STADSNIEUWS c Haarlem, 17 Dec. 1 (De Leidsche Courant I ,w K ZATERDAG 17 DECEMBER .OOST EN WEST" Celebesfilm VOLKSZANGAVOND MUZIEK TWEEDE ORGELCONCERT Soliste: Theodora Versteegh (alt) Personalia VOOR DE STILLE ARMEN Ingekomen 1.— 40.— 10.— 25.— HOEVEEL BELASTING- OPCENTEN? LUXOR THEATER INTERNATIONAAL OPLICHTER Belangrijke zaak voor de rechtbank ST. WILLIBRORDUSSCHOOL Een succes REMBRANDT THEATER Het schot in den morgen Aanbesteding Haarlem, Bloemendaal, Heemstede Dinsdag ingebruikneming Plechtige Priesterwijding Opbouw of verwoesting Tuinbouw en Plantkunde Spreekuur Trottoir Voorhelmstraat De strijd om den voorrang Kerstmis in Haarlem-Noord Rijwieldiefstallen Verdacht van verduistering Schoolpetten FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BEVERWIJK Het raadslid E. HEEMSTEDE SANTPOORT ZANDVOORT VELSEN-NOORD VELSEN Kerstgave aan ondersteunde werkloozen AGENDA 18 December 19 December Apotheekdiensten St. Vincentiusbibliotheken VRAGENBüS IIIIIHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIHIIIIMII»111! is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR g .Hat <<en Jiede «et i'ho Ai V >ron :>e Aï. H) 11111111111' Voor de afd. Haarlem en Omstreken van de vereeniging „Oost en West" werd Vrijdag avond in den schouwburg aan den Jansweg de Celebesfilm vertoond. De heer J. Tideman, oud-gouverneur der Molukken, hield een inleiding, waarin hij op merkte een aangename herinnering aan Cele bes te bewaren. Hij gaf een overzicht van de geschiedenis van de Nederlandsche heerschappij over het eiland, besprak verschillende markante scènes van de film en vertelde daarbij eenige aar dige persoonlijke voorvallen tijdens zijn gou verneurschap. Hij eindigde met het geestige Makassersche versje: „Spreekt gij van mij als suiker zoo zoet, dan spreek ik van u als klapper zoo goed." De vierdee'ige film gaf in het eerste deel fraaie beelden van de haven van Makasser, holen-graven, ritueele dansen, enz. Het tweede deel vertoonde een Boegineesche bruiloft, het vervoer van maïs op paardjes en in schepen, een leprozenkolonie, een geestigen roeiwedstrijd en Boegineesche vaartuigen, ter wijl het derde deel interessante kijkjes uit het leven der Toradja's gaf (o.a. marktscènes). De clou van de film was wel het vierde deel: de inhuldiging van den nieuwen vorst van Bonné op 2 April 1931. Een extra pluimpje verdient de muzikale illustratie. Op de algemeene vergadering van de Ne derlandsche Vereeniging voor den Volkszang, onlangs te Assen gehouden, werd besloten om de volgende algemeene vergadering te Haar lem te doen plaats vinden, zulks naar aanlei ding van het feit, dat de volkszangactie te Haarlem een opwekking behoeft. Tevens werd op de laatstgehouden vergade ring van het hoofdbestuur te Utrecht, een voorstel gestemd om alhier binnenkort een extra volkszangavond te organiseeren. Reeds is vastgesteld, dat deze avond zal ge houden worden op Woensdag 4 Januari in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Mevr. M. C. Grimberg-Huyser, uit Rotterdam, zal dezen zangavond leiden en een bijzondere attractie zal wezen, dat een veertigtal volks zangeressen en -zangers uit Assen, in Natio naal Drentsch costuum voor deze gelegenheid zullen overkomen. De oude Haar'emsche Volkszangers zullen zich voorzeker dezen avond niet onbetuigd laten. Dit tweede orgelconcert stond in het teeken van den naderenden Kerstdag. De stads-orga- nist George Robert had gezorgd voor een vrij uitgebreid en afwisselend programma. Want behalve de hierboven reeds genoemde soliste, mejuffrouw Theodora Versteegh, trad het koor der Christelijke Oratoriumvereeniging op, in samenwerking met de alt-soliste en zelfstandig. Het orgelnummer waarmee de heer Robert opende, c Preludium en fuga op een Israëlie- tisch gebed van Elsa Barraine, viel ons eerlijk gesproken niet mee, noch wat het karakter, noch wat de bewerking vooral van de fuga- zelve betreft. In het tiental Variaties ->p een Kerstleis van Marcel Dupré, dat voor de pauze nog als zelfstandig orgelnummer gegeven werd, ging veel van het effect o.a. tengevolge van het minder sterk resoneerend tongwerk, gevolg der zaal-akoustiek, verloren. Dat