IN EN OM HAARLEM Hoe Voorhout vooruit ging Uit vroeger tijd DINSDAG 13 DECEMBER Het Provinciaal Electrisch bedrijf Het Bij het koperen jubileum van burgemeester Bulten BEKENDE HAARLEMMERS """uiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii iiiniiiiiiii mini ui i in hi hui mi ui itiiu in inn hi tun in inn] ii illinium ii in mi iiiiiiiiiniiiiiiiiHi in Minimum den RIJKSINKOOPBUREAU hoofdinspecteur te Haarlem PERSONALIA GOEDERENTREIN ONTSPOORD Bij het station Velsen IJSPRET MUZIEK KAMERMUZIEKAVOND Toonkunst-af deeling Haarlem COMMISSIE WERKLIEDENZAKEN DE H. MAAGD BIJ DINANT VERSCHENEN AUTO MET CHAUFFEUR ZOEK Te Lijnden GEMEENTEBEGROOTING VAN HEEMSTEDE om Fernanda, Gilberta en Albert Voisin en de zusjes Gilberta en Adrée Degeimbre, die naar de Brusselsche Standaardbe richt, beweren, dat zij de H. Maagd zouden hebben gezien LEEKENAPOSTOLAAT Dringende uitnoodiging SCHOUWBURG JANSWEG De Affaire Dreyfus HAARLEMS GEMENGD KOOR DEELNEMEN PARTIJSTEMMING Circulaire Kamer-Centrale „Haarlem" GEMEENTELIJKE VENTVERBODEN Hooge Raad onderzoekt rechts geldigheid Kindervoeding DIRK VOLKERTSZ. COORNHERT DIRECTEUR POSTKANTOOR Met meer dan gewone belangstelling' wordt dezen keer door een groot deel van de bewoners der provincie Noord-Holland uitgezien naar de debatten der leden van de Provinciale Staten over het Provinciaal Elec trisch bedrijf. Naaste aanleiding daartoe zijn de begrooting v°or dat bedrijf, de motie van de heeren Hooij c-s. inzake verlaging der stroomtarieven en het doornemen van Gedeputeerde Staten om de be zittingen van de N.V. „Zaanland" te naasten. Wat de motie-Hooij betreft zijn Gedeputeerde Staten van oordeel, dat de financieele toestand v^n het P. E. N. een tariefsverlaging als door hesren Hooij c.s. wordt voorgesteld, niet ver slooft. Zij beroepen zich daarvoor o.m. op ds bitkomsten van het bedrijf in het jaar 1931. Van zijde der Statenleden zullen deze laatste cÜfers wel niet onweersproken blijven en als Wnzelf zullen dan de zware lasten, die op het bedrijf rusten, ter sprake komen. In dit verband interessant wat een inzender in het „Alge- ^n Handelsblad" een dezer dagen schreef: '■Pen vergelijking met de tarieven, die in andere ®iectriciteits-bedrijven gelden, doet zien, dat het P' E. N. een inderdaad „onevenredig hoog ta- Nef" heft. Hoe komt dat? Bij een investeering Vatl 35 millioen, welk bedrag dit jaar weer biet verscheidene millioenen zal worden ver hoogd, heeft men slechts een stroomomzet van 5Va millioen. Al dadelijk blijkt, welk een ge weldigen factor rentebetaling en afschrijvings- Pelttiek ten aanzien van den kostprijs van het deduct (stroom) vormen." Zoodat hierbij ook de afschrijvingspolitiek van het p. e. N. waarschijnlijk in bespreking zal bomen. Ook zullen de statenleden niet nalaten den badruk te leggen op de wenschelijkheid, in de- 2611 tijd, nu iedereen onder de slechte tijdsom- ®'andigheden gedrukt gaat, een ingrijpende ver ding der tarieven door te voeren en het zal van de kracht der argumenten, die Ged. Staten hiertegen zullen aanvoeren, afhangen of met de door Ged. Staten in vooruitzicht gestelde ver- h>ging genoegen zal worden genomen. Naast de bespreking van de tariefsverlaging ei1 de wijze, waarop deze verlaging over de ver skillende groepen van afnemers dient te wor den verdeeld, zal waarschijnlijk de vraag worden besproken of de distributie van den stroom aan de verbruikers rechtstreeks door de provincie 'boet geschieden dan wel via de gemeentelijke distributienetten. Gedeputeerde Staten zijn van meening, dat de Sroom door het P. E. N. rechtstreeks aan den c°hsument dient te worden geleverd. Overeen komstig dit beginsel wordt er door hen steeds baar gestreefd de gemeente-electriciteitsbedrij- v«n van zooveel mogelijk gemeenten, waarmede hog stroomleveringscontracten loopen, vóór hef Hloopen dier contracten over te nemen. Verweg da meeste der 59 gemeenten, die nog een eigen distributienet hebben, wenschen die distributie