„Verschijningen" te Beauraing Hoover's mosterd na den maaltijd De kleine Entente Het nieuws van heden A VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS HIJ WIL TOCH ZIJN ZIN DOORDRIJVEN HET KABINET-BONCOUR HOOVER'S BOODSCHAP EEN ONDERHOUD MET MGR. HEYLEN DE BAROMETER R. K. KIESVEREENIGING HAARLEM DINSDAG 20 DECEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Maar in overleg met Roosevelt politiek te Berlijn Komt de Rijksdag bijeen? *Hik: hiet Driemaal 's jaars komt voortaan een „raad" bijeen Innige samenwerking Het Weer' Verdeelde opvattingen in poli- tieke kringen Moskou over Boncour Hij behoeft niet op Franklin Roosevelt's medewerking te rekenen Actie der Amerikaan sche bankiers ERNSTIGE TREINBOTSING TE WüRZBURG Hoogwater in Zuid-Oost- Frankrijk Een zestal dorpen geïsoleerd; vliegtuigen zorgen voor levensmiddelen en post Nieuwe stad in Italië Nabij Wiirzburg vond een botsing plaats tusschen een perso nen- en een goederentrein. Onmiddellijk daarop reed een tweede goederentrein op den chaos in. In totaal werden 21 personen gewond De Kerkelijke Overheid past een zeer gestrenge terughoudend heid tegenover de ge beurtenissen toe Voorzichtigheid blijft geboden Zijdie zich tegen 1 Januari op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Om te kunnen deelnemen aan de Partijstemming in 1933, is liet noodzakelijk zich vóór 1 Januari als lid der R. K. Kiesvereeniging te laten inschrijven. Een stroomlijn wagen Proeftocht BerlijnHamburg NIEUWE HAARLEIHSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18257 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Een der minst uitgesproken, maar meest tastbare redenen van Hoover's vast houdendheid inzake de betaling der oor logsschulden was hierin gelegen, dat hij door biiddel van deze schulden pressie meende te kunnen uitoefenen op Europa in het belang der ontwapeningsconferentie en der a.s. economi- ®che wereldconferentie. Nu echter verschillende Europeesche debiteuren, waaronder Frankrijk, België en Polen de meest belangrijke zijn, ge weigerd hebben den op 15 Dec. vervallen termijn te voldoen, heeft dit pressiemiddel heel wat ■"an zijn beteekenis ingeboet. Betaling van de Wanbetalers afdwingen met economische repres- faille-maatregelen kan Amerika niet zonder Öchzelve ernstige schade te berokkenen. Boven den zouden door dergelijke maatregelen de Vooruitzichten op een ten slotte onontbeerlijk Gebleken definitieve schikking allerminst wor den verbeterd. Integendeel. De Amerikanen Bebben den boog te straf gespannen door het Verzoek om uitstel der Europeesche schulde naars af te wjjzen en nu zitten zij met de stukken. President Hoover wil nu trachten de *tukken weer aan elkaar te lijmen en op span ning te brengen en in dit licht moet men zijn Boodschap aan het Amerikaansche Congres öen. Of deze boodschap eenig resultaat zal heb ben, is zeer zeker aan ematigen twijfel onder hevig, want practisch is Hoover als demissio naire president vrijwel machteloos. Vandaar dan ook, dat hij samenwerking voorstelt met den nieuw-gekozen funtionaris, Franklin Roose velt, die eerst den 4en Maart het presidentschap Van hem zal overnemen, om in de Amerikaan sche buitenlandsche politiek reeds nu een zekere continuïteit te waarborgen betreffende de drie Groote internationale vraagstukken: oorlogs schulden, economische wereldconferentie en ontwapening. Tot nu toe heeft Roosevelt elk beroep van Hoover op samenwerking van de hand gewezen. Zal hij tot Maart van het volgende jaar in deze houding volharden? Het