Voor Voetballeiders DE F.I.F.A Buitenlandsche Varia ROND ENGELAND-OOSTENRIJK Juniorenzorg BELGIE-OOSTENRÏJK KALENDER-CONGRES AJAX ONTDEKT LONDEN erf Voetbal weer op 't Olympisch programma MAANDAG 12 DECEMBER De R.K.A.V.B. organiseerde met succes een leidersdag Sport en Katholicisme Juniorenzorg Technische leiding Kapelaan J. Mol, de jubileerende geestelijke adviseur van den R. K. A. V. B. Sport en Missie G, Lubbers, directeur der Vroedvrouwenschool te Heerlen Sport en Katholicisme Oostenrijk wint gemakkelijk met 6—1 per voS to^ OtUf Kannunik Deken Dr. G. C. van Noort Het wielrenprograma voor 1933 PAARDENSPORT DE COURSES TE DUINDIGT Beide partijen waren tevreden, maar geen van beide was voldaan Niets voor ons? WIELRENNEN PFN EN BRAS TE PARIJS Koppelwedstrijden te Münster OWMf Het St. Ignatius-College, dat reeds zoo vele malen getoond heeft bereid te zijn het katholiek organisatieleven van Am sterdam zooveel mogelijk te steunen en te be vorderen, had gisteren zijn deuren opengesteld Voor de leiders der verschillende Amsterdamsche Sportorganisaties. Deze leidersdag was georganiseerd met twee erlei doel. Vooreerst o.m. den leiders weer eens tie noodige kennis bij te brengen, die hun dienstig kan zijn bij hun moeilijke taak: lei ding te geven aan de sportlievende jeugd. Maar daar kwam nog iets bij. De geestelijk adviseur Van den R. K. Amsterdamschen Voetbalbond, kapelaan J. Mol, vierde dezer dagen zijn 12 'A- jarig priesterfeest. Dit mocht niet onopgemerkt Voorbijgaan. Daarom waren alle deelnemers reeds om acht bur aanwezig in de intieme kapel van het college, om daar gemeenschappelijk de H. Com munie te ontvangen onder de plechtige H. Mis, door den jubilaris opgedragen. Als diaken en sub-diaken assisteerden hierbij kapelaan J. Kuilman, geestelijk adviseur van „Wilskracht", en kapelaan N. Borsboom, geestelijk adviseur Van „India". Onder deze plechtige Hoogmis hield de mo derator van V.I.C., pater L. Levelt S.J., een treffende predikatie over de waardigheid van den priester, waarin o.a. werd gewezen op de noodzakelijkheid het gezag van den priester in eigen kring vooral hoog te houden, in tegen stelling met zoovelen onder ons, die heden ten dage het gezag des priesters neerhalen of ver kleinen. Tijdens het gemeenschappelijk ontbijt, dat op deze plechtigheid volgde, waarbij ook de ouders van kapelaan Mol aanwezig waren, werd de jubilaris hartelijk toegesproken door den heer C. Ph. Reusch, die namens de Amsterdam sche Sportcentrale, den R. K. Amsterdamschen Voetbalbond en het bestuur van het Katho lieke Sportpark den jubileerenden adviseur zijn hartelijke gelukwenschen aanbood, hem dan kend vooral voor de vele goede adviezen, die de leiders steeds van hem mochten ontvangen. Onder een hartelijk applaus bood spr. den jubi laris een geschenk onder couvert aan. Dankbaar voor de hulde hem gebracht, be trok kapelaan J. Mol ook de leiders daarin, erop wijzende, dat de verstandhouding tusschen den geestelijken adviseur en leiders altijd uit stekend is. Spr. hoopte, dat, als wellicht straks Voor de verdere verdieping van het geestelijk leven andere maatregelen moeten worden ge- bomen, vooral de Amsterdamsche voetballers daaraan zullen gehoorzamen. Hierin had de Jubilaris het volle vertrouwen. Na deze officieele huldiging, het was in- tusschen half elf geworden, werd begonnen met de eigenlijke agenda Als eerste spreker voerde dan het woord dr. g. J. Lubbers, de nieuwe geneesheer-direc teur van de Vroedvrouwenschool te Heerlen, die tien causerie hield over