STADSNIEUWS mmtarvfmna De gestolen ckèques van den Arabier N. V. Gerard A. van der Steur Haarlem, 19 Dec. BEURS VAN AMSTERDAM TE HAARLEM DOOR EEN ROEMEEN GEÏND MAANDAG 19 DECEMBER altijd één kwaliteit beter De tram Haarlem-Leiden Een namen-phenomeen Stern-Krawatten als Kerstgeschenkje Voor de H.O.V. AGENDA Wisselkoersen MAANDAG 19 DECEMBER 1932 SINT FRANCISCUS LIEFDEWERK Kersttijd is. Giftentijd Verzekering inwonend personeel Personalia Enkhuizer Almanak MUZIEK PREMIèRE BIJ DE H. O. V. TOONEEL ITALIAANSCHE LIEDERENAVOND Ré KOSTER STADSSCHOUWBURG „Samen uit" Blijspel door Winchell Smith en Joh. F. Hazzard. Het Schouwtooneel ELIAS WEET 'T BETER! EEN NIEUW HOME Voor vreemdelingenverkeer Aan het Stationsplein De officieele rit „Grafin Mariza" NEDERLANDSCH KINDERTOONEEL De Ring van den Hertog De actie begonnen WEER INBREKERS AAN HET WERK Slechte buit Voor 't Kerstdiner 20 December 461e STAATSLOTERIJ m. 15 Slw ■n Kerstkattebel voor 't S. F. L Vla zijn weldoener Johannes Vellita werd Sinte Franciscus de grondvester van de katho lieke kerstviering aan de kerstkribbe! Immers, te Greccio ensceneerde hij een Bethlehemstalletje en noodigde zijn trouwe vrienden ter kerstviering. Dien kerstdag moest op zijn wensch een feestmaal bereid worden. En bij de voorbereiding daarvan zeide hij „Indien ik den keizer kende, zou ik hem verzoeken het bevel uit te vaardigen, dat iedereen vandaag graan en nog eens graan voor de vogelen zou moeten werpen (vooral aan onze zusters de leeuweriken) en dat hij, die beesten op stal houdt, de etensruiven boordevol met hooi en haver zou moeten vul len. Maar méér dan dat zou ik wenschen, dat op dezen dag de minder bedeelden aan een feesttafel zouden genoodigd worden Dit vermanend woord van zijn patroon heilige heeft een traditie gevormd in het Haarlemsche St. Franciscus Liefdewerk: de kerstkrbbe staat telken jare in het Francis- cushuis opgesteld, en de trouwe vrienden (n.l. de ouders der S. F. L.-jongens) worden tot een feesttafel genoodigd! Deze gegroeide traditie dient bestendigd te blijven, ondanks alle crisis, ondanks Alle malaise Gedachtig het lucratief „Kersttijd is giften- tijd" waagt het bestuur van het interparochieel S. F. L. een (nog nimmer gefaalde) poging, om zich in deze dagen aan te bevelen in de milddadigheid zijner geloofsgenooten Als de katholieke families van Haarlem en omstreken, oud en jong, in huiselijk geluk zich biddend of zingend gaan verzamelen vóór de kerstkribbe, laten zij dan éven bedenken, dat die heerlijk katholieke gewoonte eens gevormd werd door den machtigen patroonheilige der S.F.L.-boys, Sinte Franciscus Als de katholieke families van Haarlem en omstreken haar warme gezellige huiskamer met hulst en mistletoe en kerstroosjes weten om te tooveren tot een feestzaal, laten zij dan even bedenken, dat op den eersten Kerstdag in de Franciscushuizen van Haarlem-Centrum en van Haarlem-Noord Franciscaansche feesttafels dienen klaar te staan, waarvan de menu's nog ontbreken, ja zelfs nog niet konden worden samengesteld, bij afwezigheid van- elke finan- cieele saus Maar „Kersttijd is giftentijd!!!" Mogen velen, die werkelijk vreugde, vrede en heil verwachten op het aanstaand Hoogfeest van Kerstmis, de jeugdige S.F.L.'ers èn hun ouders gedenken met luid klinkende munt. Dan zal het S.F.L. in staat worden gesteld, ook dit jaar, op écht Franciscaansche wijze het Kerstfeest te vieren bjj ae kribbe van Hem, Die in armoede geboren werd, en Wiens eerste bezoekers warenarmen van geest. Kerstgiften worden dankbaar in ontvangst genomen door: Pater H. J. H. Smits O.F.M., N. Groenmarkt 12; H. W. M. van Os, Ged. Oude Gracht 76; S. H. Middeldorp, Coom- herstraat 14; F. Beaufort, Kinderhuisvest 49; R. A. P. Roozen, Elswoutslaan 1; A. A. J. Haarmans, Bloemd. weg 301, Overveen; G. J. van Ees, Bilderdijkstraat 27, terwijl het giro nummer van het interparochieel S. F. L. nog altijd is 98246. Verschenen ls een brochure, bevattende de bepalingên voor de verzekering van inwonend personeel voor kostelooze verpleging in het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis. Te Leiden is geslaagd voor het taalkundig candidaatsexamen Indologie de heer W. Haze- voet, alhier. Mej. M. Diepenhorst, alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de