STADSNIEUWS Haarlem, 15 Dec. BEURS VAN AMSTERDAM NA DE HAARLEMSCHE ANNEXATIE Wisselkoersen DONDERDAG 15 DECEMBER De vergoeding aan Heemstede Onderhoud met Mr. Slingenberg HET AANTAL WETHOUDERS Te Veis en EEN JEUGDIGE REDDER Mooie belooning DE MAN MET DE LICHT BAKJES Winkeliers dienen op hun hoede te zijn IS HUURVERLAGING MOGELIJK? „Neen," zeggen de huiseigenaren DE HAASTIGE MELKBOER Een proces-verbaal toe Restaurant HILDEBRAND Het huis voor het geven van Partijen Diners Soupers Onze koks komen reeds vanaf f3.50 diners bij U aan huis verzorgen VAN ONZE RECHTBANK TWEE MEISJES DOODGEREDEN Remmen van den auto werkten onvoldoende ALLIANCEFRANCAISE Jacques Copeau draagt voor uit Le Misanthrope Hedenmorgen werd de eerste proefrit gehouden met een nieuwe dubbel-tramwagen op de geëlectrificeerde trambaan Haarlem—Leiden. Hierboven het vertrek uit Heemstede „St. Christoffel" ONZE WINKELSTAND Een moderne slachterij Bachconcert uitgesteld FEESTAVOND „UNION" BURGERLIJKE STAND ONTSLAG AAN GEZANTEN BIJNA BIJ HET DOEL De „P.C." in den Waterweg UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE AGENDA 16 December ^2'ïs DONDERDAG 15 DECEMBER 1932 m S* 15 te W Nadat de begrooting Woensdagavond afge handeld was, deelde de wethouder van finan ciën, mr. M. Slingenberg, mede, dat afgekomen was het Kon. besluit betreffende de schadever goeding, welke Haarlem dient te betalen aan Heemstede, in gevolge de Annexatiewet van 1 Mei 1927. De wethouder wenschte wel niet de goede stemming der raadsleden te bederven, doch moest mededeelen, dat de door de Kroon vast gestelde vergoedingen als volgt waren: Voor „Tuinwijk-Zuid" 218.000, voor leening van vochtbestrijding in de huizen in dit wo ningcomplex 35.000, voor restant der leening als 2e hypotheek 51.000, voor het woning complex van Rosenhart en Houtkooper 367.000. Totaal (in ronde cijfers) 671.000 plus 5 pCt. rente van 1 Mei 1927 af. Deze vaststelling geeft, aldus de wethouder, in de verte niet wat Heemstede verlangde: 889.000 plus 6 pCt. rente van 1 Mei 1927 af, maar is toch voor Haarlem teleurstellend, om dat men mocht meenen, belangrijk minder te behoeven te betalen. Speciaal wat „Tuinwijk-Zuid" betreft, waren P. en W. en de raad van oordeel, dat niets moest worden uitgekeerd. Echter is er één lichtpunt. De Kroon over weegt namelijk, dat het uit te keeren bedrag verminderd mag worden met het exploitatie verlies voor woningbouw op de basis van 1926 volgens art. 22 van de Annexatiewet. In dit opzicht heeft de Kroon dus Haarlem in het gelijk gesteld, wat Ged. Staten niet ge daan hadden. Onder algemeene instemming zeide de wet houder verder, dat de gang van zaken thans deze moet zijn, dat de gemeenteraad van Haar lem het besluit zal moeten nemen, Ged. Sta ten, die nu, aan de hand van het Kon. besluit, opnieuw een beslissing moeten nemen, duidelijk te maken, dat het exploits'ie-verlies op „Tuin wijk-Zuid" zoo groot was en dat de huizen in zoo'n deplorabelen toestand verkeerden, dat het vastgestelde uit te keeren bedrag geheel in dien hoofde niets meer te betalen valt. Wij hadden hedenmiddag een onderhoud met den heer mr. M. Slingenberg, den Haar- lemschen wethouder van Financiën, betreffen de het bovenbedoelde koninklijk besluit. Zooals bekend, had Haarlem aan Heemstede te betalen bedragen voor: 1 bezittingen an eigendommen, zooals het H. F. C.-terrein, grond aan de Emmauslaan, politiepost Bosch en Vaart, enz. Hieromtrent is tusschen de twee gemeenten overeenstemming verkregen en het verschuldigde bedrag is betaald: 2e overgeno men bezittingen van de lichtfabrieken zooals kabels, buizen, meters, enz. Ook hieromtrent werd overeenstemming verkregen en werd het verschuldigde betaald, evenals dat voor: 3e ex ploitatieverlies op de bedrijven; 4e voor wo ningcomplexen, gebouwd met steun van Heem stede, zooals „Tuinwijk" en Rosenhart. Hier omtrent konden de twee gemeenten niet tot overeenstemming raken en heeft nu de regee ring een beslissing genomen; 5e de schadeloos stelling aan Heemstede wegens belasting-ver lies. Omtrent dit laatste moet nog een beslissing van Ged. Staten volgen. Hun aanvankelijk be sluit was, dat Haarlem aan Heemstede zou moeten betalen gedurende vijf jaar bedragen, die elk Jaar minder worden. Voor het jaar 1927-1928 176.000.