STADSNIEUWS Men onö: Kerkberichten ZATERDAG 17 DECEMBER DE STILLE OMGANG Herdenking zilveren feest PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND Zilveren kloosterjubileum TECHNISCH BUREAU A. Fibbe DE PINDA-CHINEEZEN Onderzoek naar hun toestand Fietsstalling Pater Gratianus O. M. Cap. Door huur tot eigen woning H.O.V. Avondconcert Karei van Leeuwen Boomkamp Naar Amsterdam COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE Herman Heuff-fonds R.K. Hoofden van Scholen Gevonden dieren en voorwerpen Faillissement B. van Buuren CONCERT Over Weldadigheid naar Vermogen" Centraal comité voor Werkloozen 166 SANTPOORT VIJFHUIZEN I Zondag 15 Januari a.s. zal bovengenoemd Ge Bootschap haar zilveren jubileum vieren. Dit jubileum zal herdacht worden o.m. in een leestvergadering, waarbij Z.H. Excellentie Mgr. Aengenent ook zal tegenwoordig zijn. Er zal een feestrede worden- gehouden, terwijl verder eeh aantal kerkzangers zich bereid heeft ver klaard onder de bekwame leiding van den heer Uaul Broerse (directeur van het Zangkoor van de Allerh. Hartkerk) enkele nummers te zingen het plan bestaat bij voldoende deelname ook het „Te Deum" van Joh. Verhulst uit te Voeren. Zangers, die alsnog bereid zijn, hun mede werking voor dit doel te verleenen, worden Vriendelijk verzocht Dinsdagavond 20 Dec. a.s. to 8.30 op de bovenzaal (achterzaal) van Restau rant Brinkman te komen, alwaar de repetities Worden gehouden. De feestviering heeft op bovengenoemde datum plaats tusschen 3.30 en 5.30 uur n.m. In de voortgezette winterzitting van de Frov. Staten van Zuid-Holland betoogt de heer GAR DENIER (S.D.) dat aan de ambtenaren der Provincie onrecht wordt aangedaan door het Voorstel van Ged. Staten om 3°/o van den pen sioengrondslag te verhalen van de vóór I Juli 1923 aangestelde ambtenaren als bijdrage voor p-igen pensioen, welke categorie van ambtenaren tot dusverre daarvan waren vrijgesteld. Im- ihers in Juli 1932 is het ambtenaren-reglement hog zoodanig vastgesteld, dat de voor 1 Juli 1923 benoemde ambtenaren van zoodanig pre- hiieverhaal verschoond bleven; thans wenschen Ded. Staten dat besluit op zij te zetten. De ambtenaren hebben in den loop der jaren hl menige vermindering moeten ondergaan; spr. geeft daarvan éenige voorbeelden. Spr. waarschuwt tegen een zich verder be seven op het hellend vlak der salarisverlagin gen. De omstandigheid dat in het vrije bedrijf en hok bij Rijk en Gemeenten loon- en salaris- Verlagingen hebben plaats gehad, behoeft voor deze provincie nog geen reden te zijn om der gelijke voorbeelden te volgen. De belastingen Van Zuid-Holiand zijn, op die van de provincie Utrecht na, de laagste van alle provinciale belastingen; uit dien hoofde is dus de korting hiet noodig. Ook met een beroep op de index-eijfers kan hien de voorgestelde 3°/o (en de 5°/o loonkorting) hiet verdedigen; de huren zijn geenszins ge daald. Spr. meent dat het verkeerd is, de ambtena rensalarissen en de loonen der provinciale arbeiders als sluitpost te beschouwen. De heer VAN ECK (S.D.) wil nogmaals op komen voor steunverleening van provinciewege aan de werkverschaffing. Een van de voornaamste zorgen is thans dat ar gewerkt kan worden. Volkswoningbouw is een prachtig object voor werkverruiming. Met dankbaarheid erkent spr. dat de provincie voor 10 millioen gulden voor 1933 op de begrooting heeft geplaatst, doch er is nog meer noodig. Spr. meent dat voor hulp aan gemeentebe sturen voor werkverschaffing met nog 200.000 tijent te worden begönnen. jc Blijkt het onvoldoende, dan kunnen Ged. '-Staten in de zomerzitting een nieuw crediet Voor dit doel verkrijgen. Spr. hoopt dat de Sta ten zijn voorstel, n.l. om 200.000 ter be schikking te stellen van gemeentebesturen Voor plaatselijke werkverschaffing, zullen aan vaarden. De heer VAN STAAL (O.S.P.) zegt, dat het argument, dat de indexcijfers zoodanig zijn ge daald, dat de loonen wel naar beneden kunnen, er ten eenenmale naast is. Spr. verdedigt zijn voorstel om 1.000.000 uit te trekken ter bestrijding van de werkloosheid. Daar het voorstel-Van Staal niet voldoende Werd ondersteund, maakte het geen onder- Werp van beraadslaging uit. De heer JANSEN MANENSCHIJN (A.R.) zegt, dat aanneming van het voorstel-van Eek al ken tengevolge zou hebben, dat de Rijkssub sidie daalt met' hetzelfde bedrag, dat de pro vincie geeft. Welnu, het ligt niet op den weg Van de provincie om uit haar middelen het kijk financieel te steunen. Het zou onverantwoordelijk zijn, de loonen bij de werkverschaffing boven