e°hter zelf te behouden. Sommige gemeenten binnen de inkomsten, die zij uit de stroom- distributie genieten, ook moeilijk missen. Ge overname der netten geschiedt uiteraard Soheel vrijwillig en derhalve in gemeen overleg ^hrjjven Gedeputeerde Staten, maar het is juist eetl grief van vele gemeentebesturen, dat door Gedeputeerde Staten ten deze een wat zij noe- „ongeoorloofde pressie" wordt uitgeoefend. *n de gevallen, waarin het stroomleverings- bbntract is afgeloopen, bestaat geen enkele ver achting voor de provincie om de overeenkomst 6 Vernieuwen, hebben Gedeputeerde Staten de Statenleden geschreven. En hoe sterk op rechtstreeksche levering aansturen blijkt Wel hit deze zinsnede: „Zou de provincie ver- b'icht zijn met de gemeenten, die zulks wen sten, cje contracten te vernieuwen, dan zou Gedeputeerde Staten niet meer de leiding bben en zouden de gemeentebesturen de toe- sssing van het algemeen toegejuichte beginsel ah rechtstreeksche levering zoo lang kunnen Afschuiven als zij wilden. De door de provincie ibvaarde Rijksconcessie gaat ook uit van het. eSitisel der rechtstreeksche levering; de r°vincie is daartoe dus feitelijk verplicht." Waarschijnlijk zal over deze vraag scherp vap «ttl; Bedachten worden gewisseld in de Staten- hg. want een heete strijd is ontvlamd tus- ^ben Gedep. Staten eenerzij ds en de N. V aa-nland" anderzijds. De „Zaanland" is een Naamlooze Vennoot- tot stroomdistributie van vereenigde lansche gemeenten. Over twee jaar expireert p leveringscontract, dat bestaat tusschen het N. en deze stroomdistribueerende ge- Acntebesturen. De provincie wenscht dit con- ct niet te verlengen, omdat zij den detail- erkoop in de Zaanstreek zelf ter hand wil gaan Abten. Ge gemeentelijke N. V. is van de wen- elijkheid dezer verandering echter geenszins v ertuigd en zegt, dat het verschil alleen een r<iubbeling der tarieven voor de afnemers in j,*11 be Memorie van Antwoord aan de Tweede bier inzake Hoofdstuk VII B (Financiën) der *tiki sbegrooting, merkt de Minister op, dat een Ping van de taak van het Rijksinkoop- v eau niet heeft plaats gehad en ook niet in voornemen ligt. e ook door den minister als wenschelijk er- 0)^be Wijziging in de arbeidsvoorwaarden, waar- er het personeel aan het Rijksinkoopbureau 's no3 in voorbereiding. De Minister hoopt, binnenkort haar beslag zal kunnen krij- eb ligt in het voornemen, in 1933 te Haarlem hoofdinspecteur werkzaam te stellen. de Zaanstreek zal medebrengen. Dit laatste wordt door Gedeputeerde Staten ontkend. Mocht de N. V. weigerachtig blijven haar net over te dragen, en de provincie haar zin om zelf stroom te leveren, toch willen doorzetten, dan zou zij in het Zaansche een nieuw distri butienet moeten aanleggen. Daarvoor vragen Gedep. Staten dan ook nu reeds een crediet van 500.000. Men ziet welk een scherpen en eigenlijk dwa zen vorm van strijd dit verschil van inzicht tusschen Gedeputeerde Staten en de Zaansche gemeenten dreigt aan te nemen. Het is naar den uitslag van dezen strijd vooral, dat niet alleen de Zaansche, maar alle gemeentebesturen van Noord-Holland, die zelf stroom distribueeren, brandend nieuwsgierig zijn. A.s. Dinsdag wordt de statenzitting gehou den, waarin al deze dingen besproken zullen worden. Bij het Station Velsen heeft gisteren een dé raillement plaats gehad. Toen een goederentrein, komende uit Beverwijk, van Velsen naar Haar lem zou vertrekken, liepen de laatste drie wa gens, waarvan er één kantelde, uit de rails, ter wijl een andere wagen tegen het perron liep. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Spoedig was uit Haarlem technische hulp ge- requireerd, en met man en macht wist men de baan spoedig vrij te krijgen. De oorzaak van de ontsporing is onbekend. Nauwelijks waren er eenige nachtvorstjes ge komen, of menig ijsliefhebster of liefhebber zag hunkerend uit naar het oogenblik dat de „ijzers" met een gerust hart opgebonden kon den worden. Het was daarom niet te verwonderen, dat toen gistermiddag na een lange rustperiode de ijsbaan aan de Kleverlaan geopend werd, men van alle kanten in drommen kwam opdagen, om op ouderwetsche wijze van het ijsfeest te kunnen genieten. Het ijs, dat op sommige plaatsen een dikte van 6 c.M. had, was in een schitterende con ditie. Het was een lust zich er op te bewegen. Bovendien was de straffe wind van vorige da gen een stuk minder, terwijl op de met vlag gen omringde banen, een vriendelijk zonnetje en een gramofoonplaatje het jolijt nog ver hoogden. Het was op de baan een bonte warreling van jong en oud, die elkaar in snelheid of in sier lijke gratie de loef trachtten af te steken. Ook de hockey en niet te vergeten de krabbelbaan mochten zich in groeiende belangstelling ver heugen. Veel te vroeg voor velen werd dan bevel gegeven dat de banen ontruimd moesten wor den, teneinde de banen wederom in goede con ditie te maken.... Of zij nog in goeden staat zullen komen? Wie weet lagj^n°emd tot tijdelijk onderwijzer bij het kr£.,r°hderwijs te Schagen de heer S. Buls- 1 te Haarlem. Op den derden avond trad het Hollandsch Strijkkwartet, bestaande uit de heeren Ley- densdorff, Röntgen, de Clerck en Canivez, op. Dit ensemble behoeft voor de hier optredende buitenlandsche kwartetten geenszins onder te doen. Technisch en artistiek, individueel en te zamen voldoet het spel dezer Hollandsche in strumentalisten, meer dan ooit te voren, aan zeer hooge eischen. De uitvoering voor de Haar- lemsche Toonkunst-afdeeling heeft dit weer eens onomstootelijk bewezen. Ter inleiding werd gespeeld een nagelaten Quartett-satz van Schubert. Een echt-roman- tisch getint werk, zooals gewoonlijk een weinig breed uitgeplozen, zonder bewogenheid of felle contrasten, doch zangrijk geschreven met ge- zond-muzikalen inhoud. Daarna liet het Hollandsch Kwartet ons ken nis maken met een kwintet van Mozart, waar voor de medewerking was ingeroepen van den artist D. Blom. Door zijn eigenaardige bezet ting worden er afwijkende greepeeringen ver kregen. Vooral het drie-stemmig spel der altis ten met den cellist viel bijzonder op en con trasteerde fraai met dat der beide violisten met den eersten altist, terwijl daartegenover het volledig kwintet met zijn vollen, afgeronden klank imposant aandeed. Van dit kwintet bekoorde ons het meest het feeërieke Adagio, ragfijn van klank voorge dragen. Het Menuetto geleek ons wat te strak metrisch gespeeld. Overigens werd de Mozart- sfeer volkomen verkregen. Het was een groot sprong van Mozart naar Franck, dcch onze landgenooten waren er di rect in en gaven er een verbluffend staaltje van hun kunnen mede. Ieder deel stelt hier zijn bijzondere eischen inzake karakteriseering, maar zelden hoorden wij dit werk zóó fraai uitgebeeld vertolken. De spelers treden hier nogal eens afzonderlijk op den voorgrond, vooral de altist in het zang rijke Larghetto, doch dit werd nooit te solis tisch. Immer bleef het een gaaf, onverbreek baar geheel. Het monumental in Franck's werk kwam duidelijk uit. Een bijzonder compli ment voor die prachtvolle half-tinten in het geheimzinnige Scherzo en de goede klankver houdingen tegenover de Schouwburgzaal. Stelden de aanwezigen Schubert's en Mo zart's werk op hoogen prijs, na Franck's on vergankelijk kwartet betoonden zij zich allen ten hoogste verrukt! O. K. Vrijdag vergaderde de Commissie van over leg voor de werkliedenzaken, onder leiding van den voorzitter van het Georganiseerd Overleg, den heer mr. J. Gerritsz. Behandeld werd een voorstel van regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis tot verlaging van de loonen van de werksters aan die instelling verbonden. De commissie besloot ten aanzien van dit voorstel een ongunstig advies uit te brengen. De vertegenwoordiging van het gemeentebestuur deelde mede zich te kunnen vereenigen met een herziening van de bestaande waardeering in dien zin, dat zoowel aan haar, die thans in dienst zijn, als aan haar, die nu of mettertijd