Inkrimping van onzen export Motor tegen auto De uitvoering der Zuiderzeewerken Misdadiger tijdig gegrepen MINISTER VERSCHUUR EN DE LANDBOUW RADIO-PROGRAMMA ERNSTIGE WIJZIGINGEN VERKORTING VAN DEN ARBEIDSDUUR Wachtgelders bij de Spoorwegen WOENSDAG 14 DECEMBER TWEEDE KAMER Werking der tarwewet mag niet leiden tot ondoordachte consequenties Meer vertrouwen dan wanhoop De gave der profetie Het menggebod Minister Verschuur Avondvergadering Donderdag 15 Dec. 1932 Het drama in Den Haag HET VERDWENEN POSTSTUK Waar zijn de zakken verwisseld? Motorrijder op slag gedood Vestiging op economischen en zoo veel mogelyk commercieelen grondslag Streven naar evenwicht Centralisatie der leiding W erkverruiming Fuecker had werkelijk een aanslag op het leven van den ex- keizer beraamd Verhooren te Emmerik ln een vergadering van den Hoogen Raad van Ar beid behandeld Commissie van advies wordt benoemd Zestien stuks vee verbrand GEVANGENHOUDING GELAST ln de toekomst zal het oudere personeel minder in aan merking komen Opleving verwacht Overplaats^ MARKTEN DEN HAAG, 13 December 1932 Over de afdeeling Landbouw van zijn Depar tement afdeeling, die bij de begrooting voor het eerst ter zijner verdediging was en die ten gevolge van de crisis het aantal sprekers tot 25 stijgen zag ditmaal heeft Minister Verschuur hedenmiddag in een breed betoog zijn antwoord aan de Kamer gegeven. Vooropstellend, dat, alhoewel zelfs de Regee ring niet over de gave der profetie beschikt, de toekomst niet al te donker moet worden in gezien immers, er zijn voor onzen export nog wel wegen te vinden, welke vroeger over het hoofd werden gezien, omdat de uitvoer zich te eenzijdig op de gemakkelijkste wegen concen treerde heeft ook Minister Verschuur de overtuiging uitgesproken, dat toch in ieder geval onze export moet worden ingekrompen. Al wie met den Minister meer neiging tot vertrou wen dan tot wanhoop heeft, zal dat beamen. Want de uitvoer van onze agrarische producten was in bepaalde opzichten in het verleden uit gedijd tot een omvang, welke in de toekomst zeer zeker niet opnieuw zal worden bereikt. En ook degene, die niet in wanhoop volledig met de taktiek van het verleden wil breken en op autarkie aansturen, zal dus beperking van onze op export gerichte productie noodzakelijk moe ten voorstaan. aldus Minister Verschuur, wordt wel eens al te gemakkelijk gesproken. Vooral op het gebied van de tarweteelt staart men zich wel eens blind op de voordeelen van autarkie, zonder zelfs oog te hebben voor het feit, dat het eigen lijk eene onmogelijkheid is. Er zijn afgevaar digden, die het Nederlandsche volk brood zou den willen voorzetten, dat voor 100% van nationalen oorsprong is. Maar zi) vergeten, dat, om dit te bereiken, een uitbreiding van het voor tarweteelt bestemde akkerland vereischt zou zijn, welke in de practijk niet zou zijn te ver wezenlijken. Geen enkele boer dit ziet men óók voorbij kan alléén tarwe verbouwen. Daarnaast moeten noodzakelijk ook wisselpro ducten —gerst, haver, rogge worden ver bouwd, waarop weder verliezen zouden worden geleden, welke op hunne beurt om steun zou den vragen. De goede werking van de Tarwewet moet dus niet verleiden tot niet doordachte consequenties. Wél wil de Minister binnenkort het percen tage verplicht te mengen inlandsch meel tot 40 verhoogen. Daarenboven nog eens een meng gebod in te voeren voor aardappelmeel wensch van den heer Snoeck Henkemans acht de Minister ongewenscht, omdat bij de consumenten dan terecht de meening zou post vatten, dat er met het brood geknoeid wordt, meening, welke natuurlijk den afzet deerlijk zou doen slinken. Voor de Veenkoloniën heeft Minister Ver schuur in stede van dit aardappelmeelmeng- gebod weder een behoorlijk voorstel voor 1933 in petto, terwijl hij bovendien de roggeteelt in deze streek te hulp zal komen. Ook de bietenteelt krijgt opnieuw haar steun- portie toebedeeld. Hoe dit precies geschieden zal, staat nog niet vast de Minister wil meer eenheid brengen in de verschillende landbouw steunmaatregelen maar aan de vigeerende productiebeperking van 80% en aan den tot nogtoe geldenden prijs van 8.25 zal in ieder geval worden vastgehouden. Rechtstreeks iets voor de droeve positie der landarbeiders te doen, is volgens Minister Ver schuur