het peil van de iconen in de vrije bedrijven ter plaatse op te Voeren, evenzeer als het ontoelaatbaar is om door werkverschaffing de loonen te drukken. Beter dan door verhooging van belastingen Wordt de crisis verzacht door verlaging van bet niveau van uitgaven. Door rationalisatie van de provinciale admi nistratie kan eveneens bezuiniging worden Verkregen. Verkregen. Spr. beveelt een onderzoek daarnaar ®vnstig aan. Dr. HOFFMANN (R.K.) wijst er op, dat ons nationaal volksvermogen in eenige jaren is ge- Slonken van 15 milliard tot 10 milliard. De toestanden zijn en blijven ernstig; wij zijn de gevolgen van den wereldoorlog nog lang niet te boven. Het heeft anderhalve eeuw geduurd eer we de gevolgen van den 30-jarigen oorlog te boven Waren gekomen. Slechts door rustig voortwerken is langzaam herstel mogelijk. De heer VAN SLEEN acht de voorgestelde Salarisverlaging onnoodig. De positie van de Provincie is volkomen safe. Op de belastingop brengst beteekent de salarisverlaging weinig of hiets. Eén opcent beteekent 194.000. De sala risverlaging is dus met 1/3 opcent te vermijden, doch voor de betreffende ambtenaren en werk teen is de verlaging van hun inkomen zeer higrijpenö. Zelfs wanneer we de subsidies onaangetast kten, dan zou met Vi procent kunnen worden v°lstaan. Men late zich niet misleiden door fthgstpsychose. "Te half zes wordt de vergadering verdaagd. Ih de Vrijdag voortgezette winterzitting van frev. staten vap Zuid-Holland bepleitte de heer VAN SLEEN voor het buitengewoon on derwjjs een zoo ruim mogelijke toepassing van de subsidieregeling. Spr. vroeg aanvulling van het ambtenaren- f^ement met bepaling, dat aanstelling vooi ollecüge werkzaamheden en voor langen ter- niet mag geschieden op arbeidscontract. ^Voorts informeert hij hoeveel polderbesturen loonsverlaging zijn overgegaan en wat Ged. laten gedaan hebben. Voor verlaging der subsidies in het algemeen ®cht hij geen voldoende aanleiding aanwezig, h andere wijze krijgen de instellingen toch Weinig meer binnen. Spr. hoopt, dat Ged. staten de subsidies intact willen laten. Ue heer De Kok (R.-K.) schaart zich ten afzien van de financiën der provincie aan de jaide der optimisten, hoewel hij het niet eens j Het de beschouwingen van den heer Ter ^5an, die 0.a. de loonen onaantastbaar achtte. anneer in een abnormalen tijd als deze de ^articuliere bedrijven in groote moeilijkheden ,(>rkeeren en tot loonsverlaging worden ge dongen, terwijl de openbare lichamen geen ^'doende middelen kunnen vinden om tot sluitend budget te komen, dan mag loons verlaging niet zonder meer worden afgewezen. Onze exportbedrijven zijn mede door de schuld der sociaal-democraten, die zich tegen elke loonverlaging verzetten, in moeilijkheden ge raakt. Wel is het billijk, dat rekening wordt gehouden met de laagste loonen en met ge zinsgrootte. Hulde brengt spr. aan Ged. Staten, die 10 millioen hebben uitgetrokken om in 1933 te besteden aan den wegenbouw. De heer Schilthuis (V.D.) zegt, dat zijn fractie zich met het voorstel van Ged. Staten inzake verlaging der salarissen met 5 pCt. en de heffing van 3 pCt. premie ook voor de vóór 1923 aangestelde ambtenaren der pro vincie, in de gegeven omstandigheden kan vereenigen; slechts zou spr. willen aanbevelen, deze inkomensvermindering niet op eens door te voeren, doch in twee gedeelten, met een overgangsperiode van eenige maanden. Dr. Beekenkamp (Lib.) zegt, dat betreurd moet worden dat de subsidies voor instellin gen op het gebied van geestelijke hygiëne met 10 pCt. moeten worden verminderd. Een uit zondering zou spr. willen zien gemaakt voor de f6000 subsidie aan de wijkverpleging ten plattelande, welke z.i. geen vermindering ge doogt. De heer Spronkers (S.D.) het voorstel van Ged. Staten betreffende salarïskorting behan delend, zegt, dat het beroep op het index cijfer niet op gaat. De werklieden in over heidsdienst verkeeren geenszins in een benij denswaardige positie. De heer mr. Drost (Lib.) meent dat het gat in de begrooting voor 1934 of 1935 niet bij een millioen zal blijven doch wel 1.4 millioen zal worden. De raming van 25 opeten is eer der te laag dan te hoog. Spr. beveelt Ged. Staten aan het overschot van 1931 te reserveeren voor de begrooting van 1935. Voorts dient ernstig te worden overwogen of niet door rationalisatie meer bezuiniging kan worden verkregen. Aan de salariskorting en aan de heffing van 3 pet. premie voor pensioen van de vóór 1923 aangestelde ambtenaren valt niet te ontko men. Spr. zal daaraan zijn stem geven. De