vereenigde katholieke pers Von Schleicher's program Von Schleicher voor de radio De kabinetscrisis in Frankrijk Geweldige brand te Tokio Het nieuws van beden GEEN THEORIE MAAR PRACTIJK Vóór alles: werk EEN GEMOEDELIJKE REDE ZES LANDEN, DIE BETALEN DE BAROMETER BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; Per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VRIJDAG 16 DECEMBER 1932 DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ^och spoedige wijn- en bierverkoop in de V.S. Herriot weigert zelfs zitting in een nieuw kabinet Chautemps zal voeling nemen Het Weer1 DE TREINBOTSING BIJ LVZERN Twee van deze zware electrische treinendie in Zwitserland door hel imposante sneeuwlandschap suizenliepen dezer dagen in een tunnel op elkaar Macia als president herkozen Door het Catalaansche parlement Vijfhonderd personen door de vlammen ingesloten „Hij is niet alleen soldaat, maar ook bovenpartijdig zaak- waarnemer Zijn koloniale plannen W erkverschaffing l d. w. z. men kan op den duur-niet regeeren waarde hechten aan de kolonisatie van ons Treedt Mexico uit den Volkenbond Financieele omstandigheden ma ken het noodzakelijk De kabinetscrisis in België De socialisten gaan niet in op Devèze's voorstel Nieuwe bondspresident in Zwitserland DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Amerika ontvangt 125 millioen; 25 millioen zijn niet betaald Frankrijk iets milder beantwoord Engeland en Rusland VENIZELOS NAAR DEN DUCE Amy Mollison op thuis reis VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18255 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek A nticipeerend op de tot Januari a.s. uit- f-\ gestelde regeeringsverklaring heeft de nieuwe Rijkskanselier, generaal Von Schleicher voor de microfoon een rede gehouden, daarin hy de hoofdzaken van zijn regeerings- Phsgram voor de Duitsche luisteraars heeft uit- ^hgezet. Hij heeft zich daarbij niet bezondigd aan hoogdravende politieke lyriek, maar zich Sehouden aan de wetten der „Neue Sachlich- kcit", welke tot nog toe meer invloed hebben Schad op het terrein der schoon e, dan op dat k®r politieke kunsten. Nuchter, bijna gemoede- kjk, maar niettemin diep ernstig en doelbewust keeft hy gesproken als een officier tot zijn man schappen, wier bevattingsvermogen hy kent merkwaardigste is, dat hy niet de iri ^tschland gebruikelyke militaire „Anschnauz"- ^ethode gevolgd heeft. Von Schleicher is geen kazerne-, maar een bureau-generaal en wel van een heel byzondere soort, want hy heeft evenzeer het land aan bureaucratie als aan fccauwe of bonte theorie. Men kan hem niet ge- keel vry pleiten van opportunisme, maar even min mag men hem een waardeerbare dosis ge- ^hd verstand ontzeggen. Sympathiek was zyn terechtwyzing aan het adres van den ouden generaal Litzmann, die ais ouderdomsvoorzitter van den Ryksdag de °bsmakeiyke zwakzinnigheid beging zijn vroe- gefen legerchef, thans het staatshoofd, ryks- Pfcsident von Hindenburg, een ezelstrap te Ssven, sympathiek ook {tenminste van zyn kant kezien) was het eere-saluut, dat hy aan den •Jidder zonder vrees of blaam", zijn vriend von ^aPen, bracht, maar uitermate handig was ce *ijze, waarop hy de bezwaren tegen het sa menvallen van het Rijkskanselierschap en het ^iksweerministerie in zyn hand toegaf 0tn te kunnen verklaren, dat hy die bezwaren wilde omzeilen en een on- ®artydig regeerder zonder dictatoriale nei- Sihgen zou zyn. Zyn eere-saluut aan von Papen was niet veel meer dan een betuiging Van persoonlyke