het onderwerp: Begrijpelijkerwijze was veel wat deze lezing luteressant maakte, alleen bestemd voor de aan wezige leiders, doch enkele belangrijke alge- bieene punten willen we toch gaarne even re- feveeren. Vooreerst stelde spr. de vraag, of we °P het gebied der sport wel op den goeden Weg zjjn; of we, als katholieken, niet te veel Worden meegesleurd door den geest des tijds? Helaas kan niet worden ontkend, dat in katholieke sportkringen de juniorenzorg wordt beschouwd als iets, waaraan men niet wenscht te doen, iets, dat zichzelf wel regelt. Toch hangt de toekomst van de jeugd groo- tendeels af van de leiding, die haar gegeven Wordt. Behartigenswaardige wenken werden den 'eiders gegeven. Na er op gewezen te hebben, tiat sport en karaktervorming samen moeten gaan; dat sport geen voorbehoedmiddel is tegen erger kwaad, zooals wel eens wordt beweerd, Wees spr. op den gevaarlijken geest, die zoo tiikwyis van een leider kan uitgaan, n.L den Beest van critiek. Door dien geest van critiek kunen in de karten van hen, die zich zelfs nog goed ka tholiek meenen, uitingen komen, die diep be droevend zijn en die onze heiligste gevoelens kunnen grieven. Die langzaam voortwoekerende Beest van critiek is het zaad voor het com munisme. Men moet den jongeren op de juiste Wijze de juiste waarde van het gezag bijbrengen. Een bestuuslid van de R.K.F. en I.V.C.B., de neer R. j. de Grood, leeraar te Tilburg, sprak daarna over de technische leiding in de sport, toen kan deze stof bezien uit tweeërlei stand- Punt. Vooreerst zuivere sport-technisch, doch tiok psycho-technisch. Vanuit dezen laatsten ge zichtshoek wilde spr. zijn onderwerp bezien. Het begrip sport werd door hem aldus gedefi nieerd: een inspanning van geest of lichaam, waardoor de mensch wil uitmunten boven iets anders, terwijl de lichamelijke opvoeding wordt genoemd een harmonisch geheel van oefenin gen, waardoor het lichaam van den mensch wordt gebracht tot op een peil, waardoor de geest de volkomen beschikking krijgt over dat lichaam. Men moet onderscheid maken tusschen spel en strijd. Zonder wedstrijden kunnen wij b.v. den voetbal gerust opbergen. Doch door strijd wordt het spel niet gewonnen. Sport moet men zien als de bewegingsdrang, als een uiting van mannelijk oer-instinct. De leiders moeten dan ook trachten de psyche dei- sport nabij te komen, heenziend door al het onaangename, dat er mee inhaerent is. Het leiden eischt er voor te waken, dat onze jon gens niet gaan lijden onder een zekere angst neurose. Bij het samenstellen van elftallen heeft men rekening te houden met de leeftijden. Een eisch moest ook zijn sportkeuring, noodig zoowel voor geest en lichaam. Dan behandelde spr. de vraag: Wie moet leiden? Leiding zonder paedagogische kwaliteiten mist het doel. Spr. duidde deze kwaliteiten, die zoowel van psychologischen als van techni- schen aard moeten zijn, nader aan. De lei der moet zijn de man op den achtergrond. Na druk legde spr. vooral op de zelfwerkzaam heid der jongens. Bijzonder aan den Vereenigingsleider moeten de hoogste eischen worden gesteld, niet alleen technisch. Voetbal is geen spel van gevaarlijke trucs; het is een schaakspel, een dispuut, waar fijnheid van geest van den een het moet win nen van een breed gevoerd betoog van den ander; het is een veldslag, doch zonder dooden of gewonden. Ook de plaats van den aanvoerder in een elftal is een buitengewoon belangrijke. Geheel deze inleiding was een overtuigend pleidooi voor de noodzakelijkheid van goede leiders in de