in dienst genomen zullen worden, een gelijke belooning zal worden toegekend, t.w. 12. per week, benevens vrij volledige kost en be staande rechten. De commissie vereenigde zich voorts met de voorstellen betreffende wijziging van de dienst regeling voor het hal-personeel van het open baar slachthuis, voor de brugwachters en voor de z.g. „reclame-monteurs" bij het electrici- teitsbedrijf. Voorts deelde de voorzitter mede, dat B. en W. hebben besloten in overeenstemming met de in 1927 gegeven toezegging, krachtens welke het personeel, overgekomen van een geheel of gedeeltelijk geannexeerde gemeente, vacantle- toeslag geniet ter compensatie van vier vacan- tiedagen, welke in die gemeente worden toe gekend boven het aantal in Haarlem gebruike lijk, dien toeslag thans niet aan te wenden voor de inning van den tijdelijken aftrek op de loo nen. Enkele bij de rondvraag gestelde vragen wer den door den voorzitter beantwoord, waarna de vergadering werd gesloten. Maandagmorgen vroeg arriveerde te Lijnden een auto met een drietal chauffeurs van een maatschappij uit Amsterdam. Deze chauffeurs waren op zoek naar een anderen auto met bestuurder, die Zondagnacht eenige personen uit Vijfhuizen had moeten ha len, doch daar de auto defect geraakt zou zijn, zijn deze personen per andere gelegenheid naar Amsterdam vertrokken. Nadat de chauffeurs te Lijnden in alle rich tingen tevergeefs hadden gezocht, zijn zij maar weer naar Amsterdam vertrokken. Bij de rijkspolitie is aangifte van het geval gedaan. B. en W. van Heemstede schrijven aan den raad: Naar aanleiding van het advies van de Fi nancieele Commissie, waarvan wij met waar deering hebben kennis genomen, meenen wij dat eenzelfde gedragslijn van deze commissie valt te constafeeren als door ons bij de sa menstelling van de ontwerp-begrooting is ge volgd. De bedoeling van de Financieele Commis sie is gelijk aan ons streven te geraken tot een zuinig beheer. Bij de samenstelling van de begrooting heb ben wij daar dan ook reeds in belangrijke mate rekening mede gehouden. Wij deelden u toch in ons op de begrooting betrekking heb bend voorstel reeds mede, dat tijdens de sa menstelling daarvan reeds verschillende bezui nigingen waren aangebracht, terwijl ook bij de behandeling van het ontwerp door ons Col lege nog weer verschillende posten lager zijn geraamd, zoodat de begrooting met de noodi- ge zuinigheid is samengesteld. Niettemin heeft de Financieele Commissie gemeend u te moeten adviseeren verschillende posten nog weer lager te ramen en verder om over andere dekkingsmiddelen te beschikken dan door ons werden voorgesteld, om op deze wijze de verhooging van den belastingdruk minder sterk te maken. Wij zijn na rijp beraad tot de conclusie ge komen dat de dekking van het tekort behoorde te geschieden op de wijze zooals wij U heb ben voorgesteld. Daarbij hebben wij zeer ze ker overwogen dat deze voorstellen een ver hooging van den belastingdruk voor de burge rij beteekenen, een verhooging die ook wij lie ver achterwege gelaten zouden hebben wan neer wij een naar onze meening juiste oplos sing voor de dekking van het tekort hadden kunnen vinden. Wij zouden het daarom zeer op prijs hebben gesteld wanneer de Financieele Commissie met voor ons aanvaardbare voorstellen zou zijn ge komen, waardoor een minder sterke belasting- verhooging mogelijk zou zijn geweest. Het mid-- del om daarvoor maar in belangrijke mate over de aanwezige reserve te beschikken, is wel heel eenvoudig, maar daarom nog niet al tijd het aangewezen middel. Wij komen op de beschikking over de reserve nader terug. Zooals u uit het volgende zal blijken, zijn wij in sommige opzichten bereid met een voor stel van de Financieele Commissie tot verla ging van uitgaafposten hetzij geheel, hetzij voor een deel, mede te gaan. Wij meenen ech ter in het algemeen tegen een te lage raming te moeten waarschuwen, omdat anders zeer ze ker in den loop van het jaar de onvoldoende raming