Fransche zijde om aan de toekomstige besprekingen der vijf groote mogendheden ook den eersten rap porteur der Ontwapeningsconferentie, Benesj, te laten deelnemen, werd door de aanwezigen in de zitting van heden afgewezen. In internationale kringen ziet men in de nieuwe overeenkomst in de eerste plaats de theoretische erkenning der Duitsche rechtsge lykheid. Zoolang er geen nieuwe Ontwapenings conventie is, blijven echter de bestaande ver plichtingen voor Duitschland voortbestaan. De definitieve stand der Duitsche bewapening is afhankelijk van het lot der Ontwapeningscon ferentie. Indien deze muslukt, dan zou Duitsch land na de overeenkomst van thans zijn volle vrijheid van handelen hebben gekregen. WASHINGTON, 12 Dec. (V. D.) Van de zijde van het Amerikaansche Staatsdeparte- ment wordt medegedeeld, dat de Amerikaan sche regeering de in 15 December a.s. verval lende betaling van den Franschen schulden- termijn niet zal aanvaarden indien Frankryk bepaalde voorwaarden aan de betaling knoopt. Wanneer de schuldenaars-landen de Decem- ber-betalingen voldoen, geschiedt dat op hun eigen verantwoordel;kheid en met de nadruk- kelyke verklaring, dat elke voorwaarde door de Amerikaansche regeering wordt afgewezen. PARIJS, 11 December (Reuter). Omtrent de besluiten, welke de heden gehouden kabinetsraad genomen heeft in verband met het schulden- vraagstuk, wordt door „Havas" bericht, dat de ministers met algemeene stemmen te kennen hbben gegeven, dat Frankrijk verplicht is den termyn van 15 December groot 19.800.000 dol lar, te voldoen. PARIJS, 11 Dec. (Reuter). Morgenmiddag 3 uur zal Herriot in de Kamer uiteenzetten, dat de regeering besloten heeft de 15 December ver vallende betalingen te voldoen; ten eerste om de parallel tusschen de besluiten van de Britsche en Fransche regeering ten aan zien van het schuldenvraagstuk te bewaren en aangezien de tweede Amerikaansche nota een meer vriendschappelijk karakter had dan de eerste, hetgeen nog werd versterkt door de laat ste besprekingen met Washington; ten tweede, daar een serieuze toenadering merkbaar is tusschen het standpunt van de re geering en de commissies van financiën en bui tenlandsche zaken van de Kamer, zooals blijkt uit de gemeenschappelijke motie dezer commis sies. Herriot zal de vertrouwensmotie stellen. Voor den kabinetsraad hedenmiddag heeft Herriot een langdurig onderhoud gehad met den Britschen gezant Tyrell, waarop een absoluut gelijke actie van de regeeringen te Parijs en Londen ten aanzien van het schuldenvraagstuk is vastgesteld. LONDEN, 11 December. (Reuter). In het Britsche antwoord aan Amerika inzake het schulden-vraagstuk wordt verklaard, dat de Britsche regeering de betaling van 15 Dec. niet beschouwt als een betaling van rente, doch als een terugstorting van een deel van de hoofd som. Na een conferentie met Hoover en Ogden Mills heeft staatssecretaris Stimson het ant woord op de laatste Engelsche schuldennota opgesteld. De Amerikaansche regeering kan het accepteeren van de December-betaling van geen enkele voorwaarde afhankelijk maken. De president heeft niet de bevoegdheid, verdrags bepalingen zonder toestemming van het Con gres te wijzigen. De Amerikaansche regeering neemt aan, dat de Engelsche regeering de De- cemberbetaling zal doen in overeenstemming met de bepalingen van de schuldenovereen komst. Zij beschouwt de in de Engelsche nota genoemde voorwaarden slechts als een uiteen zetting van het Engelsche standpunt en van de stappen, die men van Britsche zijde later denkt te doen. WASHINGTON, 11 Dec. (V. D.) Naar wordt medegedeeld zal de regeering Hoover de voor waarden, die van Fransche zijde aan de beta ling der schulden worden geknoopt, o.a. dat Hoover zijn medewerking zal verleenen aan het houden van een wereld-schuldenconferentie, afwijzen. TOKIO, 10 Dec. (Per telefoon). Naar thans bekend wordt kreeg de Japansche zaakgelas tigde te Moskou op 8 December j.l. opdracht, van de Sovjetregeering de uitlevering van den Chineeschen vrijscharen-generaal Su Ping Wen te eischen. Karachan, de leider van de Verre Oosterafdeeling van het Volkscommissariaat van Buit. Zaken weigerde echter. Hierop ver zocht de zaakgelastigde de Sovjet-regeering Su Ping Wen te intemeeren daar te vreezen was, dat hij in Europa of China anti-Japansche propaganda zou drijven. Hierop werd door de Russen geen antwoord gegeven. Men vermoedt hier echter wel, dat de Sov jet-autoriteiten in Siberië Su Ping Wen bui ten medeweten van Moskou, verlof hebben ge geven naar Europa te reizen. (Unted Press) Duischland krijgt igelijk recht. Elf personen verdronken bij een boot-ongeluk in Joego-SIavië. Geheime fascistische organisatie in China Maria-verschijningen bij Dinant? Het Belgisch kabinet demissionnair? Twee districtsdagen der Duitsche communisten ontbonden. In Perzië is een Kroonraad gehouden. Hoover over de Economische Wereldconferentie Joegoslavisch schip van den ketting; manschap pen zonder middelen. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Brutale overval te Oldenzaal. Cocaïne-handelaar te Enschede aangehouden. Naar overeenstemming in de Rijnvaart? De Eerste Kamer over het ontwerp tot heffing van opcenten op invoerrechten. Kind te Wassenaar doodgereden. Het vijftien-jarig bestaan der Ned. Kamer van Koophandel in België. Het conflict in den visch-export. Glasfabrieken te Nieuw-Buinen worden ge sloten. Oostenrijk wint met 61 van België. Voetbal op het Olympisch program? Dag voor R. K. Voetballeiders. O DORTMUND, 10 Dec. De partijdag van het district Ruhrgebied der K.P.D., die heden zou worden gehouden, is kort na de opening ge staakt op bevel van den hoofdcommissaris van politie te Dortmund wegens ernstige ver denking van voorbereiding van onwettige maat regelen. De namen der gedelegeerden werden genoteerd en zij zelf gevisiteerd. Incidenten hadden niet plaats. Te Stetting is ontbonden de Pommersche districtsdag der communistische partij. Te Erfurt (Wurtemberg) is in den afgeloo pen nacht een groot aantal leden van den ver boden Bond van Roode Frontstrijders door de politie verrast bij het houden van terreinoefe ningen. Het kwam daarbij tot een gevecht met de politie, waarin een Roode Frontstrijder werd gewond aan den arm, terwijl een ander een schampschot opliep. In totaal werden 29 personen gearresteerd, terwijl veel materiaa' en wapenen in beslag werden genomen. LONDEN, 11 Dec. (Reuter.) De Chineesche legatie publiceert de volgende mededeeling: ce jongste officieele statistieken toonen aan, dat 58.248 menschen zyn gedood door de Japansche troepen en agenten sedert 18 September 1931. Hiervan waren er 12.026 burgers. Deze cyfers bevatten niet de verliezen, die gedurende de verdediging van Sjanghai werden geleden. Toen werden 4928 personen gedood en 5876 gewond. Het aantal burgerlijke slachtoffers kon niet nauwkeurig worden vastgesteld. Hoogste stand op Maandag 1 uur n.m.: 765 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1