Paul Boncour geslaagd üj I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Belgisch kabinet gereed ïmMiétfWéÊïï Werkloozenleed in Amerika Amy op Croydon geland Een filmexpeditie vermist Het nieuws van heden Explosie-ramp te Peking BEPERKTE BASIS EN REGEERINGSTAAK pil V X: DE BAROMETER BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 MAANDAG 19 DECEMBER 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18256 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Een realistische Briand Amerika's antwoord aan Polen Nogmaals betaling geëischt Harry Piel heeft een auto-ongeluk De filmacteur ongedeerd In hoofdzaak gelijk aan het vorige kabinet-De Broqueville Het Weer :h :§ÈJ :V. ft •.Tffy5 -.-SI 5 - -/'f# sm tflf èISt! Si Nieuw Fransch kabinet Paul Boncour na langdurige onderhandelingen geslaagd Spaansch oorlogsbudget Even hoog als tijdens de monarchie; stemmen de socialisten voor Meer dan een millioen menschen zoeken van dorp tot dorp vruchteloos arbeid Steunbeweging ingezet Staat van beleg in Argentinië Kleine Entente bijeen Zeer belangrijke kwesties op de agenda In verband met de ontdekte omwentelingspogingen Nieuw spoorwegongeluk in Zwitserland Verzachting der nood verordeningen De Brocqueville. Door duizenden personen bij haar aankomst enthousiast toe gejuicht Frankrijk gunt haar de eeu Eduard Bernstein overleden Van een jacht met 28 personen ontbreekt sinds 28 Nov. j.l. elk teeken Zij, die zich tegen 1 Januari op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN DRAISlflA-vANVALKEMBURG'S- e 4 •'.LEVERTR; LEEUWARDEN Het schuldenprobleem Groot aantal dooden Fransche tankboot in vlammen Vermoedelijk vijf personen om het leven gekomen Onze Kerstmisetalages zijn gereed NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De kabinetscrisis in Frankrijk, welke vol gens veler verwachtingen lang zou duren en tenslotte wellicht op een terugkeer van Herriot zou uitdraaien, heeft een ander en snel ler verloop gehad. Herriot, die aan zijn voorstel tot betaling van de oorlogss-.-ild op 15 Dec. aan Amerika de kwestie van vertrouwen had verbonden, werd door de Kamer ten val ge bracht, niettegenstaande alle sympathie, welke men voor zijn persoonlijkheid voelde. Indien Herriot het niet tegen zijn persoon, maar tegen de betalingsidee gerichte votum had aanvaard als een „force majeure", waarbij hij zich met, behoud van zijn eigen zienswijze had kunnen neerleggen, zou hij met zijn ministers onmid dellijk de regeering weer op zich hebben kunnen nemen. Maar Herriot wilde dat niet, omdat hij het onvereenigbaar achtte met het belang en de Waardigheid van Frankrijk de, zij het ook bit tere, consequenties van de eenmaal vrijwillig gezette handteekening onder de schuldenover- eenkomst met Amerika te verwerpen. Herriot bleef getrouw aan zijn overtuiging en weigerde een nieuwe regeering te vormen of daaraan deel te nemen. Zijn politieke leerling en geestverwant Chau- temps, die in Herriot's Kabinet de portefeuille van Binnenlandsche Zaken beheerde en inzake de oorlogsschuldbetaling volkomen solidair met zijn premier was, moest de aanvaarde opdracht tot kabinetsformatie onverrichterzake terug geven, omdat zelfs hij den radicaal-socialisti- schen meester niet tot actieve medewerking aan den regeeringsarbeid kon bewegen, daar bij de door hem met de partijen gevoerde besprekin gen duidelijk bleek, dat de Kamer niet van plan was terug te komen op de eenmaal gevallen beslissing tot het weigeren der schuldbetaling. Paul Boncour, die na Chautemps de opdracht kreeg, stond veel vrijer tegenover de oorlogs- schuldenkwestie. Hij accepteerde eenvoudig het Kamer-votum als een voldongen feit, waaraan niets meer viel te veranderen. En daardoor is het hem gelukt een nieuw kabinet tot stand te brengen, dat heel veel op het oude gelijkt, maar waarin toch eenige wijzigingen vallen te con- stateeren, welke van bijzondere beteekenis kun nen worden voor de toekomst. Het schijnt in Paul Boncour's bedoeling te hebben gelegen, te trachten een