Rijksmiddelen De Hooft geboeid Het complot te Buenos Aires Boncour kabinets formateur Moeilijk karwei RADIO-PR OGRA MM, WIJZIGING TARWEWET MARKTEN A ZATERDAG 17 DECEMBER In November ruim 9 millioen minder dan het vorig jaar De indringer op Doorn" Huize Bij het politieverhoor te Düssel- dorf verklaarde hy absoluut niet den Keizer te hebben willen dooden Arrestatiebevel uitgevaardigd De wacht versterkt Het drama in Den Haag Groot aantal sleepbooten bracht het wrak in den sloopers- haven Algem. Nederl. Ver. voor V r eemdelingenverkeer WAARDEVOL MATERIAAL BACONBEREIDING Zondag 18 Dec. 1932 Maandag 19 Dec. 1932 Men gaat twee prettige dagen tegemoet en overal prepareert men zich op KERSTMIS 1932 Men wil zij'n huisgenooten, zijn vrienden, zijn kennissen,ver rassen met een aardig cadeautje, een gezellig diner, een avond in schouwburg, bioscoop of cabaret, of een ouderwetsch- genoegelijke reünie bij den huiselijken haard WAT DOET MEN? Men wil zich op de hoogte stellen van wat er alzoo gaande en te koop is, men grijpt z'n krant en men mist. Uw annonce Nog is het niet te laat! Bel ons Maandagmorgen even op en de advertentie-afdeeling van ons blad staat gereed om Uw tekst tele fonisch te noteeren of te doen afhalen BOEK EN BLAD Verhooging van het maximum- maalpercentage van 25 tot 40 Wetsontwerp ingediend Men was van plan eenige autori teiten te vermoorden en de openbare gebouwen in brand te steken Strenge maatregelen der regeering De eenige en ware helermarkt We hunkeren naar licht. We hunkeren naar licht in deze dagen. De zieke vooral wordt gemar teld door de onzekerheid tusschen ochtend en avond. Het wil geen dag worden. Als eindelijk de morgen aan breekt, druilt het licht in grauwen dag, zoodat we na weinige uren al reeds het kunstlicht verlangen voor den langen avond. We hunkeren naar licht. Naar het volle, klare, blije licht, dat ons alles helder doet zien, dat den din gen geen mistige, valsche proporties geeft, maar de waarheid ons doet kennen. We hunkeren naar het Licht. Het licht van den KerstnachtNiet naar een dwaallicht, niet naar een twijfel achtig gramo, niet naar een onmach tige menschelijke vinding, welke nim mer het volle zonlicht vervangen kan: we hunkeren naar het Licht der Wereld. Het vele, klare, zuivere licht van Gods waarheid lichte ons voor. Niet de menschelijke bedenksels, die op het oude evangelieverhaal verschil lende schijnwerpers richten, maar de glorie der hemelen. We hunkeren naar het licht. Deze dagen zijn vol verlangen. Hij zal de opdracht van president Lebrun tot vanmiddag in beraad houden Zijn kansen gunstig geacht OP ONBEWAAKTEN OVERWEG Oude man gedood De opbrengst der Rijksmiddelen over Novem ber bedroeg ƒ32.995.672 tegen ƒ42.273.523 ln November van het vorige jaar. Zy brachten dus ln de afgeloopen periode ruim 9 millioen min der op. Vergeleken bij 1/12 van de raming, groot ƒ34.850.714, is hier dus een vermindering van bijna twee millioen te constateeren. De opbrengst over de eerste elf maanden •van dit jaar bedroeg 366.957.010 tegen 409.615.206 over hetzelfde tijdvak van 1931. Een verschil dus van bijna 43 millioen. De to taal-opbrengst bleef tot nu toe 16.400.845 be neden de raming. De inkomsten ten bate van een Leening- fonds 1914 bedroeg over November 5.255.219 tegen ƒ4.126.235 in October, en de inkomsten ten bate van het gemeentefonds ƒ8.687.285 te gen ƒ5.699.788 in October, terwijl de inkomsten van het wegenfonds ƒ712.111 bedroegen. Dit was in October 866.070. 