was jam mer van deze overigens prachtig gevonden va riaties, vol afwisseling en kleur, welke wed ijveren kunnen met Variaties als die van Swee- linck, na de pauze gespeeld, en geschreven op het motief van „Mein junges Leben hat ein End." We vonden de liederenkeuze van mej. Theo dora Versteegh, de soliste die dezen avond met haar zang opluisterde, niet onverdeeld geluk kig. De Cantiques Bretons, ten deele met re frein- en coupletzang van koor, in de bewer king van Paul Ladmirault, geleken en wat den modus, èn wat de bewerking betreft, wel wat al te sterk op elkaar, om te kunnen boeien. De vertolking door de soliste was nochtans zeer verzorgd en intelligent. Theodora Versteegh be schikt over een warm getimbreerd altgeluid en een uitstekende voordracht. Het koor was, zin gend zonder onmiddellijk zichtbare directie niet altijd even gelukkig in den refrein- noch in den coupletzang. Mannenstemmen hoorden we zoo goed als niet. Na de pauze droeg mej. Theodora Versteegh nog een tweetal liederen van v. d. Sigtenhorst— Meyer voor op heerlijke teksten van Jan Luyten, wat echter niet verhinderde dat we de muzikale verklanking niet adequaat konden vinden. Herderszang in Paper's bewerking en de Kerstleis (van Van Brederode??) in de be werking van Rosy Wertheim stonden voor ons, zoowel in hun eigen hoedanigheid als in de reproductie door de soliste, bovenaan. Het koor sloot de uitvoering met „Gebet" en het bekende „Hodie Christus natus est" van J P. Sweelinck van het laatste was de ver taling slechts wat vrü geadapteerd voor de ge legenheid op wat gelukkiger wijze dan waar op het voor de pauze zich had geweerd. We be hoeven niet te zeggen dat zoowel de soliste als de heer Robert met zijn koor telkens veel succes hadden. Het derde Orgelconcert op Vrijdag 13 Januari zal worden opgeluisterd met zang van Louis van Tulder. J. S. Heden is onze stadgenoot, ds. K. H. Mis- kotte, aan de Rijks-Universiteit te Groningen tot doctor in de Godgeleerdheid gepromoveerd, na verdediging van een proefschrift over „Het wezen der Joodsche Religie." van Berlijn" die belde toch reeds lang niet tot de slechtste sensatie-films behoorden die op de markt kwamen. Ook thans is het weer een strijd tusschen boeven en de Kriminal-Polizei, doch de climax die hij in deze film gelegd heeft, is werkelijk bewonderenswaardig. Sen satie? Goed! Maar dan toch een sensatie die er wezen mag. Een sensatie van het gezonde kaliber, waaronder men zeker niet onverschil lig blijft. Een sensatie die boeit en den toe schouwer meesleept naar die duistere „krimi- nal-Welt" die zooveel geslepenheid en rafinesse in zich verbergt. Nooit maakt hij het zijn publiek te moeilijk hem te volgen, want altijd laat hij de aler- zwaarste misdaad chaperonneeren, althans volgen door een kleine geestige afleiding, een komiek geval of een slordige opmerking. En steeds behooren deze „zijdesprongen" volledig in de film thuis en nooit hangen zij er als on verantwoorde appendices bij. Daarom dat zijn films zoo'n suggestieve kracht bezitten en men ze met genoegen volgt, onverschillig blijvend onder een mogelijk ver wijt, dat men met „sensatie-mannetjes-benul" behept is. In het eerste gedeelte weet men eigenlijk niet goed, waar het naar toe gaat. Het doet een beetje verward aan, doch zoodra komt men niet achter de ware gedaante van de ver schillende personen, of in eens is de volle aan dacht op het verloop van de geschiedenis ge concentreerd en dat blijft „to the bitter end." De personen in deze film zijn stuk voor stuk goed getroffen, vooral de beide commissa rissen en de man die zich Ptersen noemt, wel ke rol door Karl Diehl gespeeld werd. Juist de gemoedelijkheid van deze Kriirlnal-beambten geven aan het heele geval zoo'n „werkelijk '^eidsidee," omdat het logisch en begrijpelijk is. dat deze mannen, die practisch in zoo'n groote stad dagelijks van die „klussies" bij de hand hebben heusch niet van die indrukwekkende praal-gezichten zu'len trekken, als zij weer een gevalletje opknappen. Ook de bandieten-serie is keurig verzorgd en ook onze landgenoote Ery Bos, valt niet uit den toon, al krijgt ze er betrekkelijk