zal blijken en de gelegenheid om nog dekkingsmiddelen aan te wijzen zou ontbreken. Wij vestigen de aandacht op de belangrijke vergadering van het Leekenapostolaat, welke hedenavond 8.15 uur wordt gehouden in het ge bouw der St. Josephsgezellen, Jansstraat, welke voor alle belangstellende katholieken toeganke lijk is. Nu het instituut van het Leekenapostolaat hier ter stede onder beproefde leiding van De ken Sondaal en Prof. Steger zulk een groote vlucht belooft te gaan nemen, mag zeker van Haarlem's katholieken daadwerkelijke belang stelling voor dit schoone werk worden verwacht. In de eerste week van Januari zullen in den Schouwburg Jansweg door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, Dir. Alb. van Dalsum en Defrèsne, eenige voorstellingen worden gegeven van de „Affaire Dreyfus", welk stük momenteel te Amsterdam opgevoerd wordt. Deze voorstel lingen zullen geheel gelijk zijn aan dit te Am sterdam. Evenals vorige jaren zal door Haarlems Ge mengd Koor, dirigent Jan Booda, op 2aen Kerstmiddag, half drie, in de Gem. Concert zaal, het Weihnachts-Oratorium van J. S. Bach worden uitgevoerd. Ook dit jaar zal een jon genskoor medewerken, hetwelk aan de koralen zoo'n mooi relief geeft. Sinds 1919 is de heer G. Bulten burgemees ter van Voorhout en hij vierde, naar wij be richtten, een dezer dagen zijn koperen jubi leum. In dit verband mag de geschiedenis van het vriendelijke dorp in de bloemenstreek niet achterwege gelaten worden, althans zeker niet de blijde historie der afgeloopen 12y, jaar. Burgemeester Bulten was de eerste burger vader van Voorhout. Vóór hem waren de ge meenten Voorhout en Oegstgeest onder één leiding gesteld, waarbij de eerste met zeer weinig tevreden moest zijn. Toen de heer Bul ten zijn ambtswoning betrok waren de wegen in het dorp slecht, gas, water en electriciteit werden overdreven luxe beschouwd, terwij', men het met den woningbouw niet ver ge bracht had. Al spoedig werd dit alles ver anderd. Het wegennet werd geheel gemoder niseerd en van Bitumen-dek voorzien, trottoirs werden aangelegd en nieuwe straten in uit voering gebracht. Daar was natuurlijk veel geld voor noodig en de raad besloot dan ook een plaatselijke wegenbelasting te heffen, omdat de kosten ad één en driekwart ton niet uit de ge wone middelen geput konden worden. Het aanzien van het dorp werd door deze verbeteringen echter dusdanig veranderd, dat zich velen kwamen vestigen. De woningbouw diende dan ook ernstig ter hand te worden genomen. Het Boerhave-kwartier voor arbei ders en middenstanders ontstond met groote medewerking van het gemeente-bestuur. Nu confereerde de burgemeester, met ver schillende besturen en overheidslichamen over de uitbreiding van het electriciteitsnet en de gasvoorziening. De resultaten waren schitte rend. Moeilijker was de kwestie van de water voorziening, omdat men niet aan de buizen van Leiden en Noordwijk kon aansluiten op grond van financieele bezwaren. De raad besloot dan ook een waternet in eigen beheer te nemen met winning in Noordwijkerhout door middel van een geheel automatisch pompstation. In 1929 werd dit station plechtig in gebruik ge nomen. Ook op het gebied van het onderwijs kwa men vele veranderingen en verbeteringen. De eerw. Zusters kregen een nieuwe bijzondere meisjesschool, de openbare school werd opge heven en een R. K. Broedersschool werd er in gevestigd, daarnaast werd een Chr. school met den Bijbel gebouwd, a'les met groote mede werking van het gemeentebestuur. Toen het Klein Seminarie naar Hageveld overging kwam daarvoor de Bisschoppelijke Nijverheidsschool in de plaats. Met subsidie van provincie en gemeente werd de R. K. Landbouw-Winter- school gesticht. Bevorderd werd de bouw van het St. Agnes-gesticht voor ouden van dagen, er kwam een nieuw patronaatsgebouw. In het 12K-jarig bewind van den heer Bulten is de bevolking met 40 pCt. toegeno men. Eerst waren er in den raad 6 katholieke vertegenwoordigers en een A.-R. of C.