Maria-verschijning bij Dinant? De opcenten op de invoerrechten De ovens gedoofd Brutale overval Bij Zee in zicht! i.RADIO-PROGRAMMA VIJF KINDEREN ZIEN DE H. MAAGD SCHIP AAN DEN KETTING Verkoudheid MAANDAG 12 DECEMBER De door de Tweede Kamer aange brachte wyziging betreurd De geest van Ouchy DE MOEILIJKHEDEN IN DE RIJNVAART Naar overeenstemming? DE VISCHHANDEL TE IJMUIDEN Conflict opgeheven FIRMA TER KUILE ONTSLAAT 180 ARBEIDERS Productie van sarongs stopgezet TOENADERING TOT BELGIE Het IS-jarig bestaan der Neder- landsche K. van K. in België Beteekenis van Ouchy Het werkelijk gewicht Dinsdag 13 Dec. 1932 HET SPEL GAAT BEGINNEN Ijsbanen opengesteld Glasfabrieken te Nieuw-Buinen gesloten, daar concurrentie met Belgische fabrieken onmogelijk is Tweehonderd vijftig man ontslagen Staking opgeheven Van hallucinatie kan geen sprake zijn. Menschen stroomen toe Geestelijkheid gebiedt omzichtigheid Manschappen sinds maanden zon der loon en zonder eenige middelen van bestaan Wat doet Joego-Slavië Twee gentleman-misdadigers doen een inval in een huis en ver wonden den bewoner Geen geld gevonden BOERDERIJEN VERBRAND Ook de graanschelven verloren HET LOT VAN DE „P. C." Glasfabriek „Leerdam" M/UNHA RD T'S SALMIAK j Moeilijke landing van een Duitsche luchtballon Eén ernstig gewonde KIND SPEELDE OP STRAAT Door vrachtauto doodgereden EEN DOOPCEREMONIE NACHTELIJKE INVAL TE ENSCHEDE Partij cocaïne in beslag genomeJl Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot tijdelijke heffing van opcenten op sommige invoerrech ten en op de accijnzen op bier en suiker, als mede herziening van het tarief betreurden vele leden, dat het wetsontwerp bij de behandeling in de Tweede Kamer is gewijzigd. Het bezwaar, dat het oorspronkelijk ontwerp in strijd zoude zijn met den geest van het verdrag van Ouchy, konden zij niet onderschrijven. En het was toch daarom, dat de beperking van de tariefsverhoo- ging tot artikelen, welke hier te lande niet wor den voortgebracht, heeft plaats gehad bij de wijziging. Zij zouden gaarne vernemen, of hetgeen door den heer KORTENHORST op 26 October j.l. in de Tw.ede Kamer is gezegd t.a.v. de opcen ten in België, inderdaad juist is en of de door België bereids in het leven geroepen en nog tot stand te brengen verhooging, wat de invoer rechten betreft, ook alleen betrekking heeft en zal hebben op de tariefposten, rakende de ar tikelen, welke in België niet worden voortge bracht. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou, naar hun meening, het bepaalde in artikel 2 van het tractaat van Ouchy in de eerste jaren voor ons land practisch goeddeels zonder beteekenis zijn en zou België niet hebben gehandeld in den geest van het verdrag, welke de Nederl. regee ring tot verandering van haar standpunt deed besluiten. Ook vragen deze leden, of bedoelde door Bel gië in het leven geroepen verhooging van rech ten zal vervallen, althans voor de contractee- rende partijen, op het oogenblik van de inwer kingtreding. van het verdrag van Ouchy, gelijk het oorspronkelijk artikel 2 van het wetsont werp met betrekking tot Nederland beoogde. Naar aanleiding van het hier te berde ge brachte betoogden andere leden, dat België zich blijkbaar van den geest van Ouchy weinig aantrok en zij acht dit een reden te meer voor de opvatting, dat de wijziging van het wetsontwerp onnoodig is geweest. Vooral be treurden deze leden de wijziging, omdat daar door de in het oorspronkelijk ontwerp gelegen remmende kracht tegen de benadeeling onzer industrie door de omringende staten te loor is gegaan. Ook moesten zij erkennen, dat tegen het leggen van opcenten op de invoerrechten op thee, suiker en benzine terecht zeer ernstige en gegronde tegenkanting bestaat. Waren deze bezwaren voor vele leden zoo gewichting, dat zij zich moesten beraden, of zij hun stem wel aan dit wetsontwerp zouden kun nen geven, anderszijds ontveinsden zij zich niet. dat van een verwerping zeer ernstige gevolgen zouden zijn te duchten en zulks te meer, omdat tot dusver niet is aangegeven op welke andere wijze het benoodigde bedrag zoude zijn te vin den om het ontstane tekort aan te vullen en de begrooting sluitend te maken. Verscheidene andere leden, die in de wijzi ging van het wetsontwerp wèl 'n verbetering za gen, omdat zij aan het