—; voor 1928-1929 140.000.—; voor 1929-1930 105.000; voor 1930-1931 70.000 en voor 1931-1932 35.000. Haarlem kon zich met deze cijfers niet ver eenigen, zcodat de zaak aan de beslissing van de Kroon werd onderworpen. De heer Slingenberg deelde ons mede, dat de regeering zich in haar besluit met het stand punt heeft vereenigd, dat het Haarlemsche ge meentebestuur bij Ged. Staten immer heeft be pleit, n.l. dat er verband moet worden gelegd tusschen woningbouw en belastingschadeloos stelling. De Regeering bepaalde, dat het exploitatie verlies op de woningcomplexen op de schade loosstelling in mindering kan worden gebracht. Het is nu de taak van het Haarlemsche ge meentebestuur, deze exploitatieverliezen zoo nauwkeurig mogelijk te verrekenen. De wet houder verwachtte dat deze zóó hoog zouden zijn, dat er voor eigenlijke schadeloosstelling aan Heemstede niet veer meer over zou blijven. Een teleurstelling voor de wethouder is het regeeringsbesluit omdat Ged. Staten aanvan kelijk hebben verzekerd, dat Haarlem zou kun nen volstaan met het overnemen van de eerste hypotheek op de huizen tot een bedrag van 587.000.Het door de regeering toegestane bedrag is rond drie ton meer dan Ged. Staten bedoeld hebben. Tot zoover de wethouder van Financiën. Naar wij uit kringen, nauw verwant aan Ged. Staten van Noord-Holland, vernemen, heerscht daar de opvatting dat na deze beslissing Ged. Staten een nieuw besluit moeten nemen, be treffende de aan Heemstede te betalen belas ting-schadeloosstelling en dat zij dus niet meer moeten vasthouden aan de hierboven genoem de bedragen. Een beslissing van Ged. Staten is hierom trent echter nog niet genomen. (Ongecorrigeerd) Door de R. K. raadsfractie is aan B. en W. het volgende schrijven gericht: Naar aanleiding van een aan de leden van uw Raad toegezonden schrijven d.d. 9 Decem ber van den heer K. H. Tusenius. wethouder van onderwijs, bedrijven, gas en water, zou de R. K. Raadsfractie het op prijs stellen, dat B. en W. hun meening aan den Raad kenbaar zullen maken betreffende het bedoelde schrij ven, waarin de heer Tusenius van zijn per soonlijke meening melding maakt: „dat gezien de verandering, welke er na 1 September 1931 in het college van B. en W. heeft plaats gehad, het niet onmogelijk is, onder de bestaande omstandigheden tot in krimping van het aantal wethouders te ko men, indien de Raad meent, dat hiertoe uit een oogpunt van bezuiniging aanleiding be staat. Hierop hebben B. en W. geantwoord, dat wat betreft de zakelijke verdeeling van de werk zaamheden, zij van meening zijn, dat thans Op den doolenden Dinsdagmorgen speelde een tweetal kinderen op het ijs van de Delft nabij den Verspronckweg. Plotseling zakte de 5-jarige P. F. M., wonende Brederodestraat er door, waarna het andere kind hard wegliep. Een dienstbode, die in een der nabije huizen aan het werk was, riep hard om hulp. Dit werd gehoord door den 14-jarigen Mauvius van der Vlugt, Pleiadestraat 25, die zich geen oogenblik bedacht en plat op het ijs ging liggen, waardoor het hem gelukte het kind, dat reeds de derde maal boven kwam, aan een der handen vast te grijpen. Nadat hij het kind naar boven getrokken had, heeft hij het direct thuis gebracht, De redder is eerst in een naburig' huis en daarna bij de ouders van het kind vriendelijk ontvangen. De vader van het kind zal den moedigen red der een