STADSNIEUWS THERMOGÈNE J. LOTTGERING Hollandsche Mij. van Landbouw WOENSDAG 14 DECEMBER Groote overstrooming NU OP STAP! FIRMA E. FRANKEN PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Het West-Friesche Kanalenplan Adviesbureau voor den Tuinbouw De belastingverhooging De A.V.R.O. en het Concert gebouworkest Steun aan tuinbouw. Nieuwe aandrang by de Regeering Deze wan ouds be kende watten ver spreidt 'n weldoen de warmte en be strijdt met succes Moest, Koude Rheumatiek Griep en Ste ken in de zij. ONTHULLING GEDENKTEEKEN PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND FAILLISSEMENTEN met die keurige schoenen van de ANECANC 5 - HAARLEM .,Hef Huis met de meer dan gouden reputatie" (Opgericht 1836) SANA CEZONDHEIDSSCHOENEN OF „VAN SCHIJNDEL'5 EASY WALKING SHOES" MET SPECIALE CELENGCON- STRUCTIES IN FIJN SOEPEL CLACELEDER vanaf f 12.50 DE EXPLOITATIE- UITKOMSTEN VAN HET P.E.N. VEREENIGING „HAERLEM" Excursie Bisschoppelijk Museum Ontheffing winkelsluiting Accountantsrapport verschenen De gemeenten met het hoogste inkooptarief dragen over matig in de winst bij Tariefsverlaging kan plaats hebben HERMAN HEUFF-FONDS Vergadering van het Comité DAMMEN HAARLEMSCHE DAMCLUB Clubkampioenschappen HAARL. R.K. DAMBOND Bekerwedstrijden 3e klasse 134ste Buitengewone algemeene vergadering te Alkmaar De aardappelcultuur Crediet Rede dr. H. J. Lovink Wildlederen Handschoenen opverven SCHOENEN VERVEN IN ELKE GEWENSCHTE KLEUR HOEDEN ST00MEN EN VORMEN C0STUUMS PERSEN VERVERIJ EN CHEMISCHE WASSCHERfi Groote Houtstraat 5a - Telef. 10771 R.K. Damclub Gezellig Samenzijr| De „Haarlemsche Damclub" afdeelingskampioen Ledenvergadering v. d. Haarl. R.K. Dambond District Noord-Holland Wandelsport De Memorie van Antwoord op het algemeen verslag der afdeelingen over de begrooting voor 1933 van de provincie Noord-Holland is dit- ''■'aai een geschrift van 33 bladzijden geworden /VU zullen er enkele mededeelingen en opmer kingen aan ontleenen. Met betrekking tot de vraag, of ten behoeve Van het Westfriesche kanalenplan reeds bijdra gen van Staat en gemeenten zijn ontvangen, k'j medegedeeld, dat onlangs ter zake van het kanaal StolpenSchagenKolhorn aan de ge beenten en waterschappen, welke voor den aan- S van dit kanaal een subsidie hebben toege- 2eSd, alsmede aan het Rijk, betaling van de eerste bijdrage is gevraagd. Ged. Staten handhaven ten volle hun stand- Punt dat het gewenscht moet worden geacht JPet de uitvoering van de kanalenplannen voort te gaan. De taak van den directeur en de werking van het bureau zijn in het advies van de com- "Ussie-Minderhoud als volgt omschreven: In de eerste plaats stelt de directeur zich in verbinding met liefdadige instellingen en met inrichtingen van sociaal nut op verschillende Plaatsen van het land, voor zoover deze inrich- nngen in aanmerking komen om door het bu- eau te worden bediend. In overleg met de doofden dezer instellingen en inrichtingen be paalt hij de soorten der toe te zenden producten j <ie wijze van levering. Verder stelt hij zich P verbinding met de plaatselijke landbouw- en _eehoudersvereenigingen voor de levering van groenten, eventueel ook van vroege aardappe- als vervoer. Daarvoor tracht hij de mede werking te krijgen van de provinciale land bouworganisaties. °P elke plaats van Noord-Holland, waar een meer (groenten) veilingen worden gehouden, pPoemt de directeur in overleg met de Cen- rale van vereenigingen vaor den aardappel-, jboenten- en fruithandel te 's Gravenhag, als Plaatselijken vertegenwoordiger een ter plaatse «Unstig bekend staand handelaar. De beste kwaliteiten van de aangebrachte ar- ukelen worden voor menschelijk voedsel gele- erd aan de instellingen, met welke vooraf der- °6iijke leveringen zijn overeengekomen. De min- re kwaliteiten worden aan de plaatselijke aPdbouw- of veehoudersvereenigingen gezon- Pop voor veevoer, b.v. voor runderen, voor Pluimvee of voor varkens. Voor elke instelling, die door middel van het Ureau tuinbouwartikelen wenscht te ontvan- geh, wordt in overleg met de Centrale een han- uelaar (grossier) aangewezen, die belast wordt de ontvangst ter plaatse van verbruik ,sPoorstation, aanlegplaats, boot enz.) en met iet vervoer naar de instellingen. Aan de Noord-Hollandsche veilingen, die pro- t Peten aan het in- en verkoopbureau wenschen 6 leveren, wordt de voorwaarde gesteld dat van ®P geheelen veilingomzet V-, pet. uitsluitend pi Worden gebruikt voor de vorming van een °Pds, waaruit zooveel mogelijk de minimum- ariÓzen zullen worden betaald voor die produc