Gevaarlijke olievlekken Engeland betaalt vandaag i VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Japan is jaloersch Heden ontvangdag Het olieconflict Het nieuws van heden IN Z.-AMERIKA EN HET NABIJE OOSTEN REDE VAN CHAMBERLAIN IN HET LAGERHUIS DE BAROMETER (IJ BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 15 DECEMBER 1932 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de Engeland contra Sovjet- Rusland Iersch minister dreigt Met Ierlands afscheiding van het Britsche Rijk Het rommelt in de N.S.D.A.P. Het Weer1 Op de verbeterde betrekkingen tusschen China en Rusland Opwinding over artikel in de „Iswestia" DE LAATSTE TOCHT VAN DE „P. C. HOOFT Getrokken door sleepbooten gleed gistermorgen het eens zoo prachtige motorschipde P. C. Hooftvoor het laatst langs de IJ-oevers om aan de sloopers te worden overgedragen Een drukke Woensdag op het Staatsdepartement Frankrijk en België in gebreke Schouwburgbrand te Worms Brandstichting in het spel? Een niet-betaling is zelfs buiten beschouwing gebleven Labour voor betaling Anti-Fransch voorstel Engeland en Perzië wenden zich beiden tot den Volkenbond Londen eischt directe behandeling DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De chauffeursstaking te Kaapstad Bezorgt veel ongemak Schleicher's radiorede Strenge maatregelen in Sovjet-Rusland Treindieven worden onmiddellijk doodgeschoten Spanning tusschen Italië en Joego-Slavië NIEUWE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18254 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek de Sinds de stookolie de steenkool als brand stof voor de scheepvaart in steeds sterkere mate heeft verdrongen, is er aan de olie «en bijzonder politiek luchtje gekomen. Want hiet alleen voor de burgerlijke koopvaardijsche pen, de „dreadnoughts", de torpedojagers, de onderzeeërs, en alle andere categoriën, welke tot een welvoorziene oorlogsvloot behooren, vormt de olie een onontbeerlijk geworden levens elixer. Het bezit van olie beteekent macht, zoo vel economisch als politiek. Vandaar, dat in de oliegebieden zoo licht de vlam der politieke hartstochten aangewakkerd door de hebzucht omhoog laait. De verwoede strijd in het gebied Van den Gran Chaco, welke volgens Japans Voorbeeld wel practisch, maar niet officieel ais «en oorlog door Bolivia en Paraguay wordt ge voerd, is niet enkel ontbrand, omdat Bolivia «en uitweg naar zee via de Paraguay-rivier wil bezitten, maar ook omdat de boschrijke moeras- vlakten van den Gran Chaco behalve gele koortsen ook gouden olia>in haar drassigen schoot bergen. Het geld, waarmede deze strijd wordt gefinancierd, moet zelfs voor een groot deel af komstig zy'n van een der grootste petroleum- ihaatschappijen der wereld (let wel, niet de koninklijke). Tot nog toe tevergeefs hebben de Neutrale Zuid-Amerikaansche Staten alsmede ée Volkenbond getracht vrede tusschen Bolivia eh Paraguay te stichten. Als olievlekken breid den de bloedplassen in den Gran Chaco zich uit. Een nieuw en niet minder verontrustend olieconflict is thans uitgebroken tusschen Engeland en Perzië, naar aanleiding van de opzegging van de concessie aan de Anglo Persian Oil Company door de Perzische regee- ïing. De oliebronnen in het Zuid-Westen van ï*erzië zijn door den Engelschman William Knox d' Arcy ontsloten geworden. In 1901 verleende de toenmalige Sjah van Perzië hem de vergun ning geheel het Zuid-Perzische aardolie-gebied Ie exploiteeren voor den tijd van zestig jaar. Aanvankelijk leverde de boringen, welke d' Arcy liet verrichten zoo weinig op, dat hij heel zijn musachtig vermogen daarbij verspeelde, maar Juist toen hjj van plan was de exploitatie op te Seven, stiet hij op zulke geweldige hoeveelheden °Üe onder den grond, dat hij de hulp van de ®hgelsche regeering inriep. Winston Churchill, die destijds Lord van de admiraliteit was, zag ^middellijk het enorme belang van het Perzi sche petroleumgebied voor de voeding van de ®Ugelsche vloot in. Op zijn aandringen nam de Kritsche