breede linksche concentratie te bewerken, welke zoowel de "socialisten als de gematigden van de centrale partijen zou omvatten. Een dergelijke concentratie zou van'het allergrootste nut zijn geweest voor het doorvoeren van de hoogstnoodzakelijke ingrijpende financieele maatregelen ter saneering van de Fransche be grooting. De socialisten lieten zich evenwel door hun gewezen partij-genoot niet vangen, al ver klaarde hun leider Léon Blum ook, dat zij wel willender tegenover een minsterie-Boncour dan tegenover dat van Herriot zouden staan. Bij de rechterzijde boekte Boncour echter eenig suc ces, gezien het feit, dat hij Chéron, die onder Tardieu de functie van minister van Financiën bekleedde, bereid vond diezelfde functie in zijn nieuwe Kabinet te aanvaarden. Niettemin is de basis van de regeering-Paul Boncour vrijwel ge lijk aan die van Herriot. Zij wordt gevormd door de radicale en enkele kleine linksche partijen, 'alsmede door een paar onafhankelijke politici. Terwijl Paul Boncour op neutraliteit van de zijde der socialisten mag hopen, staat hem van de zijde van de gematig den en de rechtschen oppositie te wachten, niettegenstaande de medewerking van Chéron, die hij voor zich wist te winnen. De moeilijke taak, waarvoor Paul Boncour zich thans ziet gesteld, bestaat in het doen aanngmen van een voorloopige maandbegrooting en in het hervat ten der ontwapeningsbesprekingen te Genève. Voor dit laatste deel van zijn taak moet Paul Boncour buitengewoon geschikt wor den geacht. Hij is de vader van het con structieve Fransche ontwapeningsplan, dat hij tegen den Oppersten Oorlogsraad met ijver heeft verdedigd. Hij is de opvolger van Briand als per manent Fransch Volkenbondsgedelegeerde, hij is tenslotte een der weinige Fransche politici, die de rechtvaardigheid van Duitschlands gelijkge- rechtigheidseisch ten volle erkende en krachtig heeft medegewerkt aan de overeenkomst der Vijf groote Europeesche mogendheden, waardoor de terugkeer van Duitschland naar de ont wapeningsconferentie eindelijk een feit is ge worden. Men mag Paul Boncour evenals Briand reke nen tot de Europeesch geörienteerde Franschen, maar terwijl Briand zich wel eens verloor in een wazig idealisme, behoudt Boncour steeds het contact met de werkelijkheid en haar beperkte mogelijkheden. Als de kern van deze werkelijk heid beschouwt hij zichzelf, want hij is zeker niet van persoonlijken ambities vrij te pleiten. Toen hij de rangen der socialisten verliet om onafhankelijk zijn politieke carrière te maken, bleek dit reeds duidelijk. Hij brak met de sociaal democraten, maar niet geheel. Eén been bield hij bij de rooden en het andere plantte hij bij de tricolors. Zijn politieke ontwikkeling loopt merkwaardig parallel met die van Briand, die ook uit de gelederen der socialisten zich los maakte om geheel zichzelf te zijn. In de Fransche politiek behooren dergelijke onafhankelijken gewoonlijk niet tot de gering- sten. De vraag is maar wat zij zelf persoonlijk waard zijn. En Paul Boucour krijgt thans volop gelegenheid om dit te toonen. WARSCHAU, 17 Dec. (Reuter). De Poolsche regeering heeft thans het Amerikaansche ant woord ontvangen om haar verzoek om uitstel van betaling der op 15 dezer vervallen teri.njn der oorlogsschulden. De Amerikaansche regeering verklaart in haar antwoord, dat zij geen uitstel kan geven en dat de termijn betaald moet worden. In Poolsche regeeringskringen blijft men er evenwel bij, dat Polen het bedrag van 3 mil- lioen dollar niet kan betalen. De Sejm heeft gisteren voor het Kerst-reces de laatste zitting gehouden. In de tweede en derde lezing werd het wets ontwerp aangenomen tot conversie van de schulden op langen termijn, hetgeen vooral voor den landbouw van groote beteekenis is. NEURENBERG, 19 Dec. (V.D.) De filmacteur Hary Piel wilde gisteren met zijn auto van Berlijn naar München rijden. Dicht bij Eibach, bij Neurenberg, kwam uit tegenovergestelde richting in snelle vaart een auto aan. Om een botsing te vermijden, week Piel snel