Bezuiniging op Onderwijs Kortere werktijd Toch een misdrijf* CONCENTRATIE NOODIG RADIO-PR OGRA MM. WOENSDAG 21 DECEMBER TWEEDE KAMER Algemeene critiek op de slechte salarispositie bij het M.O. 't Nijverheidsonderwijs STEUN AAN DEN TUINBOUW Verbetering der qualiteit noodzakelijk Nieuwe leening van zes millioen R.K. W erkliedenverbond Najaarsvergadering te Utrecht Wederzijdsch lidmaatschap Stellingen Donderdag 22 Dec. 1932 PROVINCIAAL LAZARISTEN De zeereerw. heer Hubert Meuffels benoemd UITVOERING TARWEWET Beslissing van den Hoogen Raad DE CRISIS-VARKENSWET Adres aan den Minister DE K.L.M. BESTELT Twee nieuwe Fokker-vliegtuigen In zes dagen naar Indië WERKLOOSHEIDS VERZEKERING Directeur Folmer gehuldigd DE P.C. IN PERNIS Regeling der bezichtiging Boekenveiling bij R. W. P. de Vries De veertig-urenweek ingevoerd by Bruynzeel's Deurenfabriek te Zaandam Het uurloon met 5 cent verhoogd VECHTPARTIJ TE UDEN Man doodelijk gewond HET DREIGEND CONFLICT BIJ PALTHE Een uiterst voorstel van de Directie DE INBRAAK BIJ IR. PHILIPS Gevangenhouding van Verdachte verlengd Mildheid Na het ongeluk bij Oyen bleved horloge en geld van den grijsaard onvindbaar De familie in twijfel DEKEN F. EPPINK t DE PHOHI-UITZENDINGB Zaterdag a.s. hervatting HET DRAMA IN DEN HAAg Kellner gevangen gehoude0 Naar de Missie Dr. Moller Den Haag, 20 December 1932. Het debat over de Afdeeling: „Voorbereidend Hoogar- en Middelbaar Onderwijs" van Minis ter Terpstra's begrooting gaf meer een gedach- tenwisseling over punten dan over lijnen van het hier gevolgde beleid. De laatste zullen be ter ter sprake gebracht kunnen worden bij de behandeling van de aanhangige wijzigingen bij dezen tak van onderwijs. De Minister hoopt, dat hij in staat zal zijn, dit jaar nog de be treffende ontwerpen te verdedigen. Of het er toe zal komen? De Kamer heeft nog heel wat werk voor den boeg. En de verkiezingen van 1933 nopen tot een vroeg zomerreces. In ieder geval zitten in deze voorstellen ten- denzen van concentratie de Hoogere Han delsschool b.v. wordt H. B. S. A die door Dr. Moller zullen worden toegejuicht. Want hier zoowel als bij het voort gezet Lager Onder wijs ziet deze Ka tholieke specialist nog belangrijke be- zuinigingsmogelijk- heden. Van de ter sprake gekomen kwesties verdienen vermelding de vrij algemeene critiek op de slechte sala rispositie van de leeraren bij dezen onderwijstak, de wijze, waarop thans bü het Middelbaar Onderwijs de eindexamens worden afgenomen volgens prof. van der Bilt is het gehalte van de studenten ter hoo- geschool erdoor achteruitgegaan het feit, dat leerlingen van handelsavondscholen door hun patroons in het volgen van den cursus belemmerd worden, de naar communisme rie kende propaganda, door den Bond van Absti nent Studeerenden onder de bevolking van de Gymnasia, Hoogere Burgerscholen en Hoogere Handelsscholen gemaakt, en natuurlijk ook we der de kwestie van het bijzondere neutrale Eindhovensche Lorentzlyceum, dat subsidie wenscht, maar niet krijgt, omdat er reeds een openbaar lyceum bestaat. De Gemeenteraad wees al verschillende malen met slechts één stem tegen en de andere stemmen waren geenszins alle Katholiek het subsidie af. In- tusschen is deze zaak nog niet afgedaan De ambtelijke rapporten schijnen gunstig, zoodat wellicht alsnog subsidie zal volgen. Baron van Wijnbergen, die steeds voor stringente door voering van het beginsel van de gelijkstelling op de bres staat, vindt dat ook wel redelijk. En het deed hem goed, dat de dames Westerman en Bakker—Nort nu ook eens met al' den aan drang van haar hart pleitten voor een bij zondere school (al is het dan een neutrale). Het behoeft geen betoog, dat burger Wijn koop het Eindhovensche gemeentelijke lyceum zoo ongeveer als Katholiek beschouwde. Heeft hij wel eens cijfers hierover gezien? De afdeeling „Nijverheidsonderwijs" heeft na tuurlijk zuchten doen slaken over de 4 ton, die daarop bezuinigd worden, al was mejuffrouw Meyer dankbaar, dat tenminste niet is opge volgd, wat het rapport-Weiter daarover advi seerde. Uitnemend was de Katholieke afgevaar digde op dreef, toen zij uiteenzette het groote nut, dat het meisjesvakonderwijs ook heeft voor het gezin. Niet alleen voor een later te kiezen beroep doen de meisjes daar kennis op. Dat zag b.v. de commissie-Weiter