heer Mooyman (R.K.) is erkentelijk voor het in de laatste jaren door Ged. Staten gevoerde beleid, doch critiseert de wijze waarop het georganiseerd overleg bij de voor gestelde salarisverlaging heeft plaats gehad. Ten aanzien van die salarisverlaging be treurt zijn geheele fractie, dat geen rekening is gehouden met de gezinsomstandigheden. Zij die een gezin hebben te onderhouden kun nen minder gemakkelijk wat van hun inko men afstaan, dan zij die niet in die geluk kige omstandigheden verkeeren. Spr. zou daarom wenschen dat voor de ge huwden de salaris vermindering van 5 pCt. werd teruggebracht tot 3 pCt. In het geheel zal dat 15 a 16.000 gulden kosten in verge lijking met het voorstel van Ged. Staten. Spr. dient namens zijn fractie een voorstel daar toe in. De heer mr. Van Baren (A. R.) juicht de voorgestelde verlaging van de verpleeggelden der provinciale geesteszieken toe. In het algemeen bepleit hij een rustige fi- nancieele politiek en besnoeiing van niet strikt noodzakelijke uitgaven.- De heer dr. Winter (R. K.) acht den finan- cieelen toestand weinig opwekkend. Het voor stel Mooyman om de salarissen voor de ge huwden niet met 5 pCt. doch met 3 pCt. te verlagen, heeft spr. niet mede-onderteekend hij heeft die fractievergadering niet bijge woond en hij staat er eenigszins anders tegen over, omdat hij van meening is, dat de 15 a 16 mille, die het voorstel-Mooyman zal kos ten, niet kunnen worden gemist. Men zou tot een hooger percentage anderzijds moeten komen. Gaat dat niet en houden Ged. Staten aan hun voorstel vast, dan zal spreker stem men voor laatstgenoemd voorstel. De heer mr. De Jong (R. K.) bepleit een zoo soepel mogelijke subsidieregeling voor de bijzondere onderwijsinstellingen, speciaal voor de handelsscholen en -cursussen. De heer Kersten (S.G.) is van meening, dat Ged. Staten verder hadden behooren te gaan met bezuinigen. Het voorstel inzake salaris vermindering en pensioen premieheffing had aanvankelijk niet sprekers instemming, doch thans gaat hij ermee accoord. De vergadering wordt geschorst tot Dins dag. in het begin van Januari herdacht worden. Het zal dezen verdienstelijken priester, wien van alle zijden groote achting wordt tóegedra gen ongetwijfeld niet aan belangstelling ont breken. De Damstraat heeft een grondige, algeheele reorganisatie ondergaan. En, terwijl men op dit oogenblik nog bezig is het plaveisel in orde de maken, legt men de laatste hand aan het nieuwe gebouw, dat op den hoek van de Dam straat en de Lange Veerstraat verrezen is. Het Technisch Bureau A. Fibbe heeft een uit stekend punt gekozen. Het gebouw, zoowel uit- als inwendig onder architectuur van den heer H. Tuininga, is modern en toch passend in de omgeving. De groote toonzaal is smaakvol ingericht. De wanden zijn bekleed met notenhout, afgezet met eikenhouten randen, terwijl daarboven handweefsel is aangebracht. Flinke ramen met glas-in-lood bovenlichten doen het uitgestalde goed uitkomen, terwijl een rustig zitje iedereen dadelijk op zijn gemak stelt. De zeer aparte, artistieke verlichting zal in deze donkere dagen goede diensten bewijzen. Het Technisch Bureau zou zich zelf niet zijn als het niet telkens een nieuwtje had, ditmaal in den vorm van een complete electrische keu ken waar (in de toekomst) ook demonstraties zullen worden gegeven. Aan de zaak is ook een adviesbureau voor de industrie verbonden, terwijl het hoofd agentschap voor de Telefunken te bekend is, dan dat wij dat nog behoeven te vermelden. De voorzitter en secretaris van de afd. Haar lem der Vereeniging Oost en West hebben een onderzoek ingesteld naar den toestand van de thans in onze stad verblijf houdende Chinee- zen, die pinda's enz. op straat te koop aan bieden. Uit verkregen inlichtingen en persoon lijk bezoek in enkele logementen waar zij ver blijf houden, is hun gebleken dat bedoelde Chi- neezen voldoende van onderdak en voedsel zijn voorzien. Zij komen uit Rotterdam en Amster dam en vormen een kongei (vereeniging) onder eigen toezicht. Ofschoon de indruk werd verkregen dat voor bepaald ingrijpen te hunnen behoeve geen di recte aanleiding bestaat en hun behoeften uiterst gering zijn, kunnen zij uiteraard den steun van het publiek bij den door hen gedre ven handel niet missen. Op het blijven verlee nen van dien steun wordt dan ook een beroep gedaan. Het bestuur van „Bloemendaal" deelt ons mede, dat er gelegenheid tot fietsenstalling is uitsluitend aan t einde van de Zomerzorger- laan, ingang bij het clubhuis, waar tevens entréebiljetten