ten, welke deze prijzen bij veiling niet kunnen °Pbrengen. De regeering heeft te kennen gegeven, dat 'J de beoogde werkwijze van het In- en Ver koopbureau slechts dèrn naast de rijksregeling ~estaanbaar achtte, indien voor de uitvoering ,aP de provinciale regeling dezelfde minimum- wijzen zouden worden aangenomen als door veP regeeringscommissaris onder goedkeuring aP den Minister zouden worden vastgesteld; ve regeeringscommissaris zou in dezen worden ^Qorgeiicht door het Centraal Bureau voor de ePing ente 's Gravenhage. I Tot nu toe heeft het werk een ongestoord ver- a°P gehad en bijzondere moeilijkheden deden °h daarbij tot nu toe niet voor. gunstige omstandigheid is voorts, dat f 'Pans voor 1932 het beschikbare bedrag van 100.000 niet alleen ruim voldoende is, doch, aar het zich laat aanzien, lang niet zal wor- P verbruikt. Aan den Minister is gevraagd te willen be- jJ^eren, dat ook voor de vroege aardappelen j P minimumprijs wordt bepaald en reeds is j rneld, dat het Centraal Bureau daartoe bin- Pkort zal overgaan. j.^let is niet van tevoren uitgesloten, dat, in- ?P°r dit werk zal gaan interesseeren en gene- !ta zal blijken, een deel der van rijkswege ver- ekte gelden mede aan dezen vorm van steun P goede te doen komen. t e<i- Staten zijn voornemens het in- en ver- °Pbureau ook in 1933 te laten voortbestaan. <j6®enige leden hebben de meening geuit, dat jj Provincie er financieel niet goed voorstaat. v0 P ongerustheid komt Ged. Staten ongegrond Ook de begrooting voor 1934 zal nog met fjjP batig saldo geopend worden, vermoedelijk 'tik lager dan dat, waarmee de onderwerpe- aanvangt en in het reserve- bth k"jkt een bedrag aanwezig, dat het ten Uit ve van den onderwerpelijken dienst daar in geputte bedrag overtreft. Indien dan ook de ^standen in het jaar 1933, die zich in de be ding voor 1934 zullen afspiegelen, niet on- '93? iger z'Jn dan de toestanden in het jaar °bri Waarvan de begrooting voor 1933 den druk ija?ervindt, mag de hoop worden uitgesproken, k verdere belastingverhooging achterwege zal ""Pen blijven. «b u aanf;telling van bezuinigingsinspecteurs g; net in het leven roepen van een bezuini- gscommissie moeten Ged. Staten ontraden, denkbeeld om voor de aflossing van geld- tyn- gen te leenen, achten Ged. Staten ver- ViheP snellere terugbetaling van door de pro- cie voor rfp hpr'riivpn hptnnlrlp rentebedra- pogingen blijven slagen, de regeering zich 'e voor de bedrijven betaalde rentebedra- geblejs na nauwgezet onderzoek niet mogelijk Ce!°0r het totaal der ontvangsten van het Con- kg-8eb°uw wordt ongeveer 1/3 uit openbare verkregen. lebo Pet tusschen de A.V.R.O. en het Concert- §tatUw gesloten contract zijn Gedeputeerde Vd0 ®P niet onbekend. De belangrijkste daaruit biis v'°eiende bate kan het Concertgebouw niet PP' De vraag of een regeling mogelijk is, ahc)e voor volgende concertseizoenen aan de cjibere Omroepvereenigingen recht van uitzen- "Pankan worden gegeven, zonder dat hieruit v'oeie ele nadeelen voor de instelling voort- tot ae,P' is in onderzoek. Het Concertgebouw is 'e medewerking bereid. Itoi^aaldeiyk hebben Ged. Staten van Noord- Piei- PP er bij de regeering op aangedrongen, auger bezwaar te maken tegen loontoe- tie P in den tuinbouw, hetzij door rijk, provin- v'hcie 8emeenten gezamenlijk, hetzij door pro tst r®n gemeenten buiten medewerking van Tot dusver bedreigde de regeering be- P dienaangaande steeds met vernietiging Nhem Sfcr^d met het a'gemeen belang, voor ste °mdat dan aan de industrie eveneens Neggen zouden moeten worden verleend, buteerde Staten deelden dit bezwaar niet, Ooozen van 45 en 75 cents. BIJ Apothekers en Drogisten omdat vooral de Noord-Hollandsche tuinbouw in een uitzonderlijke positie verkeert en ook thans reeds verschillende maatregelen worden genomen, die niet tot andere bedrijven behoe ven te worden uitgestrekt. Bovendien ligt het vooral op den weg van de provincie zorg te dra gen voor het behoud van de cultuurwaarde van den grond. In verband met de indiening van het wets voorstel tot het verleenen van uïtkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoe- zerijgewassen hebben Gedeputeerde Staten zich de vraag gesteld of de daarin omschreven steun aan den tuinbouw van dien aard is, dat de ondernemers in de betreffende bedrijven daardoor in staat zullen worden gesteld vol doende arbeidskrachten in hun bedrijven te werk te stellen. Hoewel alleszins erkentelijk voor de indiening van voormeld wetsvoorstel, meenen zij die vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Huns inziens