volkomen voorbij, maar die was dan ook uit enkel mannen sa mengesteld! Mejuffrouw Groeneweg sloot zich ten dezen geheel bij haar Katholieke collega aan. Buitengewoon radicaal en blind voor alle fi- nancieele consequenties toonde zich opnieuw de sociaal-democraat K. ter Laan, door niet slechts iedere besnoeiing af te wijzen, maar nog voor uitbreiding te pleiten. Zijn toorn richt zich over het hoofdvan den heer Terpstra tegen Minister de Geer. die nu eenmaal genoodzaakt is, óók zijn collega van Onderwijs kort te hou den. Deze laatste kaatste trouwens het verwijt van den Zaandamschen burgemeester, dat er bij het Nijverheidsonderwijs geen plaats is voor al de leerlingen, die zich aanmelden, alleraar digst terug met de mededeeling, dat anders de pas in Zaandam gestichte zeer kostbare school half leeg staat. Ook op het gebied van het Nijverheidsonder wijs staat Nederland nog steeds aan de spits. Op welk terrein doet het dit niet? is men ge neigd te vragen. Allen binnenlandschen kla gers en kankeraars en stokers ten spijt, zijn er steeds weer de onverbiddelijke cijfers, die de Aan de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over het ontwerp inzake uitkeerin- gen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezerijgewassen wordt ontleend: Over den uitvoer der voortbrengselen van onzen land- en tuinbouw in de naaste toe komst is op dit oogenblik niet met eenige ze kerheid te spreken. De regeering heeft begrij pelijkerwijze de eigenlijke oorzaken van de ont reddering van den tuinbouw niet in de hand Zij kan slechts aan de gevolgen van de inge treden kwaal eeniger mate tegemoet komen Niet gaarne zou zij daarom thans reeds met dwingende hand het tuinbouwbedrijf in nieu we banen dringen, maar zij stelt zich voor oogen, met deze hulpverleening aan velen de gelegenheid te bieden de moeilijke jaren te overbruggen. Dat afgezien hiervan inkrimping der voortbrenging en verbetering der qualiteit noodzakelijk zijn, erkent de regeering ten volle Het onderhavig ontwerp houdt dan ook een prikkel in tot levering van producten van eer ste qualiteit. Waar echter aan dit ontwerp een reeds verstreken jaar ten grondslag ligt was het den Minister niet doenlijk, daarop als voorwaarde een beperking van de teelt te eischen. Bij de overweging, of, en zoo ja, langs welke wegen ook voor het jaar 1933 de regeering voor den tuinbouw maatregelen zal moeten nemen, zal het vraagstuk, of andere vormen van hulp verleening niet de voorkeur verdienen boven de thans voorgestelde, uit een anderen gezichts hoek kunnen worden gezien. Dan zal ook zeker aandacht kunnen worden gewijd aan de door sommige leden geopperde vraag, of niet door middel van handhaving der minimumprijzen in eenstorting van het bedrijf bij den afzet op de binnenlandsche en buitenlandsche markt kan worden voorkomen. noodzaak van Ingrijpende bezuiniging klaar in het licht stellen. Daarbij behoeft het peil van het onderwijs allerminst te dalen. Geschiedt de besnoeiing op oordeelkundige wijze, gaat zij gepaard met op efficiency gerichte reorganisatie, dan kan voor minder geld eenzelfde waarde behouden wor den. Het van vele zijden gegispte terugbrengen van den drie-jarigen cursus bij het Ambachts- onderwijs tot een twee-jarigen zal het in de toekomst aantoonen, volgens Minister Terpstra. Voor algemeene invoering van dezen maatregel is de toestand ook volgens den Minister nog wel niet rijp, maar de scholen te Rotterdam en Amsterdam met een leerplan met vier halve jaren openen een goed perspectief. Een En- gelsch inspecteur van hét Nijverheidsonderwijs, die ze bezocht, was er enthousiast over en be schouwde ze als model. Wat de zorg voor de jeugdige werkloozen betreft, blijft Minister Terpstra erbij, dat het zwaartepunt daarvan bi) Binnenlandsche Za ken moet blijven, al is natuurlijk geregeld con tact met zijn Departement vereischt. Van 'n bankiersconsortium hebben B. en W. van A'dam 'n aanbieding ontvangen tot overneming van 'n geldleening der Gemeente, nominaal groot ƒ6.000.000, tegen voorwaarden, die aannemelijk zijn. Het is het voornemen B. en W. de opbrengst van de leening aan te wijzen ter bestrijding van reeds gedane kapitaalsuitgaven, waarvoor het gebruikelijk is leeningen te sluiten met een vas te aflossing en een looptijd van veertig jaren. Deze leening zal 