M'sieu Edouard gaat heen NIEUWJAARSWENSCHEN Het kabinet-Herriot gevallen Het nieuws van heden UITGELEID MET LUID APPLAUS België kan niet betalen s ch OnïeSt^e KAMER WEIGERT DE VS. TE BETALEN Leve Herriot!" DE BAROMETER Uiterst gecompliceerde toestand te De jongste Britsche nota aan de V.S. IS Dec. zal Engeland betalen Het Weer Laatste eenstemmige besluit van het aftredende kabinet Nieuwe nota aan Amerika Nationale regeering? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT meuwjaarsgroetrii bedrag ad f Nieuwe Haan- duidelijk met potlood invullen. Onlusten In Spanje Gaan Japan en China zelf onderhandelen? Uaar is wèl geld voor ^elgië geeft 60 millioen uit om de grens te versterken Met 402 tegen 187 stemmen ver wierpen de Kamerleden den tekst van de door Herriot voorgestelde nota aan Amerika M'sieu Edouard Herriot door de Kamer toegejuicht Wat er aan Herriot's val voorafging Rancune-maatregelen tegen Frankrijk? DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Incident in Amerïka's parlement Revolver gericht op de leden Treinbotsing in een tunnel Waarschijnlijk dertien dooden W. Brakel Jr., Botermarkt 17 HAARLEMSCHE Zooals vooral na Stimson's weinig toeschie telijke antwoordnota aan Engeland inzake de oorlogsschuldbetaling te voorzien was, de populaire Fransche minister-president, die te de Parijsche wandeling gemoedelijk „m'sieu ®douard" genoemd wordt, door de Fransche Gainer ten val gebracht. Niettegenstaande zijn Magistrale argumentatie heeft Herriot het par ament niet voor zijn voorwaardelijk voorstel tet betaling van den oorlogsschuldentermijn op 15 Dec. a.s. kunnen winnen, en daar hij de ver trouwenskwestie aan dit voorstel had verbon- den, werd hij door een overgroote meerderheid van tegenstemmers gedwongen met zijn kabinet w te treden. Het ging bij deze stemming niet °m Herriot's persoon, maar om het principe, daarop zijn voorstel gebaseerd is. Dit hebben de luide toejuichingen, waarmee Herriot na zijn Val uitgeleide werd gedaan, wel duidelijk bewe en. Herriot, die een klaar inzicht heeft in de teneste gevolgen, welke het politieke isolement Van Frankrijk onder Tardieu heeft gehad, en Vóór alles een dergelijk isolement wilde voor komen, wenschte de zoo vruchtbaar gebleken ^menwerking tusschen Engeland en Frankrijk óf internationaal politiek gebied niet voor den Prijs van 480 millioen francs in de waagschaal te stellen. Het accoord van Lausanne, 't consul tatieve pact, dat Engeland en Frankrijk in aan sluiting daarmee sloten, en de overeenkomst van Actieve inzake de principieele erkenning van ^uitschlands gelijkgerechtigdheid zijn de tast bare resultaten van deze samenwerking geweest. Ook in de pijnlijke oorlogsschuldenkwestie Meende Herriot de consequentie te moeten aan vaarden van het één lijn trekken met Engeland, meer daar Frankrijk voor een geenszins on aanzienlijk bedrag als oorlogsschuldenaar bij ingeland in het krijt staat. Het feit, dat het Fransche parlement thans duidelijk geweigerd heeft de betaling aan Amerika op 15 Dec. a.s. te verrichten, beeft 'n uiterst gecompliceerden toestand in het ^Ven geroepen, waarvan de consequenties nog Moeilijk te overzien zijn. Immers nu Frankrijk ®ch aangesloten heeft bij de niet-betalers, Bel gië en Polen, komen de wel-betalenden als En geland en Tsjecho-Slowakije in een eigenaardig Parket. De Engelsche regeering, welke in goud ïaI betalen, omdat zij niet voldoende deviezen bézit, zal nu van de wel-is-waar machtelooze appositie, welke zich tegen betaling kantte, den ^ted fel van voren krijgen. En menigeen van regeeringsgezinde partijen zal zich afvragen, cf het nu wel noodig was, dat Engeland zich zij bat ook onder door Amerika niet aanvaarde res- b'icties bereid verklaarde aan zijn verplichting te Voldoen, en daardoor zijn toch reeds zwakke Valuta nog ernstiger in gevaar te/brengen. Het is Met onwaarschijnlijk, dat, wanneer eenmaal een Mgemeene definitieve oorlogsschuldenregeling a&U de orde komt, Amerika geneigd zal zijn een Meer tegemoetkomende