onmogelijk. Wél kan de Regeering indi rect hun lot trachten te verbeteren, door het bedrijf zelf te steunen. Daarvandaan alvast de verhooging van het percentage inlandsch meel bij de Tarwewet. En de Regeering vertrouwt dan, dat de op deze wijze gesteunde boeren ook hun arbeiders behoorlijk zullen doen deelen in wat hun uit de staatskas toevalt. De anti- revolutionnair Van den Heuvel deed, pleitend voor uitbreiding van steun, voorspellingen en beloften in deze richting. En men kan slechts hopen, dat die voorspellingen en beloften in de practijk ook in vervulling zullen gaan. Totnog toe mankeerde het heel wat boeren aan vol doende besef van hunne verplichtingen te dezer zake. Het belang van de bollenkweekers, die stu- deeren op een voor de Regeering aanvaardbaar credietplan, houdt Minister VERSCHUUR in het oog. Voor het vlas beloofde hij reeds een nieuwe regeling, die beter voldoen zal dan de oude. En ook de consumptie-aardappelen hebben zijn volle aandacht. Men zoekt nog naar de beste manier, waarop dit óók al zoo peilloos diep ge kelderd product gesteund kan worden. Het meest trekt den bewindsman onteigening op groote schaal aan, „al klinkt dit misschien wat Oost-Europeesch." Wat de Crisis-zuivelwet betreft, waarop weinig critiek geoefend werd, doch in verband waarmee de anti-revolutionnair SCHOUTEN twijfelde, of de margarine-industrie daaruit niet teveel baten trekt, verklaarde Minister VERSCHUUR, dat de Margarine-Unie zelf een accountants-onderzoek gevraagd heeft, om dit gerucht uit de wereld te helpen. En ook ten aanzien van de tarwewet stelde de Minister denzelfden afgevaardigde gerust over de samenwerking tusschen meelfa brieken en bakkers, welke niets onbehoorlijks beoogt. Voor de hypotheekboeren iets te doen, is heel moeilijk. Hoe gevaarlijk het is, in de civielrech telijke contractsverhoudingen in te grijpen, is reeds bij de Crisispachtwet gebleken. Het eenige middel is eigenlijk dat, wat de heer Fleskens bepleitte, n.m. een Rijksvoorschotbank. Men moet echter over het risico, dat het Rijk daar mede loopt, niet te licht denken anders zou den toch de Boerenleenbanken al wel zoo iets in het leven geroepen hebben en bovendien voelt de Regeering er weinig voor, om door hulp harerzijds in het agrarische leven contrastver houdingen in het leven te houden op een peil, dat kwalijk past bij het algemeen lager levens niveau van de toekomst. Ook over de Crisisvarkenswet, waarover heden nog de heer KERSTEN een betoog leverde, even demagogisch en van even weinig inzicht ge tuigend als dat van den communist WIJNKOOP, heeft de Minister mededeelingen gedaan, die de welwillende afgevaardigden met genoegen zul len hebben vernomen. Trouwens, de waarlijk deskundigen mannen als Baron v. VOORST, ir. LOVINK en de heeren VAN DEN HEUVEL en WEITKAMP hadden allerminst geklaagd. Dat deden alleen stokebranden als ds. KERSTEN, de communist WIJNKOOP en de heer BRAAT, die den maatregel in zijn geheel weigeren te bezien en alleen letten op belangen van enkelingen, wier klachten zij dan met een zekere graagte in ontvangst nemen en doorgeven. Wij kunnen er in verband met het late uur en de avondver gadering niet verder op ingaan. Maar wat Minister VERSCHUUR dit drietal en ook mr. BUYS toevoegde was raak. Men wil daar wél de voordeelen van de regeling incasseeren, maar de bezwaren en plichten, die er noodzakelijk aan vastzitten, wijst men af. Stippen wij nog even aan ,dat de betrokkenen voortaan hun geld binnen tien dagen van de Centrale zullen toucheeren. En gewagen wij er verder van, dat de Minister bij de afdeeling „Boschbouw" een klein subsidie toezegde voor de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten, die de „Onzalige Bosschen" in Gelder land wil aankoopen. De heer KETELAAR heeft verlof gekregen, om Minister RUYS te interpelleeren over zijn cor respondentie met Amsterdam over de Rijks vroedvrouwenschool. Het gaat nu met de behandeling van de be grooting de goede richting uit. Economische Zaken en Arbeid is ook alweer bijna klaar men bleef nog in de afdeeling: „Visscherijen" steken des middags en thans is Waterstaat aangesneden. Overal in de stad staan reeds in een wolk van harsgeuren de groote donkere Kerstboo- menbossen en de Kamer zet een krachtige eindspurt