5 pCt. dragen en worden uit gegeven tegen een koers welke ongeveer een pro cent hooger ligt dan de vorige leening, waar van de koers van uitgifte 973^ pet. was. (Vervolg) Naar aanleiding van de openingsrede vroeg de heer Prinsen uit Helmond of het Verbond geen stappen kon doen inzake het voorval aan de draadnagelfabriek van Thiel te Helmond, waar de geheele productie aan een buiten- landsch concern is verkocht. Tegen dit staaltje van kapitalisme zal het Vérbonds- en het Vakbondsbestuur trachten van den minister toepassing der contingen- teering te verkrijgen, opdat aldus de fabriek kan worden gedwongen haar productie terug te nemen. Hierna werd door den heer de Bruijn een woord van hulde gesprokén tot den zeereerw. heer J. G. van Schaik, geestelijk adviseur van het Verbond, in verband met zijn benoeming tot proost van het metropolitaan kapittel m het Aartsbisdom. Nog werd een woord van hulde gesproken tot de heeren Móoyman en Kok, die de ar beidersbeweging met pensioen gaan verlaten. Als herinnering werd dezen heeren een fraai uitgevoerde plaquette aangeboden, voor welk blijk van waardeering de beide heeren het bestuur dankten. Na deze hartelijke woorden, waarbij van de beide genoemde heeren afscheid werd geno men, was aan de orde de begrooting, welke sloot met een eindcijfer van 447.581,30, waar in een batig saldo is begrepen van ƒ5.996,06. De begrooting werd ongewijzigd goedgekeurd, evenals de begrootingen voor gebouwen; aan H. L. zal een gift van i 1000 worden geschon ken voor het nieuwe sanatorium. Ook de be grooting voor deze vereeniging werd goedge keurd. Besloten werd H. L. te machtigen de exploitatie van het oude sanatorium voor het eerste halfjaar op den ouden voet voort te zetten. Door het bestuur werd daarop voorgesteld een commissie in te stellen, die een onderzoek zal instellen naar de naleving van den grond slag voor de plaatselijke organisaties meer speciaal wat betreft de naleving van het ver plicht wederzijdsch lidmaatschap, de samen stelling van de bestuursraden en de toepassing van parochieele indeeling en die eventueel maatregelen zal voorstellen, die tot betere maatregelen kunnen leiden, om de organisatie te verbeteren en een grootere uniformiteit te bevorderen. Naar aanleiding van genoemd voorstel werd gevraagd, of de commissie ook de financieele verhoudingen tusschen de verschillende in stellingen onder het oog kan zien, of ook de volle aandacht zal worden gewijd aan de vrou welijke leden en aan de jeugdorganisaties, op welke vragen de voorzitter bevestigend ant woordde. De voorzitter kon het niet eens zijn met den heer Schaper, die het wederzijdsch lidmaatschap liever niet besproken zag uit hoofde van de toekomstige moeilijkheden. Het voorstel werd vervolgens zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Aan de orde was daarop het voorstel van den R. K. Bond van Hotel-employe's, die vroe gen beperking van vrouwenarbeid, wering van buitenlandsche arbeidskrachten en opheffing van de autonomie der Vakbonden. De voorzitter interpreteerde deze voorstellen, na de uiteenzetting van den betrokken afge vaardigde aldus, dat er bij de regeering stap pen zullen worden gedaan tot beperking van den arbeid van vrouwen, speciaal van gehuw de vrouwen en tot wering van vreemde ar beidskrachten. Nadat hij had verklaard, dat opheffing van de autonomie der vakbonden ongewenscht was, verklaard s de vergadering zich accoord met het gesprokene. Nog werd besloten voor 1000 deel te ne men in een instelling tot financiering van verbruikscoöperaties en werd de heer van den Akker uit Haarlem gekozen als adviseerend lid van den Partijraad. Hierop werd gepauzeerd Op de inleiding van den heer Kolkman volgde een gedachtenwisseling, waarbij eenige bezwaren en moeilijkheden, welke sommige vakbonden met de coöperaties ondervinden, naar voren kwamen. Spreker beantwoordde de bezwaren. Hierop werden de volgende stellingen door de vergadering met algemeene stemmen aan genomen. 1. het R. K. Werkliedenverbond zal twee zijner bestuursleden aanwijzen, om als be voegde bestuursleden in het bestuur der Fe deratie zitting te nemen; 2. iedere diocesane werkliedenbond zal een zijner bestuursleden aanwijzen om als toege voegd bestuurslid zitting te nemen in den dio- cesanen coöperatieven bond; 3. iedere plaatselijke werkliedenvereeniging heeft de bevoegdheid twee door haar voor te dragen personen welke echter lid van de HUIZEN 1875 M. 8.