STADSNIEUWS V\i° THERMOGÈNE Haarlem, 22 Dec. BEURS VAN AMSTERDAM J 1V& Wisselkoersen DONDERDAG 22 DECEMBER 0*°? MENU DE NOËL 1932 AGENDA DONDERDAG 22 DECEMBER 1932 DE SLAG IN HET PROVENIERS- HUIS 41 dagen hechtenis R. K. VROUWENBOND Kerstwijding POST- EN TELEGRAAFDIENST Op Tweeden Kerstdag DE VER. STATEN VAN EUROPA „Opbouw of verwoesting" Verzacht de pijnen van snij-en brandwonden! ABSORBINE^ JR. DE INBRAAK OP DE NIEUWE GROENMARKT 8 maanden gevangenisstraf MUZIEK VOCAAL CONCERT Georganiseerd door het Ontwikke- lings- en Ontspannings-Comité voor Werkloozen Sluit alles goed af \cVe-- to V V 0.5 H \\\L L S: Nieuw Vereenigingsgebouw VERKEERSONGEVALLEN Op den Heerenweg Willy Gensch' Wiener Operette Aanschaffing Dieselmotoren Roekelooze motorrijder BLOEMENDAAL Weer een zwijntjesjager Koopman aangehouden Statuten Personalia In- en verkoopbureau Tuinbouw producten BURGERLIJKE STAND Restaurant HILDEBRAND HEEMSTEDE VELSEN Hoest.Koude Rheumatïek Griep en Ste ken in de zij. 23 December 13 77 Me. Voor de Haarlemsche rechtbank stonden veertien dagen geleden terecht twee werk- löozen, die in den middag van 27 Oct. j.l. het Bureau van het Burgerlijk Armbestuur in het Proveniershuis te Haarlem binnendrongen en twee agenten overrompelden, waarvan er één naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. De officier van justitie eischte tegen den 42- jarigen bankwerker S. en den 28-jarigen C. v. d. M. 2 maanden gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde beiden heden morgen tot 41 dagen hechtenisstraf, gelijk aan de preventieve hechtenis. De leden van den R. K. Vrouwenbond kwa men gisterenavond in de Kroonzalen van Brinkman bijeen. De voorzitster, mevr. M. T. Schars van Delft, opende de druk bezochte bijeenkomst met een speciaal woord van wel- ko mtot de eere-presidente mej. Peeters. Spr. wees op de tentoonstelling door den Monica- Naaikrans, ruim 500 kleedingstulcken zuilen met Kerstmis weer aan de armen worden uit gedeeld. De Naaikrans heeft haar eerste lus trum gevierd en de presidente sprak haar ge- lukwenschen uit, daarbij de hoop voegende, dat „Monica" nog vele jaren in den Haarlem- schen Vrouwenbond kleedingstukken zou mogen exposeeren. Mej. Annie Bonarius zong vervolgens eenige kerstliederen, die hartelijk werden toegejuicht Dan was het woord aan den schrijver H. B. v. d. Sande, die een voordracht hield, getiteld „Om de eenheid". Met prettige stem en boeiende voordracht las de schrijver zijn oeuvre voor, dat onder ademlcoze stilte werd aangehoord. Het was een kerstverhaal, zonder kribbetje, zonder sneeuw, zonder kerstboom, maar m e t de groote kerstgedachte. Tijdens de pauze deelde de presidente mede. dat de jaarvergadering op Donderdag 19 Ja nuari a.s. gehouden wordt. In de bestuurs-va- cature zal niet voorzien worden. Spreekster drukte de dames op het hart lid van de R. K. Kiesvereeniging te worden, vooral in verband met de Tweede Kamer-verkiezingen. Een kascommissie werd samengesteld. In ware kerststemming gingen de leden van den Vrouwenbond huiswaarts, tevens met de gedachte aan een spoedig roemrijk lustrum! De Directeur van het Post- en telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van be langhebbenden, dat op 26 Dec. (2en Kerst dag) één ochtend-briefpostbestelling en één ochtend-pakketpostbestelling zullen worden Uitgevoerd, welke omstreeks 7.30, resp. 8.30 zullen aanvangen. De aangeteekende correspondentie zal mede in eerstgenoemde bestelling worden opgeno men. Op dien dag wordt derhalve geen gelegen heid gegeven niet-aangeteekende correspon dentie kosteloos aan het kantoor af te halen. Overigens is op genoemden datum de post dienst geregeld als op Zondag, behoudens, dat gedurende de openstelling van het kantoor v. 