regeering de helft van de aandeelen in 4c Anglo-Persian Oil Company over, waardoor rij zich een grooten invloed in de leiding der m&atschappij verzekerde. Nog lange jaren duur de het, vóór de productie een groote vlucht fcam. Gedurende den wereldoorlog en vooral daarna ontwikkelde het Perzische petroleumge- bied ten gevolge van de groote kapitaal-four- heeringen der Engelsche regeering zich tot een der belangrijkste oliecentra in de wereldpro ductie. Zoo werd de petrolemn-industrie door ®hgeiands toedoen een der aanzienlijkste bron hen van inkomsten voor den Perzischen staat, hangezien jaarlijks een enorm bedrag door de Maatschappij aan de Perzische schatkist werd Uitgekeerd. De ontwikkeling van de Anglo-Persian Oil Copmany versterkte de Engelsche olie-positie, welke ook in Irak van horwegende beteekenis is. Daardoor is Enge- lahd in het Middellandsche Zee-gebied en in dat van den Indischen Oceaan een moorddadi ge concurrent geworden van Sovjet-Rusland, Wens nafta-productie rondom Bakoe aan de Zwarte Zee is geconcentreerd. Het spreekt vanzelf, dat Sovjet-Rusland een berken invloed heeft doen gelden bij de opzeg- e"ig van de concessie aan de Anglo-Persian °il Company. Sovjet-Rusland en Engeland bebben elkaar in Perzië voortdurend dwars ge iten, en den politieken en economischen cn- afhankelijkheidsdrang van den energieken 8iah Resa Khan Pahlawi heeft Rusland voor treffelijk weten uit te buiten. De verhouding tusschen Engeland en Rusland is sinds de rijksconferentie van Ottawa en de daaruit voortgevloeide opzegging van het Engelsch- Russische handelsverdrag er niet beter op ge worden, en het is deze Engelsch-Russische controverse op den onmiddellijken achtergrond van het Engelsch-Perzische olie-conflict, welke dit zoo uitermate gevaarlijk maakt. Engeland schijnt niet bereid zijn concessie rechten, welke vooral ook met het oog op het achter Perzië gelegen Britsch-Indië van vitaal belang voor Engeland zijn, goedschiksop te willen geven. Het zenden van Engelsche krui sers naar de Perzische Golf laat als dreigement aan duidelijkheid daaromtrent niets te wen- schen over. De Volkenbond, die waarachtig al overladen is met netelige kwesties, heeft door het beroep, dat Perzië in dit geschil op hem heeft gedaan, er een nieuw en uiterst onaan genaam bemiddelingskarweitje bij gekre gen. Slagen zijn bemiddelingsbemoeiingen niet. dan zal Engeland zich zelf recht weten te ver schaffen en dan is het moeilijk te voorzien, hoeveel politieke poppen er zullen gaan dansen. DUBLIN, 15 Dec. (V.D.) In den Ierschen Senaat legde de minister van handel Lemass tijdens een debat over de besluiten van Ottawa een verklaring af over de betrekkingen tusschen den Ierschen Vrijstaat en Engeland, waarin hij zeide, dat indien de omstandigheden dit nood zakelijk zouden maken de Iersche Vrijstaat zich van het Britsche Rijk zou afscheiden. Deze om standigheid zou in de naaste toekomst kunnen intreden. Het zou dan niet meer noodig zijn deel te nemen aan sympathiebetuigingen voor den Engelschen Koning,, zooals te Ottawa was geschied. De band met het Britsche Rijk is slechts gerechtvaardigd, indien het Iersche volk daar voordeelen bij heeft. Op het oogenblik be staan deze voordeelen niet. De Iersche regee ring heeft tot nog toe besloten stappen in deze richting te doen, doch het is zeker dat het volk een spoedige verbreking van de banden met Engeland zal wenschen indien de verbintenis met het Britsche Wereldrijk geen voordeelen oplevert. Tenslotte verklaarde Lemass dat de Iersche regeering spoedig met andere landen in on derhandeling zal treden voor het sluiten van handelsverdragen. BERLIJN, 15 Dec. (V.D.) Gisteravond vier den de „nationale vliegers", een organisatie van het nat.