gemeenteraad van velsen N.V. Gerard A. van der Steur aan Winterhanden en Wintervoeten EU.®QSTËSira.SEM Critiek op de Varkenscentrale De Nazi's contra Schleicher OP KOSTEN JAGEN VAN VARKENSFOKKERS? iïfatte voeten worden wintervoeten Stern-Kravatter als Kerstgeschenkje ELKEN W9NTER LEED HIJ Een paar vragen ZATERDAG 17 DECEMBER Behandeling van de gemeentebegrooting Inkrim ping van het aantal wethouders De salaris-korting aanvaard Opheft ing van het vakonderwijs in de gymnastiek De v acantie-toeslag behouden. Middagvergader ing J^itte Een motie De motie A vondvergad ering De salariskorting Dank zij den KLOOSTERBALSEM komt hij daar voor goed van af. Geen goud zoo goed" Schorsing der vergadering Het gymnastiekonderwijs V acantie-toeslag SIROOP FAMEL Bedrijven BLOEMENDAAL BENNEBROEK HAARLEMMERMEER HALFWEG NOORDWIJK ZANDVOORT IJMUIDEN—OOST Kube valt den rijkskanselier in den Pruisischen Landdag persoonlijk aan Is dat alles?" vraagt Hitier Griezelige opgravingen Gevecht in Bengalen Tegen bergstam met zwaarden en pijlen Treinongeluk in Zuid- Frankrijk Zes dooden, IS gewonden. Hoog water de oorzaak ka de pauze werd allereerst een schrijven van heer Tusenius voorgelezen, waarin deze het"" da^' wanneer de raad besluit om aantal wethouders in te krimpen, hij met Van 1 Maart ontslag zal nemen als wet- uer. w 6 heer HOMBURG (ar.) pleitte voor werk- t '"hatag in de gemeente. Het loon bij de fsverschaffing dient iets hooger te zijn dan hip 8enoterl steun. Spr. drong op overleg Wover aan. Wat de bezuinigingen aan- hn spreker leSde zich neer bij de opheffing v a het gymnastiek-onderwijs. Hij herinnerde er volgens aan, dat de raadsleden een voorbeeld --■n gegeven door het presentiegeld met 30 te verlagen. Spr. had gehoopt dat ook de j.'houders een offer zouden hebben gebracht, dit niet deden had hem teleurgesteld en h't licht bezien leek het gebeurde van dezen '8en ten opzichte van de Kerstuitkeering wel schril. tJ'0lgens spr. heeft de heer Tusenius niet het j/ht den bekenden brief te schrijven. Hij is ge- ^ZeQ door de rechtsche groepen en deze heb- d 11 hem steeds gesteund. Het had dan ook op sta" Weg gelegen zich met deze groepen te ver- jaah. Het feit, dat van de Katholieken alleen i heer Maas voor de motie stemde had den ®r Tusenius tot nadenken moeten stemmen, v, achtte het tenslotte niet goed om een ,!^hslid voor uitzending naar de werkverschaf- lg aan te wijzen. 5*® heer DE WAAL (groep-Schilling) wees er hat maatschappelijke instellingen, als het Kruis", in deze tijden meer dan anders werk worden belast.Daarom verzocht spr. subsidie niet in te korten. 0Ue heer VAN WOENSEL (Comm.) zeide, dat deze begrooting alles valt aan te merken, .staat ontzettend veel onzin in. Er is geld ge- 7^ maar niet voor de arbeiders. wethouderskwestie besprekende, vond spr. dj; Wonderlijk dat er nu maar drie wethou- zijn. De goede verzorging der werkloozen Pi i. °ht alleen al 20 functionarissen. Spr. verge- dan den raad met de Sovjets in Rusland kek .be VOORZITTER: Houdt u bij de begroo- heer v. WOENSEL: Jawel, algemeene poli- v noemt het tenslotte een schande dat hij r Uitzending naar de werkverschaffing is ..bewezen. Dit had de raad niet mogen tole den. Lp heer SLUITERS (c.h.) brengt dank aan College voor zijn arbeid, die onder groote 8°e'hjkheden moet worden verricht. Wat de ti» ai"isverlaging betreft, deze moet gaan over rjf ?eheele linie, dus ook van de hoogste auto- fc.j len. Spr. drong aan op een betere regeling jde uitbetaling van de steungelden. J."6 houding van wethouder Tusenius noemde j, fier en hij brengt hem hulde voor wat hij 5tlaan heeft. tjlpr, dient tenslotte namens de rechtsche frac- een motie in, waarin de raad als zijn oor- yitspreeekt, dat onder de tegenwoordige v^andigheden inkrimping van lief aantal wet- 1,'ders moceliik is en dat voorlooDie met drie uers mogelijk is en dat voorloopig met drie .houders kan worden volstaan. heer VISSER verzette zich tegen de loons- djhging van het gemeentepersooneel. Wanneer ,-lr. blasting verhoogd wordt, vreest men dat de Ip/Sere inkomens naar andere gemeenten zul- Vaan. °érig bestreed spr., dat het wel gemakke- (k 's het tekort in één jaar af te doen, maar "dag toch in geen geval gaan ten koste van jj^erkloozen-uitkeeringen. w6' geschreeuw van den slechten toestand felsen is niet bewaarheid geworden. De lee- is zelfs overteekend. !i0®hslotte bespreekt de heer VISSER de wet- diyherskwestie. Het College en de heer Tuse- V/as meenen dat 3 wethouders voldoende zijn. tij ar°m bedankt de heer Tusenius dan niet. digh is toch geen uitspraak van den raad noo- ihtusschen zal spr. voor de motie stemmen, v?