toch zullen de bedragen, welke bij aanvaarding van dat wetsvoorstel voor steun aan den tuinbouw beschikbaar komen, slechts den ergsten nood in dezen tak van bedrijf kun nen lenigen en zal de positie van de tuinders daardoor zeker niet in die mate worden ver sterkt, dat zij in staat zullen zijn de voor het behoud van de cultuurwaarde van hun gronden benoodigde arbeidskrachten te werk te stellen. Gedeputeerden hebben hiervan aan de regee ring mededeeling gedaan en opnieuw bij de regeering krachtig aangedrongen haar afwijzend standpunt te verlaten. Thans hebben zij echter wederom van den minister van Binnenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat Z. E. op zijn afwijzende houding niet kan terugkomen. Gedeputeerden overwegen nu nader, wat hun onder deze omstandigheden te doen staat. Een aangrijpende plechtigheid had Zondag 1. plaats op de Israëlietische Begraafplaats aan de Amsterdamschevaart. Men herinnert zich zeker nog wel de ongelukkige aanrijding in begin September in den laten avond op die plaats, welk ongeval een vader met zijn twee kinderen het leven kostte, terwijl diens vrouw zwaar gewond werd. Een meisje van circa l'A jaar bleef als door een wonder gespaard. De belangstelling bij de teraardebestelling der slachtoffers op Maandag 5 September was zoo overweldigend, dat zeer velen de toegang moest worden geweigerd. Ook zeer vele gelde lijke bijdragen zijn ingekomen ten behoeve dier ongelukkige weduwe en haar kind, terwijl de firma Troupin zich direct bereid verklaarde voor een tcepasselijken drievoudigen grafsteen te zullen zorgen. Dit monument is Zondagmiddag j.l. onthuld in tegenwoordigheid van zeer vele belangstellende gemeenteleden. Ook de thans herstelde weduwe was aan wezig en werd begeleid door zuster Van Cre- veld, hoofdverpleegster van het Joles-zieken- huis,. In het Reinigingshuis werden door Rab bijn de Vries in vereeniging met de Offician ten der gemeente de voorgeschreven psalmen gelezen en bij de graven de gebeden uitge sproken, waarna door Rabbijn de Vries in ge voelvolle bewoordingen het droevige ongeval in herinnering werd gebracht. Hij sprak dank voor de vele en algemeene deelneming, dankte voor al den hierbij tegenwoordig zijnden heer Troupin voor de schoone en boven alle lof verheven zijnde wijze waarop hij diens gedane toezegging gestand heeft gedaan, om ten slotte dit zoo toepasselijke monument aan het kerkbestuur der gemeente op te dragen, namens wien het bij monde van den heer B. J. Chapon werd aanvaard, waarna door den heer Troupin de toezegging werd gedaan voor blijvende verzor ging zorg te zullen dragen. Het monument, hoe eenvoudig ook, is een fraai stuk werk en doet de firma Troupin alle eer aan. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen Dinsdag onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Kamebeek, in tweede gewone zitting 1932 bijeen. De begrooting van de stichting „Rosenburg" wordt z.h.s. goedgekeurd. Het voorstel om het provinciaal subsidie voor baggerwerk in de buitenhaven te Maassluis we derom voor 3 jaren vast te stellen, thans met een maximum van 5000 per jaar (vroeger 7000) wordt aangenomen. Bij het voorstel om het tarief voor het veer- recht van Krimpen aan de Lek op nieuw Lekkerland voor personen te brengen op 6 cent (zooals vroeger, doch verleden jaar was het verlaagd tot 5 cent), diende de heer Garde nier een voorstel in om het tarief te stellen op 5 cent, welk voorstel met 50 tegen 20 stem men wordt verworpen, waarna dat van Ged. Staten z.h.s. wordt aangenomen. Niettegenstaande in ons land uitstekende tandpasta wordt vervaardigd, wordt het tegen woordig overstroomd met buitenlandsche mer ken, waarvoor het Nederl. invoerrecht geen noemenswaard beletsel vormt, maar omge keerd is 't door de hooge tarieven en allerlei beperkende bepalingen in andere landen on mogelijk Nederl. tandpasta daarheen te leve ren. Een reeds 20 jaar hier zeer bekend merk Niva Tandpasta, voldoet aan alle eischen, welke men aan goede tandpasta mag stellen, het rei nigt het gebit zonder op den duur het glazuur aan te tasten, werkt antiseptisch, d.w.z. ver nietigt de microben, welke oorzaak van tand bederf zijn en heeft door het hooge gehalte aan aetherische oliën een frisschen smaak. De verpakking, alsmede de meeste erin verwerkte grondstoffen worden in Nederland vervaardigd, zoodat ge dus door het gebruik van Niva Tand pasta verschillende Nederlandsche industrieën steunt. Niva is verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten in tuben van 25 en 75 ets., waarmede