aanvankelijk ontwerp een beslist beschermend karakter toeschreven, hadden niettemin overwegende en niet te over bruggen bezwaren, omdat zij een oplossing van de financieele moeilijkheden langs andereu weg wèl mogelijk achtten, terwijl de verhooging van prijzen der eerste levensbehoeften, vooral van suiker, welke het onmiddellijk gevolg zal zijn van het inwerking treden der voorgestelde ta- riefsverhoogingen, hun tegen de bost stuit. Enkele andere leden hadden geenerlei be zwaar het onderhavige wetsontwerp te aanvaar den. Zij betoogden, dat de 20 millioen terstond moet worden gevonden en dat een technische herziening van het tarief eerst na een jaar ba ten zou kunnen opleveren. Het Centraal Bureau voor de Rijn- en Bin nenvaart, te 's-Gravenhage, meldt ons: Ih de Vrijdag te Duisburg gehouden zitting handelende partijen meer tot elkaar gekomen, der Intemationale-Studie-Commissie voor de moeilijkheden in de Rijnvaart, zijn de onder- Zoowel aan de zijde der reederijen als aan die der particuliere schippers kwam sterk het ver langen tot uiting om tot overeenstemming te geraken. Eenige kwesties zullen noodzakelijker wijze nog nader moeten worden onderzocht en uitgewerkt. Naar den algemeenen indruk der Leden van de Studie-Commissie is de mogelijk heid van uiteindelijke overeenstemming aan wezig. Zaterdag kwam een groot aantal vischhande- laren in hotel „Willem Barends" bijeen in welke bijeenkomst de vertegenwoordigers van den handel verslag uitbrachten van de Vrijdag op het Ministerie gehouden besprekingen. Na lang durige discussies besloot men Maandag weer visch te gaan koopen. Een commissie uit reede- rij en vischhandel zal nader overleg plegen en zoo mogelijk voorstellen doen, die leiden tot de finitieve regeling. Indien deze regeling den vischhandel bevredigt, kan het conflict als ge ëindigd worden beschouwd. In het tegenoverge stelde geval zal de actie na de volgende week worden voortgezet. De uitvoercertificaten blijven voorloopig ge handhaafd, zoodat van buitenlandsche schepen geen visch naar België kan worden uitgevoerd. In verband met verschillende berichten in zake de loonkwestie bij Ter Kuile te Enschede deelt men ons van werkgeverszijde mede, dat door de firma Ter Kuile bepaalde soorten ex portgoederen werden vervaardigd, waarop het verlies den laatsten tijd echter te groot werd om de productie voort te zetten. De bedoelde stoffen waren zoodanig over de wevers ver deeld, dat er ongeveer 'n kwart van hun pro ductie bij betrokken was. De firma heeft daarop aan de arbeiders ge vraagd of zij een verderen loonaftrek wensch- ten te aanvaarden of dat zij de voorkeur gaven aan de stopzetting van verschillende getouwen met het gevolg, dat een aantal menschen zou worden ontslagen. Voor 't geval de arbeiders in loonaftrek toestemden werden zij voor de keuze gesteld of in 'n tariefsverlaging van 50 pCt. voor de vervaardiging van de betrokken export goederen te bewilligen of in 'n loonsverlaging toe te stemmen van 10 12'/2 procent over de geheele linie. Van 'n loonsverlaging zonder meer „s nooit sprake geweest, wel van 'n tariefs verlaging voor 'n onderdeel van de productie der wevers. Nu de arbeiders de voorgestelde tariefsver laging hebben afgewezen ziet de firma zich ge noodzaakt de productie van sommige export goederen stop te zetten met 't gevolg, dat aan pl.m. 180 arbeiders met 14 dagen ontslag is aangezegd. Ter gelegenheid der viering van het vijftien jarig bestaan der Nederlandsehe Kamer van Koophandel in België, werd Zaterdag in het paleis der Academiën te Brussel een plechtige bijeenkomst gehouden, ten doel hebbende de be vordering der economische toenadering tus- schen Nederland, België en Luxemburg. Naast tal van Belgische autoriteiten gaven nog van hun belangstelling blijk dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid; dr. J. A. Nederbragt, chef der eco nomische en consulaire directie van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken; dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam; dr. F. E. Posthuma, voorzitter Nijverheidsraad en voorzitter van de Federatie van Nederlandsehe Kamers van Koophandel in het Buitenland; jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en Omstreken; jhr. J. van Vredenburch. landbouwconsulent; W. A. Engelbrecht, voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rotterdam; Z. Exc. jhr. mr. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin, J. Schaepkens van Riempst, voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Maastricht en Omstreken, Maastricht, Graadt van Roggen, secretaris-generaal van den Raad van Beheer der Koninklijke Nederland sehe Jaarbeurs, mr. H. Ir an Romburgh, consul- generaal der Nederlanden, hoofd der Handels- afdeeling van H. M. gezantschap en G. J. Droste Jr., voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Redevoeringen werden uitgesproken door den heer M. Springer, voorzitter der Nederlandsehe Kamer van Koophandel in België, die in zijn openingswoord hulde bracht aan den arbeid van minister Forthomme en oud-minister Posthuma, alsmede aan de heeren Suetens, Braun en dr. Nederbragt, „die de voornaamste ontwerpers van de Conventie van Ouchy geweest zijn en een werk verricht hebben hetwelk zeer ver strekken de gevolgen kan hebben", en voorts nog aan den voorzitter der Nederl. Kamer van Koop handel in België, de heer J. B. Vink en aan haar leden. Vervolgens werd het standpunt inzake ge noemde economische toenadering van Belgische zijde uiteengezet door den heer Staatsminister Albert Deveze en van Nederlandsehe zijde door den heer E. H e 1 d r i n g, oud-voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Am sterdam. De heer Heldring, die het laatste deel zijner rede in de Fransche taal uitsprak, zeide o.m. dat het werkelijk gewicht van het verdrag van Ouchy ligt in de zegening van een grootere in wendige markt, en boven alles in de kans, onze bestaansmogelijkheden door verdere toetredin gen te vergrooten. Wij moeten dus aan beide zijden van de grens niets verwaarloozen, dat de spoedige inwerkingtreding van het verdrag zou HUIZEN, 1875 M. 8 uur K.R.O.-mor- genconcert. 19 uur gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin O.P. 12 uur politieberichten. 12.15 K.R.O.-Boys. 1.45 rustpoos voor het verzor gen van den zender. 1.55 middenstands kwartiertje. 2.30 vrouwenhalfuurtje. 3.30 modecursus. 4.30 gramofoonmuziek. 4.45 voordracht. 5 uur pianorecital. 5.20 voor dracht. 5.35 pianorecital. 5.45 Prof. A. Pom pen „Sir Walther Scott. 6.15 gramofoon muziek 6.30 cursus esperanto. 6.50 „Alda" opera ln vier bedrijven. 10.05 voordracht. 10.30 populair concert door het K.R.O.- orkest o.l.v. Johan Gerritsen. HILVERSUM, 296 M. 8 uur A.V.R.O.- gramofoonmuziek. 10 uur morgenwijding. 10.15 gramofoonmuziek. 10.30, Voor- drachtjes, 11 uur orgelconcert door Piet v. Egmond 12 uur lunchconcert door AVRO- kleinorkest o.l.v. N. Treep. Tusschenspel van gramofoonmuziek. 2.15 rustpoos voor 't verzorgen van den zender 2.30 gramofoon muziek. 3 uur knipcursus. 4 uur pianoreci tal door de Ridder. 4.30 Kinderuur door mevr Ant. van Dijk. V.P.R.O. jeugdhalfuur. 6 u. Kov. Lajos en zijn orkest. Tusschenspel van gramofoonmuziek. 7.25 overschakeling. 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred. Fry. 8 uur Nieuwsberichten van het Pers bureau Vaz Dias. 8.05 omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 9 uur zangvoordracht. 9.15 om roeporkest. 9.45 Eva Liebenbèrg, alt, zingt liederen. 10 uur Radiotooneel „Een van ons". 10.50 gramofoonmuziek. 11 uur Pers berichten van het Persbureau Vaz Dias. 11.05 uur gramofoonmuziek. BRUSSEL, 509 M. 1.30 concert door 't klein-orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Lee mans. 5.20 concert door het Radio-orkest o.l.v. Franz André. 8.35 gramofoonmuziek. ,7.10 idem 8.20 concert door het omroep- symphonle o.l.v. Jean Kumps. 10.45 gramo foonmuziek. 11 uur idem. KALUNDBORG. 1153 M. 11.20 strijk orkest van Wivex" o.l.v A. Bendix. 2.20 om- roepharmonieorkest o.l.v. Kauny Grondahl. 7.20 operettemuziek. 8.50 kamermuziek. 9.40 omroeporkest o.l.v. Emil Reesen. BERLIJN, 419 M. 5.25 populair con cert. 7.20 opera „Die Opernprobe". 8.45 om roeporkest. HAMBURG, 372 M. 12.35 gramofoon muziek. 1.30 idem. 7.20 Ostermuziek en liederen. 9.50 concert door het stedelijk orkest van Flensorg o.l.v. Barth. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1635 M. 11.20 gramofoonmuziek. 1.20 idem. 3.50 concert. 8.10 gevarieerd programma. LANGENBERG, 472 M. 12.20 concert o.l.v. Eysoldt. 4.20 vesperconcert. 