STADSNIEUWS Leekenapostolaat in Haarlem Haarlem, 14 Dec. BEURS VAN AMSTERDAM I DE ACTIE ZET IN Wisselkoersen WOENSDAG 14 DECEMBER DOÖDELIJK ONGELUK TE VELSEN Roekeloos gereden DE N.Z.H.T.M. Positie van het personeel Na electrificatie en als de auto bussen rjjden DE LAATSTE REIS „P. C." naar Pemis Steunactie voor de H.O.V. Comité van drie personen opgericht PERSONALIA MUZIEK LEDENCONCERT H.O.V. Solist: Marix Loevensohn, cello TOONEEL STADSSCHOUWBURG „Ik organiseer U" Rede prof. Steger CONFERENTIES VOOR NIET-KATHOLIEKEN Ook toegankelijk voor katholieken NA MENGELBERG v. BEINUM Abendroth dirigeert Loos alarm AGENDA IS December HAARLEM EN DE ANNEXATIE De schadeloosstelling BURGERLIJKE STAND Over wie helpt Nagekomen Familiebericht Met vreugde geven wij kennis van de geboorte onzer dochter THERESIA MARIA P. M. A. J. RAVENSLOOT J. W. RAVENSLOOT— BUITENHOF Utrecht, 14 Dec. 1932. WOENSDAG 14 DECEMBER 1932 v. l a. a 2°, tot V Op 1 November stond voor het Hof te Araster dam een 22-jarige bakker uit Velsen terecht, die door de Haarlemsche rechtbank was veroor deeld tot een gevangenisstraf van een maand, met ontzegging om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van een jaar. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 17 Fe bruari met zijn auto zeer roekeloos en onvoor zichtig in de Meervlietstraat te Velsen had ge reden, waardoor het knaapje P. D„ dat al spe lend den weg overstak, werd gegrepen en ge dood. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis, daar z.i. het ongeluk voor een be langrijk deel was te wijten aan den meer dan wrakken toestand van verd.'s auto. Op 15 November bepaalde het Hof bij inter locutoir arrest, dat nog twee deskundigen dien den te worden gehoord. Deze beide deskundigen, hoofdinspecteur Staal en ir. Scheurholts-Tichelaar kwamen tot de conclusie, dat het knaapje zeer onvoorzichtig was overgestoken; verd. had echter met zulke slechte remmen niet zoo snel mogen rijden, ook «1 in verband met den slechten weg. De procureur-generaal persisteerde bij zijn eisch tot bevestiging van het vonnis (een maand gevangenisstraf en intrekking van het rijbe wijs voor een jaar). Het Hof zal 22 December arrest wijzen. Dinsdagmiddag had in het Hoofdkantoor der N.Z.H.T.M. aan de Leidschevaart te Haarlem plaats de gebruikelijke driemaandelijksche con ferentie van de directie met de drie vakver- eenigingen van het personeel. In de eerste plaats kwam ter sprake de vraag, gesteld van de zijde van het personeel; voor welke functies zal het personeel ter stand plaats HiTegom, dat thans dienst doet op de stcomtramlijn Leiden-Haarlem en dat na elec trificatie van die lijn in aanmerking komt voor eene overplaatsing naar een der stand plaatsen Voorburg, Leiden en Haarlem, aan gewezen worden, alsmede welke plaatsen zal het innemen op de desbetreffende ancienni- teitslijsten? De directeur zette uitvoerig uiteen, welke voornemens, behoudens eventueel alsnog aan te brengen correcties van geringen aard, te dien opzichte bestonden, waarmede de per- soneelvertegenwoordigers hunne instemming betuigden. Vervolgens kwam ter sprake de opleiding tot „chauffeur" in verband met de binnenkort te verwachten wijziging van de 4 Haarlemsche tramlijnen in autobuslijnen. De directeur deel de mede, dat de chauffeursplaatsen zooveel doenlijk zouden worden ingenomen door de tengevolge van de vorenbedoelde wijziging vrij komende personeelleden, waarbij zoo mogelijk rekening gehouden zal worden met eventueele verzoeken van andere personeelleden, die het zij voorkeur blijken te geven aan de functie, hetzij bereids bekwaam ziin in het besturen van autobussen. Het voornemen bestaat, om de africhting door eigen personeel te doen ge schieden, mogelijk na eenig psychotechnisch onderzoek. De bedoeling is om de vervanging der tramlijnen geleidelijk te doen geschieden en dienovereenkomstig eveneens de africhting. Wederom kwam ter sprake de positie van het z.g.n. hulppersoneel, ten opzichte van wie de maatschappij een voorstel met betrekking tot het eventueel oproepen voor het verrichten van werkzaamheden aan de vakvereenigingen had gedaan; deze laatste verklaarden zich in hoofdzaak met het voorstel te kunnen vereeni