8.309.30, gelegenheid bestaat tot het aanbie den van aangeteekende stukken. Voor den telegraafdienst is het kantoor op 26 dezer geopend als op Zondag. Voor de leden van de vereeniging „De ver- eenigde Staten van Europa" hield de heer J. A. van Sijn, hoofdbestuurslid uit Rotterdam in Rosenhaghe een propaganda-lezing getiteld: „Opbouw of verwoesting." Als men in de wereld op deze wijze doorgaat, aldus spreker, wordt er aangestuurd op ver woesting. Wij zoeken derhalve naar het universeele middel om dit tegen te gaan. Zeide Briand niet in 1925: Wanneer we niet den vrede in de wereld, voornamelijk in Europa hebben, dan stuurt dit weer op 't ergste aan, een nieuwen oorlog, verschrikkelijker dan we ooit gehad hebben. En daartegenover Stresemann na het Ver drag van Locamo: Uit de stuiptrekkingen van den wereldoorlog rijst dit eene feit omhoog, dat 't gemeenschappelijk lot de volkeren aan elkan der bindt. 't Was de onafhankelijkheid, die naar dien afschuwelijken oorlog voerde. Zijn wij dan menschen, met hersenen en ge zond verstand, niet in staat om dien algehee- len ondergang te voorkomen? Kinderen zijn zoo levendig, dat zij het niet kun nen helpen al? zij zich bezeren. Zij loopen dan niet alleen het gevaar van lichamelijke pijn, maar ook van bloedvergiftiging. Gebruik Absorbine Jr. het verzachtende, antiseptische smeersel, het verlicht de pijnen bijna direct, Absorbine Jr. prikkelt zelf de teerste huid niet. Het verzacht, neemt de pijn weg en bevordert de genezing bijna onmiddellijk. Houdt het bij de hand voor de vele onge lukjes, die kinderen en volwassen dagelijks over komen. Gebruik het ook voor insectenbeten. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beu- lingstraat 2, Amsterdam, onder «**5SshW vermelding van dit blad. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Spr. haalde dan enkele citaten aan o.m. ge put bij Nico v. Suchtelen en Goethe. De volkenbond. Goed bedoeld wellicht, vooral door zijn stichter Wilson, kan ons m zijn te genwoordige strijdige natuur niet helpen. Hij zou een band moeten slaan om de naties, met als eerste voorwaarde, dat de souvereiniteit, door de nationaliteit gesterkt moest worden, door het instandhouden van een eigen leger. Vrienden zeggen over den Volkenbond, dat we veel gewonnen zouden hebben, als we maar een goede oplossing hadden voor de sancties. Er zijn twee mogelijkheden: Ie. Een volken- bonds-politieleger, dat bijdraagt tot internatio nale ontwapening. 2e. Volkenbondsleger ter ver mindering der bewapening. Maar welken naam men er ook aangeeft, als dit volkenbondsleger verslagen zou worden, zou dit het einde van alle recht beteekenen. In een kring van volkenbondsvrienden heb ben we veel over de sancties gesproken. Neem b.v. Een economische: een oorlogvoerende natie boycotten. Daar komt in de practijk heusch niet veel van terecht. Het handels-instinct immers ontsnapt aan al die boycotterij en 't geeft ten slotte weer ruime plaats aan corruptie. Tenslotte is spr.'s vraag, of we eigenlijk niet blijven draaien om een punt, dat naar een veel eenvoudiger oplossing voert? Hebben we dat niet in de fusie, wanneer we er de Vereenigde Staten van Europa van maken? Onze beweging, die der Ver. St. v. Europa wordt niet geleid door optimistisch idealisme, maar staat heel stevig geplant op den bodem der werkelijkheid. In de laboratoria van Amerika produceert men driemaal zooveel gifgas per dag als in den jongsten oorlog in een maand en m Duitseh- land en Finland staan we niet voor geringere verrassingen. Wat kon er met al dit oorlogsgeld niet een massa goeds gedaan worden? Men vraagt wel eens: Maar waarom niet di rect een wereldunie? Die stap is wel wat groot, we zullen ons moeten richten naar het beter bereikbare. Het gaat