STADSNIEUWS ZADELHOFF GELDERSCHE ROOKWORST 11 LET OP! ROBINSON CRUSOE'S AVONTUREN Geen robbedoes ravot Zijn ROBINSONS kapot Be vlammende anjelier j MAANDAG 19 DECEMBER J. H. T. PFAFF 40-jarig jubileum M Opbrengst collecte Weleerw. heer J. Langemeyer Aanbesteding Rijwielen EERSTE H. H. MISSEN Weleerw. heer H. J. A. Schouten „Kindervoeding" Jubileum Personalia COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L.O. Een nieuw object INDERDAAD IETS FIJNS WINKELSLUITINGSWET Arbeidswet BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL Tegen fraude Presentiegelden raadsleden VELSEN AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTENGESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL |iii!iiiiiniKiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiu FEUILLETON Naar het Duitsch van Paul Oskar Hoecker I ^'«iiHiiiiniiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiuiiiiiiiiiiuiiiiiuiuui Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum ambtenaar bij de posterijen, is de heer, J. T. Pfaff, directeur van het Haarlemsche Post- en telegraafkantoor, Zondagmiddag een «rootsche huldiging bereid. Om 12 uur werd hi) met zijn familie, na per auto van huis gehaald te zijn, in de met namens Postaal mannenkoor, dat onmiddellijk daarna een speciaal voor deze gelegenheid door den dirigent gecomponeerd toondicht „Proficiat" uitvoerde. De jubilaris, die zeer onder den indruk was, van deze grootsche huldiging, dankte op harte lijke wijze voor de vele vriendelijke woorden, tot hem gericht. Vervolgens werd een groepsfoto gemaakt, waarmede de huldiging geëindigd was. Reeds op den eigenlijken feestdag had de ju bilaris vele blijken van belangstelling ondervon den. O.m. ontving hij een waardeerend tele- mz mm-mM 0/v doemen versierde expeditiezaal van het post kantoor binnengeleid. Een overgroot aantal ambtenaren, zoowel van "et kantoor Haarlem, als van andere kantoren ^aren aanwezig. Onmiddellijk na aankomst aan den ingang Zijlstraat bood mej. Kohl, mevr. Pfaff een fraai bloemstuk aan, terwijl de Haarlemsche post- *anfare, onder leiding van den heer Reynier Van t Hoff en het Haarlem's Postaal man- henkoor onder leiding van den heer J. Germes, een welkomstlied deden hooren. Allereerst sprak de heer A. Kuiler, onderdi recteur van het postkantoor, namens het per soneel. Deze verwelkomden den jubileerenden direc teur en zijn gezin en gaf in eenige vriende lijke woorden uiting, aan de groote sympathie, tiie de heer Pfaff bij allen heeft weten te Verwerven. Hij memoreerde de aangename samenwerking, bet tactvol, vriendelijk optreden en den grooten iverklust van den jubilaris en hoopte ,dat de Voortreffelijke verhouding tusschen den direc teur en het personeel ook in de tokomst zoo bioge blijven. Als blijk van de groote waardee ring van allen voor hun directeur, bood spr. tien jubilaris een fraaien zetel aan. Glimlachend merkte spr. daarbij op, dat de jubilaris in dezen zetel na gedanen arbeid pret tig zou kunnen uitrusten en voor de dagtaak te beginnen in dezen gemakkellljken stoel de pro blemen van den tegenwoordigen tijd zou kun- hen overpeinzen. De voorzitter van de ontspanningclub voor de Postambtenaren „Postaal Genoegen", de heer Landsheer, herdacht in hartelijke speech de aan gename samenwerking van de club met den di recteur, dankte daarvoor en sprak de beste wen- Schen uit voor de toekomst. Namens de Postfanafare dankte de heer v. d. Lniden voor de prettige medewerking van den tiirecteur met de fanafare, waarna deze een, Pittigen jubelmaxsch inzette. Ten slotte voerde nog de heer Mol het woord, De collecte ten bate van de vereenlglng tot bevordering der gezondheid In de grafische vak ken, tijdens de