vriendschap, want al neemt v°h Schleicher ook een groot deel van het economisch program der vorige regeering over, wil piet de fout begaan van von Papen, de verwezenly king daarvan autoritair tracht te te forceeren. Hij ziet in dat men het tempo ™et te snel moet nemen en bovendien heeft kij al onmiddellijk eenige zeer ingrijpende cor- meties op dat programma der „rücksichtslose" Voortvarendheid aangebracht. Van byzondere beteekenis is von Schleicher's erkenning, dat men op den duur niet zonder een breede volksmassa achter «ch te hebben vruchtbaar regeerén kan. Daar door heeft hy principieel, zy het dan ook zijde- khgs, het régiem-von Papen als ondoelmatig ver- Oordeeld. Von Schleicher wil de volksvertegen woordiging niet uitschakelen, hy is "elfs be- *eid gezonde critiek van haar te aanvaarden, alleen den noodzakelijken regeeringsarbeid on- mogelyk makende kleinzieligheid van kort achtige en particularistische party-politiek zal ky niet dulden. Het ééne, groote en schoone doel, dat hem voor oogen staat, is: het leger d®r wanhopigen, den werkloozen, werk te ver ghaffen. Vergeleken by die moeilijke en allerbe- 'aOgrijkste taak, zinken grondwetsherzieningen eh dergelijke fraaiigheden in het niet. Indien v°h Papen naar von Schleicher's radio-rede k®eft geluisterd, zal hy bij dezen passus mis schien gedacht hebben aan het ware woord, dat ket een goed vriend is, die u uw feilen durft t°onen. De positieve programpunten in von Schleicher's „maidenspeech" als Rykskanselier kkruien samengevat worden in de volgende pun ten: geen nieuwe belastingen, geen nieuwe ver ging der ambtenaarssalarissen, geen inflatie, maar wel steun van het Rijk aan noodlijdende landen en gemeenten, en werkverschaffing door k'nnenlandsche kolonisatie. De regeeringsmaat- mgelen zullen zich aanpassen aan de eischen Vah het oogenblik en eventueel ook met die aischen veranderen. Zoo zal ook de onzalige contingenteerings- Tkditiek, waarover de vorige regeering mede ge- efruikeld is, worden vervangen door een systeem, kat het goederenruilverkeer met het buitenland *h doeltreffende verhouding moet brengen tot kmitschlands economische behoefte. Het spreekt Van zelf, dat Von Schleicher ten behoeve van k®h landbouw, die dringend steun noodig heeft, keh invoer van agrarische producten aan beper- k'hgen zal onderwerpen, maar het laat zich aanzien, dat hy toch niet zulke autarkische Wannen koestert als indertijd Von Papen. Ook sociaal terrein hoopt Von Schleicher krachtig V'crkzaam te zyn, en daarmee zal hij de gunst ker vakbonden winnen. Hy zeide uitdrukkelyk W>ch kapitalist, noch socialist te willen zyn. WASHINGTON, 15 December (Reuter) De Tlhancieele commissie van het Huis van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp goedge keurd, waarin toestemming wordt gegeven tot ue vervaardiging en den verkoop van bier met 3-2 pet. alcohol, alsmede een wetsontwerp V'aarby de vervaardiging en de verkoop van Vtjn wordt toegestaan. Kapitalisme en socialisme zyn, volgens hem, be grippen, die in de practijk nimmer zuiver ge realiseerd kunnen worden, en daarom houdt hij zich liever aan de tastbare werkelijkheid. Hij is sociaal en economisch een opportunistisch rea list. Hy rekent er stellig op, dat het Duitsche volk hem op den duur zal leeren volgen. Voor de onruststokers en de politieke saboteurs heeft hij een noodverordening kant en klaar in den zak, die aan krasheid niets te wenschen zal over laten. Over de ontwapeningskwestie en de verhou ding van