antwoord op deze vraag is van beslissende beteekenis voor de uitwerking, Welke Hoover's boodschap al dan niet zal kunnen hebben. Aangezien echter dit antwoord op het oogenblik nog niet kan worden gegeven, kan men °ok nog geen oordeel uitspreken over het belang Van Hoover's boodschap. Het oude denkbeeld, dat Hoover reeds vroe ger lanceerde, maar dat door het Congres verworpen werd, n.d. de commissie voor he oorlogsschulden weder in te stellen, heeft hij hog niet losgelaten. Hij wil nu buiten het con ges om zijn zin doorzetten en op eigen ge legenheid een organisme formeeren, dat met de Ancien, welke den termijn van 15 Dec. voldaan hebben, onderhandelingen zal voeren over een hieuwe regeling. Zoodoende hoopt hij natuurlijk Brankrijk alsnog te bewegen zijn termijnbetaling k verrichten om daardoor aan de komende on derhandelingen deel te kunnen nemen. Zooals hten weet, wilde de Fransehe Kamer alleen dan Betalen, wanneer eerst een definitieve re- Geling der oorlogsschulden zou zijn getroffen. Herriot daarentegen was van oordeel, dat in ieder geval betaald moest worden, zoo mogelijk °hder een door Amerika geaccepteerde voor- Waarde, waarbij een definitieve regeling in het Vooruitzicht werd gesteld, of anders met een Onzijdige verklaring van Frankrijk, waarin een dergelijke regeling zou worden geëischt. De Bransche Kamer wenschte niet met Herriot mee gaan. Zal zij thans Hoover willen volgen, v°or wien zij heel wat minder sympathie voelt dan voor Herriot? Hoover geeft in zijn bood- ^hap blijk practisch aan de door Herriot ont worpen voorwaarde tegemoet te willen komen. ^Oiers zoodra Frankrijk den termijn van 15 ^oember betaalt, komt het in de categorie van debiteuren, met wie onderhandelingen zullen gorden gevoerd. Maar Herriot is gevallen en aul Boncour heeft zich over de oorlogsschul- etikwestie persoonlijk nooit uitgesproken. Hij ^°hd alleen uit regeeringssolidariteit achter riTiot, zoolang er nog geen beslissing in de was gevallen. Het lijkt ons voorloopig hiet zeer waarschijnlijk, dat de Fransehe Kame; ^eihakkelijk haar eenmaal duidelijk uitgesproken keening 2al herzien om het dubieuze voordeel v Berlijn, 19 Dc. (V. D.) Het Seniorenconvent den Rijksdag heeft Maandagavond beslo- h in de kwestie van het bijeenkomen van den uksdag de beslissing pas te nemen na de ple- r® zitting van den Rijksraad, welke Dinsdag- nd zal worden gehouden. e Rijksraad komt Dinsdagmiddag om vijf uur Indien de amnestie-voorstellen in den sraad moechten worden afgestemd, dan is Vrij groote zekerheid aan te nemen, dat een <je er<lerheid van den Rijksdag zal besluiten tot Bijeenkomst van het parlement op Donder- ^hiüoas. van onderhandelingen, welke tenslotte toch alleen maar bindende kracht kunnen krijgen door het Congres, dat Hoover thans voorbij wil loopen. En zelfs, wanneer het huidige Congres met Hoover mee zou gaan, is voor de duurzaam heid der eventueel te heffen regelingnoodig, dat ook het nieuwe congres en de nieuwe presi dent er mee zullen kunnen instemmen. Nu de fatale datum van 15 Dec. voorbij is, vervalt de eerstvolgende termijn in Juni 1933 en dan zal Amerika reeds onder leiding staan van het nieuwe democratische bewind. Als Hoover dus niet de medewerking van Roosevelt kan krijgen, zou Frankrijk kalm kunnen af wachten. Bovendien zal het huidige Congres met Kerstmis op reces gaan om niet meer terug te keeren, indien tenminste deze gewoonte zal worden gehandhaafd. De ratificatie van een eventueele overeenkomst zou dus door het nieu we Congres moeten worden verricht. Hoover's