in, om vóór Kerstmis het zware werk van de behandeling der begrootingen achter den rug te hebben. Het groote vraagstuk, waarvoor minister Reymer zich gesteld ziet we laten nu de radio-kwesties terzijde, is het vraagstuk van den chaos op het gebied van het verkeer. De spoorwegen zitten tengevolge van de crisis en van de felle concurrentie van het motorisch verkeer met een geweldig tekort. Al maakt dit tekort indruk, ook zonder dat zou er een ver- keersvraagstuk zijn, ir. Bongaerts vestigde te recht daar eens de aandacht op. Er is werke lijk door den enormen groei van het personen- en goederenvervoer per auto een complex van moeilijkheden ontstaan en het wordt hoog tijd, dat daaraan eens 'n oplossing gegeven wordt. Al kan men met ir. Bongaerts de voorgeno men regeling van de arbeidstijden der chauf feurs van de vrachtauto's en het binnenkort te verwachten concessiestelsel voor het onder houden van vrachtautodiensten een gelukkig begin noemen, op den duur zal men toch aan een breede wettelijke regeling van geheel het verkeersvraagstuk niet kunnen ontkomen, al is dan, wat de sociaal-democraat van Braambeek wenscht, n.m. een verkeersmonopolie voor héél het land, weer wat erg radicaal. Wil men tot een behoorlijke regeling van dit zeer veel omvattende vraagstuk komen, dan is, aldus de Christelijk Historische afgevaardigde Krijger, op de eerste plaats een goede ver- voerstatistiek noodig, opdat men wete, hoe de verschillende grootheden, welke hier een rol spelen, zich tot elkander verhouden. Dat de Spoorwegen krachtig moeten worden beschermd tegen de moordende concurrentie van bedrijven, die op veel minder zware lasten zitten, heeft de anti-revolutionnair Dambrink in zijn maiden-speech met nadruk uiteengezet. Hij ziet in de Spoorwegen een onmisbaar ap paraat. Niemand zal dit ontkennen, maar van den anderen kant dient de vraag gesteld en onderzocht, of niet de omvang van dit appa raat verkleind moet worden door niet rendee- rende baanvakken op te heffen en de gebie den, die zij bestrijken, aan het motorisch ver keer gewonnen te geven. De minister wijdt daar aandacht aan. De bestaansvoorwaarden voor het autover keer en -vervoer zwaarder en voor de Spoor wegen minder fnuikend te maken gaat heel goed, aldus de Vrijzinnig-Democraat Ebels, zonder de financieele lasten te verzwaren. De heer Ebels denkt meer speciaal aan strengere keuring en herkeuring van personeel en ma terieel en aan het stellen van bepaalde eischen aan omvang en gewicht van vrachtauto's. Ir. Bongaerts en na hem ir. van der Waer- den hebben ernstige critiek uitgeoefend op het feit, dat de Rijksbijdrage aan het Wegen fonds dit Jaar tot 1.750.000 is teruggebracht. Dit is in strijd met den opzet, die indertijd bij de instelling van het Rijkswegenfonds ge maakt is en krachtens welken door het Rijk 4 5 millioen in het fonds zou worden gestort. Evenzeer bestond bij den Katholieken oud minister bezwaar tegen de voorgenomen ver kleining van de kunstwerken in het Twenthe Rijnkanaal, welke, als Twenthe weer opleeft, tot ongewenschte consequenties zal leiden. Als er dan bezuinigd moet worden, geeft ir. Bon gaerts aan verlangzaming van het tempo van de uitvoering der werken verre de voorkeur. Tenslotte heeft de Katholieke deskundige evenzeer namens een aantal zijner fractiege- nooten tegen de vermindering van het corps mijncontroleurs een protest doen hooren. Deze kwestie komt wel pas bij de begrooting der Staatsmijnen aan de orde, doch waar het algemeen beleid van den minister onderwerp van debat was, achtte de heer Bongaerts het gewenscht, reeds thans tegen die vermindering te opponeeren, evenals hij de weifelende hou ding van den bewindsman ten opzichte van de inpoldering van het IJsselmeer ter sprake bracht. Hij had den indruk, dat minister Rey mer ten aanzien van de voortzetting der in poldering niet „neen" wilde zeggen en niet „ja" dorst te zeggen. Inderdaad, tasten we hier nog in het duister, waarin de Memorie van Antwoord over de begrooting van het Zuiderzeefonds meer licht moge scheppen dan de mededeelingen van minister Ruys bij het al gemeen begrootingsdebat deden. Natuurlijk is ook de veiligheid van het ver keer weder in het debat gebracht. De in voor bereiding zijnde speciale verkeersinspectie werd toegejuicht door mevr. v. Italliev. Embden, den Christelijk-Historicus Bakker en diens partijgenoot jhr. Rutgers van Rozenburg. L-'i H- .A*?. .