weinig gelegenheid voor om het wel te doen. Zelfs Kurt Vespermann, die niet direct tot de beste film-exemplaren behoort, maakt thans in zijn verzekeringsrolletje weer veel goed van hetgeen hij verbruid had. Voegt men bij dit alles een zeer behoorlijke fotografie, dan heeft men ongeveer een in druk van de kwaliteiten die „Het Schot in den Morgen" bezit. In het voorprogramma is een buitengewoon aardig gevonden drie-acter, waarvan men met volle teugen zal genieten, terwijl de journaals van Fox, Polygoon en Pa ramount zeer veel „interessantigheden" ten toon spreiden, waarbij de laatste reis van het s.s. „P. C. Hooft" niet vergeten is. Op het tooneel het bekende Weensche zang ensemble, een nummer dat iedere gehuwde man met echtgenoote moet zien en vanzelf sprekend ook hooren. Misschien dat het een ommekeer in het leven van lang wachtende echtgenooten brengt. Misschien1 Inmiddels gelukkig hij, die om het joyeuze entrée van dit viertal nog lachen kan. Tenslotte: alleen vanwege de sensatie zouden we voorbehoud voor volwassenen willen maken. Doch die kunnen en zullen dan ook hun hart wel ophalen. DE PINDAMANNEN ZEGGEN: TSJI Sjintjangio kangdanderos. In Haarlem zegt men simpeltj es Neem anthraciet van HOENDERDOS. Ouderkerk, 13.450; G. W. Polderman, Spaam- dam 13.199; G. de Graaf, Halfweg 13.100; G. J. van Ormessen, Den Haag 12.880; N.V. Matser en Hamstra, de Rijp 12.748; P. A. van Wijnen, Dordrecht 12.620. N. N. Familie K. R. C. v. d. V. N. N. De Commissie voor de Stille Armen betuigt haren welgemeenden dank voor deze milde bij dragen en beveelt zich wederom ten zeerste aan voor verdere medewerking. Rondom ons is veel zorg, kommer en gebrek. Nu nadert Kerstmis en wij hopen dat wij vrede, troost en vreugde kunnen brengen. Mogen onze edelmoedige trouwe helpers ons als altijd weer ter zijde staan en onze stille armen wèl gedenken. Bijdragen worden gaarne in ontvangst geno men aan het bureau dezer courant en bij den penningmeester den heer P. J. Busé, Gasthuis singel 64. Postgiro 13543. Gisteren gaven wij reeds een uitvoerige be schrijving van de film „Douaumont", een ware gebeurtenis, op het slagveld opgenomen toen in 1916 om den sleutel van Verdun gestreden werd. Deze film valt tegelijk met een Kerstprotest \an Nederlandsche Vrouwen en Moeders tegen, den oorlog. Ze is waard gezien te worden en wij raden ieder aan deze week het Luxor-Thea- ter te bezoeken. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat een groot deel van de rol prent authentiek is, op last van den Duitschen Generalen Staf destijds opgenomen. Men ziet de echtheid aan de gele kleur der beelden en de vlugheid waarmede de figuren zich bewegen. Voor de pauze gaat een dolle klucht van Stan Laurel en Oliver Hardy, een vlotte film om alle zorgen te vergeten. Daartoe werkte ook niet weinig mee de teekenfilm „Kannibalen". Een intellect-film voert de bezoekers ditmaal naar Parijs. Het Orion Hollandsche Journaal brengt een oestervangst met dr. v. d. Sleen, de scho- lieren-petten-i age, de laatste vaart der „P. C. Hooft" en Han Beuker met Wouter Denys achter twee vleugels, in een Maurice Cheva lier-potpourri. Verzuimt niet „Douamont" te gaan kijken; ge zult met afgrijzen jegens den oorlog ver vuld worden en de vurige bede uitspreken, dat Gód ons voor oorlog moge behoeden! Maandagmorgen om 10 uur zal voor de Haar- lemsche rechtbank een belangrijke zaak be handeld worden. Terecht zal staan de 38-jarige Roemeen Jorgu Steriau, geboren te Galatz en interna tionaal oplichter, een man die in een tiental landen om hoogst ernstige feiten veroor deeld is. Ook in ons land heeft hij getracht zijn slag te slaan, en dit is hem gelukt bij drie Haar- lemsche banken, die hij door middel van val- sche traveller-cheques tot een bedrag van 5000 oplichtte. Een elftal getuigen is gedagvaard. De politie deskundige Chr. J. van Ledden Hulsebosch en dr. J. Schrijver zullen als deskundigen gehoord worden. Twee tolken zullen aanwezig zijn. me vrouw J. A. v. SluisBarbiers en H. R. Wilde- muth. Verdediger is mr. L. G. van Laur. Van den Ned. auteur Henk Bakker is diens jongste tooneelstuk „de Ridder van den Kousen