houding aan te nemen 'eSenover de wei-betalers dan tegenover de niet- betalers. Daaruit zullen natuurlijk weer nieuwe moei- 'Ükheden voortvloeien, aangezien Frankrijk na- tuurlijk zooveel mogelijk gelijke behandeling gelijke voorrechten zal willen verwerven. Door het verschillend standpunt, dat Enge- MUd en Frankrijk thans tegenover Amerika "ebben ingenomen, kan de Fransch-Engelsche ^menwerking onmogelijk gebaat zijn. Ook Voor de Vereenigde Staten is het votum van Fransche Kamer bijzonder onaangenaam, tet alleen, omdat zij nu de zoozeer begeerde dollars van Frankrijk niet zullen ontvangen, Maar ook omdat Frankrijk nu hetzelfde argu ment, dat Amerika van zijn kant bezigde om öih betalingseisch te handhaven, tegen Ame- kan uitspelen ter staving van de weige- »bg om te betalen. Immers de huidige Ameri- jMansche regeering heeft zich voortdurend bwoepen op den onwil van het Congres, dat Mót in een uitstel der betaling wilde toestem teen. Frankrijk zal nu evenzoo kunnen ver- pilzen naar den onwil van zijn congres, n.l. Kamer, die de betaling heeft afgestemd. De eenige, die met de noodige „Schaden freude" kennis zal nemen van Frank- rijks weigering om zijn vrijwillig aan- ®eeane verbintenis na te komen, is Duitsch- hfl- Wanneer Frankrijk nog ooit den moed fMi vinden om te delireeren over de heilig- elÓ en onschendbaarheid der internationale Verdragen en de eeuwigbindende kracht van het eenmaal gegeven woord, zal Duitschland kunnen verwijzen naar de thans door Frank rijk aanvaarde practijk, welke met die schoone theorie wel zeer sterk in strijd is. Herriot heeft in zijn vergeefsch pleidooi voor zijn be- talings-voorstel niet nagelaten, op dit voor Frankrijk hoogst ongewenschte gevolg den na druk te leggen, maar de Kamer is er niet door vermurwd geworden. Hij heeft van zijn kant groot gelijk, dat hij onder deze omstandigheden de regeerings,ver antwoordelijkheid niet langer wenscht te dra gen, maar de vraag is, wie dit thans dan wel zal willen doen. De Fransche begrooting ver toont groote gaten, er moeten maatregelen ge nomen worden, waarmee men alleen maar sym pathie kan verspelen, terwijl de internationale verhoudingen allerminst aantrekkelijk mogen genoemd worden. Indien Herriot het gewenscht had, zou hij onmiddellijk terug hebben kunnen komen, omdat hij in ieder geval de meest ge schikte persoonlijkheid is gebleken voor het premierschap. Maar m'sieu Edouard gaat heen. Hij kan alleen terugkeeren, wannee. 'j van meening verandert, doch daarvan blijkt nog niets. Men begint dan ook al namen te noemen van mogelijke opvolgers en het is even typisch als begrijpelijk, dat men uitsluitend namen van Herriot's radicaal-socialistische geestver wanten noemt. LONDEN, 13 Dec. ((Reuter.) De nieuwe Brit sche nota aan de Amerikaansche regeering werd hedenmorgen door den Engelschen gezant te Washington, Sir Ronald Lindsay overhandigd. Hierin wordt verklaard dat Engeland den 15en December zijn schulden zal betalen. Naar United Press ons nader telefoneert, zal Amerika de betaling van den Engelschen ter mijn op den grondslag dezer nieuwe Engelsche nota aanvaarden. Ook de betaling van den Italiaanschen De- cember-termijn acht men te Washington zeker. Omtrent de Fransche betaling bestaat nog twij fel, zooals ook nog onzekerheid bestaat over de houding van verschillende kleine debiteur- staten. De Tsjecho-Slowaaksche gezant deelde het staatsdepartement heden mede, dat zijn regee ring den December-termijn ten bedrage van 1J4 millioen dollar zou nakomen. 