99 DUSSELDORF, 16 Dec. (V.D.). De politie deelt thans nog eenige bijzonderheden mee over het verhoor van Fuecker, die kans zag Maan- 'dag j.l.door te dringen in het verblijf van ex- Keizer Wilhelm te Doom. Fuecker verklaarde veel te hebben geleden van de lange tuchthuisstraffen, waartoe hij wegens verschillende delicten veroordeeld was. De revolver zou hy van een onbekenden Ne derlander hebben gekocht om eventueel de honden in den tuin van het ex-keizeriyk ver blijf te Doom onschadelyk te maken. Een op hem gevonden koord zou hy gebruikt hebben om over de omheining van den tuin te klim men. Hy ontkent met kracht, dat hy de be doeling zou hebben gehad den ex-Keizer te dooden. Fuecker zal zich hebben te verantwoorden we gens paspoortovertredingen. In hoever hy nog meer strafbare daden heeft begaan, is nog niet bekend. Hij zal echter eenige jaren voorwaar delijke tuchthuisstraf, waarvoor zyn proeftijd nog niet om was moeten uitzitten, indien hy toerekeningsvatbaar wordt geacht. Uit Doom wordt ons gemeld, dat oud-minis ter Kan heden een bespreking had met den ex-keizer, in verband met de aanhouding van een indringer in Huize „Doorn". EMMERIK, 16 Dec. (VX>.). Na zyn verhoor door de politieke politie te Düsseldorf is Fuecker naar Emmerik overgebracht, waar de rechter van instructie hem aan een verhoor heeft onderworpen en een bevel tot inhechte nisneming tegen hem uitvaardigde. Fuecker zit thans in voorarrest in het Huis van Bewaring te Emmerik. Ook tegenover den rechter van instructie hield Fuecekr met nadruk vol, dat zyn invasie in Huize Doorn geen politieke beteekenis had. Hy had nooit de bedoeling den keizer te dooden en sprak in de eerbiedigste termen over den persoonvan den ex-keizer, dien hy beweerde persoonlyk te kennen door verbindingen, die hy met monarchistische kringen had gehad. De zaak is thans in handen gegeven van de justitie te Cleef. Het staat nog niet vast op welke gronden hy vervolgd kan worden. De eenige door hem begane overtreding is een pas poortovertreding. Indien bewezen kan worden dat Fuecker de revolver in Nederland heeft gekocht, kan hem geen overtreding van de Duitsche wapenwet ten laste worden gelegd, terwyi hy zich op het moment van zyn aan houding in het ex-keizeriyk verbiyf te Doom nog aan geen enkele daad had schuldig ge maakt, waardoor hy van poging tot moord be schuldigd zou kunnen worden. Heden viert de echtgenoote van den ex- keizer Prinses Hermine, haar verjaardag en in verband hiermede worden gasten op Huize Doom verwacht. Onder de gasten bevinden zich ook de vrouw van den ex-kroonprins prin ses Cecilia en haar jongste dochter. Maandag zal op Huize Doom, de traditie ge trouw, de 21e verjaardag gevierd worden van den jongsten zoon van tien ex-kroonprins. Zooals gemeld, heeft Vrydag oud-minister Kan een bezoek gebracht aan den ex-keizer, tot het houden van besprekingen in verband met de arrestatie van den Duitscher Fuecker, toen deze Maandag het kasteel was binnenge drongen. De besprekingen duurden geruimen tyd. Intusschen is de wacht op Huize Doorn versterkt. Terwyi tot nu toe des nachts slechts een wachter in het park van „Huize Doom dienst deed, houden thans drie bewakers de wacht. Ook zyn politiehonden voor de bewa king op Huize Doom" gestatlonneerd. Zooals gemeld, is op het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld de 41-jarige kellner J. P., een buurman van de 25-Jarige vrouw, die in den nacht van Maandag op Dinsdag jJ. door revolverschoten van het leven is beroofd. Deze kellner is dezelfde man, die aan de politie zulke „waardevolle" inlich tingen verstrekte en o. m. een signalement van den vermoedelijken dader kon opgeven. Omtrent de motieven, die de politie er toe geleid hebben, dezen „kroongetuige" als den vermoedelyken dader te gaan beschouwen, ver nemen wy het volgende: Het signalement, dat de man opgaf, klopte vólkernen met zyn eigen signalement. De vrouw van den kellner, die ook gehoord is, en die, naar zy zegt, toevallig uit het raam lag (het was midden in den nacht en zeer don ker) gaf precies hetzelfde signalement op. De kellner verklaarde, dat hy thuis kwam Uit een café op den Parallelweg en de Naald- wykschestraat inliep. Hy hoorde toen juist de deur van het perceel, waarin het drama zich afspeelde, dichtslaan en kwam een man tegen, van wien hy het signalement opgaf. Deze man was uit het bedoelde perceel gekomen Revolverschoten had hy niet gehoord. Dit kan onmogelyk kloppen, omdat vast staat, dat de schoten gelost zyn nadat de deur reeds dicht was. De kellner moet dus de schoten gehoord