spaarbankboekje ter hand stellen. Eenigen tijd geleden vervoegde zich bij een winkelier aan den Kruisweg te dezer stede een reiziger, wonende in Amsterdam, die lichtbak ken te koop aanbood. De winkelier wenschte hiervan geen gebruik te maken. Een paar dagen daarna kwam er een onbekende heer in den winkel, die 75 lichtbakjes bestelde, welke hij moest gebruiken om een tooneel te verlichten. Hij gaf 10 handgeld en zei, dat hij haast met zijn bestelling had, zoodat de lévering omgaand moest geschieden. De winkelier begaf zich daar op nog dienzelfden dag naar den reiziger in Am sterdam om de betreffende lichtbakjes te bestel, len. De reiziger stond er op, dat hij bij de af levering direct geld zou moeten hebben. Den volgenden ochtend kwam hij reeds met de licht bakjes en ontving een bedrag van ruim 93. De onbekende heer liet niets meer van zich hoo- ren en bij onderzoek bleek, dat hij een valschen naam had opgegeven. De bewuste reiziger zeide van niets te weten. De betrokken winkelier zit met de lichtbakjes, die zelden gekocht worden. Ook een winkelier in de Generaal Cronjestraat is op precies dezelfde wijze gevaren. Men zij op zijn hoede. Woensdagavond hielden de vereenigingen „Het Eigendom" en „Vereenigde Huiseigenaren" in café „Brinkmann" een vergadering, waarin het onderwerp besproken werd: „Is huurverla- ging mogelijk?" Na het openingswoord van den voorzitter, den heer J. C. Hoffmann, die op de urgentie van het vraagstuk wees, sprak de heer A. F. Bruins- ma, lid van de Provinciale staten en van den gemeenteraad van Amsterdam en voorzitter van de vereeniging „Het Eigendomsrecht" te Am sterdam. Door de vertrouwenscrisis, zoo begon spr., en de algemeene verslechtering van den economi sche toestand, worden voortdurend lagere prij zen, salarissen en vanzelf ook lagere huren ge- eischt, huren dus, die in overeenstemming zijn met die lagere prijzen en salarissen. Spr. gaf toe, dat verhuizing naar een min der millieu voor den betrokkene niet meevalt, maar steeds hoort de eigenaar van een woning de vraag: „Kunt U de huur niet verlagen?" of erger: „U móet de huur verlagen." Spr. bestreed deze vraag. Ook de huiseigenaar moet leven. Hij is in vele gevallen geen beurs man of speculant maar een kleine belegger, die volgens spr. voor bijna 99 pCt. alle lasten van het rijk en gemeente moet incasseeren. Spr. besprak dan de lasten en lusten van den huiseigenaar. Hij wekte alle huiseigenaars tot bescherming van hun bezit op. De regeering, aldus spr., verlaagt het wel vaartspeil der bevolking en bevordert tevens door ongebreidelden aanbouw verlaging van het huurpeil, waarbij zij gesteund wordt door groote groepen der bevolking. Ook de huiseigenaars willen goedkoope wonin gen voor de armen laten bouwen, zelf hebben zij echter te groote lasten, dan dat zij goed koope woningen voor de tegenwoordige loonen kunnen leveren, zelfs een gemeente als Amster dam kan dat niet. Huurverlaging zou mogelijk zijn, als de hy potheekrente verlaagd zou worden, maar spr. wilde dat niet bevorderen, daar de beleggers vertrouwen hebben in de pandbrieven en dus indirect in de huiseigenaars. Renteverlaging zou dit vertrouwen vernietigen. Spr. besloot tenslotte met er op te wijzen dat verlaging van de huurlasten slechts mogelijk zal zijn door organisatie, opoffering en overleg en wekte alle huiseigenaars daartoe met aandrang OP- Hierna was het woord aan den heer R. H. Het Lam, die de geschiedenis van het huizen-exploi tatiebedrijf besprak. De overheid heeft, aldus spr., zich vroeger te weinig en thans te veel met den volkswonings- bouw bemoeid. Zij eischt thans een woning voor de bevolking, die dezelfde bevolking niet kan betalen. Daar door ontstond de vraag: Is huurverlaging mo gelijk? Spr. bestreed de opvatting, dat daar alles ver laagd wordt, ook de huren moeten