gen. De directie deelde op een desbetreffend ver zoek mede, geen wijziging te kunnen brengen in de korting op de bezoldiging van het perso neel, waartoe in Juni 1932 na overleg met de vakvereenigingen was overgegaan. Langs informatorischen weg werd gevraagd, hoe de directie stond tegenover een eventueele vervroeging van den datum van ouderdoms- pensionneering. Daarover werd uitvoerig van gedachten gewisseld, waarbij op den voorgrond trad, dat er eigenlijk geen gegronde aanlei ding voor een dergelijken maatregel aanwe zig is. Eveneens werd overeengekomen, om voorals nog geen wijziging te brengen in het bestaan de z.g.n. groot en klein overleg met de vak vereenigingen, nadat de directie te dezer zake een tweetal toezeggingen had gedaan; deze besprekingen hadden plaats naar aanleiding van het gedane verzoek om over te gaan tot de instelling van een Personeelraad. Tenslotte werden door de directie nog uit voerige inlichtingen gegeven omtrent verschei dene individueele aangelegenheden betreffen de het overgenomen en niet-overgenomen per soneel der 2e Noord-Holl. Tramweg Mij in Waterland en had de gebruikelijke rondvraag plaats, waarbij alsnog overleg werd gepleegd omtrent onderwerpen van minder belangrij ken aard. Zoo heeft dan hedenmorgen het wrak van de „P. C. Hooft", aangegaapt en nagestaart door honderden nieuwsgierigen, die zich hoofd zakelijk langs de De Ruyterkade hadden op gesteld, zijn laatste reis, welke bij Simons' Scheepsslooperij te Pernis eindigen zal, aan vaard Gelukkig werd ales in orde bevonden, zoo dat te ongeveer kwart voor acht, onder leiding van den heer P. R. Fenenga, directeur van de Amsterdamsche Droogdok-Maatschappij, be gonnen kon worden met het doen zakken van het groote Hendrik-dok, waarin de „Hooft" gedeeltelijk was drooggezet. Bij dit werk we.d de noodige voorzichtigheid betracht, aangezien men er niet zeker van was, wat het wrak, als het ging drijven, zou doen. En toen het wrak dan eindelijk te onge veer kwart over negen dreef, bleek tot aller voldoening óók de onderhavenmeester, de heer Scholten, was hier op zijn post dat het schip bijna recht jag; de slagzij bedroeg niet meer dan één of twee graden. Aan boord van het wrak bevonden zich de heer Moerman, die als walkapitein van het bureau Wijsmuller, te JJmuiden, het comman do had, de heer Mellema, directeur van het Maritiem Kantoór van dien naam, een loods en gen proeg ervaren runners uit Vlaardin- gen. Tijdens het vaart naar IJmuiden werd het wrak o. m. begeleid door een boot vah de Handelsinrichtingen, aan boord waarvan zich o. m. bevonden de hoofdstedelijke havenmees ter, de heer W. N. v. d. Poll en de comman dant van de brandweer, de heer C. Gordijn Jr. Zooals gezegd, trok het voorbijvarende wrak de belangstelling van honderden Amsterdam mers. Ook op het etablissement van de „Ne derland" had zich een aantal belangstellen den verzameld. Bij het passeeren van de hoofdwacht der brandweer aan de De Ruyter kade, waarvan de geheele bezetting was uit- geloopen, werd de drijvende stoombrandspit „Jason", die daar gemeerd lag, de stoomfluit in werking gesteld: een laatste groet aan het schip, dat niet het minst de brandweer weken lang moeite en zorg heeft gegeven. Op verzoek van het bestuur der H. O. V. waren Dinsdagavond eenige personen in de bovenzaal van café Brinkmann samengekomen om plannen te bespreken voor steun aan de H. O. V„ die zooals onze lezers weten in grooten financieelen nood is geraakt. Van het bestuur der H. O. V. waren aanwe zig de heeren J. Tideman, Mr. A. Beets en R. Peereboom. De heer Tideman opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, die hij dankte voor hun bewijs van medeleven met de H. O. V. Hij deelde daarna mede, dat deze vereeniging jaarlijks f 80.000 a f 85.000 noo- dig heeft om aan haar verplichtingen te kunnen voldoen. Dit bedrag bereikte zij tot dusver door de opbrengst van de concerten, door de contri buties, door de subsidies van rijk, provincie en gemeenten en door steunacties, want eigenlijk heeft de H. O. V. altijd in moeilijke omstan digheden verkeerd. De contributie is thans vrij hoog, zoodat het aantal leden gering is. De sub sidies waren ook hoog, maar deze beide bron