voetbalwedstrijd RCHFeyenoord Behouden, heeft 102.75 opgebracht. gram van den directeur-generaal van de P.T.T., ir. Damme, van den Hoofdinspecteur van den Postdienst te Den Haag den heer A. P. F. Duynstee en van vele andere personen. Zaterdagmiddag arriveerden ten huize van den heer Pfaff, de burgemeester van Haarlem, de heer O. Maarschalk en wethouder. W. J. B. van Liemt, die de gelukwenschen van het gemeente bestuur overbrachten. Felicitatiebrieven ontving de heer Pfaff van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, de afd. Haarlem van den Ned. Forensenbond en van de Ned. Philatelistenvereeniging, de Ned. Vereeni- ging van handelaren en industrieelen „Hermes", de vakbonden van postambtenaren en tallooze andere, terwijl velen bloemstukken stuurden. De inspecteur van het kantoor Haarlem, de heer J. Haanschoten, braoht persoonlijk zijn felicitatie over. wat zult gij thans blijde zijn! Laten wij van daag elkaar beloven, dat wij met Gods genade trouw als priester zullen blijven tot den laat- sten dag. Laten wij ons met Hem vereenigen, opdat uw priesterleven een zegen worde niet al leen voor u zelf, maar ook voor allen. Spr. besloot zijn ontroerende toespraak met de hoop uit te spreken dat na zijn dood God tot den wijdeling moge spreken: „Gaat binnen in de vreugde des Heeren." Het zangkoor der kerk voerde op uitstekende wijze, onder leiding van den Weleerw, heer kapelaan F. F. van Buren de „Missa in hono- rem beati Ambrosi" van Laurentius Perosi uit, terwijl onder de H. Mis het „Dirigatur" van J. Vollaerts S.J. en „Jesu dulcedo" van L. Pe rosi gezongen werd. Na de H. Mis zongen allen een danklied van J. Vollaerts S.J., met tekst van Guido Gezelle. Organist was de heer J. Mul. Des middags hield de Weleerw. heer H. J. A. Schouten ten huize van zijn ouders aan den Zijlweg een drukbezochte receptie, terwijl des avonds een plechtig danklof gecelebreerd werd. Klokgelui van den toren van de parochie kerk van O. L. Vr. Hemelvaart aan het Valken burgerplein te Overveen kondigde Zondagmor gen een feestelijk gebeuren aan. En met het volste recht, want het gold weer de plechtige gebeurtenis dat een der parochianen, na Zater dag van den bisschop in de Kathedraal te Haar lem de H. Priesterwijding te hebben ontvangen, hier zijn plechtige eerste H. Mis mocht opdra gen. Zaterdagmiddag werd de neomist in de wo ning zijner ouders te Heemstede, aan de Heem- steedsche Dreef, blijde ontvangen. Om half 10 Zondagmorgen was de kerk aan het Valkenburgerplein bijna geheel gevuld met geloovigen. Het priesterkoor was rijkelijk ver sierd met groen en witte bloemen. Bij het bin nenkomen van den neomist zongen de geloovi gen een welkomstlied, waarna het zangkoor „Beatae Mariae Assumtae", onder leiding van den heer v. d. Linden, zeer verdienstelijk de „Veni Crëator" voor 4 stemmig gemengd koor van Cuijpers zong. Hierna ving de neomist de H. Mis aan, daar bij geassisteerd door pastoor A. F. C. van Noort, als presbyter-assistent, kapelaan A. Coelen als diaken, pater T. Langenmeijer, neef van den neomist, als sub-diaken en kapelaan A. Oever- haus als ceremoniarius. Als Oantores fungeerden de Weleerw. H.H. G. Dessing en A. Doeswijk. Mede waren op het priesterkoor aanwezig Mgr. Dr. Th. Vlaming, dek.en A. Homulle, van Lei den, een oom van den neomist en Pater Goll S.J. Bovengenoemd zangkoor zong de „Missa in Honorem B. M. V. de Lorenti" van Gollei, het „Tantum Ergo" van Filke en na de H. Mis het „Verbum Superbum" van Dr. A. Faist, beiden voor 4-stemmig gemengd koor. Na het Evangelie betrad Deken Homulle den preekstoel voor de feestrede. Als tekst had Z. Eerw. gekozen „Ostende mihi Gloriam tuam et respondit ostendem tibi omne bonum" (Exodus): „Toon mij Uw heerlijkheid, ik zal U toonen alle goeds." Ullllllllllllllllllllllllllll. