Herriot aan Engelands handje Indringer op „Huize Doorn" Nu Duitschland terugkeert VEREENIGDE katholieke pers Opiumschuivers in Frankrijk Herriot voor de Kamer Vreugde te Genève Het nieuws van heden NUL OP HET REQUEST China en Rusland Roosevelt's vredes politiek DE BAROMETER R. K. KIESVEREENIGING I HAARLEM DINSDAG 13 DECEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Sovjet-Rusland speelt allemansvriendje Rijke jongelui huren schepen en veranderen ze des nachts op zee in opiumkitten Moeilijke taak voor de politie belasting-opstandjes in Britsch-Indië 4 Politiemannen gedood Frankrijk moet Amerika wel betalen, maar zal een voorwaarde stellen Het Weer Uit de Gran-Chaco Paraguaansche nederlaag? AANSLAG BERAAMD OP EX-KEIZER Duitscher, die gewapend was met revolver en dolkmes tijdig overmeesterd Inlichtingen geweigerd De majoor slaaot Frankrijks opvatting zou overheerscht hebben Zware strijd verwacht De ex-keizer, die gelukkig aan een aanslag ontkwam Gearresteerde over de grens gezet De officieele lezing Storm op het Kanaal DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Eerst oorlogs- en schuldenkwestie van de baan Om te kunnen deelnemen 1 aan de Partijstemming in I 1933, is het noodzakelijk g zich vóór 1 Januari als lid g der R. K. Kiesvereeniging te 1 laten inschrijven. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18252 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Nog altijd is het niet beslist, of Herriot zijn voorstel tot betaling van den oorlogs- schuldentermijn op 15 Dec. a.s. aan Amerika bij de onwillige Fransche Kamer er door zal krijgen. Erg veel kans heeft hij niet, In de groote rede, welke hij in het Fransche Parlement heeft gehouden, gaf hij duidelijk te kennen, dat hij zelf alleen maar bereid is in een voorwaardelijke betaling toe te stemmen, tnaar hoe de voorwaarde, welke hij aan de be taling verbinden wil, eruit moet zien, wist hij dog niet. Herriot loopt angstvallig aan het handje van de Engelsche politieke nurse. H:j *11 hetzelfde doen, wat Engeland doet. Maar Engeland heeft op zijn laatste nota aan de Ver- Cenigde' Staten, waarin het mededeelde, nood gedwongen in goud te zullen betalen, zulk een onaangenaam antwoord van Stimson ontvangen, flat het Fransche parlement er niets voor voelt eenzelfde briefje van overzee thuis gestuurd te krijgen. Stimson aanvaardt natuurlijk wel het In het vooruitzicht gestelde feit der Engelsche betaling, maar verwerpt op niet mis te verstane *ijze geheel de beteekenis, welke Engeland aan fleze betaling meende te mogen en te moeten geven. Het is duidelijk, dat na dit antwoord Frankrijk niet met voorwaarden behoeft aan te komen, want deze voorwaarden, in welken vorm Aan ook, zullen bij Stimson een nog onheuscher onthaal vinden dan de Engelsche suggesties. Indien de Fransche Kamer, die toch al hioeilijk tot een zelfs met ernstig voorbehoud omkleede betaling zou zijn te bewegen, mis schien door Herriot's argumenten voor het 'olgen van eenzelfde gedragslijn als Engeland inzake de oor'.ogsschuldenkwestie eenigermate Sou zijn beïnvloed, dan heeft Amerika's onver zettelijkheid dien invloed weer geheel te niet gedaan. Bovendien zal het voorbeeld van Polen, flat op grond van zijn economischen toestand Vlakweg geweigerd heeft den op 15 Dec. verval lenden termijn aan Amerika te voldcen, de vrij wel algemeene oppositie in het Fransche par lement tegen het verrichten van de oorlogs schuldbetaling eerder versterken dan verzwak ken. Herriot wacht op de reactie van de Britsche regeering op Stimson's antwoord om zijn be- ta'ingsvoorstel in een definitieven