7.20 con cert door het kleine orkest van den West- duitschen omroep o.l.v. Eysoldt. DAVENTRY. 1554 M. 12.20 orgelcon cert. 1.05 concert door het Commodore Grandorkest o.l.v. Muscant. 4.50 concert. 7.40 concert door het radio militair orkest. 11.25 dansmuziek PARIJS, Eiffel 1446 M. 7.50 pianorecital. PARIJS. R. 1725 M. 8.05 gramofoon muziek. 12.20 populair concert. 7.40 popu lair concert door het Krettly orkest. 9.05 kamermuziek. ROME, 441 M. 8.05 Concert. WEENEN 517 M. 4.10 populair concert. 7.35 cello-recital. 9.50 jazz-muziek. WARSCHAU, 1411 M. 5.20 populair concert 7.20 gewijde muziek. 8.40 vioolre cital. 9.35 gramofoonmuziek. 10.20 dans muziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.20 sympho- nieconcert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS kunnen bevorderen. Het is bij de Staten-Gene- raal ingediend, die het zonder twijfel zullen aannemen, nadat de Tweede Kamer, ernstig de ongerepte handhaving van den geest van het verdrag verlangende, de Regeering heeft doen afzien van een verhooging van invoerrechten van 10 op 13 pCt., voor zoover men die voor bescherming zou kunnen aanzien. Wij vertrou wen, dat er ook in België niets zal gebeuren, dat de aanneming van het verdrag vertraagt of zijn beteekenis vermindert. België. Luxemburg en Nederland, buursta ten, gelegen in het economisch belangrijkste gebied der wereld, omgeven door machtige lan den, waar sterk autarchische neigingen heer- schen, hebben het grootste belang erbij, dat aan hun gemeenschappelijke grenzen geleide lijk het karakter van tolboom ontnomen wordt. Hun streven moet daarop gericht zijn. Maar bovendien wijzen zij, geleid door hun vrijzin nige opvatting in de handelspolitiek, den te rugweg naar een vrij eren wereldhandel aan. De zakenwereld, de volkeren zijn na de diepe depressie der laatste jaren voor een definitieve opleving gereed; anderzijds dreigt groot gevaar voor ineenstorting ik denk aan het acute stadium van het vraagstuk der oorlogsschul den. Het is niet in de handen van deze drie landen dit gevaar af te wenden, en afgeschei den daarvan, het protectionisme is niet over wonnen. Dus, wat er ook gebeure, wij moeten tezamen onversaagd voor het beginsel van de economische vrijheid strijden, in ons eigen be lang en dat der geheele wereld. Laat ons vol harden tot aan het einde onder onze nationale deviezen: „L'Union fait la force", „Je main- tiendral"! Het zal de groote verdienste van de Nederlandsehe Kamer van Koophandel zijn. ons tezamen gebracht te hebben om dezen oor- ogskreet te hooren slaken, een kreet, die uit een innig verlangen naar vrede en geluk voort komt. Na de strenge vorst van de laatste nachten is het ijs dermate in dikte en daarmede in sterkte toegenomen, dat op verscheidene plaat sen van ons land ijsbanen opengesteld konden worden. Zoo o.a. de kunstijsbaan op het Gemeentelijk Sportpark te Bussum, die Zaterdag door kinde- rer en Zondag door ouderen bereden mocht worden, en de banen te Delft en Lemmer, we'ke Zondagmiddag reeds veel rijders trokken. Assendelft, Baarn, Dieren, Gorcum, Haarlem- merliede, Sloten en Zaandam zouden bij gunstige weersgesteldheid vandaag volgen. De glasfabriek van A. J. Bakker te Nieuw- Buinen zal met ingang van 24 December haar wit en halfwit-ovens dooven, waardoor 250 man zullen worden ontslagen. De eigenaar van de fabriek, de heer A. J. Bakker, heeft tezamen met andere glasfabrie ken in het land, voortdurend doch tevergeefs in Den Haag aangedrongen op contingentee- ring. De Belgische fabrieken leveren tegen zul ke prijzen, dat concurrentie onmogelijk is. Van uitvoer is heelerrlaal geen sprake. Engeland, een van de grootste afnemers, is van geen be lang meer sinds het pond sterling is gevallen. Wegens gebrek aan groote orders moet de fa briek dus gesloten worden. De afdeeling handel blijft aan het werk; in de magazijnen in Nieuw- Buinen, Amsterdam, Rotterdam, Groningen en Zwolle liggen nog groote voorraden; het aantal personen, dat op de kantoren en in de expeditie in deze plaatsen nog aan den gang kan worden gehouden bedraagt ca. 100. Het magazijn te Arnhem is dezer dagen opgeheven. De gedoofde ovens zullen grondig worden nagezien en wor den opgebouwd, om direct gereed te zijn, zoodra door contingenteering of door verbetering van den algemeenen toestand een verandering ten