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII11IIILS Maandagmorgen werd door arch. H. Heidstra tilhier aanbesteed: het bouwen van twee winkels 2 vrije bovenwoningen, hoek Spaarnwouder- straat en Lange Heerenvest. Raming 11000. ^gekomen waren 7 biljetten. Laagste inschrijf- *ter was de fa. Molenaar en Co., te Haarlem, v°or 10990. Een man, die op de Groote Markt een „bios- c°opje ging maken', toonde zich bij zijn te rugkomst zeer verwonderd, dat zijn fiets, dia tijj tegen de visehhal geplaatst had, verdwenen fc'as. Ook een voor een tapperij in de Nassau- ttraat geplaatst rijwiel bleek spoorloos verdwe nen. De Weleerw. heer H. J. A. Schouten, die Za terdagmorgen door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, in de kapel van het gesticht „St. Joannes de Deo" tot priester gewijd was, droeg Zondagmorgen - om 10 uur in de parochiekerk van O. L. Vrouw On bevlekt Ontvangen te Overveen zijn eerste plechtige H. Mis op. Alhoewel in dezen Adventstijd, tijd van boete en voorbereiding, alle uiterlijke luister weg gelaten was, maakte de plechtigheid toch een 1 diepen indjruk op velen, die in het kerkgebouw aanwezig waren, in het bijzonder op de ouders en familieleden van den neomist. Bijzonder treffend was wel, dat de neomist bij het H. Misofefr geassisteerd werd door zijn broe der, den Weleerw. heer P. Schouten, missiona ris, als diaken. Deze hield tevens de predikatie. Subdiaken was de Zeereerw. heer pastoor J. P. Reynenberg, terwijl als presbyter-assistens de Zeereerw. heer G. van Niekerk, pastoor van de parochie en als ceremoniarius de Weleerw. heer kapelaan Verhaar fungeerden. Verschil lende pastoors en kapelaans waren eveneens bij de plechtigheid tegenwoordig. In zijn predikatie beschreef de Weleerw. heer P. Schouten in groote lijnen de waardig heid van het priesterschap. Na al de jaren van Studie, zoo zeide hij tot zijn pas-gewijden pries terbroeder, en stille voorbereiding heeft de bis schop u zijn zegenende handen op het hoofd gelegd en u tot priester gezalfd. God heeft het onuitwischbare merkteeken van den priester in u gegrift. Het priesterschap is de grootste waardigheid die een mensch kan ontvangen; want de pries ter is de ultdeeler der genade en de middelaar tusschen God en de menschen. Priester-zijn is een groote macht, riep de ge wijde spreker uit. Dagelijks hernieuwt hij het kruisoffer als hij de H. Mis opdraagt. Hij is de leider van zijn volk. Zijn plicht is het de ge loovigen te onderrichten in de waarheden van ons H. Geloof. Gelukkige ouders, aldus spr., hoe moet uw hart overvloeien van vreugde nu uw zoon pries ter is. Maar niet alleen gij, alle parochianen verheugen zich er over dat een zoon der paro chie tot priester gewijd is. Allen moeten hem dan ook helpen om God voor die groote waar digheid te danken. Gelukkige broeder, zoo zeide spr., tenslotte, Er is weer ijs en ijselijJc, Zooals het ijs doet ijzen! En juist het allereerste ijs Geeft treffende bewijzen. I Want nauw'lijks is het water dicht I Of één moet het probeeren, En wie de grootste waaghals is, Die haalt dan natte kleeren! I Want kou bevriest de hersens ook En maakt het denken trager; I Het peil van de voorzichtigheid Daalt met het kwik mee lager! Men praat zelfs van sportiviteit! Maar sportlui schaatsen liever, Wanneer het ijs hen dragen kan. Dan staat het ook sportiever! 1 Het schaatsen is een flinke sport, In ieder opzicht prachtig. Het helpt je inderdaad vooruit En 't maakt je spieren krachtig- Er is geen enkel argument, Hoe flink men ook zijn preek houdt En hoe men zijn formules kiest, Dat tégen schaatsen steek houdt! Maar kies het ijs, zooals je schaats, Deskundig en voorzichtig. Want voor je schaats en voor je kunst I Is ook het ijs gewichtig! Want door het ijs te zakken zet 5 Gauwachter schaatsenamen. En 't geeft je ook dat naar gevoel: I Gezakt voor 't ijs-examen! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden ?iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiniii£ Toen het Joodsche volk had gezondigd, aldus Z. Eerw., had Jehova Zijn straf over het volk uitgesproken. Dan nadert Mozes tot Jehova om Zijn vergiffenis af te smeeken en Hij vergaf het Joodsche volk. En dan klinkt het uit Mozes' mond: „Heer, toon mij Uw heerlijkheid," en Jehova sprak: „Toonen zal ik U alle goeds." De gewijde spr. vergelijkt de opvoeding van Mozes met die van dezen jongen neomist. Op gevoed door brave katholieke ouders, werd er in dit gezin zoo verlangd dat er uit dit kind een priester zou groeien. En de jaren van stu die volgden. En hoe meer deze dag naderde, klonk meer dringend bij u, jonge priester, de bede: „Toon mij Uw heerlijkheid," en nu is het antwoord gekomen „Alle goeds zal ik U toonen." Nu zijt gij priester. Nu zult gij als een an dere Christus de wereld ingaan. Gedachtig aan het woord van Christus „Gelijk de Vader Mij gezonden heeft, zoo zend Ik ook U," zult gij de wereld ingaan als een arm menschenkind, maar steeds weldoende. Spr. schetste de toewijding der priesters vanaf de tijden van Christus' leven. De priesters brachten het woord Gods, zooals zij nu nog doen en nog doordringen in de meest onbe schaafde streken. Nog is de priester de groote weldoener; hij is de rentmeester van God, hij heeft den sleutel Freddy Vrijdag had een halven cocosnoot aan het eind van een stok vastgemaakt, en bovendien aan Pol ly's staart een appel bevestigd, zoo dat de kat kon leeren vangbal te spelen. Ivy zou de kat 't spel leeren. „Kijk Polly, je moet den appel over je hoofd zwaaien en hem opvangen in die cocosnootschaal," legde Ivy uit. Polly zwaaide haar staart en de appel suisde door de lucht. „Mooi zoo," zei Ivy. „Nu vangen, poes." Maar toen Ivy achteruit stapte, om Polly meer ruimte te geven, kwam ze in een emmer te zitten. „O, kijk eens. Ivy zit in een em mer," lachte Robbie. ,,'t Doet er niet toe, waar ik zit," zei Ivy snibbig, „waar is de appel ge bleven?" „Die ligt op je hoed," zei Topsy. „Dan heeft Polly het niet goed ge daan," zei Ivy, terwijl ze opstond. „Als je maar niet in den weg ge staan had. was het wel goed gegaan," zei Topsy. (Morgen vervolg.) der schatkamer van de Hemelsche heerlijkheid. Hij heeft u alle goeds getoond, aldus Z. Eerw., gisteren bij uw priesterwijding. Gij moogt die schatten uitdeelen, gij moogt ons leiden zelfs in de laatste uren van ons leven, en op onzen weg naar onze laatste rustplaats. Zich tot de geloovigen wendend, zeide Zijn Eerw., dat als de priester zóó staat tegenover het volk, wij van onzen kant zijn moeilijk werk steunen door ons gebed. En als dan straks de jonge priester zijn plechtig offer vervolgt, en daarbij ook zeker een gebed tot God opzendt voor ons, zullen wij Gods genade van hem afsmeeken, opdat hij een rijk priesterleven tegemoet gaat, en eenmaal de Hooge Hemelen Hem mogen zien in een eindelooze heerlijk heid. Een grootsch oogenblik was het, toen later onder de H. Mis, na het zingen van het con fiteor door de Cantores, de jeugdige priester zich tusschen een haag van Misdienaars, al len voorzien van brandende kaarsen en lan taarns, naar de Communiebank begaf om zijn ouders en familieleden, waaronder zijn 86- jarige grootmoeder, voor het eerst de H. Teer spijze uit te rijken. Des middags was er ten huize zan zijn ouders een zeer druk bezochte receptie. Be halve talrijke bloemstukken, ontving de neo mist een groot aantal cadeaux, meest alle voor zijn toekomstige priesterlijke bediening. De dag werd besloten met een plechtig Lof, gecelebreerd door den neomist, waarbij assis teerden deken A. Homulle, van Leiden, als diaken en kapelaan A. Coelen als ub-diaken. en de kaplaans G. Dessing en C. Doeswijk als cantores en be loten werd met een plech tig Te Deum. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week in hare afdeelingen Zoetestraat: Maandag 171 porties; Dinsdag 183 porties; Woensdag 169 porties; Donderdag 179 porties; Vrijdag 183 porties; Zaterdag 177 porties. Overtonstraat: Maandag 216 porties; Dins dag 215 porties; Woensdag 217 porties; Don derdag 201 porties; Vrijdag 219 porties; Zater dag 196 porties. ByzantiumstraatMaandag 121 porties; Dins dag 132 porties; Woensdag 121 porties; Don derdag 122 porties; Vrijdag 121 porties; Zater dag 124 porties. De „Oprechte Haarlemsche Courant" had vandaag een feesteling in haar midden. De heer C. Bos, die 40-jaar als courant-op maker aan het blad verbonden was. werd na met een auto van zijn woning te zijn gehaald, op de zetterij toegesproken door den heer C. C. v. d. Bergh, die hem namens het technisch personeel een lamp aanbood. Hierna werd de jubilaris in de directie-kamer ontvangen, waar de directeur, de heer Ph. H. Mees, den feesteling gelukwenschte en hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Nog sprak de chef van de zetterij W. Gren- zenberg een woord van gelukwensch, waarna ten slotte de heer F. Primo namens redactie en correctie een geschenk aanbood. Het verder gedeelte van den dag werd door den jubilaris feestelijk in den huiselüken kring doorgebracht. De heer K. Brants alhier, hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs in de vierde hoofd inspectie, is in dezelfde functie overgeplaatst naar de tweede hoofdinspectie. Hij blijft te Haarlem wonen, maar zijn bureau wordt gevestigd in Den Haag. De promotie van ds. K. H. Miskotte tot doctor in de Godgeleerdheid is cum laude ge schied. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlem vergadert .Vrijdag 23 December, des avonds 8.30 uur, ten Stadhuize. De agenda vermeldt: Schoolbezoek; Opmer kingen voor verslag; Aanbeveling vacaturen; Rondvraag. Aan de beurt van aftreding zijn mevr. C. E. RasEöhnlein en de heeren dr. C. L. W. Ruys, L. Broekhuizen, C. Overbeek en E. J. Jonck- bloed, terwijl bovendien moet gorden voorzien in de vacaturen ontstaan door het bedanken van mej. M. W. C. Heymen en de heeren P. de Vries en Ls. van der Have. Uit een Ligwater in het gemeenteplantsoen nabij het huis Te Zaanen zijn takjes gesneden. Dit heeft blijkbaar ten doel om deze te voorzien van de bekende gele en oranjeknopjes, dez.g. Spaansche peper, die in dezen tijd zooveel af trek vinden. Ook in een voortuintje aan den Rijksstraat weg hebben Ligwater-liefhebbers hun slag ge slagen. MERK In het tijdvak van 19 tot en met 24 Decem ber a.s. mogen alle winkels tot n.m. 10 uur voor het publiek geopend zijn. Op Zondag 25 December is voor winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, en voor de bloemenwinkels geen sluitingsuur be paald, voor de andere winkels geldt de gewone Zondagsregeling. Maandag 26 December (tweede Kerstdag) geldt als werkdag. Op 30 December mogen bloemwinkels tot 10 uur n.m. geopend zijn. Op 31 December mogen banketwinkels tot 10 uur n.m. geopend zijn. Op Zondag 1 Januari mogen bloemenwinkels en banketwinkels tot 8 uur n.m. geopend zijn, voor de overige winkels geldt de gewone Zon- daagsche regeling. Winkelbedienden van 18 jaar en ouder mogen 11 uur per dag arbeid verricht op: a. 19 tot en met 24 December in alle win kels. b. Zondag 25 December