Het Engelsch-Perzisch conflict Na de eerste kabinetszitting VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS Uit het paradijs der Sovjets Het nieuws van heden EEN LES VOOR JAPAN Gaat Mgr. Schioppa heen? HULP AAN OOSTENRIJK CHERON'S FINANCIEELE PLANNEN POLITIEKE AMNESTIE IN DUITSCHLAND DE BAROMETER 4, WOENSDAG 21 DECEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Eenige parallellen en verschillen Griep-epidemie in Mexico Wegens zwakke gezondheid zou hij zijn ambt neerleggen Het Weer' Het Engelsche aandeel door het Lagerhuis goedgekeurd Groote tunnel geopend te Antwerpen Hij wil een crisis-belasting in voeren, om de begrooting in evenwicht te brengen Herriot naar Genève? DE FRANSCHE KABINETSCRISIS OPGELOST De Premier Paul Boncour temidden zijner ministers voor het Elysée Ryksraad geeft zijn goedkeuring. Hindenburg teekent Omtrent9000personen in vrijheid Rijksdag niet bijeen Treinongeluk in Brazilië Zes dooden, 40 gewonden Hoover niet gesteund door Roosevelt Voorbereiding economische wereldconferentie begonnen Zuivelproducten als belasting geëischt, om de regeerings- winkels te voorzien G.P.O e-f eesten Zeehonden jacht Witte Zee in de Zijdie zich tegen 1 Januari op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN HET IS DE MOEITE WAARD Vliegtuig verplettert een huis Brand in het Koninklijk Paleis te Brussel Grootscheepsche Sovjet-expeditie W. Brakel Jr., Botermarkt 17 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18258 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op peg. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De beraadslaingen van de Commissie van Negentien inzake de bijlegging van het ChineeschJapansch conflict hebben tot hog toe niet het geringste resultaat opleverd, en ten einde raad heeft men te Genève maar weer besloten de verdere onderhandelingen uit te stellen tot het midden van de volgende maand. De indruk, dat de Volkenbond hier voor een vrijwel onoplosbare taak staat, is zoo moge lijk nog versterkt geworden. Erger dan het hardnekkig verzet van Japan is het gebrek aan eensgezindheid der Volkenbondsleden betref fende de te volgen verzoeningsprocedure. De kleinere staten eischen, dat de aanbevelingen Van het rapport der Lytton-commissie zullen Worden gevolgd, terwijl de groote mogendheden, beangst voor een eventueel uittreden van Japan Uit den Volkenbond, daar niet aan durven, aan gezien Japan zoowel dit rapport als de daarin vervatte conclusies als onaanvaardbaar van de hand blijft wijzen. Japan eischt vóór alles er kenning van den staat Mandsjoekwo, en op grond van voorgaande resoluties kan de Vol kenbond dezen eisch onmogelijk inwilligen. De zaak is dan ook ter dege vastgeloopen en de kans, dat zij weer vlot zal komen, is uiterst ge ring. In de verklaring, welke Max Huber, die Paul Hymans als voorz. der Comm. van Negen tien vervangt, aan de pers heeft verstrekt, wordt deze weinig bemoedigende stand van zaken on omwonden uiteengezet. Huber noemt daarin de hangende quaestie zeer ernstig, niet alleen voor de landen individueel, maar ook voor de Vol kenbondsinstellingen en de grondslagen der samenwerking in de geheele wereld. Zelfs, wan neer men het over de verzoeningsprocedure eens zou worden, laat het zich niet aanzien, dat Japan zich bij deze procedure neer zou leggen En indien de verzoeningspogingen falen, zal de Volkenbondsvergadering het uitspreken van een oordeel over de omstandigheden van het conflict niet meer kunnen vermijden. De con sequentie van een dergelijken uitspraak leidt dan tot het toepassen der in artikel 16 van het Volkenbondsconvenant voorziene sancties. Maar het is juist deze pijnlijke consequentie, welke vrijwel alle Volkenbondsleden willen trachten te