-V HUIZEN, 1875 M. 8.— K. R. O. mor- genconcert: N. C. R. V. 10.Gram.-muz. L..R.O. 11.Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin O. P. 12.15 K. R. O.-orkest o. 1. van Marinus van 't Woud. N.C.R.V. 2. Handwerkcursus. 3.Vrouwenhalfuurtje door Mr. A. de Graaf: „Bezuiniging op Kinderbescherming. 3.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 4.Bij bellezing door Ds. J. Hulzinga. 5.Or gelbespeling door H. Schouten. 5.45 Cur sus handenarbeid. 6.15 G. van Andel: „Het standbeeld van Jan v. Nassau". 6.45 Knipcursus. 7.Weekoverzicht „Wat er op de wereld gebeurt", door Corn. A. Crayé. 7.30 Politieberichten. 7.45 Persbe richten van het Ned. Clir. Persbureau. 8. Kerkconcert uit Utrecht. 9.40 Persberich ten van het Persbureau Vaz Dias. 9.50 Bespeling van het N. C. R. V.-orgel door J. G. Groothengel. 10.50 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM, 296 M. 8.— Gram.-muz. 10.Morgenwijding. 10.15 Gram. muziek. 10.30 Solistenconcert: Chris Veelo, piano, Bertha Reeser, zang. 11.Kook- en Bakpraatje door Mevr. R. LotgeringHil- lebrand: „Wild en gevogelte". 11.30 Voort zetting solistenconcert. 12.Lunchconcert door het Ensemble Rentmeester. 12.45 Gramofoonmuzlek. 1.15 Ensemble Rent meester. 2.Causerie door Dr. J. H. Schuurmans-Stekhoven: „Dieren, die on zen huisvrede bedreigen". 2.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.Naaicursus door Mevr. Ida de Leeuwvan Rees; 3.45 Gra mofoonmuziek. 4.Ziekenuur: Mevr. Ant. van Dijk. 5.Radioklnderkoorzang o. 1. v. Jacob Hamel. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sport- praatje door H. Hollander. 7.Kovacs La jos en zijn orkest. 7.25 Overschakeling van den zender. 7.30 Engelsche les voor ge vorderden door Fred. Fry. 8.Nieuwsbe richten van het Persbureau Vaz Dias. 8.05 Operauitzending: „La Dame Blanche" opera in drie bedrijven. Na het eerste be drijf aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 11.05 Gramofoon muziek. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het kleinorkest van het N. I. R. o. 1. van P. Leemans. 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Concert door het Omroepsymphonieorkest o. 1. van Jean Kumps. 6.35 Gramofoon muziek. 8.20 Concert door het Radio-or kest o. 1. van Karei Walpot. 9.20 Vervolg concert. 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 11.20 Strijkor kest o. 1. van Max Skalka. 2.45 Orkest van restaurant „Wivex" o. 1 van Teddy Pe tersen. 7.30 Omroepsymphonieorkest o. 1. van Hans Weisbach. 10.20 Dansmuziek d. de Band van Restaurant „Nimb" o. 1. v. J. Warny. BERLIJN 419 M. 3.50 Concert door het Notstandsorchester BerlinMitte o. 1. van Eugen Sonntag. 5.25 Vervolg concert. 8.35 Omroeporkest. HAMBURG 372 M. 12.35 Gramofoonmu ziek. 1.30 Idem. 3.50 Concert door het kl. Noragorkest o. 1 van Wilcken. 8.20 Po pulair concert door het Noragorkest o. 1. van José Eibenschütz. 10.05 Dansen. KÖNIGWUSTERHAUSEN 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Concert. LANGENBERG 472 M. 11.20 Populair concert o. 1. van Caspar. 12.20 Concert o. 1. van Eysoldt. 4.20 Vesperconcert. 7.20 Dansmuziek en marschen. 9.50 Concert o. 1. van Wolf. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Concert. 12.50 Orgelconcert. 1.35 Concert. 4.25 Concert door Moschetto en zijn orkest in het Dorchester-Hotel. 10.Concert. 11.05 B. B. C. Dansorkest O. 1. van Henry Hall. PARIJS EIFFEL 1446 M. 7.50 Gramo foonmuziek. PARIJS R. 1725 M. 12.50 Populair con cert. 1.55 Vervolgconcert. 6.50 Concert door het omroeporkest. 9.05 Concert door het omroeporkest o. 1. van Pierné. MILAAN 331 M. 7.50 „Prins Igor"; ope ra in vier bedrijven van Borodine. ROME 441 M. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.05 Populair concert. 8.50 Blijspel „Festa dl Beneficenza" in 1 bedrijf. 9.20 Con cert. WEENEN, 517 M. 4.25 Solistenconcert. 6.45 Populair concert. 7.55 Kamermuziek. 9.55 Boerenmuziek. WARSCHAU 1411 M. 2.20 Populair con cert door het Omroeporkest o. 1. van St. Nawrat. 9.35 Populair concert. 10.20 Idem. BEROMUNSTER, 460 M. 8.10 Concert door het Omroeporkest o 1. van Erwin Gilbert. 9.