verkrijgbaar zijn. Op 21 December as. zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat de weleerw. pater Gratianus, thans werkzaam in de parochie van IJmuiden- Oost, de H. Priesterwijding ontving. Pater Gratianus werd geboren op 10 Octo ber 1879 te Waalwijk. Op 3 October 1899 deed hij zijn intrede in het klooster der Paters Capu- cijnen te Babberich (Gelderland) waarna hij op 21 December 1907 de H. Priesterwijding ontving. De a.s. jubilaris was eerst leeraar in het kerkelijk recht te Ti'burg en werd daarna met de zielzorg belast achtereenvolgens te Babbe rich, Sluiskil (Zeeuwsch-Vlaanderen) en Bre da, waar hij om. pastoor van het woonwagen kamp was. Sedert het begin van 1931 verblijft Pater Gratianus in het klooster te IJmuiden-Oost. waar hij eveneens met zielzorg is belast. Hier stichtte de a.s. jubilaris de St. Jozefge- zelienvereeniging, welke zich in een grooten bloei mag verheugen, terwijl hij de promotor was van de R. K. Spee'tuinvereeniging „Vrij en blij." Voorts is Pater Gratianus geestelijk adviseur van verschillende vereenigingen. In verband met den Advent zal het jubileum Wij ontvingen de vólgende mededeeling; Onder bovenstaand opschrift treft men in dit blad een advertentie..aan,.waarbij woningen, te. huur wórden aangeboden tegen een huur van 6.30 per week. Uit de advertentie blijkt, dat de woningen bevatten; beneden: vestibule, gang, 2 kamers, (suite met erker)keuken, schuur, voor- en achtertuin en boventwee groote en twee kleine kamers en aan den achterkant een balkon. De woningen worden gebouwd in Haar lem-Noord volgens de teekening, welke wij hierbij afdrukken. Een gedeelte is reeds in aan bouw. Naar ons wordt medegedeeld, is de opzet zui ver coöperatief. De hum- kon daarom ook op 6.30 per week worden gesteld, zoodat er geen winst in behoeft te zitten. Is de hum- dus al lager dan anders voor dergelijke woningen zou moeten worden betaald, er komt nog bij, dat naar een veilig opgezette berekening de wo ning in ieder geval na 30 jaren eigendom van den huurder is, zonder dat er een cent hypo theek op staat en zonder dat hij iets meer be hoeft te betalen dan de huur van 6.30 per week. Alleen om tot de coöperatie toe te kunnen treden, moet een bedrag van minstens 100 worden gestort. De huur van 6.30 is berekend op een storting van 100. Stort iemand meer, dan wordt voor hem de huur lager gesteld, Voor iedere 100 die meer gestort wordt, wordt de huur 13 ct. per week lager. Stort iemand b.v. 200, dan wordt de huur 6.17; stort hij 600, dan wordt de huur 5.65; stort hij 1100, dan wordt de huur 4.95 en zoo vervolgens, terwijl hij dan ook bij blijvende betaling van die huur na dertig jaren de woning onbezwaard in eigendom krijgt. Wil hij in den loop van. den tijd meer af lossen, dan kan hij daarmede, de huur verlagen of hij kan er door verkrijgen dat hij vroeger eigenaar wordt. Ook kan hij ten allen tijde zijn woning uitkoopen. Op de koopsom wordt dan in mindering gebracht het totaal-bedrag van zijn huurkoop-boekje. Op dit huurkoop-boekje worden alle stortingen die hij buiten de huur doet, geboekt, ook de eerste storting van min stens 100. Verder ook de aflossingen, die de vereeniging uit de huur betaalt, want in de huur van 6.30 zit natuurlijk een bedrag voor aflossing der hypotheek. Aannemende dat in die 6.30 huur zit 1.60 voor aflossing, dan wordt ieder jaar op het huurkoopboekje 80 te goed geschreven. Wordt meer afgelost, dan wordt ook dit meerdere op het huurkoop- boekje te goed geschreven. Nemen we nu als voorbeeld iemand die di rect 600 stort en daarom 5.65 huur per week betaalt. Die krijgt dus op zijn boekje te goed geschreven 600. Verder blijft hij 5.65 huur betalen. Na 10 jaar is dan bovendien op het boekje bijgeschreven voor uit de huur be taalde aflossingen minstens 800 (vermoede lijk 1000). Het minste nemende, heeft hij dan een tegoed van 600 800 1400. Zóu hij nu het huis dadelijk op zijn eigen naam wenschen te hebben, dan wordt die 1400 in mindering gebracht op de koopsom, welke bij de oprichting wordt vastgesteld. Zou die zelfde persoon na 10 jaar b.v. weer 500 kunnen storten, dan kan hij daarvoor zijn huur in 't vervolg terugbrengen van 5.65 per week op hoogstens 5.15 per week, maar mogelijk zelfs op 5 per week. Ook kan hij 5.65 hum blij ven betalen en wordt dan op zijn boekje bij geschreven behalve de 500 ook ieder jaar extra 25, mogelijk zelfs 35. De voordeelen van dit systeem zijn dus: 1. dat hien al dadelijk een lagere huur voor de woning betaalt dan als men gewoon huur' der