uitsluitend in ban- ketwinkels; en voorts 9 Y, uur op 1 Januari tn banketwinkels. Afwijkingen van de gewone regeling moeten op een naast de arbeidslijst op te hangen papier worden vermeld. Zondagarbeid van meer dan 4 uren moet in die week worden gevolgd door een vervangen- den rustdag van ten minste 32 uren. Overwerk en Zondagarbeid zijn verboden voor personen beneden 18 jaar. De vnje halve dag mag niet worden ingehouden, echter mag hij in de week van 26 tot en met 31 December (tweeden Kerstdag) worden gegeven. In banketbakkerijen zijn op de Zondagen 25 December en 1 Januari geen afwijkingen toege staan. Op de Zondagen 25 December en 1 Januari mogen door mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder tusschen 9 uur v.m. en 5 uur n.m. banketbakkerswaren worden vervoerd. Op Zondag 25 December en 1 Januari mogen door mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder planten, bloemen en bloemwerken worden ver voerd. Voor bloemen- en vischwinkels en winkels m vleeschwaren zijn ten aanzien van het personeel eveneens bijzondere afwijkingen toegestaan. Nadere inlichtingen daaromtrent verstrekt de Arbeidsinspectie. Wilhelminastraat 53, telefoon 13800. Geboren. 14 December: B. HeiligSlottje, z.; 16 December: C. Zieltjensv. Zeeland, d; H. MertensUitendaal," z.; C. RoodRansijn, d.; 17 December: M. DeenDerks, d. Overleden: 15 December: C. H. Meurs. 76 j., Gen. de Wetstraat; 16 December: M. J. Keers v. Beekhoven, 64 j.. Brouwersvaart. (Deze Pagina gedeeltelijk ongecorrigeerd) Enquêtrice bij werkverschaffing Ten behoeve van het goed functionneeren der werkloozenzorg komt het B. en W. gewenscht voor, om tijdens de tegenwoordige abnormale werkloosheid een enquêtrice aan te stellen om fraude tegen te gaan. Het salaris hebben B. en W. op 1200.per jaar bepaald. De Financieele Commissie geeft in overwe ging Gedeputeerde Staten te verzoeken de pre sentiegelden, in plaats van op ƒ5.te willen bepalen op 4.per lid voor elke bijgewoonde zitting. B. en W. hebben gemeend, deze aangelegen heid geheel aan het oordeel van den Raad te moeter overlaten. De Reddingsbrigade. B. en W. hebben hun voorstel tot verlaging der subsidie aan de Bloe- mendaalsche Reddingsbrigade ingetrokken. Subsidies muziekvereenigingen. Voorgesteld wordt, de subsidie aan „Euphonia" en „Sursum" op 125 te bepalen. In de begrooting was daar voor 100 uitgetrokken. Jubileum 2 Januari hoopt de heer J. Rozenmeyer, wonende te Velsen-Noord, den dag te herdenken, waarop hij 50 jaar geleden in dienst trad van de firma van Gelder Zonen aan de papierfabriek te Wormer. Vele jaren terug is de heer Rozemeyer overgeplaatst naar de papierfabriek te Velsen, waar hij vele vrienden heeft. A 11*. 'L op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen f Ofïfifl by levenslange geheels ongeschiktheid tot werkendoor f '7Cf% bij een ongeval met f *}C(Ï by verlies van «lcZC? QDOTUIC S ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OtfUU»m verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen doodelijken afloop# een voet of een hand f 1 O C een oog# l£ntJ.m by verlies van een f Cfï by een breuk van f by verlies van 'n duim of wijsvinger cl (/•"■been of arm I Tri/»" anderen vinger Eindelijk vroeg Catharina halfluid en bedeesd: >.