band," klucht in 3 bedrijven, ter opvoering aan genomen door „de Vereenigde Schouwspelers," onder directie van Pièrre Mols. De opvoeringen zullen reeds binnenkort plaats vinden. Voor dezen jongen Ued. tooneel- schrijver een mooi succes! Toen we Alfred Zeisier, een zeer correct en gedistingeerd gentleman eens tijdens het op nemen van een zijner films, spraken, vertelde hij, dat hij het liefst artistiek verantwoorde films zou willen vervaardigen, indien hij deze ook lucratief kon maken. Nu was hij echter in zekeren zin gedwongen het groote publiek dat gene te geven, wat het verlangde en dat was goede sensatie. Hierin is hij zich dan ook gaan specialiseeren en iederen keer weer aan zijn de resultaten die hij bereikt heeft beter. Zijn laatste product „Het schot in den mor gen," overtreft nog zijn vorige producties als: „D-trein 13 heeft vertraging" en „De tijger Smeulers, Soesterberg 13.470; A. van Dnel, Gistermorgen werd door eerstaanw. inge nieur der genie te Haarlem, in de voormalige infanteriekazerne aan den Koudenhom alhier aanbesteed: het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden. Raming 13.900; idem van idem ten Oosten van Haarlem en in den Haarlemmermeerpolder; raming 13800; idem van idem te Haarlem; raming 14.490. Ingeschreven werd als volgt voor het 1ste werk: H. Hartog, Heemstede 13.750; B. A. Sanders, IJmuiden-Oost 13.750; A. J. Toe bes, Haarlem 13.750; Joh. de Waard, IJmui den', 13.640; H. Bax en H. Steenkist, Haar lem 13.584; C. de Vries, Purmerend 13.580; A J. de Beus, Uithoorn 13.575; fa. P. Heeren en Zn., IJmuiden 13.560; Z. H. Reens, Sant poort, 13.550; G. den Adel, Velsen, 13.480; P. H. van Essen, Halfweg 13.480; J. H. Strij land,- Uithoorn 13.276; G. W. Polderman, Spaarndam 12.899; G. de Graaf, Halfweg 12.800; N.V. v.h. Matses en Hamstra, de Rijp 12.640. Voor het tweede werk werd ingeschreven: C. J. W. Cornelissen, Halfweg 13.600; W. Bark laan, IJmuiden 13.400; A. J. Toebes, IJmui den 13.400; Z. H. Reengs, Santpoort 13.350; A. J. de Beus, Uithoorn 13.199; Gebr. van Keulen, Halfweg 13.100; J. H. Strijland, Uit hoorn 12.919; N.V. Aann. Mij. „Mabuat" Wil lemstad 12.789; Sebens, Aalsmeer 12.460; P. H. van Essen, Halfweg 12.362; G. de Graaf, Halfweg 11.860; G. W. Polderman, Spaarndam 11.855. Voor het derde werk werd ingeschreven: J. de Clercq, Haarlem 14.990; Gebr. van Keulen, Halfweg 14.600;P. H. van Essen, Halfweg 14.500; R. Bijker, Haarlem 14.194; Joh. de Waard, IJmuiden 14.100; A. J. de Beus, Uit hoorn 14.115; W. Barklaan, IJmuiden ƒ13.990; A. J. Toebes te IJmuiden 13.910; N. Cobelens en Zn., Haarlem, 13.850; N.V. Aann. Mij. „Masubas", Willemstad 13.677; J. H. Strijland, Uithoorn 13.650; H. Bax en H. Steenkist, Haarlem 13.584; N.V. Aann, Mij. De begrootingen 1933 van Haarlem en de naaste buren zijn thans goedgekeurd en het is wel interessant een vergelijking tusschen de belas- ting-opcenten te treffen. Haarlem heft 80 opcenten in de gemeente fonds-belasting 2e klasse, 100 opcenten op de personeele belasting, 50 op de vermogens-belas ting. Heemstede 25 op de gemeentefonds belasting, 75 op de personeele, geen vermogens belasting. Bloemendaal heft geen opcenten op de gemeentefonds-belasting, 100 op de personeele (3e klasse), geen op de vermogensbelasting. De St. Willebrordusschool in de parochie van St. Liduina Haarlem-Noord zal Dinsdag a.s. in gebruik genomen worden. Om kwart over 8 zal een H. Mis worden opgedragen om Gods zegen af te bidden over het onderwijs. Om half tien zal de school aanvangen. Hoofd der school is de heer Van Schaick. Hedenmorgen werd in de kapel van het ge sticht „St. Joannes de Deo" de H. Priesterwij ding toegediend aan de eerw. heeren J. Schou ten en Langemeijer. De ceremoniën werden verricht door Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, geassisteerd o.a. door den ZeerEerw. heer pastoor L. J. Boogman en de beide secre tarissen van het Bisdom. Het koor der Eerw. broeders, voerde onder leiding van den heer Jac. de Jong de liturgische gezangen uit. De WelEerw. heeren J. Schouten zal zijn eerste plechtige H. Mis opdragen Zondag a.s. in de parochiekerk te Overveen, de WelEerw. heer