Duitschland tegenover het buitenland herhaalde hij slechts, wat hij reeds vroeger ver kondigd had, maar het slot van zijn redevoe ring was byzonder merkwaardig, omdat hy daarin openlyk heer Adolf en diens negatie- politiek désavoueerde. „Het Duitsche volk wendt zich teleurgesteld af van hem, wien het zyn vertrouwen heeft geschonken omdat het posi tieve prestaties van hem verwachtte en niet tactiek en negatie." Het Duitsche volk heeft thans tydens de Kerstdagen gelegenheid om over von Schlei cher's woorden na te denken. Mogen de daden, die op deze woorden zullen volgen, den gema tigden en goeden indruk bevestigen, welken von Schleicher's rede by velen moet hebben ge maakt. PARUS, 15 Dec. (Reuter). Herriot heeft tegenover president Lebrun geweigerd, een nieuw kabinet te vormen. Hy heeft ook verklaard, in geen enkel nieuw kabinet zitting te willen nemen. Na Herriot is Chautemps op het Elysee ont boden. Bij het verlaten van het Elysee verklaarde Chautemps, dat president Lebrun hem ver zocht had, een nieuw kabinet te vormen. Hy had echter verklaard, dat dit hem als mede werker van Herriot zonder diens samenwerking niet gemakkelijk zou vallen. Op aandringen van Lebrun heeft hy echter beloofd, met een aantal politieke personen voeling te nemen en met hen den toestand te bespreken. Morgen zal Chautemps dan opnieuw door den president ontvangen worden en hem dan zyn besluit mededeelen. Zooals men weet was Chautemps Minister van Binnenl. Zaken in het kabinet Herriot. WASHINGTON, 15 Dec. (Per telefoon). De secretaris van Financiën Mills verklaarde, dat Amerika zyn handelsverkeer met Frankryk. België en eenige kleine staten, die niet aan hun oorlogsschuld-verplichtingen hebben vol- Verwachting: Matige, later wellicht =j toenemende Zuidelijke tot Westelyken wind, nevelig tot betrokken, of zwaar H bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, later toenemende regenkans, iets =5 zachter. Hoogste barometerstand 778.6 te Mün- EE chen. Laagste barometerstand 714.7 te Vest- EE manor Zon op 8.06, onder 3.45. Laatste ES Kwartier Dinsdag n.m. 8.42. Licht op 4.15. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll daan, in den gewonen vorm zal voortzetten. Hij wees er in verband hiermede op dat de geheele wereld met de Sovjet-Unie handels betrekkingen onderhoudt, ofschoon Rusland na den oorlog geen cent aan zijn crediteurs heeft terugbetaald. Het feit, dat Engeland zyn betalingsver plichtingen is nagekomen ofschoon het minder goudreserves als Frankrijk bezit en het En- gelsche werkloozencyfer bijna zes maal zoo hoog is als het Frahsche, heeft in Congres kringen algemeene waardeering ontmoet. PARIJS, 15 Dec. (Per telefoon.) De corres pondent der United Press had hedenavond een exclusief onderhoud met den gisteren door de Fransche Kamer ten val gebrachten minister president Herriot. Herriot verklaarde, dat hy het verzoek van president Lebrun, om zich aan het hoofd van een nieuw kabinet te stellen, had verworpen, omdat hy zyn standpunt in de oorlogsschu'denkwestie niet gewyzigd heeft Woordelijk verklaarde Herriot o. a.: „Ik ben ook nu nog voor een betaling van den Fran- schen oorlogsschuldentermyn aan Amerika op dezelfde voorwaarden als Engeland heeft ge steld. Ik ben eerst dan bereid de leiding der regeering op me te nemen, wanneer voldaan is aan myn voorwaarde, dat Frankrijk zyn beta lingsverplichtingen nakomt. De politieke toe stand in de wereld is nog veel ingewikkelder dan de economische; beiden vereischten ech te. dringend