katholieke sportbeweging. Na de lunch, die in een gezellige stemming verliep, sprak de heer H. Putter, voorzitter van den R.K.A.V.B., een warm woord van aanbe veling voor de 1 cent-missie-actie. Helaas is deze actie, op enkele goede uitzon deringen na, tamelijk verslapt. De bedoeling is nu in elke club een propagandist voor dit mooie doel aan te stellen. Als dit district begint met sparen, dan zullen ook de andere districten volgen en dan kan een niet onaanzienlijk be drag worden verkregen. Hier onderbrak spr. zijn inleiding om dr. G. van Noort, den deken van Amsterdam, die juist ter vergadering kwam, en wiens komst met een hartelijk applaus werd begroet, welkom te heeten. Tegenover het oproerige „Indië los van Hol land" zullen daden gesteld worden om de mis sie in Indië te steunen. Zoo gauw het benoo- digde bedrag bijeen is, zal aan Z. H. den Paus een modern vliegtuig voor de tropen worden aangeboden, dat den naam za! dragen „Willem van Rossum" ter gedachtenis aan onzen pas' gestorven Nederlandschen kardinaal. Als laatste spreker voerde het woord mr. G. A. J. M. Mutsaerts, die tot onderwerp had ge kozen: de katholieke sportman in het openbare leven, In prettigen vorm haalde deze even de herinneringen op, die hij had over de hetze, die de katholieke sport in de eerste jaren van haar bestaan over zich heen moest laten gaan. De sport om de sport, dat kan en mag ons standpunt niet zijn. Sport mag slechts zijn een middel tot hoogere vervolmaking. Men doet onze jeugd onrecht aan, als men haar de sport onthoudt in de valsche meening, dat deze theo rie niet practisch is door te voeren. De jongen heeft sport en spel dringend noodig. 't Is niet zoo moeilijk de katholieke levens overtuiging uit te dragen op het voetbalveld. In het algemeen heeft de vooraanstaande sportman ook op ander sociaal gebied een grooten voorsprong. Hij moet zich plaatsen midden in het sociale leven. Dreigend stormt het communisme aan op de jeugd en slechts een absoluut principieele jeugd kan dien aanval afslaan. Tegenover de traditie van het brute, cynische materialisme, dat de jeugd kreeg, ontving zij echter tevens de traditie van het zuivere christendom. Vooraan in de sport! Vooraan in de sociale organisatie! Vooraan in het samenwerken met de gezamenlijke, katholieke jeugd!, hiermede besloot spr. onder applaus zijn rede. Pater P. Esser O.E.S.A., hierna het woord verkrijgend, juichte het toe, dat steeds meer gewerkt wordt om alle katholieke jeugdorgani saties bij elkaar te brengen met behoud van eigen zelfstandigheid. Deken G. van Noort wilde allereerst een woord van hulde spreken aan het adres van kapelaan J. Mol, dien hij prees om zijn activi- viteit. Alles wat kan meewerken tot evenwich tige ontwikkeling van den mensch, moet wor den gesteund en gecultiveerd. Onze katholieke jeugd moet worden gevormd tot actieve, princi pieele en strijdmenschen in de natuurlijke en bovennatuurlijke orde. Dankbaar prees spr. het werk der leiders. De heer Putter sloot hierna de vergadering. We mogen nog opmerken, dat op dezen eer sten Leidersdag van Amsterdam begon de victorie nog aanwezig waren Pater F. Esser O.E.S.A., en rector J. Braakman, resp. voorzitter en geestelijk adviseur van den D.H.V.B. en te vens rector Voorham. Zoowel door de goede opkomst, door de be handelde onderwerpen als door den goeden sportgeest, die heerschte, is deze eerste leiders dag in Amsterdam uitstekend geslaagd. Van dezen dag kan nieuw vuur en nieuwe christe lijke actie uitgaan. Voor 25.000 toeschouwers speelde