en volledi- 8en vorm te gieten. Maar evenals Engeland van Amerika nul op het request heeft gekre gen, zal ook Herriot van dien kant een nu) bebben te incasseeren, indien het tenminste °oit zóóver komt en het parlement hem niet Van te voren reeds een nul op zijn voorstel tot betaling serveert. In de Fransche Kamer zijn reeds stemmen PPgegaan tegen Herriot's po'itiek a l'anglaise. Tleze stemmen komen natuurlijk uit denzelf- flen hoek, waar groote ontstemming heersclit Aver de verblijdende resultaten, welke deze po rtiek heeft opgeleverd, n.l. het accoord van Lausanne en de zoo juist gesloten overeen komst van Genève betreffende den Duitschen gelijkgerechtigdheidseisch. Het is te hopen. Aat Herriot zich daardoor niet van de wijs zal laten brengen, want de leidende hand van Engeland is onontbeerlijk gebleken om Frank rijk te doen terugkeeren van de politieke dwa- Ehgen zijns weegs. Evenals de Vereenigde Staten nul gaven op de requesten, welke hen vanuit Europa bereikten, evenzoo heeft Sovjet-Rusland de dringende verzoeken afgewezen, welke Japan ftan zijn adres richtte inzake de uitlevering van den verslagen bevelhebber der Chineesche vry- Scharen in Mandsjoekwo, Soe Ping Wen, en •bens op Russisch gebied gevluchte volgelingen. ■Japan vroeg die uitlevering op grond van de be kende fictie, dat Soe Ping Wen een gewone „ban. diet" zou zijn, maar Sovjet-Rusland, dat er niet Aan denkt zijn neutraliteit in gevaar te brengen, Afttmaskerde die fictie heel handig door ernaar *e verwijzen, dat Sovjet-Rusland op verzoek van •Japan zelve met dien „bandiet" onderhandeld bad over het vrijlaten van de Japansche gijze laars, die zich in zijn macht bevonden. Soe Ping ^Jen is evenals generaal Ma een der leiders van de zich tegen het Mandsjoekwo-régiem verzet tende Ohineezen. Sovjet-Rusland beschouwt ben terecht als gevluchte bevelhebbers van een Aorlogvoerend leger, wier uitlevering niet kan geschieden zonder Ruslands neutraliteit te schenden. Bovendien wenscht Sovjet-Rusland niets te doen, wat China direct onaangenaam zou zijn. Het wil met alleman vriendschap sluiten otn zichzelf te beveiligen. Met Polen en Frankrijk heeft het non-agressie-pacten afgesloten, met Japan voert het onderhandelingen over een der gelijk verdrag en te Genève hebben Litwinof en dr. Yen een overeenkomst geteekend, waarbij de afgebroken consulaire en diplomatieke be trekkingen tusschen de Unie der Sovjet-repu blieken en China worden hersteld. Zoo tracht Sovjet-Rusland zijn politiek risico te verklei nen door het zooveel mogelijk te verdeelen. En uit den steeds groeienden kring van welgezin- den zal het eenmaal, wanneer het zichzelf sterk genoeg voelt voor het nog altijd op het communistisch program staande, ideaal der we reldrevolutie, den voor de verwezenlijking van dat ideaal meest bruikbaren bondgenoot kiezen. De Fransche politie heeft de havenautoriteiten van Toulon om krachtige medewerking ver zocht, teneinde paal en perk te stellen aan de meer en meer toenemende gewoonte om op zee gelegenheid te geven tot opiumschuiven. De politie wil daartoe vanuit Toulon snelle bewapende motorbooten uitzenden, bemand met marinesoldaten, die in samenwerking met de politie des nachts alle verdachte vaartuigen moeten onderzoeken. Door kapitaalkrachtige jongelui worden n.l. den laatsten tijd jachten en schoeners gehuurd en in opiumkitten veranderd. Overdag liggen deze booten argeloos in de haven, maar tegen den avond trekken zU zee waarts, waar de passagiers dan ongestoord uun opiumgenoegens kunnen botvieren. Tot dusver heeft de politie echter op geen enkel