Begrooting Wegenfonds 1933 Salariskorting BRONCHITIS yicKS Mannelijke Jeugd RADIO-PROGRAMMA Het geval-Veraart ZWARE AUTOBOTSING BÜ NOORDWIJK MAANDAG 19 DECEMBER Wetsontwerp ingediend Salarissen Indische ambtenaren Geheime distilleerderij ontdekt Weest op Uw hoede! Dinsdag 20 Dec. 1932 OORDEEL VAN DEN MINISTER Asfalt of klinkers? Kapelaan Mol algemeen directeur Beide auto's vernield Voor de leden van Raad van State Rekenkamer en rechterlijke macht De korting van 10 op 17 pCt. gebracht Toelage voor schoolgaande kinderen De beide alcoholstokers hebben bekend t CODETELEGRAMMEN en Kou op de borst Ontslagen vertegenwoordiger licht de cliënten van zijn vroegere firma op ULTIMATUM AAN NOTARIS HEIDEBRAND BIJ ZEIST Militairen dooven het vuur H. H. WIJDINGEN MEVROUW STEENBERGHE- ENGERINGH Op audiëntie bij Z. H. den Paus Pater Vict. Kruitwagen bediend BEZUINIGING SPOORWEGEN Ontslag van leerling-klerken RECHTER EN BEKLAAGDE Zeer ongepaste uitlating? STEUN BLOEMBOLLENVAK Overeenstemming van belang hebbenden gewenscht Een nieuwe regeling DIEFSTAL VAN SIGAREN Een winkel met gestolen waar BRAND TE HOOGKARSPEL Verbeteringswerken aan wegen zooveel mogelijk dienstbaar aan bestrijding van werkloosheid Gelijkvloersche kruisingen Repliek van „De Residentiebode" DUITSCH SCHIP GESTRAND De bemanning gered Bouw van bruggen Huis-zegen Naar meer eenheid in de zorg voor de schoolvrije jongens tot zeventien jaar Twee inzittenden van een aange' reden wagen, vader en zoontje, zwaar gewond opgenomen FRAUDE BIJ VET VOER Vleeschhouwer aangehouden GROOTE HOUTBRAND T& ENSCHEDE Opslagplaats in vlammen Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van'de bepalingen betreffende de wedden en vergoedingen van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechter lijke macht en de militair-rechterlijke macht. Dit ontwerp strekt om de inkomstenvermin dering, welke met Ingang van 1 Januari a.s. voor de rijksambtenaren zal worden toegepast, met dien datum ook te doen gelden voor de ambtenaren, wier wedde bij de wet wordt ge regeld. Ook de thans voorgestelde korting is tijdelijk en loopt met ingang van 1 Maart 1935 af. De toe te passen korting zal zijn een verdere tijdelijke verlaging van de wedden en vergoe dingen met 4 pCt. voor hen, die gehuwd of ge huwd zijn geweest en van 5pCt, voor hen, die ongehuwd zijn en nimmer gehuwd zijn geweest, een en ander boven de tijdelijke korting, die reeds op de salarissen wordt toegepast. BATAVIA, 17 Dec. (Aneta). Met ingang van 1 Januari 1933 wordt de salariskorting van de ambtenaren van 10 op 17 pCt. gebracht. De Regeering heeft afgezien van het stop zetten van de periodieke verhoogingen en de verhoogingen, voortvloeiende uit promotie. Verder zal conform het advies van de com missie voor georganiseerd overleg aan gezinnen met drie of meer kinderen, met afschaffing van de tegenwoordige kindertoelagen, een toelage worden uitgekeerd voor schoolgaande kinderen beneden de 18 jaar en wel resp. 2 pCt., 4 pCt., 5 pCt, 6 pCt. en 7 pCt. voor 1, 2, 3, 4, 5 of meer schoolgaande kinderen tot maxima van resp. 10, 20, 25, 30 en 35 per maand. De korting op de ambtstoelagen, thans resp. 25 pet. en 50 pCt. bedragende, wordt verhoogd resp. tot 30 pCt. en 60 pCt. Eenige dagen geleden vermoedden de ambte naren der directe belastingen te Zaandam, dat in Oostzaan of in Zaandam een geheime dis tilleerderij zou bestaan. Uit een nauwkeurig onderzoek, in samenwer king met gemeente-politie van beide gemeen ten, is Zaterdag gebleken, dat dit vermoeden juist was. By een ingezetene van Oostzaan zyn enkele fusten alcohol in beslag genomen, welke zich bevonden 'in kippenhokken achter diens woning, terwyi by zyn zwager, een werklooze te Zaandam, verschillende toestellen, waaron der een distilleerketel, in beslag zyn genomen. De verschillende voorwerpen zyn onmiddel lijk naar het kantoor der directe belastingen te Zaandam overgebracht. De beide alcoholstokers hebben een bekentenis afgelegd, waarna zy op vrye voeten zijn gesteld. Als een kou vastzit, ls