Zaterdag middag te Brussel het Belgische elftal tegen Oostenrijk. De Oostenrijkers wonnen gemak kelijk met 61, terwijl de rust reeds aanbrak met een 30 voorsprong der Oostenrijkers. Sindelar speelde bij de Oostenrijkers niet mede, voor hem speelde op de midvoorplaats Gschweidl, terwijl op de binnenplaats Wesely was opgesteld. Schall was bijzonder op schot en voor de rust verschalkte hij driemaal den Belgischen keeper Breat, n.l. in de 19e, in de 28ste en in de 43ste minuut van de eerste helft. De Belgen trachtten het technisch uitne mende spel der Oostenrijkers te breken door de buitenspelval open te zetten, doch dit mid del baatte niet en ook het tempo der Oosten rijkers werd er niet minder om. In de Belgische middenlinie deed spil Hel lemans voortreffelijk verdedigend werk. In de eerste helft moest Versyp wegens een blessure uitvallen, hij werd daarna onvoldoende ver vangen door Vandenbeek. Ook Capelle speelde niet mee, hetgeen een geduchte verzwakking be- teekende voor den Belgischen aanval, waarin in de meeste gevallen vrij onsamenhangend ge speeld werd. Bovendien speelden Rainer en Sesta een goede backpartij. In de tweede helft scoorde Schall zijn vier den goal en daarna was het Zischek, die met Vogl weer prachtig vleugelspel leverde en het vijfde punt voor Oostenrijk voor zijn rekening nam. Toen gelukte het eindelijk van den Eynde om een tegenpunt te scoren na een fout van Hiden, den Oostenrijkschen doelman. Tenslotte wist Weselykk den eindstand te brengen op 6—1. Bij de Oostenrijkers speelde Nausch -weer een fraaie party in de middenlinie. 00* <f(V (f*1 Het Uitvoerend Comité van de F.I.F.A. kwam te Parijs bijeen om onderscheidene aangele genheden te bespreken. President Rimet stel de in de eerste plaats voor de gelukwenschen van de F.I.F.A. over te brengen aan den Oos tenrijkschen Voetbalbond voor de fraaie pres tatie van het nationale team in den wedstrijd tegen Engeland. De Commissie voor de Wereldkampioen schappen 1934 werd als volgt samengesteld: Mauro Italië) president; Fisher (Hongarije). Bauwens (Duitschland) en als secretaris-ge neraal dr. I. Schricker. De kwestie Uruguay werd uit den weg ge ruimd, terwijl voorts de reglementen werden aangehomen inzake de scheidsrechters voor in ternationale wedstrijden. Ook de kwestie van de uitwisseling van spelers der landelijke bon den werd aan een discussie onderworpen. Speelverbod werd uitgevaardigd tegen River Plate Argentynsch kampioen 1932 en Buca Juniors Argentynsch kampioen 1931. Voorts nog tegen de vereenigingen Huragan, San Lauranco, Gymnsa Y Togrina en Kuilam- ba, alle van Buenos Aires. Een voorstel van Duitschland tijdens de Olympische Spelen 1936 weder een voetbal- tournooi te houden, werd behandeld, doch een beslissing daaromtrent is nog niet gevallen. Later zal de F.I.F.A. haar houding bepalen. Men acht de vooruitzichten voor aanneming van dit voorstel niet ongunstig. Tenslotte bracht Mauro rapport uit over de amateurs conferentie te Kopenhagen. Zaterdag heeft te Ziirich een zg.n. Kalender- congres van de U. C. I. plaats gehad, waarop onder voorzitterschap van den Zwitser Marcol de wedstrijden voor 1933 werden vastgesteld. Aanwezig waren de vertegenwoordigers van Zwitserland, Duitschland, Italië, België, Luxem burg en Frankrijk. Voorstellen betreffende verandering van de reglementen voor gangmakers-kleeding werden verwezen naar het congres van Februari. De ïyst van wedstrijden die thans _s be krachtigd, ziet er als volgt uit: 26 Maart: Milaan—San Remo. 2 April: Ronde van Vlaanderen. 