zou zijn; 2. dat men door een grootere stor- tig de hum zelf lager kan stellen, waardoor men van zijn geld, dat men er in steekt, 7 pet. rente heeft; 3. dat men door extra storting altijd de huur nog weer lager kan brengen; 4. dat men bij nakoming van zijn verplichting nooit een humopzegging krijgt; 5. dat men bin; nen 30 jaar eigenaar van een woning is, waar geen schuld op rust; 6. dat, zoo men zou moeten gaan verhuizen, men zijn boekje aan een ander kan verkoopen en behalve dat men al dien tijd zelf goedkooper gewoond heeft, nog geld van den volgenden huurder kan trekken. Verdere inlichtingen verstrekt de heer Henk Th. Fibbe, makelaar, Nassaustraat 14, De H.O.V. (dirigent Frits Schuurman) zal Zondag 18 December des avonds om kwartover 8 een concert geven in de Gemeentelijke Con certzaal. Solist is de heer Carel van Leeuwen Boom kamp (violoncel). Het programma vermeldt: Ouverture Egmont van L. van Beethoven. Onvoltooide Symphonie (Allegro moderato, Andante con moto) van Franz Schubert. Concert No. 2 in a kl. terts voor violoncel en orkest (Allegro, Andante, Allegro con brio) van Carl Davidow. Rhapsodie No. II van Franz Liszt. De gevierde violoncellist Carel van Leeuwen Boomkamp zal op het avondconcert der H.O.V. van Zondag 18 December a.s. voor de eerste maal in Haarlem voordragen het cello-concert No. 2 in a kleine terts van den Russischen componist Carl Davidow, zelf een der be roemdste violoncel-virtuozen uit de vorige eeuw. Van de vele werken die Davidow voor zijn geliefkoosd instrument heeft geschreven is het concert in a kleine terts wel een der meest brillante. Met medewerking van de Haarlemsche Orkest- vereeniging zal eersten Kerstdag door de Ita- liaansche Opera een opera-concert gegeven worden in het Concertgebouw te Amsterdam. Tweeden Kerstdag zal in den Stadsschouw burg aldaar, met medewerking van de H. O. V.. een opvoering gegeven worden van. de opera „Rigoletto". MAANDAG: bestemd voor godsdienstige ver eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. MAANDAG 19 Dec. 8.45 uur: Clubavond in het- Eigen Huis voor de leden K. J. M. V. „De Kring". DINSDAG 20 Dec. 8 uur: Repetitie van het R. K. Mannenkoor „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbrigade St. Franciscus" in het Militairengebouw Zoete- straat 14. WOENSDAG 21 Dec. 8 uur: Kerstmis-Wij dingsavond voor de leden van den R. K. Vrou wenbond in „De Kroon". DONDERDAG 22 Dec. 8 uur: Bureau-verga dering R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vlncentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.15 uur: R. K. Oratorium bij Brinkmann.. 8.15 sopranen, 9.30 tenoren. 8.15 uur: Repetitie van Haarlems Mannenkoor in Centraal. 8.45 uur: Kerstviering K. J. M. V. in het Eigen Huis. VRIJDAG 23 Dec. 8 uur: Repetitie mandoli neclub „Santa Lucia" in Centraal. 8.15 uur: Tooneelavond van Geloof en We tenschap in den Stadsschouwburg. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. vereenigingen verzocht vooraf overleg te plegen met het alge meen secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, Telefoon 12791, en bij vast stelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Naar wij vernemen, heeft de kunstschilder J. H. Oostendorp te Amsterdam, die van 20 De cember tot 30 December in het Jeugdhuis te Bloemendaal en in Maart 1933 in de kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, een tentoonstelling zal houden van zijn Indische schilderijen en pastels, na kennismaking met den heer Herman Heuff en nadat hij omtrent het bestaan van het pas opgerichte Herman Heuff-fonds was ingelicht, spontaan 10 pet. van het totaal verkoop-bedrag ter beschikking van bovengenoemd fonds ge steld. De Vereeniging van Hoofden van R. K. Bij zondere Scholen in het Bisdom Haarlem zal Woensdag 28 December haar 115de algemeens vergadering houden in restaurant „De Kroon". De agenda vermeldt o.a.: H. Mis voor levenden en overleden leden der Vereeniging in de St.. Jozef kerk, Jansstraat, Half elf opening der vergadering; Rekening en verantwoording van den pen ningmeester; Verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren Th. P. Ba- doux en H. F. Fluitman; Verkiezing van een voorzitter: Inleiding van den eerw. frater M. C. Ver steeg te Tilburg over „Een nieuwe richting in het aanvankelijk leesonderwijs"; Inleiding van den heer J. J. C. Starkenburg, inspecteur der R. K. scholen te Rotterdam over „Nieuwere stroomingen in de psychologie". Terug te bekomen bijBeets, Venneperweg 693, N. Vennep, damesarmbandhorloge; Vige, Gorte