-H. Thans bestaat het college uit 9 katholieke leden, een A.-R. en een C.-H. Uitbreiding van het raadhuis was dan ook noodig en in 1931 geschiedde zulks, terwijl de raadszaal prachtig werd gerestaureerd. Er was welvaart in Voor hout en als niet de verschrikkelijke crisis ook in de bloembollenstreek was doorgedrongen, zou er nu nog geen enkel opcent op de fonds belasting geheven worden. Verleden jaar werd met succes crediet ge geven aan kleine kweekers, waarvoor de ge meente garant was. De werkloosheid is echter belangrijk toegenomen, zoodat thans 80 op centen worden geheven. Werd vroeger voor steun aan werkloozen slechts driehonderd gul den uitgegeven, voor 1933 staat een bedrag van 14000 op de begrooting, waarbij dan nog 4000 voor werkverschaffing komt. De burgemeester is dan ook voorzitter van een comité uit de bevolking om den werkloozen ontspanning te geven en aan lokalen daar voor te helpen. Een prachtig uitbreidingsplan ondervindt natuurlijk stagnatie, maar er zullen, naar wij hopen, spoedig betere tijden aanbreken. Uit bovenstaande opsomming is gemakkelijk een conclusie te trekken. Burgemeester Bulten heeft zijn 12jj-jarige ambtsperiode gebruikt om Voorhout tot een der mooiste dorpen van de bollenstreek te verheffen. Door de tijdsom standigheden heeft hij gemeend zich te moeter. onttrekken aan elk feestbetoon, maar van deze plaats past een woord van hulde aan dezen volijverigen man van de daad, waarop Voor hout trotsch mag zijn! Men houde dezen bur gervader in eere, het dorp zal er wel bü varen! Door de Kamer-Centrale „Haarlem" is de volgende circulaire verzonden aan de besturen der plaatselijke kiesvereenigingen in den Rijks kieskring Haaiiam. Nu de eerste étappe der Kiesreglement procedure door het verschijnen van het bere deneerd Verslag van den Verkiezingsraad is af gesloten, is thans de tijd gekomen U uit te noodigen, candidaten te gaan stellen voor de Tweede Kamer. In verband met deze candidaat-stelling ver wijzen wij U naar art. 11, waarin o.m. wordt bepaald, dat de Kiesvereenigingen moeten ver gaderen tot het doen der aanwijzingen in de tweede helft der maand December of de eerste helft der maand Januari. Uiterlijk 15 Januari 1933 moeten dus de lijs ten van candidaten zijn ingezonden bij den secretaris van de Kamer-Centrale. Zooals U in de couranten hebt kunnen lezen zijn aan de Kieskringen HaarlemHelder toe gewezen 1 omschreven zetetl (Middenstand) en 2 vrije zetels. Speciale plaatsvervangers be hoeven thans niet meer te worden aangewezen. Om de candidaat-stelling voor onze plaat selijke kiesvereenigingen te vereenvoudigen hebben wij passende formulieren bijgevoegd. Ook vragen wij nog Uw aandacht voor art. 12 Kiesreglementen 1932, waarin eventueele can didaat-stelling buiten de vergadering der Kies- vereeniging geregeld wordt. Voorts wijzen wij U op art. 21, lid 2 en 4 van het Kiesreglement. Aan de Partij-stemming in Mei 1933 mogen uitsluitetnd deelnemen de leden van de Kies vereenigingen, die op 31 December 1932 het lid maatschap bezaten en de contributie op 31 De cember 1932 hebben betaald. Leden, na 1 Ja nuari 1933 lid geworden, mogen dus in geen geval aan de Partijstemming deelnemen. Meer Kiesreglementen 1932 kunnen a 5 cent per stuk worden aangevraagd aan het Alge meen Secretariaat der R.K. Staatspartij, Laan van Meerdervoort 65, Den Haag. Art. 85 der Algemeene Politieverordening der gemeente Haarlem luidt: „Het is verboden te venten op openbare wegen en op uren, waarop dit in het belang van de openbare orde of vei ligheid krachtens openbare kennisgeving van den burgemeester ongeoorloofd is verklaard." Den bloemenkoopman R. K. te Haarlem was ten laste gelegd overtreding van het in dit arti kel bedoelde verbod. De Kantonrechter verklaarde het ten laste ge legde niet strafbaar op grond dat art. 85 der A. P. V. der gemeente Haarlem van rechtswege heeft opgehouden te gelden met de inwerking treding der winkelsluitingswet. De rechtbank te