® VOORZITTER dankt voor de vriendelijke *0o n> fcot het College gericht. Spr. beant- hii Tjifle de verschillende opmerkingen, waarbij lij r6treffende de geldleening er op wees, dat gemeente een groot vertrouwen is ge- en dat de gemeente den moreelen plicht ipi.t' door een goed beheer te zorgen dat het If, safe blijft. Betreffende de werkverschaffing tp e gemeente zeide spr. daar voorstander van sjjt2i)n. Over zijn plan voor de visscherij heeft Welter niets meer van de Regeering ge- te., 4 Intusschen hoopte spr. den raad binnen He t'-ih een ander plan te kunnen voor- waarbij veel werkloozen aan den arbeid %,rK- kunnen worden gesteld. Weliswaar zal tp 'J waarschijnlijk worden uitgegaan van v°orschriften der Rijkswerkverschaffing, Nier staat tegenover dat men in eigen werkt. protesteert hierna tegen 't antwoord van VjjNtinister betreffende den toestand in het Übedrijf. a vitlht dit protest elders in dit blad. ty Vergadering wordt hierna geschorst. °ute NIJSSEN wees er in de avondver- O op dat men bij 't speechen over de Ha etl der gemeente met meer voorzichtig- Over,lïl°et spreken dan de heer Visser deed. Het Iff! £ehgen van 't nadeelig saldo van '31 naar W, aPitaaldienst zou 'n onjuiste financieele Hfiu N zijn. Het kan niet. Bovendien is de taldienst toch al zwaar belast met rente Vjjj tossing. Er is zelfs al gezegd, dat de af- "aUrt Van Ne crisisleening in 10 jaren te lang Te» l3at zou 5 Jaren moeten worden, b opzichte van de belasting is er heel wat Hlchf Een °Pcent Nat voorheen 4000 op- h'asr brengt thans nog maar ƒ2500 op. Met nltlgverhooging komt er niet meer geld in o.m. omdat b.v. groote panden zullen Verlaten Noor de menschen, die in klei- buizen gaan wonen. Subv 0Uder DUNNEBIER wees er op dat de 'tgp. Singen onder dwang van hooger hand zijn h°erd. Wat de wethouderskwestie betreft, ^l)6g treurNe dat de zaak zoo geloopen is. Het 'n zijn huidige samenstelling was een afspiegeling van den raad. En al kan on- W? huidige omstandigheden het werk door Hfg bou^ers wor(jen gedaan, toch valt het te dat de zaken zoo geloopen zijn. boutjgr BOSMAN antwoordde, dat met vj8anisatie geen contact wordt onderhou- wordt spr. wel eens „te gortig" wat er N 'e zijde over het College wordt geschre- tracht zal worden overeenstemming te scherp genoeg was, dan weet spr. daaruit zijn conclusie te trekken. Intusschen had de goede trouw geëischt, dat men bij spr. zelf was ge komen. De heer MAAS antwoordde hierop, dat die toe. zegging gold voor het intermezzo-kabinet van 1925. Intusschen is tweemaal opnieuw een college samengesteld, de laatste maal op de breede basis, gevormd door de groep van 6. Dat spr. aan deze samenstelling heeft medegewerkt, wil nog niet zeggen, dat hij geen critiek mag oefenen, zooals in de vorige vergadering is gedaan. In het feit, dat de motie met 18 tegen 8 stemmen is verwor pen had de heer Tusenius een voldoende rugge steun kunnen vinden om verder te werken. Maar zonder overleg te plegen met de groepen die hem kozen heeft hij den brief aan de raadsleden ge schreven. Zoo is hij er zelf de schuld van dat het zoo geloopen is. Spr. bracht verder hulde aan den voorzitter voor zijn waardig protest. Moge de eenstemmig heid, waarmede dit protest door den Raad is ont vangen, den burgemeester schragen bij zijn moei lijk werk om de gemeente Velsen op een hooger plan te brengen. Nog verschillende andere leden repliceeren, waarbij zij eveneens hun instemming betuigen met het protest van den voorzitter. Tenslotte kwam in behandeling de motie be treffende de inkrimping van het aantal wet houders. De heer VAN HEYST betreurde de indiening van deze motie. Hij drong aan op intrekking en vond het ook jammer dat daarin met zijn groep geen overleg is gepleegd. De heer SLUITERS wees er op, dat intrekking onmogelijk is. Het College en de heer Tusenius zelf verklaren dat 3 wethouders voldoende zijn. Intusschen was spr. bereid de motie aan te hou den tot de volgende vergadering, teneinde over leg alsnog mogelijk te maken. Dit zal echter geen verandering brengen in het standpunt der in dieners. Na eenige discussie wordt met 10 tegen 17 stemmen besloten de motie aan te houden. De vergadering wordt hierna verdaagd tot Vrijdagavond 7 uur. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad on der voorzitterschap van den burgemeester. Voortgegaan werd met de behandeling van de gemeente-begrooting. Hierbij kwam allereerst in behandeling het voorstel van B. en W. om de voor 1932 gel dende tijdelijke korting van 3 pet. op de jaar wedden en loonen, ook voor 1933 toe te p. ssen. De heer VISSER verzette zich sterk tegen deze loonsverlaging. Totaal (met overige kor ting) gaat er nu 11% pet. af, hetgeen spr. wel wat erg was. De heer V. D. STEEN meende dat de loo nen en salarissen niet aan den toestand der gemeente gekoppeld mogen worden. Wat moet er van terecht komen als het nog slechter wordt? Dan kan ons personeel wel in werkver schaffing gaan werken. De heer VERMEULEN vreesde, dat wanneer het niet gebeurt, de begrooting niet goedge keurd zal worden. Nu kan men de verant woording wel op de hoogere autoriteiten af schuiven, maar dan ondergraaft men de auto nomie der gemeente. Niemand doet het met pleizier, maar tenslotte zullen we moeten. In tusschen is de vraag gewettigd of de aftrek niet verzacht kan worden van de lagere salaris- „Door mijn beroep moest ik den ge- geheelen dag op straat loopen en daar door gingen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van allés pro beerde ik, maar baat vond ik niet, tot dat ik met Kloosterbalsem begon. El- ken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Eu smeer ik als 't koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen last meer van winterhanden en -voeten gehad." fg >S.ÖA flE£!KEI9VS ORIGINEEL TER INZAGE Onovertroffen by brand-en snfl wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel by Rheurnatiek, spit en pyniyke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. sen, door de eerste 500 vrij te laten, behalve voor de ongehuwden. De heer ZWANENBURG was liever een stap vooruit gegaan, maar de toestand is zoodanig, dat zijn fractie geen vrijheid heeft kunnen vinden om dit voorstel af te stemmen. De heer VAN HEIJST verwijst naar het bui tenland, waar de loonen veel lager zijn. De heer V. D. VEER: Hè, hè, wat is daar een weelde! De heer VAN HEIJST: de S. D. A. P. kan makkelijk schreeuwen, want ze heeft toch geen verantwoordelijkheid. Spr. vond het jammer, maar zal vóór het voorstel van B. en W. stem men. De heer TEN BROEKE steunde den wensch van den heer Vermeulen. De heer SLUITERS wees er op, dat de loo nen in het particulier bedrijf in betere tijden in den regel ver boven de normen uitgaan. Bij de overheid is dit niet zoo. Laat men eerst eens bij de hooge ambtenaren beginnen, bij ministers en zoo. Spr. wenscht den aftrek pas bij de 1000 te beginnen. De heer MAAS wees er op, dat op de laag ste loonen de meeste druk wordt gelegd. Dit is een verkeerde salarispolitiek. Het voorstel van B. en W. is niet rechtvaar dig. Spr. vond dat nu maar eens een radicale wijziging moest worden aangebracht waardoor wat meer rechtvaardigheid betracht wordt. Spr. stelde voor om het besluit tot 5 pet. korting van April j.l. in te trekken, deze 5 pet bij. de thans voorgestelde 3.pet. te voegen en dus voor de geheeele linie een korting van 8 pet. toe te passen, waarbij de eerste 1000 worden vrijgelaten, terwijl over de géheele linie een gelijke progressie wordt toegepast. Wethouder DUNNEBIER: Een onmogelijk voorstel. Wethouder NIJSSEN wees er op, dat dit voor stel de begrooting op losse schroeven zet. Wordt het voorstel van B. en W. verworpen, dan zal de behandeling der begrooting ook moeten worden opgeschort. Dat is de conse quentie van het voorstel-Maas. De heer MAAS: Dat heb ik wel gevoeld. Wethouder NIJSSEN: Dan had u het eer der moeten indienen. Wethouder TUSENIUS zeide dat de heeren die in den raad de macht hebben, dan maar eens moeten zeggen, hoe de begrooting eruit moet zien. Wethouder NIJSSEN verdedigde het voorstel van B. en W. Bij wijze van uiterste concessie wilde spr. het idee van den heer Vermeulen overnemen. De vaststelling van het percentage zal dan in de volgende vergadering geschieden. Wethouder DUNNEBIER zeide dat de heer Maas zijn voorstel niet overdacht heeft. Laat hij met cijfers komen. De heer MAAS kon zich de verontwaardi ging des wethouders niet begrijpen. Wanneer het idee van den heer Vermeulen verwezenlijkt wordt, stijgt de aftrek van 3 op 4 pet. Waarom heeft de wethouder hier geen bezwaar tegen. Spr.'s redeneering is eenvoudig deze: er zijn nog salarissen die niet geheel door de 8 pet. korting getroffen worden. Deze dienen rechtstreeks in de verlaging betrok ken te worden, zoo mogelijk met hoogeren af trek. De heer VERMEULEN becijfert, dat volgens het voorstel van B. en W, bij een salaris van 6000 de aftrek 180 zal bedragen. 