Japan, de bom in Genève I I Wat te Beauraing geschiedt VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Herriot over zijn aftreden i Een biervoorstel aangenomen Het nieuws van heden Rome en Belgrado BOMMENWERPERS ALS VREDESDUIVEN 4 EEN SCHILDERACHTIG DORP DE BAROMETER DONDERDAG 22 DECEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling De „zeewolven" van de ontwapening 430 huizen een prooi der vlammen Ontzettende chaos in het Japan sche stadje Itoigawa Napoleon-telg overleden Het Weer Het kabinet-Hertzog in gevaar? Hij verheugt zich over hetgeen vorige week in de Kamer gebeurd is Verdragen zijn on schendbaar DE VERSCHIJNINGENTE BEAURAING De hoofdingang van het pensionaat Notre Dame du Sacre Coeurte Beauraing, vóór welk gebouw de verschijningen zouden plaats vinden Hoover en Roosevelt Yen gezant te Moskou Fransch schip in nood De kinderen beweren de ver schijning der H. Maagd het woord „Kapel" te hebben hooren spreken Groote toeloop van belangstellenden De Amerikaansche „natten" heb ben al vast eenigermate hun zin Sovjets houden schoon maak Talrijke arrestaties Japansch bataljon vermist Door Chineezen in de pan gehakt? NIEUWE JAPANSCHE GEZANT De „NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT" zal op Tweeden Kerstdag niet verschijnen. DE DIRECTIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Scherp antwoord van Joego-Slavië aan Mussolini Roode benden in China verslagen Officieel bericht te Londen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18259 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het dreigend spookbeeld, dat de Volken bondsvergaderingen betreffende het Chi- neesch-Japansch conflict met lamheid slaat, is de mogelijkheid, dat Japan de Areopaag van het pacifistisch internationalisme te Genève zal verlaten, indien men daar niet naar zijn eischen en wenschen wil luisteren. Men kan en löag daar niet naar zijn eischen en wenschen luisteren, omdat deze evenals Japans geweld daden lijnrecht in strijd zijn met de moderne opvattingen over internationaal recht en de methoden, welke voor de handhaving en bevor dering van dat recht moeten worden gevolgd. In Plaats van dit Japan recht en ronduit vlak ir. het gezicht te zeggen, schuift de Volkenbond heel de pijnlijke Mandsjoerijsche affaire aldoor maar weer op de lange baan. Waarom? Om dat hy den Japanschen gedelegeerde niet in Stijn verheven vergaderingen wil missen. Hij durft in gerechtvaardigden toorn de vuist niet te ballen, omdat hij nauwelijks genoeg hand Voor een vuist heeft, en om dit euvel te mas- keeren trekt hij handschoenen aan, niet om de Japansche tygerkat krachtig aan te pakken, maar om haar te aaien en te paaien in de ijdele hoop, dat het beest langzaamaan zal kalmeeren. Tot nu toe heeft de Volkenbond daarmee niets anders bereikt dan dat zijn prestige méér ge schaad is dan wanneer Japan als een plicht- Verzakend lid zichzelf zou hebben geroyeerd Zeker, een uittreden van Japan uit den Volken bond zou ieder onwillig lid, dat zijn zin te Ge nève niet kan doorzetten, een hoogst onge- Wenscht voorbeeld geven van hoe men aan de inmenging van den Volkenbond en de daaruit Voortvloeiende consequenties kan ontkomen. Maar is het voorbeeld, dat Japan op het oogenblik geeft, niet minstens even ontstichtend en verderfeiyk? En is het niet veel fnuikender voor het aanzien van den Volkenbond, dat hy zich uitslooft om Japan als lid te behouden, terwyi het practfsch by voortduring de Volken bondsreglementen overtreedt? Angst is een Uiting van kleinheid, onmacht en gebrek aan zelfrespect en zelfvertrouwen. De zwakheid van den Volkenbond tegenover Japan ondermijnt zyn invloed en beteekenis, niet het minst in de oogen van den weerbarstigen overtreder, dien men straffeloos zijn gang laat gaan. Het wordt méér dan tyd, dat de Volkenbond zich eens gaat afvragen, of het niet beter is de eer aan Zich te houden, dan haar voortdurend te laten Vertrappen en bespotten, en of het wezeniyk Zoo'n groote