Nuts-school te Almelo. Der traditie getrouw, is de Enkhuizer Alma nak ook voor 1933 op prettige wijze samen gesteld. Vele getrouwen zullen hem ongetwij feld ook het komende jaar weer willen be zitten. echt Italiaansche schoonheid, die alle toehoor ders telkens ware en innige voldoening ver schaft, zich uitend in geestdriftige en herhaald applaus. Een leerzame en tevens zeer kunstzinnige avond. J. S. Zondagavond 15 Januari zal te Amsterdam door de Haarlemsche Orkest 'Vereeniging onder leiding van M. Adam voor het eerst worden uit gevoerd een compositie, getiteld: „Simfonisch werk met obligaat viool" van Lies de Waal, die deel uitmaakt van de Nederlandsche Kamer- Opera, onder leiding van Richard Heuckeroth. Lies de Waal is een der meest talentvolle leer lingen van den Nederlandschen componist Cor nells Dopper. Hoe betrekkelijk gering de belangstelling van het volk is voor de verschillende elementen van cultuur ervoeren we weer eens Zaterdag avond op de lezing voor de Volks-Universiteit in den Protestantenbond gehouden, door mej. Ré Koster, over het' Moderne Italiaansche lied. Dat de afwezigen grootelijks ongelijk hebben gehad, is ook hier weer eens bewaarheid ge worden. Want de lezing welke mejuffrouw Koster heeft gehouden, gevolgd door de voor dracht van een aantal Italiaansche liederen, waarbij Felix de Nobel de zangeres begeleidde, was uiterst interessant. Het overzicht van de wording, de geschiede nis en den aard van het moderne Italiaansche lied kon natuurlijk niet anders zijn dan een perspectief in vogelvlucht, een reis per vlieg machine over een zoo uitgebreid gebied als dat van den volkszang is. Maar dat is voor niet-studeerenden in de muziekgeschiedenis ook niet noodig. Voldoende is, dat een klaar en duidelijk beeld geteekend wordt van wat er groeit en woelt en zoekt in deze zoo bijzondere wereld van het lied, en van de manier, waarop door de Italianen getracht wordt iets van z'n ziel te leggen in het schoone ding dat het lied is. En daarin is Ré Koster zeer zeker uitstekend geslaagd. Achtereenvolgens passeerden de di verse landstreken met hun eigen genre en hun eigen componisten in dit genre de revue. Al fredo Casella, de geboren Turijner met z'n Franschen inslag, Francesco Malipiero, Hde- brando Pizzetti da Parma, en Mario Castel- nuovo-Tedesco, Franco Alfano, Ottorino Res- pighL En van al deze componisten kregen we na de pauze een of meer liederen te hooren, door mej. Ré Koster met sterke tekstuitbeelding voorgedragen en door Felix de Nobel meester lijk begeleid. Bij de veelheid van het gezongene is het moeilijk in détails te treden. We hoor den vroo'.ijke en droefgeestige, herders- en zee mansliederen en diep godsdienstige. Van de laatste is het vaker gehoorde „Io sono .a Madre" van Respighi zeker wel het aangrij pendste. Doch alle treffen deze liederen door hun betrekkelijken eenvoud, hier en daar uit gesproken sober gregoriaansch, zij het soms dat de begeleiding bij wijlen uiterst geraffi neerd is. Zangeres en begeleider belichtten beurt om beurt deze hoedanigheden allerver- dienstelijkst. Een niet gering deel van het wel slagen komt dan ook zeker toe aan don heer Felix de Nobel voor zijn uiterst subtiel aan passingsvermogen; hij is een van de kunst zinnigste en geraffineerdste begeleiders, die we ooit hoorden. Mej. Ré Koster mocht zich ge lukkig achten met zulk een kunstenaar samen te mogen werken bij de herschepping van deze Dit Amerikaansche blijspel is nu weer eens echt een stuk voor hen, die een avond van vroolijke ontspanning vragen. Een aardig ge geven zonder den schijn van een zielkundig probleem, een groote dosis humor, vermengd met een wei-afgewogen portie sentiment, een reeks van aardige tafereeltjes, gespeeld in fleurig décor, en dat alles smakelijk opge diend door een gezelschap, dat er al werkende zelf naar hartelust van blijkt te smullen het is waarlijk al wat we noodig hebben om eens een paar uren vroolijk uit te zijn. De inhoud geeft een genoegelijk gevalletje, een stukje werkelijk leven, door een vriende lijke fantasie pasklaar gemaakt voor het too- neel. Joe Bascon, heelemaal geen kwade jon gen, is van huis weggegaan om zijn geluk ln den vreemde te