— Gewijde muziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Toch was er de tendenz, om nog verder in te grijpen. Vooral mevrouw van Itallie hamerde, der gewoonte getrouw, op dit aambeeld, terwijl de heer Rutgers desnoods het rijbewijs aan zeer roekelooze rijders voor het leven zou willen ontnemen. Mr. Duys veroordeelde weder de maximumsnelheid, omdat die voor veilig ver keer allerminst een waarborg is, terwijl de Katholieke afgevaardigde Keestra, die de na- deelen van een vervoerbelasting voor het plat teland uiteenzette, juist ter voorkoming van ongevallen een maximumsnelheid van 40 K.M. algemeen wilde opleggen aan allen, die, al hoewel reeds in het bezit van 'n rijbewijs, nog niet over voldoende rijvaardigheid beschikken. Hoe dit laatste te bewerkstelligen? Het nachtelijk antwoord van Minister Rey mer bracht absoluut geen nieuws. Ten aanzien van alle besproken onderdeelen van zijn beleid blijft de Minister zijn standpunt handhaven. Ter aanvulling en gedeeltelijke verbetering van hetgeen omtrent het drama in de Naaldwijk- schestraat te 's Gravenhage werd gemeld, zij nog medegedeeld, dat de dader niet van de straat af, doch staande in de gang van het perceel moet hebben geschoten; de schoten zijn n.l. door de voorkamerdeur gegaan en hebben in de kamer de vrouw, die achter deze houten deur stond om deze gesloten te houden, met het noodlottig ge volg getroffen. Bü zijn vlucht moet de dader de buitendeur waarvan de bovenste helft een glasruit was, daar het perceel vroeger een winkel is geweest hebben opengelaten. Vervolgens is de bovenbewoonster gaan kijken wat er aan de hand was; zij heeft, na de doodelijk getroffen vrouw te hebben zien liggen, het perceel dadelijk weer verlaten en in haar angst de voordeur dichtgetrokken. Inmiddels kwam de benedenbewoner thuis en deze heeft, daar hij geen sleutel bij zich had. de ruit van de voordeur ingeslagen. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat hij zich op het tijd stip van het drama elders in de stad bevond. De dader is nog voortvluchtig. In verband met den diefstal van een poststuk ter waarde van 20.000 gulden uit een zending van Winschoten naar Groningen, kan nog het volgende worden medegedeeld. Zooals het de gewoonte is, draagt het kantoor Winschoten regelmatig aan het kantoor Gro ningen geldsbedragen af. De vermiste aangetee- kende brief is Zondag klaar gemaakt door den directeur van het postkantoor Winschoten en Maandagmorgen door twee postambtenaren uit de safe gehaald en in de postzak voor Groningen gedaan. In Groningen was het loodje nog intact. Een groote moeilijkheid levert het feit op, dat de postzak, die door de politie te Groningen in beslag is genomen, door de ambtenaren, die hem in Winschoten vulden, niet kan worden herkend. Zij zeggen dat een andere zak en een van een andere soort is gebruikt. De vraag is nu, wie heeft deze zakken verwisseld en waar is dit ge beurd. Verder vraagt men zich nog af, hoe het komt, dat een goed loodje met het stempel Winschoten op den zak is aangebracht. Naar alle waarschijnlijkheid zal de zaak in Winschoten moeten worden opgehelderd. In den afgeloopen nacht is de 32-jarige sla ger Z., woonachtig te IJmuiden, die op zijn mo tor op den rijksweg HaarlemVelsen reed, ter hoogte van de bloembollenkweekerij van den heer Nijssen te Santpoort, tegen een luxe auto opgereden, tengevolge waarvan hij onmiddellijk gedood werd. De auto kerd bestuurd door den heer N., die het erf bij zijn woning wilde ourijden. Het stoffelijk overschot is naar de begraaf plaats „De Biezen" te Santpoort overgebracht. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het Zuiderzee fonds voor 1933 geeft de minister uiting aan zijn erkentelijkheid voor de waardeerende wijze, waarop zeer vele leden zich hebben uitgesproken over het feit, dat, en de wijze waarop de af sluiting van de Zuiderzee is tot stand gekomen. Ook de regeering kan instemmen met de mee ning, dat met groote voldoening op den ver richten arbeid kan worden teruggezien. Hoewel zeer zeker het belangrijkste deel van den aan vankelijk gedachten afsluitings- en inpolderings- arbeid is volbracht, is die taak nog niet volledig tot een einde gebracht, zoodat het oogenblik om van belangstelling van regeeringszijde blijk te geven, op meer sprekende wijze dan tot nu toe is