4 4 4 4 4 Volgens het voorstel van hem zelf 280.en volgens het voorstel-Maas ƒ300.hetgeen be- teekent dat de aftrek van dit salaris met 60 pCt. wordt verhoogd. Hieruit blijkt hoe snel de progressie by de hooge salarissen dan stijgt Wethouder NIJSSEN wees er op, dat volgens het voorstel-Vermeulen, inplaats van 16..500.— 12.500.wordt bezuinigd. De ontbrekende 4000.zullen dan moeten worden opgebracht door de salarissen boven de 2000 zooals spr. berekent. Na nog eenige discussie wordt het gewijzigde voorstel van B. en W. (volgens het idee-Vermeu len) verworpen met 13 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de sociaal-democraten en de heer Dek ker, Sluiters; v. d. Steen, Maas, Heykoop, v. Woensel en Tusenius. De VOORZITTER schorste hierna de vergade ring voor nader overleg. Na heropening deelde hy mede, dat in deze begrooting geen plaats is voor een ingrüpende wyziging. Na het college by het eerste principieele voor stel de nederlaag heeft geleden, kan het op deze manier niet voortwerken, omdat hierna elke kans op goedkeuring der begrooting uitgesloten is. Een onderhoud met Ged. Staten heeft dit kort geleden duideiy'k gemaakt. Het college vroeg thans van den raad een principieele beslissing over het niet-gewyzigde voorstel tot 3 pCt. salariskorting. Na eenige discussie komt dit voorstel in stem ming en wordt aangenomen met 14 tegen 13 stemmen. Tegen stemden dezelfde leden met uit zondering thans van den heer Tusenius. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot opheffing van het vak-onderwys in de gymnastiek. Na eenige discussie werd dit voorstel aange nomen met de stemmen der sociaal-democraten tegen. Tegen het voorstel tot intrekking van den va- cantie-toeslag verzette zich de heer Visser even als de heer v. d. Steen. De heer HOMBURG vond de vacantietoeslag een fooitje, terwyl de heer MAAS niet begreep, waarom by het bezuinigen juist het oog neeft laten vallen op het kleine bedrag, dat aan den laagst gesalarieerden in de gemeente gegeven wordt. Er zijn nog andere objecten te over. Bij intrekking van den huurtoeslag van 100 zou den b.v. alle ambtenaren getroffen worden en nu zijn het alleen de werklieden. Spr. zou dan ook tegen stemmen. De VOORZITTER antwoordde dat het niet anders kan. Doet de raad het niet, dan staat de begrooting op losse schroeven. Na nog eenige discussie werd het voorstel van B. en W. verworpen met 18 tegen 9 stemmen. Vóór stemden de heeren van Heijst, Homburg, doet hoesten bedaren maakt het slijm los reus FLACON vraag hel oordeel van u* doktes AOENTIN Fi B.MEINDERSMA 0£N HAAG Plannen om de steunbedragen te ver- "estaan er by B. en W. niet. kHoV°ORZITTER merkte nog op dat het te- l ¥eurdige College inderdaad een politieke af- is van den raad. Wanneer men het Wethouders beperkt, zal dat niet meer zyn. Wanneer hii dus die motie aan- v 6e-i Wethouders beperkt, zal z^n' Wanneer W) dus ify hioet men deze consequentie aanvaarden, fcWL^dder TUSENIUS herinnert er by de vH byn' dat de rechtsche fracties hem !"-*<"• b hebben, een wenk te geven, wa inder. tj wanneer langer gewenscht werd. Wanneer de dan sprak over een motie, die niet (Ingezonden). Zeer geachte medevarkenshouders en fokkers van Nederland. Ondergeteekende roept U allen op om geza- meniyk een actie te voeren tegen den wantoe stand, welke nu geschapen is in ons bedryf, door de Gewesteiyke Varkenscentrale, en een drachtig aan te dringen by zyne Excellentie den Minister en onze geachte Kamerleden, opdat met spoed de Crisls-varkenswet zal dienen, waarvoor zy in het leven is geroepen. Want zij is er toch om ons noodiydende var kenshouders en fokkers te steunen in onze on- houdbaren toestand. Maar niet, zooals onze Gewestelyke Varkens centrale nu werkt, die, inplaats van ons te steunen, ons verarmt. Varkenshouders en fok kers, de laatste druppel bloed