ramp voor hem zou zyn, indien Japan eindelük de daad aan de zoo vaak her haalde woorden zou toevoegen en uit Genève zou vertrekken. Er is reden te over voor het over wegen van die vraag. De schijn- regeering van Mandsjoekwo heeft be sloten tot de Japansche regeering het ver- Zoek te richten zich uit den Volkenbond terug te trekken, liever dan toe te staan, dat de Volkenbond „de huidige situatie in het Verre Oosten verstoort en den vrede van Azië in ge- Vaar brengt". Dit verzoek komt de Japansche legeering op het moment van het vastloopen tier besprekingen in de Cqmmissie van Negen tien te Genève te wel gelegen, om het niet ervan te verdenken, dat het door Tokio werd geïnspi reerd. Ook de bewoordingen en de argumentatie van tiit verzoek zijn van typisch Japanschen aard. ïs het niet van een lachwekkende huichelach tigheid den Volkenbond te verwijten, dat hy tien vrede van Azië dreigt te verstoren, terwyi tie Japansche orde- en vrede-verstoorder, de gewapende roover, die Mandsjoerije buit maakte, geroepen wordt om dien zgn. „vrede" te handhaven? Er is maar één vrede, die Japan ®chynt te kunnen bevredigen, n.l. dien, welke gebombardeerd wordt. De twaalf Japansche vliegtuigen, die dezer dagen de hoofdstad van tie aan Mandsjoekwo grenzende Chineesche provincie Jehol hebben gebombardeerd, zyn Immers niets anders geweest dan een vlucht Vredesduiven! Japan wil den vrede. Jawel, maar Tokio, 22 Dec. (Reuter.) Omtrent denhe- Vigen brand in de Japansche visschersplaats ïtoigawa, in de provincie Niigata, verneemt Reuter nader, dat de brand veroorzaakt is door Zen zwaren storm, waarna het vuur zich zoo Stiel uitbreide, dat aan blusschen feitelijk niet te denken viel. Precies 430 huizen, of een derde gedeelte van het stadje, zijn daardoor een vol ®1ugen prooi der vlammen geworden. De heerschende wanorde in het plaatsje is °hbeschryfeiyk, daar vrywel ook alle openbare gebouwen zyn verwoest, zooals het postkantoor eh de bankkantoren. ten koste van anderen en uitsluitend ten bate van zichzelf. Het wil ontwapenen, d.w.z. het wil door de ontwapening van anderen zichzelf versterken. Het heeft voorstellen gedaan voor beperkingen van de outillage van de zeemacht, welke practisch neerkomen op een gelykmaking van zijn zeemacht aan die van de Vereenigde Staten en van Engeland. Ondertusschen heeft het een geheel nieuw en buitengewoon type onderzeeërs uitgevonden, die den geruststellen den naam van „zeewolven" zullen dragen. Met deze kleine, buitengewoon snelle onderzeeërs zal de Japansche vloot qualitatief éen voor sprong krijgen op die van alle andere mogend heden. Ter bevestiging van zyn oprechte vredelie vendheid zal Japan tenslotte in den Stillen Oceaan in tegenwoordigheid van keizer Hiro- Hito vlootmanoeuvres houden, welke natuuriyk bedoeld zyn als een veelbeteekenende manifes tatie tegen de Vereenigde Staten. Zoo brengt Japan niet alleen den Volkenbond, maar ook de ontwapeningsgedachte in gevaar. Japan is als een bom onder de stoelen van de Raadshee- ren te Genève. Men moet niet aan bommen peuteren, maar ze het huis uitgooien. Met peu teren demonteert men ze niet en vroeg of laat ontploffen ze toch. En wanneer ze ontploffen, kan men ze beter niet binnenshuis hebben. Dit alles zal menigeen buitengewoon eenvoudig hj- ken, maar voor den Volkenbond vormt het een onuitputteiyke bron van eindelooze en wellicht ook doellooze discussies. PARIJS, 21 Dec. (Reuter). Uit New-Vork wordt bericht, dat gravin Josephine de Castel- vecchio Frabasilio, achternicht van Napoleon III en kleindochter van koning Lodewyk Napoleon van Nederland, in een van de New-Yorksche ziekenhuizen is overleden. S Hoogste stand: 774.6 te Boedapest. S Laagste stand: 727.8 te Vestmanör.