vermijden. Is het te verwonderen, dat onder deze omstandigheden China tureluursch wordt en onder de Chineezen zich een beweging be gint baan te breken om zichzelf te helpen en. het door Japan listig ontvreemde Mandsjoerije met geweld te gaan heroveren? Een weldadig aandoend contrast met de tragi-comedie in het Verre Oosten vormt het verloop van het aanvankelijk onrust barend lijkend geschil in de nabijzijnde Driënt tusschen Engeland en Perzië. Er bestaan ver schillende merkwaardige punten van overeen komst tusschen de Chineesch-Japansche kwes tie en die tusschen Engeland en Perzië. Japan heeft ten bewijze van de rechtmatigheid van zijn optreden in Mandsjoerije zich steeds be roepen op de enorme economische belangen,, die het in den loop der jaren in Mandsjoerije verworven had, en welke noodzakelijk bescher ming behoefde tegen de vijandige gezindheid der Chineezen. Japan heeft Mandsjoerije econo misch geopend en tot bloei gebracht, en vele millioenen Chineezen hebben daarvan geprofi teerd. China wenschte echter nu den boom zóó volgeiaden bleek, alleen de eindelijk rijp ge worden vruchten te plukken en de Japanners te verdringen. Uit de wrijvingen en botsingen, Welke daardoor ontstonden, is tenslotte het conflict geboren. China, zijn onmacht beseffend tegenover het hiachtige Japan, deed onmiddellijk een drin- gend beroep op den Volkenbond, terwijl Ja pan, in het bewustzijn van zijp macht, den weg •tar internationaal veroordeelde methode van tachtsverschaffing met wapengeweld insloeg. &ad Japan zijn verplichtingen als lid van den Volkenbond nagekomen, dan zou het thans mo- rael heel wat sterker staan, dan nu het zijn toevlucht heeft genomen tot een wel niet offi- aiëelen, maar niettemin feitelijken oorloga ®venals Japan de Mandsjoerijsche provincies eaonomisch ontsloot, heeft de Anglo-Persian- ®il Company het petroleumgebied in Perzië, dank zij de royale deelname van de Britsehe rageering. tot bloei gebracht, zoodat vele dui- ^hd Perzische arbeidskrachten daar een be staan konden vinden. Evenals Japan is Enge rd niet goedschiks bereid zonder meer van 6eh oogst van zijn werk afstand te doen, terwijl ^erzië evenals China in meerdere mate dan *°t nu toe het geval was van dien oogst profijt Wil trekken. Het vóórtij dig opzeggen der exploi tatie-concessie der Angio-Persian-Oil-Com- Pagnie door de Perzische regeering is juridisch eeö onrechtmatige daad, welke een meer con- crete aanleiding bood voor krachtige tegenmaat regelen dan de door Japan in Mandsjoerije doel bewust geprovoceerde schermutselingen. Maar Engeland heeft het slechte voorbeeld van Japan niet gevolgd. Het wilde de kwestie weerleggen aan het Hof van Internationale Justitie te Den Haag, omdat dit Hof, dat zijn beslissingen slechts op zuiver juridische gron den mag nemen, Engeland ongetwijfeld gelijk zou hebben moeten geven. Maar Perzië heeft gebruik gemaakt van een clausule, opgenomen in de verklaring, welke het indertijd bij zijn toetreden tot den Volkenbond heeft afgelegd, om het gerezen geschil voor den Volkenbond te brengen. Het verwacht van een behandeling door den Volkenbond méér heil, aangezien daar gemakkelijker anti-Engelsche invloeden zich kunnen doen gelden dan in het Hof te Den Haag. Engeland heeft de bemiddeling van den Volkenbond aanvaard en Perzië heeft uitdruk kelijk beloofd zich van alles te zullen onthou den, dat tot een verscherping van het conflict zou kunnen leiden. Op deze wijze heeft het Nabije aan het Ver re Oosten een voorbeeldig lesje gegeven in de methoden, welke bij een internationaal conflict dienen gevolgd te worden. Geen geweld, maar arbitrage, geen openlijke of gecamoufleerde oorlog, maar bemiddeling en overleg. Het is al leen maar jammer