in ons vermagerd en gekromd lichaam wordt er uit geperst. En met radio- en krantenberichten wordt het publiek zand in de oogen gestrooid, alsof er voor ons varkenshouders en fokkers alles ge daan wordt wat mogelyk is om ons te helpen. In werkelijkheid doet deze centrale niets anders dan menschen die buiten de varkenshouderij staan aan goed bezoldigde baantjes helpen, waar millioenen guldens mee gepaard gaan, die door ons en het Nederlandsche volk zyn opgebracht. Ter verduideiyking hier een paar punten uit de vele. U herinnert zich allen nog wel de radiolezing, welke in de helft van de maand September 1932 door den voorzitter van den Crisisvarkens Cen trale gehouden werd, waarin wy aangespoord werden, terwille van den goeden gang van zaken, lid te worden van de Gewestelijke Varkenscen trale. Hij deelde ons daar tevens in mede, dat daar voor ons in het geheel geen kosten aan verbonden waren. Doch nu heb ik hier voor my liggen, een schryven van de Gewestelijke Varkenscentrale, dat allen wel zullen ontvangen hebben over de willekeurige verdeeling betreffende het fokken van biggen. Het myne luidt dat ik van 1 October 1932 tot 1 April 1933 37 biggen mag fokken, (zegge zeven en dertig). Hierby zy ver meld, dat door my is opgegeven in October li. 8 zeugen en een beer en door my geen neven- ledryf wordt uitgeoefend. Nu aan U allen de vraag: is er een van U die 8 zeugen en een beer gedurende een half jaar kan onderhouden en by voederen voor 175? Neen toch? Nu begrypt men wel, dat men daar geen genoegen meer kan nemen. Vandaar dat er ook verder in dit schfyven staat: „Indien U in hooger beroept, wilt gaan op deze beslis sing, moet U eerst 25 storten. „Dus als lid zynde (gedwongen), moet men eerst een flinke som betalen, vóór men zijn recht mag zoeken- Hebt U dat al meer van een vereeniging ver nomen? En zoo staan er nog meerdere geldafpersingen in dit schryven. Wat krijgen wy dus voor steun? Neen, betalen moeten wy. Maar nu een ander feit. De couranten-berich ten luiden: De Varkenscentrale neemt van ons de varkens, welke in goede conditie zyn 15 cent per V% K.G. over en wel van 180 tot 400 pond. Maar helaas vermelden zy niet wanneer en waar. Dat blykt hieruit: Ondergeteekende 1932, dat hy een hok met beste varkens had, meldde de Varkenscentrale per 1 November welke hy aan de Centrale wilde leveren. Doch het is nu 10 December 1932, maar ondergetee kende heeft nog nooit iets vernomen. Daarby komt nog, dat, als die goede heeren gunstig be slissen, en Uw varkens in ontvangst nemen, zy dan nog niet volgens hun eigen couranten berichten 15 cent betalen, neen, na eenige we ken krygt men thuisgestuurd een betaling van 12 13 cent per pond, enz. enz. Daarom Varkenshouders en fokkers, roept ondergeteekende U allen op, om met hem den rechtvaardigen stryd aan te binden tegen de Gewestelyke Varkenscentrale en met klem aan te dringen bij onze Regeering, dat de Crisis Varkenswet diegenen zal helpen, waarvoor zij bestemd is; en te eischen: ten eerste: dat met spoed een einde gemaakt wordt aan de baantjesjagery, waardoor de on- kostenrekening al direct voor 2/3 ten goede komt aan ons varkenshouders. ten tweede: dat de crisis varkenswet niet lan ger wordt uitgevoerd door hen die geen Varkens houders zyn of in een ander bedrijf een goed bestaan hebben. ten derde: dat overleg gepleegd wordt met ons, varkensfokkers, over het houden van zeugen en 'werpen van biggen en niet zooals nu, dat zy die mede aan het roer zitten, en nimmer .zeugen hielden en in geen geval varkensfokkers van beteekenis waren, gauw eenige zeugen heb ben aangeschaft ennu in plaats van ons te helpen, ons klein stukje brood ook nog weg kapen. ten vierde: dat niet langer de noodgedwongen onkosten op ons varkenshouders verhaald wor den en dat er met spoed een betere en doel treffende contróle wordt uitgeoefend op de reeds onrustbarende smokkelslachting, waarvan men nu reeds met een gerust geweten kan zeggen, dat voor 1/3 der varkens die in Nederland ge consumeerd worden geen noodbelasting is be taald. ten vyfde: dat wij direct uitbetaling ontvangen voor onze geleverde varkens zooals door de eeuwen heen gebruikelyk is geweest. Hoe dit alles kan? Ondergeteekende vraagt allen die zich met het bovenstaande kunnen vereenigen: zend mij een briefkaart met Uw naam en adres en hy verklaart zich bereid een