straat 19, leerboek, cahier; Bestenbeur, Mei doomplein 37, beursje; v. Dam, Groote Hout straat 8, idem; Siebeling, Oranjeboomstraat 161, contractboekje. Tanis, Brouwersstraat 20, col lier; Bur. v. Politie, Smedestraat 9, kwitantie; Sjeertjes, Haarlemmerliedestraat 4, idem; van Everdingen, Amsterdamstraat 3, manchet knoop; Konings, Eendrachtstraat 1, mondhar monica; Knol, Kastanjestraat 23, muts; Gran- dia, Kennemerstraat 20rd., pakje inh. broekje; Wees, Besoekistraat 31, motorpij pen. Krijgs man, Brouwersplein 44, parapluie, vulpen en rü' wielbel.plaatje.;. Koning, Voorzorgstraat 80rd. rijwielbel.plaatje; v. Essen, v. Oosten de Bruin- straat 206, idem; Wessèling, Voorhelmstraat 39, voetbalschoenen; Groenendaal, N. Groen markt 23, heerenschoen; Zethof, Teslastraat 48, schroevendraaier; Nijssen, De Clercqstraat 172, kinderschaatsen; Bur. v. Politie, Smedestraat 9, zakmes, hondenpenning, handschoentje, hand schoenen; v, Rooij, Duvenvoordestraat 14, handschoen. Jansen, Plataanstraat 32, idem; v. d. Heijden, Regulierstraat 29, handschoentje; Schipper, Brouwersplein 29, handschoenen; Klein, Pegasusstraat 84, hond. Visser, Nassaustraat 22, foto-album; V. Wijn gaarden, Binnenweg 7, Heemstede, boekenleg ger; v. d. Heide, Thorbeckestraat 42, bril in étui; Bur. v. Politie, Smedestraat 9, 47 papfles- schen, tasch; Terrol, Wald. Pyrmontstraat 26 rd., koffer; Brandenburg, Indischestraat 20, zwarte kat; Hofstee, Oranjeboomstraat 165, mondharmonica; Van Rooden, Rollandstraat 55, portemonnaie; Valk, Harmenjansweg 570, idem; V. d. Veen, Spaarnhovenstraat 36, pakje wol; Koek Schroder, Kolkweg 8, Bloemendaal, rijw.belast.plaatje; Hendriks, Hudsonstraat 29, idem; Velthuyzen, Garenkokerskade 44, schoen; Vonk, Iepenlaan 36, Bloemendaal, vulpen; Jas persen, Indischestraat 77, handschoen; V. Dok- kum, Ohmstraat 1, idem; Kennel Haarlem, Re- gentesselaan 42, 2 honden; Kuijver, Wagenweg 240, hond; Wesseling, Gouwstraat 49, motor handschoen, Bur. v. Politie, Smedestraat 9, handbeschermer. Terug te bekomen bij: Thiesies, Nieuwe Gracht 19, armband; Warmer, Bakenesser- gracht 104, leesboek; Inpijn, Rijpstraat 29, bad handdoek met zeep; Elfring, Kerkstraat 2rd„ bewijs van Nederlanderschap; B'ur. v. Politie, Smedestraat 9, bal, portemonnaie. Van Danzig, Zijlstraat 83, idem; Vennik, Spoorwachterswo- ning Kleverlaan, jas; v. Weeren, Indischestraat 20, kerkboek; Kennel Fauna, Parklaan 119, kat, hond; Scheurman, Gaelstraat 18, geldstuk; Hupkens, Koedieflaan 51, Heemstede, portemon naie; Heitlager, Koolsteeg 6, speelgoedpop; Mosk, Rustenburgerlaan 61, portemonnaie; Visser, le Hoogerwoerddwarsstr. la, idem, Gui- chelaar, Staringstraat 17, idem; Meijer, M. v. Heemskerkstraat 48, rijwielband; v. d. Goes, Damaststraat 35, reticule; Rietman, Harmen- jansstraat 41, rozenkrans; Tennaps, Zomer straat 27, huissleutel; Van Dalen, Schoterveen- straat 25, voetbalschoenen; Stoutén, Papento- renvest 48zw„ stuk touw; Donkerwolk, Pres. Steijnstraat 76, schilderswerkpak; Wegrim, Wilgenstraat 57, motorhandschoen, Ottolini, Al- lanstraat 109, idem; Waalewijn, Leidschestraat 75, hondje; Roodenburg, Van Eedenstraat 9, handschoen; Warmerdam, Thorbeckestraat 60, idem. Bur. v. Politie, Smedestraat 9, idem; Westering, L. Molenstraat lrd„ idem; Boogaard, Floresstraat 15„ handschoenen. Van Tongeren, Anslijnstraat 16, portemon naie; Burdorf, Prinsessekade 28, idem; Kok, De Clerqstraat 168, idem; De Best, Pres. Steyn- straat 27, 2 meisjespetten; Van Dam, Jan Nieuwenhuizenstraat 15, paardendeken; Nele- maat, Amsterdamschevaart 122, pet; Timmers, Bilderdijkstraat 19, rijwiel; Luidens, Spaarn hovenstraat 2 a, renteboekje; Leunk, Jan van Zurenstraat 15, staaf ijzer; Stouten, Zijlweg 27, tasch; Mierlo, Schoterweg 129 rd„ idem; Vro lijk, Assendelverstraat 50, handschoen; Koe dijker, Oranjestraat 92, horlogeketting; Swaans- wijk, Pieter Kiesstraat 15, handschoen; Hirs, Jan Steenstraat 2, idem; Postkantoor, Raaks, portemonnaie. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in het faillissement van B. van Buuren, koopman in heerenkleeding alhier. Deze lijst telt 53 crediteuren met een totaal passief van ƒ24.566.96, waarvan prefe rent ƒ2.025.44. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn: mevr. G. v. Buuren—Mogendorff 12.500.