nen van inkomsten zijn den laatsten tijd steeds minder gaan vloeien. Het bedrag der contribu ties was vroeger f 18.000 en het is thans ge slonken tot f 7000. Het bedrag der subsidies van de drie genoemde lichamen was vroeger f 42.500 en thans f 30.000. Het bestuur wil nu pogingen in het werk stellen, om de H. O. V. te reorga- niseeren, teneinde meer personen in de gelegen heid te stellen als lid toe te treden, zoodat de contributies lager kunnen worden. Als cultu- reele instelling zal de H. O. V. ten allen tijde recht hebben op subsidie. „Wij zijn thans bij eengekomen", aldus spreker, „voor een directe steunactie, opdat de H. O. V. zonder schokken dit jaar voort kan werken. Wij moeten daar voor de groote lagen van de bevolking zien te bereiken. Als yelen willen bijdragen, kan de H. O. V. in stand blijven. Ieder kan dus van zijn vriendschap voor de H. O. V. doen blijken. De eigenlijke voorgenomen reorganisatieplannen kunnen later uitgewerkt worden. Nu moet eerst komen een directe steunactie, opdat half Ja nuari een bedrag van f20.000 bijeen kan zijn. Er moeten mannen komen, die in staat zijn en die gelegenheid hebben om daartoe mede te werken. Er zal dus een comité van actie moe ten benoemd worden. Hiervoor hebben zich reeds enkele personen aangemeld. Zoo. heeft o.a. Jhr. Dr. J. C. Mollerus zich gaarne bereid ver klaard om mee te werken. Deze heeft de me dewerking gevraagd van den heer P. J. M. v. Tetering en die verkregen. Mr. A. Beets zal als bestuurslid van de H. O. V. tot dit comité toe treden. Ik hoop, dat deze drie heeren met suc ces zullen werkzaam zijijn in het belang van de H. O. V„ van de gemeente Haarlem en van het orkest." Spreker dankte den heer Mollerus voor zijn toezegging en deelde mee, dat het bestuur van de H. O. V. natuurlijk alles zou doen om dit comité behulpzaam te zijn. De heer Mollerus verkreeg toen het woord, teneinde een denkbeeld te ontvouwen, dat hij gevormd had om de H. O. V. te helpen. Aller eerst moest volgens hem worden nagegaan, op welke wijze het bedrag van f 20.000 bijeen ge bracht moet worden, opdat de H. O. V. op 15 Januari aan haar verplichtingen kan voldoen. Er moet een organisatie komen, die zich tot de heele burgerij wendt. Ook deed hij een beroep op de medewerking van de pers, want hij vrees de dat de actie anders ten doode opgeschreven zou zijn. Volgens hem moet een inschrijving voor giften geopend worden. Het zou wensche- lijk zijn, dat stelselmatig voortdurend kleine stukjes in de bladen gepubliceerd worden, waarin op het belang van de H. O. V. wordt gewezen. Er zou ook een collecte gehouden moeten worden met inschrijvingsbiljetten huis aan huis en collectes in bioscopen, schouwbur gen, vergaderingen enz. Verder zou het comité zich kunnen wenden tot een groot aantal cor poraties, die belang hebben bij het voortbestaan van de H. O. V., bijvoorbeeld de Middenstands centrale „Horecaf", „Ons Belang", vakvereeni gingen, straatvereenigingen, het departement Haarlem der Maatschappij van Nijverheid, de Vereeniging voor den Effectenhandel en Vreem delingenverkeer. Er moet echter vlug gewerkt worden. De heer P. J. M. van Tetering heeft zich op het verzoek van den heer Mollerus spontaan bereid verklaard om hem met deze steunactie te helpen, ook al heeft hij als raadslid gemeend tegen het subsidie van f 27.000 te moeten stem men. Hij heeft den eed afgelegd, dat hij als raadslid uitsluitend in het belang van de ge meente zou werken, dus heeft hij niet anders kunnen doen. Spreker koestert echter een groo te liefde voor de H. O. V. Hij zou niet gaarne willen, dat deze mooie cultureele instelling zou verdwijnen. Daarom zegt hij zijn volle mede werking toe. De Voorzitter apprecieerde de houding van den heer Van Tetering; hij was er van over tuigd, dat onder de tegenstemmers nog wel meer vrienden van H. V. O. gevonden zullen worden. De heer R. Haverschmidt gaf in overweging, om 20.000 kaartjes te laten drukken en die voor f 1.per stuk te laten verkoopen, onder voorwaarde dat deze kaartjes toegang geven tot een concert van de H. O. V. De heer Mollerus kan zich met dit plan ver eenigen, evenals Mr. L. G. van Dam, die op merkte dat het niet noodig was om naast de bestaande