een krachtige behandeling noodlg, om ernstig gevaar te voorkomen, Neem een laxeermiddel en een heet voetbad, fc naar bed. Maak dan de huid van keel en borst door opleggen van heete, natte handdoeken goed rood. Masseer dan flink met Vloks VapoRub. Daar:---, nog een dikke laag op keel en borst smeren en met warm flanel bedekken. Deze uitwendige behandeling ls vooral bij kin derverkoudheden aan te bevelen, omdat ze de maag der kinderen niet van streek brengt, zooals bij overmatig gebruik van inwendige medlcjj- n e n vaak het geval ls. W VapoRub Werkt direct op 2 manieren tegeli|k. Bij een fabriek van verfwaren, vernissen, enz. gevestigd in een van onze groote steden, werd eenige weken geleden een van haar vertegen woordigers ontslagen. Sinds dien tyd heeft deze heer zich als 't ware van dag tot dag bezig gehouden met het plegen van oplichtingen, Ver duisteringen enz. Aanvankeiyk nog in het bezit zijnde van een gehuurden auto, reed hij hiermede de cliënten van zyn vroegere firma af en deed het voor komen alsof hij nog steeds de firma vertegen woordigde. Meestal dlschte hy een verhaal op van een aanryding, welke hy onderweg had ge had en waardoor zijn wagen beschadigd was. Het vriendelijk verzoek, dat daarop volgde, was dan: „Zoudt u my niet kunnen helpen aan 50 om de reparatiekosten te betalen? Myn firma zal dat wel met u verrekenen". De cliënten, die steeds op aangename wyze zaken met de firma hebben gedaan, konden dit haar vertegenwoordiger moeiiyk weigeren en gaven den man zonder veel bezwaren het ge waagde. Talrijke zakenmenschen, in verschillende dee- len van ons land, zyn er aldus ingevlogen. Na eenigen tyd, toen bleek, dat de firma geen enkele relatie meer met den vroegeren vertegen woordiger onderhield, kwamen zy tot de ont dekking, te zyn opgelicht. By sommigen ook had hy verfspuiten medegenomen om deze weer by anderen te verkoopen. Hy bezocht dezen inder daad, doch de eigenaren kwamen niet in het bezit van de opbrengst. Op het oogenblik schynt hy aldus het Zuiden van ons land af te stroopen, vermoedeiyk zon der auto, terwyl hy zich nu bedient van de namen van nog in dienst der firma zynde ver tegenwoordigers. Hy begrypt, dat de politie alles in het werk stelt om hem in handen te krijgen en te voor komen dat er nog meer personen worden ge dupeerd. Men zy dus op zyn hoede. Te Minnertsga zouden, zoo lezen we in het „Handelsblad", ongeveer 100 pondemaat bouw land worden verkocht. De zaal was geheel be zet met belangstellenden. Na de voorlezing der condities werd opge merkt, dat in dezen tyd van malaise en bezui niging de notariskosten ook moesten worden verlaagd. Verzocht werd om de kosten van 7 pCt. op 6 pCt. te brengen. De notaris deelde mede, dat volgens plaatse lijk gebruik 7 pCt. kosten gewoonte was. Gerepliceerd werd dat, als de notaris dezen HUIZEN. (1875 M.). KRO 8 uur morgen concert; 10 uur gramofoonmuziek; fl.30 fodscUenstlg halfuurtje, door Pastoor L. H. erquin O.P.; 12 uur politieberichten; 12.15 KRO-orkest o.l.v. Marlnus van 't Woud; 1.45 rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2 uur vrouwenuurtje; 8 uur mode-cursus; HIRQ: 4 uur.Alg. Ned. Vredevrouwenbond; 4.35 uitzending voor de Int. Vrouwenbond voor Vrede; KRO 5.10 sextet o.l.v. P. Lus. tenhouwer; 6.30 cursus esperanto; 6.50 gra mofoonmuziek; 7.10 van vreemde landen en volken; 7.30 politieberichten; 7.46 Verbonds- kwartlertje; 8 uur K.R.O.-orkest o.l.v. Ger ritsen; 9.15 persberichten van het Persbur. Vaz Dias te Amsterdam; 9,30 vloolsoli; 9.30 KRO-orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 10.30 gramofoonmuziek. HILVERSUM. (206 M.) AVRO 8 uur gra mofoonmuziek; 10 uur morgenwijding; 10.15 gramofoonmuziek; 10,30 solistenconcert; 11 uur voordracht door Annie de HoogNooy; 11.30 voortzetting van het sollstenconcert; 12 uur lunchconcert door het Avro-klein- crkest o.l v. Nico Treep; tusschenspel van gramofoonmuziek; 2.10 causerie, door Ed. G. Schürman; 2,30 rustpoos voor het ver borgen van den zender; 2.45 gramofoonmu ziek; 3 u. knipcursus