—; A. Mo gendorff 1835.48; D. Mogendorff—Gans 3933.36. Over Kinderpostzegels De verkoop der Kinderpostzegels is weer begon nen. De opbrengst ls bestemd voor 50000 mis deelde kinderen. Er zijn in ons land ongeveer 350 instellingen op het gebied der Kinderbescherming, welke alle een aandeel in de opbrengst ontvangen. Zij verzorgen tezamen ruim 50000 kinderen in een jaar, sommi gen het geheele jaar, andere gedurende eenige maanden of weken. De helft hiervan geniet verzorging in vacantie- kolonies of gezinnen ten plattelande om. aange sterkt en weldoorvoed, den winter door te kunnen komen. Bijna 20000 kinderen zijn er die thuis niet of niet voldoende verzorgd kunnen worden omdat zij onhandelbaar zijn of de leiding der ouders te kort schiet. Zij worden in opvoedingsgestichten of bij pleegouders met sterke hand geleid om maatschappelijk sterker te worden. Ongeveer 4000 kinderen zijn gebrekkig, achter lijk, blind, doofstom. Zij zijn, dank zij uiterst zorgvuldige opleiding, ten deele in staat een bruik baar lid der maatschappij te worden en in ieder geval wordt hun leven rijker en dieper. Niemand kan zich onttrekken aan den plicht hier te helpen, zooveel als mogelijk is. De postzegels blijven altijd geldig, ook voor het buitenland. Zij zijn verkrijgbaar aan alle loketten der postkantoren en aan de stands. De prent briefkaarten zijn alleen verkrijgbaar aan de stands. Wie helpen wil aan de stands kan zich schrif telijk opgeven voor het hoofdpostkantoor aan Mr. H. J. M. Tonino, Damstraat 23 en voor het post kantoor Tempeliersstraat aan den heer D. J. A. Westerveld, Buitenrustlaan 25. In het bijzonder zou het Comité nog gaarne de medewerking heb ben van jonge dames om kaarten uit te reiken en de bezoekers van het postkantoor naar den stand te verwijzen. Wie een plaat voor zijn raam wil hangen kan deze aanvragen bij mej. D. J. F. Meerburg, Ko ninginneweg 109. Groote bestellingen worden thuisbezorgd: men kan deze schriftelijk opgeven aan Mr. L. G. van Dam. Wilhelmlnastraat 49. Voor meer dan f 15000.werd het vorig Jaar verkocht. Het mag dit jaar niet minder worden! Haar lemmers, steunt het misdeelde kind en gebruikt deze maand uitsluitend Kinderpostzegels! Het uitvoerend comité: Mr. L. G. VAN DAM Mevr. C. L. LEVENKAMP—PLANTEN Mej. D. J. F. MEERBURG Mr. H. J. M. TONINO D. J. A. WESTERVELD Óver den verkoop Weldadig heidspostzegels Een aanbeveling Het Bestuur van den Armenraad te Haarlem be veelt gaarne den verkoop van de Weldadigheids postzegels ten bate van het zwakke, zieke, ge brekkige, verwaarloosde of misdadige kind aan en vertrouwt, dat de opbrengst dit jaar die van het voorafgaande weder belangrijk zal overtreffen. Laten allen, die hiertoe in staat zijn, dit jaar wederom medewerken door postzegels te koopen. De komende feestdagen bieden aan particulieren een goede gelegenheid hiervoor. Wanneer een ieder zich duidelijk het schoone doel, dat in deze wordt nagestreefd ..het welzijn van het kind" voor oogen stelt, dan kan het niet uitblijven of de verkoop zal dit Jaar in Haarlem een groot suc ces worden. HET BESTUUR. Janskamer Jansstraat 38 Leert kinderen vroeg mededeelzaamheid. Niet als een brave deugd, Doch wijl hij, die van harte geven kan Vindt ware levensvreugd. Door het Ontwikkelings- en Ontspannings- Oomité voor werkloozen is een concertavond georganiseerd op Woensdag 21 December, des avonds 8 uur, in de Gemeentelijke Concertzaal. Medewerking wordt daarbij verleend door het gemengd koor „Polyhymnia", dirigent Willem Hespe, het Dubbelmannenkwartet „Aurora", di rigent K. Zeilmaker, door mej. Annie Hermes, alt-zangeres, met aan den vleugel mej. Emmy van Eden. „Man, er staat weer wat in de krant over die goedkoope treinen naar de Bollenvelden. Als de volgende maand die velden in bloei staan, zul len er erg goedkoope retours uitgegeven wor den.... Daar zou ik nu best eens zin in hebben. Als 'n mensch het een beetje schappelijk aan legt, kan het den kop niet kosten. Ja, daar zou ik wel zin in hebben...." „M'n goeie ziel, als je dat nu zoo graag wil, dan gaan we. Verwend zijn we niet op dat ge bied. Sinds we de zaak verkocht hebben, zijn we, geloof ik, nog maar één keer uitgeweest en dat was op een begrafenis. Als jij zin hebt om naar de Bollenvelden te gaan kijken, dan gaan we. Wat drommel, we hebben er hard genoeg voor gewerkt. Maar het zal nog wel een week of vier, vijf aanloopen voordat de hyacinten bloeien." „Zeg, Jan, zouden we dan Kee, je weet wel, de dochter van mijn baas voordat ik met je trouwde, zouden we Kee dan ook nog even kunnen opzoeken? Wat voor pak trek jij aan? Ik denk, dat ik die Zondagsche zwarte zijen jurk maar aandoe. Hoe zouden we met eten doen? Zouden we brood meenemen? Zorg maar. dat jij die ruime schoenen aandoet, anders heb je den heelen dag pijn...." En zoo ging er bijna vijf weken lang geen dag voorbij, of ze hadden het over hun reis en hadden er plelzier in alle bijzonderheden te bepraten en te bepalen. Het waren echt leuke dagen voor die twee kalm levende menschen. Eindelijk kwam de tijd, dat de kaartjes be steld moesten worden. Er heerschte iets plech tigs in die kamer. Ze waren allebei onder den indruk: Morgen zou Jan de kaartjes gaan koo pen voor de reis, die gedurende vijf weken hun leven gevuld had. Ja, ze waren echt een beetje zenuwachtig. 