geschied, nog niet schijnt aangebroken. Naar het oordeel der regeering wordt het tem po van de uitvoering der Zuiderzeewerken be- heerscht behalve door de landbouwtechnische vraag of op het tijdstip van gereedkoming eener inpoldering voldoende vraag naar grond zal zijn, ook nog door de vraag of de voordeelen van de inpoldering opwegen tegen de daarvoor noodige uitgaven. De minister heeft dit meermalen tot uitdrukking gebracht in zijn mededeeling, dat de regeering wel bereid is, voort te gaan, maar niet tot eiken prijs. Dat wil dus zeggen, dat er een zeker evenwicht moet zijn tusschen het gel delijk verlies, tenslotte op de inpoldering te lij den en de algemeene voordeelen voor de volks gemeenschap te verkrijgen. In elk geval zullen in de organisatie van de uitvoering ingrijpende veranderingen moeten plaats hebben teneinde de inpoldering, meer dan tot dusverre op een economischen en zoo veel mogelijk commercieelen grondslag te ves tigen. In den Wieringermeerpolder werken thans twee diensten: le. de dienst der Zuiderzee werken, die meer in het bijzonder de water bouwkundige werken verzorgt en 2e. de dienst voor het in cultuur brengen van drooggemaakte Zuiderzeegronden, die de landbouwkundige en alle overige werkzaamheden verricht. Ofschoon er tusschen beide diensten een goede samenwerking bestaat, komt het doel matiger voor, dat de leiding van de nieuwe in poldering wordt gecentraliseerd. Het daartoe in te stellen orgaan dient een groote bewegings vrijheid te hebben, al zal de Invloed der Re geering op de financieele geste gewaarborgd dienen te zijn. De voorbereiding van een en ander zal tijd vergen, zoodat reeds om die reden in 1933 niet met het aanleggen van den dijk voor den Noord-Oost-polder zal kunnen worden begon nen. Inmiddels zullen, gelijk reeds werd aangekon digd, in het aanstaande jaar eenige werken worden uitgevoerd, welke met de inpoldering in verband staan, daarvan een onmisbaar on derdeel of uitvloeisel vormen, maar niettemin grootendeels ook zonder de inpoldering hun waarde hebben en dan ook binnen afzienbaren tijd aan de orde zouden moeten gesteld De werkverruiming zal door de uitvoering van deze werken in hooge mate worden bevorderd. De bedoelde werken zullen bestaan in het maken van voorzieningen in de afwatering van de omliggende landstreken, alsmede van een loswal te Lemmer en den aanleg van een haven te Urk. Voor een en ander wordt bij nota van wijzi ging een bedrag van ƒ700.000 uitgetrokken. Verschillende plannen tot het scheppen van nieuwe of gewijzigde middelen van bestaan voor belanghebbenden ingevolge de Zuiderzee-steun- wet zijn in onderzoek. Een kleine commissie is ingesteld met op dracht om een onderzoek in te stellen naar de maatregelen, welke bevorderlijk zijn aan een spoedige en doelmatige vervorming in de Zui- derzeevischventersbedrijven. Heinrich Fuecker, de indringer van „Huize Doom", die Dinsdagmorgen vroeg door de Ne derlandsche autoriteiten is uitgeleverd, is op gesloten in de gevangenis van het grenscom- missariaat te Emmerik. Fuecker is 33 jaar oud, ongehuwd en de zoon van eerzame ouders. In zijn jongensjaren was hij hulpbeambte bij de Duitsche spoorwegen. Wegens het stelen van spoorwegmateriaal op het traject tusschen Keulen en Neuss werd hij veroordeeld tot 15 jaar tuchthuisstraf. Eenige maanden geleden, toen hij ruim de helft van zijn straftijd had geboet, werd hij voorwaar delijk in vrijheid gesteld. Voor zijn laatste ver oordeeling heeft hij anderhalf jaar in het krankzinnigengesticht Duelken doorgebracht, waar hij ter observatie was. Bij arrestaties is hij herhaaldelijk ontsnapt; hij was altijd zwaar gewapend. Uit het eerste verhoor, dat de politie- en grensautoriteiten te Emmerik Fuecker hebben afgenomen, is gebleken, dat men hier met een gevaarlijk misdadiger te doen heeft. Ook bij dit verhoor simuleerde hij aanvankelijk zwak zinnigheid, maar, nadat men hem zijn lange lijst veroordeelingen had voorgehouden, ver anderde hij van houding. Men heeft den indruk gekregen, dat hij inderdaad een aanslag op het leven van den ex-keizer in den zin had. Fuecker zal ter beschikking worden gesteld van de justitie te Düsseldorf. Hedenmorgen zal hem het eerste gerechtelijk verhoor worden afgenomen door een specialen ambtenaar van het parket te Düsseldorf. De Hooge Raad van Arbeid heeft op 10 De cember vergaderd onder leiding van zijn voor zitter, Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. Met algemeene stemmen stelde de Raad zijn advies vast omtrent het door den minister van Economische Zaken en Arbeid bij den Raad aanhangig gemaakt voor-ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur tot wijzi ging van het Arbeidsbesluit 1920. Besloten werd het ontwerp-advies inzake de voor-ontwerpen t.a.v. ventarbeid van jeugdige personen en vervoerarbeid te land van jeug dige personen terug te verwijzen naar de com missie van praeadvies. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het voorstel van de leden De Bruyn c.s., lui dende als volgt: „De Raad besluite het vraagstuk van den arbeidsduur in studie te nemen en verzoeke den voorzittter een commissie te benoemen, welke A. den Raad binnen den korst mogelijken tijd zal adviseeren omtrent de vraag, of het al dan niet noodig of gewenscht is, ter beperking van de crisis-werkloosheid tijdelijke wettelijke maat regelen te nemen, welke kunnen leiden tot ver korting van den arbeidsduur, geregeld bij de Arbeidswet 1919 en de daarop gebaseerde be sluiten, en eventueel daartoe strekkende voor stellen zal doen. B. onder het oog zal hebben te zien de vraag, of de tijd gekomen is voor het nemen van wet telijke maatregelen tot de definitieve verkor ting van den Arbeidstijd in welken vorm dan ook en eventueel voorstellen, welke daartoe kunnen leiden, aan den Raad zal voorleggen. De raad vereenigde zich met 5 stemmen tegen met punt A van dit voorstel. Met een kleine meerderheid (22 tegen 16) verwierp de raad punt B van genoemd voorstel. Er zal dus thans door den voorzitter van den raad een commissie worden benoemd, welke zal adviseeren omtrent de vraag, of het al dan niet noodig of gewenscht is, ter beperking van de crisiswerkloosheid tijdelijke wettelijke maatrege len te nemen, welke kunnen leiden tot verkorting van den arbeidsduur en eventueel daartoe strek kende voorstellen te doen. De vergadering werd bijgewoond door den minister van Economische Zaken en Arbeid. Hedennacht te ongeveer half vier is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebro ken in de schuur van den landbouwer H. Ruygh op Ameland. De schuur brandde tot den grond toe af. Tien koeien en zes stuks jong vee kwamen in de vlammen om. Twee paar den en twee stuks jong vee konden worden gered. Het woonhuis bleef gespaard. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdagmorgen de gevangenhouding gelast van Is. L., directeur van de N. V. Trustkantoor voor belegging en ad ministratie en van de N. V. Burgers en Co.'s Bank, die de vorige week op de civiele zitting van de Haagsche rechtbank op vordering van den Officier van Justitie is gearresteerd, in ver band met het verstrekken van onjuiste inlich tingen aan den curator in het faillissement van genoemd Trustkantoor. De rechtbank te Den Haag heeft de gevan genhouding bevolen van den 19-jarigen kappers bediende C. v. T., die gearresteerd is wegens den moordaanslag, de vorige week gepleegd in het Haagsche bosch op een meisje. De denneboom De Kerstboomen-invasie is er. We snuiven de zuivere dennelucht alreeds naar binnen en een atmosfeer van Kerstillusie wordt rondom ons ge schapen. De denneboom heeft in de laatste halve eeuw de Hollandsche huiskamer veroverd. Hij is de brenger van de Kerstboodschap aan velen. Zijn groen is blijvend zooals de hoop blijft leven in het christelijk gemoed. Hij brengt bij den kerststal de vreugde uit de kerk naar de huiskamer over. Hij voert de leden van de familie weer bijeen in het gezin tot vredige huise lijkheid. Hij is een goed vriend ge worden. Hetzij reus in een zaal, hetzij dwergje in een schamel hoekje: hij brengt dezelfde illusie, hij heeft de zelfde taak, hij is dezelfde afgezant. Nu we zijn geur weer ruiken komt er een blijde vredige stemming over ons. We droomen ons weer kind. We wen- schen weer anderen gelukkig te maken. We voelen Kerstmis' nabij heidwe hebben de verkondiging vernomen van Hem, Dien we ver beiden De denneboom, onopgesmukt nog, simpel, zonder praal, zóó uit het bosch gekomen, wordt alreeds op de markt met een zekere blijheid door ons ge groet: hij is er