verlaagd worden. Het huurstelsel is niet algemeen geldend en is niet voor allen hetzelfde. De laagste loon- klasse, aldus spr., kan een passende woning niet meer vinden, daar- (terecht of ten on rechte, dat liet spr. in het midden) de krotten worden opgeruimd en vele kleinere woningen bijv. voor ouden van dagen, worden afgebro ken. Gelukkig' heeft hierbij, aldus spr. de orga nisatie ingegrepen. Spr. gaf toe, dat de sociale nood eischt, dat er woningen voor de armen worden gebouwd, maar dit is, zoo zeide spr. geen taak van ons, maar van de overheid. Hoe zij dit doet is haar zaak, maar wij behoeven dit niet te doen, aldus spreker. Spr. wees nog op de belastingen, die hier en daar, speciaal op den huiseigenaar worden ge- 'egd en kwam tenslotte tot de conclusie dat uurverlaging niet mogelijk is. Op den hoek van Kenaustraat en Tuinstraat kwam een melkboer aanrijden, die een drie- wlelige bakfiets met aanhangmotor bestuurde. Tegelijkertijd naderde een wielrijdster, die in het passeeren den voorrang had, welke haar door -den haastigen melkbaas niet gegund werd. Dit had een aanrijding tot gevolg, waarbij de bakfiets schade aan den motor opliep en einde der Dreef, Haarlem Zelfde directie DIKKER THIJS - Amsterdam 60 liter melk en een aantal eieren één vloeien de massa op het plaveisel vormden. Het rijwiel werd slechts gering beschadigd en persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Tegen den bakfiets-bestuurder werd proces verbaal opgemaakt. Voor de Haarlemsche rechtbank stond heden morgen terecht de 21-jarige chauffeur G. O. van W., uit Haarlemmermeer, die op 16 Sep tember 1.1. op den Hoflanderweg te Wijk aan Duin met een zwaar beladen vrachtauto op een drietal meisjes is ingereden, ten gevolge waarvan twee meisjes om het leven kwamen. Het derde meisje werd ernstig gewond. Hem was dood door schuld ten laste gelegd. Dr. Hulst verklaarde als deskundige de oor zaak van den dood der beide meisjes. De verdediger, mr. T. A. M. A. van Löben Selss vroeg den deskundige of het mogelijk is, dat verdachte plotseling in een slaaptoestand is gevallen, waardoor hij zich de omgeving niet meer kan herinneren. De verdachte zei namelijk van niets te weten. Dr. Hulst achtte het mogelijk, maar een goed chauffeur moet bij zijn positieven blijven. Getuige Timmermans, handelsreiziger te Amsterdam, reed met zijn Essex op den betrok ken weg toen het ongeluk gebeurde. De vracht auto passeerde hem van de tegenovergestelde richting. Aan den rechterkant van den weg liepen de drie meisjes. Plotseling zag getuige de vrachtauto langzaam naar rechts afzakken, met zeer matige snelheid. De meisjes werden allen omgemaaid en de wagen reed met de zelfde snelheid door. Get. heeft den chauffeur later uit de cabine gehaald. Hij was zich niets van het ongeluk bewust. De meiSjes kreunden vreeselijk en getuige is onmiddellijk den dokter gaan halen. Signalen heeft get. niet gehoord. Tegen den verbaliseerenden agent heeft verd. gezegd: „Het is mijn schuld." Hij was in over spannen toestand en zei nog: „Ik had last van de zon; het was voor mij alsof de meisjes plot seling uit den grond kwamen. Wat ik precies deed, wete ik niet. Ik heb geen signalen ge geven." Het 15-jarig meisje M. Tesselaar, die het on geval overleefde, werd, steunend op een stok, binnengebracht. Zij gaf een verhaal van het ge beurde. Met z'n drieën liepen de meisjes en plotseling werden ze uit elkaar geslagen, waar na getuige van niets meer wist. Verdachte heeft nooit naar de meisjes ge ïnformeerd en geen. blijk van medeleven gegeven. Get, Staur, te Heemskerk, fietste op den Hof landerweg en hoorde een klap. Hij zag toen den vrachtauto aankomen. Verd. vertelde aan hem: „Geef mij de schuld maar.' Get. Timmermans heeft dit niet gehoord. Een autobus-chauffeur, die veel op den be trokken weg