Langemeijer te Heemstede in de parochie kerk aan het Valkenburgerplein. De vereeniging ,JDe Vereenigde Staten van Europa" houdt Dinsdagavond 20 December, half 9, een vergadering in het gebouw „Rosehaghe", Hoomanstraat 12, waar het hoofdbestuurslid de heer J. A. van Sijn uit Rotterdam een lezing zal houden over „Opbouw of verwoesting." De Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling Haarlem en omstre ken, zal Donderdag 22 December, 8.15 uur, een vergadering houden in hotel Lion D'Or, Kruis weg. De agenda vermeldli Lezing met licht beelden door den heer C. Sipkes over: „Een tuinbouwstudiereis door Sovjet-Rusland" en een onderlinge tentoonstelling. De wethouder van Openbare Werken, mr. J. Gerritsz, zal de volgende week in plaats van Maandag, zijn spreekuur Dinsdag van 12—1 uur houden. o Burgemeester en wethouders brengen ter al gemeene kennis, dat aan den Raad der ge meente wordt voorgesteld om aan den open baren dienst te onttrekken: een gedeelte trot toir aan de Voorhelmstraat. Een vrachtauto, bestuurd door den Amster- damschen vischhandelaar G., kwam van het Prinsen Bolwerk en reed naar het Kennemer- pïein. Een luxe-auto, bestuurd door Z. uit Lisse, die onder de viaduct van den Jansweg uitreed, moest uitwijken voor een tram, die tegelijkertijd van het Kennemerplein naar den Jansweg reed. De bestuurder van den luxe-auto gaf den bestuurder van den vrachtwagen geen voorrang, doch probeerde tusschen vrachtwagen en tram wagen door te rijden. De chauffeur van den vrachtwagen haalde hierop naar rechts uit, waardoor hij tegen een boom op het trottoir aanreed, waardoor het rechtervoorwiel en het spatbord geheel vernield werden. Per kraanwa gen moest het voertuig versleept worden, ter wijl de luxe-auto slechts licht aan de linker zijde beschadigd was. Tegen den bestuurder van dit voertuig is proces-verbaal opgemaakt. Het „Noorderlicht" vermeldt, dat tijdens de Nachtmis in de St. Bavokerk te Haarlem-Noord onder het zingen van de Kerstliederen de Vin- centianen mét de collecteschaal zullen rond gaan om de slachtoffers; van de „Nieuwe Ar moe" de werkloosheid aan brood en klee- ren te helpen. Haarlem-Noord ten Noorden (d.i. de paro chie van St. Bavo II) ligt in de donkere scha duw van de „Nieuwe Armoede", zoo luidt de mededeeling. In onze buurten, verscholen ach ter den schoonen Rijksstraatweg, moet ge de Haarlemsche werkloozen zoeken. Heel Haarlem zal in deze dagen oogen en harben naar het Noorden richten. Hierheen vooral wijst de lichtende Kerstengel, die zweeft boven de stad. Hier vindt ge het Christuskind vermenigvuldigd in de vele kinderen, die ont beren moeten. Hier vindt ge de Armoe van Hem, die het stroo van zijn kribbe niet in eigendom bezat, verzinnebeeld in de vele ge zinnen, die alleen leven van de krijg. Mochten de armen de bovennatuurlijke be- teekenis van hun armoe beseffen en moch ten al de anderen de verheven waarde der naastenliefde begrijpen, dan zullen alle harten genieten van den Vrede op aarde. bruto, gebouwd ln 1914, is verkocht aan de Ben Line Steamers te Leith. Het schip ligt sinds 24 Augustus j.l. te Amsterdam. M.s. „Sibajak". Het m s. „Sibajak" van den Rotterdamschen Lloyd, op reis van Rotterdam naar Batavia, is 15 dezej: bij Port' Soudan aan den grond gevaren. De stuurboord schroei werd beschadigd en het schip heelt lichte lekkage. Na duikeronderzoek. zal de „Sibajak" vermoedelijk hedennamiddag 5 uur de reis voortzetten, met verminderde vaart snelheid. DIVERSE SCHEPEN. ORINOCO, W.-Indië n. Amst., pass 14 Dec. Flores. WAALHAVEN, naar Tabou, was 14 Dec. 8 u. n.m 140 mijlen Z. van Lands End. ROTTERDAM, tank, pass. 13 Dec Ouessant. FLYING IRISHMAN, m.s., 9 Dec. van Piraeus te Gandia. PUSZTA, naar Amst., pass 14 Dec. Gibraltar. JONGE ANTHONY, naar Toulon, pass. 14 Dec. Gibraltar. MAL VINA, 14 Dec. van Curasao te San Fran- IMPORT, 15 Dec van R'dam te Londen. APOLLINARIS III, m.s., 15 Dec. van Plymouth te Fulham. ORANJEPOLDER 15 Dec. van R'dam te Londen NIEUWENDAM, m.s., 15 Dec. van Caen te Sil- vertown. By de politie is aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat stond in de Gen. Cronjé- straat en eveneens van een rijwiel, dat voor het gebouw St. Bavo in de Smedestraat geplaatst was. Door dq Haagsche recherche is de 31-jarige koopman M. aangehouden, wiens opsporing door den Commissaris van politie alhier was verzocht. De man wordt verdacht van verduis tering. Hij is aan de Haarlemsche politie over geleverd. Niet het Kennemer, doch het R.K, Lyceum zal schoolpetten gaan invoeren. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd Handelsinformaties) Failliet verklaard: 15 Dec J. Crouse, handelende onder den naam A.M.T.A.; koopman, Amsterdam, Adelaarsweg 124. 14 Dec L- M. H. Gijswijt, kapper, Schiedam, Burgemeester Khappertlaan 230. A. A. Erkens, ovenbouwer, Rotterdam, Meer- mansstraat 11. J. C. A. F. A. Hoogenboom van Tetterode, koffiehusihouder, Rotterdam, Korte Hoogstraat 24. J. Dekker, sgairenwinkelier, Rotterdam, Spangenschekade 9b. J. Blom, winkelier tn manufacturen, Ca- pelle a/d IJssel, Nijverheidstraat 11. C. van der Jagt, koopman in groenten en fruit, Rotterdam, Pleinweg 151a. J. Groenendijk, timmerman, Rotterdam, Beijerlandschelaan 113. L de Kloe Mzn., metselaar, Alblasserdam 15 Dec. B. J. Ryerkamp, matrassenfabrikant en koopman in meubelen,Zutphen. Karl Hubner, Ubach over Worms, Pr Hen driklaan 4. M. Ridderbex, koopman, Heerlen, Schande- lerstraat 30. M. Meulders (fa. J. Meulders), koopman en winkelier, Brunssum, Vossenstraat 1 P. A. Boomsma, koopman in aardappelen, Berlicum J. Foppema, boerenarbeider, Irnsum. J. Couperus, sigarenhandelaar, IJlst E. Kuiken, smid en koopman. Drachten. - H. Kamphuis, huisschilder, Heerenveen. Slippens, koperslager, Snëek. B. Boer, veehouder, Vinkegahoeve o/d. Noordwolde. M. Rovers-Fennings, koopman ln bouw materialen. 16 Dec. J. Trader, koopman, Amsterdam, eerste Oosterparkstraat 107 B. Groenteman, koopman in ongeregelde goederen, Amsterdam, Sint Anthoniebreestr. 321. J. H. Saager, Amsterdam, Reguliersgracht 92. J. A Schuurman, Amsterdam, Stadionkade 158 III. 15 Dec. W. J. Janssen, koopman, Nijmegen, Priemstraat 6. G van Eist, timmerman en aannemer, Veenendaal Opgeheven wegens gebrek aan actief, de faillis sementen: 7 Dec. J. M. Retel, koopman in fruit, Dordrecht, Tolbrug 11; S. J. Wisman, expediteur, Dordrecht, Vlak 6; 8 Dec. C. Goet, landbouwer, Stroet gem. St. Maarten; M. A. v. d. Berg, bloem- bollenkweeker, Breezand gem Anna Paulowna; 15 Dec. A. J. Kops, Amsterdam; C. v. d. Steen, manufacturler, Rhenen; 16 Dec. A. P. Veerkamp, Amstelveen; J. H. de Leeuw, Amsterdam. Geboren 15 December: M. J. v. AalstSon- dorp, d.; C. M. Rlenstra—v. Rijn, d.; C. J. v. Zeeland—Hagenaar, z.; A. KessensPeper kamp, z. Overleden 14 Dec.: H. E. Roelsev. d. Jagt, 87 j., Zonnelaan; J. v. d. Loon, 47 j., Marnix- straat. MIJ. NEDERLAND. POELAU LAUT, thuisreis, 16 Dec. van Port SaicL MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 16 Dec. van Southampton. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, thuisreis, 16 Dec. van Singapore. HOLLAND-AFRIKA LIJN. MAASKERK, thuisreis, 17 Dec. te Havre verw. RIETFONTEIN, uitreis, 15 Dec. van Adên naar Mombassa. SPRINGFONTEIN, -thuisreis, 16 Dec. te Ant werpen. NIEUWKERK, uitreis, 16 Dec. te Antwerpen. MELISKERK, thuisreis, 15 Dec. te Mombassa. SILVER-JAVA-PACIIFC LIJN. KOTA INTEN, New Orleans n. Calcutta, pass. 15 Dec. Fernando Noronha; wordt 26 Dec. v.m. te Kaapstad verw. KON. PAKETV. MIJ. TASMAN, 15 Dec. van Port Louis (Mauritius) n. Rodriguez. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. TJILEBOET, 14 Dec. van Batavia n. TJilatjap. TJIKEMBANG, arr. 15 Dec. te Manilla. TJINEGARA, 15 Dec. van Shanghae te Manilla. HOLLAND-O. AZIE LIJN. SEROOSKERK, 14 Deo. van Hongkong n. Ma nilla ARENDSKERK, uitreis, 16 Dec. van Suez. holland-amerika lijn. BINNENDIJK, naar R'dam, was 14 Dec. 11 u. 30 n.m. 970 mijlen W.Z.W. van Lands End. KON HOLL. LLOYD. FLANDRIA, 16 Dec. van Amst. n. B.