boodschap maakt thans dus wel een beetje den indruk van mosterd na den maal tijd, en al is de mosterd ook minder scherp, dan die, welken hij vroeger opdiende, het blijft de vraag of Frankrijk er zich aan zal wagen. BELGRADO, 19 (Per telefoon). De confe rentie der Kleine Entente, welke hedenavond be ëindigd is, kwam overeen een „raad der Kleine Entente" te vormen, bestaande uit de ministers van Buitenlandsche Zaken van Tsjecho-Siova- kije, Roemenië en Joego-Slavië. Deze raad zal jaarlijks drie maal vergaderen. De eerste bijeen komst heeft plaats in Februari a.s. te Genève. Verder werd besloten tot oprichting van een per manent secretariaat, dat de agenda voor de bij eenkomsten van den nieuwen raad zal voorbe reiden. In het communiqué, dat heden over de confe rentie is verstrekt, wordt verklaard dat de Klei ne Entente evenals in de laatste 12 jaar in de toekomst een vredespolitiek tegenover alle naties zal volgen. De besprekingen, die in de meest volkomen harmonie zijn verloopen, hadden op de eerste plaats betrekking op de ontwapehingskwestie. Er is besloten, op de ontwapeningsconferentie te Genève volgens gemeenschappelijke richtlijnen te arbeiden. Verder is een gemeenschappelijke basis voor de behandeling der problemen der Oostelijke herstelbetalingen en oorlogsschulden bereikt. Tenslotte wordt ln het communiqué ver klaard, dat de Kleine Entente in politieke en economische kwesties innig samen wil werken, om een waarborg voor den vrede in Midden- Europa te verschaffen. (United Press) PARIJS, 19 Dec. (Reuter.) Hedenmiddag is het kabinet Paul Boncour voor de eerste maal bijeen gekomen, teneinde de regeeringsverkia- ring op te stellen. In een radio-speech verklaarde Paul Bon cour vanavond, dat zijn politiek gericht zou zijn op de organisatie van den vrede, op politieke democratie en finanèieel herstel. In politieke kringen acht men de vooruit zichten voor dit kabinet niet onverdeeld gunstig. Paul Reynard, de intieme medewerker van Tardieu, verklaart dat de socialisten het ka binet ten val zullen brengen, indien het niet hun politiek volgt; indien het hun politiek wèl volgt, zal het door de omstandigheden ten val worden gebracht. De links-radicale Barety is van oordeel, dat het kabinet in het begin wel op een zekere sympathie kan rekenen. Een van de leiders van de fractie-Marfn raadt aan, de regeering scherp op de vingers te zien, aangezien de veiligheid van Frankrijk gevaar loopt, zoowel door Paul Boncour, die de concessies te Genève heeft gedaan, als door het benoemen van Daladier tot minister van Oorlog. MOSKOU, 19 Dec. (V. D.) In politieke krin gen te Moskou staat men zeer gereserveerd tegenover het kabinet-Boncour. Het stand punt van Boucour in de Ontwapeningsconfe rentie en zijn positie tegenover de Fransehe socialisten wekken te Moskou weinig hoop op verbetering in de betrekkingen tusschen Rus land en Frankrijk. Men gelooft dat Paul Bon cour, die zich meermalen zeer heftig ten aan zien van de Sovjet-Unie heeft uitgelaten, geen buitengewone haast zal maken met de ratifi catie van het Russisch-Fransche non-agressie- pact. Hoogste stand: 778.8 te Boedapest. Laagste stand: 748.4 te Vardö. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuidoostelijken wónd, j= helder tot half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Zon op 8.09, onder 3.46. Laatste Kwartier n.m. 8.42. Licht op 4.14. WASHINGTON, 20 Dec. (Reuter.) De bood schap van Hoover aan het Congres wordt over het algemeen goed opgenomen. In sommige kringen schijnt men echter van oordeel, dat de door Hoover gewenschte schul den-commissie niet noodzakelijk is. Ook zal Hoover de medewerking van Roose velt moeten missen, aangezien deze de moei lijke kwesties liever door zijn eigen vertegen woordigers doet oplossen. De besprekingen, welke Roosevelt gisteren met Owen Young heeft gevoerd, schijnen toe vallig te zijn geweest. Roosevelt zelf verklaarde: „Wij hebben slechts den algemeenen economischen toestand be sproken," doch men vermoedt, dat de wensch van de bankiers bespreken is om een commis sie in te stellen tot herziening van de schulden, reeds vóór Roosevelt de regeering aanvaardt. De bankiers zijn evenals Hoover van meening, dat de crisis, welke door het niet betalen van Frankrijk en België wordt geschapen, zoo ern stig is, dat een organisme moet worden in het leven geroepen, dat de ruimte tusschen de af tredende regeering en de nieuwe regeering aanvult. De Fransehe pers bevat vrij uitvoerig den inhoud van Hoover's Boodschap aan het Ame rikaansche Congres. De New-Yorksche correspondent van de Petit Parisien" schrijft, dat de maatregelen, die Hoover voorstelt in uiterst onduidelijken vorm waren uitgedrukt. De socialistische „Populaire" is het volkomen eens met Hoover's standpunt, dat er 'n nauw verband bestaat tusschen ontwapening en schuldehkwestie. Sedert jaren hebben de socia listen op hetzelfde standpunt gestaan, doch niemand heeft hun gehoor geschonken. Inmid-- dels is veel kostbare tijd verloren gedaan, de crisis heeft zich verscherpt en de volken zijn geruïneerd. Het is te hopen, dat de Franscne regeering tenminste ditmaal naar den Ameri- kaanschen president zal hooren. De schrijver in de „Excelsior" verwijt Hoover een onafhankelijke commissie van deskundigen in het leven te willen roepen, zonder dat in Amerika een regeering is, die in staat is een besluit te nemen. Paul Boncour staat voor de keuze, de onderhandelingen over de schulden uit te stellen of in langdurige onderhandelin gen te treden, waaruit geen uitweg gevonden kan Worden tot Roosevelt in Maart 1933 zijn ambt aanvaardt. Het Amerikaansche volk weet zeer goed, dat het Fransehe volk niet alleen de kosten van den oorlog wil dragen. Tusschen deze beide feiten in is plaats genoeg voor een eerlijke en bevredigende oplossing, wanneer te Washington een regeering aan het roer is, die in staat is de verantwoordelijkheid voor een nieuwe regeling der schuldenkwestie te aan vaarden. De Londensche pers toont zich tevreden over Hoover's boodschap aan Bet Amerikaansche Congres. PARIJS, 19 Dec. (V. D.) Perpignan, dat reeds eenigen tijd geleden ernstig door overstroomin gen werd geteistert, verkeert opnieuw in ge vaar. Sinds vannacht regent het hevig. Reeds Maandagochtend was het water in de lager ge legen deelen der stad gestegen. De spoorlijn Per pignan—Narbonne en het traject Perpignan— Thuir worden door het hooge water bedreigd. Men vreest dat het verkeer opnieuw zal moe ten worden gestaakt. In de gemeente Sahorre dreigt bergsteen te zullen losraken, om terecht te komen op een groep huizen, deze zijn intusschen ontruimd. In het dal der Olette zijn zes dorpen geheel ge- isoleerd. Te St. Paul is de electrische centrale onder water gezet. De omgeving ligt in het donker. De verzorging der geïsoleerde dorpen met levenmiddelen en post wordt met vliegtui gen gaande gehouden. Te St. Thomas vreest men, dat de badinrich ting zal instorten, aangezien daardoor de rivier zou kunnen worden versperd en de stroomloop gewijzigd zou worden, zoodat het geheele dorp zou