-soc. vliegercorps in den Zoo, Kerstfeest. Dr. Goebbels voerde het woord. Met veel nadruk wees hij er op, dat binnen de N. S.D. A. P. slechts één richting en wel die van Adolf Hitler bestond. Het is zeer wel mo gelijk, dat de mensch Hitier zich vergist, maar dit gevaar is niet half zoo erg als dat, dat zou ontstaan, wanneer ieder leider of lid der be weging rijn persoonlijk inricht zou volgen. De partij wordt in het gevecht geroepen, wanneer Adolf Hitler het tijdstip gekomen acht. In ieder geval vergist rijkskanselier von Schleicher zich buitengewoon, wanneer hij hoopt op om wegen datgene te bereiken, wat hij openlijk niet krijgen kan. Spr. kan de verzekering ge ven, dat de N. S. D. A.P. den heeren in de Wilhelmstrasse na het feest een noot te kraken zal geven, waarop zij zich de tanden zullen stukbijten. Verwachting: Zwakke, later weer toene- mende, Zuidelijk tot Zuid-Westelijken wind, nevelig tot gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig ver- andering in temperatuur. Hoogste stand: 777.3 te Boedapest. Laagste stand: 738.3 te Reikjavik. Zon op 8.05, onder 3.45. Laatste Kwartier Dinsdag n.m. 8.43. Licht op 4.15. MOSKOU, 15 December (V.D.). De „Iswestia" neemt stelling tot de uiteenzettingen van een vertegenwoordiger van het Japansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken over de Russisch- Japansche betrekkingen. Het blad schrijft, dat deze uiteenzettingen vooral de afwezigheid doen blijken van de rust en de terughoudendheid, die anders den Japanschen diplomaten eigen is. De vertegenwoordiger moet hevig opgewonden geweest zijn. Tal van tegenstrijdigheden bracht hij naar voren. Wanneer China en Japan ge regelde betrekkingen onderhouden, is dat goed. Wanneer China echter hetzelfde nastreeft te genover Rusland, dan is dat volgens de mee ning van den Japanschen diplomaat erg. Wan neer China zich jegens Japan correct gedraagt, is men daar tevreden. Streeft China echter je gens Rusland naar correcte betrekkingen, dan „werpt het zich in de armen van het Bolsjewis me". De Japansche vertegenwoordiger heeft een passage uit een onderhoud met Litwinof aan gehaald, waarin sprake geweest was van den vrede in het Verre Oosten. Litwinof zou daarbij Japan bedreigd hebben, dat de Sovjet Unie met Amerika een tegen Japan gerichte politiek zou gaan voeren. On der zulke omstandigheden zou het overbodig zijn te denken aan een non-agressiepact. Het blad vraagt dan: legt men in Japan werkelijk de woorden van Litwinof zoo uit, als de Japansche vertegenwoordiger dit Litwinof in den mond wil leggen? Er is niets anders gebeurd, dan dat al leen maar tusschen twee staten de diplomatieke betrekkingen hervat zijn. Mocht Japan zich feitelijk door de Sovjet Unie bedreigd gevoelen, dan is het beste een non agressiepact te sluiten. Het artikel in „Iswestia" heeft in buitenland sche politieke kringen groot opzien gebaard. Men verklaart, dat de betrekkingen tusschen Rusland en Japan opnieuw zijn toegespitst. TOKIO, 15 Dec. (V.D.) Naar verluidt heeft de Sovjet-Regeering besloten, teneinde verdere conflicten met Japan te vermijden, de 3000 geïnterneerde Chineesche vrijwilligers gelegen heid te geven zich in West-Siberië bij Tomsk te vestigen. Speciale instructeurs van de Chi neesche communistische partij zullen met het toezicht op de geïnterneerde soldaten worden belast en hen opleiden voor de Siberische zwa re industrie, waar men gebrek aan arbeids krachten heeft. De eerste groep geïnterneerden zal reeds he den naar Tomsk vertrekken. De Chineesche regeering heeft besloten de 3000 Chineesche vrijwilligers, die onder leiding van generaal Soe-Ping-Wen over de Russische grens zijn gevlucht, en daar zijn geïnteerneerd, te steunen met een bedrag van 25.000 dollar. Een speciale commissie zal zich hiervoor naar de Sovjet-Unie begeven. Generaal Soe-Ping-Wen is gisteren met den Siberië-expres naar Moskou vertrokken. Te Tomsk zal hij eenige dagen blijven ter bestu deering van de mogelijkheid van vestiging voor de soldaten van zijn leger. WASHINGTON, 14 Dec. (Per telefoon.) De Pinsche en de Littausche gezant alhier hebben het Staatsdepartement medegedeeld, dat hun regeeringen voornemens zijn, morgen aan hun oorlogsschuldverplichtingen te