5 Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk zachter. H Hoogste stand: 776.3 te Boedapest. Laagste stand: 743.5 te Isafjord. Zon op 8.05, onder 3.45. Laatste Kwar- H tier Dinsdag n.m. 8.42. Licht op 4.15. BRUSSEL, 13 Dec. (Reuter.) De kabinets raad heeft zich heden bezig gehouden met de kwestie van de betaling van den op 15 dezer vervallenden termijn der oorlogsschulden. De minister voor nationale verdediging. Theunis, die een der onderhandelaars was van de overeenkomst van 1925, herinnerde aan de omstandigheden waaronder deze overeenkomst tot stand was gekomen. De regeering bes'oot daarop met algemeene stemmen den op 15 December vervallenden termijn niet te betalen, daar zij van meening is, dat de omstandigheden haar dit beletten. Het Hoover-moratorium en het Lausanne- accoord hebben België beroofd van voortdu rende inkomsten, welke voor zijn begrotings evenwicht noodzakelijk waren. De regeering zal aan Amerika haar leedwezen uitdrukken over het feit, dat een minnelijke overeenkomst niet tot stand is kunnen komen voor 15 December. België blijft bereid haar volle medewerking te verleenen bij het zoeken naar een volledige regeling van het schuldenvraagstuk en van andere problemen, waarvan het economisch herstel afhangt. De minister van Buitenl. Zaken zal nog hedenavond het besluit der Belgische regeering aan den Amerikaanschen gezant mededeelen Intusschen is te Washington het antwoord der Amerikaansche regeering op de vorige (tweede) Belgische nota aan den Belgischen gezant aldaar overhandigd. BRUSSEL, 13 Dec. (Reuter.) Minister-pre sident de BroquevilJe deelde in den Minister raad mede, dat hij den koning zijn ontslag zal aanbieden. Hierdoor Is het geheele kabinet demisslon- nair. De laatste beslissing der regeering was dus die inzake de oorlogsschulden. De leider der liberalen, Devèze, heeft aan den socialistischen partijleider een schrijven Ook dit jaar wordt weder de gelegenheid geboden tegen vergoeding van slechts f 0.60 een Nieuwjaarsgroet in de te plaatsen, welke 5 regels plaatsruimte mag beslaan. Voor grootere advertentiën wordt voor eiken regel meer 12 cent extra berekend. De abonné's, die van deze wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht, onder- staanden bon ten spoedigste, duidelijk ingevuld, met toevoeging van het bedrag voor plaatsing, aan ons bureau, Nassau- laan 51, Haarlem, te doen bezorgen. S. v. P- gericht, waarin de vorming eener nationale regeering wordt voorgeste'd. De Broquevi'le heeft zich met dit schrijven van Deveze accoord verklaard. BRUSSEL, 13 Dec. (V.D.) De Koning heeft de Broqueville belast met de vorming van een nieuwe regeering. MADRID, 12 Dec. (V.D.) Ook Maandag zijn in geheel Spanje onlusten en botsingen voorgekomen, waarbij dooden en gewonden zijn gevallen. In Toledo is het tot een heftige bot sing gekomen tusschen stakers en politie, waar bij vier personen werden gedood en zes zwaar gewond. In het dorp Castellar, in de provincie Toledo, trachtten stakers het raadhuis te be stormen. Zij werden door de politie teruggesla gen, waarbij drie dooden en verschillende ge wonden vielen. Uit de provincie Jaén wordt ge meld, dat tijdens botsingen met de politie twee dooden rijn gevallen. In Madrid richtten anarchisten in een ln een drukke straat gelegen restaurant op klaar lichten dag een verwoesting aan, aangezien zij daar geen geld vonden. GENèVE, 14 Dec. (V.D.) De commissie van vijf, die door de commissie van negentien is be noemd ter uitwerking van een resolutie voor de bemiddelingsonderhandelingen tusschen Japan en China, heeft gisteren een voorstel uitge werkt. De inhoud van dit voorstel wordt nog geheim gehouden, maar in hoordzaak wordt gesproken over een initiatief tot bemiddeling van den Volkenbond, die het voeren van di recte onderhandelingen tusschen Japan en China tot resultaat zou moeten hebben. LONDEN, 14 Dec. (V.D.) Naar uit Sjanghai gemeld wordt heeft een protestactie van Chi- neesche boeren tegen het onteigenen van land voor den bouw van een nieuw station tot een ernstig spoorwegongeluk geleid, waarbij een conducteur werd gedood, terwijl verscheidene passagiers gewond werden. Onder de gewonden is de Duitsche prof. Schloten, die college geeft aan de universiteit te Woesoeng. Ongeveer 60U boeren waren gaan liggen op de rails, waardoor zij het verkeer tusschen Sjanghai en Nanking verhinderden. De spoorwegdirectie was hierdoor genoodzaakt de tremen over een ander spoor te doen rijden. Hierbij botste tengevolge van een misverstand