9 April: ParijsCaen. 16 April: Parijs—Roubaix. 23 April: ParijsBrussel. 30 April: ParijsTours. 30 April tot 20 Mei of 2 tot 20 Mei: Duitsch- land-ronde. 13 en 14 Mei: BordeauxParijs. 6 tot 28 Mei of 13 Mei tot 4 Juni: Ronde door Italië. 21 Mei. ParüsRennes en Ronde door de Vlaamsche provinciën. 25 Mei: Circuit de Paris. 28 Mei of 4 Juni: Groote Wolberprijs. 17 tot 21 Mei of 7 tot 11 Juni: Ronde door België. 5 Juni: Wegkampïoenschap van Frankrijk. 11 Juni: ParijsBelfort. 27 Juni tot 23 Juli: Tour de France. 14 tot 16 Juli: Criterium du Midi te Toulouse. 21 Juli: Groote Prijs van den Belgischen Wie lerbond. 30 Juli: Ronde door Piemont. 6 Augustus: Criterium der wegrenners Ge- nève. 14 Aug. Wereldkampioenschap op den weg te Parys. 20 Aug.: Criterium der Asse te Mantua. 28 Aug. tot 2 Sept.: Ronde door Zwitserland. 5 Sept. Europa-criterium Antwerpen. 10 Sept.: Groote prijs der Naties Parys. 1 Oct.: MilaanBologna en Groote prijs van den Paryschen Wielerbond. 15 Oct.: Ronde door Lombardije. Baanwedstrij den 9 tot 13 Juni: Groote prijs van Kopenhagen voor Amateurs. 25 Juni tot 2 Juli: Groote prüs van Parüs. 18 Aug. Groote prüs van Kopenhagen voor professionals. 12—15 Aug. Wereldkampioenschap te Parijs. De uitslagen van de Zondag op Duindigt ge houden rennen en draverijen luidden als volgt: Jubileum P. Olü-prijs, heathandicap le klasse over 1700 M.: 1. Quettevillezoon (eig. A. de Vlieger); 2. Bella V (eig. H. France). Decemberprüs: handicapdraverij 3e en 4e klasse over 2000 Meter: 1. Waldeck Piermont (eig. L. J. Okhuizen); 2. Vrijbuiter (eig. Gebr. A. en W. Knijnenburg). Heerrijdersprüs, handicapdraverij le klasse over 2000 Meter: 1. Olympia (eig. W. H. Schuyl); 2. Robert E. Lee (eig. Stal Birkhoven). De ren op de blakke baan over 1350 Meter om den Duindigtprijs moest vervallen wegens den harden grond. De verrassende zege van de Hollandsche Elf in Düsseldorf wordt zonder voorbehoud door de Duitsche experts als een verdiende zege aangemerkt. Natuurlijk zijn er kranten, die zich uitputten in excuses, doch deze kunnen gevoegiyk buiten beschouwing worden gelaten. Holland was sneller en resoluter en zorgde er voor dat Duitschland niet op dreef kon komen, zoo zegt men. Het eenige bezwaar, dat hier en 'daar wordt geuit, was huns inzien de voor zichtige houding van Holland in de tweede helft, terwijl attaqueerend als in de eerste helft een grootere overwinning stellig had kun nen worden geboekt. In hun bewondering zijn de Duitschers in 't algemeen eens over onzen Lou Adam, en deze bewondering wordt op allerlei manieren uitge drukt. Er zijn kranten, die in hun sprekende koppen schreven over: „Europa's beste voor hoede-speler!", terwijl nog een andere krant schreef over „Schwarzhaarlge Teufelskerl!" Merkwaardig, dat de resultaten die Duitsch land verwachtte juist omgekeerd zün uitge komen. Voorspelde men succes tegen ons land, veel meer werk maakte men van de ontmoe ting Ligue de Paris versus Zuid-Duitschland, welke ontmoeting wel een nederlaag zou wor den, omdat men voor de Ligue een prof-team had opgesteld. Het tegendeel gebeurde, in Parijs zegevierde de Duitsche adelaar met 52, waarby heel duidelijk bleek, dat voetbal-profs nog geen voetbal-meesters zijn! Het onder scheid was hier tenminste behoorlijk groot! In de Zuid-Duitsche competitie maakt men ferme vorderingen en by de acht groeps- afdeelingen zijn al vier kampioenschappen ge vallen, n.l. de L. F. C. Niirnberg, Bayern te München, F. K. Pirmasens en Sp. V. Wald- hof. Merkwaardig is