een oplossing. Een oplossing kan echter alleen door rustige besprekingen tus- schen de staatslieden der wereld worden ver kregen. Be kan niet meer namens Frankryk spreken, maar wanneer ik nog ooit aan het hoofd dezer regeering treedt, dan zullen Ame rika en de overige wereld weten, dat ik een man ben, die zich houdt aan zijn woord en vast overtuigd is van de verantwoordelykheid van zyn handteekening." Herriot verklaarde verder, dat de politieke band van Frankrijk met Engeland ven Frank- rijks traditioneele vriendschap met de V. S onder alle omstandigheden in stand moesten worden gehouden. Tenslotte verklaarde Herriot nogmaals: „Ik heb de vorming van een nieuw kabinet van de hand gewezen en ik zal ook in den vervolge elk aanbod voor den post van minister-president, minister van Buit. Zaken of welken ministerpost ook afwyzen, zoolang Frankryk niet zyn schulden betaald heeft. Ik heb bet vaste geloof, dat Frankryk zyn schul den betalen moet." BARCELONA, 15 Dec. (Reuter) In het Ca talaansche parlement heeft de voorloopige president Macia rapport uitgebracht over zijn voorloopig mandaat als president, sedert het uitroepen van de republiek en trad vervolgens af. Macia werd met 63 tegen II stemmen her kozen. Hij is thans president voor den tyd van vier jaar. TOKIO, 16 Dec. (Eigen telegram). Een geweldige brand is hier uitgebroken in het acht etages hooge Sjerokaya warenhuis. Vyfhonderd personen zyn op het oogenblik door de vlammen ingesloten. Het is uiterst twijfelachtig of de ongelukkigen nog gered kunnen worden. Tot nu toe konden veer tien dooden en honderd-tien gewonden ge borgen worden. De brand ontstond in de speelgoed-afdeeling, waar een groote party celluloid-artikelen explodeerde. De vlam men grepen onmiddeliyk de vijf bcrvefiSté verdiepingen aan. De brandweer kan het vuur niet vol doende bedwingen, daar de ladders te kort zyn. (United Press) Reuter seint ons nog nader: Toen de brand ontdekt werd ontstond er een ontzettende paniek onder de koo- pers en verkoopsters, die allen naar het dak vluchtten. Terwyl de brandweer koortsachtig werk te, om hen te bevrijden, handhaafden po- litie-troepen de orde onder de ontzaglyke menigte nieuwsgierigen. vyf militaire vliegtuigen lieten reddings toestellen op het dak neervallen. De oorzaak is tot dusver onbekend. Op het oogenblik, dat het vuur uitbrak, bevonden zich ca. 2000 menschen in het gebouw, hoofdzakelyk BERLIJN, 15 Dec. Rykskanselier von Schlei cher hield hedenavond om 7 uur zyn aange kondigde radiorede, welke door alle Duitsche zenders werd verbreid. Zoowel als rykskanselier als in zyn kwaliteit van soldaat wilde spr. vooreerst zoo scherp mogelijk de opmerkingen van de hand wyzen, welke de (nat.-soc.) generaal Litzmann zich als ouderdomsvoorzitter van den Rijksdag te- enover president von Hindenburg heeft ver oorloofd. Het is ernstig te betreuren dat een aanzienlyk generaal met deze aanvallen stel ling heeft genomen niet alleen tegen het staatshoofd, maar ook tegen zijn grooten leider tijdens den oorlog. Tegen het aanvaarden van het kanselier schap heeft van Schleicher heel ernstige be zwaren gehad. Ten eerste omdat hy niet de opvolger van zyn vriend von Papen, dezen ridder zonder vrees of blaam, wilde zijn, maar vooral omdat de Rijksweerminister als Ryks kanselier naar militaire dictatuur riekt en de weermacht te krachtig by de politiek zou kun nen worden betrokken. Slechts de overweging dat eendergelijke maatregel den ernst der situatie zou kenschetsen