twee personentreinen tegen elkan der met het genoemde gevolg. Bussel, 13 Dec. (V. D.) De Belgische Mgeering is voornemens 100 gebetonneerde 'Móerkomens te bouwen aan de DuitschRel- ®'5che grens en deze te voorzien van automa- Mhe vuurwapenen. De gelden hiervoor be- M)°óigd, 60 millioen francs, zijn reeds aan- ®zig. Verder zal de strategische hoek van ervé sterker worden verdedigd en worden Gebreid tot defensieyen. steun voor Luik. 99 PARIJS, 14 Dec. De beslissing over de vraag of Frankrijk den morgen vervallenden termijn aan de Vereenigde Staten zal betalen, is heden morgen te kwart over vijf gevallen. Deze be slissing beteekent tevens het einde van dit ka binet-Herriot. De Kamer heeft het voorstel van den radica len afgevaardigde Chauvin, die den tekst van het voorstel der regeering had overgenomen en waarbij de Minister-President Herriot de ver trouwenskwestie had gesteld, met 402 tegen 187 stemmen verworpen. Hiermede heeft de Kamer de betaling aan Amerika geweigerd. President Lebrun heeft de demissie aanvaard en het afgetreden kabinet verzocht zich te be lasten met de afwikkeling der loopende zaken. Reeds vanmorgen om 9 uur is President Le brun met de politieke beraadslagingen begon nen en heeft hij de voorzitters van Kamer en Senaat bij zich ontvangen. De beslissende debatten in de Fransche Ka mer over de betaling der schulden aan Ameri ka, die tegen middernacht werden hervat, duur den hedenmorgen tot kwart voor vijf. Nadat een der communisten zich tegen de be taling aan Amerika had verzet, heeft de socia list Vincent Auriol het met 30 tegen 17 stem men door zijn fractie genomen besluit om te gen de betaling te stemmen, uiteen gezet. Na Vincent Auriol heeft de radicaal-socialis tische afgevaardigde Cot opnieuw de politiek der regeering verdedigd, waarbij hij in het bij zonder wees op de samenwerking met Enge land. Te ruim half drie besteeg de Fransche Minis ter-President Herriot de sprekerstribune. Hij begon met onmiddellijk in deze zaak de kwestie van vertrouwen te stellen. Rechts ver weet hij, dat men de logische consequentie niet wilde trekken uit het feit, dat zij juist destijds de schulden-overeenkomst onderteekend heb ben. :;;x: Zich naar links wendende, wees Herriot op het gevaar van een isoleering van Frankrijk, wanneer het zijn eigen weg zou gaan. Op dit oogenblik, aldus verklaarde Herriot o.a., waarop het gevaar van de dictatuur in ze kere landen dreigt en de mogelijkheid bestaat dat door het aftreden van het staatshoofd in een land de heerschappij kan worden hersteld, die op zijn minst veel gelijkenis toont met die van vóór den oorlog, wil men voor ongeveer 480 millioen francs, welk bedrag met een maand ar beid verkregen kan worden, het herstelde een heidsfront tusschen Frankrijk en Engeland ver breken. Herriot heeft tijdens zijn rede verder een mededeeling uit Washington voorgelezen, waarin president Hoover hem liet weten, dat hij het schuldenvraagstuk opnieuw wil laten be- studeeren. „Wilt gij", aldus vervolgde Herriot, „voor 480 millioen francs Frankrijk van zijn materieele en moreele middelen voor het voeren van onder handelingen berooven? Gelooft gij verder, dat Engeland Frankrijk nog langer uitstel van be taling zal geven, wanneer Frankrijk thans wei gert te betalen en hiermede de overeenkomst met Londen zou opgeven?" Verder wees de minister-president erop, dat alle deskundigen, die de mogelijkheid van ar bitrage hebben onderzocht, de toepassing daar van onmogelijk hebben geacht. Te 4.20 uur eindigde Herriot zijn rede, die met applaus werd ontvangen. Allereerst werd gestemd over het voorstel van den radicalen afgevaardigde Chauvin, waarbij Herriot de kwestie van vertrouwen had gesteld. Dit voorstel werd, zooals gemeld, met 402 tegen 187 stemmen verworpen. Na het bekend worden van het resultaat der stemming verliet de regeering onder luide bijvalsbetuigingen de Kamer. Er werd geroe pen: „Leve Herriot!" Na een korte pauze had daarna de stem ming plaats over de resolutie van de commis