voorts, dat de populaire Niirnbersche club, ondanks zij drie spelers moest afstaan voor de Zuid-Duitsehers in Pa rys, een 103 overwinning wist te behalen op Sp. Vgg. Erlangen, ofschoon ook gezegd dient, dat laatstgenoemd elftal onderaan staat. Een zeer bekend Luxemburgsch speler, Wil ly Schütz, die reeds achttien wedstrijden voor het nationale elftal had gespeeld, werd in een competitie-ontmoeting onwel en moest wegge dragen worden. Nog op de draagbaar liggend blies hy den laatsten adem uit en bleek aan een hartverlamming te zijn overleden. De ontstel tenis was groot! Gelijk Oostenrük een bonds-kapitein heeft, bezit ook Italië zulk 'n functionaris, met name Pozzo. Deze heer moet op het oogenblik erva ren, dat de weg eens bonds-kapiteins niet over rozen gaat. Midden- en Zuid-Italië vallen hem op het oogenblik heftig aan, omdat volgens de inzichten dezer landsdeelen de belangen van het Italiaansche elftal niet in goede handen zün. Pozzo te veel zorgt voor het heden en niet voor de toekomst. In werkelijkheid schijnt 'm de kneep ergens anders te zitten. Noord-Itallë brengt de beste voetballers voort, vandaar dat het officieele elftal meest uit Noord-Italianen bestaat. Intusschen is de pers-campagne der mate heftig, dat de Italiaansche V. B. zich er mee bemoeit. In Weenen is de rust teruggekeerd. Oosten rük leed de nederlaag, doch de algemeene stemming is momenteel zoo, of er een over winning is bevochten. Dit wüst er op, dat er niet zooveel vertrouwen was, als wel werd voor gegeven. Intusschen heeft dit resultaat tegen het neusje van de Engelsche voetbalzalm zoo veel zelfvertrouwen gegeven, dat nog dit sei zoen op een officieele revanche-partij in Wee nen wordt aangedrongen. Of men in Londen op dit voorstel zal ingaan, betwijfelen wij in tusschen sterk, ofschoon het voor de zuivere krachts-verhouding wel gewenscht zou zijn. Dit was niet de Harwich-boot, maar de Engeland-Oostenrijk-boot. De schuit had desnoods kunnen opstoomen naar Londen om te ankeren onder Stamford Bridge in het nauwe slootje. Die eene verstekeling die halver wegen de Noordzee door den kapitein ontdekt werd zonder in het bezit te zün van een ticket Engeland-Oostenrijk, was desnoods wel meege- varen. Het leek wel of we met het Nederlandsche elftal op reis waren. Boeljon rookte de leelijke püp, Anderiessen grapjaste, Wim Volkers hing over de railing, Dolf van Kol gaf cursus. Mr. Oudheusden is er intusschen ook niet ma gerder op geworden. En dan was Karei er ook Voor verduideiyking: Lots^y. Maar er is eigen - ïyk maar één Karei. Eén! Eerst hebben we genoeglijk met de pers ge boomd. Stokvis van de „Six-Days Herald" stak een rede af over phases en psychologische mo menten bü een interlanden-match. Als tweede spreker trad op de heer Groothoff, een bekend historicus, en zün onderwerp luidde: „Het derde doelpunt uit den in 1898 gespeelden wedstrüd Letland—Lithauen, ontstaan en uitvoering." Daarna ben ik stil in een hoekje gekropen met „den Karei" en dr. Bauwens. Het enthou siasme van den een en het zekere van den ander compenseeren elkaar. Bauwens zei mij dit: de wedstrüd EngelandOostenrijk is geen evenement als wel wordt voorgesteld. Deze wed strijd moge misschien duidebjk maken dat Engeland sterker is dan Oostenrük of om gekeerd maar zal daarom nog niet kunnen bewü'zen dat ergo het Engelsche systeem te verkiezen is boven de Weensche school cf omgekeerd. Eerstens omdat men dan 25 Engel sche elftallen tegen 25 Weensche moest opstel len onder allerlei varieerende condities, twee- dens