U resp. 30 en 100 maal Uw tanden kunt poetsen (Adv.) De Haarlemsche Rechtbank heeft op Dinsdag 13 Decern Der failliet verklaard: D. Groot, koopman en winkelier, te IJmuiden, Oranjestraat 9, filiaal houdende te Haarlem, Rijksstraatweg 36. Curator: Mr. K. van Giffen te Haarlem. De N.V. Hooggreef's Bloembollenkweekerij en Handel, gevestigd te Driehuis. Curator: Mr. J. Deenik, te Haarlem. J. J. van Mannekus, aansprakelijk vennoot van de sedert ontbonden handelsvennootschap onder de firma Vloerenfabriek „Hellas" gevestigd te Haarlem. Curator: Mr. A: Bruch, te Haarlem. M. J. M. Koopman, wed. A. Langeweg, wonende te Zandvoort eri aldaar onder de naam Horlogerie Precision handeldrijvende, Haltestraat 65, Cura tor: Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, te Haarlem. Ph. H. Mok, boekhandelaar te Haarlem, Lange Margarethastraat 30. Curator Mr. K. van Giffen te Haarlem. Johan J. van der Meyden, kleermaker en koop man, te Haarlem, Schoterweg 4. Curator: Mr. F. A. Davidson, te Haarlem. L. Enthoven, aannemer te Abbenes, gem. Haar lemmermeer. Curator Mr. W. Briët, te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissementen Jhr. Mr. E. J. Strick van Llnschoten. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van L. W. Maarssen, te Haarlem. Cu rator: Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, te Haarlem. Geëindigd zijn door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen van: De N. V. Stoomvlsscherij Maatschappij „Ons Be lang", gevestigd te IJmuiden. Curator Mr. J. Deenik, te Haarlem. De N.V. Visscherij Maatschappij „De Hoop", ge vestigd te IJmuiden. Curator Mr. J. Deenik, te Haarlem. De N.V. Visscherij Exploitatie Maatschappij „Nicolaas", gevestigd te IJmuiden. Curator Mr. J. Deenik, te Haarlem. J. J. Pijpers, te Hillegom. Curator: Mr. F. J. Gerritsen, te Haarlem. De Vereeniging „Haerlem" zal van 20 tot en met 22 December, a.s. telkens des avonds om 8 uur, een bezoek brengen aan het Bisschop pelijk Museum, Jansstraat 79, onder leiding van den Conservator, den Zeereerw. heer L. J. Boogmans, die zoo vriendelijk was zich eiken avond beschikbaar te stellen en de noodige voorlichtingen te geven. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de win kels op de Vredes-kersttentoonstelling, te hou den in het perceel Groote Houtstraat 32, inge volge de Winkelsluitingswet 1930 Stbl. No. 460 ontheffing hebben verleend van de verbodsbe palingen van die wet in dier voege, dat die winkels gedurende het tijdvak van 13 tot en met 27 December 1932 tot des avonds 10 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegeno men. De electriciteitscommissie voor Noord-Hol land, bestaande uit P. H. J. Lommen, c. de Groot, G. Heinstman en de afgevaardigden der Vereeniging van Stroomdistributie Bedrijven dr. R. Kuipers, P. C. Bouwens en J. J. van Huiten, ingesteld ter behartiging der belangen van de gemeenten, welke het hoogste inkooptarief voor de electrische energie betalen, publiceert een door het accountantskantoor P. Klijnveld te Amsterdam aan haar uitgebracht rapport in zake de exploitatie-uitkomsten van het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland. Daar aan is het volgende ontleend: Nadat in de jaren 1923/1927 het in het tijd vak 1917/1922 geleden verlies ad 1.881.264.33 kon worden ingehaald, heeft men in de jaren 1927 tot en met 1931, dus in vijf jaren daartoe in staat gesteld door de hooge tarie ven, die men aan de engros-afnemers bereken de buiten de gewone afschrijvingen, voor af lossing op het rentelooze voorschot der Pro vincie tot een bedrag van 600.000 en voor extra afschrijvingen en reserveeringen 6.223.312 uit de winsten kunnen afzonderen. De zichtbare reserve zal, indien de cijfers der begrooting van 1932 erkelijkheid worden, per 3i December 1932 2.707.000 bedragen, waar bij dan de stille reserves buiten beschouwing zijn gelaten. De zichtbare en geheime reserves zullen per 31 December 1932 bedragen pl. m. 15 pCt. van het per 31 December 1931 in het stroomdistri- butiebedrijf (dus buiten de centrale Velsen) geïnvesteerde kapitaal, verminderd met de af lossing op de leeningen in 1932. De begrooting voor 1933 is te pessimistisch opgezet. Indien de kostprijs der energie te leveren door de centrale Velsen niet hooger is dan de in koopprijs in 1931 aan de PEGEM betaald, het geen in verband met de sterk verlaagde kolen- prijzen toch zeker te verwachten zal zijn, dan kan, bij gelijken „stroomverkoop als in 1931, de itlnst voor 1933, in vérband met de voordeelige resultante van mindere baten en