De kabinetscrisis in België vL: VEREENIGDE katholieke pers St. Willibrordus Amerika toont geduld Chautemps niet geslaagd België's coalitie hersteld RADIO MOORS ANTI-CLERICALISME KAPITAAL f 2000.000.- RESERVES f 550.000.- FRANKRIJKS WEIGERING DE BAROMETER ZATERDAG 17 DECEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 N- V. Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm.deRuijterw.242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering öe inzet wordt nog steeds gevormd door het vrije katholieke onderwijs Liberale aanmatiging Voorloopïg geen wijn in Amerika Tornt Frankrijk nu al aan 't accoord der vijf? Het Weer SYMPTOMEN VAN HET NADEREND KERSTFEEST |Je( n}e^WS van ^edeil Schuldendebatten in het Huis ter elfder ure verdaagd Hij kon de opvattingen van Herriot en de Kamer niet verzoenen De pleinen in vele steden zijn in ware dennenbosschen omgetooverd Thans Paul Boncour? Oostenrijk in spanning Overeenstemming bereikt tusschen katholieken en liberalen Vandaag nieuw kabinet Amy weer in de lucht Samenzwering ontdekt te Buenos Aires Duizend bommen in beslag ge* nomen; aanhangers van Irigoyen aan het woord Heeft tot gevolg, dat het Congres Engelands wenschen welwil lend zal behandelen Hoe de vrouwen zich wreken De brandramp te Tokio DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Misdadigersterreur New Yorksche politie uitgedaagd De koudegolf in de V.S. Dertig graden onder nul Perzië en Engeland Het olie-geschil eerst na Nieuwjaar voor Genève W Brakel Jr. - Botermarkt Warmbold confereert met de vakbonden HAARLE COURANT (Van onzen Belgischen correspondent) £>e drie niet-katholieke partijen de Socialistische, liberale en Vlaamsch-nationalisti- s^he betoogen nog maar immer, dat de Katholieken groot ongelijk hebben gehad, bij de Jongste Parlements- en Provincieverkiezingen «et voor te stellen alsof een linksche overwin ning onvermijdelijk, een anti-godsdienstig cartel. 611 godsdienstverdrukking en -vervolging, zou Medebrengen. Ze verzekeren nog maar telkens, öat zulke snoodheid nooit in hen opgekomen is, ®h dat de Katholieken een gevaarlijk spel heb ben aangevat, door aldus den godsdienst te Plaatsen op het politiek terrein, waar hij niets *e maken heeft. Het is voor die beknibbelaars zeer gemakke lijk, nu de uitslag der volksraadpleging hun hadeelig viel, met die onschuldsverzekering te komen aandragen. Felst wordt in dien toon gesproken door „De Schelde", het orgaan der jlaamsch-nationalisten, die door het Episcopaal beroep op het geweten der katholieke kiezers, het ergst van al getroffen werden. Zij mogen, voorzeker, geen oogenblik er van verdacht wor den, dat ze, op welke wijze ook, aan anti-gods dienstige drijverijen zouden deelnemen. Doch Seen oogenblik kan er ook aan getwijfeld, dat zi.i, had de verkiezing een socialistisch-liberale coalitie moeten tot stand en aan het bewind brengen, zoo min als de Katholieken bij machte zouden geweest zijn, het ten uitvoer leggen van de godsdienstvijandige plannen dezer coalitie verhinderen. Terwijl er nu over de mogelijkheid en waar- ïchijnlijkheid van dit gebeuren over en weer Sopraat wordt, komen sommige feiten het wan- wouwen der Katholieken ter zake staven, en de Seruststellers beslist logenstraffen. De Liberalen hebben ronduit erkend, dat de herkiezingen hun een zwaren slag toebrachten. Terwijl de Katholieken en Socialisten vooruit gang mochten boeken, werden zij zelf deerlijk achteruitgedrongen. Desondanks houden zij nu eenigszins het lot in handen van de te vormen hieuwe regeering, daar geen der twee groote partijen katholieke en socialistische óver de volstrekte meerderheid beschikt, en de libe- taien dus degenen aan 't roer kunnen brengen dn houden, bij welke zij zich aansluiten. Dit geeft hun thans tegenover de met het samenstellen van 't nieuwe Kabinot belaste katholieke partij een machtsbewustzijn, dat bedenkelijk op verwaandheid begint te gelijken; en een aanmatiging, die maar