— K.R.O. Morgen concert. NCRV. 10.— Gramofoonmuzlek. 10.15 Morgendienst door Ds. C. J. Hoeken dijk. 10.45 Gramofoonmuzlek. K. R. O. 11.Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdien stig halfuurtje door pastoor L. H. Per- puin O. P. 12.Politieberichten. 12.15 K. R. O -orkest o. 1. van Marinus van 't Woud. N.C.R.V. 2.Cursus fraaie hand werken. 3.Vrouwenhalfuurtje. 3.30 Rust poos voor het verzorgen van den zender. 4.Bijbellezing. 5.Pianorecital. 5.45 Cursus Handenarbeid. 6.15 Causerie. 6.45 Knipcursus. 7.„Wat er op de wereld gebeurt" door A. Crayé. 7.30 Politiebe richten. 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 8.Chr. Radiokoor o. 1. van Gerrit van den Burg. 9.Causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.30 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amster dam. 10.40 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 296 M. 8.— AVRO. Gra mofoonmuzlek. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Solistenconcert. 11.Kook- en bakpraatja door mevr. R. LotgeringHillebrand. 11.30 Voortzetting solistenconcert. 12.Tijdsein en het en semble Rentmeester. Tusschenspel van gramofoonmuziek. 2.Vrouwenhalfuur. 2.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 2.45 Gramofoonmuzlek. 3.Naai cursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 4.45 Gramofoonmuziek. 4. Ziekenuur door Mevr. Ant. van Dijk. 5. Causerie door Max Tak. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Sport- praatje door H. Hollander. 6.55 Kamer muziek. 7.25 Overschakeling van den zen der. 7.30 Engelsche les voor beginners, door Fred. Fry. 8.Tijdsein en Persbe richten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.10 Radlotooneel studio-opvoering „Het kre keltje bij den haard". 9.Studio-opvoe ring van fragmenten ..Weihnachts-orato- rlum. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.80 Ko- vacs Lajos en zijn orkest. 11.Persbe richten van het Persbureau Vaz Dias. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. BRUSSEL 509 M. 12.20 Gramofoonmu ziek. 1.30 Concert door het klein orkest van het N. I. R. o. 1. van P. Leemans. 8.20 Concert door het Omroep-symnhonle-or- kest o. 1. van Jean Kumps. 10.30 Gra mofoonmuzlek. ..KALUNDBORG 1153 M. 11.20 Het strijk orkest van hotel „d'-Angleterre" o. 1. van Max Skalks. 2.20 Het Omroeporkest o. 1. van Launy Gröndahl. 8.45 Moderne Deen- sche muziek door het Omoepsymphonie- orkest o. 1. van Emil Reesen. 4.20 Vesper concert door het orkest van den Westduit- schen omroep o. 1. van Buschkötter. BERLIJN 419 M. 3.50 Populair concert. 5.25 Idem. HAMBURG 372 M. 10.50 Populair con cert. 12.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Piano recital door Erich Kraut. 8.30 Weihnachts- musik uit het oratorium „De Messias" van G. F. Handel. KÖNIGSWU8T)RHAUSEN 1635 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Concert uit Ber lijn. 6.50 Gedeelten uit het „Welhnachts- oratorium" van Bach. 9.40 Concert uit Hamburg. LANGENBERG 472 M. 11.20 Concert o. 1. van Eysoldt. 4.20 Vesnerconcert door het orkest van den Westdultschen omroèp o. 1. van Luschköter. 9.50 Concert. DAVENTRV 1554 M. 12.20 Orgelconcert 2.05 Concert door het Midland studio-or kest o. 1. van Frank Contra. 4.05 B. B. C. Dansorkest o. 1. van Henrl Hall. 7.50 Con cert door het B. B. C.-orkest afdeeling B. o. 1. van A. Boult. PARIJS (EIFFEL) 1446 M. 7.50 Gramo foonmuziek. PARIJS R. 1725 M. 8.05 Gramofoonmu ziek. 12.15 Populair concert door het om roeporkest. 6.5Ó Concert door het Omroep orkest. 9.05 Concert o. 1. van Gabriel Pierné. MILAAN 331 M. 4.30 Gramofoonmuziek. 6.20 Pooulaire muziek. 6.50 Gramofoonmu ziek. 7.50 Opera „I Carnasciall" van Guido Laccenti. ROME 441 M. 4.50 Orkestmuziek. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.05 Concert. WËENEN 517 M. 4.15 Populair concert door de Bernhard Wolsthall-kapel. 6.45 Pianorecital door Paul de Conne. WARSCHAU 1411 M. 5.20 Populair Con cert. 7.20 Populair concert door het om roeporkest o. 1. van Nawrot. 9.35 Dans muziek. BEROMUN8TER 460 M. 7.35 Concert door het kamerorkest van Bazel o. 1. van Paul Sagcher m. m. van Bertes Seoen. 