door mevr. Ida de LeeuwVan Rees; 4 uur vioolvoordracht d. Egbert Veen; 4.30 radio-kinderkoorzang o. 1. v. Jacob Hamel; 5 uur Avro-kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt. - V.P.R.O. 5 uur Jeugdhalfuur; 6 uur Avro-kamerorkest; 7 uur gramofoonmuziek; 7.25 overschakeling van den zender; 7.30 Engelsche les voor be ginners, door Fred. Fry; 8 uur nleuwsber. van het Persbureau Vaz Dlas te Amster dam; 8.05 gramofoonmuziek; 9 uur omroep orkest o.l.v Nico Treep; 10 uur Radio-too- neel: „Eén van ons"; 11 uur nleuwsber. van het Persbureau Vaz Dias; 11.05 Kovacs Lajos en zijn orkest. BRUSSEL. (509 M.). 130 gramofoonmu ziek; 5.20 dansmuziek; 6.35 gramofoonmuz.; 8.20 gramofoonmuziek; 9.20 concert door het Radio-orkest o.l.v. Franz André; 10.30 gramofoonmuziek. KALUNDBORG. (1153 M.) 11.20 strijkor kest o.l.v. A. Bendix; 2 20 Instrumentaal ensemble; 7.20 omroeporkest o.l.v. Launy Gröndahl; 8.20 Kerstconcert; 9.20 kamer muziek; 10 uur Fransche balletmuziek. BERLIJN. (419 M.) 3.50 populair concert; 5.35 Idem; 8.25 Beethovenconcert. HAMBURG. (372 M.) 12.35 gramofoonmu ziek; 3.50 concert; 9.50 concert door het Noragorkest o.l,v. Adolf Seeker. KÖNIGSWUSTERHAUSEN. (1635 M.) 3.50 concert. LANGENBERG. (472 M.) 12.20 populair eert; 4.20 vesperconcert o.l.v. Wolf; 8.20 or kest van den Westdultschen omroep, o.l.v. Buschkötter. DAVENTRY. (1354 M.). 12.20 orgelcon cert; 1.05 concert door het Commodore Grand orkest; 2.20 concert; 3.20 idem; 4.05 sonaterecital; 4.35 concert; 7.40 gramofoon- muziek; 9.40 concert door het BBC-orkest; 10.55 dansmuziek. PARIJS (EIFFEL, 1446 M.) 7.50 kamer muziek. PARIJS (RADIO, 1725 M.) 8.05 gramof.- muziek; 12.20 populair concert; 7.40 popu lair concert door het Krettly-orkest; 9.05 concert MILAAN. (331 M.) 4.20 orkestmuziek; 6.20 gevarieerd concert; 7.50 operette-uitzending. ROME (441 M.). 4.50 orkestconcert; 7.35 gramofoonmuziek „Carmen", opera In vier bedrijven; 9.35 dansmuziek. WARSCHAU. (411 M.) 7.20 concert door het omroeporkest; 9.80 plano-recital; 10.20 dansmuziek. BEROMÜNSTER. (460 M.). 7.25 concert door het omroeporkest; 9 uur concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS wensch niet inwilligde, er niet zou worden ge boden. Op het eerste perceel werd door twee personen geboden; op het tweede kwam geen bod. De notaris deelde nu mede, dat de verkoop niet kon doorgaan. Zondagmorgen omstreeks tien uur werd het garnizoen Amersfoort gealarmeerd voor een fei len heidebrand, welke woedde ten Oosten van den straatweg Amersfoort—Utrecht ter hoogte van Kamp van Zeist. Met gerequireerde auto's werden de manschappen naar den brand ver voerd. Na 3 uur was men het vuur meester, zoo dat het gevaar voor uitbreiding in de richting van de groote Leusder Heide geweken was. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Zaterdag in de kapel van „St. Joannes de Deo" te Haarlem de volgende H.H. Wydingen toe gediend aan de volgende Theologanten van Warmond: het H. Priesterschap aan de Weleerw. Heeren J. L. J. M. Langemeyer en H. J. A. Schouten: het Diaconaat aan den Eerw. Heer A. A. J. Buys, en de vier mindere Orden aan den Eerw. Heer P. J. Krom. Onze correspondent te Rome seint, dat me vrouw P. Steenberghe—Engeringh, Voorzitster van het Federatie-bestuur van den R. K. Vrou wenbond, Zaterdag door Z. H. den Paus in byzondere audiëntie is ontvangen. In het Minderbroedersklooster te Weert is Pater Victorianus Kruitwagen, algemeen Pro curator van de Nederlandsche Franciscaansche Missiën, van de H.H. Sacramenten der Sterven den voorzien. Volgens het „Leidsch Dagblad" zullen door de directie der Nederlandsche Spoorwegen om be- zuinigingsredenen een groot aantal leerling- klerken worden ontslagen. Dit zal in dier voege geschieden, dat aan leerling-klerken, die op 1 Mei a.s. nog korter dan één jaar in dienst zullen ziin en wier dienstverband niet op of vóór 1 Mei vanzelf mocht eindigen, de dienstbetrek king tegen dien datum wordt opgezegd, terwijl voor de overigen het tydeiyk dienstverband bij den afloop