vaartuig iets kunnen ontdekken. De opiumhandelaren stoppen het verdoovende middel in gummizakken, die ergens aan de kust in het water worden neergelaten en verankerd Met een touw zijn zij aan onopvallende voor werpen verbonden. Voor oningewijden is het daardoor bijna on mogelijk de bewaarplaats te vinden. De zakken worden 's nachts vanuit de vaar tuigen aan boord getroi Ken. tJELHI, 12 Dec. (Per telefoon) Bij de poging het innen der belastingen zijn in het dorp '^A'sula in den staat Alwar 4 politiebeambten Aoor de verbitterde boeren gedood. Een officier. zich met de politiemannen naar het dorp begeven had. kon ontkomen. Ook in talrijke Ahdere dorpen van Alwar is het tot oproer onder öe boeren gekomen, die de belastingambtenaars ®Aet zeisen op de vlucht joegen. Ue boeren eischen een verlaging der belasting. *elke zij wegens de lage prijzen der landbouw producten niet meer kunnen opbrengen. .(United Press) PARIJS, 12 Dec. Bij den aanvang der Kamer debatten heeft Herriot onder groote belangstel ling een drie uur lange rede gehouden naar aan leiding va de schuldenkwestie. Zijn rede was in drie deelen verdeeld; in het eerste deel behan- helde Herriot de geschiedenis der Fransche schulden aan Amerika, in het tweede deel het verloop der laatste onderhandelingen en in het derde deel de mogelijke oplossingen. Wat betreft het accoord van Lausanne ver klaarde Herriot, dat de ratificeering van dit accoord afhangt van een bevredigende overeen komst tusschen de debiteurenstaten en Amerika. Het Lausanne-accoord was overigens voor de V S. voordeelig geweest, daar het de particuliere Amerikaansche vorderingen voor meer dan 100 pet. gevaloriseerd heeft. Herriot protesteerde tegen de anti-Fransche propaganda, die in deze kwestie wordt gevoerd. Aangaande de vraag, of Frankrijk op 15 De cember moest betalen, zette Hérriot o.a. uiteen, dat er geen wig tusschen Engeland en Frank rijk mocht worden gedreven, daar Frankryks geheele politiek toch was opgebouwd op het Fransch-Engelsche vertrouwensaccoord (leven dige bijval). Van bijzonder gewicht was echter, dat Frankrijk de „eerbiediging der verdragen" tot beginsel zijner politiek had gemaakt. Wan neer Frankrijk dit begrip prijsgaf, hoe kon het dan deze politiek op de internationale confe renties verdedigen? Toen van rechts werd geïnterrumpeerd ,En Duitschland?" merkte Herriot op: Juist tegen over Duitschland hebben wij ons steeds op net standpunt gesteld, dat de verdragen geëerbie digd moeten worden en ik mag het nu tot een voldoening rekenen, een Duitschen rijkskanselier te Lausanne tot dezelfde opvatting te hebber gebracht. Herriot kwam tot de slotsom, dat de regee ring haar betalingsplicht moet nakomen, echter onder zeker voorbehoud. Dit voorbehoud kod hij echter nog niet bekend maken, voordat uit Londen bericht was ontvangen over den weg dien Engeland zal bewandelen. Hij hoopte nog vanavond 'n desbetreffenden tekst voor te kun nen leggen. Onder algemeenen bijval verliet Herriot het spreekgestoelte. Vervolgens besloot de Kamer de debatten te verdagen tot Dinsdagmiddag, ten einde de com missie gelegenheid te geven, zich bezig te houden met de nieuwe situatie en de vertrouwelijke ver klaringen van den ministerpresident aan w hooren. De socialistische Kamerfractie heeft eenstem mig besloten de regeering te verzoeken In j= Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig cf geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag dooi. Hoogste stand: 476.7. te Memel. Laagste staad: 746.7 te Isafjord. H Zon op 8.03, onder 3.45 Volle h Maan v.m. 2.41. Licht op 4.15. samenwerking