vereeniging nog een nieuwe vereeni ging op te richten. Later zou een statutenwij ziging plaats kunnen hebben. De heer Mollerus merkte nog op, dat het be drag dat eventueel bij den verkoop van kaartjes te kort zou komen, aangevuld zou kunnen wor den, door giften, verzameld door het comité van actie. Na een korte gedachtenwisseling sloot de voorzitter de vergadering en sprak den wensch uit, dat de pogingen van het comité met suc ces bekroond zullen worden. Onze stadgenoote, mej. J. C. M. Kuenen, is e universiteit te Amsterdam geslaagd vooi rt candidaatsexamen in de Germaansche taal en letteren, afdeeling Duitsch. Het woord - - Meneer de President Voor een persoonlijk feitl De anthraciet van HOENDERDOS Geeft warmte, - zekerheid! De inleiding der Ouverture „Iphigenie in Aulis" van v. Gluck, waarmee dit ledenconcert werd geopend, week, wat de tempo-opvatting van dirigent Schuurman betreft, wel eenigszins af van de gewone. Ze werd er, van breed dra matisch en ernstig, zelfs log onder. Het er op contrasteerende Allegro klonk dientengevolge buitengewoon levendig en exuberant. Als steeds verwierf deze dankbare compositie, welke het vooral als openingsnummer zoo uitstekend doet, ook dankbaar applaus, evenals, vanzelfsprekend „Eine Kleine Nachtmusik" van Mozart, welke opgewekt, en frisch hier en daar zelfs wat abrupt werd vertolkt. In eerste opvoering ging, na het optreden van Marnix Loevensohn, waarop we zoo aan stonds terugkomen, het twee-deelige Branden- burgsche Concert in G. gr. t. van Joh. Seb. Bach. Geheel geschreven naar den ouden Itali- aanschen trant is ook dit derde concert een en al levendigheid en krachtige rhythmiek. De drie strijkerngroepen met een veelzeggend woord orkesten genoemd ontwikkelden hier hun volle activiteit en het ensemble klonk waarlijk krach tig en stevig gedisciplineerd. Ziet, dat óók in een moeilijk uitvoerbaar werk als dit aan de andere instrumentalisten strijkpartijen kunnen worden toevertrouwd, is toch zeker iets, dat pleit voor deze musici afzonderlijk als voor het ensemble. Het succes, door dirigent Schuurman en zijn muzikanten behaald, was dan ook ten volle verdiend. Het is een prestatie geworden van den eersten rang, vol gezonde vaart en stevig rhyth- me, en toch ook met de noodige dynamische wis selingen. Een zeer goede prestatie leverde het orkest opnieuw met de Pastorale d'été van Honegger, waarin de stemming zeer fraai en licht gehou den werd, en in „l'Apprenti Sorcier" van Du- kas, waarin de goede detailverzorging opviel. Het was verder inderdaad een voorrecht, zoo als in het programma vermeld stond, Marnix Loevensohn als cellist in ons midden te hebben. Hij liet het niet alleen bij de od het programma aangekondigde solo-partij in Schoemaker's „Legende van Heer Halewijn", maar gaf voor de pauze reeds een paar fragmenten uit een tweetal Suites van Bach, die in c. kl. en die in G. gr., voor violoncello-solo. We willen eer lijk verklaren, dat juist deze beide fragmenten voor ons eigenlijk den hoofdschotel vormden. Hier kon deze uitzonderlijk begaafde cellist waarlijk heel zijn maitrise op z'n prachtig in strument doen blijken. De aanwezigen waren opgetogen over zijn heerlijk spel en riepen den kunstenaar herhaalde malen terug. Het symphonisch Gedicht voor orkest en violoncel-solo van Maurice Schoemaker, een der vooraanstaande Belgische componisten, was eveneens een noviteit. Het werk is opgedragen aan Marix Loevensohn. Tegen den veelal stem mig gehouden achtergrond van het zacht be geleidend orkest komt de cello-klank wel goed tot z'n recht, maar het geheel der compositie lijkt ons, althans bij eerste auditie, te weinig samenhangend, om onmiddellijk een sterken indruk te kunnen maken. De pluritonaliteit is minder dan de vorm een bezwaar voor den hoorder, ook al kent hij de geschiedenis: de middeleeuwsche sfeer is over het algemeen wel raak getroffen. Het orkest speelde de niet gemakkelijke par tituur met brio en toewijding. De solist bracht den hem gebrachten dank over aan dirigent en orkest, die dit waarlijk wel hadden verdiend. Bij gelegenheid houden we ons voor een her haling van dit nummer aanbevolen. J. S. Mr. Rosenfeld, Advocaat en Procu reur....?? Blijspel in 3 bedrijven naar het Duitsch van Fritz Gottwald door Het Nederl.