niet zal worden verlengd. Mocht hier door het aantal leerling-klerken beneden de be hoefte dalen of mocht daarna aanstelling van een nieuwen leerling-klerk noodig biyken, dan zal de in dienstjaren oudste leerling-klerk, die den dienst heeft moeten verlaten, teruggeno men worden. Is de leerling-klerk, die de oudste in dienstjaren is, nog in dienst, en kan hij of zy op het moment, dat het dienstverband af loopt, niet gemist worden, dan zal dit dienstver band worden verlengd. Het Tweede Kamerlid van den Heuvel heeft aan den Minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: 1. Heeft de Minister kennis genomen van de in liersverslagen betreffende zittingen van het Kantongerecht te Hilversum voorkomende me- dedeelingen omtrent diverse vreemde uitingen van den Kantonrechter aldaar, o.a. betreffende een zeer ongepaste uitlating tegenover een be klaagde in verband met de grootte van diens gezin? 2. Is de Minister bereid naar de juistheid van die mededeelingen een onderzoek te doen instellen en de resultaten daarvan ter kennis van de Kamer te brengen? De bloembollenkweekers, aangesloten by den L.T.B. hebben eenige weken geleden een steunplan ten behoeve van het bloembollenbe- drüf bij de Regeering ingediend. Het Tweede Kamerlid G. W. Kampschöer 9 4 Op de internationale telegraafconferentle te Ma drid is overeenstemming bereikt ten aanzien van de telegraafcode be palingenAls gevolg hiervan wordt met 1 Januari 1934 de tienlettercode af geschaft en zyn alleen telegrammen met code woorden van vyf letters toegelaten. Na uitvoerig overleg werd eveneens voor de tarifieerlng een regeling getroffen, waarmede een groote meer derheid der deelnemers zich kon vereenigen. De nieuwe regeling bepaalt, dat in codetele grammen alle woorden, zoowel van adres, onder- teekening als inhoud (met inbegrip van even- tueele cyfergroepen, welke in beperkte mate zyn toegelaten) berekend worden tegen 60 pet. van het volle tarief in het buiten-Europeesche ver keer en tegen 70 pet. in het Europeesch verkeer. Het minimum-woordental wordt verhoogd van 4 op 5. De meest-voorkomende, korte codetelegram men worden goedkooper, de langere iets duurder. De politie te Rotterdam heeft gearresteerd den 26-jarigen sigarenhandelaar M. J. de G„ die ervan verdacht wordt in zijn winkel aan den Coolsingel groote partyen sigaren en siga retten verkocht te hebben, die afkomstig ble ken te zijn van diefstallen die in den laatsten tijd veelvuldig gepleegd werden vanaf bestel wagens en fietsen. Later zyn nog aangehouden de 19-jarige H. J. H. en de 29-jarige L. de V„ die van het plegen van deze diefstallen worden verdacht. Zaterdagnacht ongeveer één uur ontdekten de brigadier der ryksveldwacht Laagland van Enkhuizen en de gemeente-veldwachter van Hoogkarspel, brand in de bekende koek- fabriek S.K.S. te Hoogkarspel. Direct wer den de burgemeester van Hoogkarspel en de brandweer gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse waren. Ongeveer halfvier was de brand gebluscht. De brand is vermoedeiyk ontstaan op den papierzolder. Er ls zeer veel schade aan gericht. De nieuwe automobielspuit van Enk huizen verleende assistentie. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het Wegenfonds 1933 wordt het volgende ontleend: Het ls de bedoeling, zoodra de tegenwoordige economische moeliykheden zullen zijn over wonnen, de bydrage aan het Wegenfonds weer te verhoogen tot een bedrag, dat als normaal kan worden beschouwd: bovendien kan, hetgeen thans, naar moet worden aangenomen, te weinig aan het Wegenfonds wordt uitgekeerd, in volgende jaren aan het fonds worden vergoed. In de toelichting tot de begrooting voor 1932 heeft de minister aangegeven, op welke wyze hij zich de financiering van het Wegenfonds heeft gedacht. Daarby heeft hy te kennen ge geven er geen bezwaar in te zien, dat gedurende de eerste tien jaren een grooter bedrag zou worden besteed dan dat der inkomsten, zoodat voor het verschil zal moeten worden geleend. Als maximum van de op te nemen gelden is genoemd