kunnen worden weggespoeld. ROME, 19 December. (V. D.) Zondag is de nieuw gestichte stad Littoria in de vroegere Pontinische moerassen door Mussolini plechtig ingewijd. Daarmede is het eerste en moeilijkste deel van het geweldige werk beëindigd, dat dit duizenden jaren door moerassen berucht gewor den gebied heeft herschapen in een vruchtbaar en dicht bevolkte bouwstreek. (Van onzen eigen redacteur) De berichten uit het Belgische dorpje Beauraing, een half uurtje van het schoon gelegen Dinant verwijderd, wor den ten aanzien eener wonderbaarlijke ver schijning, die schoolkinderen m den laten namiddag van de Heilige Moeder Maagd zou den krijgen, veelvuldiger. Daarom leek het gewenscht, dat een onzer redactieleden ter plaatse zelf inlichtingen zou inwinnen. Onze lezers kennen alreeds het gebeurde uit de mededeelingen van het Katholieke Vlaamsche dagblad de Brusselsche Standaard". Sindsdien zijn er verdere berichten gek:men, die van een nieuwe verschijning gewagen en van een opdracht om ter plaatse een kapel ter eere van Gods Moeder te bouwen. Als we van Dinant naar Rochefort rijden, kernen we bij een zusterschool, bestuurd door de Zusters van Onze Lieve Vrouwe, alwaar de Onbevlekte Ontvangenis van Maria bij zonder wordt vereerd. Het is trouwens bekend, hoe in tal van plaatsen in België de devotie voor O. L. Vrouw van Lourdes zeer levendig is. We behoeven maar te herinneren aan de dru't bezochte beêvaartplaats van Oostakker, vlak bij Gent en aan de geruchtmakende genezing van Peter de Rudder aldaar, waarover inder tijd pater Bolsius S:J. ten onzent veel heeft gesproken en geschreven. Zoowel in Vlaanderen als in de Waalsche streken, is de devotie tot Gods Moeder, zich uitend in een kinderlijke vereering van de Onbevlekte Ontvangenis, zooals zij te Lourdes aan Bernadette verscheen, krachtig. Zoo was 't dus een gewoon iets, dat ook in den tuin der zusters een grot was opgesteld, toegewijd aan Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Dinsdag 29 November, omstreeks half zeven in den avond, zou nu, volgens de ons gedane verklaringen, te Beauraing een knaapje, Albert Voisin, een lachende boy, toen hij met drie meisjes het zusje van een hunner mede van school haalde, een verschijning hebben gehad. Het kind dacht Onze Lieve Vrouw te zien. Kort daarop meenden opeens ds andere kin deren haar waar te nemen. Ook op volgende dagen zou de verschijning, volgens de bewe ring der kinderen, cmstreeks hetzelfde uur, zich hebben herhaald. Het zijn Albert Voisin met zijn zusjes de 15-jarige Fernanda en de 12-jarige Giiberta, alsmede Andrée Degeimbre en Giiberta Degeimbre, beiden zusjes. Het geval verwekt veel opschudding te Beaurang en omstreken. Zaterdag JJ. zou de verschijning aan de kinderen hebben be duid, dat ze daar ter plaatse een kapel wil zien gebouwd, waar het volk zou kunnen ko men bidden. Aanvankelijk geloofde men de kinderen niet, maar dezen bleven zoo vast bij hun ver klaringen, dat aldra het volk van heinde en verre kwam opdagen. Zooals men reeds in ons blad heeft kunnen lezen, werd op den feestdag van O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis, 8 December, een wonder verwacht: de ge vraagde genezing van een lam schoolmak kertje en een blinden oom. Deze genezing bleef uit. „Ook de rozelaar van Lourdes bloeide niet terstond," zei men ons. Van anderen kant werd ons opgemerkt 't verschil, dat zou be staan tusschen de gebeurtenissen te Lourdes en hier. Te Lourdes was Bernadette niet geheel buiten zich zelf, zag en hoorde nog wat rond haar