dat Japan te eigenwijs is om nog een lesje te leeren van wie dan ook. ROME, 21 Dec. K. W. P. Naar men ons mede deelt zullen weldra eenige leden van de Pause lijke Nuntiatuur worden overgeplaatst. De Pau selijke Nuntius te Brussel Mgr. Nicara zou voor dezelfde betrekking in Parijs worden aangewe zen, terwijl de Internuntius in Den Haag wegens zijn zwakke gezondheid zijn ambt zou neer leggen. Als eventueele opvolger van Mgr. Nicara wordt genoemd Mgr. Dolci, die thans in ge lijke betrekking in Boekarest werkzaam is. (Naar aanleiding van dit bericht hebben wij ons in verbinding gesteld met de Apostolische Internuntiatuur te Den Haag. Er werd ons medegedeeld, dat er op de internuntiatuur van dit alles niets bekend is.) Hoogste stand: 776.1 te Weenen. Laagste stand: 746.6 te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, meest S Zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk iets konder. Zon op 8.09, onder 3.47. Nieuwe Maan Dinsdag v.m. 11.42. Licht op 4.13. LONDEN, 20 Dec. (Reuter). Chamberlain verdedigde heden in het Lagerhuis een finan- cieele resolutie, waarin de regeering machtiging wordt gegeven tot het afkondigen van een wet, bestemd tot het in toepassing brengen van het 15 Juli te Genève onderteekende protocol, dat voorziet in nieuwe financieele hulp voor Oostenrijk. Engeland zoo betoogde Chamberlain heeft zich verzet tegen leeningen aan de andere Donau-staten, omdat hun eigenlijke moeilijk heden gelegen waren in het verschil tusschen de productiekosten en de prijzen, die zij voor hun waren kregen. Een fnancieele ramp te Weenen zou veel ernstiger gevolgen hebben voor het crediet van Europa dan eenzelfde ramp in een anderen staat van Centraal-Oost-Europa. Engeland moet in het bijzonder overwegen, dat wanneer Oostenrijk in gebreke blijft ten aanzien van de leening-1923, Engeland verant woordelijk zou zijn voor een som van 300.000 pond sterling jaarlijks, op grond van de ge geven garantie. Wegens het nieuwe protocol stelt Engeland zich garant voor 100 millioen schilling, terwijl Frankrijk, Italië, België en Nederland zich garant stellen voor 138 millioen schilling. Engeland hoopt dat, na de ratificeering van het protocol, andere staten met name Tsjecho- Slowaküe en Zwitserland bereid zullen worden gevonden de 300 millioen schilling vol te ma ken. De resolutie werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ANTWERPEN, 20 Dec. (Reuter). De tunnel voor voertuigen, welke de twee Schelde-oevers van Antwerpen verbindt, is vandaag door Ko ning Albert geopend. De tunnel is 2100 M. lang. Eengen tijd geleden werd reeds, naar men zich zal herinneren, de voetgangerstunnel geopend. *®XlCO CITY, 20 Dec. (V.D.) In de Mexi- caansche havenstad Tampico heerscht een ern stige griepepidemie. In de laatste drie dagen 32 menschen om het leven gekomen. PARIJS, 20 Dec. Nu de nieuwe Fransche regeering gisteren haar eerste kabinetszitting heeft gehouden, houdt men zich in politieke kringen in de eerste plaats bezig met de maat regelen, die de nieuwe Minister van Financiën Chéron, ter wijziging van het financieele pro gram van zijn voorganger, denkt in te dienen. De voornaamste moeilijkheden van dit oude program, die voornamelijk bestaan in de voor genomen verlaging der ambtenaarssalarissen en de korting op de pensioenen der oud-strijders en oorlogsinvaliden, zullen zoo mogelijk, ver meden worden. Hiertoe zal de regeering in directe onderhandelingen treden met de vak bonden der ambtenaren en de organisaties van oud-strijders en oorlogsinvaliden. Men schrijft den nieuwen minister van financiën het voornemen toe, om ter dekking van deze uitga ven een zoo genaamde crisis belasting te willen invoe ren, die pro gressief naar het inkomen