9.Concert door het Omroeporkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS coöperatie moeten zijn zitting te doen né men in het bestuur der coöperatie. De verkiezing van deze twee bestuursleden geschiedt door de algemeene vergadering der coöperatie uit een door de R. K. Werk'ieden- vereeniging opgemaakte bindende voordracht, bevattende drie namen van elke te vervullen plaats. 4. Voorts sta iedere Werkliedenvereniging toe, dat minstens twee vertegenwoordigers van de coöperatie worden afgevaardigd in den be stuursraad der R. K. Werkliedenvereeniging. 5. Iedere plaatselijke coöperatie, welke deel uitmaakt van de plaatselijke arbeidersbewe ging, is verplicht zich aan te sluiten bij den diocesanen coöperatieven bond in haar bisdom. Daartoe is ook het volgende noodig: De besturen der landelijke, diocesane en plaatselijke organisaties, komen op gezette tij den bijeen om te bespreken op welke wijze men het best elkanders, de wederzijdsche en alge meene belangen kan bevorderen. De besturen der diverse arbeidersorganisa ties bevorderen een geregelde propaganda voor de coöperatieve beweging in woord en geschrift. En speciaal de bestuurder in de ar beidersbeweging propageere de coöperatie door het persoonlijk voorbeeld. De coöperatie steune, naast de uitkeering uit eigen fondsen voor haar léden, het werk der plaatselijke werkliedenvereeniging. Hierna werd de vergadering gesloten. Als opvolger van den ZeerEerw. heer H. Ro mans, heeft de Hoogw. Generaal-Overste der Lazaristen benoemd tot Provinciaal der Congre gatie in Nederland, den ZeerEerw. heer Hubert Meuffels, tot heden directeur van de Dochters der Liefde in Tilburg. De nieuwbenoemde Provinciaal heeft van 1903 tot 1926 aan het hoofd gestaan van het Missie huis te Helden-Panningen, en is tevens schrij ver van de zoo gunstig bekende Levens van den Heiligen Willibrordus en van de Heilige Lidwina. Onder zijn gezag ressorteeren thans, bui ten de huizen der Lazaristen in Nederland, de Lazaristen werkzaam in de Missies van Yung- pingfu in China, van Soerabaia op Java, en van Fortaleza-Cearé, in Noord-Brazilië. Op 19 December j.l. kwamen de Tarwewet 1931 en de daarmede verband houdende voorschrif ten voor het eerst voor den Hoogen Raad. Een molenaar, die tarwebloem had afgeleverd zonder daarvan in de daarvoor door den Mi nister voorgeschreven registers melding te ma ken en die deswege door de arr.-rechtbank te Middelburg was veroordeeld tot twee geldboeten van 15, kwam van deze beslissing in cassatie. Hij beweerde, dat de dagvaarding onderscheid had moeten maken tusschen tarwebloem A en tarwebloem B. De Hooge Raad verwierp dit beroep. Hierdoor is komen vast te staan, dat de door den Minister deswege gegeven voorschriften ver bindend zijn. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Varkenshandelaren heeft zich in een adres tot den minister van Economische Zaken en Arbeid gewend, waarin o.m. betoogd wordt dat door de crisis-varkenswet 1932 de 'varkenshandel in den lande in hevige mate wordt benadeeld, daar door de getroffen maatregelen der Var kens Centrale honderden varkenshandelaren met hun bedrijf worden uitgeschakeld. Reques- trant verzoekt den minister in gunstige over weging te willen nemen een spoedige en ge regelde behoorlijke tegemoetkoming aan de ge dupeerde varkenshandelaren te verleenen, ter wijl aangedrongen wordt een systeem in toe passing te brengen, waarbij rekening gehouden wordt met den geest der wet en in overleg met de daarbij betrokkenen de varkenshandelaren worden vrijgelaten in de uitoefening van hun bedrijf. Telegrafisch is voorts door den Nederland schen Bond van Varkenshandelaren den mi nister van Economische Zaken en Arbeid ver zocht de adviescommissie inzake de Varkens- crisiswet 1932 aan te vullen met een lid uit voornoemden bond. De K. L. M. heeft aan de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker den bouw opgedragen van twéé vliegtuigen én wel één vliegtuig met drie en één met vier motoren. Het eer ste vliegtuig, type F XX, zal in normaal gebruik een kruissnelheid kunnen ontwikkelen van 250 K.M., het tweede, type F XXXVI, van 225 K.M. De F. XX krijgt een intrekbaar landingsgestel, terwijl bij den bouw van de F XXXVI er vooral naar gestreefd zal worden, om hét verblijf van passagiers en bemanning aan boord zoodanig te maken, dat een langdurige reis