weer! En in dit hij is er weer, klinkt de stille jubel: Kerstmis nadert! Dinsdag heeft een bespreking plaats gehad tusschen directie en Personeelraad van de N®* derlandsche Spoorwegen betreffende het °P wachtgeld stellen vq*i personeel. De directie delde mede, dat zij met het op wachtgeld stel* len van ouder personeel, zooals tot dusverre geschied, bü het beschikbaar komen van over compleet personeel, moeilijk op denzelfden voet kon blüven doorgaan, omdat zü daarmede te diep zou afdalen, wat tot twee bezwaren aan leiding zou geven. lste als na niet al te langen tüd door ee® opleving in het bedrijf, die de directie meent t® mogen verwachten, tot de aanstelling van nieuw personeel zou moeten worden overgegaan, zoó geld verschuldigd blijven aan personen, die m® 't oog op hun leeftijd niet voor weder in diens stelling in aanmerking zouden komen. 2e. Doorgaan met het op wachtgeld steil® van ouderen brengt mede, dat personeel va^ ongeveer gelüken leeftijd, voor zoover het daar voor in aanmerking zou komen, tegen vroeg®* dan den normalen leeftijd gepensionneerd z° moeten worden. Dit acht de directie niet ve antwoord tegenover het pensioenfonds. De directie deelde verder mede, dat zü vo0V, loopig, wat de opwachtgeldstelling betreft. leen het oog had op een zestigtal jongere motiefbeambten. In totaal zijn in den loconw tievendienst ongeveer 250 man overcompl®e Daarvan heeft men 200 met tewerkstelling anderen arbeid kunnen helpen. Zestig leerbbS machinisten en leerling-irtachinisten voor li°" ten dienst hebben evenwel geen werk kunBD) vinden. Het ligt daarom in het voornemen heJ die de minste dienstjaren hebben, op wachtge te stellen. Ten aanzien van jonger persen® bü andere diensten bestaan nog geen concr® voornemens. Alles hangt hier af van den to® stand. Verder werd besproken de overplaatsing val* VCIUCI Wvl v* MUOJJAVftUIl AAt UVV1PUUVV.WP wegpersoneel naar vierde klas standplaats noodig geworden doordat de overcomplete beiders-remmers die als wegwerkers worden plaatst, niet naar vierde klas-standplaaat® mogen worden gedirigeerd. Tegen die overpl®9 sing had de personeelraad ernstig bezwaar. De directie deelde mede. dat zij begreep, ovrplaatsing onaangenaam is en dat zü daar'°^e ter voorkoming van overplaatsing bereid is bezoldiging van den wegwerker, gewezen arrf9j der-remmer, wien een standplaats vierde K wordt aangewezen tegen zün wil, tüdelijk v gens derde klas te regelen. y, Indien een wegwerker gelegenheid heeft een loonklasse van de eerste, tweede of oe klasse te komen, dan zal deze afwükende re® ling komen te vervallen. De voor deze °P' sing noodige aanvulling van het geldende glement Dienstvoorwaarden" zal de directie den Minister bevorderen, nadat de redactie p den Personeelraad is overeengekomen AMSTERDAM, 14 Dec. Ter veemarkt warepte(t den aangevoerd: 323 vette Kalveren, le kw*u0g5 0.58—0.65, 2e kwaliteit 0.48—0.56, 3e kwaliteit 0.45 per K.G. levend gewicht, 28 nuchtere veren per stuk 48, 521 Varkens, vleeschvai weg. van 90—110 K.G. 3536, zware varkens 34, vette varkens 3233 per K.G. slachtgew 4 wagens geslachte runderen uit Denemarke Marktverloop: Vette kalveren met zeer aanvoer, weinig beste kalveren, handel zeer en aan het einde slecht. Nuchtere kalveren ja* nig aanvoer, slappe handel en de prijzen 1 ^ajen' ger. Varkens weinig aanvoer, trage handel, de prijzen. BROEK OP LANGENDIJK, 14 December "T jrö- K.G. Aardappelen: Due of York 0.20, 31.0"" j# Roode Kool 1.403.90, idem doorschot lJ> ê-2'. 19000 K. G. Gele kool 0.60—2.60, 22.000 01eO' Deensche Witte kool 0.60—1.20, 20.000 Gele Uien 3.404.30, Gele Drielingen 3.Z" jSO® Gele Nep 5.40, 1000 K.G. Bieten 1.20—l so°' stuks Bloemkool le soort 4.708, idem 1.90-2.30. NOORD-SCHARWOUDE, 14 December K.G. aardappelen: Schotsche Muizen o.* ^go-T Duken 0.50, 12600 K.G Uien: Drielingen 4.60, Uien 3.40—4 30, Grove Uien 3.40—-J K®. K.G. Roode kool 1.60—3.60, 10900 K.G. f72O 6 0,901.20, 18400 K.G. Gele kool 1.302.4U- Bloemkool 7--3 80 per 100 stuks. PURMEREND, 13 Dec. Kaasbeurs deld 18 partijen, wêgende pl.m. 32000 del stug. Hoogste prijs f 23.50 per 100 K.G. WOERDEN. 14 Dec. Kaasmarkt. Aanvoer,^ partijen. Met R. M. le s. 30—33, idem 2e Zware tot 34.—. Handel traag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6