beproeven, maar hij heeft daar weinig meer dan zijn ongeluk gevonden, zoo- dat hij ten laatste zelfs in de gevangenis ge raakte. Wat hij van dit leven heeft overge houden is een sterk berouw, het vaste voor nemen om zijn toekomst op betere wijze te vestigen, het groote verlangen naar zijn fami lie, een leege beurs en twee merkwaardige vrienden, 't Zijn jongens van de vlakte, maar zij bezitten het bekende gouden hart en zijn feitelijk e enen al goedheid, al valt het hun moeilijk, hun handen thuis te houden. Wan neer Joe moeder en zuster weer omhelsd heeft en zelfs heeft mogen constateeren, dat zijn vroegere geliefde nog evenveel van hem houdt, vallen zij per ongeluk de respectabele woning binnen, om daar tot hun groote verbazing en ontroering door de gulle genegenheid der brave juffrouw Bascon overrompeld te worden. Het wonderlijke tweetal, Muggs en Gilly, stel len al hun eigenaardige talenten in het werk, om de verarmde familie van hun vriend van den ondergang te redden, en zij slagen in dat kameraadschappelijke pogen zoo buiten gewoon goed, dat niet alleen Joe een geluk kig huwelijk sluit, maar dat ook de beide kor nuiten, tot een beter leven bekeerd, hun for tuin in de zaken en in de liefde maken. Dat duo wordt gevormd door Ezerman en Sam de Vries. Een kostelijk span, dat met zijn grapjasserij en looze streken in een oogwenk de harten van het publiek steelt. Hun kluch tige typeering was tevens een staal van uit nemende tooneelspeelkunst, waarvan tot het einde volop genoten kon worden. Misschien niet vanaf het begin. Het stuk telt vier be drijven, maar het eerste zou beter voorspel genoemd kunnen worden want het is een beetje onbeduidend en langdradig, zoodat het zelfs de vrees opwekt, dat het vervolg wei nig zal bieden. En dit valt juist zoo bijzonder mee! Jaap van der Poll maakte een goed figuur als de verbterde zoon en Hesje Rijken van Rijk als de sympathieke moeder, terwijl Dogi Rugani met veel levendigheid de zuster uit beeldde. Ook de overige rollen waren goed bezet, niet het minst die van den schrape- rigen Tillinger, voor deze gelegenheid niet door Hein Harms, doch door Ko van Dijk ge typeerd, die ook de regie voor zijn rekening nam en daarmee zeer veel goeds bereikte. De cor en mise en scene waren zoo uitmuntend als we dit van het Schouwtooneel niet altijd mogen opmerken; het slot bracht op dat punt zelfs een verrassing, die hoogelijk gewaardeerd werd. Met volle overtuiging mogen we het zeggen: een blijspel als dit in zulke bezetting moet zelfs den grootsten kniesoor voldoen. Komt dit stuk weer in Haarlem, men ga gerust een avond met Het Schouwtooneel samen uit! H. B. v. d. S. Al weet een ander 't nog zoo goed, Al stoken kolen nog zoo warm Van Hoenderdos stoken ze heeter! vjh R. H. DIJKSTRA - AMSTERDAM-LEEUWARDEN toevallig bijeengegaarde krachten doorgaans staat. Als men de kinderen, die door het vervul len van kleine rollen en verder door het verlee- nen van koor en figuratie aan de uitvoering meewerken, iets nader tot de schoone kunsten van tooneel, zang en dans wil brengen, dan zal er iets meer moeten gedaan worden dan hier blijkbaar door het instudeeren is geschied. Het was over het geheel genomen te rommelig, te wild, terwijl er toch door het streven naar een goed rhythme met die jeugdige krachten iets moois is te bereiken. Ook het opgevoerde zangspel „De Ring van den Hertog", door H. G. Cannegieter samenge steld en door Marinus Adam van prettig klin kende muziek voorzien, kan ons niet voldoen. Zeker, er was veel aardigs in met zulke na men mag dat ook wel verwacht worden maar het was niet kinderlijk, niet bekoorlijk, niet fijn. De inhoud van het stuk wordt bepaald door een liefdesgeschiedenis tusschen 'n regeerend hertog en een jonkvrouw niets op tegen als zij maar in sprookjessfeer wordt gehouden en dit gebeurt hier niet. De hertog bezit als vorst Multituliaan- sche allures, en dit is mis voor een kinderpu- bliek. Er komt kwaad in voor, dat bestraft wordt, maar de gevonniste is de rechter, en dat lijkt ons toch werkelijk allesbehalve paedagogisch. Er is op dit gebied zooveel beters te bereiken, en er is reeds zooveel beters vertoond, dat we meenden deze opmerkingen niet in de pen te moeten houden. Ze hebben geen