met Engeland een conferentie bijeen te roepen tot herziening van alle mter- nationale verplichtingen en tot annuleering zon der tegenprestatie van de internationale irans- fers. Verder wordt geëischt, dat de betaling van 15 December wordt uitgesteld. In het Lagerhuis deelde Baldwin mede. dat het debat over de oorlogsschulden a.s. Woens dag zal plaats hebben. In politieke kringen te Londen verwacht men, dat de regeering waar schijnlijk een nieuwe nota aan Amerika zaJ richten. Intuschen wordt uit Washington geseind, dat de jongste Britsche nota, welke reeds 6 uur later met een weigering was beantwoord, op het Staatsdepartement is opgevat als een stao. welke de Engelsche regeering heeft ondernomen uitsluitend met het oog op de binnenlandse!;? politiek. Anders acht men het onverklaarbaar, dat Engeland nogmaals aan een betaling voor waarden verbindt, welke alleen maar door het congres kunnen worden goedgekeurd. GENèVE, 12 Dec. Na een jarenlange onder breking zijn de diplomatieke en consulaire be trekkingen tusschen Rusland en China hervat. Litwinof en de Chineesche gedelegeerde Yen hebben nota's gewisseld, in welke de beide re geeringen verklaren, dat zy in het belang van de vreedzame verhouding tusschen haar vol ken hebben besloten, de eenige jaren geleden onderbroken normale diplomatieke en consu laire betrekkingen in vollen omvang te her vatten. Litwinof verklaarde aan de pers, dat de Sov jet-Unie door geenerlei politieke afspraken ge bonden is. Daarom beteekent de verbetering harer betrekkingen met het eene land (hij be doelde waarschijnlijk Japan Red.) nog niet de verslechtering van de betrekkingen met een ander land. LAPAZ, 11 Dec. (Reuter), ifet Boliviaansche hoofdkwartier deelt mede, dat de Paraguaan sche troepen een groote nederlaag hebben ge leden in het district Saavedra in de Gran Chaco. Driehonderd man moeten na een hevig ge vecht zijn gesneuveld en veel oorlogstuig is buit gemaakt. Naar verder wordt gemeld Is de geheele rechtervleugel van het Paraguaansche leger uit zijn positie teruggedrongen. Van Paragueesche zijde wordt slechts ge meld, dat aan beide zijden zware verliezen zijn geleden. (Zou het keeren van de krijgskans niet ge zocht moeten worden in de aanwezigheid van den Duitschen generaal Kundt? Red.) Maandagnamiddag is door overkiimming een onbekende Duitscher doorgedrongen in het park van huize „Doorn" en vervolgens in het kasteel zelf, waar hij in het begin van den avond door een der bedienden werd aange troffen in een torenkamer, welke grenst aan het werkvertrek van den ex-keizer. De be diende haalde onmiddellijk assistentie, waarna de man, die wilde vluchten, overmeesterd kon worden. Hij is daarop overgeleverd aan de politie wacht, welke altijd in het poortgebouw zetelt. De man bleek in het bezit te zijn van een lang dolkmes en van een revolver, klaarblijkelijk met de bedoeling om een aanslag op den ex- keizer te plegen. De man is door personeel van „Huize Doorn" al eenige dagen te voren in het dorp gesignaleerd en heeft blijkbaar de gele genheid afgewacht om zijn kans waar te nemen. Op welke wijze de man het huis zelf is binnengedrongen, is nog niet bekend, even min als zijn identiteit. De man was behoorlijk gekleed en is van middelbaren leeftijd. Hij is ingesloten op het gemeentehuis te Doom. De ex-keizer leeft, zooals onzen lezers uit tal rijke correspondenties bekendis, te Doorn geheel als privaat persoon. Alle geruchten, dat hij zich ernstig met politieke bewegingen in zijn vader land zou inlaten, werden herhaaldelijk gelogen straft, hoewel toch de politieke beteekenis van het