voldoen. De Poolsche gezant verklaarde na een onderhoud met Stimson, dat hij nog vanavond het defini tieve besluit zijner regeering inzake de schul denkwestie verwachtte. De Belgische gezant overhandigde een nieuwe nota, waarin wordt medegedeeld, dat het België niet mogelijk is, den morgen vervallenden De- cember-termijn te voldoen. De Pransche ambassadeur, Paul Claudel, ont ving een nieuwe nota zijner regeering, welke nog hedenavond, nadat ze uit het codeschrift zal rijn overgebracht, zal worden overhandigd. Waarschijnlijk wordt in de nota mededeeling gedaan van het besluit der Pransche Kamer, om de morgen vervallende betaling te weigeren. Dit besluit der Pransche Kamer heeft alge meen ontstemming gewekt. Het republikeinsche lid van de financieele commissie van het Huis van Representanten, Halier, verklaarde: „Frankrijks beslissing, zijn schulden niet te betalen, is een zeer ernstige zaak, daar Frank rijk tijdens den wereldoorlog tegenover de V. S. ondubbelzinnig heeft verklaard, dat het zijn schulden zou betalen. Het niet-betalen van Frankrijk is niet geschikt de liefde van Ame rika voor Frankrijk te versterken." De democratische fractieleider Rainey ver klaarde, dat Frankrijk heel goed in staat was zijn oorlogsschulden aan Amerika te betalen, doch daartoe niet genegen was. McKllar verklaarde, dat Frankrijk blijkbaar evenals Duitschland internationaal aangegane Worms, 15 Dec. (V. D.) Gisteravond tegen half tien is brand uitgebroken in het stedelijk sPiel und Festhaus. Het vuur greep zóó snel °<h zich heen, dat nog vóór de brandweer aan wezig was, het geheele theater in lichterlaaie stond. De brand was ontstaan in de requisieten- |?ergplaats. Spoedig stortte het dak krakend in. ah alle vier kanten en ook van uit de toe- Schouwersruimte bestreed de brandweer de Vlammen. Tegen half twaalf was men het vuur Meester. Terwijl het tooneel volkomen uitge brand is, bleef de schouwburgzaal met den Srooten koepel van eigenlijke brandschade vrij, h°ewel hier veel waterschade werd aangericht. Men vermoedt, dat brandstichting in het spel j?- daar geconstateerd is, dat in den loop van hen avond een inbraak is gepleegd. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat de dieven, ?lt ergernis over het feit, dat zij geen geld in vonden, den brand hebben gesticht. LONDEN, 14 Dec. (Reuter.) Met een zestig minuten lange rede voor het buitengewoon dichtbezette Lagerhuis, opende de minister van Financiën, Neville Chamberlain, de algemeene debatten over de schuldenkwestie. Chamber lain wees op de standvastigheid, waarmee de verschillende Britsche regeeringen de algemee ne schrapping van oorlogsschulden en herstel betalingen hadden verdedigd, tot welk stand punt ook andere regeeringen, door onweerleg bare feiten gedwongen, waren gaan overhellen. Morgen zal Engeland den December-termijn in goud voldoen: een in gebreke blijven kwam niet in aanmerking. Spreker wees vooral op de passage in de Britsche nota, waarin wordt be toogd, dat de betaling van 15 December geen terugkeer moet beteekenen tot het systeem, dat bestond voor de afkondiging van het Hoover moratorium. De Amerikaansche Federal Reserve Bank zal morgen het benoodigde goud verstrekken en de Bank of England zal dan in zijn eigen kluizen een even groot bedrag aan goud deponeeren ten behoeve van de Federal Reserve Bank. La ter zal dit goud desgewenscht naar Amerika i worden gezonden. De betaling zal een begroo- tingstekort met zich brengen van 29 34 millioen pond sterling. Neville Chamberlan stelt voor dit tekort te dekken eenerzijds door verlaging van de rente der schatkistbiljetten, anderzijds door aanwen ding van bedragen, welke bestemd waren voor het amortisatiefonds, maar wegens de stijging der staatspapieren niet langer statutair ver- eischt zijn. Een dergelijken maatregel kan men echter geen tweeden keer nemen: daarom moeten verdere beta lingen gedekt worden door de loopende in komsten. Ten slotte zeide Chamber lain: Ernstig wenschen wij