uit, zijn wagen raakte aan het slingeren en vloog tegen een muur aan, die ingedrukt werd. Piel bleef, als door een wonder ongedeerd en is met een anderen wagen naar Neurenberg doorgereisd. BRUSSEL, 17 Dec. (V.D.). Heden is De Bro queville gereedgekomen met de vorming van een nieuwe regeering. Het kabinet ziet er als volgt uit: Premier en minister zonder portefeuille: De Broqueville (Kath.). Financiën: Jaspar (Kath.). Sociale Voorzorg: Carton de Wiart (Kath.). Landbouw en Openbare Werken: Sap (Kath.). Binnenl. Zaken: Poullet (Kath.). Koloniën: Tschoffen (Kath.). Arbeid en Nijverheid: Van Isacker (Kath.). Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: Lip pens (Lib.). Vervoer: Forthomme (Lib.). Buitenlandsche Zaken: Hijmans (Lib.). Defensie: Deveze (Lib.). Justitie: Janson (Lib.). De portefeuille van P.T.T. is gevoegd by die van Binnenlandsche Zaken. Het nieuwe kabinet bestaat in hoofdzaak uit dezelfde persoonlijkheden als het vorige kabi net-De Broqueville. Merkwaardig is wel dat Katholieken en liberalen het toch nog eens zün geworden inzake het geschil over de staats subsidies aan de Katholieke scholen. Morgen zullen de nieuwe ministers den eed afleggen in de handen van den koning, waarna in het koninklijk paleis de eerste ministerraad plaats vindt onder voorzitterschap van koning Albert. Dinsdag zal het nieuwe kabinet zich aan de beide Kamers voorstellen. Zijn belangrijkste taak is het toestaan van tenminste de terstond noodzakeiyke financieele middelen voor de eer ste maanden van het nieuwe begrootingsjaar. Verder moet het door de verkiezingen vertraag de saneeringsplan der staatsfinanciën met den grootsten spoed worden afgemaakt. Het tekort bedraagt niet minder dan 2milliard francs. 4 ev:".'i \.-'3 M/.-ïïin-. :V ■AS: i - v-a» - - .-Vr A'V "r k* '"yj - \vp,:3®%p# Yr Hoogste stand: 778.6 te Weenen. Laagste stand: 734.1 te Isafjord. Verwachting: Meest matige, Zuidelijke tot Zuid-Oostelijken, tijdelijk wellicht ver- der krimpenden wind, nevelig tot half be- wolkt, waarschijnlijk weinig of geen neerslag, iets kouder. H Zon op 8.08, onder 3.46. Laatste Kwar tier Dinsdag n.m. 8.42. Licht op 4.14. Hilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli PARIJS, 19 December (V.D.) Minister president Paul Boncour heeft Zondagavond zijn nieuwe kabinet voorgesteld aan president Le brun. Deze nieuwe regeering is als volgt samen gesteld: Premier en minister van Buitenland sche Zaken Paul Boncour; Binnenlandsche Za ken, Chautemps; Justitie, Abel Cardey (radi caal socialist), senator; Oorlog, Daladier; Oor log en Marine, Leygues; Luchtvaart, Painlevé; Koloniën, Sarraut; Financiën en Begrooting Chéron; Arbeid, Dalimier; Handelsvloot, Leon Meyer; Onderwijs De Monzie; Crisiszaken, La- niélau; Posterijen, Laurent Fynac; Openbare Werken, Georges Bopnet; Landbouw, Queuille; Handel, Julien Durand; Pensioen, Miellet. Gisteravond om 6 uur was Paul Boncour nog niet gereed met zijn onderhandelingen tot het vormen van een kabinet. De hoofdmoeilijkheid bestond in het vinden van een geschikten functionnaris voor de porte feuille van financiën, daar Paul Boncour om het tekort op de begrooting te dekken een plan opgesteld had, dat niet algemeen, en met name niet door de radicale afgevaardigden en senato ren werd goedgekeurd. Gisteravond heeft de radicale fractie echter haar leden, aan wie Boncour een ministerpost had aangeboden, verlof gegeven in het nieuwe kabinet zitting te nemen. MADRID, 17 Dec. (Reuter.) De Cortes Is thans bezig met het behandelen der begrooting voor het komende jaar, welke voor het einde dezer maand moét worden aangenomen. De moeilijkheid vormt de begrooting van Oorlog, welke nagenoeg even hoog is als de vorige jaren. Minister-president Azana tracht voor deze begrooting den steun der socialisten te krijgen, teneinde aldus een meerderheid in de Cortes te hebben. Daar er 3 socialistische ministers in de re geering zitting hebben, verwacht men, dat de socialisten wel hun steun zullen geven, temeer daar de