hebben. Dan is gebleken, dat de thans aangehoudene 's avonds om 8 uur een bezoek aan de vrouw, die gedood is, gebracht heeft. Dit heeft hy echter by zyn aanvankeiyk verhoor verzwegen, ferwyi het toch een belangrijn: punt is. Dat hy de vrouw inderdaad bezocht heeft, bekent de man thans. Verdacht is ten slotte nog, dat de kellner, thuiskomende en van de juffrouw, die boven woonde, hoorende, dat er 'n moord gepleegd was. terwyi hy zulke belangryke gegevens wist, rustig naar bed is gegaan en zich niet onmiddeliyk met de ter plaatse komende politie heeft verstaan. De revolver, waarmee het misdryf is ge pleegd is nog niet gevonden. Wél heeft men voor de deur van het bewuste perceel een halve- guldenstuk gevonden. De aangehoudene ontkent hardnekkig iets met den moord uitstaande te hebben. Gistermorgen tusschen half vier en half vyf is het eindelyk gelukt het wrak van de „P.C. Hooft" veilig in de sloopershaven te Pemis bin nen te brengen. Donderdagavond om half tien was het schip dat aan den grond was geloopen, aan den In gang van de haven losgeslagen en op drift ge raakt. Aan boord bevonden zich toen een aan tal runners. Sleepbooten waren echter niet in de nabyheid. De runners zouden juist het schip verlaten, toen het wrak ging werken en wegdreef. Onmiddeliyk hebben zy het anker klaargemaakt en by den steiger van Pernis konden zy dit laten zakken. Toen kwam ook de sleepboot „Drenthe" naderbij, die het wrak met den tros vastmaakte, zoodat men dit weer in bedwang had. Men heeft het wrak daarna laten liggen en het vanmorgen half vier, by het opkomen van het water, met behulp van een groot aantal sleepbooten naar de haven ge sleept. Het binnenbrengen ging met groote moeiiyk- heden gepaard, daar de vaargeul nauw en on diep is. De oorzaak van het drift geraken, moet hierin gezocht worden, dat de achterzijde van het wrak door den ebstroom aan het werken is gegaan. Dientengevolge is het middendeel van het schip, dat op den bodem zat, losgewrongen en is het schip meegesleurd met den ebstroom en langs den Zuidwal van de rivier gedreven. Een groot geluk mag het heeten dat het wrak niet dwars de rivier is opgedreven, hetgeen groot gevaar zou hebben opgeleverd voor de scheepvaart. Dank zy het flinke optreden van de runners van "iet bureau Wijsmuller, had men het wrak spoedig weer in bedwang. Het wrak is niet precies in de haven gekomen, Zooals men dit wel gewenscht had, zcodat een ander schip, dat hier gesloopt wordt, verhaald moest worden. Op de plaats waar het thans ligt zal het worden gesloopt. Het is nog niet zeker, of het plan, om het wrak voor het publiek ter bezichtiging te stel len kan doorgaan, dit in verband met het ge vaar van opnieuw in brand geraken waarmee wel degelijk rekening moet worden gehouden. Op initiatief van de Algemeene Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer kwamen de verte genwoordigers van de voornaamste Engelsche reisbureaux onder voorzitterschap van baron Von Krayenhoff in het Victoria-hotel te Lon den byeen. De bijeenkomst werd mede bygewoond door den directeur van de A.N.V.V., mr. W. P. F. van Deventer. Uitvoerig werd gediscussieerd over de wyzen waarop men een bezoek aan Holland voor de Engelschen aantrekkelyk zou kunnen maken. Vooral stelde de A.N.V.V. er prys op te ver nemen, welke propaganda-middelen de verte genwoordigers der reisbureaux voor dit doel het geschikst achtten. Medegedeeld werd nog, dat de Nederlandsche Spoorwegen en hotels hun prijzen aanzienlyk hadden verlaagd om het groote verschil in prijs tusschen Holland en andere landen op het vaste land, die door de Engelsche toeristen be zocht worden, te overbruggen. De Engelsche agenten der reisbureaux toon den zeer veel interesse voor de plannen der A.N.V.V. en zullen de zaak nauwkeurig bestu- deeren om de vereeniging in dezen van advies te kunnen dienen. De Justitie deelt mede, dat de koffers van Schaeffer den 15 November als passagiersgoed zyn afgegeven voor de reis naar Muehlhausen. Daar zijn zy niet afgehaald, zoodat de koffers den 