een definitieve en bevredigen de regeling met de Ver StateD te treffen, niet slechts voor beide landen, maar voor de heele wereld: al het mogelijke moet gedaan worden om de overeenkomst van Lausanne te redden. Van de instandhou ding dezer overeenkomst moet de voort zetting van de harmonie onder de Europeesche naties afhan gen, zooals ook de stabiliteit van den finan- cieelen toestand in een groot deel van Europa verplichtingen als „vodjes papier" beschouwt. Hij beschuldigde Frankrijk van ondankbaar heid. (United Press) WASHINGTON, 14 Dec. (Reuter.) De repu blikein Knutson heeft bij het Huis van Afge vaardigden een wetsvoorstel ingediend, om den invoer in Amerika van waardepapier van bui tenlandsche regeeringen, die hun oorlogs schuldverplichtingen niet nakomen, te verbie den. Ook de publicatie van gegevens omtrent deze waardepapieren en hun vervoer met de Amerikaansche postdiensten zouden door het voorstel verboden worden. CHAMBERLAIN grootelijks ervan afhangt. De rede werd met groote aandacht en sympathie aangehoord. Na Chamberlain kreeg Stafford Cripps (La- bourparty) het woord. Deze verklaarde, dat een meer actieve politiek van Engeland op de Ont wapeningsconferentie de positie van het land, wat betreft het schuldenprobleem, zou hebben versterkt. De Labourparty acht een herziening der schuldenregeling noodzakelijk, doch gelooft niet, dat dit kan worden bereikt door betalings weigering. Churchill zette uiteen, dat Engeland zich bij de onderhandelingen met Amerika nooit had moeten verbinden met Frankrijk; ook hadden we niet de gedachte moeten tolereeren. dat men Frankrijk Amerika wèl en ons niet zou laten betalen. Churchill verheugde er rich over, dat Engeland thans geheel bevrijd is van elk con tact met Frankrijk bij de onderhandelingen met de V. S.; „wij hebben nu een beter voor uitzicht, om tot een oplossing te komen, dan we zouden durven wenschen". Overigens was ook Churchill voor een betaling in goud. Een zelfde meening als die van Churchill werd verkondigd door den oud-minister van Financiën Horne. Lloyd George verklaarde zich beslist tegen een betalingsweigering, anderzijds gaf hij Frankrijk volkomen gelijk, om aan Amerika te zeggen, dat eerst moet worden onderhandeld, voordat er betaald wordt. Ook Engeland had moeten zeggen: „geen onderhandelingen, geen betaling". Lloyd George verlangde, dat de re geering een stoutmoedige houding zou aan nemen en Amerika zou zeggen, dat een eind moet worden gemaakt aan deze kwestie En geland heeft een zeer groot geldelijk offer ge bracht en heeft nu het recht te worden aan hoord. (De Bank van Engeland en de Amerikaansche Federal Reserve Bank zijn overeengekomen, oat het bedrag van den op 15 December vervallen den termijn van 95.550.000 dollar morgenoch tend te New Vork in goud ter beschikking van het Amerikaansche departement van de Schat kist staat.) ROME, 14 Dec. (Reuter.) De regeering treft toebereidselen voor de betaling aan Amerika van 1.245.437 dollar, waarvan de overdracht morgen plaats heeft. LONDEN, 14 Dec. In het Lagerhuis is door een vertegenwoordiger van de regeering ver klaard, dat men het voorstel om het Engelsch- Perzische geschil voor te leggen aan het Per manente Hof voor Internationale Justitie te Den Haag heeft laten varen en in plaats daar van by den Raad van den Volkenbond een be roep zal doen op artikel 15 van het Statuut. Naar uit Genève gemeld wordt heeft de En gelsche regeering reeds in een door den Minister van Buit. Zaken, Sir John Simon onderteekende nota voorgesteld, het geschil tusschen Engeland en Perzië naar aanleiding van het intrekken der concessie van de Anglo-Persian Oil Cy. door de Perzische regeering ter behandeling voor te leggen aan den Volkenbondsraad. De Engelsche regeering eischt dat deze buitenge woon belangrüke kwestie onverwijld op de agenda van deze Raadszitting zal worden ge plaatst en in behandeling zal worden genomen. De reden, waarom Engeland zich plotseling wendt tot den Volkenbondsraad