Haarlem vernietigde dit von nis en achtte het feit wel strafbaar, daarbij overwegende, dat genoemd art. 85 een bepaling is in het belang der openbare orde en veiligheid en derhalve een geheel ander onderwerp regelt dan art. 8 der Winkelsluitingswet, hetwelk ken nelijk slechts beoogt het venten te verbieden op tijden, gedurende welke ook de winkels gesloten moeten zijn, welke verboden der wet niet berus ten op het motief„openbare orde of veiligheid." De officier te Haarlem, die het met den kan tonrechter eens was, stelde cassatie in bij den Hoogen Raad. Mr. Wijnveldt, advocaat-generaal, nam giste ren conclusie en kon zich vereenigen met het vonnis der rechtbank omdat z.i. art. 85 een ge heel ander onderwerp regelt dan de winkelslui tingswet. Hij achtte het zeer begrijpelijk, dat deze bepaling wordt toegepast op drukke wegen om verkeersstoornis tegen te gaan. Dit onder werp staat volkomen zelfstandig naast dat der winkelsluitingswet. Hij concludeerde mitsdien tot verwerping van het beroep. Arrest 9 Januari. De Vereeniging .Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen Zoete- straat: Maandag 170 porties, Dinsdag 157, Woensdag 153, Donderdag 155, Vrijdag 187, Zaterdag 157. Overtonstraat: Maandag 182, Dinsdag 195, Woensdag 200, Donderdag 207, Vrijdag 230, Zaterdag 188. Byzantiumstraat: Maandag 114, Dinsdag 99, Woensdag 127, Donderdag 125, Vrijdag 123, Zaterdag 108. Sommige vereenigingen houden het vele jaren vol, maar die het een eeuw uithouden zijn zeldzaam. Nog werkt het Kring-Comité der kwart guldensvereeniging. Het laatste woord vertelt al, dat het jaarlijksch offer minstens 25 cent was. De vereeniging werd 31 October 1893 te 's Gravenhage opgericht met het doel gelden bijeen te brengen ten voordeele van de stichtingen van heide-ontginning van den Oranjebond van Orde in Utrecht. Twee-en- twintig jaar geleden telde Haarlem en Omstr. 200 leden. Het fonds van Vrouwe Cornelia Schellingen, weduwe van Raadspensionaris Mr. Pieter Steyn werd in 1783 gesticht, dus 150 jaar te rug. Uit dat fonds worden toelagen geschonken aan weduwen van Ned. Herv. predikanten en officieren, die in werkelijken dienst zijn over leden. Voorwaarde is, dat die weduwen ten tijde van verkiezing, behalve het weduwepensioen uit geenerlei hoofde 500.'s jaars inkomen ge nieten. Het fonds werd in 1784 onder beheer van Weesmeesteren te Haarlem gebracht en kwam na de liquidatie der Weeskamer (op 't stadhuis achter de Hal) sedert 1 Januari 1860 onder beheer en ter beschikking van den Mi nister van Financiën. In 1909 bedroegen de ont vangsten ƒ15258.38 en de uitgaven 15004.76X-. Een andere functie van dit fonds was bewa ring van familiepapieren en het onderhoud van twee familiegraven. Ook waren hiermee in dertijd de Weesmeesteren belast. De ontvang sten en uitgaven voor dit doel beliepen in 1909 145.—. Gebruik makende van een in het testament der erflaatster, d.d. 4 Maart 1776 voorkomende clausule, waarbij de baten van dit fonds, voor zoover die jaarlijks niet noodig waren voor het bewaren der familiepapieren en graf-onder houd, ter dispositie van Heeren Weesmeesteren werden gesteld, kwamen die bij Koninklijk Be sluit van 17 Mei 1869 ten bate van bovenge noemd Weduwenfonds. Indertijd woonde in de Lange Veerstraat een Burgemeester van der Burch. Uit zijn nalaten schap hangen heel wat schilderijen in het Frans Halsmuseum. Aan die familie herinnert ook de Van der Burchstichting d.d. 29 Sep tember 1883. Ze is van den heer J. L. van der Burch en zijn zuster mej. Francina Antoinette Conradina en is bestemd om personen, die hulp behoeven en deze waard zijn en die niet door eenig Armbestuur ondersteund worden, zoo veel mogelijk stoffelijk te ondersteunen. Voor deze ondersteuning komen in de eerste plaats Protestanten en bij voorkeur afstammelingen van twee aan de stichters verwante geslachten in aanmerking. Van liefdewerk tot sport overgaande komen we tot de Gymnastiekvereeniging „Sparta", die 1 October 