7 December werden geopend. Het is komen vast te staan, dat Schaeffer in den nacht op 16 November in een hotel te Muehlhausen heeft gelogeerd. De beide koffers bevatten behalve kleedingstukken, een uitgebreide corresponden tie, in hoofdzaak uit de laatste vier jaren en een aantal andere documenten. Het schynt, dat de papieren in haast zyn gepakt, zy leve ren waardevol materiaal voor het gerechtelyke onderzoek. Er biykt uit, dat Schaeffer in de laatste jaren voortdurend brieven van de bank aan haar cliënten heeft achtergehouden en zich heeft toegeëigend. Hy deed dit steeds indien hy moest vreezen, dat de cliënt door de ont vangst van den brief op de hoogte zou worden gebracht van den stand van zyn rekening, welke door Schaeffers manipulaties reeds lang niet meer in orde was. Veel brieven werden nog ongeopend in den koffer gevonden. Mede- deelingen van Schaeffer aan zyn verwanten of aan de bank betreffende zyn verduisteringen en zyn verdere bedoelingen zyn niet gevonden. Aangezien in de week van Kerstmis tot Nieuwjaar niet voor baconbereiding wordt ge slacht, zal de Nederlandsche Varkenscentrale gedurende die week slechts een gering aantal varkens kunnen afnemen. Om deze onregelma tigheid in de afname zooveel mogeiyk te ver effenen, wordt door de Nederlandsche Varkens centrale gedurende twee weken vóór Kerstmis een belangryk grooter aantal varkens afgeno men dan ln verband met de contingenteerihg in Engeland in normale weken mogelijk is. Het aantal varkens, dat in drie weken voor bacon bereiding benoodigd is, wordt derhalve in twee weken afgenomen. De Nederlandsche Varkens centrale meent het bovenstaande onder de aan dacht van belanghebbenden te moeten brengen om te voorkomen dat uit de grootere afname gedurende de twee weken vóór Kerstmis en ui' de kleinere afname in de week van Kerstmis tot Nieuwjaar, onjuiste gevolgtrekkingen zullen I worden gemaakt. ..HUIZEN. (1875 M.) K.R.O. 8.30 u. mor genwijding door Pater Lector A. Winkel: N.C.R.V. 9.30 kerkdienst uit Bedum: KRO 12.15 lunchconcert; 1.45 A. van Domburg ,Film"; 2.10 boeken en schrijvers; 2.30 De Kon. Harmonie van Tegelen o.l.v. Guil- iaume; 4.30 ziekenhalfuurtje door Pater H. Rothoff; N.C.R.V. 5 u. korte Evangelisatie- dienst door Dr. J. H. Gunning Jzn.. NCRV- dameskoor; 5.50 kerkdienst uit Apeldoorn; K.R.O. 7.45 Middeleeuwen; 8.10 voetbaluit slagen R.K.F.; 815 Harmonie-orkest „Wil- héïmina" o.l.v A. van d. Berg; 9 uur Pers berichten van het Persbureau Vaz Dias; 10.40 Epiloog door het klein koor o.l.v. Jos. H. Pikkers. HILVERSUM (296 M.) V.A.R.A. 8.30 tuin- bouwhalfuurtje door S. S. Lantinga; 9 uur ,Doe het veilig" door ir. C. van Ree; 9.15 voetbalmededeelingen, daarna orgelspel d. Johan Jong; 9.40 socialistische en drama tische poëzie; 10 u. Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot; 10.40 „van het witte doek" door M. Sluyser; 11 u. Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot; 11.40 Zondagmorgentoespraak door G. J. Zwertbroek; A.V.R.O. 12 u. cau serie door C. Höveler; 1230 Omroeporkest 5.1.V, Nico Treep, tusshcenspel van gramo foonmuziek; 2 u. boekenhalfuur; 2.30 Vier handig pianospel; 3 u. gramofoonmuziek; 4 u. Avro-Molière cyclus: „De Burger Edel man; 4 45 Sportuitslagen van het Persbur. Vaz Dias te Amsterdam; daarna gramofoon muziek; V.A.R.A. kinderuurt.le; V.PR.O 6 uur boekenhalfuur; 6 45 kerkdienst uit Utr. A.V.R.O. 8 uur Persberichten van het Pers bureau Vaz Dias te Amsterdam; 8.10 aan sluiting met het Concertgebouw te Amster dam: „Missa pro Pace"; 9 uur gramofoon muziek: 9.30 L. W. Niiland: „Internationale chansons; 9.50 Kovacs Lajos en zijn orlfest; 11.10 gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 concert door het rlelne orkest van het NIR o.l.v. P. Leemans; I.30 gramofoonmuziek; 2 uur gramofoon muziek; 5.20 concert; 8.20 pianorecital. KALUNDBORG (1153 M.) 11.20 omroep- >rkest o.lv. Emil Reesen; 2 20 Accordeon- nuziek: 3.20 Harmoniemuziek; 7.20 Deen- :che muziek door het' omroeporkest o.l.v. ,auny Gröndahl; 8.40 gramofoonmuziek: '.30 omroeporkest O. 1. v. Launy Gröndahl; 0.15 dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 11.20 concert: 2.20 po- julair concert; 5.50 Accordeonmuzlek; 6.20 rianorecital; 11.20 daansmuziek. HAMBURG (372 M.) 2 05 concert; 5.10 idventi-muziek; 7.20 populair concert; 9.55 lansmuzlek. KöNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 1.20 populair concert; 8.05 concert. LANGENBERG (472 M.) 12.20 concert i.oor het orkest van den Westduitschen om- oep o.l.v. Buschkötter; 3.50 vesperconcert; .20 populair programma: 10.05 populaire en '.ansmuziek o.l.v. Eysoldt. DAVENTRY (1554 M.) 12.50 pianorecital; 120 concert; 2.35 gramofoonmuziek: 3.20 iöncert; 4 35 concert door het B.B.C.-orkest; 5.50 recital; 9.25 concert door het Radio Militair orkest; 10.50 Epiloog. PARIJS. (EIFFEL. 1446 M.) 7.50 u. gra mofoonmuziek. PARIJS (RADIO. 1725 M.) 8.05 gramo- 'oonmuziek; 11.50 gramofoonmuznek; 12.40 irgelrecital; 1.20 populair concert; 1.50 gramofoonmuziek; 3.20 populair concert; i.20 gramofoonmuziek; 10.50 gramofoonmu- :iek. MILAAN (331 M.) 4.20 populaire muziek; S.25 gramofoonmuziek; 7.50 „I carnasciali' ipera in drie bedrijven; 4.05 vocaal en in- trumentaal ensemble; 8.05 operette in drie ■edrijven van Pietri „La donne perdute". WEENEN (517 M.j 4 20 populair concert; 5.50 populair concert; 9.50 populair concert. WARSCHAU (1411 M.) 11.35 concert door iet Philharmonische orkest van Warschau; S.45 gramofoonmuziek; 4 20 concert; 7.20 •oncert door het omroeporkest o.l.v. J. Ozi- ninski; 9.20 dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 9 uur concert ioor het omroeporkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS HUIZEN, 1875 M 8 u. NCRV: schrift lezing en meditatie, 8.15 gramofoonmuziek, 10.30 morgendienst, 11 uur liederenrecital, 12 uur politieberichten, 12.15 gramofoon muziek. 12.30 orgelconcert door Jan Zwart, 2 uur uitzending voor scholen, 2.35 gramo foonmuziek. 2.45 „Wenken voor de keuken- gist-beslag en frituur gebak, 3.15 knipcur sus, 3.30 cursus in stofversieren, 3.45 rust poos voor het verzorgen van den zender, 4 uur bijbellezing door Ds. H. C. v. d. Brink, 5 uur The Columbia Three. 6.30 vragenuurtje 7.30 politieberichten, 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau, 8 uur con cert door de Haarlemsche orkestvereeniging o.l.v. Frits Schuurman, 9 uur J. Pleiter, 9.30 verv. concert, 10 uur Persberichten van het Persbureau Vaz Dias, 10.30 gramofoon muziek. HILVERSUM, 296 M. 8 uur gramofoon muziek, 10 uur morgenwijding, 10.15, gra mofoonmuziek, 10.30 Mr. Ph. C. la Cha- pelle draagt voor, 11 uur lunchconcert, 12 uur lunchconcert o.l.v. Kovacs Lajos, tus- schenspel van gramofoonmuziek, 2 uur rustpoos voor het verzorgen van den zen der, 2.15 gramofoonmuziek, 2.45 solisten concert, 3 uur causerie door Max. Tak met gramofoonmuziek, 4.30 zang door een kin derkoor, 5.30 gramofoonmuziek, 5.45 orgel concert door Pierre Palla, 6.30 Boekenhalf- uurtje door Dr. P. H. Ritter, 7 uur cause rie, 7.15 gramofoonmuziek, 7,25 overscha keling van den zender, 7.30 solistenconcert zang en piano, 8 uur Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam, 8.05 concert door het omroeporkest o.l.v. Nico Treep, m. m. v. Willem Anderiessen piano, uur zang door het Utrechtsch mannenkoor „Euterpe", 9.15 concert door het omroep orkest o.l.v. Dusvogel, 9.15 concert o.l.v. Nico Treep, 9.45 Utrechtsch Mannenkoor „Euterpe", 10 uur concert door het om roeporkest o.l.v. Nico Treep, Tusschenspel van gramofoonmuziek, 11 uur Nleuwsber. van het Persbureau Vaz Dias te Amster dam, 11.05 gramofoonmuziek. BRUSSEL, 509 M. 12.20 concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans, 1.30 gramofoonmuziek, 6.35 gra mofoonmuziek, 7.20, idem, 9.10 gramofoon muziek 9.20 concert door het Radio-orkest o.l.v. Franz André, 10.30 dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 strijk orkest o.l.v Max Skalka, 2.10 gramofoon muziek, 7.20 Bachconcert, 10.20 dansmu ziek. BERLIJN,419 M. 3.50 populair concert. 