hooge kosten vooral zijn ontstaan door het bouwen van nieuwe, moderne kazernes, ver betering van het voedsel en betere uitrusting voor de manschappen. Met name zullen de bepalingen in zake de bescherming van den rijkspresident verscherpt worden. Verder zullen worden overgenomen de bepalingen in zake de bescherming der weer macht, van den staatsvorm en der rijksvlag. Een en ander zal aan den president worden voorgelegd. Voorts is ook weer over de kwestie der z.g. winterhulp van gedachten gewisseld, die ten spoedigste verwezenlijkt zal worden. Een deel der pers meent, dat met het afloo- pen der wet tot bescherming der republiek ook de z.g. keizerparagraaf komt te vervallen, vol gens welk artikel het den ex-keizer verboden is naar Duitschland terug te keeren. Van bevoegde zijde wordt erop gewezen, dat deze voorstelling van zaken volkomen onjuist is, aangezien bedoeld artikel al lang niet meer bestaat. Bij de wijziging in 1930 der wet ter bescherming der republiek kwam het te ver vallen, daar de vereischte twee-derde meerder heid er niet voor te verkrijgen was. De com mentaren in de buitenlandsche pers, welke aan de schrapping van de keizerparagraaf worden vastgeknoopt, treffen derhalve geen doel. WASHINGTON, 17 Dec. (Reuter.) Generaal Glassford, voormalig hoofd van politie hier ter stede, is een beweging begonnen tot steunver- leening aan jeugdige werkloozen. Hij verklaar de, dat er meer dan een millioen zwervende werkloozen zijn, die van dorp tot dorp trekken in de hoop ergens arbeid te vinden. Meer dan 90 pet. dezer zwervers zijn jongemannen onder de 35 jaar, terwijl er ook ongeveer 200.000 jon gens van 15 16 jaar by zijn. Onder deze werkloozen bevinden zich jonge lieden uit gegoede families, die door de crisis hun betrekking hebben verloren en hun fami lieleden niet tot last willen zijn. Daar echter bijna nergens werk voor hen te vinden is, vervallen zij hoe langer hoe meer tot armoede en plegen zij zelfs overvallen en an dere misdaden. De afdeeling „Jeugd" van het Departement van Landbouw houdt zich thans met het werk loosheidsvraagstuk bezig en is een campagne begonnen, om personen beneden de 21 jaar te bewegen zich niet aan te sluiten bij dit leger van zwervers. BELGRADO, 19 Dec. (Reuter). Ter by woning van de buitengewone conferentie der landen van de Kleine Entente zyn gisteren de Tsjecho-Slo- vaaksche minister van Buitenlandsche Zaken Benesj en zijn Roemeensche collega, Titulescu alhier aangekomen. Benesj had direct na aan komst een bespreking met den Joegoslavischen minister van Buitenlandsche Zaken, Jeftitsj, welke c.a. 20 minuten duurde, en werd daarna door koning Alexander in audiëntie ontvangen. Des middags nam hy deel aan een lunch, die minister Jeftitsj hem aanbood. Titulescu werd bij zyn aankomst door Benesj en Jeftitsj be groet. De resultaten van deze conferentie worden met groote belangstelling tegemoet gezien. Op het program zou o.a. staan de door Joegoslavië te berde gebrachte kwestie der midden-Europee- sche politiek, het nemen van een besluit ten aanzien van een gemeenschappelijk standpunt wat de ontwapening, de herstelbetalingen en de Europeesche economische politiek betreft. Wat laatstgenoemde kwestie aangaat, ver wacht men een onderzoek der besluiten, die in- dertyd zijn genomen voor de vorming van een economische Kleine Entente. Met betrekking tot de ontwapening verwacht men, dat opnieuw zal worden besloten tot een manifestatie van solidariteit. In elk geval zal het accoord der vyf groóte mogendheden ten aanzien van de pariteits kwestie, dat pas na de bijeenroeping van de conferentie der Kleine Entente tot stand kwam, er toe bijdragen het kader der onderhandelin gen in Belgrado te verruimen. Waarschijnlyk zullen ook de betrekkingen met de Sovjet-Unie in verband met de Fransch-Russische toenade ring ter sprake worden gebracht. BUENOS-AYRES, 19 Dec. (V.D.) Over ge heel Argentinië is met toestemming van de Ka mer in verband met de door de regeering ont dekte omwentelingspogingen «de staat