andere bedoe ling dan het streven naar het mooie aan te wakkeren, een streven dat van niet te onder schatten beteekenis is, omdat het kind er in is gemoeid. H. B. v. d. S. Het nieuwe home van de Vereen, tot ver fraaiing van Haarlem en omliggende gemeen ten en tot bevordering van het vreemdelingen verkeer, die sinds 1904 haar informatiebureau had gevestigd in de vestibule van het Station en nadien gedurende korten tijd „op kamers woonde" naast den ingang van het station, waar het reisbureau Lindeman tot voor korten tijd huisde, is Zaterdagmiddag met de noodige plechtigheid geopend. Dit eigen home is door architect K. Jonck- heid gebouwd op het stationsplein tusschen den uitgang van het station en de fietsenstalling. Het heeft een eigen cachet en ziét er rustig uit, van buiten zoowel als binnen, waar de ruimte verdeeld is in een bestuurskamer en 'n ontvang kamer, waar een kast men frissche brochures over binnen- en buitenland ligt uitgestald. Toen om ongeveer 3 uur de voorzitter, de heer jhr. J. C. Mollerus het woord nam, waren daar aanwezig burgemeester C. Maarschalk, eere voorzitter der Vereeniging, wethouder W. J. B. van Liemt en andere leden van het bestuur, ir. W. A. E. van Genus namens het Bestuur van de A. N. V. V. en de N. Z. H. T. M., de hee- ren G. J. Droste en C. ten Boom van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, notaris D. M. Klijzing, de heer Luhrs namens de afd. Haarlem van de Horecaf, de heer Ed. Steger namens de afd. Heemstede van de V.V.V. en andere genoodigden. De voorzitter heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den burgemeester, die door zijn aanwezigheid opnieuw een blijk van belang stelling in het streven van de Vereeniging heeft gegeven, dat door het Bestuur op hoogen prijs wordt gesteld. Spr. dankte allen die hebben me degewerkt aan de totstandkoming van dit ge bouw, in het bijzonder den architect den heer K. Jonckheid, den aannemer, den heer Bree- voort, met welke heeren het bestuur op de meest aangename wijze heeft samengewerkt, als mede notaris Klijzing. Ook dankte spr. in het bijzonder voor de medewerking die de Kamer van Koophandel heeft verleend o.m. door het verleenen van een extra subsidie. De resultaten die de vereeniging voor de gemeente en omliggende gemeenten af werpt zijn niet in klinkende munt uit te tellen, zooals dit wel het geval is bij de jaarlijksche subsidie van de gemeente. Dat het werk van het Vreemdelingenverkeer in het algemeen niet onderschat moet worden blijkt echter wel uit het feit dat in het buitenland van rijkswege enorm veel voor het Vreemdelingenverkeer wordt gedaan, terwijl de statistieken, zooals die o.m. in Italië, Duitschland en Zwitserland be kend zijn gemaakt, uitwijzen, dat de daarvoor beschikbaar gestelde gelden hun rente royaal opbrengen. In ons land is men zoover helaas nog niet. Er moet hier op dit gebied nog veel achter stand worden ingehaald. Een jammerklacht uit spr. over de daadwerkelijke medewerking van de burgerij uit wier midden slechts een uiterst gering percentage als lid der Vereeniging toe trad. Spr. hoopte dat dit nieuwe gebouw veel mag bijdragen tot de ontwikkeling van 't vreem delingenverkeer te Haarlem. De heer van Genus sprak hierna als lid van het Hoofdbestuur van de A.N.V.V. en namens de Directie van de N.Z.H.T.M. en wenschte de Ver eeniging geluk met haar nieuwe home. Namens de Horecaf sprak de heer Luhrs en overhandigde den Voorzitter een enveloppe met inhoud, bestaande uit de namen van 7 nieuwe leden. De voorzitter overhandigde deze envelop pe aan den penningmeester met het verzoek, voor de inning der contributie zorg te dragen. Notaris Klijzing sprak de hoop uit, dat het ledental der Vereeniging mocht blijven toene men en dat de overheid de Vereeniging met haar subsidie mocht blijven steunen. Tenslotte bracht de burgemeester, de heer C. Maarschalk, de gelukwenschen van het stede lijk bestuur over en dankte de Vereeniging voor al hetgeen zij in het belang der gemeente in de jaren van haar bestaan voor de gemeente heeft gedaan. Het Gemeentebestuur waardeert het werk van de vereeniging in hooge mate en sprak de verzekering uit dat de vermindering van de gemeentelijke subsidie geenszins moet beschouwd worden als