ƒ123 millioen, doch het laat zich reeds thans aanzien, dat het te leenen bedrag in werkeiykheid belangrijk geringer zal zijn. De jaarlijksche tekorten toch zyn aanzleniyk lager dan bü den in de begrooting voor 1932 gegeven opzet werd aangenomen. Als bewys hiervoor moge dienen dat als tekort over 1931 was ge raamd ƒ7.887.000, terwyi op grond van nadere gegevens in den staat by de ontwerpbegrooting voor 1933 als vermoedelijk tekort voor 1931 werd aangenomen 2.605.000. Deze gunstige omstandigheid kan worden verklaard uit het feit, dat eenerzijds de inkomsten nog steeds boven de geraamde bedragen zyn gebleven, ter- wyi anderzyds de kosten van uitvoering van werken thans nog gemeenlijk lager zijn dan werd aangenomen en bovendien verschillende werken, waarvan de voorbereiding eenigen tyd vorderde, later moeten worden uitgevoerd dan aanvankelijk was gedacht. De bezwaren van de Commissie-Weiter tegen het leenen van vry aanzienlijke bedragen ten behoeve van den wegenaanleg, kan de Minister niet deelen. De Minister moet bij de uitvoering van de werken blijven vasthouden aan de beginselen, welke zijn uiteengezet in de Memorie van Toe lichting by de begrooting- voor 1932. Voor zoo veel de aanleg van groote wegen betreft, is de aandacht in de eerste plaats gevestigd op het Westen en in het midden van het land. Naast deze groote werken worden echter allerwegen in het land verbeteringswerken aan bestaande wegen uitgevoerd en de Minister is gaarne bereid te bevorderen dat deze werken zooveel mogelijk dienstbaar zullen worden ge maakt aan bestrijding van werkloosheid. Aan de hoofdingenieurs-directeuren van den Rijks waterstaat in de verschillende directlën is be reids opgedragen na te gaan, welke grondwer ken voor uitvoering in handenarbeid in aan merking kunnen komen, teneinde hen in zoo groot mogeiyke mate te doen bijdragen tot leniging van werkloosheid. De uit deze wijze van werken voortvloeiende verhooging van kosten zal echter niet mogen komen ten laste van het Wegenfonds, doch moeten worden gedragen door het departement van Binnenlandsche Zaken. Het overleg te dezer zake is bereids geopend. BU de uitvoering van het Rykswegenplan streeft de Minister er naar in de eerste plaats die werken uit te voeren, welke in verhouding tot de daaraan te besteden kosten het meeste nut afwerpen. Daaronder valt zeker de vervanging van ver schillende gelijkvloersche kruisingen met druk bereden spoorwegbaanvakken door viaducten of onderdoorgangen. Zoo is reeds in plaats van den gelijkvloerschen overgang van den Rüks- weg Amsterdam—Amersfoort met den spoor weg Amsterdam—Amersfoort een viaduct in den spoorweg aangelegd. Vervanging van andere gelijkvloersche overgangen, zooals die ten Zuiden van Sassenheim, ten Noorden van Roermond, by Woensdrecht en bij 's Heer Arendskerke ligt in het voornemen. Dat by de uitvoering van werken de hoog noodige versobering, uit het oog zou worden verloren, kan de Minister niet toegeven. Het ligt in het voornemen by den aanleg van primaire wegen, gelykvloersche kruisingen met spoorwegen en andere wegen, indien de inten siteit en de aard van het verkeer daartoe aan leiding geven, zooveel mogelijk te vermijden. Het dichte net van wegen in Nederland en de gesteldheid van den bodem maken echter, dat gelijkvloersche kruisingen met gewone wegen op verschillende plaatsen noodig biyven, wil men geen onevenredig hooge kosten besteden. Aan leg van viaducten is. zeer kostbaar, temeer om dat niet kan worden volstaan met één van de kruisende wegen over den anderen heen te leiden, maar ook gelegenheid moet worden ge geven om van den eenen op den anderen weg te komen. De vraag of voor verbetering van het kruis punt onder Laren aanleg van een viaduct noo dig zal zyn, is nog in onderzoek, Bü aanleg van weg No. 22, Rijkswegenplan 1932, zal de aan sluiting aan weg No. 1 wellicht by dit kruis punt komen. Mocht dienovereenkomstig wor den beslist, dan zal worden overwogen, of te vens een overbrugging kan worden gemaakt. Wordt die aansluiting niet