best buitenspo righeid zou kunnen genoemd worden. Dat ze voor 't verleenen van hun nu eenmaal Cftmisbare hulp een vergoeding, zelfs nog al ®«n ruime, bedingen, daarvoor zijn ze politie kers, wien men het niet kwalijk mag nemen, Soo ze beproeven alle mogelijke voordeel uit de combinatie te willen halen. Docli het gaat waarachtig niet op, zich daar bij aan te stellen alsof zij de overwinnaars ^aren, en dus aan de katholieke partij de voor gaarden van hun medewerking zoo maar te dicteeren hadden. En nog veel minder kan het Seduld, dat ze voorwaarden bepalen, waarvan de aanvaarding hun zou toelaten het doel te bereiken dat zij zich wel degelijk hadden voor gesteld bij het voeren hunner verkiezingscam pagne. Het tegen gaan van de uitbreiding en bet geleidelijk inkrimpen van het vrij Katholiek "hderwijs. Want één hunner voorwaarden van medewer king aan het vormen eener katholiek-liberale regeerlng is, dat alle Rljksonderwijsinrichtingen ?°uden afhankelijk gemaakt worden van het Departement van Wetenschappen en Kunsten. Daardoor beoogen de Liberalen het technisch onderwijs, dat nu bij het Ministerie van Nijver heid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg behoort, onder het gezag van den Minister van Wetenschappen en Kunsten te brengen. Wan- fteer men nu weet, dat de Liberalen de porte feuille van dit zoo belangrijk Departement Steeds als iets onvervreemdbaars voor zich heb ben opgeëischt en blijven vergen en dat het technisch onderwijs, met zijn talrijke vakscho- *®n, voor het grootste deel in handen is van Katholieken, kan men zonder moeite den draad v°lgen die voert naar het „waarom" van die vporwaarde. De Liberalen luimen er op, eener- zÜds dit meerendeels door Katholieken gegeven technisch onderwijs te fnuiken, door het de toe tsen te onttrekken, die het thans vanwege het Departement van Nijverheid, Arbeid en Maat- ^happelijke Voorzorg geniet; en anderzijds, het °yerwegend katholiek karakter van dit tech nisch onderwijs te breken door het aanstellen Van niet-katholieke leerkrachten. Het Algemeen Christelijk Werkersverbond f A c. W.) heeft reeds verzet tegen het inwilligen ^an die eerste voorwaarde éangeteekend. En een itveede, welke nog méér voeten op het tapijt ?al brengen, is die betreffende het onderwijs ?n 't algemeen, en het vrij katholiek onderwijs 111 't bijzonder. Voor het verleenen van hun steun vragen, Vergen de Liberalen het invoeren van „een ®rendelwet, waarbij bepaald dat in het privaat onderwijs de nieuw opgerichte klassen en scho on geen toelagen meer zullen ontvangen, tenzij 6611 met redenen omkleed koninklijk besluit. waarover beraadslaagd werd in den minister raad." Het schijnt zoo heel onschuldig. Het lijkt zoo gansch natuurlijk. Voor ieder waarlijk in aan merking komend geval zou de ministerraad waarin toch immers de Katholieken de meer derheid zouden uitmaken geraadpleegd wor den. En bij gegrondheid van de aanvraag om toelagen, zou er een besluit in dien zin opge maakt en den Koning voorgelegd worden Onschuldig is die voorwaarde volstrekt niet; en natuurlijk mag ze al evenmin genoemd. Want ze maakt de uitbreiding van het vrij katholiek onderwijs door het stichten van nieu we klassen ondergeschikt aan de goedkeuring van liberale ministers, die alle mogelijke en onmogelijke middelen zullen in 't werk stellen, zullen uitvinden, om die uitbreiding te be perken, onuitvoerbaar te maken. Zelfs al zouden ze persoonlijk meer voelen voor het voeren eener verdraagzaamheidspolitiek: de nauwlet tend hen op de vingers kijkende radicale elementen, die in de liberale partij al meer en meer veld winnen en de bezadigden in een hoekje dringen, zouden ras alarm blazen, en hun koersveranderen of hun aftreden eischen. Het aanvaarden van die bepaling door de Katholieken stelt hen gestadig bloot aan het ondergaan van drukking vanwege de liberale ministers, die hetzij uit eigen aandrift,hetzij onder dwang van hun partijraad, bij elke