- Verwachting: Zwakke tot matigen, EE Zuideiyke tot Zuid-Westelijken, later 5j waarschijniy'k weer krimpende wind, EE zwaar bewolkt, later afriemende bewol- king, waarschpnlijk weimg of geen regen, EE overdag iets zachter. Zon op 8.10, onder 3.47. Dinsdag v.m. 11.42. Nieuwe Maan Licht op 4.17. KAAPSTAD, 22 Dec. (Reuter.) Tielman Roos, die indertijd lid was van Hertzog's Nationalis tische regeering, is afgetreden als lid van het Hof van Appèl van het Hooggerechtshof, daar hij zich weer in de politiek wil begeven. Volgens een door hem aan de „Rand Daily Mail" gezonden schrijven is hij van oordeel, dat Zuid-Afrika een coalitie-regeering van noode heeft en dat een waardvermindering van het geld moet plaats hebben. Een nader bericht uit Johannesburg meldt, dat men aldaar met de mogelijkheid van den val van het kabinet Hertzog rekening houdt. Indien het zoover komt, is men algemeen van meening, dat het nieuwe ministerie ge vormd moet worden door den oud-minister van Justitie, Tielman Roos, en wel op den grondslag eener coalitie tusschen Nationalisten en de Zuid-Afrikaansche partij. Zpn program houdt in een verandering der Zuid-Afrikaan sche munteenheid. (Z.-Afrika heeft, naar men weet, op het oogenblik nog den gouden standaard) en wegneming der tegenstellingen tuschen de rassen. PARIJS, 22 Dec. (Reuter). In een gisteren gehouden byeenkomst der Engelsch-Amerikaan- sche Persvereeniging te Parys, verklaarde de afgetreden premier Herriot, zich oprecht te ver heugen over de gebeurtenissen, die verleden week in de Kamer naar aanleiding van de be taling der oorlogsschulden op 15 December aan Amerika hadden plaats gehad en tot den val van zyn kabinet gevoerd hadden. Immers, zoo verklaarde Herriot, deze gebeur tenissen hebben er getuigenis van afgelegd, hoe ernstig door my de onschendbaarheid der verdragen worden opgevat. Verder betoogde Herriot het volgende: tot een oplossing der dringendste vraagstukken in de wereldpolitiek kan men slechts dan geraken, indien de drie groote Democratische landen, Frankryk, Engeland en de Vereenigde Staten, tot overeenstemming komen. De huidige misverstanden tusschen Frankryk en Amerika komen voort uit de aan beide zydeu bestaande onbekendheid met de ontzettende moeiiykheden, waarmede beide te kampen heb ben. Aan het eind van zyn betoog, stemde Herriot toe in de formule: „Rechtsgelijkheid en veilig heid". De te Parys verschynende editie der „Chicago Trihyne" voegt hieraan toe, dat Herriot nog verklaard heeft, dat Frankryk zynerszyds trouw moest biyven aan de ver dragen, daar het noodzakelyk was, dat ook de andere volken, speciaal Duitschland de ver dragen trouw nakwamen. PARIJS, 22 Dec. (V.D.). Naar geschat wordt, zal heden by de stêmming over de nieuwe regeeringsverklaring een meerderheid voor de regeering zyn tusschen de 375 en 410 stemmen. Het eigenlijke debat over de verklaring zal waarschijnlijk een maand worden uitgesteld. WASHINGTON 22 Dec. (Reuter). Daar men op het Witte Huis voortdurend het stilzwygen blyft bewaren, begint men te gelooven, dat Hoo ver en Roosevelt opnieuw nota's wisselen met betrekking tot de kwestie der oorlogsschulden. Gegeven de weigering van Roosevelt, om met Hoover samen te werken begint men te veron derstellen dat deze laatste bereid is, met belang stelling te luisteren naar de plannen van Roose velt, dat wil zeggen, het vraagstuk langs den gewonen diplomatieken weg te behandelen, zon der het vraagstuk der oorlogsschulden te bin den aan die van ontwapening en economische wereldconferentie. In Republikeinsche kringen heerscht eenige ontstemming, omdat Hoover den tekst niet pu bliceert van het antwoord, dat hem door Roo sevelt werd toegezonden, en men vreest daar, dat als Hoover zich meegaand gaat toonen, hij er zelfs toe kan overgaan, Roosevelt te mach tigen, onmiddellyk speciale afgevaardigden te benoemen, om met de debiteur-staten bespre kingen te houden. In dit verband noemt men reeds de namen van John Davis, de vroegere gezant der Veree nigde Staten te Londen, en van Newton Baker, die van 1916 tot 1921 minister van Oorlog was. MOSKOU, 21 Dec. (Reuter). De Sovjet- regeering heeft haar instemming betuigd met de benoeming van den Chineeschen vertegen woordiger