gemaakt, dan wordt de verbetering van het kruispunt ook zonder overbrugging zeer goed mogelijk geacht. Wat de kosten bij de keuze tusschen klinker- en asfaltverharding betreft, deelt de Minister de meening, dat uit dat oogpunt by de tegen woordige pryzen in het algemeen asfalt de voorkeur zou verdienen boven klinkers. Er doet zich echter bij den wegenaanleg door het Rijk de byzondere omstandigheid voor, dat op het in den aanvang van 1931 met de N.V, de Vlam ovenstraatklinker gesloten contract voor leve ring van ten minste 25 millioen klinkers per jaar in de jaren 1931 tot en met 1934, in 1932 een aanzienlüke prijsvermindering kon worden verkregen, Indien de in de jaren 1932 tot en met 1934 aan te schaffen minimum-hoeveel- heid van 75 millioen klinkers kon worden verhoogd tot 130 millioen. Door deze regeling, welke in een contraets- wüziging is vastgelegd kon de vermeerdering met 55 millioen klinkers voor een prijs worden ver kregen, waardoor in verschillende gevallen klin- kerverharding wat de kosten aangaat gelyk aan of lager zou zijn dan asfaltverharding. Op geheel nieuw aan te leggen wegen wordt klinkerbestrating ook voor den nieuwer, prijs in het algemeen duurder dan cementbeton of asfalt-beton en dit verschil wordt grooter als de klinkerverharding, zooals op een nieuwen weg wenschelyk is, op fundeerng wordt aangelegd. Hoewel de prys van deze verharding aanmerke- ïyk hooger is dan die van een wegdek van grof asfaltbeton op fundeering of een van cementbe ton, moet het als nuttig worden beschouwd, dat thans omtrent het gedrag, de rykwaliteiten en heeft bij de debatten hierop nogmaals gewezen en het plan bij de Regeering aanbevolen (abu sievelijk is in sommige dagbladen vermeld, dat met dit plan slechts de groote bedrijven gehol pen waren; het ingediende plan heeft de uit gesproken bedoeling het geheele vak te helpen). De Minister deelde echter mede, dat weer een nieuw plan was ingediend. Dit greep den minister aan om vooralsnog niet op de plannen in te gaan, daar het vak het niet met zich zelf eens was. Het is van het allergrootste belang voor het bloembollenvak, dat een spoedige overeenstem ming tuschen de verschillende indieners van plannen tot stand komt. Het schynt echter, dat de eene party geen overleg wenscht met de andere. In „De Residentiebode" was medegedeeld, dat op de vergadering van de Studieclub, onderaf- deeling.van de R. K. Kiesvereeniging Rykskies- kring 's-Gravenhage, de heer O. D. Wesseling, voorzitter van de R. K. Volksparty, door den voorzitter prof. Veraart was uitgenoodigd en van deze het woord had gekregen om in die ver gadering van een bijeenkomst der R. K6. Staats partij propaganda te maken tegen de R, K. Staatsparty. En ten tweede, dat de heeren Veraart en Wes seling zeer waarschijnlijk broederiyk in de naaste toekomst zullen samengaan tegen de R. K. Staatspartij. In „De Maasbode" publiceerde prof. Veraart een soort „tegenspraak", naar aanleiding waar van het Haagsche blad thans weer opmerkt: „Wat 't optreden van den heer Wesseling be treft, geeft de heer Veraart wel een zeer sim plistische voorstelling van zaken. Prof, Ver aart was de leider van de vergadering en hy was dus op de allereerste plaats geroepen om 't karakter van de vergadering te handhaven, n.L dat daar alleen tegenwoordig mochten zijn le den van de R. K. Staatsparty, die daar komen om politieke vraagstukken te bestudeeren. En waar geen gelegenheid voor debat met politieke tegenstanders mag gegeven worden. Deze gedragslyn had het Partybestuur nog pas enkele dagen geleden duidelijk voor de stu- ieclubs uiteengezet. De heer Veraart zwygt maar over het feit, dat hij als voorzitter de heer Wesseling gele heid heeft gegeven om door te spreken tegen de R. K. Staatspartij en voor een democrati sche partij, buiten de Katholieke Staatsparty. Met een grof woord: „alles is gelogen" en het afschuiven van de schuld op een ongenoemd bestuurslid kan de heer Veraart zijn weinig sympathiek optreden allerminst dekken. Wat onze tweede mededeeling