rijdt, vroeg de officier: „Heeft u veel last van de zon op dezen weg?" Getuige: „Alleen 's avonds bij het ondergaan van de zon. De weg glimt ook niet bij groote warmte." Als deskundige werd nog gehoord de luite nant bij de motorstaf W. van Hulst. Deze heeft de wagen, geladen met zakken meel, onder zocht. Er was een spoor op den weg, daarna op het gras, vervolgens weer op den weg, totaal 26 M. De handrem was geheel aangetrokken. Deze werkte bij een proef vrijwel niet. Ook de voetrem werkte zeer onvoldoende. Bij een snel heid van 30 K.M. had de wagen 29 M. noodig om tot stilstand te komen (normaal 12 M.). Van verblinding heeft get. onder dezelfde omstan digheden niet kunnen merken. Bij het remmen werd de wagen naar rechts getrokken. Daar door kwam hij in het gras terecht. In de stuur inrichting was te groote speling. Verd. werd daarna ondervraagd. Op den dag van het ongeluk had hij van 6 tot 6 uur ge reden. Ook den bewusten dag was hij 's mor gens vroeg vertrokken. Vóór de aanrijding had hij echter maar een paar uur gereden, omdat hij oponthoud had gehad. Hij had last van de zon op den weg. Zijn oogen deden van de glinsering pijn. De snelheid van den wagen was ongeveer 25 tot 30 K.M. Terwijl hij het ongeluk zag, remde hij. Hij wist, dat de remmen niet aan de wettelijke bepalingen voldeden. De Officier van Justitie, mr. Paardekooper Overman, betuigde zijn deelneming met de fa milie van de overleden kinderen, die op weg naar school plotseling uit het leven werden weggerukt. Hij is van meening, dat verd. inderdaad heeft zitten soezen in de cabine. Een zeer roekelooze daad van een chauffeur. Dood door schuld achtte spr. bewezen. Een zeer gevoelige straf is noodzakelijk, niet alleen voor hem zelf, maar ook als afschrikwekkend voorbeeld voor anderen. Spr. eischte zes maanden hechtenisstraf en een jaar ontzegging. De verdediger, mr. T. A. M. A. van Loben Seis, vroeg clementie. Uitspraak 29 December. (Ongecorrigeerd) Ter gelegenheid van deze December-bljeen- komst kregen we als letterkundigen schotel een voordracht van Jacques Copeau uit het be roemde tooneelwerk van den Fransehen blij speldichter bij uitnemendheidMolière's Mi santhrope. In de zaal bevond zich het oude, getrouwe groepje aanwezigen, mèt of zonder editie van Molière, aan wie de heer J. H. Sauveur, voor zitter van het Haarlemsche Comité, op zijn bekende vriendelijke en welsprekende wijze den kunstenaar voorstelde. Voorzoover noodig althans, want de voorzitter herinnerde eraan, hoe reeds drie jaar geleden Jacques Copeau in Haarlem een buitengewoon succes had ge had met de lezing van Bérénice. Molière's „Misanthrope" is een meesterwerk van dichtkunst, treffend door de buitengewone diepte en fijnheid van observatie, door de waarheid van karakters en portretten, door de natuurlijkheid en de spitsvondigheid waarmee de gesprekken, welke het stuk vullen, tot spel momenten worden omgeschapen, en tevens door de opvallende correctheid en de scherpte van taal. Ons daarvan in zijn lezing te doen genie ten, en vooral natuurlijk het bijzondere ka- wmjÊÊ rakter van den hoofdpersoon, Alceste, te laten uitkomen, was de taak van den voordrachts kunstenaar met den fijnen, scherpen geest die Jacques Copeau is. Een taak waarin hij wel zeer goed is geslaagd. We zouden gaarne zeg gen, „volkomen", ware het niet, dat tenge volge der minder gunstige acoustiek van het zaaltje, en de vaak op fluistertoon voorgedra gen gespreks-fragmenten, zeker een derde der aanwezigen groote moeite had den kunste naar op die momenten te volgen. De meege brachte Molière-editie moest hen dan maar over dat bezwaar heenbrengen. Doch al moest men dan hier en daar een pointe, een finesse missen, men was den kunstenaar, die Molière's fraaie oeuvre weer tot leven bracht, er niet minder dankbaar om. Het dankwoord van den