hier om het beginsel, anarchie, zelf genoegzaamheid, onafhankelijkheid, oorlog, ver woesting, of de erkenning van cultuurgemeen schap, eenheid, vrede, opbouw. Als de Europeesche volken genezen zijn van de souverciniteits-doormarsch, dan zijn ze ge reed voor een werkelijken volkenbond. Wij wenschen geen staten uit te sluiten! Tot slot drong spreker er op aan, dat allen, die erkennen, dat de V. S. V. E. nieuwe pers pectieven voor de toekomst openen zich aan sluiten bij de vereeniging „Klaag over de wereld want ze is niet goed, maar zorg bij uw klagen, dat ge iets doet." Voor de Haarlemsche rechtbank stonden veertien dagen geleden terecht een 31-jarig los- werkman en een 42-jarige groentenhandelaar, die in den nacht van 14 October waren bin nengedrongen in een kantoor en een kaaspak huis aan de Nieuwe Groenmarkt en daar op hesterdaad betrapt werden. De Officier van Justitie eischte voor elk hun ner een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van preventief. De Rechtbank veroordeelde beiden heden morgen tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Een groot aantal werkloozen en hun familie leden hadden gebruik gemaakt van de gelegen heid, geboden door het bovengenoemd Ontwik- kelings- en Ontspanningscomité. Toch hadden we zeker verwacht een stampvolle zaal te vin den. En we gelooven zeker, dat wanneer betrok kenen geweten hadden, welk een avond van ern stig kunstgenot hun hier geboden werd, zij ze ker in grooteren getale zouden zijn opgekomen. Na het welkomstwoord aan de stedelijke auto riteiten er waren in de zaal eenige vertegen woordigers van het Gemeentebestuur aanwezig trad als eerste medewerkende van dezen avond het Gemengd Koor Polyhymnia op, on der leiding van Willem Hespe. Er is door dit ensemble gisterenavond werkelijk zeer verdien stelijk gezongen. Dirigent Hespe heeft z'n dames en heeren voor 'n niet gemakkelijke taak gezet. Van de vijf gezongen koorwerken slaagden de beide eerste naar onze meening het best. In „Prés du fleuve étranger" van Gounod, evenals in „Arabiën's Kameelen van Max Bruch was de koorklank evenrediger dan in de andere nummers. In het eerste was de moeilijke Fran- sche uitspraak beter dan die van het Duitsoh in het tweede. Het bassenfond had in alle overige nummers wat steviger kunnen zijn. En kwam de Lenteboodschap van Niels Gade, zake lijk èn figuurlijk gesproken, niét precies één seizoen te vroeg? Maar kom, we willen gaarne in aanmerking nemen dat het werk niet overal even gemakkelijk ligt, en dat de chromatische stijging aan het slot voor de sopranen allesbe halve prettig zingt. Het geheel is in ieder geval tot een zeer verdienstelijke prestatie uitgegroeid, en het applaus was telkenmale welverdiend. Het dubbel-mannenkwartet „Aurora" zong onder leiding van dirigent Zeilmaker eenige nummers, waarvan het „Jam sol recedit igneus" van N. Hoogerwerf wel het best geslaagde mag heeten. Ook het Kerstlied van Bern. Diamant klonk mooi van samenzang. Het kwartet mag zich gerust toeleggen op wat volumineuzer zang, wanneer het daarbij zorg blijft dragen voor het stemmen-evenwicht, dat thans vrij constant en goed is. Tenslotte zong mej. Annie Hermes. die we ook Maandag reeds met ongeveer hetzelfde pro gramma hoorden, een zestal liederen, waarbij mevrouw Emmy van Eden haar aan den vleugel begeleidde. Werd het tempo van het lied van Ph. Loots „Die de zielen henenleidt" thans wat breeder genomen, we zouden graag ook het Kerstlied van denzelfde iets breeder, iets plechtiger gewenscht hebben. „In 't Woud", eveneens van Loots, vormde met het mooie hierboven genoemde lied waarlijk een top prestatie. Beide dames verdienden en kregen bloemen en deelden de haar gebrachte hulde zusterlijk met êlkaar. Voor de bezoekers aan dit welgeslaagde con cert was het zeker een mooie avond, die ze allen vol aandacht bijwoonden. J. S. Een bewoonster van de Jansstraat heeft aan de politie mededeeling gedaan, dat uit haar woning een kistje is ontvreemd, waarin zich papieren, een gouden horloge met ketting en twee gouden vijfjes bevonden. B.HILons ^Co KI. Houtstr. 