bezoek, dat de kroonprins juist dezer dagen aan zijn vader bracht, niet te onderschatten is. Of deze poging tot een aanslag op politieke gronden is ondernomen, kon nog niet worden vastgesteld. Hedennacht trachtten wt] langs telefonlschen weg aansluiting te krijgen met den heer M. C. van Houten, Majoor van de Koninklijke Mare chaussee te Doorn. De telefoniste had evenwel opdracht ontvangen den abonné's uit te hooren omtrent de reden van deze aanvraag, en in het geval deze betrekking had op het gebeurde in „Huize Doorn", mocht, volgens opdracht van den majoor, de verbinding niet tot stand worden gebracht. Toen deze mededeeling ons gedaan werd, be richtten wij de telefoniste natuurlijk, dat wü den heer van Houten particulier moesten spreken, waarop na lang wachten de majoor inderdaad aan het toestel kwam. Hij weigerde evenwel inlichtingen te geven, dit aldus moti- veerende: „De majoor ligt te bed en wenscht niet gestoord te worden." Elders in Doorn waren wij gelukkiger. Een ingezetene deelde ons mede, dat het gerucht in het dorp bekend was, dat reeds Maandag middag een onbekende uit de tuinen van „Huize Doorn" was verwijderd. Dit is echter iets, dat herhaaldelijk voorkomt, daar bij voortduring GENèVE, 12 Dec. In leidende Volkenbonds kringen wordt het besluit der Duitsche regee ring om weer deel te nemen aan de Ontwa peningsconferentie met groote vreugde begroet. Algemeen beschouwt men de vijf mogendheden- overeenkomst als een compromis, waarbij &1Ie partijen concessies hebben gedaan. De erken ning der Duitsche gelijkgerechtigdheid acht men van beperkten aard. De Fransche opvat ting overheerscht, dat de practische gelijkge rechtigdheid en de definitieve bepaling van den Duitschen stand van bewapening afhankelijk is van een van tevoren tot stand gekomen door Frankrijk geëischt veiligheidssysteem. De aan vaarding der vijf mogendheden-overeenkomst door Duitschland wordt in Volkenbondskringen beschouwd als een laatste loyale poging van Duitschland om in de Ontwapeningsconferentie de bevrijding van het Verdrag van Versailles en de practische erkenning van de gelijkge rechtigdheid te bereiken. Onder deze omstandigheden verwacht men een grooten en zeer scherpen strijd bij de on derhandelingen in de algpmeene commissie. Deze strijd zal echter pas in Januari beginnen, aangezien de algemeene commissie in haar zit ting van Woensdag a.s slechts kennis zai ne men van het accoord tusschen de vijf groote mogendheden en van eenige technische rap porten, om dan in den loop van Januariweer bijeen te komen. Het ligt in de bedoeling, dat vóór dier» tijd de vertegenwoordigers der vijf mogendheden te Londen bijeenkomen voor een voorbespreking van het aan de conferentie voor te stellen werkprogram. LONDEN, 12 Dec. (Reuter.) MacDonald keer de in uitstekende stemming hier terug. Op de vele gelukwenschen, die hem gewerden, ant woordde hij: „Het is wel een geweldig stuk werk geweest, maar we hebben het Goddank tot stand gebracht. Dat is nu de tweede stap." Daar hij verkouden was, begaf MacDonald zich niet naar het Lagerhuis. Hü zal zich vanavond vroeg terugtrekken. BERLIJN, 12 Dec. (V. D.) Nu beslist is, dat Duitschland zal deelnemen aan den verderen ontwapeningsarbeid te Genève, heeft de Duit sche gezant Nadolny zijn verlof onderbroken en de te Berlijn vertoevende leden der Duitsche ontwapeningsdelegatie Maandagmiddag tot een vergadering bijeengeroepen. In verdere verga deringen zal het Duitsche werkprogramma wor den vastgesteld. Begin Januari zal de delegatie zich in haar geheel naar Genève begeven. Voorloopig wordt Nadolny daar vertegenwoor digd door Weizsaecker. De minister van Buit. Zaken, Von Neurath, is hedenmiddag te Berlijn teruggekeerd. De nat.