betreft, is het wel merkwaardig,, dat de heer Veraart daar niet op ingaat. Hoogstens wekt hy den Indruk, dat hy per soonlijk met de heer Wesseling niet onderhan deld heeft. Onze mededeelingen hadden wij echter van personen uit de allernaaste omgeving van prof. Veraart, die met hem, na zyn uittreden uit de R. K. Staatsparty, zijn meegegaan. En daarvan weten we, dat al eenigen tyd pogingen in het werk worden gesteld, om tot een fusie van de R. K. Volksparty te komen en de R. K. Arbei dersparty, omdat men van meening is, dat naast deze twee partijen, 't oprichten van een derde R, K. Democratische Party eenvoudig bespot- telyk is." Zondagmorgen is een stoomtreiler op den „En gelsche Hoek", naby Terschelling, gestrand. De reddingboot „Brandaris" en sleepbooten zyn ter assistentie vertrokken. Vermoedelyk bevinden zich dertien personen aan boord. Nader bericht men ons: De gestrande treiler is de „Haralt"'uit Leer (Duitschland) en is gemerkt „A. L. 19". Het schip keerde met 24 last haring van de visch- vangst terug en is Zondagmiddag te ongeveer 12 uur tydens den dikken mist aan den grond ge- loopen. De bemanning, bestaande uit negentien koppen, is door de reddingboot „Brandaris" van boord gehaald en aan land gezet. Het schip zit gevaariyk en er bestaat gevaar voor breken. De sleepboot „Holland" van de firma Doeksen en Drost en de motorboot van Vlieland zün ter assistentie aanwezig. Men zal trachten het schip des nachts vlot te krijgen. den te verwachten levensduur van een met groote zorg aangelegde gefundeerde klinkerver harding op een belangrijken doorgaancien ver bindingsweg een oordeel zal worden verkregen. Daar het blükt, dat de asfaltbetonverhardingen onder het toenemende zware en snelle verkeer aan hoogere eischen moeten voldoen dan voor enkele jaren gedacht werd, waardoor met name de slijtage niet als de voornaamste factor voor den levensduur mag worden beschouwd, moeten vergelijkingen omtrent de rendabiliteit van klin ker- en asfalsbetonverhardingen met de noodige voorzichtigheid worden aanvaard. De toeneming van het zware verkeer en het betrekkelijk korte tijdvak van ten hoogste 6 jaar, gedurende hetwelk de asfaltbetonverharding op de Rykswegen dienst doet, hebben ten gevolge, dat vroegere rentabiliteitsberekeningen betrek- keiyk wenig waarde meer hebben. In verband daarmede acht de Minister voor- loopige voortzetting van onderhoud, verbetering en aanleg van klinkerverhardingen onder de bovengeschetste daarvoor passende omstandighe den, financieel en technisch verantwoord. Een verbinding van de wegen ten Noorden en ten Zuiden van Rotterdam buiten die stad om, is in studie. Deze verbinding zal echter voor het verkeer slechts van beteekenis worden, wanneer tevens de brug over de Nieuwe Maas by Rotterdam zal zijn gebouwd. Voor herziening van het plan van den nieu wen weg Amsterdam's-Gravenhage in dien zin, dat een smallere baan zal worden aan gelegd en dat het verkeer zal worden geleid langs de Oostzijde van Leiden, acht de Minis ter ook thans nog geen termen aanwezig. Zooals uit de mededeelingen van den Voor zitter van den Ministerraad in de vergadering van 15 November 1932 is gebleken, wil de Re geering de werkverruiming zooveel mogelyk be vorderen door die werken te doen uitvoeren, welke zy economisch verantwoord acht. Als zoodanig werd genoemd verdere versnelling van den brugbouw over de groote rivieren. Zij heeft hierby in het bijzonder op het oog de bruggen te Moerdyk, Dordrecht en Rotterdam voor de verbinding van Zuid-Holland met Noord-Bra bant en Zeeland en de brug over de Noord voor de verbinding van het groote wegennet van den Alblasserwaard. De Minister is gaarne bereid aanbiedingen met betrekking tot den wegenaanleg van parti culieren, die zich het renteverlies van het be schikbaar gestelde kapitaal voor den vervroeg den wegenbouw geheel of gedeeltelyk willen getroosten, ernstig en met welwillendheid te onderzoeken. Een eerbiedwaardig oud gebruik worde in eere hersteld: de huis-zegen wordt in onze gezinnen