goede is ingetreden. De staking bij de verbreedingswerkzaamheden aan den Rijksweg Enschede-Lonneker is opge heven. De aannemer, de heer Joosten, heeft een ver klaring geteekend, waarin hij toezegt de be palingen van de C.A.O. na te zullen leven en geen rancune-maatregelen te treffen. Dienten gevolge hebben de stakende grondwerkers be sloten wederom aan den arbeid te gaan. In ver band met het in bedrijf stellen van 'n graaf machine is 't waarschijnlijk dat met een be perkt aantal menschen zal worden voortge- werkt. In het Vlaamsche katholieke dagblad de „Standaard" lezen wij het volgend merkwaar dig relaas over mysterieuse gebeurtenissen, welke zich zouden hebben afgespeeld te Beau- raing, een dorp nabij Dinant in het Belgische Maasdal. Tc Beauraing, op den weg van Rochefort, bevindt zich eene school, bestuurd door de Zusters van O. L. Vrouw. In den tuin is een grot, toegewijd aan O. L. Vrouw van Lourdes. Op 29 November jl. waren vier kinderen van 9 tot 15 jaar het zusje van een hunner aan school komen afhalen. Het was ongeveer half zeven 's avonds. Plotseling beweerde het eeni ge knaapje van de groep de vier andere kinderen waren meisjes dat hij eene geheel in t wit gekleede vrouw zag, in wie hij O. L. Vrouw meende te herkennen. Kort daarop za gen ook de andere kinderen de „verschijning". Sedert dien heeft de „verschijning" zich el- ken dag voorgedaan rond hetzelfde uur, dus in den vroegen avond. In den beginne werden de kinderen niet geloofd; ze werden berispt en afzonderlijk aan een streng verhoor onder worpen. Allen legden precies dezelfde verkla ringen af omtrent de „verschijning", welke ze op dezelfde manier beschrijven. Men heeft hen op honderd verschillende manieren onder vraagd, listen verzonnen om hen elkaar te doen tegenspreken; alles tevergeefsch. De kin deren bleven onwankelbaar in hunne overtui ging, dat werkelijk de H. Maagd hun ver scheen. Honderden personen hebben zich dagen ach ter elkaar naar de plaats in kwestie begeven, doch het zijn altijd alleen maar de vijf kin deren, die iets „zien". Zoodra een der kinderen uitroept „Ze is daar", vallen allen spontaan op de knieën en beginnen vurig te bidden. Na de „verschijning" van Woensdagavond werden de vijf „bevoorrechten", zooals de be volking de kinderen reeds noemt, een voor een langdurig ondervraagd door een groep van vier geneesheeren, onder wie een specialist uit Has- tière. De antwoorden van de kinderen waren volkomen eensluidend. Zij beschreven de vrouw, die hen in een glorie van licht ver schijnt, en haar kleed, op dezelfde wijze. Volgens de geneesheeren kan van collec tieve hallucinatie op dezen leeftijd geen sprake zijn. De geestelijke overheid heeft van haar kant de grootste omzichtigheid geboden en aan de geestelijken verboden zich op de plaats der „verschijning" te begeven rond het uur, dat deze zich aan de kinderen vertoont. Op een vraag der kinderen aan de „ver schijning" om genezing van een lam school makkertje en van een blinden oom van twee der kinderen, had de verschijning, naar zij be weren, geantwoord: „Komt hier op den dag der Onbevlekte Ontvangenis". De ontroering in de streek, welke met den dag toenam, bereikte Donderdag haar toppunt. Honderden en honderden personen kwamen met allerlei vervoermiddelen naar Beauraing toegestroomd. Men spreekt van 10.000 mannen en vrouwen, die zich 's avonds ondanks de nij pende koude verdrongen nabij de spoorweg brug van de lijn' Houyet-Gdinne, zoo dicht mo gelijk bij de plaats van de „verschijning". De gendarmen slaagden er niet in een regelmatig verkeer te verzekeren. Door de dichte drommen baanden de vijf „bevoorrechten" zich moeilijk een weg naar de tralies voor de grot, waar sedert 29 Novem ber de H. Maagd hun eiken dag zou verschij nen. „Daar is ze", riep een der kleinen. De vier anderen vielen op de knieën, en begonnen vol vuur den rozenkrans te bidden, luide medege beden door de ontroerde omstanders. De blin de oom en het lam schoolmakkertje smeekten: „Heilige Maagd, maak dat ik zie, dat ik gaan kan." De vijf kinderen waren in geestvervoering. Verscheiden geneesheeren, die naast hen ge knield zaten onderzochten de kleinen, terwijl ze, met trillende lippen en een hemelsche uit drukking op hun bleek gelaat, de oogen strak gevestigd hielden op een voorwerp, dat