geheven zal worden tot een maximum van 12 pro cent. Het is Chéron de bedoeling, deze belasting slechts eenmaal te heffen, om door deze gedwongen heffing de begrooting in evenwicht te brengen. De regeering zal waarschijnlijk nog voor het Kerstreces voorstellen, de credieten voor een twaalfde deel der begrooting "oorloopig goed te keuren voor de loopende uitgaven in de komen de maand, aangezien het in haar voornemen ligt, reeds bij dit tweede maandgedeelte de voorgenomen bezuinigingsmaatregelen toe te passen. In beurskringen te Parijs heeft de benoeming van Chéron tot minister van financiën een zeer goeden indruk gemaakt, die reeds dadelijk bleek uit een merkbare stijging yan de Fran sche rentepapieren. Een andere vraag, die op het oogenblik in het middelpunt der belangstelling staat is de vertegenwoordiging van Frankrijk bij den Vol kenbond, die tot nog toe in handen was van Paul Boncour. Men gelooft, dat het in het voornemen van den nieuwen minister-president ligt, zijn voorganger Herriot te verzoeken de Fransche belangen zoowel bij den Volkenbond als ter Ontwapeningsconferentie te willen ver tegenwoordigen. Het is echter nog ten zeerste de vraag of Herriot dit aanbod zal aanvaarden. In een beschouwing over de oplossing der regeeringscrisis schrijft de leider der socialis tische partij. Léon Blum in zijn blad de „Popu laire". dat de zwakheid der nieuwe regeering is, dat Paul Boncour zich de opvolger van Herriot noemt en de bedoeling heeft diens politiek voort te zetten. De stemming over de schuldenkwestie in de Kamer heeft echter reeds toen niet meer een regeering getroffen, die in het volle bezit van haar krachten was, doch een kabinet, dat reeds door een andere kwaal verzwakt was. Het contact tusschen de meerderheid in de Kamer en de kiezers kon m de laatste weken slechts met inspanning van alle krachten gehandhaafd worden. Als Paul Boncour zich dan ook geen andere taak stelt dan opvolger te zijn van Herriot, dan erft hq een vertrouwen, dat reeds bijna uitgeput was. Waarschijnlijk als gevolg van een actie van Franschen, die niet tevreden waren met het Kamerbesluit inzake de weigering van betaling aan Amerika, heeft de Amerikaansche ambas sade te Parijs een groot aantal brieven van Fransche onderdanen ontvangen, waarin de af zenders hun leedwezen over het besluit oer Kamermeerderheid uitspraken en waarbij een bedrag van 12 franc was ingesloten, zijnde dit het aandeel per hoofd der bevolking van den vervallen December-termijn. De Amerikaansche ambassade heeft den inzenders het geld terug gezonden met een begeleidend schrijven, waarin verklaard werd dat de bedoeling ten zeerste werd geapprecieerd, doch dat Amerika hoopte met de Fransche regeering zelf de zaak te kun nen regelen. PARIJS, 20 Dec. (Reuter). In hun commen taar op het kabinet—Paul Boncour geven de bladen als hun meening te kennen, dat de nieuwe premier in de kwestie der oorlogsschul den rekening zal houden met de door de Kamer genomen beslissing om den termijn van 15 De cember niet te betalen en dat hij in directe on derhandelingen met Washington zal treden om te trachten.' zoo spoedig mogelijk tot een ac- coord te geraken. BERLIJN, 20 Dec. De Rijksraad heeft in zijn hedenavond gehouden plenaire zitting met 44 tegen 19 stemmen besloten, geen bezwaar te maken tegen het door den Rijksdag goedge keurde wetsontwerp in zake politieke amnestie. Tegen stemden Beieren, Wurtemberg en Baden, zoomede de Pruisische provincie Brandenburg, terwijl Brunswijk en Mecklenburg-Strelitz, als mede de Pruisische provincie Hannover zich van stemming onthielden. Men weet, dat de Zuid-Duitsche landen van opvatting zijn dat de politieke relletjesmakers hun straf dubbel en dwars verdiend