heer Sauveur luid de natuurlijk: Monsieur Copeau,, laat ons alstublief geen drie jaar meer wachten op een volgend bezoek. Waarmee we van ganscher harte instemmen, mits.er dan rekening worde gehouden met den factor: acoustiek. J. S. Vrijdagavond om 8K uur vergadert wederom de afd. St. Paulus van den Ned. R. K. Vereeni ging van Handelsreizigers en Handelsagenten in café „Central." Alhoewel de agenda slechts eenige punten bevat, belooft deze bijeenkomst zeer belang rijk en actueel te worden, daar wederom 2 vragen zuilen worden behandeld van het „Ge wetensonderzoek van den Handelsreiziger." Alle leden wordt aangeraden ook diegenen, die buiten Haarlem wonen, deze vergadering niet over te slaan. Dat crisis en malaise niet overal den boven toon voeren bewijst de slagerij van den heer L. Quist, die uitbreiding van zijn oude zaak in de Edisonstraat gezocht en gevonden heeft in het fraaie nieuwe pand in de Anthoniestraat 81. Daar is volgens de voorschriften van win kel- en warenhuiswet een modern slagersbe- drijf gesticht. Een keurig betegelde wand, mar meren toonbank en etalage en een flinke koel cel, waarover vier zware electrische lampen het licht in overvloed doen stroomen en we twij felen niet, of de oude klanten en ook nieuwe zullen gaarne het zoo noodzakelijke dagelijk- sche vleeschgerecht van den heer Quist uit zijn mooi nieuwe zaak betrekken. Het concert van de Bach-vereeniging op Dinsdag a.s. is, in verband met de ziekte, zoo wel van dr. Willem Mengelberg als van Ed. van Beinum, uitgesteld. Mén schrijft ons: Werd in September jj. naar aanleiding van het dertigjarig bestaan der N.V. Cacao- en Chocoladefabriek „Union" door en voor de banketbakkers een feest georganiseerd, Dins dagavond bood de N.V. haar personeel een feest avond aan, die bijzonder geslaagd mag heeten. De schouwburg Jansweg was geheel gevuld. Niet alleen was het personeel met genoodigden aanwezig, maar ook het hoofdbestuur der Ne- derlandsche Banketbakkersvereeniging en van de R.K. Banketbakkerspatroons, zoomede vele banketbakkers uit Haarlem en buiten de stad gaven van hun belangstelling en medeleven met de fabriek blijk door hun tegenwoordigheid. Het openingswoord werd gesproken door den directeur en de feestrede door den president commissaris. Hierna volgde een revue „Hallo, de Union", v/elke symbolisch het ontstaan der fabriek schetste, zoomede haar moeilijkheden en verde ren bloei. Het schrijven der revue, ontwerpen der deoors en costuums, het vervaardigen van deze, etc., etc., alles was geschied door per soneel der fabriek zelf, terwijl de Union-jazz- band tijdens de revue het muzikale gedeelte verzorgde. Ook de Dames-Union-Club Haarlem „Haduc" verleende haar medewerking. Hoewel allen dilettanten op het revue- en tooneelgebied, kan de opvoering als zeer ge slaagd beschouwd worden en konden alle me dewerkenden zonder uitzondering trotsch zijn op het gepresteerde. Na de revue volgde een gezellig samenzijn, waar o.m. een humorist-conferencier optrad. De prettige stemming, die den geheelen avond en verder tot 4 uur in den morgen duurde, bewees wel, dat een ieder zich amuseerde. Ondertrouwd: 14 December, T. Wijnhoven en J. Peters; C. J. v. d. Veldt en J. Teeuwen; H. P. de Vries en W. A. den Blanken; P. M. Rooij en H. M. vMeerem; A. Timmermans en A. J. J. de Leeuw; j. Koene en G. J. v. d. Ochtend; G. J. Voetelink en A. M. C. Ter stal; J. F. Ludding en H. M. Wigchert; A. v. Dijk en D. Polak; H. J. Rozenhart en A. v. Melsen. Getrouwd: 14 December, H. K. Snel en J. A. M. v. Asten; H. J. Westbroek en K. P. de Meulmeester; M. A. Hagenaars en C. Barends; W. Pols en A. Helmigh; J. v. Broekhuizen en D. M. Reijns; B. Wijers en J. H. G. M. Hen driks. Geboren: 12 December, H. Gans-Eggeraat d.; M. H. v. Donselaar-Dicks, z.; 11 Decem ber, M. E. Verzijlenberg-v. d. Veldt, z.; 