en niet tot het Haagsche Hof is deze: De Perzische gezant in Zwitserland heeft van zijn regeering te Teheran opdracht gekregen, onmiddeliyk een beroep te doen op den Volkenbond, omdat de Engelsche regeering pressie op Perzië heeft uitgeoefend in het bekende concessieconflict. Hierdoor krygt Perzië het recht, staking te eischen van de vervolging, wanneer Engeland deze by het Intern. Gerechtshof te Den Haag zou instellen. Engeland en Perzië wenden zich tot den Vol kenbond in verband met het olieconflict. Von Papen's noodverordening inzake loonsver laging ingetrokken. Engeland betaalt heden aan Amerika. Staking bij de firma Palthe te Almelo? Rijksbemiddeling in het dreigend conflict te Losser. Nieuw toestel van de KXJYL Tarwerichtprijs van 12.voor oogst 1933. Ballonvaarder van het ongeluk bü Kwintsheul overleden. Het IJmuidensche visscherijbedryf in de Twee de Kamer. Begrooting van Econ. Zaken en Arbeid z. h st. door de Tweede Kamer aanvaard. De gemeentebegrooting van Haarlem voor 1933 vastgesteld. De schadeloosstelling, ingevolge de Annexatie wet door Haarlem aan Heemstede te betalen. KAAPSTAD, 14 Dec. (Reuter.) De staking der autobusbestuurders duurt nog steeds voort. De autoriteiten hebben een nooddienst geor ganiseerd, doch de stakers werken deze zooveel mogeiyk tegen en zy waarschuwen de chauf feurs, dat zy voor de gevolgen verantwoordeiyk rijn. Het publiek en de handel ondervinden van deze staking groot ongerief en de Kamer van Koophandel heeft aan den minister van Justitie telegrafisch verzocht de noodige maatregelen te nemen, om het personen- en goederenvervoer zoo vlug mogelijk te herstellen. Particuliere autobezitters, die personen willen vervoeren, rijden onder bescherming van de politie. De correspondent van de „Daily Mail" te Riga seint aan zyn blad, dat de Sovjet regeee- ring besloten heeft om op korten termyn een einde te maken aan de treindiefstallen die op groote schaal worden bedreven. De plaatseiyke autorteiten hebben order gekregen om de die ven. die in treinen of op de stations op heeter- daad betrapt worden, onmiddeliyk aan de Ge- poe uit te leveren, die zal zorg dragen, dat deze misdadigers dadelyk worden terechtgesteld. Volgens de officieele gegevens, die gepubli ceerd werden in de „Krasnaja Gazeta" werden in de afgeloopen maand November meer dan 2000 spoorwegbeambten betrapt op diefstal; 30 beklaagden werden ter dood veroordeeld, 820 tot levenslangen dwangarbeid en de overigen tot gevangenisstraffen varleerende tusschen 3 en 10 jaar. De diefstallen vinden echter hun verklaring in het feit, dat de spoorwegambtenaren en vooral de gewone arbeiders groot gebrek lyden. BERLIJN, 14 Dec. (V. D.) De radioredevoe ring van Rykskanselier von Schleicher zal na dat zy morgenavond van 7 tot 8 uur door alle Duitsche radiostations zal zyn uitgezonden m het kort in de Engelsche taal door een Duit- schen kortegolfzender naar Amerika worden uitgezonden. ROME, 14 Dec. (V.D.) Naar verwacht wordt zal Mussolini heden in den senaat een verklaring afleggen in verband met de spanning in Joego-Slavië, die in de afgeloopen week erger is geworden. Carabiniers, cavalerie en tn- fanterie, te zamen ongeveer 1000 man, worden gereed gehouden, ingeval het tot ongeregeld heden mocht komen in de omgeving van het Joego-Slavische gezantschapsgebouw. Aange zien de publieke opinie van oordeel is, dat Frankryk achter Joego-Slavië staat, en de ge moederen derhalve ook jegens Frankryk eenigs- rins verhit zyn, wordt ook het Pransche legatie gebouw bewaakt. Gisteravond marcheerden studenten naar de woning van Mussolini, banieren meedragende met opschriften als „Dood of Dalmatië" en „Dood aan Joego-Slavië". De Duce richtte het woord tot de studenten, dat hy hun verontwaardiging begreep. ..Een vandalistische daad kan voor een oogenblik de beschaving kwetsen, maar de geschiedenis kan niet worden uitgewischt. Hoogste stand op Donderdag 1 uur n.m.1 770 yooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1