minder las ten buiten de exploitatie van het algemeen stroombedrijf, toch zeker op 1.000.000 gesteld worden, een winst zijnde ongeveer 10 pCt. van het per 31 December 1931 in de centrale Vel sen geïnvesteerde kapitaal. By de becijfering van deze winst is dan voor 1933 reeds rekening gehouden met de van 1 Januari 1933 af gedurende 10 jaar aan de pro vincie uit te keeren achterstallige rente ad 80.400. De exploitatie der laagspanningsgebieden le verde uiterst geringe winsten op. In alle gemeentelijke inkooptarieven is, be halve de kostprijs der electrische energie, ook het aandeel in de algemeene distributiekosten volledig verdisconteerd. Ook de stroomlevering aan de groep gemeenten met het laagste tarief blijkt nog behoorlijk winstgevend te zijn. De gemeenten met het hooge inkooptarief dragen pro rato een „overmatig" deel bij in de exploitatiewinst. Uit de cijfers blijkt, dat handhaving van het in 1925 ingevoerde tarief op economische gron den niet te verdedigen is. Handhaving van dit tarief, dat fnuikend is voor een behoorlijke electricteitsvoorziening, is onder de huidige omstandigheden in strijd met elk begrip van billijkheid en recht. De commissie meent, dat, indien men het nog aan de provincie op het rentelooze voorschot af te lossen bedrag van 640.000 ten laste der reserve brengt, verder niet onnoodig extra af schrijft en tenslotte de reserves in een lang zamer tempo opvoert, zeer zeker een tariefsver laging, die 500.000 per jaar zou bedragen, kan doorgevoerd worden, zoodat de vergoeding der maximale belasting voor alle gemeenten ver laagd zou kunnen worden tot het oorspronke lijke peil van 80 tot 50 per K.W. In „Pulchri Studio" te 's.-Gravenhage heeft het comité van aanbeveling voor het Herman Heuff-fonds een vergadering gehouden, welke ten doel had, door onderling overleg en bespre kingen tot middelen te komen, om dit fonds financieel te steunen en kapitaalkrachtiger te maken. Door initiatief van enkele vrienden en be wonderaars van Herman Heuff, kunstschilder, woonachtig te Heemstede, die voor enkele we ken totaal blind geworden is, is in korten tijd de stichting „Herman Heuff-fonds" te Heem stede tot stand gekomen. De arbeid voor het fonds heeft te Heemstede veel succes gehad en het bestuur heeft mogen ondervinden, dat, al zijn de tijden slecht, bij zulk een tragedie het menschenhart nog warm klopt. Heuff heeft, zooals indertijd reeds gemeld, anderhalf jaar geleden het licht van een zijner oogen verloren. De oogziekte heeft later ook het andere oog aangetast en sinds een paar weken is hij blind. Midden in de voorbereiding van zijn tentoonstelling, waarvan hij zich zooveel voorstelde, heeft deze zware slag den opgewek- ten, levenslustigen werker getroffen. Het Her man Heuff-fonds wil den schilder materieelen nood besparen en hem voor zijn ouden dag een vast inkomen verzekeren. Het fonds zal rechtspersoonlijkheid bezitten. De leden zullen contributie betalen van ten minste 10 per jaar. Alle leden krijgen daar voor als tegenwaarde een ets van Heuff. Boven dien zal elk jaar een groote ets onder de leden van het fonds verloot worden. Oscar Mendlik heeft een van zijn eigen schilderijen ter be schikking van het fonds gesteld, om het ten bate van Heuff te verkoopen. Ook in Den Haag telt Heuff vele vrienden en daar ter stede heeft zich dan ook een co mité gevormd om voor het fonds te werken. De heer O. G. Kleykamp heeft de toezegging ge daan gratis zijn zalen ter beschikking te stel len, teneinde een expositie in te richten, welke waarschijnlijk in Maart zal worden gehouden. Secretaris-penningmeester van het comité is de heer C. van Vreumingen, Schuytstraat 150. Het bedrag van de contributie kan men gireeren op de Twentsche Bank, kantoor Haarlem, post rekening 4000, ten behoeve van het Herman Heuff-fonds. Het werkcomité bestaat uit de heeren J. W. Meyer, H. Icke en C. van Vreumingen. Een uit gebreid comité van aanbeveling is gevormd, waarin tal van kunstschilders, kunstliefhebbers en kunstkenners hebben zitting genomen. De wedstrijden om de clubkampioenschapen 1932-1933 der Haarlemsche Damclub werden Maandagavond voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Tweede klasse: J. Otter wint van F. W. de Pater. Derde klasse: K. Olij wint van J. J. Groe- newoud. J. Zurel wint van Ph. G. Amelung Jr.; L. Kisch wint van H. G. J. Andriessen; B. Hen- neke wint van H. Hoogeveen; I. Ravensbergen wint van W. Jonkhof; J. Merts remise met L. J. Froonhof. Zaterdagavond werd in het clubgebouw van St. Joseph aan de Koningsteinstraat de laatste party voor bovengenoemde wedstrijden gespeeld. De winnaar van deze party kwam in het bezit van den beker. De uitslag was: Th. Schuit—J. v. d. Kroft 0—2. Hieronder plaatsen wy den eindstand: 1. J. v. d. Kroft 5 5 0 0 10 2. Th. Schuit 5 4 0 1 8 3. J. Luiten 5 2 0 3 4 4. A. Bronstring 5 113 3 5. Ed. Metselaar 5 113 3 6. B. v. d Kroft 5 0 2 3 2. In ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar werd Maan dag de 134ste buitengewone algemeene verga dering gehouden van de Hollandsche Maat- schappy van Landbouw, als voortzetting van de op 21 November te Den Haag gehouden crisisvergadering. Vertegenwoordigd waren 69 afdeelingen. Het H. B.