12 De cember, T. Veldhuis-v. Leeuwen, z.; 11 De cember, A. M. Kamp-Hoge, d. Overleden: 13 December, C. Biesheuvel, 68 j„ Hazepaterslaan. Wegens verandering van de diensten, waarin zij werkzaam zijn, is onder dank voor de aan H. M. de Koningin en aan den lande bewezen diensten, eervol ontslag verleend aan de vol gende buitengewone gezanten en gevolmachtigde ministersC. D. Schuller tot Peursum, te Athene mr. J. E. H. baron Michiels van Verduynen, e Weenen: W. B. Engelbrecht, te Warschau; mr. J. D. van Ketwich Verschuer, te Angora en G. H. W. M. ridder Huyssen van Kattendijke, te Lissabon. Woensdagavond laat zijn de drie sleepbooten van het Bureau Wijsmuller, dié het wrak van de „P. c. Hooft" van IJmuiden naar Pernis zouden sleepen, voor den Nieuwen Waterweg aangekomen. In verband met het feit, dat het kolossale gevaarte vooral bij duisternis moeilijk bestuur baar is, bleef het transport gedurende den nacht buitengaats. Bijzondere moeilijkheden deden zich ook ge durende den nacht niet voor en hedenmorgen is de sleep den Nieuwen Waterweg binnenge varen. Te ruim half elf passeerde de „P. C. Hooft" Hoek van Holland, op weg naar pernis, waar het wrak zou aankomen. Aan den kant stonden honderden nieuwsgierigen het trans port gade te slaan. Motor over den kop Te Amsterdam is op den Hoofdweg, vermoedelijk door de gladheid, een motorrijwiel over d enkop geslagen. Op den motor zaten twee personen uit Heem stede, beiden machinist van beroep en resp. 21 en 18 jaar oud. Zij zijn, nadat een arts de eerste hulp had verleend, naar een gasthuis vervoerd. Een hunner de oudste kon, na verbonden te zijn, naar huis gaan. R. K. Volksbond Woensdagavond hield de afd. Heemstede van bovengenoemden bond een vrij goed bezochte ledenvergadering. Na opening volgden enkele mededeelingen, o.a. dat geen overeenstemming was bereikt met de afd. Bennebroek om voor gezamenlijke rekening de film „Kentering" te huren. Toch hoopte de voorzitter, al is het dan wat later, deze zeer leerzame film te vertoonen. De voorzitter herinnerde aan het zeer goed geslaagde St. Nicolaasfeest, dit, dank zij de milde bijdragen beter is geweest dan andere jaren. Voorts is een studieclub opgericht met 35 leden, een aantal dat de verwachtingen over treft. Niet minder belangrijk was de mededeeling van het R. K. kerkbestuur, dat spoedig een overdekte rijwielbewaarplaats aan het R. K. Vereenigingsgebouw zal aangebouwd worden. Ingekomen was nog een schrijven van de bloemist-arbeidersvereeniging „St. Deus De- dit" om steun, ook van de leden voor de te houden huisbroeitentoonstelüng. Hierna werd behandeld de begrooting voor 1933, die na ampele bespreking met een eind bedrag van ƒ2620 werd goedgekeurd. Vervol gens sprak de geestelijk adviseur, de weleerw. heer kapelaan J. Tesselaar, met als onderwerp: „Naar betere tijden." Spr. begon met de verklaring, dat hij zoo. maar geen afdoend middel aan de hand kon doen. DE TWEEDE KAMER DEBATTEERT Maar gaat er mee accoord dat anthraciet van HOENDERDOS In ied're kachel hoort! Gebouw „St. Bavo" „Proza", 8 uur R. K- Smedenpatroons, 8 uur Bestuur R. K- Volksbond, hall 8 Vakgroep Stucadoors, 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur Chr. Reisvereeniging. 3 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 3 4 uur. Eigen Huis, Jansstraat Lezing voor de K. J. M. V. „De Kring," kwart voor 9. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 77 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot. 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11871. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 10—12, 24 en 8—9 uur. Zaterdags van 10—12 uur. Adres: Bloemhof- straat 1, Haarlem. Tel. 11071. BLOEMENDAAL Raadhuis Gemeenteraad, 2 uur. HEEMSTEDE Raadhuis Gemeenteraad, 3 uur. 