voorkomende gelegenheid met ontslag zouden dreigen, indien de van het vrij katholiek onder wijs ingekomen aanvragen tot subsidieering van nieuwe scholen of klassen moesten ingewilligd worden. Ten einde het land voor de steeds en vooral in den huidigen tijd nadeelige gevolgen van een ministerieele crisis te behoe den, zouden de katholieke ministers dan tel kens maar al te zeer geneigd, ja genoopt zijn, hun liberale collega's hun zin te geven, en zich afwijzend over de bedoelde verzoekschriften uit te spreken. Èr zou dan geredeneerd worden: .Voor een school, voor een klas min of meer, mogen we het land toch niet blootstellen aan het gevaar van grooter ontreddering, die een ministerieele crisis zou veroorzaken." Doch behalve dat een onrechtvaardigheid steeds on rechtvaardigheid en dus altijd verwerpelijk blijft, of zij menigvuldig dan wel zeldzaam bedreven wordt, is daar nog de bedenking, dat dergelijk geval blijkbaar herhaaldelijk zal voor komen, en dat het dus telkenmale ofwel een nieuw capltuleeren van katholieken kant, ofwel een nieuwe ontslag-chantage van liberale zijde zal in 't leven roepen. En dan komt er nog, aangaande het onder wijs, een derde liberale voorwaarde bij, die de katholieke mandatarissen met zorg onder de loupe zullen moeten nemen, willen ze hun vrij onderwijs niet helpen vastleggen in liberale boeien. Die derde voorwaarde luidt: „Ter studie-leggen van het schoolvraagstuk, om eert regiem te bepalen waarin, met voor behoud der beginselen van weerszijden, de toe lagen aan het privaat-onderwijs slechts zullen toegekend worden in de mate bepaald door de nationale vertegenwoordiging." Het kan zóó behendig niet gecamoufleerd zijn, of het anti-clericaal inzicht van de stellers dezer voorwaarde komt er nog duidelijk door heen. Er zou dus gezocht worden naar een nieuw stelsel, voor 't verleenen der toelagen aan het vrij katholiek onderwijs. Wat vanzelfspre kend in zich besluit, dat het huidige subsidi- eeringsregiem, waarbij van Staatswege het gr. ibeginsel van gelijkstelling der leerkrach ten van het vrij met die van het officieel onderwijs gehuldigd, in 't gedrang zou komen, gehavend zou worden, en dat dus aan het vrij katholiek onderwijs weer datgene zou onttrokken worden, waarop het, redelijk en grondwettelijk, ten volle recht heeft. En die passus: „De toe lagen zullen aan het privaat onderwijs slechts toegekend worden, in de mate bepaald door de nationale vertegenwoordiging," is een „bloc enfa- riné qui ne dit rien qui vaille", zou de schran dere La Fontaine zeggen. Want wie ziet niet in. dat er, wanneer die toelagenquaestie aan het Parlement zou onderworpen worden, er een felle strooming zou ontstaan, die alle linksche ele menten, socialistische en communistische zoo wel als liberale, bijeen zou drijven tot vorming van het door velen zoo geliefkoosd, zoo begeerd anti-clericaal blok, ter verplettering van het vrij katholiek onderwijs door 't besnoeien of af schaffen der toelagen? Wat de liberale leiders thans niet persoon lijk en openlijk durven opvorderen, willen zij aan de beslissing van het Parlement overlaten, hopende, wetende, dat het sectarisme dan wel zijn slag zal thuis halen. De katholieke onder handelaars hebben derhalve scherp toe te zien bij 't vaststellen der voorwaarden, die tot over eenkomst tusschen beide partijen zouden kun nen leiden. EE Meest matige tijdelijk toenemende Zui- =j delijke tot Zuid-Westelijken wind, ne- H velig tot gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. EE Verdere vooruitzichten: zacht en toe- E= EE nemende kans op regen. E Zon op 8.07, onder 3.45. Laatste Kwar- tier Dinsdag n.m. 8.42. Licht op 4.15. j= WASHINGTON, 16 Dec. (Reuter). Bij het begin der. Senaatszitting verklaarde sena tor Harrison, die een rede over de Fran- sche weigering tot betaling van den oor- logsschuldentermijn van gisteren had wil len houden, dat het hem na ontvangst van een mededeeiing van het Staatsdeparte- ment