-lid, de heer E. Govers Dz., hield een inleiding over de schapenhoudery. Ten einde een beter inzicht in de positie van den schapenstapel te krijgen, meer rust op de schapenmarkt te doen wederkeeren, zoude het zeer gewenscht zyn, dat tegen 1 Januari een goed opgezette schapentelling werd gehouden, hetgeen via de plaatseiyke organen van de Varkenscentrale zeer goed mogeiyk zou zijn. Voorbereidingen aan deze telling zyn thans in vollen gang. Den schapentellers wordt verzocht hun medewerking hiertoe te verleenen. Dit onderwerp werd ingeleid door het H.B.- lid, den hee" A. de Haas, van rorsser. Spr. wees op het streven .an de drie centrale land bouworganisaties naar een prijs van 1.50 per H. L. Z.i. moest het verkoopen en de handel in aardappelen alleen aan erkende telers en han delaren worden toegestaan, die zich aan zekere bepalingen willen onderwerpen. Dan zou inventarisatie van de voorraden over het land noodig zijn; contróle over den ver koop en vaststelling van het voor consumptie bestemde gedeelte en van het gedeelte, dat voor dieriyk voedsel moet dienen. Om tot prysverhooging te komen, wyst spr. ook contingenteering aan, wat echter gevaren mee brengt. Spr. achtte het wenscheiyk, dat de Regee ring geld beschikbaar stelt om aardappelen uit de markt te nemen, om deze voor een lagen prijs aan veehouders voor veevoeder te verkoo pen. Spr. schat het verlies op de 148.000 H.A., die er in Nederland aan aardappelen veibouwd worden op 30.000.000, waarin begrepen 1 22.000.000 arbeidsloon. Er is een ovei schot van 17 millioen H.L.; als in plaats van mais - dat ingevoerd wordt aardappelen als varkensvoer zouden worden aangewend, zouden vele schippers werk krijgen en vele aardappel telers een beter lot krijgen. Na nog eenige discussie wordt een motie aan genomen, waarin den Minister van Economi sche Zaken gevraagd wordt gelden beschikbaar te stellen om aardapelen uit de markt te ne men met bestemming als veevoeder. Door het H. B.-lid, den heer P. Stapel werd een inleiding gehouden over crediet, waarbij spr. de volgende punten ontwikkelde: iedere belemmering van executie of faillisse ment, iedere verstrekking van crediet zal zon der uitwerking blüven, indien de bedryven verlies biyven geven. Loonende pryzen zyn daarom noodzakeiyk; daarnaast is het volgen de onontbeerlijk. Executies van hypotheekboeren en in het al gemeen het gedwongen verlaten van de bedry ven door de boerengezinnen, die door de crisis ten onder gegaan zijn, moeten zooveel moge lijk worden beperkt. Aan de Boerenleenban ken moet door staatsgarantie gelegenheid wer den gegeven met de verstrekking van bedryfs- crediet verder te gaan dan thans mogeiyk is. In de middagvergadering waar in wij de Tweede Kamerleden Ch. v. d. Bilt en G. W. Kampschöer opmerkten, hield de voorzitter, dr. H. J. Lovink, een inleiding over: Het heden en de toekomst van den tuinbouw. De agrarische ontwikkeling van Nederland heeft zich de laatste 50 jaren onder gebruik making van wat wetenschap en ervaring leer den en in verband met onze gunstige ligging t.ov. de ons omringende industneele landen gekenmerkt door een zeer sterke toename van den export van land- en tuinbouwproducten. In dezen toestand, die van groote beteekenis voor onze welvaart was, is in de laatste jaren een wending gekomen; de landen waarheen wy onze producten, ondanks een sterke toe name konden afzetten zijn onder den invloed van de wereldcrisis, die zich nagenoeg overal door overproductie en sterke prijsdaling ken merkt, er geleidelijk toe overgegaan, zoowel door hooge rechten geheele of gedeelteiyke afsluiting van hun grenzen als anderszins dien afzet van ons product steeds meer te belem meren, waardoor een geheele ommekeer is ontstaan in onzen land- en tuinbouw. Het eerste gevolg van dien omkeer was dat van Nederlandsche zijde getracht werd de nadeelen der elders genomen maatregelen af te