een blijk van mindere waardeering voor haar werk. Spr. hoopte dat de economische toestand zich spoedig weer in dien zin mocht wijzigen, dat meerdere subsidie kan worden toe gekend en verklaarde dit gebouw voor geopend. Hierna werden ververschingen aangeboden. De electrische tram begint door de proefrit ten al populair te worden. Bij iedere tweeling wagen die passeert staren de menschen hem met belangstelling na. De wagens zien er dan ook, óndanks de reclame-papieren en -borden, fraai uit, terwijl ze-bij avond volop verlicht zijn. De signalen zijn niet hinderlijk, het rijden is bijna geruischloos in vergelijking met de oude stoomtram. De streek zal trotsch zijn op 't mo derne vervoermiddel, het nieuwste van het nieuwste. Zij, die vroeger pro-bus en contra tram waren, zijn geheel bekeerd. De officieele rit wordt Donderdag 29 dezer gehouden. Het vertrek uit Haarlem is bepaald op één uur, aankomst te Leiden te 5 uur, waar de gemeente de thee zal aanbieden. Uit deze Onder auspiciën van impresario Ernst Krauss zal het Weensche Operette-gezelschap, directie Willi Gensch, Donderdag 22 December in den Stadsschouwburg te Haarlem een gastvoorstel- ling geven van de operette „Grafin Mariza" van Emmerich Kalman. Een verslag van deze voorstelling, Zondag middag in den Stadsschouwburg gegeven, be hoort misschien niet in een tooneelrubriek thuis. De aankondiging ervan, die niet minder groot- scheepsch was dan wanneer een onzer beroeps gezelschappen op het Wilsonsplein zijn kunst komt vertoonen, deed dat echter voor-onderstel len. En er valt toch wel iets over te zeggen. Het spreekt vanzelf, dat de zaal zóó goed bezet was, als bij belangrijke tooneelopvoeringen zel den het geval is. Voor het overgroote deel was het echter zeer jeugdig publiek, dat de rijen vulde en zich vergasten liet op een vroolijk spel, waarin ook weer kinderen verschillende rollen vervulden. Niet alle: enkele volwassenen werk ten mee, doch ook dit waren dilettanten, zoodat de geheele vertooning in het teeken der liefheb berij stond. Ons lijkt daarom de benaming „Nederlandsch Xindertooneel" nogal wijdsch. Aan enkele on- derdeelen van de uitvoering zooals de ge ordende beweeglijkheid der bakkertjes in het eerste bedrijf is zeer goed te bemerken, dat er aan de regie eenige zorg is besteed, een zorg, die op de breede schouderen van Theo Bouw meester rust. Maar dit wil toch nog niet zeggen, dat de vertolking van het zangspel van een des kundige beheersching het stempel droeg, inte gendeel: het geheel kwam niet uit boven het peil, waarop een gelegenheidsvoorstelling van Hedenmorgen stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht de 38-jarige Roemeen Jorgu Sterian, geboren te Galatz en een man met internationale „reputatie" op het gebied van chèqu-vervalsching. Hem was valschheid in geschrifte ten laste gelegd. Op 16 September 1931 lichtte hij drie verschillende Haarlemsche banken op, n.l. H. Ojens en Zonen, Petrie Co., „De Spaarnebank" door middel van val- sche traveller-chèques 50 dollar van The American Express Cy., voor bedragen van 2500 en 1250 en 1250. Hij toonde bij de aanbieding een pas met foto ten name van Martin Collee en ondertee- kende ook met dien naam. Ook in Leiden opereerde hij en daar wist hij onder den naam Joseph Chestur Gibson 8 maal 100 dollar van de Twentsche Bank los te krijgen. De Roemeen kwam per auto voor, bezat zeer beschaafde manieren, sprak een weinig Fransch en behoorlijk Duitsch. Voor dezg zaak waren 9 getuigen gedagvaard, terwijl als deskundige optraden de politie-des- kundige Ch. v. Ledden Hulsebosch en dr. J. Schrijver. Als tolken fungeerden mevr. J. A. van SluisBarbiers en H. R. Wildermuth. Raadsman was mr. L. G. van Dauw, die 8 ge tuigen a décharge had laten dagvaarden. Verdachte gaf op te heeten Isac Pavelides en ontkende Jorgu Stenan genaamd te zijn. Hij sprak uitsluitend Fransch tijdens deze zitting. Verdachte ontkende de tenlaste gelegde fei ten, hij was niet in Holland geweest en ver klaarde nog nooit veroordeeld te zijn voor het vervalschen van chèques. De president, mr. Maassen, wees er op, dat hij in verschillende hoofdsteden van Europa veroordeeld zou moeten zijn. Verdachte bekende in Frankrijk gearresteerd te zijn geworden