's Morgens vroeg, den volgenden dag: „Jan. Jan.... Zou je het erg vinden? Zal je me niet kinderachtig vinden? Jan, luister eens.... Ik vind, we moesten maar thuis blijven. Ik ben toch bang, dat het te vermoeiend is. En we hebben eigenlijk al vijf weken lang genoten. Dat hebben we alvast „Mijn goeie ziel, ik deed het heelemaal voor jou, maar als je liever thuis blijft, dan blijven we thuis." Zoo wordt er wel eens gepraat over pater Liefhebber ook: Zeg, man, of: Zeg vrouw, zullen wij eens iets doen voor pater Liefhebber? Zul len we er zelf heen gaan of hem hier laten kO' men en dan.... en danWe moesten nog maar een tijdje wachten (en armen pater Lief hebber laten wachten), we zullen nog wel eens zien. En ze kijken nog. St. Bonifacius-Missiehuia. Father LEFEBER Behalve voor priester-missionaris, kan men zich hier ook opgeven voor broeder- en zuster' missionaris. Postgiro 69495. Telefoon 13235 of 15445 Over de Operette Vereeniging „Haarlem" (Rectlfloatle). In het verslag- der Opera .Martha", door bo vengenoemde vereeniging opgevoerd, werd door den muziekverslaggever abusievelijk vermeld: „zij onderging pas een aderlating, de directeur met een aantal leden bedankte, en toch kwam zij weer met leeuwenmoed voor den dag". Dit is niet juist. De vorige directeur werd door het bestuur ontslagen, waardoor enkele leden als lid der vereeniging bedankten. BESTUUR. ZONDAG. Laatste Zondag van den Advent. 18 Dec. De H.H. Missen zijn te 7 uur en 9 uur en te half elf de Hoogmis. Te half één in de parochiezaal voorbereiding tot de plech tige vernieuwing der Doopbeloften. Om 7 uur Lof met Conferentie over de Kerstmis Liturgie als voorbereiding tot het Kerstfeest. Na óe Hoogmis verpachting der open plaatsen. Steunt ons In onze zware zorgen door het huren van een vaste plaats. DINSDAG 20 Dec. 's avonds half acht Maria- Congregatie voor de meisjes (le af deeling). WOENSDAG 21 Dec. Feestdag van den Apos tel Thomas; 's avonds half acht Maria-Con gregatie, voor de jongens (le afdeeling). DONDERDAG 22 Dec. 's avonds om kwart over 7 Moedercursus in de parochiezaal. VRIJDAG 23 Dec. 's namiddags om kwart over 4 biechthooren voor de schoolkinderen. Om 7 uur Lof ter eere van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand. ZATERDAG 24 Dec. Vigilie van Kerstmis. Geboden vasten- en onthoudingsdag. Biecht hooren 's morgens vóór en na de H. H. Missen, en 's namiddags van 4 tot 9 uur. Onder de H. Mis van 7 uur algemeene H. Communie der kin deren met gemeenschappelijke voorbereiding. ZONDAG 25 Dec. Hoogfeest van Kerstmis. De plechtige Nachtmis te 5 uur Schaalcollecte voor de sieraden der kerk. De intentie der H.H. Missen zijn: Zondag 18 Dec. 7 uur Parochie; 9 uur Johannes Theo doras Blom, Hoogmis tot zekere intentie. Maandag 19 Dec. half acht Christina van Westerloovan Dinter en overleden familie. Dinsdag 20 Dec. half acht Wilhelmina Hen- rica SandersRuysenaars. Woensdag 21 Dec. half acht tot zekere in tentie. Donderdag 22 Dec. half acht tot zekere in tentie. Vrijdag 23 Dec. half acht Christiaan Jacobus Breek. ZATERDAG 24 Dec. 7 uur: Tot zekere in tentie half acht. Herman Cools. Zondag 25 Dec. 5 uur Nachtmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Tweede H. Mis tot zekere intentie. Derde H. Mis Anna Theodora Sprcngers. Half tien zeer eerw. heer Franciscus Schmed- ding; 10 uur Johannes Antonius Volleheyt; Hoogmis Margaretha Engelmunda Smit. ZONDAG, 4en Zondag v. d. Advent. 1% uur Vroegmis Theodoras Dam en Jacoba v. Roode, 10 uur Hoogmis parochie, 3 uur Lof met Ro- zendhoedje. MAANDAG, 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius voor een zieke zuster. WOENSDAG, 8 uur overleden moeder. DONDERDAG, 8 uur Maria v. Bentem— Stokman, als lid v. d. Broederschap van het H. Hart. VRUDAG, 8 uur Joannes de Die le Clercq. ZATERDAG, Vigilie van Kerstmis, geboden vasten- en onthoudingsdag. 8 uur overledenen. Gelegenheid om te biechten van 5 uur af. Geen Lof.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9