van be leg afgekondigd. Naar thans is komen vast te staan, zou de revolutie den 30en December worden gepro clameerd. Naar verluidt heeit de militaire lei der der insurgenten, kolonel Cattaneo, verklaard, dat de revolutionnairen na 2 omverwerping der regeering het bewind zouden overdragen aan het Opperste Gerechtshof. De gearresteerde oud-president dr. Irigoyen, zal waarschyniyk naar het eiland Martin Gra- cia worden overgebracht. Tot de gearresteerden behooren voorts de vroegere minister van Bui tenlandsche Zaken, Pueyrredon, en de vroegere minister van Oorlog, Dellepiane. BERLIJN, 17 Dec. (W. B.) De heden gehou den zitting van het rijkskabinet duurde ruim twee uur. Op den voorgrond der beraadslagingen stond de opheffing der noodverordeningen tot be- stryding der terreur, over de speciale recht banken en over de propaganda-lectuur. Het rykskabinet besloot definitief, de genoemae noodverordeningen grootendeels in te trekken. Die bepalingen, welke van kracht blyven, zul len in nieuwe noodverordeningen worden neer gelegd, welke waarschynlijk Dinsdag zullen worden gepubliceerd. In de nieuwe noodveror deningen zullen vermoedeiyk tevens diverse be palingen worden opgenomen uit de wet tot bescherming der republiek, die eind December afloopt. BAZEL, 17 Dec. (V.D.). Wederom heeft in Zwitserland een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Zaterdagmiddag even voor 6 uur, by dichten mist, is bij het station Oerlikon, op on geveer 5 K.M. van Zurich, een sneltrein in volle vaart op een locomotief gereden, die blijkbaar door een vergissing op de rails was blyven staan. Daar de trein in Oerlikon niet stopt, had hy zijn vaart niet verminderd. Bü de botsing raakte de electrische locomotief van den snel trein los van den bagagewagen en reed met de stoomlocomotief tot byna aan het station Oerlikon door. De bagagewagen en de personen wagen 3e klas; die daarachter was gekoppeld, werden geheel in elkaar geschoven. De personen wagen hief den bagagewagen in de hoogte, zoo dat deze gedeelteluk op den personenwagen viel. Door de botsing en de vernieling der wagens zyn eenige passagiers gedood, terwijl 12 anderen gewond werden. Eenige minuten later werd nog iemand gedood, doordat een rangeertrein op een naast liggende rail te dicht bij den ver nielden personenwagen kwam, waardoor hy be kneld raakte. De stoker van de rangeer-loco- motief kreeg ernstige brandwonden, door gloeiende kolen die uit den oven vielen. Ook hij is aan zijn verwondingen overleden. Reuter meldt in totaal drie dooden. LONDEN, 19 Dec. (Reuter). De bekende aviatrice Amy Mollison is gistermiddag om vüf minuten over twaalf veilig op Croydon ge land. Zij had de vorige week Kaapstad verlaten en heeft dus ruimschoots het record voor de vlucht Kaapstad—Londen met 9 Va dag staan de ten name van de hertogin van Bedford en kapitein Barnard in 1930, verbeterd. Duizenden personen waren bij haar aan komst op het vliegveld tegenwoordig en juich ten haar enthousiast toe. De tocht van Amy naar haar hotel, was een ware triomftocht. PARIJS, 19 Dec. (Reuter) De record-vlucht van Amy Mollison van Londen naar Kaapstad en terug heeft in luchtvaartkringen, alhier, groote belangstelling gewekt. Men acht het hier van groot belang dat der- geiyke vluchten met een merkwaardigen regel maat kunnen worden uitgevoerd, zoodat men den weg open acht voor een commercieele exploitatie van deze lijn. Voor Frankrijk is de route naar Kaapstad van groot belang en het heeft daartoe ook den sleutel in handen. De weg over de Sahara is de kortste weg naar Kaapstad. Dit uitgebreid Fransch gebied zal bruikbaar gemaakt worden voor deze lucht- ïyn en bijzine-pompen en draadlooze stations worden op verschillende plaatsen opgericht. Het is Frankrijk niet onaangenaam dat het record voor deze nieuwe luchtlijn op naam van een vrouw staat. BERLIJN, 19 Dec. (W.B.) De vroegere sociaal-democratische Ryksdagaf ge vaardigde Eduard Bernstein is gisteren op 83-jarigen leeftyd overleden. Hij behoorde sedert 1872 