-Alres. JAVA-NEW YORK LIJN. SALEIER, Java n. New-York, 15 Dec. van Oran. Schepenverkoop. Het s.s. „TJimentang" vroeger behoorende aan de vloot van de Java-Chlna-Japan Lijn, dat voor sloop verkocht werd naar Japan, blijkt opnieuw van de hand te ziln gedaan. Thans is het schip eigendom van de Eastern Fishing Trust en ver doopt in „Postyshev". Het Engelsche s.s. „Berwick Law" van de Law Shipping Company te Glasgow, groot 5291 ton Buiten vervolging gesteld Naar wij vernemen is het raadslid J. E., tegen wien proces-verbaal werd opgemaakt wegens het onrechtmatig trekken van steun (hij zou door hem ontvangen presentiegeld voor het bijwonen der raadsvergaderingen niet Reb ben verantwoord bij Maatschappelijk Hulpbe toon), door de Haarlemsche Justitie buiten ver volging gesteld. Burgerlijke Stand van 13 Dec. Geboren: F. v. Schagenv. Ophem, d; C. J. v. Bakelv. d. Flier, z.; L. C. Oostenrijk—v. d. Berg, z.; A. C. Tol—Klinkert, d.; P. E. Kors—Schmitz, z. Overleden: G. J. Leydekkers 89 jaar, wed. S. W. M. A. Dekker. r.K. Centrale. De oprichtingsvergadering van een R.K. Centrale van besturen is voorloo pig vastgesteld op Woensdag 21 December, waar schijnlijk in het clublokaal ,,'tHuis te,Velsen". Voordien ontvangen alle vereenigingen echter een convocatie en beschrijvingsbrief. ZONDAG half 8 Vroegmis; 10 uur Hoogmis met volkszang; 7 uur Lof. DINSDAG 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. ZATERDAG van 49 uur gelegenheid om te biechten. Geboden Vasten- en Onthoudingsdag Parochiale retraites. Zondag 18 December, in het Patronaatsge bouw om 8 uur H. Mis met algemeene H. Com munie en 's middags om 3 uur plechtig Slui tingslof voor alle mannen en jonge vrouwen, die deze week de retraite hebben meegemaakt. DINSDAG 20 December 's avonds om 8 uur in het Patronaatsgebouw opening van de retraite voor alle vrouwen en meisjes boven de 16 jaar. die de retraite nog niet hebben medegemaakt. In hèt begin van de week zal ieder van hen een deelnemingskaart worden thuisbezorgd. ZONDAG, de H. H. Missen te half 7, 8 uur en te kwart over 10 de Hoogmis. Te 12 uur Catechismus voor de plechtige H. Communie. Des avonds te half 7 Lof ter eere van den jj jozef MAANDAG-avond half 8 Maria-Congregatie voor de schoolvrije meisjes tot 17 jaar. WOENSDAG 7 uur H. Familie, afd. vrouwen; 8 uur Maria-Congregatie voor de jongelingen tot 17 jaar. DONDERDAG, 's avonds half 8 H. Familie afd. mannen. ZATERDAG, biechthooren van 4 uur tot half 8 en van 8 tot 9 uur, ook bij een weleerw. pater. Naar aanleiding van de circulaire van den Minister betreffende de Kerstgave aan onder steunde arbeiders, hebben B, en W. het vol gende opgemerkt: Wanneer overeenkomstig deze circulaire tot verstrekking eener Kerstgave wordt overge gaan, zijn de kosten te ramen op 1 6900, waar van ongeveer f 3000 ten laste van de regeering komt en een bedrag van f 3900 ten laste van de gemeente blijft. De meerderheid van het collage van B. en W. acht het thans niet meer mogelijk een kerstgave te verstrekken en ne men te dien opzichte dan ook een afwijzend standpunt in De voorstanders meenen. dat de nood in de gezinnen der steuntrekkenden van dien aard is, dat wanneer de mogelijkheid bestaat om met rijks hulp een extra-steun te verstrekken, met Kerstmis, het onverantwoordelijk zou zijn deze gelegenheid niet aan te grijpen. Zij zijn van oordeel, dat wanneer de normale steun misschien juist voldoende zou zijn om de da- gelijksche gezinsuitgaven te dekken, voor elke extra aanvulling van kleeren, brandstoffen enz. de middelen ontbreken. De tegenstanders zijn van meening, dat dit bedrag alleen komt in meerdering der gewone steun-uitgaven, dat elke uitgave voor crisis doeleinden in de komende jaren alleen door deze gemeente zal moeten worden afgelost en dat elk motief tot extra'vermeerdering van dezen steun moet worden afgewezen. Zij vreezen, dat de geheele steunregeling op losse schroeven zou komen te staan en dat het dan zeer de vraag zal zijn of dan de gewone steunrege ling kan worden uitgevoerd. Dit oogenblik wenschen de tegenstanders zoo ver mogelijk te verschuiven, in de hoop, dat de verbetering van den economischen toestand op dit critieke moment misschien nog bijtijds redding zal kunnen brengen. In de Donderdag gehouden raadszitting werd met 23—2 stemmen besloten de extra- uitkeering wel te verstrekken. Tegen stemden wethouder Dunnebier en de heer van Hey. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit, 6 uur. Gewone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg N.V. Het Schouwtooneel: „Samen uit8 uur. Schouwburg Jansweg Friesche vereeniging „Gijsbert Japix" Revue: „Takomst neat", 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes Iederen dag van 1012, 24, 89 uur. Zater dags 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Sociëteit „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 4 uur. Gemeentelijke Concertzaal Avondconcert door de H.O.V., kwart over 8 uur. Stadsschouwburg Ned. Kindertooneel „De Ring van den Hertog", kwart over 2 uur. N.V. Het Schouwtooneel „Elias weet het beter," 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 11.30, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Sociëteit „St. Bavo" R.K. Oommissie voor Beroepskeuze, 8 uur R.K. Bevolkings bureau, 8 uur Gemengd Koor „Onder Ons," 8 uur Rijksambtenaren „St. Mattheus," 8 uur Bestuur R.K. Grafische Bond, 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en- variété 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes Iederen dag van 1012, 24, 89 uur. Zater dags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. De Zondag- en Nachtdienst der Apotheken wordt deze week tot en met Vrijdag waargeno men door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596 en door de firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, telefoon 10043. De Bibliotheken zijn geopend: BIBL. GEN. DE LA REIJSTRAAT 17: DINSDAGAVONDS 8)4—9)4 UUÏ VRIJDAGAVONDS 8^—9H UUT DINSDAGMIDDAGS 4—5 UUT BIBL. HAGESTRAAT 49: WOENSDAGMIDDAGS 2)4—4 UUT (Voor schoolkinderen) WOENSDAGAVONDS v. 7)4 8)4 uur VRIJDAGAVONDS van 7)4—0)4 uur BIBL. N. GROENMARKT 22: ..s<, WOENSDAGMIDDAGS 2)4—4 UUf (Voor schoolkinderen) WOENSDAGAVONDS 7)4—9 uur BIBL. KLARENBEEKSTRAAT 60: WOENSDAGMIDDAGS 1)4—2)4 U"r WOENSDAGAVONDS 7)4—9 nur Plaatselijk Crisis-Comité De 15e trekking van de reeks verlotingen ten bate van w» Plaaatselijk Crisis-Comité, welke trekking plaats vond in café Bloemoord te Velsen-Nooru had den volgenden uitslag: 100 waardebonnen: N. v. d. Boogaard, C& rard Doustraat 31 IJmuiden-Oost; 30 w. M. Gouda, Houtmanstraat 32 IJmuiden; w b P de Feber, Kalverstraat 182 IJmuiden- Oost; 10 w. b.: G. C. Bleeker, Gerard DoU" straat 32 IJmuiden-Oost; 10 w. D.: F. v. Enden, Bloemd.straatweg 125 Santpoort; w.b.: Jac. Gomes, Kennemerlaan 44. IJmuiden. 5 b b M. Eterman, Fazantenlaan 24 IJmm- den-Oost; 5 w.b.: A. Webbe. HadleydwarS' straat 4 IJmuiden; 5 w.b.: W. Clements, Di Hartoghstraat 20 IJmuiden; 5 w.b.; P. Bad makers Kanaalstraat 72 IJmuiden: 5 w. b.: Smit, Willem Beukelszstraat 34, IJmuiden. De 16e en laatste trekking werd gehoude bij W. Koster, Kennems rhof te IJmuiden 10 Dec. 1.1. en de uitslag was als volgt: 100 waardebonnen: J. Veenstra, Oorvers laan 60 Velsen-Noord; 30 w.b.: Wed. J- Leeuwen, van Speijkstraat 44, IJmuiden-Oos 20 w. b.: J. Bakkenhoven, Rooswijk; 10 w. p. Sieuwertsen, Kalverstraat 118. IJmuiden Oost; 10 w. b.: F. de Beurs, Trompstraat 4'. IJmuiden-Oost; 5 w.. b. A. Kuiper, Wimf£ minakade 63 IJmuiden; 5 w. b.: B. Corneu sen, Casembrootstraat 23 IJmuiden-Oost; w b Wed. B. v. d. Kolk, Velserduinweg 0 IJmuiden-Oost; 5 w. b.: J. C. Seiisener. W' lemsbeekweg 27 IJmuiden-Oost; 5 w. b.: D. Heijst, Middendorpstraat 1 Velsen-dorp; 5 b.: J. Zijlstra, Alberdingk Thijmlaan 1 Umuiden. Vraag: Hoe moet ik een arondskelk goed' houden? t,.m Antw.: Aronskelken vragen vanaf Mei— volkomen rust. Daarna schudden we den fed uit den pot en ontdoen hem van allen gr°° en oude wortels. Planten haar in nieuwe zwaren, voedzamen grond en zetten hem 1 begin Sept. in den tuin in de volle zon; geV hem veel water en mest; half Sept. binn plaatsen. Hoogstwaarschijnlijk heeft u de plant voldoende rust gegeven en is zijn kracht ten einde. ter 'kRaad u haar thans weinig of geen te geven en begin Maart te verpotten en van Mei tot Sept. buiten te plaatsen. Vr. 1: Hoe kan men een horloge als comP*^ gebruiken? Antw.: Ons niet bekend. r(j Vr. 2: In welk jaar en op welken datum w de Encycliek „Rerum Novarum" uitgegeven? Antw.: 15 Mei 1891. *1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2