-Indisch Tooneel, Dir. Cor Ruys. Abonnementsvoorstelling 2e Serie. Mr. Rosenfeld is een ras-echte „ochanéb- bis" advocaat, brutaal als de beul en tot ber stens toe gevuld met Jiddische gem. Alle suc cesvolle Joodsche gezegden, zinnen en uitdruk kingen, die er in een speciale vocabulaire maar te vinden zijn, worden door hem dankbaar be nut. Hij gebruikt de woorden tegen zijn typiste, zijn vrienden, zijn cliënten en verder tegen iedereen, die het twijfelachtige genoegen mag hebben met hem in contact te komen. Als men met hem kennis maakt, valt hij luist op de meest onbeholpen en ongemanierde manier bij een prinses van den bloede binnen en doet deze, met de tact van een buffel, weten, dat zij finaal gesjochte is, en dat ze heel blij mag wezen, indien ze er met drie jaar „nor" af komt. De hulpeloosheid van het allerliefste prin sesje (met veel élan door Lilly Bouwmeester gespeeld) drijft hem er toe verliefd op haar te worden. Dan buit hij al zijn advocaten-han digheid uit om haar uit de penarie te helpen. Dat kost aan de schuldeischers 65 pet. van hun vorderingen, want bij de publieke verkooping sleept hij zooveel rommel bij. elkaar als zijnde te behooren tot de eigendommen van het vor- telijk huis, dat er niemand, behalve dan de prinses, er wel bij vaart. Aan haar levert hij tenslotte nog een adellijken echtgenoot plus het teruggeschwindelde landgoed, want hij is er zich te goed van bewust, dat een prinses heelemaal niet past bij iemand zooals hij, die een „andere taal" praat. Nou ja, die vorstelijke kennismaking gaat wel erg radicaal en ook de wijze waarop het tweetal elkaar accepteert, doch men aanvaardt dat terwille van Mr. Rosenfeld en zijn goede bedoeling. Men zou het zoowel van het prin sesje (ondanks haar democratische opvatting) en ook van Mr. Rosenfeld (ondanks zijn edel moedigheid en goeie hart) jammer gevonden hebben, indien zij een paar werden. Afzonder lijk waren beiden sympathiek, doch die sym pathie zou met het „happy end" verdwenen zijn, omdat geen van beiden aan hun staat en stand hadden beantwoord. En na die simpele mono- en dialogen van Mr. Rosenfeld, die zoo lekker gevoelig werden gehouden en die misschien iets al te strak stonden tegenover al die kostelijke „gein heid" vooraf, was men volkomen overtuigd ge worden èn van de nobele bedoelingen des hee ren Rosenfeld èn van de juistheid der oplos sing, zooals die gegeven werd. Natuurlijk kon moeilijk iemand beter een meergeslaagde creatie geven van Mr. Rosen feld dan Cor Ruys. Dat hij steeds een groot voorbehoud maakt voor eigen tusschenvoeg- sels, dat hij zijn genre steeds gelijk blijft en dat hij zich bijna onwrikbaar vast aan zijn oer-typeering vasthoudt, moge allemaal waar zijn, doch kan niemand een steek schelen, die er van houdt eens flink uit te lachen. En dat doet men! Hoewel men niet blind behoeft te zijn voor de prestatie van zijn mede-artisten w.o. de vertaler van het stuk Pierre Myin, Eline Pi- suisse, (die, vergissen we ons niet Marg. Smit verving als typiste) Harry Bierman, Anton Ruys en Gusta Chrispijn-Mulder, toch was het alsof men zat te wachten op Cor Ruys als de brenger van „het" plezier. Bij een stuk van waarde zou men een dergelijk éénpersoons succes ongetwijfeld als een onbillijkheid aan voelen, doch bij een blijspel als het onderha vige, komt het er slechts op aan of degene, die den lach fokken moet voor zijn taak be rekend is, want daarmee valt of staat een stuk. Welnu, als Cor Ruys die rol is toebedeeld, dan neemt men a priori reeds aan dat het stuk staat, zelfs al zouden zijn medespelers uit „den toon" vallen. In dit geval, zooals bij vele andere zijner blijspelen is de titeldrager te vens hèt stuk, en het succes van het geheel, inclusief dat zijner medespelers is inhaerent het zijne. Behoeft het nog te worden gezegd, dat de In aansluiting op de vorige vergadering, die op initiatief van den Hoogeerw. Heer Deken H. C. J. Sondaal belegd was voor de verschil lende parochiale afdeelingen van het Leeken apostolaat, vond Dinsdagavond wederom een algemeene vergadering plaats, die door den Deken met gebed geopend werd. De Deken hèettè de vergadering