tot de soc. Dem. party en heeft langen tyd in Zwitserland en Londen geleefd. PARIJS, 17 Dec. (V. D.) In Parijsche film kringen is men zeer verontrust over het lot van een Fransche filmexpeditie van 28 per sonen, die aan boord van het jacht „Sita" op 8 November Marseille verliet en op 26 Novem ber aankwam op de Kaap Verdische eilanden, vanwaar zy twee dagen later weer zee koos. Sedertdien ontbreekt elk bericht. Op het schip bevonden zich ook twee hoog leeraren van de Universiteit van Milaan, cue een wetenschappelijke studie zouden maken van de zeden der oerwoudbevolking. Het Fransche Ministerie van Buit. Zaken heeft thans aan het Fransche consulaat te Para opgedragen, een onderzoek te laten instellen aan de kust van Zuid-Amerika. Vanuit Rio de Janeiro, Para en Buenos Aires heeft men ge tracht langs radiografischen weg met het jacht in verbinding te komen, echter zonder resul taat. Het schip had reeds zes December te Para moeten aankomen. Het had slechts voor tien dagen brandstof en proviand aan boord. Amerika bereid tot het voeren van afzonder lijke oorlogsschuldbesprekingen. Verzachting der noodverordeningen in Duitsch land. Nieuw Belgisch kabinet gereedgekomen. Nieuw spoorwegongeluk in Zwitserland. Werkloozenellende in Amerika. Fransche filmexpeditie vermist. Nieuw Fransch kabinet. Eduard Bernstein overleden. Wetsontwerp betreffende salarisvermindering leden Raad van State enz. Nieuwe regeling voor code-telegrammen. De salariskorting der Indische ambtenaren. Kapelaan Mol benoemd tot algemeen directeur, belast met de zorg voor de schoolvrije manne lijke jeugd in het bisdom Haarlem tot 17 jaar. Ernstige autobotsing bij Noordwijk. Groote brand in een houtopslag te Enschede, Geheime distilleerderij te Zaandam ontdekt. WASHINGTON, 17 Dec. (Reuter.) De Ame rikaansche regeering heeft de debiteurstaten medegedeeld, dat zij bereid is de schu'.denbe- sprekingen voort te zetten, maar dat zy zich verzet tegen een algemeene conferentie. Ver der kan zij een herziening niet beloven. Deze mededeeling is den debiteurstaten niet officieel overgebracht, volgens welingelichte zyde, tydens niet-formeele besprekingen met de leden van het corps diplomatique. De republikein Oritten heeft voorgesteld, dat de financieele commissie van het Represen tantenhuis zal overwegen, of het gewenscht is een belasting te heffen op alle particuliere of regeeringswaarden uit landen, die niet aan hun oorlogsschuldverplichtingen hebben voldaan. WASHINGTON, 17 Dec. (Per telefoon). Een groot aantal dooden heeft, volgens een heden op het staatsdepartement binnengekomen bericht der Amerikaansche legatie te Peking, de ont ploffing van een munitiedepot van den Noord- Chineeschen generaal Lioe-Sjen-Nioen geëischt. Door nog niet bekende oorzaak ontploften Don derdag jJ. 3000 in een arsenaal ie Peking op gestapelde granaten met buitengewoon gewel dig lawaai. Een overgroot aantal gebouwen vloog in brand. Het is tot dusver niet gelukt, den machtigen brand te blusschen. Te Peking is de staat van beleg afgekondigd en het betreden van het door het vuur geteisterde stadsdeel is verboden. Men vreest dat het aantal dooden zeer groot zal zyn, hoewel nog geen nauwkeurige cyfers vaststaan. (United Press). LE HAVRE, 19 Dec. (Reuter) Een hier in de haven liggende Fransche tankboot, met 1800 gallons benzine aan boord, is door onbekende oorzaak in brand geraakt. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het oversloeg op een lichter, die er naast lag. Beide schepen gingen nagenoeg verloren. By de pogingen de vuurzee te blusschen, lie pen twee personen zoo zware brandwonden op, dat zy spoedig na aankomst in het ziekenhuis den geest gaven. Drie andere personen worden nog vermist. Zü zyn waarschynlyk verdronken. Wij noodigen U beleefd uit een kykjé te komen nemen. Eiken avond tot 10 uur verlicht. Bloemenmag. „Tetterode", Santpoorterstr. 1 \\w\\\\\unriniii/ n7777y/M</2. Hoogste stand op Maandag 1 uur nan.: 766 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1