'ïcbouw St. Bavo Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur Kinderkoor „Inter Nos", 6 uur Dames-leidsters Bond voor Groote Gezinnen. 8 uur „Alberdingk Thijm", 8 uur Be stuur Transport, 8 uur R. K. Bevolkings bureau, 8 uur. Stadsschouwburg Abonnementskunstavond Darja Collin en haar ensemble, 8 uur. Gemeentelijke concertzaal Orgelconcert door George Robert Chr. Oratoriumvereeniging. 8 uur. Schouwburg, Jansweg Vereeniging „Oost en West" Celebesfilm, ,8 uur. Bioscoopvoorstellingen Nieuwe programma's Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. le'dsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 1012, 24 en 89 uur. Zaterdags van 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. HEEMSTEDE. Gebouw Protestantenbond, Postlaan Kunst avond voor het crisis-comité, 8 uur. Als wij naar betere tijden uitzien, aldus spr„ moet het nu niet best zijn. Spr. citeert speciaal de encycliek „Quadra- gesimo Anno" en mannen als dr. Poels, rector Bots, pater Bouwels e.a. Als wij om ons heen zien, kunnen wij con- stateeren dat de wereld ziek is. Wij hooren klachten, er is verdwazing, men keert zich tegen Christus. .r..-1 Uitvoerig schetste spr. de ellende van onzen tijd. De een is in armoede gedompelt, terwijl",^ de anderen zich in weelde baadt. Spr. besloot het eerste deel van zijn rede met een fragment uit het mysteriespel van Nieuwenhuis, „Lucifer", waarin zoo juist ge karakteriseerd wordt de meening van den en gel over den tegenwoordigen mensch. Hoe die zieke wereld te veranderen? En dan wees spr. op den plicht van ieder mensch om terug te gaan tot God. Dan moet er komen de liefde voor zijn naasten. Wij moeten ons gaan voelen als één lichaam met de verschillende ledematen, aldus spr. In het huisgezin moet de Christus weer te rugkomen. Het huis moet weer een heiligdom worden. Eerbied moet er komen voor elkander. W/1 moeten leeren opzien naar den Goddelijke» Werker, dan zal de goede orde de dingen doen leven, besloot spr. De voorzitter dankte voor de leerzame rede, waarna de voorzitter met een woord van dank aan allen de vergadering, de laatste in dit jaar, sloot. De collecte „Hulp in Nood" bracht op 1-69- DONDERDAG, 15 Dec. Vorige Koenen uonden JI'IÏH bcrlijn 59-2214 Brussel 34.4r Zwitserland 47.85 <A/*en©D ...eeeeee#*»»f»ee»e Kopenhagen 42.25 Stockholm 44.50 Oslo 42.00 New vork (cable) 2.48% Rome 12.72% Praag 7.37% Madrid 20.30 8.17% 59.20 9.70% 34.45 47.85 42.25 44.50 42.CO 2.481%, 14.72% 7.37% 20. 0 Vorige koersen Staatsleenlngen 5% Nederland 1918 Nederland 1916 4% Nederland 1931 b% Nederland 1932 4V, N-lDd 1P' 4B Banken koloniale Bank Indische Bank Oert. Handel-M- 103 102% 101 101% 94 h 103 102% 101 101% 95 Industrieën Unilever Calve Delft Mg, kunstzijde i/ar Berkel's Pat Nieuwe PhUlps .idee accoustte* Ned. Pord Indus ti Buitenland anaconda Betniehem Steel O S. Steel O. S. Leather Intern. Nlefcei 56 56 5/ 63 108% 1C8% 63 .3 43% tl 17% 17 128 3» 4% lil 17 Mijnbouw Boeton Ml) n bouw Aig Exploratie Redlang Lebong 7% 15% 32% 4 8%, 15 124 90 Petroleum .laboer 19 kon DU# 147 Perias 82 Peudawe 4 Continental OU i'H. icB 3% 4 0% 14 124 90 19 150% 82 6 6% Shell anion OU vorige koersen 5H 5% Rubber A dam Bubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadladl SUau V. L Q. O. ........a....... Allied Intercontln. Rubber Scheepvaart Javs Oh. Japan Hou. Amerika Lijn Dito Oem. Elgend. kon. Ned. Stoomt». Scbeepvaart-Onle Suiker a. v a. Jav Cultuur N L S. O. Poerworedjc Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembab eeeeeseeeeeeeeeeso 62% 42 26 20 19% 34 22 34 3% 3% 17% 59 172 101 76 41% 25 143% 116 15 130 Spoorwezen CJnloo Pacific W&b&Sto ...seeeeeeegtets Erie kansas Cits South «eeeeeeeeetes South* RftUWe 73* 8 62% 42 27 20% 19 33 22 1% 33 3% 3% 17% 58% 173 100 75 6% 41 26 143)4 116 130% 74» 2 4e Kt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2