gebeurde, terwijl hier de kinderen geheel buiten zich zelf moeten zijn, tijdens de be weerde verschijning. Dokter Maitraux van Beauraing heet echter veel vertrouwen in t gebeurde te hebben. Hij beschreef den toestand der kinderen tijdens het al dan niet vermeende verschijning als opgetogen over een wonder- schoone vrouwe. Wat is hier inbeelding? Wat is hier werke lijkheid? Werkelijkheid is, dat er enorme belangstel ling is, zoowel van de bevolking rondom als van verre. Het leek ons het allernuttigst en meest aan gewezen ons vóór alles in verbinding te stel len met de hoogste kerkelijke overheid, den Bisschop van het diocees. Dat deze de, om zijn vroomheid en bezadigd heid ook in Nederland zoo gevierde Hoogwaar dige Excellentie Monseigneur Ludovicus Hey- len is, was voor den schrijver een dubbele verheugenis. Monseigneur Heylen bleek evenwel niet in België toen de eerste gebeurtenissen plaats gre pen. Hij had een reis naar Rome ondernomen en is pas dezer dagen te Namen terug ge keerd. Zoodra we zijn terugkomst vernamen, heb ben we een audiëntie bij hem, den vriend van Nederland, aangevraagd en onmiddellijk ont ving Monseigneur ons in zijn bisschoppelijk paleis te Namen, waar we nog verleden jaar hem, ter gelegenheid van zijn feest, een ge schenk van Nederlandsche katholieken mochten aanbieden- „Als Bisschop van het diocees Namen, waar toe Beauraing behoort, vernam ik een en ander eerst Uit een brief te Lyon. Ik had juist een reis naar Rome gemaakt, waarheen ook enkele uwer Nederlandsche bisschoppen zijn gereisd Ik ben Donderdag j.l. hier terugge- koerd U begrijpt dat ik als Bisschop geen enkele uitlating over het voorgevallene kan doen. Ik moet den loop der gebeurtenissen afwachten. Natuurlijk is bij Onzen Lieven Heer alles mogelijk en uitgesloten is het niet, dat hier de Heilige Maagd iets van ons wil. Maar de kerkelijke overheid kan niet beter voor de eer der Onbevlekte waken dan dcor een zeer strenge terughoudendheid tegenover de ge beurtenissen te Beauraing in acht te nemen. Voorzichtigheid is hier voorgeschreven. Mijn hulpbisschop Z. H. Exc. Mgr. Cavé heeft dan ook zéér terecht tijdens mijn af wezigheid, aan de geestelijkheid van mijn bisdom voorgehouden, zich niet met de ge beurtenissen in te laten. Er mag op geen enkele wijze een menschelijke invloed op de kinderen worden uitgeoefend, die verkeerdelijk aan bovennatuurlijke invloeden zouden kun nen toegeschreven worden door de lichtgeloo- vigheid van sommigen. Voorzichtigheid gebiedt, dat de geestelijkheid van 't diocees bij de gebeurtenissen te Beauraing wegblijft." „Lijken u de berichten, die u bereikten, be trouwbaar?" zoo vroegen we. „Natuurlijk kan ik daarop niets zeggen. Officieel heb ik nog geen stappen laten deen. Vanzelf word ik van alles op de hoogte gehou den. Maar de eerbied voor het Wonder, waarin we allen gelooven, verplicht ons de streng ste eischen te stellen en alle voorzorgsmaat regelen te nemen. Wat geschiedt er te Konnersreuth? Wat is er geschied met Louise Lataur uit Henegouwen indertijd? De Kerk heeft daarin nog noodt uitspraak gedaan. Daarom heeft de deken van Beauraing, deken Lambert, zich ook met greote gereserveerdheid tegenover het gebeurde gedragen en die maat regelen genomen, die hem wijze voorzichtig heid ingaven. Voorloopig: afwachten!" Aldus de meening van de hoogste kerkelijke autoriteit uit het diocees. Nog geruimen tijd onderhield zich Mgr Heylen met mij en uitte o.a. zijn spijt, dat hij niet was mede kunnen gaan met Zijne Emi nentie Kardinaal van Rossum