57 Tel. 13676 Jansstraat 39 12612 Atjehstraat 24 12033 Esschllderstr. 10 13676 De „Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren" voor Haarlem en Omstreken, heeft het perceel Ridderstraat 10 aangekocht, dat ver bouwd zal worden tot polikliniek, apotheek en asyl. Het bovengedeelte is tevens ambtswoning van den inspecteur. Het gebouw zaj medio Januari 193? geopend worden, waarbij de echtgenoote van den Com missaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, mevr. Röell, tegenwoordig zal zijn. Mevr. v. E., die op den Heerenweg te Heem stede reed en vermoedelijk de Koediefslaan in wilde rijden, werd aangereden door een achter op rijdenden auto. Na binnen gebracht te zijn bij een bewoner van den Heerenweg, kon zij op advies van dr. H. per auto naar haar wo ning worden vervoerd. Zij was niet ernstig aan een der beenen gewond. Het Weensche Operettegezelschap, directie Willy Gensch, dat heden (Donderdagavond! Emmerich Kalman's operette „Grafin Mariza" in den Stadsschouwburg te Haarlem ter uit voering zal brengen, bestaat uit circa 40 per sonen. De hoofdrollen in de operette „Grafin Mariza" worden vervuld door Editha Klein (Mariza) Maria Karin, Agnes Achnitz; Peter Rausch; Ferdinand Mahir; Richard Müller; Willy Görg. Koor ep orkest staan onder leiding van Ed mund Günther. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit van het bestuur van de Heer Hugowaard om voor de bemaling twee Dieselmotoren aan te schaffen. Op 1 November stond voor het Amsterdam- sche Hof de 22-jarige bakker J. Z. uit Velsen terecht, die door de rechtbank te Haarlem was veroordeeld tot eert* gevangenisstraf van een maand, met ontzegging tot het besturen van een motorrijwiel voor een jaar. Op 17 Februari zou hij met zijn auto zeer roekeloos en onvoorzichtig op de Meervliet- straat te Velsen hebben gereden, waardoor het knaapje P. D., dat spelend den weg overstak, werd gegrepen en gedood. Op 15 November gelastte het Hof het hooren van nog twee deskundigen; het bleek, dat de remmen van verd.'s motor niet in orde waren. De procureur-generaal persisteerde bij zijn eisch tot bevestiging van het vonnis. Hot Hof arrest wijzende, bevestigde het von nis met dien verstande dat de straf en de bij komende straf (een maand gevangenisstraf met intrekking van het rijbewijs voor een jaar) voorwaardelijk werden opgelegd met een proef tijd van drié jaar. Tuinbouw- en Plantkunde. Dinsdagavond hield de afd. Bloemendaal van „Tuinbouw- en Plantkunde" haar laatste ledenvergadering in 1932. Bij de ingekomen stukken was een model van een speciaal meezen-nestkastje, waarvan het voordeel was, dat een der zijwanden geheel opengeklapt kan worden. De begrooting voor 1933, ingediend door den De politie ontving bericht van diefstal van een fiets, die voor het postkantoor op de Ged. Oudegracht stond. Door de Haarlemsche recherche is op last van de Rotterdamsche Justitie alhier aangehouden de 45-jarige koopman S., die verdacht wordt van oplichting te Rotterdam gepleegd. S. is aan de Justitie overgeleverd. De Haarlemsche Opera/ette Vereeniging (Di recteur de heer J. A. Nibbering) heeft de Ko ninklijke goedkeuring op haar statuten aange vraagd. Met ingang van 1 Januari is benoemd tot politieagent bij het politiekorps te Breda de heer F. Buurman te Haarlem. Te Leiden is geslaagd voor het taalkundig candidaatsexamen Indologie de heer L. N. van Asperen alhier. Met 4810 stemmen