op een valsch paspoortè President: Waar was U op 16 Sept. 1931? Verdachte: In Nice. De politie-deskundigé, Ch. v. Ledden Hulse bosch heeft geconcludeerd dat de vervalschte negen handteekeningen op de cheques van verdachte zijn. Daarbij sloot zich Dr. Schrijver aan. Getuige Jöngerling, boekhouder bij Oyens Bank, verklaarde, dat verdachte Duitsch sprak toen hij de cheque aanbood. Later heeft ge tuige het portret van verdachte moeten uit zoeken uit de politie-foto-archieven. Hij her kende verdachte plotseling pertinent. Toen ver dachte deze foto getoond werd, ontkende hij dat hij het was. Het portret op de paspoort, het portret in de foto-album en verdachte in per- uren is direct te concludeeren, dat er onderweg gestopt wordt. De gemeentebesturen en andere colleges zullen zich niet onbetuigd laten. Moge lijk is er muziek, in elk geval is er eenig feeste lijk en officieel vertoon. Het spreekt van zelf, dat de Vaderlandsche driekleur zal wapperen. Het Uitvoerend Comité van Actie van „Vrien den der H. O. V." verzoekt opneming van het volgende: In een op 13 December 1932 gehouden ver gadering in café Brinkmann is een vereeniging opgericht, onder den naam: „Comité van Actie van Vrienden van de H.O.V." In dit comité hebben zitting genomen de hee ren: Mr. A. J. Backer (Heemstede), Mr. A. Beets, Jan Booda, Mr. Dr. F. A. Bijvoet, J. Ph. H. Castricum, Mr. L. G. van Dam, M. H. Groe- nendaal, Henri Hagemeijer (Vogelenzang), R. Haverscnmidt, W. A. J. van de Kamp, G. Kra nenburg (Santpoort), K. F. van Maas, Ph. A. Mees, Jhr. Dr. J. C. Mollerus, C. Ooms, C. Over- beek, M. A. Reinalda, Mevrouw Mr. E. A. J. Scheltema, geb. Conradi, Aug. M. J. Sevenhuy- sen (Heemstede), L. Schoorl (Bloemendaal); P. M. van der Sluys, P. J. M. van Tetering en Mr. J. H. Thiel. Als Uitvoerend Comité is een kleine Com missie benoemd, bestaande uit de heeren Jhr. Dr. J. C. Mollerus (voorzitter). P. J. M. van Tetering (secretaris) en Mr. A. Beets (penning meester) Deze kleine commissie heeft een program van actie opgemaakt, hetwelk in het kort op het na volgende neerkomt: 1. Een 20.000 tal kaarten f 1 per stuk, recht gevend op het bezoek aan een na 15 Januari 1933 door de H.O.V. te geven concert, zullen aan de Haarlemsche burgerij en aan de ingeze tenen van de omliggende gemeenten ten ver koop worden aangeboden. 2. Door middel van de Pers zal geregeld ken nis worden gegeven van den stand van zaken, met betrekking tot den verkoop dezer kaarten en met betrekking tot de actie der directe fi- nancieele steunverlesning. 3. Aan de ingezetenen uit Haarlem en om liggende gemeenten, zoomede aan tal van cor poraties te dezer stede en omgeving, zal om een directe financieele bijdrage worden gevraagd. De gelden, welke daarvoor worden afgezon derd, kunnen gestort worden op gironummer 142.822, Haarlem (Penningmeester der H. O. V., Mr. A. Beets). 4. Door middel van collectes bij gelegenheid van belangrijke bijeenkomsten, voetbalwedstrij den, vergaderingen, enz. zal gepoogd worden de benoodigde geldmiddelen te krijgen. Voor de bovenvermelde collectes en voor den verkoop der 20.000 kaarten hebben wij propa gandisten noodig. Wij roepen de Haarlemsche burgers toe: Vrij willigers, Dames en Heeren, vooraan! Binnen enkele weken moeten wij onze actie tot een goed einde trachten te brengen. Aanmelding dezer propagandisten kan ge schieden bij een der leden van het Uitvoerend Comité. Wij rekenen op aller medewerking, en wij zijn er van overtuigd, dat de ingezetenen van Haarlem en omgeving zullen beseffen, dat het behoud der H O.V. een cultureel belang is voor Haarlem en de heele Haarlemsche streek, waar voor wij ons allen een bescheiden offer moeten getroosten. Verantwoording der gestorte gelden zal door middel der Pers door den penningmeester ge* schieden. soon waren identiek aan elkaar volgens ge tuige. Een onder-directeur van de American Ex press Cy. verklaarde, dat de aangeboden che ques oorspronkelijk toebehoorden aan een Ara bier, die aangifte heeft gedaan wegens dief stal. De cheques waren niet overdraagbaar. De Maatschappij heeft de bedragen aan de ban ken vergoed. De Arabier meent, dat de cheques 25 Augustus 1931 te Cherbourg gestolen moeten zijn. Ook de andere bankbedienden verklaarden