nie mand van de andere aanwezigen zag. Een geneesheer hield een brandenden luci fer onder de gevouwen handen van een der meisjes, die niet het minste teeken van pijn vertoonde. Met den punt van een zakmesje werd in hun wangen geprikt; onverwacht werd het schijnsel van een electrische zaklan taarn in hun oogen gericht; maar dit alles verwekte niet de minste reactie bij de kin deren. De extase duurde voort totdat de rozenkrans geëindigd was. De kinderen stonden schreiend op en verklaarden: „Ze is weg". „Ze was nog schitterender: nog blanker, nog mooier" zei den ze later. Over de menigte hing een benauwende stil te. Het mirakel was niet geschied. Voorge steld werd, een tweeden rozenkrans te bidden. Maar de „verschijning" bleef weg. En teleur gesteld keerden de duizenden nieuwsgierigen huiswaarts. Uit een verklaring van dokter Maitraux, van Beauraing, die de „bevoorrechten" onderzocht heeft en hun daarna ondervroeg in bijzijn van drie zijner collega's, halen wij aan: „De proefnemingen die we gisteren gedaan hebben zijn welsprekend. Wat mij betreft, ik bevestig dat deze vijf kinderen een verschij ning hadden. Na eenige minuten gebeden te hebben, zijn de kinderen op hun knieën ge vallen als werden zij neergebliksemd en rie pen: „Daar is zei" Bij den aanvang der ver schijning brak een der kleinen in snikken uit en prevelde onophoudend „Wees gegroet". Waarom weent ge? vroeg ik. En het kleine meisje antwoordde met verrukking in de stem: „Zij is zoo schoonI" De kinderen in kwestie zijn Fernanda Voi- sin, een meisje van 15 jaar; Gilberta Voisin, 12 jaar oud; de kleine Albert Voisin, een flink jongetje met helderblauwe oogen; de zusjes Gilberta en Adrée Degeimbre. Zij is zoo wondermooi, vertelt de kleine Albert, zij verschijnt almeteens, schitterend. De eerste dagen zagen wij haar wandelen boven den spoorwegberm. Gisteren zagen we haar in den boom. Hoort ge haar spreken? Ja, met heel zachte stem; zij zegde ons: „Weest braaf en komt den dag der Onbevlekte Ontvangenis". Wij hebben haar gevraagd bij klaren dage een wonder te doen. Zij antwoord de: „in den avond, en zij keek ons glimlachend aan." Hoe verdween ze? Plotseling, altijd met opengespreide armen, als wij het woord „amen" vam het rozenhoedje uitspraken. De moeder-overste van de Zusterschool heeft den schoolkinderen streng verboden over de verschijning te spreken, waaraan ze zich ook houden. Aanvankelijk dacht zij aan „inbeelding", maar na de verklaring van dr. Maitraux is zij minder sceptisch. Zonder twijfel zoo verklaarde ze zal ik me wel wachten te beweren dat O. L. Vrouw dit wonder uitwerkt; hiervoor zal ik het ver der verloop afwachten. Wij bidden de heilige Maagd dat zij klaarte zou brengen in deze ge heimzinnige zaak. Dat zij ons een onomstoot- baar bewijs levere van haar tusschenkomst een wonder, ofwel alle dwalingen uit den weg ruimt. In de Rotterdamsche haven ligt sinds een drietal weken het Joego-Slavisch stoomschip „Gjuro Milosévié", eigenaar Luka Milosévié te Kotor (Dalmatië), wegens onbetaalde rekenin gen aan een kolenleverancier, aan den ketting Dit moge onaangenaam zijn voor den eigenaar, het is aanmerkelijk onaangenamer voor de uit dertig man bestaande bemanning, die niet al leen sinds Juli geen loon meer heeft ontvangen, maar wat hare voeding betreft, afhankelijk is van de vraag, of de leverancier nog voldoende vertrouwen heeft in de blijkbaar failliete firma of in de Joego-SlavisChe regeering, om nog lan ger voedingsmiddelen op crediet te leveren. Vrijdag is het schip bezocht door afgevaar digden van ae I.T.F. en de A.I.O.M. (Interna tionale van Scheepsofficieren), alsmede van de Vereeniging van Scheepswerktuigkundigen, de Vereeniging van Nederlandsehe Gezagvoerders en den Centralen Bond van Transportarbeiders, tot welke organisaties de officieren en de man schappen van de „Gjuro Milosévié" zich om bijstand hadden gewend. Bij het door deze af gevaardigden ingestelde onderzoek bleek hun. dat zoowel officieren als manschappen absoluut zonder eenige middelen zijn, zelfs het geld voor zeep om zichzelf en hun kleeren te wasschen of voor het schrijven van een brief naar huis is niet aanwezig. Het Joego-Slavisch gezant schap wacht blijkbaar op instructies, die niet schijnen te komen, alvorens afdoende voor Joego-Slavische