kort voor diens dood, naar het Eucharistisch Congres der Scandinavische landen te Kopenhagen. Bij zijn laatste verblijf te Amsterdam, enkele dagen vóór zijn afsterven, heeft de Kardinaal over dit congres nog opgetogen verhaald in een persgesprek voor onze lezers. Mgr. Heylen was toen verhinderd door de inwijdingsplechtigheid van een Calvarieberg, ter herinnering aan de in het Namensche gebied geva1'-?" Srit- sche krijgers. „Breng mijn groeten nog over aan de vrien den in Nederland, aan de Katholieken der Mi rakelstad, waar het Intern. Euch. Congres van 1924 zoo luistervol is geweest", verzocht me de grijze bisschop, wiens forsche gestalte ondanks zijn Jaren nog ongebroken is: de wereldpresi dent der Euch. Congressen. „Ten aanzi envan het voorgevallene te Beau raing: afwachten! Er is in de Katholieke pers van mijn diocees nog weinig over geschreven en groote voorzichtigheid is hier plicht." Dr. Rouvroy, chef van een laboratorium voor chemische psychiatrie en dr. de Greeve, hoog leeraar in de authropologie te Leuven, hebben de kinderen onderzocht. De laatste verklaar- Hoog water in Zuid-Frankrijk. Een stroomlqnwagen BerlijnHamburg. Boodschap van Hoover inzake de schulden kwestie aan het Bondsparlement. Mussolini wijdt de nieuwe stad Littoria in. Waterstaatsbegrooting door de Tweede Kamer goedgekeurd. Heffing eener weeldebelasting: gewijzigd ont werp ingediend. Voorloopig geen contingenteering van den in voer van textielgoederen in Ned.-Indië. Overtreding Winkelsluitingswet; Rotterdam- sche banketbakkers voor het gerecht. De Krakatau werkt. H.H. Wijdingen bij de Paters van den H. Geest Valsche munterij ontdekt te Leiden. Wielrijdster bij Maastricht doodgereden. O Men kan zich aanmelden bij de propa gandisten of bij: J. ADELAAR Wijde Geldelooze Pad 12, J. J. BRINKMAN Anegang 19. de, dat dit medisch onderzoek nog geen en kele conclusie rechtvaardigde. Wel schijnen hysterie en collectieve hypnose enz. te zijn uit gesloten, maar men behoeft nog niet aan iets bovennatuurlijks te denken om het voorgeval lene te verklaren. Er dienen betere controle proeven te worden genomen. De uiterste voor zichtigheid blijft geboden. VAN DEN BROEKE. HAMBURG, 19 Dec. Op het traject Berlijn— Hamburg is heden een proeftocht gehouden met een stroomlijnwagen, dien men wil gaan gebrui ken voor een sneldienst tusschen Berlijn en Hamburg. De heenrit nam 142 minuten ln be slag. Het ligt in de bedoeling het traject later in 129 minuten af te leggen. Gedurende het eerste gedeelte van de rit werd een maximumsnelheid van 150 K.M. per uur bereikt, zoodat het ongeveer op de helft van het traject gelegen Wittenberg vijf minuten te vroeg gepasseerd werd. Om binnen den voor geschreven tijd te blijven, werd het tempo iets vertraagd, doch niettemin bleef de snelheid bo ven de 120 K.M. per uur. Precies op tijd arri veerde de wagen te Hamburg, waar een groot aantal belangstellenden en tal van spoorweg autoriteiten aanwezig waren. Het voertuig met zijn stroomlijnvorm en zijn gele en violette kleuren maakt een zeer smaak- vollen indruk. Het beginsel, waarnaar de wagen gebouwd is, beoogt den luchtweerstand zoo veel mogelijk te verminderen. De wagen biedt plaats aan 102 reizigers. Hij wordt voortbewogen door twee Maybach-Die- selmotoren van 410 P.K. Verzuimt U vooral niet onze SPECIALE KERSTMIS-ETALAGES te bezichtigen I Tot 's avonds 10 uur verlicht. BLOEMENMAGAZIJN „TETTEROD E" Santpoorterstraat. Hoogste stand op Dinsdag 1 uur non.: 765 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1