omdat Oostenrijk tegen Engeland zeker niet het Weensche spel zal spelen. Zü hebben ChelseaEverton gezien en trainer Jimmy Ho- gan meegenomen, dat zegt alles. Zij zullen zich trachten aan te passen. Volgens Bauwens ee.u fout. Toen zag Karei ineens de Antwerp Foot ball Club en de Union St. Gilloise, die met de Hoek-boot waren meegekomen omdat er mist hing in de Schelde.... en de vergadering werd verdaagd. Dien nacht zag een gedeelte van Ajax de visschen zwemmen tusschen den Hoek en Har wich. Dien morgen ontdekte Ajax Londen. Persoon lijk ontdekte ik niets nieuws. De Tower stond er nog, Parliament, Westminster. Slechts de verrassing van het Pond, het dalende Pond, deed even weldadig aan. En zoo raakte ik op de bus in gesprek met een Engelschman die juist in Amsterdam was geweest en in den prillen ochtend op het Centraal-Station had pogen te wisselen een Engelsch Pond, waarop de bediende achter het ruitje gevraagd had: „Haben sie kein Deutsches Geld?" „Poor old England," zei de Brit. Inderdaad, wie had dat twee, drie jaar terug kunnen denken. Chelsea is nog altijd Chelsea. Even rommelig, smoezelig, grauw. En het veld akelig naar, met kleine ingangen. Daar wurmde die massa een voor een door. Hoeveel het er waren weet ik niet. We hadden als bona fide persmenschen onderling afgesproken dat we er 60.000 van zouden maken, je kunt ze toch niet persoonlijk gaan tellen. Maar zelfs in de journalistieke branche kan men geen staat maken op een col lectief arbeids-contract, want de ochtendpers gaf ook hier en daar 50.000 en een blad zelfs 42.596. Dat laatste getal klinkt zoo gedecideerd juist dat ik het geloof. Er waren dus twee-en- veertig duizend, vüf-honderd en zes-en-negen tig toeschouwers, mezelf meegerekend. Suzanne Lenglen was er ook en de „Evening Standard" vertelde er by „with two men friends." Niet aardig van de „Evening Stan dard." Schattige wüsjes speelde de „band," louter Oostenrijks melodieuze melodieën en we had den ons in het Prater van Weenen gedroomd als de tabak in Engeland niet zoo slecht was. Rondom ons rookte het schoorsteenpijpen. Toen het spel begon had iedereen z'n zit plaats ingenomen. Hugo Meisl had echter geen zitplaats! Er werd een zetel gecreëerd van kisten en schragen. De Oostenrijksche voetbal dictator zat toen. Er zijn officials wier eenige interesse is een eereplaats naast den minister Meisl is voor het team, voor Oostenrijk, voor de overwinning. Zitten komt later. Er is een Grieksch veldheer ik weet niet of het Claudius Civilis of Ramon Novarro was die vóór een grooten slag nachten lang door werkte aan de strategie, doch als de zaak een maal rolde ging hü slapen. Toen de zaak een maal rolde was Meisl, die ook sinds Zaterdag geen oog had dicht gedaan, wakkerder dan ooit. Ik zat naast 'm en vond het aanschouwen van Meisl haast nog interessanter dan den wed strijd zelve. Ging 't mis dan zocht hü aan deze zijde troost: „Nun, sehen Sie mal. Herr Doe torGing het goed dan greep hü naar een sigaretten-étui en paftetot den volgenden Engelschen goal. Ik was natuuriyk voor het vasteland en dus voor Oostenrük. Maar dat was een ongezonde liefhebbery. Roept u maar eens driemaal achtereen: „Hup Zischek, hup Smistik, hup Szesta!" Dan had je voor t gemak nog iemand die Gschweidl heette. Vereenvoudigde spelling! Prins George kwam in de rust. Hij is wel niet „Prince Charming," maar wel „charming." Als een Prinses de match bezocht had ware ik aan de dames-lezers verplicht geweest een de scriptie te geven van wat-ze-aan-had. Waarom zou ik