weren, ten einde het ergste te voorkomen. Zoo ontstonden verschillende wetten als de Tarwewet, de Zuivel- en Varkenswet, terwy» voorts nog door beperking van den invoer aan verschillende bedryven steun werd verleend en aan de vlascultuur en den tuinbouw recht- streeksche steun werd verleend en naarmate de gevolgen der crisis verder om zicb heen grypen, werden die maatregelen ook tot an dere bedryven uitgebreid. Al deze maatregelen de tarwewet uitge- teekenen dan tydelijk eenige verlichting te geven, vooropgesteld, dat die regelingen ten gevolge van dagelijks wijzigende omstandig heden zich telkens kunnen aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden. Volledige bevredi ging kunnen zij echter niet geven, met name niet t.a.v. die producten welke geëxporteerd worden. Voor den tuinbouw, die zich in ons land en inzonderheid in deze provincie zeer sterk heeft uitgebreid waren de laatste jaren dan ook zóó hacheiyk, dat de Regeering een bedrag heeft aangevraagd om tydeiyken steun te verleenen. Toch zal die steun hoe noodzakelijk en welkom ook geen oplossing kunnen brengen. Lettende op de pogingen, welke in Duitsch- land en ook in andere landen gedaan worden, zullen wy er rekening mee moeten houden, dat onze afzet zal worden ingekiompen. Volgens gegevens biykt, dat de oppervlakte met groenten en vruchten beteelde gronden voortdurend uitgebreid wordt. In 1927 bedroeg die oppervlakte 126000 H.A.; thans 139000 H.A. De veilingsvereenigingen zyn reeds gestegen tot 312. De uitbreiding van de groententeelt in kassen steeg van 1927 242 H.A. tot ruim 400 H.A. in 1931. Aangezien Nederland voor plm. 51 pet. voor ziet in den uitvoer van tuinbouwproducten naar Duitschland en dit land voorioopig nog niet in eigen behoefte zal kunnen voorzien, ligt het voor de hand, dat Nederland er met alle kracht naar streven moet de bevoorrechte plaats, die het op de Duitsche markt heeft, te behouden. Het schynt mij dan ook in hooge mate ge wenscht toe, dat een grondig technisch onder zoek wordt ingesteld om te kunnen nagaan, welke ontwikkelingsmogeiykheden de tuinbouw onder de huidige omstandigheden en in de toekomst in Duitschland biedt. Eerst daarna kan overwogen worden, in hoe verre hier te lande nog wijziging en/of verbe tering in het tuinbouwbedrüf ware aan te brengen. In afwachting van dit rapport ware inmid dels te overwegen, in hoeverre afvloeiing van een gedeelte der tuinbouwers naar de Wieringermeer is ter hand te nemen. Biykens de Staatsbegrooting voor 1933 heeft de Regeering f 1 y, millioen beschikbaar ge steld om landbouwers in de gelegenheid te stellen op de daarvoor geschikte gronden een bedryf te stichten. Worden die voorschotten b.v. gedurende 8 of 10 jaren geheel renteloos gegeven en de be dryven niet te groot gemaakt, b.v. 8 tot 12 H.A., dan lydt het geen twijfel, of er zullen tal var. personen gevonden worden, die zich op gunstige voorwaarden in De Meer zullen wil len vestigen ter vorming van een zelfstandig gemengd bedrijf. Daardoor toch zouden tal van personen daar een bestaan kunnen vinden, terwijl de benarde tuinbouwstreken daardoor verlicht zullen wor den. Aangezien het uitgesloten moet worden ge acht, dat gewezen tuinbouwers, die voor een deel vroeger ook landbouwer waren, zich op eigen risico, in de Meer zullen vestigen, omdat het benoodigde kapitaal absoluut ontbreekt, durfde spr. bovenstaand denkbeeld met ver trouwen aan de betreffende autoriteiten aan bevelen. De vice-voorzitter, de heer K. Kuyper, dankt dr. Lovink voor zyn rede. Ingediend was. nog een motie Bodegraven, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat de onderstaande punten, indien maar eenigszins mogeiyk, op dezelfde algem. verga dering worden behandeld. 1. Het Instellen van een Ministerie van Land en Tuinbouw. 2. Afschaffing van de grondbelasting (on gebouwd). 3. Tydeiyke ontheffing van de sociale lasten wat betreft het zegeltjes plakken voor hen, welke minder dan 1500 inkomen hebben. 4. Herziening van de Pachtwet, opdat er rechtsgeiykheid komt tusschen pachter en verpachter. 5. Steun aan de Polderbesturen voor onder houd van wegen en dyken. 6. Afschaffing van den vleeschaccyns. 7. Steun aan de hypotheekboeren, zooals op de algem. vergadering zal worden besloten na de inleiding van de Crediet-commissie. De voorzitter zegde behandeling hiervan in de eerstvolgende H. B.