die zeer goed bezocht was welkom, in 't bijzonder den spreker prof. dr. Alph. Steger. Wanneer we de geschiedenis van onze H. Roomsche Moederkerk met belangstelling vol gen, zien we hoe die goede Moeder, heftiger dan in de geschiedenis ooit te voren, in onze dagen wordt verguisd en aangevallen. In ons land nog wel niet zoo hevig, maar als we zien, wat gebeurt in landen als Spanje, Mexico en Rusland, slaat ons de schrik om het hart. Wie hopen in de naaste toekomst vader en moeder te worden, moeten met zorg vervuld zijn voor de toekomst van hun kinderen. Houdt echter vast aan de leer, volgt het richtsnoer, dat van Rome uit wordt gegeven. In mijn leven heb ik het al dikwijls gezien aldus spreker wanneer men maar de vinger wijzingen van Rome volgt, dan zal het gezin en de maatschappelijke orde goed gaan. De H. Vader heeft met het oog op onze be narde tijdsomstandigheden gezegd, wat we te doen en laten hebben: „Ge moet het leeken apostolaat beoefenen, met de priesterschap sa menwerken, ge moet de kerkelijke hiërarchie van Paus, Bisschoppen en priesters voortzet ten, zoodat ge als 't ware de vierde wordt aan den trits. Er is een geweldige geloofsafval, die de drommen, die naar de Moederkerk terugkeeren. met name in Engeland, nog verre overtreft. Een Haarlemsche priester zeide me eens, al dus spreker, dat 't over de 80 pCt. is, wat ver keerd gaat. Wat wij mankeeren, zijn de mannen en vrouwen, de jongens en meisjes van de prac- tijk. De geesten van tegenwoordig zijn niet meer zoo geschoold als vroeger. De mentaliteit van de jongeren is niet meer gericht op denken, redeneeren, doordenken. Ze ïezen het liefst heel vluchtig en luisteren slechts ónder het werk door, wat hun uit monde van derden, de radio, als t ware thuis bezorgd wordt. Wat de jeugd echter buitengewoon goed doet, is waarnemen, zien. Ze let op ons. Wat zij opmerkt, beoordeelt ze dan, ze geeft het liefst critlek en dan afbrekende, zelden op bouwende. In t openbaar leven dienen we een voor beeld te zijn, en dat kan 't best door naar 's Pausen woord te werken in het Leeken apostolaat. Leekenapostolaat dat beteekent: het geloof uitdragen naar buiten, het beteekent iets brengen aan degenen, die niet het voorrecht hadden het Onze Vader en Wees Gegroet te leeren aan moeders knie. t Is de Paus weer, die het zegt: „Gij leeken moet U er voorspannen en aan de hand der geestelijkheid, met haar meewerken aan de zielzorg buiten de kerk. Ik organiseer U en maak van U niet alleen ledematen van het mystiek lichaam van Christus, onze H. Moe derkerk, maar een orgaan, zooals ik een orgaan heb van bisschoppen, een orgaan van priesters. Zóó organiseer ik U tot een leekenorgaan." In Pauliinischen geest, aldus kan de leek zeggen, werk ik zoo mee aan den uitgroei, den uitbloei van het mystiek lichaam van Christus, de Katholieke Kerk. Maar als de H. Vader aldus zijn roepstem richt tot alle leeken, dan moeten deze toch weten wat zij zeggen moeten, hoe de Kerk te genover haar aanvallers te verdedigen. Zij moeten dan iets weten van de Kerkge schiedenis, van de waarheden van him H. Ge loof, iets van de maatschappelijke toestanden, vooral op gebied van huwelijksrecht. Naast die kennis moet de Leekenapostel ook boven zijn medegeloofsgenooten en alle andere menschen uit kunnen staan. Hij moet zoowel in zijn persoonlijk, als ln zijn gezins- en maatschappelijk leven zoo vlekkeloos mogelijk voorgaan. Een keurbende, aldus spr.. móet het leeken apostolaat zijn. Onder leiding van de geestelijkheid, moeten de leekenapostelen, als 't ware, een verleng stuk van de parochie zijn, om mee te werken aan de geloofsuitbreiding. Spr. geeft dan nog een korte uiteenzetting van het Bisschoppelijk reglement om ten slotte aan te dringen op de scholing der leeken apostelen, de aanwezigen aansporend, zelf en hun nabije kennissen en vrienden mee te trekken naar den cursus, die door den Deken op touw gezet is en waaraan twee uitsteken de krachten, pater Esser, die 't godsdienst onderricht en een hoogleeraar van Warmond, die de Kerkgeschiedenis zal doceeren, hun me dewerking verleenen. De cursus zal begin Januari aanvangen, waarover in de pers nog nadere bekendmakin gen zullen volgen. Met een