gedragen. Het aan den wand door kunstenaarshand neergeschreven en met devote ver beeldingen verlucht gebed tot God, Zijn lieve Moeder, de vier evangelisten en aartsengel Michaël, is weer op onze lippen gelegd: „Gekruiste Heer Jezus Christus, ze gen dit huis en allen, die er in wonen. Heilige Maagd Maria, Koningin des Hemels, bid uw lieven Zoon voor ons, zondaars, opdat wij gezuiverd worden van alle zonden. Dat de vier evange listen dit huis ondersteunen, H. Aarts engel Michael met uwe engelen, ver dedig ons In den strijd." Hoe eenvoudig en hoe zinrijk. Hoe moedgevend en hoe sterkend in den strijd! Ons huis worde gezegend, ons huis, dat de vreugde van ons gezin, het middenpunt van ons leven, den ken en werken is. Ons huis, dat door den priester is ingewijd en waar de vreugde van Bethlehem en Nazareth wone. De Huis-zegen hange aan den wand, maar kome vooral weer op onze lippen.... Tot algemeen directeur voor het jeugdwerk 411 het bisdom Haarlem, wat betreft de zorg voor de schoolvrye Jeugd tot 17 jaar, is door Z. S- Exc. Migr. J. D. J. Aengenent benoemd kapelaan J. Mol, vice-praeses der St. Josephsgezellen te Amsterdam en geestelijk adviseur van den R-*5-- Amsterdamsicben Voetbalbond. De taak van dezen algemeen directeur zal he o.m. zün meer eenheid en lijn te brengen in he* werk voor de manneiyke schoolvrye jeugd on der de zeventien jaar. Tot opvolger van kapelaan Mol als vice-pra®* ses der St. Josephsgezellen is aangewezen kape laan N. de Rooy uit Limmen. 1 Zondagmiddag had op den Gooweg onder gemeente Noordwyk een ernstige aanryen»» plaats tusschen een tweetal auto's, bericht Telegraaf". Een personenauto, komende uit richting Piet Gyzenbrug en bestuurd door ne heer O. van Steün, landbouwer te Noord wij se» hout, kwam, toen hij uit een zijweg den ho° verkeersweg wilde oprijden, in botsing met wagen, bestuurd door den heer S. Heübroek, a te Amsterdam, die eveneens uit de riem» Noordwijkerhout naderde. n De heer Van Steün en diens zoontje werae uit hun auto geslingerd; zy bleken beiden stig gewond te zyn. De vader bleek een ernf,ïy hersenschudding te hebben bekomen, terwij zijn zoontje een schedelfractuur werd gecon»"* teerd. Dr. H, had geen letsel bekomen, terwijl overige bij hem inzittende passagiers slechts e kele lichte vleeschwonden opliepen. Dr. H. K nog in staat de beide slachtoffers onmiddeiw de eerste geneeskundige hulp te verleenen, wa by hy spoedig werd geassisteerd door een tw tal plaatseiyke doktoren. De beide auto's wera büna geheel vernield. .t De toestand der beide slachtoffers, die n<* hun woning werden overgebracht was he de avond ernstig. Vooral over het zoontje ma men zich zeer bezorgd. Zaterdagmiddag heeft de poUtie te 'fr&K venhage gearresteerd den ongeveer 40-janfe Rotterdamschen vleeschhouwer C., verdacht valschheid in geschrifte en poging tot opi» ting. ,„t O- Het is n.l. volgens „Het Volk" gebleken, o", in den laatsten tyd het bureau van de on Zuivelcentrale heeft trachten te beneae door opgaven te verstrekken van groote hltvveI- bedragen van vet, vergezeld van douane- klaringen. O. zelf heeft in dit verband een drag genoemd van 150.000. aje By het bureau van de Crisis-Zuivelce» g( was hiertegen sterke argwaan gerezen. Een ,e dit bureau naar de echtheid van de overgei douane-verklaringen ingesteld onderzoek ze ten gevolge, dat de Haagsche politie in t. zaak werd gemoeid. Zaterdagmiddag is C. resteerd en in voorlooplge bewaring gestel»- Door deze wederrechtelijke manipulati 8jd C. andere vethandelaren ernstig ben& hebben. ttoVÏ* Hedennacht om kwart over een is in dehaiF opslagplaats en Houtzagerü van den bou del en industrie v.h. G. Beltman A.Gzn. l*ut- schedé een groote brand uitgebroken. Een opslagplaats van 300 M. bü 300 M. staat in men. De motorspuiten van Enschedé en ker kunnen niets anders doen, dan de beie de perceelen beschermen. uest^ Het geheel is één groote vuurzee. Er p* geen kans, dat er nog iets van den gewei houtvoorraad behouden kan blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6