1883 als rechtspersoon werd erkend en in de gymnastiekzaal van Den Doelen oefen de. Indertijd was het Kamerlid Frans Lieftinck eere-voorzitter en de heer J. Nierop, oud-onder wijzer school Molenpad, voorzitter. De Chr. gymnastiekvereeniging „Kracht en Vriendschap" dateert van 28 Juli 1998 en oefen de in het Zanderinstituut. De vroegere directeur A. J. Meyerink is nog in volle fleur. Uit hetzelfde jaar was de Halter- en Worstel- club „Door Oefening Kracht", n.l. van 20 Octo ber. Die oefende Dinsdags- en Vrijdagsavonds en Zondagsmorgens in „Café Centrum", aan de Botermarkt. Eindigen we met de Haarlemsche Kegelclub „Hard gaat ie", 8 December 1898 opgericht. Zij oefende Donderdagavond in Café Brinkmann op de Groote Markt. Een beetje jonger is de Kegelclub „Vereeni ging" die 1 September 1908 werd opgericht en Dinsdagsavonds in „de Vereeniging" oefende. En ten slotte nog de Schuurman Schimmel van Outeren Stichting, dateerend van 17 Oc tober 1883, waarvan indertijd de heer- L. E. Gerdessen, eere-voorzitter was, Dr. H. Hon- gersma, directeur H.B.S., voorzitter en Notaris Versfeld, allen reeds lang verscheiden, penning meester. Deze bekende letterkundige, wijsgeer en graveur, werd geboren in 1522 te Am sterdam. Hij ontving geen wetenschappelijke opleiding, maar oefende zichzelf in het Fransch en Spaansch, in het graveeren en de muziek en in theologie en de wijsbegeerte, zoodat men met recht mag zeggen, dat hij een autodidact was. Na eenige reizen in het buitenland kwam hij hi dienst van Remond van Brederode, waarna hij zich als graveur in Haarlem vestigde en daar notaris, secretaris en pensionaris van de vroedschap werd. In 1572 werd hij benoemd tot secretaris van de Staten van Holland, trok zich echter spoe dig daarna weer terug als notaris te Haarlem en moest ten slotte naar Gouda vluchten, waar hij op 29 October 1590 stierf. Eigenaardig is deze man, die zooveel hield van vrede en vrijheid) zijn heele leven lang vervolgd geworden. Zoo b.v. werd hU, niette genstaande hij zich zeer verzet had tegen de beeldstormerij in 1566 te Haarlem, toch voor den „Bloedraad" gedaagd en in de gevangenis geworpen, waaruit hij zich slechts door een krachtige verdediging wist te bevrijden. Tot driemaal toe moest hij daarna nog de vlucht nemen, nJ. eerst in 1568 naar Kleef en Xanten, vervolgens na zijn terugkeer en benoe ming tot secretaris van de Staten van Holland, nogmaals naar Xanten en ten slotte gedurende zijn strijd met den Leidschen hoogleeraar Sa- raria naar Den Haag, daarna naar Delft en eindelijk naar Gouda. Vooral zijn vrijheid van denken en zijn strijd tegen de heerschzucht der predikanten wekten de woede van deze laatsten op. Zoo vervaar digde hij een „Proeve van den Catechismus" en droeg die op aan de Staten van Holland, die deze opdracht echter weigerden en een debat tusschen Coomhert en Sararia lieten houden, wat zeer veel schade aan zijn reputatie toe bracht. Coomhert is een van de meest bekende schrij vers van zijn tijd geweest. Zijn hoofdwerk is wel „De Vijftigh Lustighe Historiën ofte Nieu wigheden Joannis Bocatië", terwijl hij daar naast nog werken van Cicero, Seneca en de eerste twaalf boeken van „Odysseus" vertaald heeft. Voorts heeft hij nog vele andere boeken van zedekundige en wijsgeerige strekking geschre ven, o.a. „Comedie van de Rycke man" (1582), „Zedekunst, dat is Wellevenskunste" (1586) en „Velerhande geestelicke liedekens" (1575). Ten slotte was Coomhert een zeer bekwaam graveur. Verscheidene portretten en teekenin- gen naar schilderijen van Maerten van Heems- kerek heeft hij gegraveerd. Coomhert behoort dan ook tot een van da meest op den voorgrond tredende en invloed rijkste geleerden van de zestiende eeuw. Ook thans wordt zijn naam in de kunstgeschiedenis nog met eere genoemd. De heer J. H. T. Pfaff, directeur van het post kantoor hier ter stede, zal op 16 dezer 40 jaar in dienst der posterijen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5