te Genève Ven fejft Chineesch am bassadeur te Moskou. PARIJS, 21 Dec. (V. D.) Een Fransch trans portschip, op weg van Rochefort naar Toulon, is in de golf van Gascogne in een hevigen storm geraakt. De zeventig koppen tellende beman ning heeft het schip moeten verlaten. Twee in de nabyheid kruisende handelsschepen hebben de schipbreukelingen opgepikt, terwyl de Fran- sche kruiser „Duplex" direct is uitgevaren om te trachten het schip te sleepen. (Van onzen eigen redacteur.) Zoodra men in de buurt van Namen of Dinant zich oriënteert omtrent Beauraing, vraagt men u onmiddellijk of ge óók het „mi rakel" gaat eeren. In het Hotel des Postes te Dinant sprak het dienstpersoneel onmiddellyk den Hollandschen journalist over hetgeen te Beauraing voorviel. „Er is veel belangstelling uit Nederland. Een heel gezelschap uit de buurt van Sassen- heim en uit Noordwijk is alreeds gepasseerd" wist men me daar te vertellen. In dezen tijd van 't jaar worden de hotels te Dinant niet bezocht door de gewone Neder- landsche toeristen, die alleen in den zomer komen, al is ook op 't oogenblik het weder als van een mooien zomerdag, zoo zonnig en op wekkend. De jagers, die 't week-end „buiten gaan doorbrengen, hebben thans beslag op de hotels gelegd. De enkele hotelletjes, die Beau raing telt. zyn nu door de vreemdelingen, die voor „het wonder" zooals het in den volksmond heet, komen, al dadelyk gevuld. Beauraing is een klein, Hollandsch-zindelyk. schilderachtig maar van alle comfort verstoken plaatsje, dat de Nederlandsche reiziger in de Ardennen ai- leen kent als vluchtige herinnering van den overschoonen weg Dinant-Rochefort-Grot van Han. Per spoor bereikt men het van Dinant via Hoyet Wiesme. Maar de spoor doet er lang over. Aangenamer en vlugger is een autotocht van Dinant langs de wondermooie Maas naar Beauraing. De wagens van l'Etolle de Dinant staan vóór het station. Om half negen in den morgen vertrekt de eerste en daarna gaat er geen eerder voor den laten namiddag. Vrij af gelegen ligt dus het fleurig uitziende dorp in het overheerlijke landschap, dat zoo rijk aan_ natuurschoon is. Binnen een uur is men te' Beauraing. De vreemdeling, die niet onderweg uitstapt, doch naar 't eindpunt van Beauraing met den hobbelwagen over den vry goeden weg door rijdt, is door den chauffeur al spoedig op de hoogte gebracht waar de plek der „verschu iling" is. Het pensionaat, in welks onmiddel- lyke nabyheid de vijf kinderen de verschyning der H. Maagd zouden gehad hebben, ligt op geen afgelegen plaats, maar vlak by de eind halte der autobussen, een paar minuten voor- by de parochiekerk, vóór het spoorwegviaduct. Gaande van de autobushalte, komende dus van den grooten autoweg, slaat men een zij weg in aan welks linkerkant de parochiekerk van deken Lambert zich verheft. Schuin daar tegenover, één a twee minuten verder, ziet men het yzeren hek van den voortuin van het bewuste pensionaat: „Pensionnat Notre Dame du Sacré Coeur". Van af den weg ontwaart men duideiyk en terstond de in den tuin vlak aan den weg opgebouwde Lourdesgrot, welke nu heel den dag plek van gebed is voor velen. Ik zag de plek des morgens 't eerst by hel deren zonnehemel. Alleen een geestelijke en een tweetal belangstellenden bevonden zich in den tuin. Maar des middags was er al ver schillend bedelvolk uit den omtrek gekomen, dat zich rondom neerzette, bedelend om een aalmoes. En vóór de grotopening, waar vele kaarsen waren ontstoken voor het beeld der Onbevlekte Ontvangenis, knielden of stonden enkele tientallen geloovigen hun rozenkrans te bidden. Hoe dichter de avond kwam, hoe meer de groep belangste'lenden toenam. De eerwaarde Moeder-Overste Soeur Théo- phile, een voorkomende rustige vrouw van middelbaren leeftyd, stond ons vriendeiyk te woord. „Wat zy zelf van het geval dacht?" was de rechtstreeksche vraag dezerzyds. Zy antwoordde dat ze niet wist wat zy er van denken moest, dat zy zich nog geen oordeel had durven te vormen en dat