«oe wist U het dan?" »De oude heer had het gehoord. Het heeft tiern ook erg verbitterd." Catharina moest gaan zitten, haar knieën ~J]tien, „Dat is het einde. Ik was juist by mijn titivoeaat. De bank, waarover hij onlangs gespto- *€n heeft, heeft de hypotheek geweigerd." >.En Uw Berlijnsche Geheimraad?" «Heeft nog niet geantwoord. Hij heeft den [•Hef van grootvader Troilo waarschijniyk niet ®ens gekregen. Eva heeft telegrafisch geïnfor meerd en heeft als antwoord gekregen, dat hij "tet een studiecommissie naar Argentinië ls." •.What a shame!" Ze stond voor de groote werktafel in het tiiitidenpad tusschen de bedden met de mooie, «Jhote exemplaren van de bloeiende „Vlammende **atchen", waarvan de bloemen nu verwyderd "«reien, omdat de planten nu alleen voor verdere «meerdering werden gebruikt. Welk een verwachtingen had ze op de nieuwe bloem gebouwd! Hoeveel arbeid, hoeveel tijd, hoeveel geld was er niet aan gewijd! En nu! De data van de aanteekeningen, gedeeltelijk ln het onleesbare gekriebel van Mr. Gabb, ge deeltelijk in haar eigen steil schoolmeisjesschrift, eindigden op 23 September. Vandaag! Ze liet haar oogen gaan over de open vakken in de agenda tot 1 October. Wat zou er wel op dien dag-van-schrik gebeuren, als ze het accept niet kon betalen? Haar advocaat had haar niet in twijfel gelaten over de gevolgen van het protes teeren van een wissel. Beslag. Executoriale ver koop. Zou het werk in den komenden winter een even-toegewijden, even-enthousiasten voltooier vinden? Of zou er den nieuwen eigenaar niets aan gelegen zijn, om haar bloem tot bekendheid te brengen? Zou hij misschien uit nyd al haar moeizaam werk vernielen? Over Catharina's bruingebrande wangen drup pelden heete tranen. Zelfs al zou ze zoo snel mogeiyk al haar voorraden aan de Frankforter firma verkoopen, dan zou de opbrengst niet vol doende zijn. De zaak was niet te houden. Want wat voor moordprys zou die haar bieden? Ze perste haar lippen, haar tanden op elkaar. Ze had een prop in de keel; voor haar oogen kwam een sluier van tranen. Ze kon niet eens tie omtrekken van de gestalten herkennen, die by de bloembedden omhoogrezen. Het had zes uur ge slagen. Langzaam ging ze op de deur toe. Toen ze langs Mr. Gabb ging, bleef ze even stilstaan en greep zijn met aarde en stof be smeurde hand. „Ik dank U", zei ze heeseh-fluisterend. ,.U hebt het zoo goed bedoeld." Zij wachtte niet af, of hij wat zou antwoorden. Hoofdschuddend ging zij verder. Avond. Het werk afgeloopen. Buiten bij de regenton stond Reuss en waschte zijn handen. Een troepje arbeidsters verliet de kas. De oude leerjongen en zijn nieuwe collega liepen fluitend over het terrein. Zij namen niet de moeite de handen uit de zakken te halen, toen zij langs de ramen van de woonkamer gingen, waar juf frouw Stuckradt stond uit te kijken. Max Krause, de weggejaagde leerjongen, die nu by de Bloe men-Troilo werkte, had hun onderricht, dat een vrouweiyke volontair geen haar meer was dan een manneiyke leerjongen. „Met acht dagen komen ze van den overkant en laten op alles beslag leggen", ging het door Catharina's hoofd. Terwyi ze nog met Eva aan de thee zat, kwam de boy van den Amselberg met een kort briefje van mevrouw Rettberg: ze verzocht om een af rekening voor het werk in haar tuin en deelde mede op de verdere bemoeiingen van Juffrouw Lutz geen prijs te stellen. Catharina zette zich met haar boeken en looniysten aan de schrijftafel en rekende. Een nietig bedragje kwam haar nog toe na aftrek van het ontvangen voorschot. Eva, die nog erg zwak was, had zy naar bed gestuurd. Ze sloot de rekening af en deed haar in een enveloppe, adresseerde die en plakte er een postzegel op. Buiten was het stil. Alleen op het aangren zende terrein ging Frickt, de buldog van me vrouw Dora Troilo, te keer. Ze hoorde lachen en schreeuwen. De dienstmeisjes waren zeker aan het pretmaken met den hond- Een teeken, dat de gevreesde huisvrouw niet thuis was. In Wiesbaden was nu iederen dag wat te doen. By het zachte weer waren er iederen avond nog concerten in het Kurpark, met illuminatie en vuurwerk. Morgen begonnen de groote tennis matches, waarbij