hebben. Eenigen tijd later was het wetsontwerp reeds door president Von Hindenburg onderteekend en tot wet verheven. Het is dus mogelijk dat de personen, die onder deze amnestie vallen, zich reeds met Kerstmis op vrije voeten zullen bevinden. Reeds Donder dag zou de vrijlating beginnen. De opgaven omtrent het aantal personen, die onder de amnestie vallen, loopen zeer uiteen. Men noemt getallen tusschen 10.000 en 20.000. Het meest waarschijnlijke is wel het cijfer 15.000. Hiervan worden ongeveer 9000 personen in vrijheid gesteld; van enkele verdere duizen den zal de straf vermnderd worden. Bovendien zal een groot aantal hangende procedures wor den gestaakt. BERLIJN, 20 Dec. (W.B.). Tengevolge van de aanvaarding der amnestiewet door den Rijks raad besloot het seniorenconvent van den Rijks dag heden, den Rijksdag vóór Kerstmis niet meer bijeen te roepen. Socialisten en commu nisten stemden tegen. Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar komt het seniorenconvent opnieuw bijeen. RIO DE JANEIRO, 20 Dec. (Per telefoon). Een ernstig spoorwegongeluk, waarbij 6 perso nen gedood en 40 gewond werden, speelde zich af nabij Capistrano op ongeveer 125 K.M. van Ceara. Een trein ontspoorde door tot dusver onopgehelderde oorzaak, waarbij de locomotief en de meeste wagens omsloegen. (United Press) de Amerikaansche bondsregeering reeds met de voorbereiding der economische wereldconferen tie begonnen. Na een zitting van het bonds- kabinet, waarin de schuldenkwestie en de bij zondere boodschap ernstig besproken werden, ontbood staatssecretaris Stimson de economi sche deskundigen der regeering. Hij verzocht dezen, een plan voor de economische wereld conferentie in overeenstemming met de in de bijzondere boodschap neergelegde richtlijnen uit te werken. WARSCHAU, 20 Dec. (Per telefoon). Omtrent de houding van Polen in de schuldenkwestie verklaarde de minister van Buit. Zaken Beek op een persconferentie, dat Polen er niet aan denkt, een verzoek om schrapping zijner schul den, in het bijzonder zijner oorlogsschulden, in te dienen. Polen is er alleen op uit, een be talingsmodus te vinden, waardoor de economi sche opbouw des lands niet in gevaar zou wor den gebracht. (United Press) WASHINGTON, 20 Dec. (Per telefoon). Of schoon de bijzondere boodschap van Hoover onder democraten bijval heeft gevonden, zijn zoowel de democratische leden van het Repre sentantenhuis als van den Senaat tegen een samenwerking van Hoover met Roosevelt in zake de in de boodschap aangeroerde kwesties. De democratische parlementsleden billijken het standpunt van Roosevelt, die te kennen geeft, dat hij niet geneigd is met Hoover samen te werken. In aansluiting bij de bijzondere boodschap, is MOSKOU, 20 Dec. (Per telefoon). Door een nieuw decreet is een beslissende hervorming in de verzorging der regeeringswinkels met zui velproducten ingevoerd. Terwijl de regeering deze producten tot dus ver op grond van leveringscontracten met de gemeenschaps- en afzonderlijke bedrijven be trok, moeten deze in de toekomst hun belas ting betalen in den vorm van melk, boter en kaas. De prijs van melk is daarbij gesteld op 15 kopeken per liter, terwijl de marktprijs te genwoordig 5 roebel bedraagt (1 roebel 100 kopeken). Op vervalsching der af te leveren producten zijn draconische straffen gesteld. Vandaag werd te Moskou gevierd de vijf tiende verjaardag der G. P. Oe. De geheele Sovjet-pers wijdt geestdriftige artikelen aan dit feit. De bladen publiceeren gelukwenschen van Stalin, Molotoft en andere autoriteiten, waarin de politieke politie, welke reeds kort na de revolutie georganiseerd werd, als beschermster van de belangen der arbeidersklasse wordt ge prezen. Stalin's boodschap eindigt