sies voor financiën en buitenlandsche zaken, waarin van de regeering verlangd wordt de betaling van den op 15 December vervallenden termijn aan Amerika in afwachting van nieu we algemeene onderhandelingen over het schul denvraagstuk uit te stellen. Het voorstel werd met 380 tegen 57 stemmen en vele blanco stemmen van radicaal-socialistische afgevaar digden aangenomen. In politieke kringen verklaart men dat door de beslissing van de Kamer, de schuldenover eenkomsten door het Hoover-moratorium en de daaruit voortgevloeide consequenties haar kracht verloren hebben. Ook van economisch standpunt gezien, kunnen de betalingen niet geschieden, daar dergelijke groote internatio nale betalingen zonder tegen-prestatie be schouwd moeten worden als de werkelijke oor zaken van de economische crisis. Door den val van de regeering-Herriot is het prestige, dat de regeering in het land zelf en - bij het grootste deel der Kamer-afgevaar digden heeft, in geenen deele verminderd. De huldiging, die den leden der regeering en in het bijzonder Herriot na het bekend worden van den uitslag van bijna alle banken gebracht werd, is er veeleer het bewijs van, dat dit keer geen partij-politieke overwegingen hebben ge golden, en dat ook zij, die door hun'stem den val der regeering hebben veroorzaakt, niet tegen de regeering, doch uitsluitend tegen den eisch van Amerika tot betaling zijn. Of de pessimistische voorspellingen, die Her riot heeft gedaan, werkelijk zullen uitkomen, zal de toekomst leeren. De nieuwe Fransche regeering zal, wie ook de leiding moge hebben, geen gemakkelijke taak hebben om de thans tegenover Amerika ingeleide politiek voort te zetten. Zelden heeft de val van een Kabinet een zoo spannende voorgeschiedenis gehad als thans de val van het Kabinet Herriot. Op het Congres van de Radicaal Socialisti sche Partij merkte Herriot, bij het maken van een toespeling op de erfenis, die hij van zijn voorgangers had overgenomen, bij wijze van scherts op, dat de huidige regeering een Kabi net met een vervaltermijn was. Onder dit mot to is aan zijn Minister-Presidentschap thans daadwerkelijk een einde gekomen. Herriot heeft met moed en met opoffering van al zijn krachten gestreden voor een beslissing. Steeds was hij er weer in geslaagd de stemming te be ïnvloeden ten gunste van zijn politiek. Nog Za terdag kon de regeering op een meerderheid rekenen. Doch na het bekend worden yan de Amerikaansche afwijzing van alle voorbehou den en voorwaarden, sloeg deze meerderheid uiteen. De rede, die Herriot Maandag in de Kamer hield, en die bijna drie uur duurde, was een oratorische rpestatie, doch kon de stemming niet meer doen omslaan. De beslis sing werd uitgesteld in de hoop, dat zij na 24 uur anders zou uitvallen dan nog versch onder den indruk van de ontoegevendheid van de Vereenigde Staten. Het heeft niet gebaat. De socialisten hebben den doorslag gegeven tegen Herriot. Herriot heeft zijn best gedaan om een tusschenoplossing te vinden voor het schulden vraagstuk, waarbij hij zich voornamelijk heeft gericht op de samenwerking met Engeland. De overeenstemming met Engeland was hem waarschijnlijk het bedrag van 19,2 millioen Dollar waard. In deze richting heeft hij ook getracht de publieke opinie te beïnvloeden. De Belgische weigering om te betalen, de Fransche Kabinetscrisis en het vooruitzicht dat nieuwe schuldenaars zich onmachtig cot beta ling zullen verklaren, heeft de politieke situatie bedenkelijk vertroebeld. Het staat slechts vast, dat Engeland, Italië en Tsjecho-Slowakije den December-termijn zullen betalen. In politieke kringen neemt men aan, dat de kwestie of de December-termijnen beschouwd moeten wor den als kapitaals- of rente-aflossing, pas be antwoord kan worden nadat Roosevelt het be wind heeft overgenomen. Men verwacht dan ook, dat Hoover's Boodschap aan het Congres over de schuldenkwestie niet meer zal inhou den dan een mededeeling van de te Washing ton ontvangen diplomatieke nota's. Terwijl men zich algemeen het Engelsche