5.25 idem, 9.35 concert door het omroep orkest. HAMBURG, 372 M. 12.35 gramofoon muziek, 1.30 idem, 7.20 sprookjesspel in drie tafereelen „Handel und Gretel". KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 3.50 gramofoonmuziek, 8.05 populair con cert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 populair concert o.l.v. Eysoldt, 4.20 vesperconcert, 5.05 Pianorecital, 7.20, concert, 8.40 kamer muziek, 10.20 dansmuziek. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 concert, 1.20 orgelconcert, 2.05 concert, 2.20 con cert door het Schotsche studio-orkest, o.l.v. Daines, 9.55 concert, 11.20 dansmuziek. PARIJS, Eiffel, 1446 M. 7.50 kamer muziek. PARIJS, R, 1725 M. 8.05 gramofoon muziek, 12.20 concert, 12.50 gramofoonmu ziek, 7.40 populair concert, 8.20 „De bar bier van Sevilla" opera van Rossini. MILAAN, 331 M. 4.30 gramofoonmu ziek, 6.20 gramofoonmuziek, 7.50 kamer muziek, 9.20 orkestconcert. ROME, 441 M. 8.05 concert, populaire muziek. WEENEN, 517 M. 4.25 populair concert, door het Weensche Phllharmonleorkest, 10.10 dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 10.05 Zigeuner- muziek, 10.20 dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.20 „Car men" opera in vier bedryven van Blzet. Vrij naar een Morrison-poster KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 67ste Jaargang No. 11 Obé bespreekt in dit nummer op interessante wüze een filmscenario in „De gouden g'.etscher" en de „Herr Gottes-grenadiere", terwyi een dubbele bladzyde gewyd is aan Binnenland- sche Missie, het R. K. Nationaal tehuis „Luc- tor et Emergo" te Nymegen. Magda von Mir- bach-Bergguist verhaalt in „De beslissing" van een koninkiyk oordeel en J. v. Noord schertst in „De laatste monstering" het einde van een neger-zanger. Een fraaie serie „Als de avon den lang zynwaarin spelen voor de huls kamer in vorm en beeld behandeld zyn, is by- zonder bekooriyk. Na een kykje in de regelmatig terugkeeren- de actueele- en andere bekende pagina's be sluit dit nummer met een geïllustreerd artikel van Henri Th. Stam „De koningen der viool kunst, Stradivarius, Guarnerius en Amati." De Witte Raaf zet zijn vlucht voort met „Niet voor U alleendoor Marie Koenen en „Brandkast-helden", door Oscar van Crom- huyzen. Terwyi verder aan ernst en luim een ruime plaats is toebedeeld. KALENDERS Enkele dagen geleden maakten wy in deze rubriek melding van de ontvangst van een ka lender van American Oil Company; uit de achter dezen naam vermelde letters A.P.C. zul len onze lezers wel bemerkt hebben, dat in dit bericht een abuis voorkomt en de kalender ons werd toegezonden door de American Petroleum Company te 'S-Gravenhage. Een weekkalender ontvingen we nog van de N. V. Maatschappy tot Exploitatie van de Vic- toria-bron te Oberlahnstein; idem van de N.V Handelsdrukkerij Holdert en Co., te Amsterdam, alsmede een maandkalender van The Texas Company en een zakagenda van het fonds tot bestrijding der tuberculose „Draagt elkanders lasten", afdeeling van het Christelyk Nationaal Vakverbond in Nederland. Verder ontvingen we een maandkalender, in de stedelyke kleuren, van de stadsdrukkerij Amsterdam, een van de Maatschappy van ver zekering op het leven „Noord-Brabant" en een van de Hollandsche Algemeene Verzekerings bank (H.A.V.-bank), te Schiedam, alsmede een tweemaandeiykschen kalender van den Bond voor daadwerkeiyke dierenbescherming te Am sterdam. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de Tarwewet 1931. Blijkens de memorie van toelichting acht de minister van Economische Zaken en Arbeid het gewenscht, de gelegenheid te openen, dat van de tarwe een grooter deel dan tot nu toe voor vermalingsdoeleinden kan worden aange wend. Daarom wordt voorgesteld, het maxi- mum-maalpercentage, in de wet op 25 vast gelegd, tot 40 te verhoogen. Door de regeling, zooals die voor den oogst 1932 tot nu toe is getroffen, zal de gemiddelde uitbetalingsprijs, naar het zich op het oogen- blik laat aanzien, ongeveer 10.30 per 100 K.G. tarwe bedragen. De minister meent, dat aan het verlangen