voor haar voor- ioopig het parool was: „afwachten" Ze wilde en kon ons verder niet veel meer vertellen, dan hetgeen onze lezers reeds weten. Maar eer. oordeel over hetgeen voorviel kon ze niet uit spreken. Wel vertelde ze ons dat na Zaterdag, toen de kinderen beweerden de stem der Lieve Vrouwe te hebben gehoord, die het woord ,ja chapelle" kapel sprak, de kinderen Zon dags niets zagen maar Maandagnamiddag weer een verschyning meenden te zien, nu wederom een zwygende. We hebben meerdere personen in het dorp bezocht. Noch deken Lambert, noch andere notabelen durfden een beslist oordeel geven. Wel wezen verschillende op het feit. dat de kinderen uit tweeërlei families komen, dat twee hunner nog slechts (en wel in verschil lende klassen), de school der zusters bezoeken, dat één de staats-middelbare school bezocht en twee kinderen alreeds de school verlaten hebben. Men wees er ons voorts op, dat ie kinderen niet als bij afspraak, niet als op een teeken, doch spontaan tegeiyk als in vervoe ring geraken, wanneer zy de verschyning zouden zien. In 't eerst schenen ze, naar men ons vertelde, als geheel buiten zich zelf niet reageerend op een lucifersvlam, op schijnsel van een zaklantaarn enz., waarmede plaatse- ïyke geneesheeren proeven namen. Die proe ven zyn intusschen onvoldoende. Professor de Greef uit Leuven, hoewei niet neigende tot hysterie en massa-suggestie, sluit toch vol strekt nog niet een natuuriyke verklaring der verschijnselen by .de kinderen uit, die gezonde, normale kinderen heeten te zijn. Slechts eenmaal hebben zy beweerd een stem gehoord te hebben. En dat was Zater dagavond j.L Toen riep een plotseling gedu rende de vervoering uit: „ja, we beloven het u" en een ander: „ja we zullen haar u bou wen." Later zeiden de kinderen het woord „ia chapelle" „kapel" gehoord te hebben. Een collega van de pers deed hier de vraag: dus ze heeft u gezegd: „ik wil een kapelik verlang dat men een kapel bouwtik vraag dat „Neen, neen, antwoordden de kinderen, ze zei alleen: „la chapelle" meer niet! Menscheiykerwyze is hierby vreemd iets waarop ons Mgr. Heylen reeds wees, dat op geen twee minuten afstand de eenvoudige, maar flinke parochiekerk staat met een beel tenis van O. L. Vrouw van Lourdes temidden der beelden die de kerkwanden sieren. Maandagavond zou de H. Maagd den kin deren weer verschenen zyn, maar zonder iets te zeggen. Geestelyke en wereldlyke overheid hebben nog geen maatregelen genomen om in te gry- pen. De zusters sluiten savoud6 het hek tegen half vyf, waarna de kinderen komen bidden VAN DEN BROEKE. WASHINGTON, 21 Dec. (Per telefoon). Het Huis van Afgevaardigden heeft het door de financieele commissie aangenomen wetsvoor stel tot toelating van het tappen van bier met een alcoholgehalte van 3.2 procent goedge keurd. De minister van Financiën, Melis, heeft kort geleden nog in de financieele commissie ver klaard, dat een bierbelasting aanzienlyk tot dekking van het tekort op de staatsbegrooting zou by dragen. De door de financieele commissie vastgestel de bierbelasting bedraagt 5 dollar per vat. Een voorstel tot volledige afschaffing der prohibitie-wetten, hetwelk op den openingsdag van de huidige zittingsperiode van het Bonds- parlement op 15 December was ingediend, werd, zooals men zich herinnerd, verworpen, hoewel slechts enkele stemmen aan de vereischte 2/3 meerderheid ontbraken. De „natten" besloten daarop tenminste een verhooging van het alcoholgehalte van bier voor te stellen. (United Press) WASHINGTON, 21 Dec. (Reuter). Met 230 te gen 165 stemmen heeft het Representantenhuis het biervoorstel aangenomen. Wanneer de Senaat het eveneens aanneemt, dan zal Hoover waarschyniyk zyn veto er te gen uitspreken. De eenige mogelijkheid is dan nog, dat een 2/3 meerderheid in het Congres voor het voorstel te vinden is. Dit is echter niet waarschyniyk. MOSKOU, 21 Dec. (Reuter). Volgens berich ten in de bladen zetten de Sovjet-autoriteiten de actie tot zuivering der party