-soc. „Angriff" noemt de nieuwe for mule een vernuftig compromis. Frankrijk is nog steeds in de mogelijkheid, den Duitschen eisch tot rechtsgelijkheid te doorkruisen met tegen- eischen. Zeer bedenkelijk doet ook deel 4 van de verklaring aan. Als Frankrijk werkelijk den heldhaftigen wil had gehad, te geraken tot een algemeene en gelijke ontwapening, dan had het niet toegestemd in een „verclausuleerde" ver klaring vol onduidelijkheden en voetangels Volgens de Duitsch-nat. „LokaJ Anzeiger" beteekent de Geneefsche formule slechts een theoretische erkenning van de rechtsgelijkheid De „Tag" constateert, dat het Engeiscne standpunt heeft gezegevierd, terwijl de onzeker heid voor de ontwapende staten blijft bestaan. De „Vossische Zeitung" verklaart, dat het resultaat van Genève bewezen heeft, dat diplo matiek inzicht ook problemen vermag op te lossen, die jaren lang onoverwinlijk schenen. De „Vorwarts" betoogt, dat het resultaat wel toe te juichen is. maar dat men er met al gemeene formules toch niet komt. Zaak is. dat iedere gedachte aan oorlog bij Franschen en Duitschers dient te verdwijnen. personen uit allerlei overweging tot den ex-kei zer trachten door te dringen. Toen echter de man opnieuw met de grootste brutaliteit op een later uur naar binnen kwam, achtte men het op Doorn veiliger de politie te waarschuwen, die hem arresteerde. Het gerucht -'a: den aanslag bleek intusscher, ook in het buitenland, in Duitschland en Enge land beroering te hebben gewekt. De Duitscher, die gisterennamiddag op „Hui ze Doorn" is aangehouden, vertoefde, naar is komen vast te staan, reeds sinds Zaterdag in Doom. Den eersten nacht heeft hij gesjapen in hotel Van Harten in Doorn, waar hij zich in het register heeft ingeschreven onder den naam van M. von Hilliensklod uit Dormagen. Of deze naam juist is, hebben wij niet kunnen nagaan, de Rijkspolitie, die zich met deze zaak heeft beziggehouden, wenschte geen inlichtin gen te geven. De naam Von Hilliensklod is niet in Donnagen bekend, evenals de naam Feder, die de man later nog heeft opgegeven- Wfcar de man in den nacht van Zondag op Maandag heeft gesjapen, is niet bekend. In het hotel Van Harten heeft de man zich vrij zonderling gedragen. Hij was in het bezit van een lichtbruine actentasch, waarin vermoe delijk de parabellum-revolver heeft gezeten, welke later op hem is gevonden. Waar de man zich begaf, overal nam hij de tasch mee en nimmer liet hij deze los. Zondagmiddag is hij voor de eerste maal over het hek geklommen en werd hij op het terrein van „Huize Doorn" door personeel aangehouden Hij is toen buiten „Huize Doorn" gezet. Maan dagmiddag werd de man voor de tweede maai aldaar aangetroffen en wel in het gebouw. Of dit in de torenkamer of ergens anders is ge weest, kunnen wij niet met zekerheid melden. De ongeveer 35-jarige man is daarop overge geven aan de rijkspolitie, die de wacht bekleedt in het poortgebouw en hjj is daarop in het po litiebureau te Doorn ingesloten. Bij fouilleering werd, zooals gemeld, een dolkmes en een revol ver op hem gevonden. De man had geen jas en geen hoed by zich. In hotel Van Harten had hy déze wel by zich en men weet nog niet, waar hij deze kleedingstukken heeft gelaten. Vermoedeiyk heeft hy ze ergens in een greppel gelegd, om gemakkelijker over het hek te kun nen klimmen. Hedenmorgen vroeg is. de man, die in het hotel, afgezien van zyn zonderling gedrag met de tasch, een fatsoenlijken indruk maakte, door de rykspolitie over