verdachte in de politie-foto-album te hebben herkend. Een der bedienden meende echter, dat het haar van verdachte eerst blond en nu zwart was, vroeger droeg hij geen snor en nu wel. Een andere bediende zeide, dat verdachte een paar dagen vóór het aanbieden van de cheques Zwitsersche francs kwam inwisselen. Het Noord Holl. Landbouwcrediet kreeg ook een bezoek van den Roemeen, maar wisselde de cheque liever niet in. Ook deze getuige verklaarde, dat verdachte geen snor had. President: Verdachte, bent u genegen in de middagzitting zónder snor te komen? Verdachte, ja knikkend: Je consens, paree que je me seus innocent! Als getuige werd vervolgens gehoord de heer G. Th. Mc. Carthy, detective van de American Express Cy. Daar deze getuige uitsluitend Engelsch spreekt, was ook hier een tolk noodig. Deze getuige deed mededee- lingen over de cheque-vervalschingen van ver dachte in Venetië, Milaan etc. en de ontsnap ping van verdachte uit de handen van de po litie. Getuige vertelde, dat verdachte in Venetië handteekeningen namaakte van hem en een gevangenbewaarder, echter uit de grap. Ze ge leken schitterend. Getuige maakt studie van deze zaken. Getuige vertelde, dat verdachte in Italië drie jaar gevangenisstraf kreeg en in hooger beroep meer. Verdachte ontkende pertinent. President: Heeft men u in Nice een valsche pas ontnomen, e.en pas met een visum per 16 September voor Holland? Verdachte: Ja. Maar er waren wel 20 visa by. Getuige: Ik heb hier een heel lijstje met na men, waarop verdachte te werk gaat. Hij is echter in Roemenië geboren. Een Parijsche detective van de Ame rican Express legde zeer bezwarende verklarin gen af over de gedragingen van verdachte: hoe hü zwierf van Luxemburg naar Spanje, van Kopenhagen naar Parijs, steeds maar weer op andere namen en paspoorten. Getuige heeft schoolmakkers van verdachte gesproken en deze verklaarden, dat hij Jorgu Sterian heette. Getuige toonde verschillende foto's van ver dachte, hem gegeven door Portugeessche ban kiers, ze geleken op de foto's in het Holland- sche politie-archief. Verdachte, zich hevig opwindende: „De in ternationale politie is geheel niet te vertrou wen." De zaak werd hierna tot 's middags drie uur geschorst. Zaterdagavond kreeg de politie kennis, dat ingebroken was in perceel Garenkokerskade 2. De bewoners, die omstreeks half acht de wo ning verlaten hadden, bemerkten bij hun terug keer tegen 12 uur, dat men zich met een val- sehen sleutel teogang tot het huis verschaft had. Uit een schrijfbureau in de benédenkamer bleek een geldkistje met verschillende papieren verdwenen te zijn. Overigens werd niets vermist. De buit zal den inbrekers dus niet al te zeer meegevallen zijn. De politie ontving de mededeeling, dat uit een konijnenhok, dat zijn plaats heeft aan de achterzijde van een woning in de Leidsche- straat, vijf vette exemplaren verdwenen zijn. Sociëteit „St. Bavo" R.K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur R.K. Bevolkings bureau, 8 uur Gemengd Koor „Onder Ons," 8 uur Rijksambtenaren „St. Mattheus," 8 uur Bestuur R.K. Grafische Bond, 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété 8.1* uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes lederen dag van 1012, 24, 89 uur. Zater dags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haarlem, Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" „St. Caecilia" 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 R. K. Kraam- vetzorging, 2—3 uur. Stadsschouwburg 5e Gemeente Volksvoor stelling: „Jongedames in Uniform", 8 uur. Gouvernementsgebouw, Dreef Provinciale Staten van Noord-Holland, half 11. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1. Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes lederen dag van 1012, 24, 89 uur. Zater dags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haarlem, Tel. 11671. (Niet officieel) Trekking van Maandag, 19 December 1932 3e klasse, le lijst HOOGE PRIJZEN 19370: f1500.—. 9677: flOOO.— 5127 14609: f 400.—. 4399 17546: f200. 2078 4202 5547 6171 10017 18421: f 100.