-vergadering toe. Hierna sluiting. De stand van de onderlinge competitie is al® volgt: gesp. gew. gel. verl. pn6» Th. Kortekaas 13 11 2 24 P. J. Smit 10 10 20 G. Haver 13 9 2 2 20 P. v. Buuren 8 8 iei L. Haver 12 7 2 3 16? P. Heilig 10 6 2 2 14 N. Berkhout 9 6 1 2 13 J. L. Kortekaas 10 6 1 3 13. C. Rutte 9 6 3 12* Chr. Heilig 10 5 2 3 12t J. v. Riksel 10 5 5 10 J. Jasperse 11 4 2 5 10 Jan Jasperse 11 4 1 6 9 C. Heilig 12 4 1 7 9 L. Schellings 12 4 1 7 9 W. Gomes 13 4 9 3> Th. Smakman 7 3 4 ff A. Keet 10 3 7 6 J. Speet 8 2 6 4 B. Haver 14 2 12 4 W. Bolt 9 1 1 7 3 A. Nooy 12 12 0 De verrassende feiten zyn hier wel b.v. hefi uit vorm zyn van J. Jasperse, die als een van de favorieten begon en nu met 12 verliespunteni de 12e plaats inneemt. Th. Kortekaas heeft momenteel met slechts, 2 verliespunten de leiding. Degenen, die hem het meest bedreigen, zyn P. Smit en P. v. Buuren, die beiden nog een gemiddelde van 2 hebben. Deze staan echter nog eenige partijen achter, zoodat Kortekaas voorioopig nog wel de leiding zal behouden. Als nummer laatst fungeert thans A. Nooy. Kom Nooy, gezien je spel o.a. in de partij tegen v. Buuren, is, dat je plaats niet. Nog wat meer eindspelkennis en je werkt je wel omhoog. Play up, Nooy! Onder zeer groote belangstelling vond Dins dagavond JJ. te IJmuiden voor bovengenoemde competitie de wedstrijd plaats tusschen de damclub „IJmuiden" I en de „Haarlemsche Damclub" I. Hieronder volgt de volledige uitslag dezer ontmoeting: Damcl. „IJmuiden" I „Haarl. Damclub" I IJmuiden Haarlem 1. B. DukelJ. B. Sluiter Jrxx 2. A. Lligthartmr. P. J. van Dartelen xx 3. F. BasstraJ. W. van Dartelen 02 4. H. de BoerJ. v. d. Giessen 02 5. K. de JongJ. van Eyk 02 6 H. DiederiksH. G. Teunisse xx 7. J.. Kramer-^.A. de Jong 02 8. P. v. d. Velde—D. Kleen 0—2 9. H. SchaapH. Greeuw 02 10. J. Smit—H. van Lunenburg Jr02 Totaal 014 De met een x gemerkte partijen werden afge broken en worden arbitrair beslist. Bovengenoemde vergadering had plaats in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede. De voorzitter, de heer Jac. Bosse, opende de vergadering met den Chr. groet en heette de afgevaardigden van de diverse vereenigingen van harte welkom. Hy sprak hierbij tevens den wensch uit, dat de besprekingen, welke in de ze vergadering zouden worden gevoerd, tot een vruchtbaar resultaat mochten leiden. Het woord werd nu gegeven aan den secreta ris, den heer P. Veen, tot voorlezing van de notulen der vorige vergadering en de ingeko men stukken, waarvan eerstgenoemde onder dankzegging werden goedgekeurd. Als het belangrijkste punt van de agenda werd nu aangevangen met behandeling van de verschillende reglementen. Uiterst vlot en zeer geanimeerd liep een en ander van stapel. Met recht bracht de voorzitter dan ook zijn welgemeenden dank aan de reglementscom missie, die zich op zulk een byzondere wyze van haar moeilijke taak had gekweten. Hierna had de prysuitreiking plaats der ge houden bekerwedstryden. Zoowel door den wed- strydleider, den heer J. Veen, als door den voorzitter werd hierby aangestipt, de groote spanning welke ditmaal de wedstryden ken merkte, waardoor in de diverse klassen een herkamp moest plaats hebben, om den beker te bemachtigen. De volgende spelers werden thans bekerhouder; P. Hollenberg le klasse, J. Bosse 2e klas en J. v. d. Kroft 3e klas. Den bekerhouders van verledlh jaar, welke hun titel in dezen kamp niet konden handhaven, zal door het bondsbestuur binnen afzienbaren tyd een her inneringsmedaille worden uitgereikt. Aan de rondvraag gekomen, werd hiervan druk deelgenomen. De aanstaande clubcompe titie werd hierbij niet vergeten, en een en an der werd goed onder oogen gezien. Niets meer aan de orde zijnde, bracht de voorzitter dank' aan de afgevaardigden voor hun belangstelling en tevens voor de accurate en prettige wijze waaraan zij aan de gehouden besprekingen had den deelgenomen, en sloot deze byeenkomst op de gebruikelijke wijze. In ,,'t Hof van Holland" speelden Maandag avond jJ. voor de 1ste klasse competitie van den Nederl. Dambond de Haarlemsche Damclub II tegen de Beverwyksche Damclub I. De uitslag luidt: Haarlem Beverwyk 1. J. van Looy'D. Kikke 20 2. J. PoppenS. Kikke 20 3. W. van PeltJ. A. Oussoren 20 4. H. van Lunenburg Jr.S. D. Hoogvorst 20 5. J. Balk—B. Reimers 20 6. J. WielengaD. Ledegang 20 7. J. M. A. MinderhoudM. Hoogvorst 02 8. A. Kiel—T. Langius 2—0 9. P. J. ByryG. van Soest 0—2 10. J. H. ReedykJ. v. d. Steeg 02 Totaal 146 Zondag heeft de heer J. Koopman, lid van de wandelsportvereeniging „de Tourist", ondanks de hevige koude en tegenwind met goed succes den wandeltocht Haarlem-Den Haag vice-versa in 12 uur 30 min. volbracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3