met een derge lijk vliegtuig geen bezwaar zal opleveren. In het bijzonder zal worden gelet op beperking van het geluid en het toepassen van de nieuwe vindin gen op navigatiegebied, en daarnaast een zoo groot mogelijk gerief voor de passagiers. Met dit vliegtuig zullen in Europa 32 passa giers kunnen worden vervoerd, terwijl bij ge bruik op de Indië-route er ruimte is voor 16 passagiers en 700 K.G. mail. Door de hoogere kruissnelheid en het langere vliegen bij dag, zal het met de F XXXVI mogelijk zijn een regel matig luchtverkeer op Indië te onderhouden in zes dagen. De F XXXVI zal in den herfst van 1933 gereêd zijn. Het F XX-vliegtuig zal reeds in den zomer van 1933 op de Europeesche lijnen in dienst wor den gesteld; aldaar zal de snelheid van het vliegtuig het meest tot zijn recht komen. Zaterdag j.l. hield de Rijkscommissie van Ad vies voor de Werkloosheidsverzekering onder praesidium van haar voorzitter, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, haar 196ste vergadering. Na afdoening der agenda heeft de plaatsver- vangende-voorzitter, de heer H. de Bordes, die een der weinige leden is, welke van de instelling der commissie in 1917 af nog lid Zijn, den di recteur van dén Rijksdienst der Werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling, den heer Anth. Folmer, die met 1 Januari a.s. deze func tie zal neerleggen, namens de commissie en haar secretaris tóegesproken en hem als aandenken een geschenk aangeboden, vergezeld van een eenvoudig album, bevattende de namen van hen. die voor het geschenk hebben bijgedragen. Namens de vertegenwoordigers van de vak- centralen voerde de heer F. van de Walle het woord, den heer Folmer dankende voor hetgeen hij bij de uitvoering van het Werkloosheidsbe sluit 1917 voor de instandhouding en uitbrei ding der werkloosheidsverzekering had gedaan. De voorzitter sloot de vergadering na woorden van waardeering te hebben gericht tot den heer Folmer, wiens ijver en werkkracht hij in een vorig ambt had leeren kennen. Voor de bezichtiging van het wrak van de „P. C. Hooft" te Pérnis heeft zich een comité gevormd. Als voorzitter van het Comité treedt op de heer I. van Es, burgemeester van Pemis. De geheele opbrengst der entreegelden zal worden afgedragen aan de plaatselijke crisis- comité's te Rotterdam en Pemis en het Natio naal Crisis Comité. De „P. C. Hooft" wordt van Vrijdag a.s. af, gedurende veertien dagen, behalve des Zon dags, voor het publiek opengesteld. De havendienst „Spido" te Rotterdam heeft doorloopênde diensten naar de „P. C. Hooft" georganiseerd. Van 20 tot en met 23 December zal bij de firma R. W. P. de Vries té Amsterdam, Singel 146, een boekenveiling worden gehouden. Deze veiling bevat verschillende belangrijke boeken op het gebied van Geographie, Typographie, Theologie. Economie, Genealogie, Bibliographie. Holl.- en BuitenJ. litteratuur. Wis- en Natuur kunde, Geneeskunde, Techniek, Kunst, Geïll. werken, luxe uitg. enz. enz. Voor eiken boekenliefhebber is in deze veiling zeker iets belangrijks te vinden. De directie van de N.V. Holiandsche Deu renfabriek C. Bruynzeel Zn. te Zaandam is er toe overgegaan om de veertigurige werk week voor het personeel van de Deurenfabriek in te voeren en zal dezen werktijd voor de desbetreffende arbeiders zoo lang mogelijk handhaven. In verband met dezen maatregel heeft de directie de vorige week eigener beweging het uurloon voor de volwassen arbeiders in de Deurenfabriek van 73 op 78 cent per uur ge bracht. Als toelichting op het bovenstaande deelde de heer Bruynzeel Jr., directeur van de Deu renfabriek, aan het „Volk" het volgende mede. Aanvankelijk bestond natuurlijk de 48-urige werkweek, doch toen het steeds slapper werd in het bedrijf is er op aandrang van de vak- vereenigingen een bespreking gehouden met het personeel der fabriek. Daar kwam de vraag aan de orde, of moest worden overgegaan tot het ontslag van arbei ders dan wel verkorting van den werktijd. Met bijna algemeene stemmen werd besloten, om den werktijd noodgedwongen van 48 op 32 uur terug te brengen, waardoor een aantal ont slagen kon worden voorkomen. Later is de werktijd, ook als gevolg van den wensch der arbeiders, op 40 uur gebracht. Nadien is het drukker geworden in de Deuren fabriek en drongen de arbeiders er op aan, om tot de 