staatsburgers te zorgen. De afgevaardigden der beide internationale organisaties, zoowel als die der drie Nederland sehe organisaties, besloten de bemanning den gevraagden bijstand te verleenen en zoo noodig krachtige maatregelen te nemen om de rechten van officieren en manschappen te beschermen. Zaterdagmiddag circa half zes vervoegden zich ten huize van den heer B. Heinink aan de Molenstraat te Oldenzaal, in de onmiddellijke nabijheid van de maréchaussée-kazerne, twee als heeren gekleede personen, die voorgaven employé's te zijn van een bekende bankinstel ling. Ze vroegen van hem een bedrag geld. De heer H. zeide dit niet te bezitten en slechts een klein bedrag in huis te hebben. Toen de heer H. weigerde nadere aanduidingen van het geld te doen, dreigde een der mannen met een revolver, die de neer H. gelukkig nog kon grijpen. Daarna ontstond een worsteling tus- schen de twee indringers en den heer H., waar bij de laatste op den grond werd geworpen. De indringers bonden hem handen en voeten, ter wijl ze hem een doek voor mond en oogen de den. Een der Indringers ging boven op den heer H. zitten en neep hem tot stikkens toe de keel dicht, terwijl de andere verschillende laden van een kast in het vertrek, waarin ze zich bevonden, doorzocht, zonder echter eenig geld ts ontdekken. Daarop dwongen ze den heerH. het geld aan te wijzen. Na de belofte van H. dat hij dit zou doen werden zijn voeten losge maakt. Intusschen verscheen er een vrouw door de achterdeur van het woonhuis. Toen de in dringers dit bemerkten en de vrouw weer ver dween, kozen beiden het hazenpad, na eerst nog de voeten van den heer H. te hebben vast gebonden. Toen de heer H. zich met veel moeite van de touwen had bevrijd, begaf hij zich naar de maréchaussée-kazerne in de onmiddellijke nabijheid en deed mededeeling van hetgeen hem overkomen was. De brigade-commandant nam onmiddellijk alle maatregelen', hetwelk tot aan houding van de daders konden leiden. Tot nu toe echter zonder resultaat. Toch meent men bet spoor van de daders te hebben gevonden. Een onderzoek wordt voortgezet. De heer H. had verschillende bloedende verwondingen aan het hoofd gekregen. Door onbekende oorzaak is Zaterdagnacht in PoJderwaard-Nieuwland bij Hippoiytushoef de twee naast elkander staande bouwboerderijen van de heeren J. C. Lont en D. O. Lont afge brand. Beide boerderijen gingen met de voor raden hooi. strooi, gedorscht en ongedorscht graan, gereedschappen, meubilair en inventa ris, in vlammen op. Twee koeien kwamen in de vlammen om. Alle graanschelven van beide boerderijen gingen verloren. De paarden, var kens en ander jongvee zijn gered. Verzekering dekt de schade. De assurantiemaatschappijen hebben zich Vrijdag 25 November, nadat de „F.C. Hooft" door hen als een total loss werd beschouwd, be reid verklaard het volle bedrag der assurantie- gelden, zijnde zes millioen gulden, aan de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te be talen. Het wrak wenschten zij niet te aanvaar den. De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" heeft dit heden aan de 1' opers, de N.V. Simons Scheepsslooperi) te Pemis overgedragen. Het schip zal, na in dit dok voldoende gedicht te zijn, naar Rotterdam gesleept worden, waar het wrak aan de terreinen der koopers gesloopt zal worden. Het in het dok brengen van het wrak van de „P. C. Hooft" gaat, zooals verwacht was, met groote moeilijkheden gepaard. Men heeft thans besloten niet voor Maandag a.s. het schip droog te zetten. Intusschen zal worden doorgewerkt om de tanks leeg te pompen. De Nederlandsehe Trust-Maatschappij deelt mede, dat het in de vergadering van obligatie houders van 8 Juli bedoelde nadere over leg tusschen de directie van de bovengenoemde maatschappij, den bankier en den trustee heeft geleid tot de overtuiging, dat de liquiditeit der vennootschap sinds bovengenoemde vergade ring niet in zoodanige mate verbeterd is, dat de uitgestelde uitloting van obligatiën alsnog geheel of gedeeltelijk per 1 Februari a.s. zou kunnen geschieden. Klaarheid Gsen mist. De morgen begint helder. Een klare dag van zon en blauwe lucht begroet ons. Ineens is ons ge moed opgeruimder. We zien blijder 't leven in. En tegen den avond, wan neer 't weliswaar donkert, maar de lucht sereen blijft en een klare avond stemming ons bevredigt, dan is er een groote kalmte over ons gekomen. Klaarheid in ons leven schep zielerust. Die klaarheid zij voor alles een sym bool. Klaarheid moet er zijn in ons doen en spreken, in ons bedoelen en willen, klaarheid is ons streven en gansch ons optreden. Klaarheid moet ons leven richten. Gods waarheid ligt open voor ons, Klaar was Zijn woord voor kind en grijze. Onze morgen, onze dag, onze avond zij klaar en zuiver. Dan zullen we altijd den vrede vinden in Hem die de eeuwige Waarheid is. iah/eiiert Doos 2.0 en 3 O ct. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur is nabij Kwintsheul in de gemeente Wateringen een Duitsche ballon gedaald, waarbij een der in zittenden, doordat hij uit de mand viel, ern stig werd gewond. De ballon, gemerkt „Sport Düsseldorf", was Zondagochtend vroeg te Düsseldorf opgestegen. Aan boord bevonden zich vier personen, onder wie de 28-jarige O. Gannitz en dr. K. Münch. Met den Oostenwind maakte de ballon, die reeds met dezelfde passagiers voor de tiende maal een vlucht ondernam, een vlotte reis. Bo ven het Westland zag men de Noordzee en daar men vreesde bij den Oostenwind boven zee te recht te komen, werd besloten te landen. Het anker werd uitgeworpen en nadat dit korten tijd over den grond had gesleept, bleef het plotseling haken in een sloot. De mand van den ballon stootte even daarna tegen den oo- öem, waardoor de heer O. Gamtz eruit viel t.n ernstig gewond bleef liggen. Bij een volgende botsing met den grond, die echter veel min der hevig was, gingen de drie andere inzitten den uit de mand, waarbij dr. Münch een lichte verwonding opliep. Het bleek, dat men was neergekomen direct achter de boerderij van den landbouwer J- Hanemeier, gelegen in den polder aan den Bo- vendijk, nabij Kwintsheul. Er was op het oogenblik van de landing nie- mand ter plaatse, doch spoedig verscheen een automobilist, die hulp ging halen, en eenige boeren. Korten tijd later verschenen de politie en dokter Hoogwater uit Wateringen. Laatstge noemde heeft den ernstig gewonden passagio Ganitz voorloopig verbonden, waarop hij pC auto naar het R. K. Ziekenhuis St. Joannes de Deo aan het Westeinde te Den Haag werd overgebracht. De drie andere inzittenden ble ven voorloopig op de boerderij van den heer Hanemeier en gingen in den loop van den mid dag, nadat zij den ballon geborgen hadden, Per autobus eveneens naar Den Haag. Zondagavond was de toestand van het slacht offer hoogst ernstig. Zaterdagmiddag om 12 uur heeft 'n doodeUl^ ongeval plaats gehad, waarvan het 4-jar» zoontje van de familie Terpstra te Wassen»®1 het slachtoffer is geworden. Het kindje, dat op straat speelde, werd plot seling overreden door een vrachtauto van d® Zwitsersche wasscherij. Een wiel ging h kindje, dat op slag dood was, over het hoofdj0. Het lijkje is door de politie in beslag geno men. Naar de schuldvraag wordt een onder zoek ingesteld. Zaterdagmiddag is van een der hellingen vaI^ de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij goed gevolg te water gelaten de onderzeebo0^ K XV, in opdracht van den Staat der Nederlan den in aanbouw voor Nederlandsch Indië. De doopceremonie en het wegnemen der la® ste beletselen voor de tewaterlating geschiedde door mevr. J. v. d. Struyf, echtgenoote van dfi heer ir. J. van der Struyf, hoofdingenieur dL' Marine. BERICHTEN OPGENOMEN IN EEN DE^ ONZER VORIGE OPLAAG Op tjjjV Reeds geruimen tijd was de politie te schede een handel in verdoovende middelen 't spoor. jjut Verschillende aanwijzingen leidden er toe, zij in den nacht van Vrijdag op Zaterdag overgegaan tot 'n inval in 'n woning te schede. Een deel van de bende, die zich ti den verboden handel had schuldig gem» >rl werd in 't perceel aangetroffen, 't Waren zevental personen, die allen naar t P° ,er- bureau zijn overgebracht, waar hun een hoor werd afgenomen. teJj- Er bevond zich onder' hen ook een bu lander. Een der gearresteerden bleek 10 $p bezit te zijn van 'n geladen revolver. Ten» zijn drie van de aangehoudenen in verzek bewaring gesteld. T V Bij de huiszoeking heeft ae politie onQ® cö- waschtobbe in den tuin 'n zestal flesschen caïne gevonden, elk met 'n inhoud vaJ\sjsf gram. De verboden waar is inmiddels in be genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6