van de landbouworganisaties, om uitbetaling te verkrygen van een prijs, gelyk aan den richtprijs van 12, behoort te wor den voldaan. Aldus wordt voorgesteld te be palen. Natuurlijk zal dit eenige meerdere laste» 'eggen op de consumenten en de minister is zich zeer goed bewust, dat men daarmee zeer voorzichtig moet zyn. Evenwel zal de melange, iie voor de bereiding van de broodbloem zal moeten worden gebruikt, nadat aan genoemd voornemen uitvoering is gegeven, 75 cent tot ién gulden gyedkooper zijn dan in 1913. Nog wordt voorgesteld, den datum van beëin diging der Tarwewet te stellen op 1 October 1937, inplaats van 1 Augustus 1934, daar het zich laat aanzien, dat de akkerbouw den steun van de tarweteelt vooralsnog niet zal kunnen missen. De oogst van 1936 zal dan de laatste zyn, die zal worden gesteund. Hierby wordt aangeteekend, dat, indien een a'gemeene sty- ging van de akkerbouwproducten plaats heeft en dus de richtprys van den tarweoogst naar beneden kan gaan, een vroeger eindigen van de Tarwewet zeer zeker niet tot de onmogelyk- heden behoort. Tenslotte wordt voorgesteld, aan art. 2 een zin toe te voegen waarin den minister de be voegdheid wordt gegeven, regelend te kunnen optreden ten aanzien van het z.g. „uitmalen" van tarwe. De praktyk heeft nJ. geleerd, dat de werking van het maalpercentage niet on- aanzienlyk kan worden door een al te krach tig uitmalen van de tarwe, tengevolge waar van de meelopbrengst uit elke hoeveelheid tarwe aanmerkelijk kan worden opgevoerd, hetgeen den afzet van de binnen'andschc- tarwe schaadt. Met de voorgestelde bepaling verwacht de minister dit kwaad te kunnen be zweren. BUENOS AIRES, 17 Dec. (Reuter). De re geering heeft een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin wordt medegedeeld, dat men een uitgebreide samenzwering ontdekt heeft, welke ten doel had de leden der regeering en eenige hooggeplaatste persoonlykheden te ver moorden, de openbare gebouwen te verwoes ten en onrust te zaaien onder de bevolking. Ten huize van eenige radicale leiders zijn huiszoekingen gedaan, waarby wapens en com- promitteerende documenten in beslag geno men werden. De radicale dagbladen zyn verboden. De arrestatie van een aantal radicale leiders is gelast. De regeering zal aan het congres voorstellen den staat van beleg af te kondigen. Onder de gearresteerden bevinden zich de vroegere presidenten Irigoyen en De Alvear, die uit het land gezet zullen worden. Nadat verneemt Reuter nog, dat de revolutie hedenavond had moeten uitbreken door het bezetten van het ministerie van Oorlog en het hoofdbureau van politie. De plannen der samenzweerders waren bui tengewoon goed uitgewerkt. Uit de in beslag genomen papieren biykt, dat het de bedoeling der revolutionnairen was pre sident Justo gevangen te nemen, de openbare gebouwen te bezetten en de bevolking te ter- roriseeren door het tot ontploffing brengen van talryke bommen, die zy reeds in voorraad hadden. De beweging is uitgegaan van dp leiders der radicale party, die thans gevangen genomen zyn. De opstand is in de kiem gesmoord en ner gens hadden wanordelijkheden plaats, behalve te Tranquille, waar de bevolking een vyandige houding aannam toen de politie de bureaux van de radicale party sloot. De politie is er in geslaagd alle leiders der samenzwering te arresteeren, daar zy een ïyst gevonden heeft met zestig namen. De minister van oorlog deelt mede, dat het leger niet by de beweging betrokken is. Bereden politie heeft een groot aantal radi calen uiteengedreven, die in de stad een be tooging wilden houden. Het Congres zal morgen, Zondag, bijeenko men om te beraadslagen over het verzoek van den president om den staat van beleg af te kondigen. Wie in Mexico (stad) zyn gestolen goed terug wil vinden en goedkoop terugkoopen, moest vroeger naar de helermarkt (volador) gaan, die in het hartje der stad lag. Kort geleden werd deze markt gesloten en men wil thans op zyn plaats eengerechtsgebouw bouwen. Direct werd op een ander punt der stad een nieuwe