beter toescheen, de rede niet te houden. Ook senator Borah, die eveneens over de schuldenkwestie het woord had willen voe ren, zag hiervan af. Naar verluidt, hoopt het Staatsdeparte- ment op grond van een gisteren gehouden onderhoud tusschen den Franschen ambas sadeur Claudel (tevens een bekend katho liek schrijver) en Stimson, dat Frankrijk toch nog zal betalen. Om die reden wil men op het oogenblik scherpe uitlatingen in het Congres zooveel mogelijk vermijden. De verdaging van de Senaatsdebatten over de schuldenkwestie zou verband hou den met den wensch van politieke en offi- cieele kringen, om den afloop der Fransche regeeringscrisis af te wachten. Men gelooft dat het besluit der Fransche Kamer moge lijkerwijze door een nieuwe regeering on gedaan wordt gemaakt. (United Press) Washington, 16 Dec. (Per telefoon) De fchancieele commissie van het Representanten- kuis verwierp heden een wetsontwerp, waarin de Ettelijke toelating van den verkoop van wijn Voorgesteld werd. Veertien commissieleden stem- ®eh tegen, 9 leden voor het ontwerp. Het is nu Zeer onwaarschijnlijk geworden, dat nog tijdens öe huidige kortstondige zittingsperiode van het Dongres de verkoop van wijn in Amerika wet- geoorloofd zal worden verklaard. (United Press) GENEVE, 16 Dec. (V.D.) In internationale kringen te Genève is groot opzien gebaard door een memorandum van de Fransche ontwape ningsdelegatie, waarin officieel stelling wordt genomen tegen de Duitsche interpretatie van de vijf-mogendheden-overeenkomst van 12 De cember jj. Het memorandum is vertrouwelijk ter kennis van eenige personen en instanties te Genève gebracht en bevat o.a. de verklaring dat van zelfsprekend, indien de ontwapeningsonderhan delingen mislukken, het Verdrag van Versailles onbeperkt van kracht blijft en voorts, dat dooi de gelijkgerechtigdheidskwestie Duitschland in onverbreekbaar contact is gekomen met de regeling der veiligheidskwestie. De gelijkgerech tigdheid, evenals de veiligheid, is geen uitgangs punt, doch slechts een der doeleinden der ont wapeningsconferentie. De Duitsche regeering heeft niet vastgehouden aan haar eisch van erkenning der kwalitatieve gelijkgerechtigdheid. Hoofdstuk V van het Verdrag van Versailles zal slechts gewijzigd worden, wanneer de ko mende Ontwapeningsconventie door alle sta ten, die het Verdrag van Versailles hebben ge- teekend, zal zijn onderteekend en ook gerati ficeerd. In alle kringen te Genève acht men deze Fransche publicatie een bedenkelijk teeken. In Duitsche kringen ziet men er een poging van Frankrijk in, om zich los te maken van de vijf-mogendheden-overeenkomst en is men van meening, dat het gepubliceerde memorandum punt voor punt de bepalingen van deze over eenkomst aantast. PARIJS, 16 Dec. (Reuter). Na vanmiddag met verschillende personen uit het politieke en parlementaire leven voeling te hebben genomen en vanavond een laatste beslissende bespreking met Herriot te hebben gehad, heeft Chautemps president Lebrun medegedeeld, dat hij wegens de bestaande moeilijkheden, van het samen stellen van een kabinet moet afzien. Aan de journalisten voor het Elysée ver klaarde Chautemps, dat hij zich eerlijk maar tevergeefs moeite had gegeven, om een bemid delingsformule te vinden tusschen de opvat ting van de Kamer inzake de schuldenkwestie en die van zijn vriend Herriot, opdat deze weer een ministerspost zou aanvaarden. De Duitsche ambassadeur Dr. Koester heeft Vrijdag Herriot een bezoek gebracht aan de Quai d'Orsay. Betreffende het gesprokene wordt niets medegedeeld. Vrijdagavond werd Paul Boncour. de minis ter van Oorlog in het kabinet-Herriot, by pre sident Lebrun ontboden. Vermoedeiyk zal hy thans opdracht krygen tot kabinetsvorming. Nader wordt gemeld, dat Paul Boncour op dracht zou hebben ontvangen, zich van de mogeiykheden eener regeeringsvorming te ver gewissen. Nog vanavond zou hy zijn bespre kingen aanvangen. WEENEN, 16 Dec. (Reuter). De bladen wy- den