— 56 579 1034 1333 1532 1904 2239 2513 2923 159 621 1052 1336 1581 1906 2288 2517 2930 3269 3794 4306 3625 4277 4665 4704 5118 5142 5464 5503 5837 6010 6207 6236 6626 6642 6857 6925 7122 7145 7335 7350 7779 7898 8166 8169 8538 8549 8733 8744 9099 9153 9478 9493 9793 9802 Prijzen van f 45 190 229 383 414 622 781 798 849 1087 1110 1126 1244 1389 1393 1426 1465 1617 1668 1674 1873 1972 2209 2223 2225 2340 2360 2377 2414 2632 2705 2713 2798 2959 3001 3136 3148 3343 3393 3476 3483 3842 3854 3958 4024 4385 4415 4473 4483 4717 4739 4825 4916 5189 5213 5283 5303 5509 5564 5622 5667 6036 6061 6072 6118 6344 6351 6387 6412 6678 6684 6706 6733 6992 7010 7050 7063 7162 7175 7195 7233 7393 7439 7541 7613 7993 8064 8066 8075 8189 8303 8385 8436 8561 8566 8578 8705 8789 8812 8924 8973 9225 9272 9314 9391 9504 9517 9571 9667 9898 9995 10035 10086 10293 10327 10373 10377 562 966 1287 1524 528 944 1284 1515 1876 1884 2230 2235 2455 2490 2803 2831 3187 3207 3492 3557 4060 4221 4543 4611 5012 5031 5358 5391 5721 5735 6143 6182 6430 6593 6751 6783 7093 7324 7768 8154 8507 8723 9089 9414 9756 7066 7244 7666 8116 8444 8714 8994 9413 9725 10399 10528 10568 lUbiI iuozi iuijï iuioi iuij» 10784 10801 10813 10825 10948 11040 11201 11225 11331 11376 11405 11439 11541 11542 11560 11593 11598 11623 11677 11762 11781 11859 11864 11885 11909 11930 11949 11965 11980 12011 12Q24 12051 gf} 12138 12285 12291 12301 12306 12316 12343 12354 12448 12464 12484 12530 12558 12560 12569 12580 12591 12616 12658 12664 12771 12889 12915 12936 12940 12984 12987 13011 13016 13145 13172 13291 13301 13316 13335 13413 13417 13577 13582 13643 13645 13672 13690 13740 13764 13825 13849 13935 13936 13973 13981 13984 14009 14030 14061 14062 14115 14121 14191 14312 14314 14395 14399 14409 14464 14498 14513 14520 14522 14641 14675 14697 14740 14819 14857 14879 14888 14893 14967 14988 14994 15130 15170 15174 15193 15197 15199 15250 15265 15276 15325 15366 15520 15618 15636 15668 15716 15959 15968 16012 16018 16097 16171 16190 16265 16305 16332 16350 16361 16457 16535 16565 16595 16597 16628 16633 16634 16638 16835 16843 16844 16910 16949 17008 17045 17085 17103 17105 17150 17186 17233 17236 17240 17315 17375 17410 17440 17634 17638 17648 17707 17713 17718 17720 17721 17736 17750 17797 17804 17829 17860 17916 17932 17970 17984 17996 18013 18066 18083 18150 18172 18378 18389 18416 18758 18766 18824 18882 18919 18949 19057 19074 19080 19097 19223 19277 19303 19390 19400 19423 19439 19489 19491 19494 19507 19544 19569 19649 19757 19853 19854 20061 20072 20080 20189 20214 20263 20307 20381 20395 20409 20442 20471 -20545 20553 20560 20564 20589 20600 20613 20658 20659 20680 20719 20785 20817 20950 MAANDAG, 19 Dec. bonden Brussel Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New Vork (cable) Rome Praag Madrid Vorige koereen 8.23* 8.24)4 59.25 59.25 9.71 H 9.71K 34.46* 34.45 47.90 47.90 42.75 42.75 44.90 45.00 42.60 42.50 2.49*6 2.49 12.75 7.37(4 20.30 Staatsleenlngen 5% Nederland 1919 iy3 Nederland 1916 4% Nederland I93i 5% Nederland 1932 i>A N-Ind. 1926 AB Banken Koloniale Bank Indische Bank Oen. Handel-M. industrieën Unilever Calve Delft Mg. Kunstzijde Van Berkel s Pat. Nieuwe Pbuips KUch. Accoustlek Ned. Ford Vorige «oereen 103 10254 10154 101 101)8 ïoi K. 95 95 57 5754 5554 56 6354 106)4 61 41 40»t 17 17 128 '29)4 3X« 35i« '17 Shell Union OU Vorige koereen 5'X. 5* Rubber Adam Rubber Bandar Oen Batavia Rubber Serbadjadl SUau V L Q. O. Allied tntercontln Rubber Scheepvaart Jan Oh. Japan Hou. Amerika bljn □ltd Gem. Elgend. Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie 61H 43H 2bH 215» 19 32 22 3H 3h 16H 575» industr Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. S. Steel U. S. Leather Intern. Nickel 6'X. 154, 31 3H 8 Mllnbouw Boetoo Mijnbouw 15 Mg Exploratie 126 Redjang bebong 90 i'etrolenm Jaboes 18 Kon Olie 149)4 Pertai Sl Peudawa 5% Continental Oil T 15)» 31 'H. 3H 8 I4M 12554 90 18 150 if 81 554 6 Suiker 8. V. 'A. Jav. Cultuur 199 N. L a O. 75 Poerworedjo Vorstenlanden 3931 Actions idem 23.50 Tabak □en Batavia 143 Oude Dell 115 Oostkust 16 Senembab 131 Spoorwegen Union Pacific Wabasb Erie Kansas Olty South South. Raüw. •eeeeeteeeetft 7354 2X 5)4 8 6)4 62)4 42)4 <-V* 2154 18 32 22 1* 32 3M 3yi 16)4 58 17054 99 75 6)4 3954 23.50 143 114 13254 7454 254 754 6* ketu 8terk. .Set 5 stei

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2