met de woorden: „Lang leve de G. P. Oe., die blanke speer van het proletariaat." De „Izwestiga" verklaart in zijn hoofdartikel van vandaag, dat de G. PI Oe. bij de ontwik keling der Sovjet-Unie een onvervangbare rol had gespeeld en onvermoeid de contra-revolu- tionnairen en de kapitalistische individuen be streden had. (United Press) Zuivelproducten als belasting geëischt van de Russische boerenbedrijven. De groote tunnel te Antwerpen geopend. Politieke amnestiewet door von Hindenburg on derteekend. Hoover's boodschap aan het Congres Na de eerste Fransche kabinetszitting Verdere behandeling der Onderwijsbegrooting in de Tweede Kamer. Opdracht bouw van twee nieuwe vliegtuigen voor de K. L. M. De Phohi hervat zijn uitzendingen. Deken F. Eppink van Groningen overleden. Benoemd tot Provinciaal der Lazaristen de zeereerw. heer Hubert Meuffels. De veertig-urige werkweek ingevoerd bij Bruyn- zeel's deurenfabriek te Zaandam. Voordracht van B. en W. van Amsterdam tot het aangaan van een leening van zes millioen. EEN KIJKJE IN BLOEMENMAGAZIJN „TETTEfeODE" TE KOMEN NEMEN. Het aangewezen adres voor 't Kleverpark. PARIJS 20 December Vanmiddag tegen 12 uur speelde zich in het dorpje Thorny: een klein plaatsje nabij Parijs, een ontzettend vliegongeluk af. Door tot nog toe onbekende oorzaak stortte een militair jachtvliegtuig naar beneden en kwam op een woonhuis terecht. De benzinetank explodeerde en de machine vloog in brand, waarbij de beide inzittenden levend verbrandden. Reeds tegen 11 uur hadden de bewoners van Thorny het vliegtuig gezien, dat op ge ringe hoogte boven de huizen kruiste en af en toe den indruk wekte, alsof de piloot het niet meer in zijn macht had. Telkens zag men het zakken, waarna het weer opgevangen werd om na eenigen tijd tot ontzetting der bevolking op het dak van een huis neer te komen. Toen de tank ontplofte sloeg er een reus achtige steekvlam omhoog en de brandende benzine vloeide over het huis, dat spoedig een groote vlammenzee was. Hoewel de brandweer reeds na eenige minuten ter plaatse was, kon zij niet voorkomen, dat de beide inzittenden in het vliegtuig levend verbrandden. Tot overmaat van ramp stortte het dak van bet huis in en werden verscheidene bewoners onder de puinhoopen bedolven. Met groote moeite slaagde de brandweer er in het huis binnen te dringen en tien oewoners te bergen. Behalve kwetsuren van het vallend gesteente, hadden zqi allen gevaarlijke brandwonden. Men wee. nog niet of zich meerdere slachtoffers or.der de puinhoopen bevinden of in de vlam men zijn omgekomen De minister van Binnenlandsche Zaken, Chautemps, heeft zich terstond naar de plaats des onheils begeven, om persoonlijk het onder zoek te leiden. BRUSSEL, 20 Dec. (Reuter). Hedenochtend is brand uitgebroken in den koepel van den rech tervleugel van het koninklijk paleis. De oorzaak wordt gezocht in kortsluiting. Het mocht de brandweer gelukken snel het vuur te bedwingen en op het oogenblik kan men den brand ais gebluscht beschouwen. Op het plein voor het paleis had zich een groote menschenmenigte verzameld. LENINGRAD, 20 Dec. (Reuter). De Sovjet- Jacht-Trust heeft besloten gedurende dit win terseizoen 120.000 zeehonden te dooden. Drie ijsbrekers, een ander groot schip en ze ven jacht-kano's zullen aan deze groote slacht partij deelnemen. De expeditie zal opereeren in de Witte Zee. Op de eilanden in de Witte Zee zullen vlieg tuigen-bases worden opgericht en de machines zullen over de zee vliegen om de plaatsen, waar veel zeehonden bij elkaar zijn, voor de jagers op te sporen. Huurt Uw STOFZUIGER voor 60 ct. per week bij Telefoon 12897. Hoogste stand op Woensdag 1 uur Achteruit 765

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1