het voor mijn eigen collega's nu eens niet doen? Prince George droeg een zwart pak, een zwart kaasbolletje, zwarte schoenen en een zwarte das met witte stippeltjes. Zün haar zat wind-blown, van den wind natuuriyk. Hü gaf allen spelers een hand en informeerde zóó be langstellend by de beide captains dat ik haast ging gelooven dat het hem iets kon schelen. David Jack was de beste speler. Hij heeft 10.000 gekost toen Arsenal 'm vier jaar ge leden kocht, schoon aan den haak. Daar heb je tegenwoordig een villa voor. Maar allicht zijn de prijzen der spelers door de malaise wat ge daald. Er wordt trouwens niet zooveel meer ge kocht en ver-kocht. Blijkbaar wegens te weinig reclame. Ze moesten die snaken in een „sale" brengen en wie „mijn" roept heeft 'm dan. Of op de markt brengen door de beurskolommen. Iets als dit: Jack van Arsenal trok in den be ginne weinig aan maar werd tegen den middag willig en sloot vast op 77 Engeland won den wedstrijd en Oostenrijk de eer. Beide partyen waren tevreden. Geen van beiden was voldaan. Het beste is dat ze het nog eens over doen de gate-receipts beliepen 5.000. Zelfs met het Pond op acht pop is het nog zoo gek niet. Een ding is zeker: Oostenrijk is de sterkste ploeg van het vasteland. Maar wü sloegen Denemarken, Duitschland, België en Frankrijk Derhalve moeten we onze aspiraties wat verder zoeken en wie weet komen we dan ook nog eens tegen Engeland. Fancy that! Het is maar een grapje. Ik zie het al: Jopie Van Nellen tegen Blenkinsop! „Too good to be true!" Zondagavond vond te Parijs een internatio nale twee-uurskoppelwedstrijd plaats, waarbij in een zeer scherp tempo gereden werd. Onze landgenooten Pijnenburg ven Braspenning na men ook deel en konden de tweede plaats be zetten achter de winnaars van de Berlijnsche Zesdaagsche. Het resultaat was: 1. BroccardoGuimbretière, 40 punten. Af gelegde afstand 92.210 K.M. Op 1 ronde: 2. PijnenburgBraspenning, 3415 punt. 3. WambstLacquehay, 20 punten. 4. VopelKorsmeier, 8 punten. 5. RonsseBulla, 6 punten. Op twee ronden: 6. GuerraDi Paco, 36 punten. 7. Pelissier—Peix, 36 punten. 8. Choury—Fabre, 34 punten. Te Bazel zal op de Winterbaan op 31 De cember a.s. een koppelwedstrijd worden gehou den waarvoor thans reeds de volgende koppels zijn gecontracteerd: pynenburgBraspenning, RichliGuimbre tière,, MerloPutzfeld. Behalve Pijnenburg zal ook Vroomen deel nemen aan den Zesdaagschen wielerwedstrijd van Dortmund, welke van 6 tot 12 Januari in de Westfalenhalle zal plaats vinden. Zondag vonden te Münster internationale koppelwedstryden plaats. Er werd gereden over 1001 ronden. Aan dezen wedstrüd werd ook deelgenomen door onze landgenooten Vroomen, die met Ehmer (Duischland) een koppel vormde, en Wals, welke met Goebel reed. Het was een zeer interessante wedstrijd, waar by vele jachten ingezet werden. De wedstrijd werd gewonnen door het koppel Funda/Mai- dorn, die met een tijd van 3 uur 39 minuten 46,4 sec. de 160.160 K.M. aflegden en daarmede een nieuw baanrecord vestigden. Reeds na het eerste uur waren zü overwegend de sterksten, zü waren vaak 610 ronden op de overige koppels voor. In het eerste uur waren afgelegd 45,4 K.M.; in het tweede uur 44,680 en in het derde uur 39,640 K.M. De uitslag was als volgt: 1. Funda/Maidorn 68 punten. Op 4 ronden: 2. Rausch/Huertgen 72 punten. Op 6 ronden: 3. Ehmer/Vroomen 68 punten. Op 7 ronden: 4. Charlier/Deneef 23 punten. Op 9 ronden: 6. Goebel/Wals 21 punten. ,7. Gebr. Nickel 9 punten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9