schema te ontwerpen en dat zijne Excellentie den Minister en de Ka merleden voor te leggen. Daarom nogmaals, varkenshouders en fokkers, talmt niet langer en zend nu direct een kaart. De nood is reeds hoog. Een varkensfokker P. J. VAN BENTUM. Pres. Steynstraat 151 Haarlem (N.). wy nemen bovenstaand ingezonden stuk op, omdat we weten hoe het woelt en gist in de wereld der varkensfokkers en het uiten van opgekropte verontwaardiging by wyze van vei ligheidsklep wel eens nuttig effect kan hebben. Dit beteekent echter niet, dat we het in alles met den inzender eens zyn. Integendeel. Zoo lykt ons zyn „geneesmiddel", n.l. hem te mach tigen om by Minister en Kamer verbeteringen te bepleiten, al heel erg fout. Gelooft men dan in vollen ernst, dat hier een particulier iets zal bereiken 1 Neen, de weg is de organisatie. Breng klachten en wenschen in de boerenorga- nisaties en deze zullen zoo noodig gezame- ïyk by de regeering aandringen op verbe tering. Wat de door den inzender naar voren ge brachte onbiliykheden der varkenscentrale be treft, deze zyn van hieruit niet te beoordeelen. Het was te voorzien, dat aan een crisiswet tien tallen moeilykheden en bezwaren houden vast zitten. Dat heeft trouwens de periode 1914 1919 met de vele noodwetten geleerd. Wanneer er op zoo'n uitgebreid terrein moet geholpen worden, geschieden er indivdueel wel eens on billijkheden, welke natuurlijk tot de kleinst mogelijke proporties teruggebracht moeten worden. Maar men vrage zich biliykheidshalve toch wel eens af: hoe zou de toestand zyn, zonder deze wet? Welicht kreeg inzender dan geen 13 15 cent. maar 8 of nog minder. Hoeveel zouden de zware varkens gelden, als de varkenscentrale in deze maanden geen paar honderdduizend baconvarkens had afgenomen, welke dan nu ook vet zouden zyn. Hoeveel zouden slachtkoeien en schapen nu waard zyn, als de catastrofaal-lage varkens- prijzen van dezen zomer het eten van varkens- vleesch nog méér gestimuleerd zouden hebben Dit zyn een paar vragen die het overwegen wel waard zyn, alvorens men de varkens- crisiswetten in haar geheel veroordeelt. REDACTIE Dunnebier, Nyssen, Tusenius, Bosman, Vermeu len, Handgraaf en Laurent. Het voorstel tot verlaging van de salarissen der hulpkeurmeesters was door B. en W. inge trokken. Het voorstel om de winst van de Wa terleiding over 1933 in de gemeentekas te storten werd aangenomen. Het voorstel der soc.-dem. fractie om het na deelig slot van 1931 ad 55.355.53 over te bren gen naar den Kapitaaldienst van 1933 werd in getrokken. Hiervoor kwam in de plaats een voor stel om den Kapitaaldienst van '33 met 50.000 te belasten en deze te bestemmen voor sociale maatregelen. Dit werd verworpen met 18 tegen 9 stemmen. Het voorstel van dezelfde fractie, om de be looning voor het schoonmaken van scholen, III raadhuis en andere gemeentegebouwen niet te verlagen werd verworpen met 13 egen 14 stem men. Naar B. en W. om advies ging een voorstel der zelfde fractie, om dit schoonmaken in eigen beheer, door de gemeente, tegen uurloon te laten verrichten en deze uurloonen vast te stellen na overleg met het Georganiseerd Overleg. Door de Soc. Dem. fracte was tenslotte nog de volgende mote ingediend: De Raad der gemeente Velsen, verzoekt aan de Raadscommissie voor Steunverleening en de Instellingen van Maatschappelijk Hulpbe toon werkloozen en armlastigen, welke niet in staat zijn de rekening voor het verbruikte elec- trisch licht in eens te voldoen, hierin behulp zaam te zyn, door, indien noodig en indien hierom wordt verzocht, dit bedrag voor te schieten, met verrekening eventueel op den steun. Nadat wethouder BOSMAN had toegezegd deze aangelegenheid in de commissie te be handelen, werd de motie ingetrokken. By de begrooting voor het Gasbedryf deed de heer STARK een voorstel om de vergoeding voor den auto van den directeur van 800 op 500 te brengen. Wethouder TUSENIUS antwoordde dat in andere gemeenten hoogere bedragen worden betaald. Geeft men deze vergoeding niet, dan zou een dienst-auto noodig worden en dat zou 15 1600 kosten. Na langdurige discussie werd het voorstel- Stark verworpen met 17 tegen 10 stemmen. De begrooting werd hierna goedgekeurd, evenals die van het grondbedrijf. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag avond. Behandeling begrooting. Een openbare vergadering van den raad der gemeene Bloe- mendaal wordt gehouden in het raadhuis te Overveen op Dinsdag 20 December te 10 uur, voort te zetten 's namiddags 2 uur en c.q. den volgenden dag des voormiddags 10 uur. De agenda vermeldt: behandeling der ge- meente-begrooting c.a„ dienstjaar 1933. Actie der winkeliers. Aan alle winkeliers alhier is door een voorloopig bestuur een op roep gericht om op Maandagavond ter verga dering te komen in „De Ouae Geleerde Man", ten einde tot het doel te geraken, dat inkoo- pen voor comité's, vereenigingen en ook voor particulieren zooveel mogelyk in eigen gemeente worden gedaan. Veilingvereeniging „Onder Ons". De vei lingen van de afgelopen week hadden een vlot verloop. De aanvoer was als steeds groot én de prijzen waren bevredigend. Voor konijnm werd betaald van af 0.70 tot 2.50 en voor de slachtkippen van 0.60 tot 1. Goed voorbeeld. Aan het crisis-Comité te Haarlemmermeer is afgedragen een som van ƒ77.42, zynde het kassaldo van de thans ont bonden organisatie van gaswelhouders in deze gemeente. Burgeriyke Stand Geboren: Marijtje, d. v. M. A. Buys en P. Boer; Wilhelmina, d. van P. Brouwer en M. Teeuwen; Wilhelmina Johanna Maria, d. van R. A. P. Süter en H. Lijs; Cor nelia Adriana, d. van N. van Schie en M. C. Vastenhout; Jacoba Catharina Cornelia, d. van L. van Alphen en Th. Karei. Overleden: J. de Man, 68 j„ geh. met M. B. Bernard; J. de Jeu, 74 j. R. K. Volksbond. Zondag 18 December a.s. des middags om 2 uur zal door den Ned. R.K. Volksbond voor de kinderen van de leden een St. Nicolaasfeestje worden gegeven in het St. Josephs-gebouw te Halfweg. By het vertoonen van een film zal de R.K. Harmonicaclub haar medewerking verleenen. Voor versnaperingen wordt eveneens zorggedragen. De kinderen woonachtig in de omgeving van de Lie en den Houtrakpolder (Eiland) zal men per auto gaan halen en later na afloop weer thuisbrengen. Het vertrek van de Liebrug is bepaald op kwart over een. Het belooft een gezellige middag te worden. Personalia. Te Leiden is bevorderd tot apothekeres mej. A. C. Sanders, alhier. Mej. W. C. Roodzant, alhier, is geslaagd voor het practisch apothekers-examen, eerste ge deelte. Burgeriyke Stand Geboren: Barbara Ma ria, d. van F. B. J. Meinster en B. Stiesz. Getrouwd: C. Molenaar en R. VI sak. Ondertrouwd: G. Pool en A. M. Lammers; W. A. Offerman en G. Grok. R.K. Bewaarschool Naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad van Velsen tot opheffing met ingang van 1 Januari van de beide gemeentelyke bewaarscholen en tot ont trekking van de subsidies aan de bijzondere bewaarscholen, had Donderdagavond een ver gadering plaats in het R.K. Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. Hiervoor waren uitgenoodigd alle ouders, wier kinderen de R.K. bewaarschool bezoeken. De druk bezochte vergadering stond onder leiding van pater rector Richardus, ter- wyi door pater vicarius Ernestus een finan cieel overzicht werd gegeven, waaraan Zijn- eerw. toevoegde, dat, indien het schoolgeld v/ordt verhoogd van 15 op 20 cents, de school kan blyven bestaan. De dan nog ontbrekende gelden zullen uit andere middelen gevonden kunnen worden. Alle ouders verklaarden zich bereid in het belang van hun kind en de R.K. bewaarschool dit financieel offer te brengen, ja, zelfs waren zij bereid meer te doen, wat op hoogen prys werd gesteld. Begonnen wordt thans een vierde klas toe te voegen, omdat er nog 80 leerlingen waren aan gegeven, waarvoor by de gemeentelijke regeling geen plaats was. Hoewel dus wat betreft de medewerking der ouders de R.K. bewaarschool zal blyven voort bestaan, moet nog de medewerking worden in geroepen van de Eerw. Zusters en de onderwy- zeressen, die in de toekomst eveneens met be scheidener middelen de R.K. bewaarschool in stand zullen moeten houden. Voor deze medewerking bestaat echter geen vrees. BERLIJN, 16 Dec. (W. B.) Tydens het „kul- turpolitische" debat in den Pruisischen Land dag begon de nat.-socialist Kube met o.a. het volgende te zeggen: „Generaal von Schleicher heeft in zyn radio-rede van gisteren opmer kingen gemaakt, die gericht waren tegen den eerbiedwaardigen, uit hoofde van zijn leeftyd aanvankelyk tot voorzitter van den Rijksdag aangewezen generaal Litzmann, waartegen krachtig moet worden opgekomen. De histori sche persooniykheid van generaal Litzmann is ver boven dergelijke aanvallen verheven, maar niettemin blijft het zeer te betreuren, dat een onbekende majoor uit den wereldoorlog door deze aanvallen niet alleen stelling gekozen heeft tegen het oudste lid van den Duitschen Ryksdag en Öen Pruisischen Landdag, maar ook tegen een veel ouderen en eerbiedwaardi ger kameraad en een militaire meerdere, aie veel bekwamer is dan hy. Als fractie-leider der nat.