groote aandacht aan het verloop van de regeeringscrisis in Frankryk in verband met de ratificatie van de overeenkomst van Lausanne. Deze overeenkomst, die voor Januari moet worden geratificeerd, bevat een bepaling waar- by aan Oostenryk een leening van 300 millioen shillings wordt verleend om de begrooting in evenwicht te kuhnen brengen en de door de crisis en werkloosheid sterk gestegen uitgaven te kunnen bestryden. In regeeringskringen is men echter vrij opti mistisch, daar zy er van overtuigd is, dat de groote mogendheden en Frankryk in het by- zonder wel weten, dat Oostenryk spoedige financieele hulp noodig heeft. BRUSSEL, 16 Dec. (Reuter) De Liberalen en de Katholieken zyn een regeerings-coalitie aan gegaan op den grondslag van principieelen vrij- handel (economische verdediging alleen, wanneer de noodzakelykheid het eischt), handhaving der wetten tegen revólutionnaire woelingen, de orga nisatie der nationale verdediging vanaf de gren- •zen cneinde de onschendbaarheid van 't grond gebied te waarborgen, het zoeken van een statuut verzekerend den vrede in het schoolwezen en de bepaling, dat de sancties tegen schuldige ambte naren slechts in die gevallen zullen worden her zien, waar blykt, dat men zich vergist heeft. Ook de linksliberalen hebben deze formule aanvaard. Van Cauwelaert heeft het aanbod om in de toekomstige regeering zitting te nemen van de hand gewezen. Men neemt aan, dat het nieuwe kabinet morgen kan worden samengesteld. Volgens V.D. is het thans zoo goed als zeker, dat in het nieuwe kabinet de portefeuille van Binnenlandsche Zaken zal worden toevertrouwd aan den heer Poullet; Jaspar zou Financiën kry gen, Sap zal Minister van Openbare Werken worden, terwyl Tschoffen Koloniën zal behou den. Hymans behoudt Buitenlandsche Zaken en Janson Justitie. De heer Bovesse zal deel uitmaken van het nieuwe ministerie, doch welke functie hy daarin zal bekleeden, is nog niet definitief bepaald. ORAN (Algiers), 16 Dec. (Reuter.) Na sinds Woensdagavond door een zwaren regenstorm te zyn opgehouden in Beni-Oenif, hervatte Amy Johnson vanmorgen vroeg haar vlucht naar Croydon. BUENOS AIRES, 16 Dec. (Per telefoon) Een samenzwering, welke zich den val der Argen- tynsche regeering ten doel had gesteld, zouden de politieautoriteiten van Buenos Aires op het spoor zijn gekomen. In verband met de ontdekking van het com plot zijn 40 leidende aanhangers van ex-president Irigoyen gearresteerd. De ontdekking der samenzwering is aan een RIME toeval te danken. In een huis in een voorstad van Buenos Aires ontplofte heden plotseling een bom. De politie stelde terstond een onder zoek in en vond in het bewuste huis niet min der dan 1000 bommen in voltooiden toestand; deze werden in beslag genomen. Het huis was door den leider van een bommenfabriek in gericht. De politie is van meening, dat het haar in verband met de ontdekking der bommenbe- waarplaats gelukt is, de door Irigoyen's aan hangers beraamde revolutie te verhinderen. (United Press) WASHINGTON. 16 December. De Fransche weigering om te betalen heeft er toe geleid, dat de stemming in het Congres voor een wel willende behandeling van Gr. Brittannië met betrekking tot de schuldenkwestie steeds gun stiger wordt. Naar verluidt, zal senator Harrison, die een bekend lid der democratische party is en van 4 Maart af het voorzitterschap van de finan cieele commissie op zich zal nemen, reeds in de eerstvolgende dagen een wetsontwerp indienen tot verlaging van de Britsche oorlogsschulden. Dit voorstel van een bekend lid der zegevie rend uit den verkiezingsstrijd te voorschyn ge komen party heeft meer kans op aanneming dan wanneer Hoover het Congres hetzelfde zou aanbevelen. Roosevelt moet volkomen geneigd zyn aan de Britsche wenschen tegemoet te komen, voor zoover er een nieuwe regeling van het schul- denvraagstuk kan worden gevonden, waardoor niet de geheele last op de schouders van Ame rika wordt afgewenteld. Men verwacht