43-urige werkweek terug te keeren. Dit werd door de directie niet wenschelijk ge acht. Zij vond het beter om van de destijds ontslagen arbeiders een gedeelte dier werk krachten weer in dienst te nemen en voor de fabriek de 40-urenweek te handhaven. Dit is geschied. Aan de reden waarom wij vasthouden aan een werkweek van veertig uren, zit eigen'ijk ook een principieel kantje, vertelde de heer C. Bruynzeel. „Verkorting van den werktijd lijkt Ons de meest eenvoudige en voor de hand liggende oplossing om tot vermindering van het groote aantal werkloozen te komen." Omdat de men- schen in de deurenfabriek door den verkorten werktijd nogal in inkomen waren achteruitge gaan is daaraan nu tegemoet gekomen door het uurloon voor de volwassen arbeiders vijf cent hooger te stellen. Deze maatregel betreft een dertigtal arbeiders. De directie wil er naar streven om de veer tig-urenweek zoo lang moge'ijk te handhaven, doch heeft zich de vrijheid behouden om, wan neer er door verschillende oorzaken weer lan ger gewerkt moet worden, het oorspronkelijke (voorgaande) loon weer in te voeren. Verder is het voorbehoud gemaakt, dat de verhooging eventueel ook zal worden inge trokken, als het bedrijf de extra-lasten als ge volg van den nu ingevoerden maatregel niet kan dragen. De heer Bruynzeel gaf nog als zijn meening te kennen, dat het economisch noodzakelijk is om in het geheele bedrijfs'even, nationaal zoo wel als internationaal, met kracht te stréven naar de verkorting van den werktijd. Het grootste en nadeeligste gevolg van de econo mische crisis is het nijpende probleem van de werkloosheid. Wij kunnen niet wachten, aldus de heer' Bruynzeel, totdat het economisch leven zich „vanzelf" zal regelen. Dat is alle maal veel te twijfelachtig. Ieder moet doen wat in zijn vermogen ligt om het vraagstuk der werkloosheid een stapje nader tot zijn op lossing te brengen. Een internationale rege ling voor de invoering van de veertig-uren week zal in verband met de concurrentiê-mo- gelijkheden tegenover het buitenland noodza kelijk blijken. De heer Bruynzeel uitte den wensch, dat van werkgevers- en werknemers zijde met ernst geijverd zal worden voor de invoering van een verkorte werkweek. Maandagmorgen is een broodbezorger van de Coöperatie St. Joseph te Veghel per rijwiel uit gezonden ter betaling van uitkeeringen aan klanten ten bedrage van ongeveer 100 gld. Naar het „Handelsblad" verneemt is hij bij een wo ning afgestapt en later per tram naar Uden vertrokken. Verder is er niets van hem gehoord. De politie van Veghel stelde te Uden een On derzoek in naar aanleiding van deze verdwij ning. Daartoe bezocht zij verschillende café'S, waar men vermoedde, dat de broodbezorger ver blijf zou houden. In een café bij het station waren een Udenaar en zijn zoon, die op het zien van de veldwach ters uit Veghel in woede ontstaken en hen be dreigden. Nadat de agenten vertrokken waren liep de zoon de politie achterna, hevig vloekende. Hij vertelde, dat zijn vader doodelijk gewond was. Teruggekomen bij het café zagen de agenten den Udenaar met gespleten schedel en ook verder gewond bewusteloos liggen. Een juist passeerende vrachtwagen werd aan gehouden; de gewonde is daarmede naar het gasthuis te Uden overgebracht. Tot nu toe tast men in het duister, wie of de dader van den aanslag is. Inzake het dreigend conflict bij de Almelosche ververij en chemische wasscherij N.V. Palthe te Almelo, heeft de rijksbemiddelaar vergaderd met partijen en aan het einde van de bijeenkomst heeft de directie een uiterst voorstel gedaan, waarop dé organisaties uiterlijk Vrijdagochtend zullen antwoorden. De Haagsche rechtbank heeft met eon ter mijn van 30 dagen verlengd de gevangenhou ding van A. M„ den vroegeren huisknecht vau dr. ir. Philips, die is gearresteerd in verband met den juweelendiefstal, ter waarde van onge veer twee ton, uit het flatgebouw aan dè van Hoogenhouklaan ten.nadeele van dr. Philips. Dit is een begrip, dat tot vele over wegingen aanleiding geeft en boven dien een begrip, dat juist in deze da gen sterk tot ons spreekt. Want niet alleen leven we in den voortijd van het hoogfeest van Kerstmis, maar bo vendien werkt ook de natuur zoo voortreffelijk mee. Hebt gij ooit zoo'n prachtigen len tedag beleefd als Zondag j.l.? Het leek wel, of het volop lente geworden.was- Den heelen dag zon en zachtheid Duizenden menschen wandelend met of zonder kroost en allen in de beste stemming om het verrukkelijke voor jaarsweer. Wat doet dit goed. Hoe veel vriendelijker zijn de menschen voor elkaar als de natuur vriendelijk is voor de menschen. Wat hangt het toch dikwijls af van een kleinigheid je Of is het soms geen kleinigheid dat de natuur eens een paar daagjes zomer toovert in den winter? Wij Hollanders worden zuur ge.