voddenmarkt geopend, die op een reusachtig bord voor zich schreeuwende reclame maakt. Er staat op te lezen: „Hier is de eenige en ware helermarkt." PARIJS, 17 December (Reuter). Paul Bon cour, die kort voor middernacht met den pre sident der Fransche Republiek confereerde, ver klaarde na afloop der conferentie, dat hen1 officieel de opdracht tot kabinetsformatie was gedaan. Hy zou hedenmiddag den president der republiek mededeelen of hy het aanbod zou aanvaarden of niet. Eduard Herriot heeft gisteravond kort na elven het Ely see verlaten met de verklaring: „Ik heb den president der republiek een aan tal geschriften en documenten ter kennis ge bracht. Paul Boncour, is by geen enkele party aan gesloten en dus niet gebonden aan de houding van een fractie. Volgens een mededeeling van de „Petit Jour nal" kan men aannemen, dat Paul Boncour voornemens is, de socialisten uit te noodigen in de regeering zitting te nemen. Het officieele orgaan der socialistische paiW de „Populaire" heeft echter nog geen woord ge schreven over de houding der partij ten op zichte van de regeeringsvorming door Paul Boncour. De bladen verwachten algemeen, dat Paul Boncour er in zal slagen een nieuwe regeering te vormen, zy leggen den nadruk op den inter nationalen rol, die deze minister den laatste11 tyd gespeeld heeft en hopen, dat hy er in zal slagen de crisis snel op te lossen, daar de be spreking van de begrooting een snelle oplossing jazakelyk maakt. Vrydagavond is de 78-jarige J. Oudhof het oversteken van den spoorweg ter hoogt® van het z.g. Klaphek, naby den Zeeweg te IJmuiden-Oost, door den electrischen trein, d'® om 7.20 uit Velsen vertrekt, gegrepen en °n" middellyk gedood. Het lyk is naar de algemeene begraafplaat® overgebracht. ALKMAAR, 17 December Vee 3 P_aardi2 per stuk 60 1.00, 2 Melkkoeien 1.501.70, nuchtere kalv. slacht, per stuk 713, 96 ve <o schapen 1217, O verhouders 711, 50 biggen weken 46. Handel stug. ALKMAAR, 17 December Boter- en Elermar Boter, fabriek le soort 0,72 0.80, Boter, gj briek 2e soort 0.650.70, Eieren, groothan" 3.754.90, Eendeieren 3.90. gjj- ALKMAAR, 16 Dec. N. V. Alkmaarsche 100 portveiling. Groentenvelling. Andyvie per stuks 403.30; Bloemkool I per 100 stuks 12.50; Bloemkool II per 100 stuks 1.50 Boerenkool per 100 stuks 1.60—5.30; Druiven I* 100 pond 1526; Gele kool per 100 K.G. 2.30; Groene kool per 100 stuks 1.204.30; KrW sla per 100 stuks 803.10; Knolselderie per 1 stuks 1.804.30; Peren per 100 pond 7; Pre' 100 bos 1.80—6.90; Roode kool pe rlOO K.G. 3; Selderie per 100 bos 2.10—4T0; Spruiten Pj* 100 pond 1.507.50; Tomaten per 100 pond 15- ÏTipn ner 10(1 TT a 2 10—4 60. Wortelen P.. 15; Uien per 100 K.G. 2.10—4.60; Wortelen P 100 bos 5.50—11; Witlof I per 100 pond 1°~" Witlof II per 100 pond 4r-8. d. 0.90—3.50, idem doorschot 0.80—2.60, 26000 'tj.ta Gele Kool 0.60—2.00, 18000 K.G Deensche kool 0.60—1.10, 22000 K.G. Uien: Gele Uien *ten 4, Gele Drielingen 2.90—4.30, 1000 K.G. 0.601.50, 5500 stuks Bloemkool Reus le 4.206.30, 2e soort 0.901.50. .n flO" NOORD-SCHARWOUDE, 17 December -- %',60. K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen O-tSTiC.G' Duken 0.60, BI Aardappelen 0.501, 20.400 Uien: Gele Nep 4.20, Drielingen 3.60—4.30. peeH 3.10—3.90, Grove Uien 2.80—3.50, 550 K.G- 1.10, kl. peen 0.60, 58600 K.G. Roode kool 4- 3.70, 39100 K.G. D. witte kool 0.60—1.00, jlO K.G Gele kool 1—1.80, 720 stuks Bloe»kOO' g.CL 6.Ó0 per 100 stuks, Doorgedraaid 290" Deensche witte kool. m 9 rU°' LEIDEN, 16 Dec. Vee Aangevoerd 60» 8o^ deren, 197 kalveren, 878 schapen, 33 stlere" jS» 325,, 97 kalf- en melkkoeien 130—1995, nfr il6-f vare koeien 85120, stug, 291 vette ossen O' 225 per stuk, 25—62 cent per K.G. schoon Kgl haak, 93 graskalveren 2530, stug, 18 vet gO- veren 3045 per stuk, 40110 cent Pf» schoon a. d. haak, 86 nuchtere kalveren matig, 628 vette schapen 1015, 250 weiae gj pen 811, 296 mest varkens 719, zeer Pia„eule biggen 719. zeer matig, 2 paarden, stf0 JL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10