en op zekere on ruststokers kalmeerend zou werken, heeft spr genoopt zyn bezwaren terzyde te stellen. Hy zou derhalve zyn volksgenooten willen verzoe ken in hem niet alleen den soldaat, maar ook den boven de partyen staanden behartiger van dt be'angen van alle bevolkingslagen te willen zien voor een hopeiyk korten tijd van nood een zaakwaarnemer die niet gekomen is om het zwaard te brengen, maar den vrede. Het zonder een breede volksmassa achter zich. Von Schleicher maakte zich dan ook geen illusies van het moeilyke van zyn taak en zou reeos tevreden zyn, wanneer de volksvertegenwoor diging, welke hy voor dezen tijd gaarne een sterke dosis gezond wantrouwen toestaat, de regeering gelegenheid geeft haar program ten uitvoer te leggen. Dit program bestaat uit slechts één punt: werk verschaffen. Alle maatregelen welke de regeering in de komende maanden ten uitvoer wil leggen, zul len min of meer dit doel beoogen. De Duitschers uit alle standen worden door een gedachte beheerscht: geef ons werk en daarmede de hoop, economisch weer vooruit te komen; al het andere, zooals grondwets- wyzigingen, interesseert ons niet. In alle lagen der bevolking strydt men met denzelfden moed en met dezelfde verbitterde taaiheid als in den oorlog, thans tegen de economische noodtoe standen. Het staatsbestuur moet dezen strijd steunen en een wanhoops- en catastrophestem- ming voorkomen. De menschen vragen onmid- dellyke hulp en zoo komt men er toe dyken op te werpen, al beantwoorden die ook niet voor 100 pCt. aan de economische wetenschap. In dit verband besprak von Schleicher de benoeming van den Rykscommissaris voor 'de werkverschaffing. Zyn taak zal zyn: iedere mogelijkheid tot werken na te gaan, een grootsch opgezet werk program op te stellen en toe te zien op de ten uitvoer legging, waarby hy tegenover bureau cratische en dergelijke hinderpalen de rol van herdershond op zich zal moeten nemen. Dit program moet in de eerste plaats gericht zyn op het gebruik der voorhanden productiemid delen en op de verbetering ervan. Het is van buitengewoon belang dat een op'ossing wordt gevonden, welke iedere inflatie buitensluit Daarvoor is de medewerking van den presi dent der Ryksbank, dr. Luther, de hechtste waarborg. wy zullen het loopende begrootingsjaai doorkomen zonder nieuwe belastingen en zon der verdere inkrimping der personeelsuitgaven Het Ryk zal de landen en de gemeenten, wier financieele conditie ten deele zeer moeiiyk door de organisatorische en financieele maat regelen helpen. Juist ook als Weerminister moet ik groote is slecht zitten op de punt van een bajonet. Oosteiyk gebied. Voor 1933 zyn 50 millioen M op de begrooting beschikbaar gesteld voor het kolonisatieplan, terwijl door toedoen van de Ryksbank nog 50 millioen zullen worden voor geschoten. In de districten Oost-Pruisen, Grensmark, Pommeren en Mecklenburg zal in ronde cijfers voor kolonisatie resp. beschikbaar zyn 800.000, 100.000, 280.000 en 120.000 morgen Verwacht kan worden dat deze getallen aan zienlyk hooger zullen kunnen worden. De Ryksregeering heeft reeds door het rente verlagingsdecreet hulp gebracht en zal ook door verdere maatregelen trachten den nood toestand der kolonisten te lenigen. Ik heb, aldus Schleicher, de Rijksministers voor Economische Zaken en Voedselvoorzie ning in een conclave gesloten, om het juiste midden in het kolonisatieprobleem te vinden Beide heeren zitten thans vreedzaam en met werklust samen in het kabinet. Ik ben kettersch genoeg om