-socialisten acht ik mij verplicht dit tot uiting te brengen. (Applaus by de nat. soc.) Spreker gaat dan voort met zijn aanval op den rijkskanselier. Wanneer deze het woord kameraadschap heeft gebruikt, mag men hem wel vragen of hy er daarby misschien aan ge dacht heeft hoe hy indertyd generaal von Seeckt heeft getorpedeerd, hoe hy den lateren ryksweerminister Gessier kameraadschappelijk ten val heeft gebracht en daarna nog ryks weerminister Gröner, rijkskanselier Brüning en rykskanselier von Papen. (Applaus by de na zi's.) Van Schleicher is wel in de allerlaatste plaats in staat aanschouwelyk onderwijs te geven in kameraadschappelykheid. (Opnieuw toejuichingen by de nazi's.) Misschien brengt de kameraadschappelykheid von Schleicher er nog wel toe by gebrek aan andere objecten voor zyn .torpedeerlust zichzelf te torpedeeren en zulk een bewijs van kameraadschappelyk heid zou door de nat. socialisten met voldoening worden begroet. (Applaus by de nazi's.) De Landdag heeft zich na de debatten in zake radio- en theater-aangelegenheden ver daagd tot Dinsdag 17 Januari. De voorstellen zyn ten deele verwezen naar de commissies. De voorzitter heeft zich het recht voorbehou- den den Landdag, indien bizondere politieke toestanden zulks mochten vereischen, eeraer byeen te roepen. BERLIJN, 16 Dec. (V. D.) De nat.-soc. frac tie van den Pruisischen Landdag is heden in het gebouw van den voorzitter van den Ryks dag byeengekomen. Na een welkomstwoord van voorzitter Kube, bracht Hitier allereerst hulde aan generaal Litzmann. Wat betreft de giste ren door den Rijkskanselier uitgesproken radio- redevoering stelde Hitler de vraag: Is dat al les?" Hitier verklaarde zich overtuigd, dat de aera Schleicher slechts een korte episode voor de natie zal zijn. Na gewezen te hebben op de eenheid der partij, besloot Hitier: Ons doel en onze weg is duidelyk. Nimmer zullen wij ons van ons doel laten afbrengen. Wy hebben de Duitsche jeugd, wy hebben grooten moed. den krachtlgen wil en groote taaiheid. Wat ont breekt ons nog voor de overwinning?" GUAYAQUL, 16 Dec. (Per telefoon). By op gravingen, welke momenteel in de nabyheid der stad Quito plaats vinden, is een aantal sche dels gevonden, waarschynlyk van Indiaansche jonkvrouwen, die aan hun goden geofferd zyn. Ook werd een tamelyk goed gebleven mummie ontdekt, die op de wyze der Egyptische mum mies gebalsemd was. Al deze vondsten werden in de eerst onlangs blootgelegde „zonnenkam- pen" gedaan. (United Press) MALDA (Bengalen), 16 Dec. (Reuter.) Gis teren heeft een gevecht plaats gehad tusschen politie-troepen en een aantal Sonthals, leden van een bergstam, die met zwaarden en pylen gewapend waren. Een politieman werd gedood, terwijl van de stamleden er drie werden ge dood, vier gewond en zestien gearresteerd. Eenige honderden Sonthals hadden in DinaJ- poer de Adina-moskee bezet en de onafhanke- ïykheid van het district geproclameerd. Toen de autoriteiten poogden de opstandelingen tot andere gedachten te brengen, vielen deze de politie aan, waarby de politieman werd gedood. De politie opende toen het vuur op de rebellen. PARIJS, 16 Dec. (Reuter.) Het Zuiden van Frankryk wordt op het oogenblik door over stroomingen geteisterd, vooral het gebied van Perpignan by de Spaansche 'grens. Tengevolge van het wassende water is vanavond de snel trein uit Parys naby Maury (naby Perpignan) ontspoord. Een wagon werd volkomen vernield. Drie reizigers en de stoker kwamen om het leven; 15 passagiers werden ernstig gewond. Nader wordt gemeld, dat nog twee spoorweg beambten zyn gedood. PARIJS, 16 Dec. (V. D.) In de buurt van Bordeaux is een autobus in volle vaart tegen een boom gereden. Zes inzittenden werden le- vensgevaarlyk gewond. PARIJS, 16 Dec. (V. D.) Volgens een bericht uit Casablanca zyn ln de stad Marokko drie huizen van inboorlingen ingestort. De bewo ners werden onder het puin bedolven. Hun aantal is niet bekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3