- noemd en het zal wel waar zijn, zoo lang wij natte en koude en vooral, lange winters moeten doorworstelen- Maar je moet ons eens zien, als de Son even wil schijnen- Dan mag het steenen dik vriezen- Het zou wat! Zon over de wereld, zon in het hart, zon in de donkere dagen, zon in huis, zon in den Kerstnacht, zon in de Kerst- boomen. Milde zon of milde sneeuio (maar liefst het eerste), dat past bij de mildheid van de Kerstgedachte- Zooals men zich herinneren zal, is Vrii.d®* -joo get jX- onder de gemeente Oyen in 'n ondiépe sk> het lijk gevonden van een ouden man. slachtoffer, de 86-jarige gepensionneerde &r^C,A der M. K. uit Oss. zou ten gevolge van gle-dbe van den weg uitgegleden en met zijn hoofd het water terecht gekomen zijn. Er is ep" sterke twijfel gerezen, of dit ongeval zich op een dergelijke wijze heeft afgespeeld. De familie van het slachtoffer is, vo. „Het Volk," de, meening toegedaan, dat misdrijf niet uitgesloten is. Immers, de grijs®9 j droeg steeds een gouden horloge bij zich, a de N. V. Jurgens' Margarinefabrieken hem schonken hadden wegens 50-jarigen tr°u' dienst. De oude man was op dit bezit trotsch en gaf het nooit uit handen. Te?® was hij in het bezit van een portemonnaie. houdende 20. Zoowel het horloge als dé P temonnaie met inhoud zijn niet op hét teruggevonden Eigenaardig is het ook, daf^eenige V0,id> gangers den grijsaard in het water gen en door hen geen hulp, werd gebodeji^ schien was op dat moment" de' drenkeling te redden geweest. Waarom moést eerst' <3® litie gewaarschuwd worden? Toen deze na eeg$ gen tijd arriveerde en den man op het bracht, waren de levensgeesten reeds geweh Den geheelen Zaterdag heeft men nog °P plaats des onhells gedregd, ten einde de miste voorwerpen op te sporen. Dit heeft e ter geen resultaat opgeleverd. .hef Uit het onderzoek is gebleken, dat de K. omstreeks negen uur zijn woning heeft (a laten om zijn dagelijksche ochtendwandeli™ maken. Verschillende personen hebben herI1-tj8 den polder van Oss ontmoet en nog een Pr9 met den bejaarden man gemaakt. Deze n ge. schen hebben niets bijzonders aan hem speurd. Zooals gewoonlijk, dronk hij }D aan den weg gelegen café een glaasje waarna hij welgemoed zijn wandeling volgde. Op welke wijze de man daarna m water is geraakt, is een raadsel. pi- Is het daarom te verwonderen, dat de F jSt lie in verband met de omstandigheid, dat eei> de waardevolle voorwerpen zijn verdwenem misdrijf niet uitgesloten acht? Algemeen p, men, dat dit geval tot klaarheid moge k° 'efcPe Gisteren overleed na een langdurig gter* voorzien van de H.H. Sacramenten der gJJ venden, op zeven en zeventig jarigen leef®^, in het twee en vijftigste jaar van zijn Prie v9p schap de hoogeerw. heer F. Eppink, deken het dekenaat Groningen, pastoor van de P®r van St. Joseph aldaar, eere-kanunnik va^tc|ef Metropolitaan kapittel van Utrecht eft 0 in de orde van Oranje-Nassau. p Zaterdag a.s. zullen de uitzendingen vftnipg5' PHOHI-zender worden hervat. Het op® woord zal worden gesproken door dr. VaO eJ.st- Het ligt in de bedoeling ook op de beide op dagen een programma naar Indië uit lSscljeI' den. De uitzendingen vinden plaats tu half één en half drie des middags. De Haagsche rechtbank" heeft de §eVujt houding bevolen van den kellner j Naaldwijkschestraat, die is gearreste- str&® verdacht van het de vorige week in m C- gepleegde misdrijf, waarbij de 25-jaris om het leven is gekomen. te Den 17en December 1.1. gingen pe' scheep de volgende missionarissen vaeI Hart: De zeereerw. pater Mart. st™vV, 0% Diemen), Religieus Overste, en de e® v'ap ders Henri Mulders (uit Utrecht), Ah-gpt l,.ff Linden (uit Veldhoven), en Ant. ^lS1 v0ote- Wamel); de laatste met bestemming o Apost. Vicariaat van Ned.-N.-Guin®a* rigen voor de Apost. Prefectuur van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6