niet, dat de onderhandelingen over het Fransch-Amerikaansche handelsver drag, die aanvankeiyk na den terugkeer van den Amerikaanschen ambassadeur te Parijs Sir Walter Edge van zyn reis naar Amerika zou worden voortgezet, hervat zullen worden zoolang geen principieele regeling van het schulden- vraagstuk is verkregen. Vandaag wordt in den Senaat het debat ge houden over de kwestie der oorlogsschulden. Uit Noord-Carclina wordt gemeld, dat een aantal vrouwen aldaar zich in een organisatie vereenigd hebben, welke zich ten doel stelt, zich van reizen naar Frankryk zoolang te onthou den, tot de Fransche regeering haar oorlogs schulden aan Amerika heeft betaald. TOKIO, 16 Dec. (Per telefoon). By den brand in het Sjerokaya-warenhuis is, volgens voorloo- pige ramingen, een materieele schade van min stens 12 millioen gulden aangericht. Voor zoover valt na te gaan, ontstond de brand door een overspringende vonk, toen een mecanicien aan een kerstboom electrische lichtjes wilde aan brengen en daarby een leidingsdraad brak. (United Press) Amerika wacht het einde der Fransche kabi netscrisis af. Samenzwering ontdekt in Bnenos Aires. Chautemps niet geslaagd. De katholiek-liberale coalitie in België hersteld. De bespreking op het departement over werk verschaffing en bouwbedrijf. De vermoedelijke dader van den moord in Den Haag aangehouden. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het Opcentenwetje. Feest op „Huize Doorn". Binnenkort verschijnt een nieuw mandement der bisschoppen tegen het socialisme. De motie-van Braambeek over de loonsverlaging bij de Spoorwegen door de Tweede Kamer ver worpen. Tweede Kamer neemt de Iandsfinanciën onder de loupe. Opbrengst der Ryksmiddelen: In November ruim 9 millioen minder dan het vorig jaar. Begrafenis van mr. A. de Veer. O Koningstraat 27 - Telef. 14609 OFFICIEEL PHILIPS-REPARATEUR NEW-YORK, 16 Dec. (Per telefoon). Een buitengewoon drieste uitdaging van de politie veroorloofden zich New-Yorksche misdadigers, die het lyk van een vermoorden onbekenden man voor het hoofdbureau neerlegden. Het lyk was in lynwaad gewikkeld. Deze daad zou het antwoord zyn der New-Yorksche misdadigers op het decreet van den New-Yorkschen politie- presldent Mulrooney, waarin 'den agenten bevel werd gegeven eiken misdadiger desnoods zon der voorafgegane waarschuwing neer te schieten. (United Press) CHICAGO, 16 Dec (V.D.) In het Noorden en het Noord-Westen der Vereenigde Staten heerscht sedert eenige dagen de strengste vorst sedert 1929. In het geheele gebied is de tem peratuur beneden nul en op tal van plaatsen vriest het dertig graden. Te Chicago heerscht wederom onder de werkloozen groot gebrek, dat door de nypende kou nog eens zoo scherp v/ordt gevoeld. Duizenden dakloozen probeerden een plaatsje te vinden In de nachtasyls van bet Leger des Heils en andere instellingen. Drie werkloozen werden tengevolge van de koude dood gevonden. PARIJS, 16 Dec. (Reuter). De Perzische ge zant alhier heeft aan den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld dat zyn re geering niet in staat is tydig deskundigen te zenden voor de besprekingen van het geschil, ontstaan door het intrekken van de conceessies van Anglo-Persian Oil Cy. De Volkenbondsraad zal dus vermoedeiyk eerst na de feestdagen met de behandeling van het geschil kunnen beginnen. RUBLI Stofzuiger 78.—, o. m. 150 per week AMEG Stofzuiger 49.50, o. m. 1.per week BERLIJN, 16 Dec. (V.D.). In het Ryksmi- nisterie voor economische zaken had de Ryks- minister voor Economische Zaken Warmbold hedenmorgen een bespreking met de vertegen woordigers van alle vakbonden, waarby een aantal actueele vraagstukken op elk gebied der economische politiek uitvoerig werd besproken. In de komende dagen zal minister Warmbold besprekingen hebben met de vertegenwoordigers van de ondernemersorganisaties. 4*2 Hoogste stand op Zaterdag 9 uur van.: 768 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1