vurige opwekking besloot spreker zijn geestdriftige rede, die door de aanwezigen met de grootste belangstelling gevolgd werd en die bekroond werd door een hartelijk en warm applaus. Dan nam Deken Sondaal nog éven het woord, om zijn dank te betuigen aan den pro fessor voor zijn gloedvolle woorden en den aanwezigen dank te zeggen voor de door hen zoo intens betoonde belangstelling, waarna hij de vergadering met gebed sloot, na aangekon digd te hebben, dat de cursuslessen zouden gehouden worden in het mooie nieuwe zaaltje van het patronaatsgebouw achter de St. Jo- sephkerk. geheele avond een lachsalvo was en dat het publiek niet moede werd bij het geven van ap plaus? We gelooven van niet en we eindigen dus zonder deze erkenning, daar men ons als dan terecht van stupiditeit zou beschuldigen. L. V. De belangstelling voor de conferentie der vo rige week van Pater Wynand Sluys overtrof weder die van de voorafgaande weken. Vooral zeer vele andersdenkenden beluisterden de uit eenzetting van den Pater over het wezen der Kerk, dat is het mystieke Lichaam van Chris tus, omvattend alle menschen zonder uitzonde ling, van welke godsdienstige gezindheid ook. Dit wat het algemeene der Kerk betreft. Daarna deed de Pater duidelijk uitkomen, dat Christus toch ook wel degelijk een zichtbare Kerk gesticht heeft, zoo geheel in overeenstem ming met de menschelijke natuur, uit geest en stof bestaande. En wel deze zichtbare Kerk ge fundeerd op Petrus, de rots, wien Hij de toe zegging deed met Haar (Zijne Kerk) te zul len zijn tot aan het einde der dagen. Petrus en de andere Apostelen ontvingen de volmachten voor het bestuur en de leiding zijner Kerk en voor de uitdeeling in en door Haar van de goddelijke genaden, de toepassing van de ver diensten van Zijn Goddelijk Lijden. En in Pe trus en de Apostelen aan hunne opvolging. (Ge lijk de Vader Mij gezonden heeft, zoo zend Ik U). Als steeds" maakte de klare uiteenzetting van den Pater weder een diepen indruk op de aan wezigen. Weder een keer temeer werd het be wijs hierdoor geleverd, dat deze conferenties in een dringende behoefte om voorlichting voor zien. Katholieke geloofsgenooten worden dan ook zocht hunne niet-katholieke vrienden hier op attent te willen maken. Thans zullen nog slechts twee conferenties van deze reeks plaats hebben en wel op de Donderdagavonden 15 en 22 December, half negen in de R. K. kerk, Kleverparkweg 17 en de daarop volgende Vrijdagavonden (16 en 23 December) in de R. K. kerk, Heerenweg 88, Heemstede. Het onderwerp voor deze week behandelt: „De Sacramenten"; voor de volgende week „Werkelijkheid en Ideaal". (Te Heemstede res pectievelijk „Levensdoel" en „Heiligmakende Genade"). Allen Katholieken, die ook gaarne nog eens op zeer grondige wijze voor volwassenen uit eengezet de groote waarheden van den Gods dienst belicht wenschen, kan niet genoeg worden aanbevolen deze zeer bijzondere gele genheid te benutten. Vooral ook voor leekenapostelen en propa gandisten kunnen deze conferenties van groote waarde zijn. Te vele volwassenen, helaas, stellen zich te vreden met de betrekkelijk geringe ontwikke ling op godsdienstig terrein, welke zij in hunne schooljaren hebben opgedaan en waarvan we der veel verloren is gegaan. Dientengevolge hebben zij dikwijls voor vele schoonheden in hun godsdienst geen oog en zij zouden hun overigens goed leven zooveel kun nen verfraaien en beter genieten door meer kennis op dit punt, tot eigen nut en tot voor deel van hunne omgeving, katholiek en niet- katholiek. In een tijd als we thans doorleven, een tijd van afbraak, maar ook van nieuwen en schoo- nen opbloei, hebben wij allen in onze onmid dellijke omgeving een taak te vervullen. Eener zij ds moeten wij ons mannetje op godsdienstig terrein kunnen staan, anderzijds moeten wij in. staat zijn, onze broeders en zusters in Christus, de niet-katholieken evenals wij, ledematen van datzelfde mystieke Lichaam, de Kerk van Christus in te lichten, wanneer deze ons omtrent de zichtbare Kerk van Christus en hare volmachten, om inlichtingen vragen. De heer Eduaxd van Beinum kreeg Dinsdag avond tijdens de repetitie van Toonkunst een acute aanval van blindedarmontsteking. Hij werd nog