met kracht voort. Reeds zijn talrijke leden der communistische party ontdekt, die hun lidmaatschap tot het verkrygen van persoonlijk geldeiyk voordeel gebruikten. Ook eenige leiders van Sovjet-instellingen, die in strijd met de party-principes gehandeld hebben, zyn uitgestoten en gearresteerd. De namen der geroyeerde leden worden op een speciale zwarte ïyst gepubliceerd. MOEKDEN, 21 Dec. (Per telefoon). Over het lot van een Japansch bataljon, dat Zaterdag jj. naar Zuid-Mandsjoerije werd gezonden, heerscht in het Japansche hoofdkwartier groote bezorgd heid. Het bataljon moest Japansch" troepen, die met Chineesche ongeregelde troepen in ge vecht zyn, versterken. Sedert het vertrek heeft men van het bataljon echter niets meer gehoord en men vreest, dat het door ongeregelde troepen in een hinderlaag is gelokt en in de pan is gehakt. (United Press) Hiroshi Saito, de Japansche zaakgelastigde te Washington, zal, naar wy uit Tokio verne men, benoemd worden tot gezant in Nederland. (De Japansche legatie te Den Haag, tot wie wy ons om inlichtingen wendden, kon geen bevestiging van dit bericht geven). Nieuwe consistorie in Februari a.s.? Een meer verzoeningsgezinde houding der Spaansche regeering tegen de Kerk? Biervoorstel in het Amerikaansche Represen tantenhuis aangenomen. De roode benden in Zuid-China verslagen? De Eerste Kamer over de „Opcenten op In voerrechten." Begrooting Zuiderzeefonds door de Tweede Kamer aanvaard; een principieele beslissing? Request der R. K. Werkgevers aan de Tweede Kamer inzake het Verdrag van Ouchy. Salarisverlaging in de provincie Noord-Holland. Ook de presentiegelden verlaagd. Overdracht van het Gooische Natuurreservaat. Ex-Keizer Wilhelm ongesteld Ernstig auto-ongeval te Vught; een doode. verscheidene gewonden. Fokker bouwt nieuwe machines Het tulpenseizoen begonnen. O BELGRADO, 21 Dec. De Joegoslavische Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Jeftitsj, hield heden in de Skoeptsjina een rede, waarin hy zeer scherp critiek oefende op de uitlatingen van Mussolini over de gebeurtenissen te Trau. Jeftitsj constateerde, dat de Italiaansche onder daan, die zoogenaamd vermoord zou zyn. een natuuriyke dood was gestorven. Door de vernie ling, die de betoogers te Trau hadden aangericht, had Italië noch nationale, noch materieele scha de geleden. De gebeurtenissen aldaar waren geen voldoende aanleiding voor een diplomatieken stap. Joego-Siavië begrijpt niet, hoe men we gens deze incidenten een formeele hetze tegen Joego.Slavië -in Italië heeft kunnen ontketenen en hoe men daarover in den Senaat lichtvaardig een zoo scherpe rede heeft kunnen houden. De waardigheid van Joego-Slavië gedoogt niet, dat men vanaf deze plaats gaat discussieeren. Het land is nog steeds tot een overeenstemming bereid. Joego-Slavië, dat zyn koelbloedigheid moet bewaren en zyn oogen open houden, zal ook verder zyn vredespolitiek blyven volgen, doch dit zal geen politiek van gebogen hoofden en gevouwen handen zyn. LONDEN, 21 Aug. (Reuter). Volgens een com muniqué van de Chineesche legatie alhier is de campagne van de Chineesche autoriteiten in Zuid-China, om de communistische benden uit te roeien, volkomen geslaagd. Gedurende de hevige gevechten, die in den loop van de laatste vier maanden hebben plaats gehad, zyn de communistische bandieten in de pan gehakt. Uit een door maarschalk Tsjang Kai Sjek aan de nationale regeering voorgelegd rapport blykt, dat alle overigens goed georganiseerde benden, onder leiding van beruchte communisten, zijn verslagen. Tsjang Kai Sjek is van meening dat geen mi litaire campagne op groote schaal meer noodig is, daar de provincies Hoepeh, Honan en Anh- wei thans rust heerscht en zy onder één krach tige regeering zijn geplaatst. KERSTMIS-ETALAGES Eiken avond veranderde etalages en tot 10 uur verlicht. BLOEMENMAGAZIJN „TETTERODE" SANTPOORTERSTRAAT Hoogste stand op Donderdag 1 uur run-: 76 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1