te erkennen dat ik noch aanhanger van het kapitalisme, noch van het socialisme ben en dat voor my begrippen als particulier bedryfsleven of „plan- wirtschaft" hun afschuw verloren hebben, een voudig omdat deze begrippen in hun absolute zuiverheid in het bedryfsleven in het geheel niet meer bestaan. De bovengenoemde ministers dienen een re geling voor te bereiden, welke eenerzyds de instandhouding en versterking van den Duit- schen landbouw, anderzyds de waarborging van onze buitenlandsche markten verzekert. In hoofdzaak is von Schleicher voor het program- von Papen. Hy zal niet terugschrikken voor straffe maat regelen tegen de communisten, indien dit noo dig mag blyken. Mocht een overeenstemmende politieke leiding in Ryk en Pruisen tot stand kunnen worden gebracht, dan zou de post van Rykscommissaris overbodig worden. In het leger wenscht hy, als minister van Ryksweer, algemeenen dienstplicht, waartoe de vry willige arbeidsdienst een zeer geschikt mid del is. Ook de jeugdbeweging is zeer heilzaam, doch spreker is een tegenstander van op de spits gedreven partij-politiek. In de buitenlandsche politiek wenscht von Schleicher dat .Duitschland zyn plaats vry en gelykberechtigdin de ry der volkeren inneemt, in oprechte samenwerking met alle landen. Hy is bereid zich te ontwapenen tot op „mes en kartonnen schild", indien echter de overi gen dit eveneens doen. Aan het slot wekt hy nogmaals op tot samen werking van het geheele volk. besluitende met het woord van Moltke: „Eerst wegen, dan wagen". De rede is in Amerika prachtig overgekomen, ieder woord was duidelijk verstaanbaar. vrouwen en kinderen. De paniek, welke onder hen ontstond, was verschrikkelijk, daar allen in uiterste vertwijfeling naar de uitgangen holden. Vele personen verloren het bewustzijn of wer den door de menigte tegen den grond geloopen. Een ordelyk ingrijpen was dan ook totaal on mogelijk. Het warenhuis is volkomen uitgebrand en on der de meer dan honderd gewonden verkeeren verschillenden in deernis,'wekkenden toestand ten gevolge van de zware brandwonden. Geweldige brand te Tokio; ongeveer 500 per sonen in levensgevaar. Ontslag aan eenige gezanten in het buitenland. Nieuwe bondspresident van Zwitserland ge kozen. De Belgische kabinetscrisis; de socialisten af zijdig. De Fransche kabinetscrisis; Herriot afzijdig. Radio-rede van rykskanselier von Schleicher. Zes landen hebben gisteren te Washington be taald, vijf niet. Interview met Herriot. Krachtig protest van Velsens gemeenteraad tegen het Antwoord van Minister Verschuur inzake de visscherij te IJmuiden. Tweede loonkorting door de firma van Heek en Co. te Enschede teruggenomen. Ernstig auto-ongelük bij Moergestel. De belastingvoorstellen van Minister de Geer door de Tweede Kamer aanvaard. Eervol ontslag aan mr. Delprat als directeur secretaris der Ned. Bank. Gewyzigd regeeringsvoorstel inzake de salaris korting der ambtenaren door de Centrale Com missie voor G. O. aanvaard. Onze eieren-export met vernietiging bedreigd. Aanhouding in verband met den postdiefstal te Winschoten. GENèVE, 15 Dec. (V.D.) De Mexicaansche regeering heeft den Secretaris-Generaal van den Volkenbond telegrafisch medegedeeld, dat zy zich tengevolge van den financieelen nood toestand van het land gedwongen ziet overeen komstig de bepaling van een reglementairen op- zeggingstermyn van twee jaar, mededeeling te doen van haar uittreden uit den Volkenbond. Zy hoopt dat over twee jaar de financieele toestand van het land zóó veel