vannacht in het ziekenhuis opgeno men en geopereerd. Naar wij vernemen heeft de operatie een normaal verloop gehad. Uiter aard kan de heer Van Beinum de eerstkomende concerten, die hij als plaatsvervanger van Wil lem Mengelberg had moeten leiden, niet diri- geeren. Intusschen is Hermann Abendroth, de leider der Giirzenich-concerten te Keulen, bereid ge vonden de leiding van het Klein-Orkestconcert (Serie K) van morgen, Donderdagavond en van de uitvoering van Toonkunst op zich te nemen. De heer Abendroth zou reeds hedenmiddag arriveeren om vanavond de leiding der Toon kunstrepetitie op zich te nemen. De brandweer ontving melding, dat haar hulp noodig was in de Floresstraat 109. By aan komst bleek, dat de melkslijter P. K. bezig was geweest met een soldeerlamp de waterleidings buis te dichten. Hij plaatste de lamp op een vensterbank, waardoor het scheen, of er brand was uitgebroken. De brandweer, door een buitenstaander ge waarschuwd, verscheen ter plaatse, doch kon weer verdwenen. Gebouw „St. Bavo". Haarlemsche Inkoop combinatie, half 9 „Kunst na Arbeid", 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Bestuur R. K. bouwvakbond, 8 uur Bestuur R. K. Ju venaat, 3 uur Grossiers kleinhandel, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" „Proza", 8 uur R. K. Smedenpatroons, 8 uur Bestuur R. K. Volksbond, halt 8 Vakgroep Stucadoors, 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur Chr. Reisvereeniging. 3 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 3-- 4 uur. Eigen Huis, Jansstraat Lezing voor de K. J. M. V. „De Kring," kwart voor 9. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 77 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen by mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11871. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 1012, 24 en 8—9 uur. Zaterdags van 1012 uur. Adres: Bloemhof - straat 1, Haarlem. Tel. 11071. BLOEMENDAAL Raadhuis Gemeenteraad. 2 uur. HEEMSTEDE Raadhuis Gemeenteraad, 3 uur. Naar we vernemen, is d.d. 23 November een K. B. verschenen inzake de schadeloosstelling van Haarlem aan Heemstede heeft te betalen op grond van artikel 26, vierde lid van de An nexatiewet. Het besluit moet over „Tuinwijck" handelen. Bij het afdrukken van ons blad ontbraken nog nadere mededeelingen. Geboren: 10 December: z. van M. v. Dijk--' Vermeule; 11 December: d. van P. v. Wijk-* Klooster; z. van G. L. JutBakker; 12 Decem ber: z. van H. M. Hommesv. Daelen; z. van G. P. v. HooijdonkVerhappen; d. van H' M. Huijboomv. Hooff; z. van P. E. Haar- boschBoschhagen; d. van F. E. Boelhóuwer- Kloes; van R. J. Hannenberg—Holtkamp: z' van M. M. Amelung—Kohnen. Overleden: 11 December: J. Roest, 94 j. KJ* Houtweg; 12 December: H. C„ 17 d„ z. van M* Koster, Leidscheplein; 13 December: T. v' Cleeft—Tijman, 70 j„ Bataviastraat. Wie helpt mij aan een kinderstoel voor een ongelukkig kindje van 2y2 jaar? In zou dep be trokkenen er een zeer groot pleizler mede kunne" doen. Even een telefoontje aan de Mariastlchtins en de stoel wordt gehaald. De Zuster voor Maatschappelijk Wer* der Mariastichting WOENSDAG, 14 Dec. Vorige koersen houden 8-.i Berlijn 59.20 9.7! Brussel 34.45 Zwitserland 47.85 Weenen Knpenbagen .1.75 Stockholm .4.25 Oslo .1.75 New Vork (cable) 2-48* Rome ]2-75 Praag 7.37V. Madrid 20.30 8.17* 59.22* 9.71* 34.45 47.85 42725 44.50 42.00 2.48* 12.72* 7.37* 20.30 Vorige lersen Staatsleentngen 103 102* 101 101* 94* Banken 56 56 64 Industrieën 108* 63 43* 17* i28 3* lib industr Buitenland 7* 15* 32* 4 Mltnboan 15 124 90 'rtrolenm 19 147* 82 b b Shell Union OU Vorige koersen 5% 5* Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjad) Stlau 62* 41 27* 20 19 35 AUled 22 Cntercontln. Rubber 1* Scheepvaart Javi Oh Japan 34 Hnli Amerika Ujn 3* Dito Gem Elgend. 3* Kon Ned Stoomb. 17* Scheepvaart-Unie 60 Suiker E. V. A 173* Jav Cultuur 164 N L 8 077 Poerworedje 6* Vorstenlanden 43 Actions Idem 26 Tabak Oen Batavia Dud» Dell Jostkust Senembab spoorwegen Union Pacific Wabasb Erts 144 117* 15 132 74 2* 6 62* 42 26 19* 34 22 I* 34 17* 59 172 10i 76/ 6* 41* 25 143* 116 15 130 8 Kansas City South 5 South. BaUw 73* 2* 6 8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2