standpunt kan indenken, heeft de houding van Frankrijk in politieke kringen te Washington ernstige ontstemming gewekt. In Congreskrin gen wijst men op den invloed, dien een Fran sche weigering om te betalen kan hebben op de handelsbetrekkingen tusschen beide landen. Reeds worden represaillemaatregelen op het gebied der handelspolitiek overwogen. Men is het er vrijwel over eens, dat de Europeesche schuldenaars, zooals uit de notawisseling en uit de debatten in de parlementen blijkt, de houding van Amerika volkomen verkeerd heb ben geïnterpreteerd en den ernst van den toe stand hebben onderschat. Tijdens de kamerdebatten werd Herriot plot seling aan de telefoon geroepen, daar Macdo- nald hem wilde spreken. Door de telefoon deel de toen een man hem mede, dat hij de parti culiere secretaris was van Macdonald en dat hij de opdracht had gekregen Herriot mede te dee- len, dat de Britsche regeering haar voornemen veranderd had en niet betalen zou. Als maat regel van voorzichtigheid werd onmiddellijk 't departement van buitenlandsche zaken in Lon den aangevraagd, waarop bleek, dat iemand, men weet niet wie, een „grap" had uitgehaald. In verschillende kringen te Parijs is men van meening, dat de royalisten hier de hand in hebben. HET KABINET-HERRIOT AFGETREDEN. Engeland zal morgen betalen. België verklaart zich niet in staat Amerika morgen te betalen. Het Belgische kabinet afgetreden. Treinramp bü Luzem. Roosevelt's vredesplannen. Belangrijke resolutie van den fascistische» Grooten Raad. Onlusten in Spanje duren voort. Het op wachtgeld stellen van personeel bij de Ned. Spoorwegen. Minister Verschuur in de Tweede Kamer over onzen landbouw. De indringer van „Huize Doorn" een gevaarlijk misdadiger. Treinontsporing te Rotterdam. Vergadering Hooge Raad van Arbeid: verkor ting van den arbeidsduur. WASHINGTON, 13 Dec. (Reuter). In het Huis van Afgevaardigden verhief zich op de publieke tribune plotseling een onbekende, die met een revolver zwaaide in de richting der afgevaardigden en schreeuwde: Ik eisch enkele minuten het woord. De publieke tribune had zich weldra gele digd, terwijl verschillende afgevaardigden in derhaast de uitgangen bereikten. De debatten werden onderbroksn. Een gewapend ordebe waarder. die zich een verdieping boven de be wuste tribune bevond, gelastte den man de revolver neer te werpen. Deze gaf hieraan ge hoor, waarna de ordebewaarder zich meester maakte van de revolver, welke geladen bleek te zijn. De onbekende werd vervolgens door de politie gegrepen. BERN, 13 Dec. (Reuter.) In de Guetsch- tunnel bij Luzern botste hedenmiddag de trein LuzernBellinzona tegen den sneltrein Zürich —Luzem. De botsing was buitengewoon hevig, 's Avonds om 7 uur waren er 6 dooden gebor gen, terwijl ongeveer 15 personen gewond naar het ziekenhuis zijn vervoerd; vier personen worden nog vermist. Ook de materieele schade is aanzienlijk. De beide sporen zijn voorloopig versperd; het verkeer wordt voortgezet door middel van autobussen, die de passagiers om de tunnel heen brengen. Het ongeluk is veroorzaakt, doordat de snel trein het stopsignaal voorbijreed, door den voor den trein LuzernBellinzona gestelden wissel stand vloog en op genoemden trein inraasde. LUZERN, 13 Dec. (V.D.) Het aantal dOvden bij het spoorwegongeluk bij Luzem is nog ge stegen. In den loop van den avond zijn 3 zwaar gewonden overleden, zoodat het aantal dooden thans 9 bedraagt. Bovendien worden nog 4 personen vermist, waarvan men aanneemt, dat zij dood onder de overblijfselen liggen Het aantal dooden zou dus in totaal 13 '.«dragen. In de van Luzem naar Bellinzona rijdenden trein bevond zich ook een veetransport. Het angstig geloei van het vee en de noodkreten der gewonden waren vreeselijk om aan te hooren. niet gedoode dieren konden sechts met groote moeite één voor één uit de tunnel worden ge bracht. Huurt Uw STOFZUIGER voor 60 ct. per week b(j Telefoon 12897. Hoogste stand op Woensdag 1 uur nan.: 767 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1