de bekendste spelers werden verwacht en waarbij mevrouw Rettberg had gehoopt met haar goed-getrainden partner een of anderen mooien prijs machtig te worden. „Het was misschien heelemaal overbodig", zei Catharina bij zichzelf, „dat Gabb het op deze krasse manier tot een breuk heeft laten komen. Misschien ook onrechtvaardig. En in elk gevaJ kortzichtig." Maar wat hij gedaan had, was een gevolg van zijn door en door gentlemanlike levensop vatting. Daarom wilde zij zelfs in haar inner- lijkste gedachten zijn gedrag niet afkeuren. „Alleen: het einde heeft het bespoedigd." Ze begon haar dagelijksche ronde om de kas Alle deuren waren volgens voorschrift gesloten In den kelder der centrale verwarming stak ze het licht aan en ging naar beneden om hst vuur na te kijken. Daarna kwam ze weer op het terrein. De wassende maan de maan was bijna vol gaf zoo helder licht, dat ze haar lantaarn niet eens noodig had. Ze deed hem uit en zette hem bij den ingang van het huis neer. Onder het slaapkamerraam, dat op een kier stond, bleet ze een oogenblik stilstaan en luisterde. Ze meen de de rustige, regelmatige ademhaling van Eva te hooren. Naar bed gaan kon ze nog niet. Daarvoor was ze innerlijk te onrustig. Daarom besloot ze, den brief naar mevrouw Rettberg naar de bus te gaan brengen. Echte dorpsche stilte heerschte overal in de buurt. Hier en daar hondengeblaf, kikkerge kwaak, het slaan van de torenklok. In de tak ken van de vruchtboomen, voor zoover die nog niet afgeplukt waren, zaten lijsters en wieg den zich heen en weer, terwijl zy af en toe een paar tonen lieten hooren. In de verte het toe teren van een auto, die zich verwijderde. Nadat ze den brief gepost had, wandelde ze verder. Eerst om de groote terreinen van de Bloenien-Troilo's heen, dan naar de Dieten- mühle. Verschillende vensters van het sanato rium waren verlicht. Daar lagen de zenuwzwak- ken in bed en probeerden zich in slaap te lezen. Catharina had graag met elk van deze luxe patiënten geruild. Direct. Tegen haar onnoeme- lyke hoeveelheid zorg en angst, kwamen de kwaaltjes van de verwende rijke menschen nau- weiyks in aanmerking. Een minnend paartje liep langs haar heen. Ze keek niet naar hen. Daarna verscheen een man midden op den witten, maanbeglansden weg. Naar zijn kleeding te oordeelen, was het een veehandelaar. Hij zwaaide een beetje. En zong zoo een beetje voor zich heen: „Ik zing een droevig, smachtend lied; vergeet my niet, ver geet my niet." Zijn gezang werd herhaaldelijk door een hik onderbroken. Catharina bleef in de schaduw van den tuinmuur staan, tot hij voorby was. De aangeschoten zanger merkte haar niet op. Nog lang droeg de wind de smach tende dronkemansklacht naar haar toe: „Ver geet my niet, vergeet my niet Toen ze weer bij het terrein van de Troilo's was gekomen, bleef ze stilstaan. Het geheele gedeelte aan haar linkerhand, tot den hoek, die door den muur gevormd werd, had van haar vader gehoord. Als hij wist arme man hoe het met zyn dochter gesteld was en hoe de familie Troilo zich tegenover haar gedragen had Nu pas bemerkte zy, dat by den hoek van den muur, in de schaduw van den poortboog, een man stond. Hij scheen haar aandachtig gade te slaan. Hij stond daar, als was hy plotseling uit den grond opgestegen. Ze vond het eigenlijk een beetje griezelig, want ze moest langs den muur, den hoek om, dicht langs hem heen. Ze zou in elk geval maar den overkant van den weg nemen. Maar de nachtelijke wandelaar was twee, drie passen vooruit uit de schaduw in het volle maanlicht getreden, haar tegemoet. Hij wilde haar den weg afsnyden. Ze voelde haar hart kloppen, maar vervolgde rechtuit haar weg. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7