de grens gezet. De wapens zyn natuuriyk in beslag genomen. De kanselarij van het voormalige regeerende Pruisische Koningshuis geeft de volgende of ficieele lezing van het voorgevallene in het kasteel van den ex-Keizer te Doom: Op Maandag 12 dezer werd door een bedien de van Huize Doom op klaarlichten dag in het park naby het huis een vreemde man ge zien. De bediende hield hem aan en vroeg hoe hy in het park gekomen was en v at hij wilde. De indringer zeide dat hy over het hek van het park was geklommen en dat hy Z.M. den Keizer wilde spreken. De bediende bracht hem naar de in het voorgebouw van Huize Doorn gestationneerde Hollandsche wacntpost. Daar vond men by den man, die een Duitscher is, een revolver en een dolk. Hij verklaarde, dat hy met de revolver door schoten in de lucht de aandacht op zich wilde vestigen indien hy Z. M. den Keizer in het park had aangetrof fen. Den dolk had hy meegenomen om even tueel een waakhond onschadelijk te kunnen maken. De man werd in bewaring genomen. Hy maakt een geestelyk normalen Indruk. Moskou aan het zuiveringswerk. Poging tot aanslag op den Duitschen ex-keizer; de indringer op „Huize Doom" over de grens gezet. Roosevelt's vredesplannen. Paraguaansche nederlaag in de Gran Chaco? Mijnramp in België. Vreugde te Genève over Duitschlands terug keer. Herriot voor de Kamer over het schuldenvraag- stuk. Diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en China hersteld. Verhooging van den tarwe-richtprijs? Nieuwe regeling Rijksschooltoezicht op het Lager Onderwijs. Contingenteering van katoenen manufacturen. Toestand van den bij Den Haag gelanden ballon- vaarder stationnair. Eerste Kamerlid en burgemeester van Middel burg mr. A. A. de Veer overleden. De „Oehoe" op Schiphol geland; mooie pres tatie van de K.L.M. Aangeteekend stuk met geldswaarde van ƒ20.000 verdwenen. Algemeene vergadering van den R. K. Land- bouwbedryfsraad te Utrecht. Clubhuis te Hilversum afgebrand. Werkverschaffing in wintertijd. O LONDEN, 12 Dec. (V. D.) In het Kanaal heerscht nog steeds e»" zware storm. Vyf-en- veertig schepen zyn Plymouth binnenge'oopen Twintig vaartuigen zyn onder Bolt Head voor anker gegaan. NEW-YORK, 13 Dec. (Per telefoon.) Over de buitenlandsche politiek, welke de nieuwe Amerikaansche president voornemens zou zyn te volgen, doet kolonel House in het tydscbriif „Foreign Affaires Quarterly" interessant! me dedeelingen. Kolonel House verklaart, dat Roosevelt's hoofddoel is de definitieve liquidatie van den oorlog. Roosevelt zal voor alles er naar streven, het oorlogsschulden probleem zoodanig in het reine te brengen, dat dé kwestie niet langer in het middelpunt zal staan van de politieke debatten. House meent, dat de debiteurstaten welis waar hun betalingsverplichtingen op 15 De cember zullen nakomen, maar dat de byeen- roeping van een internationale schuldencon ferentie de definitieve regeling der schulden kwestie zal bevorderen. (United Press) PARIJS, 13 Dec. (Reuter.) Naar de Matin" uit politieke kringen in Washington verneemt worden de volgende namen genoemd als oe ver- moedelyke medewerkers van president Roose velt: Buitenlandsche Zaken: Newton Baker; Financiën: Senator Glass; Handel: Isidor Strauss; Binnenlandsche Zaken: George Dean; Marine: Harry Bird; Landbouw: Wood Rinz; Procureur-generaal: John Davis. Men kan zich aanmelden by de propa- gandisten of by: J. ADELAAR Wijdt Geldelooze Pad 12, J. J. BRINKMAN, Anegang 19. IX V V l II 1 1 I 11 I 1 l ~r~.' 7 f 7 f r A'S? Hoogste stand op Dinsdag 12 uur mm.: 764 Stilstand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1