machtigden Prov. Sta ten van Noord-Holland hedenmorgen Ged. Staten, het eventueele overschot op den pést van 100.000.ter beschikking gesteld ten behoeve van het in- en verkoopbureau van tuinbouwproducten, voor hetzelfde doel in het dienstjaar 1933 te bestemmen. Ondertrouwd, 21 Dec.: C. H. P. v. Emmerik en C. W. C. Govers; W. J. Kleiman en E. E. Schubert; C. Schuchhard en P. C. v. Wort; J. P. v. Hattum en A. P. v. d. Berg; J. M. Veen en C. G. v. Heijningen. Getrouwd, 21 Dec.: K. F. Wild en J. Wolf; F. S. W. Gelaudie en J. P. L. Vink; H. v. Kam pen en D. Hoolwerf; C. Oene en H. M. B. Jan sen; J. Mullens en M. T. v. Dijk; C. D. Wijk- huijzen en B. E. v. Duuren; C. G. v. Leeuwen en K. Loonstra; J. G. Erdtsieck en J. M. Zuid- weg. Geboren, 19 Dec.: J. J. H. SmitsSeverijnse d; G. Bunschotenv. d. Broek z; 20 Dec.; M. Konings—Vergunst d; J. E. C. HartogSluij- ter d; E. H. T. CampagneCollard d; C. Kerk- manKulk z; 21 Dec.: T. HoddePrinsen z; M. de Bruün—Datema z. Overleden, 19 Dec.: H. J. v. d. Slootv. d. Plaat, 35 j., Velserstraat; 20 Dec.: M. v. Pelt Burger, 36 j., Hoof manstraat; C. Timmers Fijneman, 73 j„ Arnoldystraat; C., 8 d. v, G. Molenaar, Kamperlaan; 21 Dec.: T. v. Dig gelenMetz, 78 j., Zoetestraat; J. J. M. Bon- frer, 54 j., Nleuwstraat. einde der "Dreef/ Haarlem Zeilde directie DIKKER 'THIJS - Amsterdam Huitres - Hors d'oeuvres variés Oxtail Clair ou Crème Agnes Sorel Homard Thermidor Risotto Cig'ot de Chevreuil a la Crème Puré de Marrons - Haricots Verts - Preisse! beeren Dindon Roti - Compote Assortie Parfait a l'Orange Fruits Dessert penningmeester den heer P. W. Waller, werd zonder eenige wijziging goedgekeurd. Tot leden van de verificatie-commissie wer den benoemd de heeren H. van Waard, A. N. Jager en IJ. Mulder. De heer P. W. Waller, aftredend bestuurslid (belangstellend lid) werd bij acclamatie her kozen, evenals de heer J. M. Bamhoom (vak man). Bij het volgende agenda-punt: verkiezing der vaste keuringscommissie, nam de voorzitter, de heer E. W. A. Hirschfeld, de gelegenheid te baat, deze commissie een pluim op den hoed te zetten voor haar belangrijk en moeilijk werk, dat geheel vrii was van partijdigheid, in het afgeloopen jaar verricht. Van de 3 leden, de heeren van Waard, Jager en Vader, moesten bij loting de twee eerstgenoemde aftreden. De heeren Jager en de Waard werden herkozen. De uitslag van de keuring voor het punten- stelsel was als volgt: i. Cyprepediums, IJ. Mulder 8; 2 groep Be gonia Weisse Dame, idem 10; 3. groep Begonia Gloïr de Lorraine, idem 10; 4. groep Begonia Weisse Dame, Boegschoten 9; 5. groep Orchi deeën, idem 10; 6. groep Hamorthea's, in 16 var., idem 8; 7. Tittonia argyroneura, J. Har deman 8; 8. Annassa sativa variegata. idem 10; 9. Camelia Chandler, idem 10; 10. Poensettia pulcherrima, Koper 9; 11. Cyclames Weisse Dame, Boegschoten 9; 12. Kerstrozen, Beunder 9; 13. Bloemstuk voor Kerstmis, idem 10; 14. Kerstmand, idem 9. Cyclame poinsettia, van Empelen en van Dijk (buiten mededinging). Lof der jury. Na de pauze hield de heer D. Kuiper, lid van het bestuur, een coauserie over „een uit stapje naar Enge'and". De heer K. had hierbij gelegenheid Over tal van beaochte platasen vele wetenswaardig heden te vertellen. Hierna volgde sluiting met een dankwoord. NATIONAAL CRISIS-COMITé Het Heemsteedsche Crisis-comité deelt ons mede: Het doet ons genoegen hieronder de resul taten van onze winterinzameling ter kennis van belangstellenden te brengen. Aan giften in eens is naar aanleiding onzer laatste circulaire de toezegging binnengeko men voor een bedrag van 3669.32. De drie- maandelijksche bijdragen stegen van 329.35 met een bedrag van 179.75 tot een totaal van 509.10. De maandelijksche bijdragen laten een toename zien