verbeterd is, dat Mexico aan het thans aangekondigde voorne men geen gevolg behoeft te geven. Mexico is in September 1931 tot den Volken bond toegetreden en heeft in September j.l. een Raadszetel toegewezen gekregen voor den tyd van drie jaar. In welingelichte kringen te Genéve is men van meening dat de opzegging van het lidmaatschap verband houdt met de regeerings- en presidentswisseling in Mexico van korten tyd geleden. BRUSSEL, 15 Dec. (Reuter.) De algemeene raad der Belgische socialistische party heeft heden beraadslaagd over de tusschen Devèze en Vandervelde gewisselde correspondentie. Met algemeene stemmen werd een motie aan genomen, waarin wordt geconstateerd, dat geen enkele bevoegde instantie der socialistische party op regelmatige wyze gekend is in voor stellen met betrekking tot de regeeringsvorming door de Broqueville, welke laatste de eenige is, die in dit opzicht het initiatief kan nemen. De algemeene raad acht dan ook geen aanleiding aanwezig, om over de kwestie der regeerings vorming te beraadslagen. BERN, 15 Dec. (V. D.) De Vereenigde Bondsvergadering heeft hedenmorgen den nieuwen bondspresident voor het jaar 1933 ge kozen. Met 165 van de 174 geldige stemmen werd gekozen de huidige vice-president. Bonds raad Schulthess, hoofd van het departement voor economische zaken. Tot vice-president werd gekozen Bondsraad Pilot-Golaz, hoofd van het departement van posteryen en spoorwegen. (Eenigen tyd geleden meldde Reuter abusie- velyk dat Dollfuss tot bondspresident was ge kozen. Red.) WASHINGTON, 15 Dec. (Reuter). Heden hebben zes landen in totaal 125 millioen dollar betaald, te weten Engeland, Italië, Tsjecho- Slowakye, Finland, Letland en Littauen. Vyf landen: Frankrijk. België, Polen, Est land en Hongarije zijn in gebreke gebleven, zy moesten gezamenlyk 25 millioen dollar opbren gen. Bij het overhandigen van de betalingen ver zocht de Tsjecho-Slowaaksche regeering de onderhandelingen zoo spoedig mogelijk te ope nen, aangezien de betaling een uiterste krachts inspanning is. Ondanks de afkeurende kreten, welke de niet- betaling van Frankrijk te Washington heeft doen opgaan, schynt men thans te gaan be- grypen, dat de Fransche waarschuwingen in deze kwestie niet louter bluf zyn geweest en dat Amerika eventueel zaj moeten kiezen tus schen: concessies verleenen of niets ontvangen. De democraat Mac Kellar diende bij den Senaat een voorstel in, om op elk paspoort voor een Amerikaan, die een by de oorlogsschulden in gebreke gebleven land wenscht te bezoeken, een belasting te heffen van 5000 dollar. De Fransche gezant heeft Stimson een nota overhandigd, waarvan de inhoud niet gepu bliceerd is, doch men vermoedt, dat er in mel ding wordt gemaakt van de stemming in de Fransche Kamer en het aftreden van de regee- ring-Herriot. LONDEN, 15 Dec. (Reuter.) De Russische gezant te Londen Maisky heeft Runciman een bezoek gebracht in verband met het hervatten van de onderhandelingen inzake het handels verdrag. ATHENE, 15 Dec. (Reuter.) Op uitnoodiging van Mussolini zal Venizelos als gast tan de Italiaansche regeering de Kerstdagen te Rome doorbrengen. Men vermoedt, dat gedurende dit bezoek ook politieke vraagstukken zullen worden bespro ken. ORAN, 15 Dec. (Reuter) Door slecht weer werd Amy Mollison gedwongen te Beni Cunii te landen, 450 K.M. ten Zuiden van Oran. Zoo dra het weer opklaart zal zy haar tocht ver- yolgep. Hoogste stand op Vry dag 1 uur nan.: 771 .Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1