van 75.50 en kwamen van 432.41 op 507.91 in totaal, terwijl de weke- iijksche contributies met een totaal van 4.85 een toename vertoonen van 0.85. Wij danken al diegenen, die aan onze roep stem gehoor gaven oprecht voor hun daad werkelijken steun, die onzen arbeid zoozeer ver licht en die het ons mogelijk maakt den win ter met meer vertrouwen tegemoet te gaan. Het behoeft nauwelijks gezegd dat alsnog gaarne zullen worden ingewacht giften of toe zeggingen van degenen di, om een of andere reden nog geen inteekenbiljet hebben ingele verd, doch niettemin voornemens zijn hun steentje bij te dragen. Het gironummer van onzen penningmeester is 190210. Met groote waardeering maken wij tsn slotte melding van de ontvangst van êen bedrag van 835.50 als voordeelig saldo van de bonnen reclame ter gelegenheid van de onlangs gehou den Heemsteedsche Winkelweek, hetwelk zoo als bekend is, ten bate van ons fonds zou komen. Ongeval in de haven In de haven kreeg een schippersvrouw, die de lier bediende, door het breken van een ijzeren oog de staaldraad van de lier tegen haar been, waardoor dit werd verwond. Dr. R. verleende de eerste hulp. GEMEENTEBEGROOTING Dinsdagavond kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen, ter verdere be handeling van de begrooting voor 1933. Begonnen werd met de begrooting van het Waterleidingbedrijf, welke zonder discussie onder den hamer doorg'ng. Het vermoedelijke batig slot van f 14.629.81. zal In de gemeente kas worden gestort. Gemeentebegrooting De heer VISSER vraagt hoe het staat nrit de verlaging vap de salarissen der wethou ders en den secretaris. Ook kan spr. niet mee gaan rhet het voorstel tot verlaging der presentiegelden van de leden der stem- bureaux van f 1 op f 0 50 per uur. Voor het vermoeiende werk is dit te laag. Hij stelt dan AMSTERDAM LEENT ZES MILLIOEN Dat hoeft U waarlijk niet te doen. Als U de brandstof maar bestelt Bij HOENDERDOS voor weinig geld. ook voor de belooning op 75 cent te brengen. De heer MAAS vindt f 1 per uur voor de leden der stembureaux te hoog. Men doet ongeveer 13 uur dienst, zoodat bij een belooning van 50 cent, niemand, die in loondienst is, schade lijdt. Ten slotte heeft men toch ook nog iets als burgerplicht. De VOORZITTER deelt mede, dat zéér waarschijnlijk spoedig een voorstel tot verla ging der salarisen van burgemeester en secre taris is te verwachten. De belooning van 50 cent per uur, acht spr. voldoende. Het voorstel VISSER, het presentiegeld te stellen op 75 per uur, wordt verworpen met 17 tegen 10 stemmen. Eenzelfde lot ondergaat een voorstel van den heer Stark, om een post van 250, voor officieele ontvangsten af te voeren. De heer MAAS uit den wensch, datvoortaan in de Raadscommissie-vergaderingen weer een kopje thee zal worden geschonken. Hij dient dan ook een desbetreffend voorstel in. Hoewel de voorzitter verklaart, dat hier mede f 350 per jaar gemoeid is, wordt het toch met bijna algemeene stemmen aange nomen. Volksgezondheid De heer v. d. FLIER dringt aan op het bou wen van het openbaar slachthuis en van een of meer badhuizen, waaraan groote behoefte is. De VOORZITTER zegt. dat zoo spoedig is gebleken, dat het slachthuis rendabel gemaakt kan worden, hiervoor geld zal zijn te leenen. Tot het stichten van badhuizen zou hij momen teel niet durven adviseeren. De zaak zal ech ter grondig worden onderzocht. Verder wijst de heer v. d. FLIER op het vele en mooie werk van Het Witte en Wit-Gele Kruis, waarom hij de subsidie aan deze ver- eenigingen wenschte te brengen op het ge vraagde. De VOORZITTER doet in waardeering voor het werk dezer vereenigingen voor niemand onder, maar de getrokken lijn van bezuini ging moet worden doorgetrokken. Is het noo- dig, dan zal het geld zeer zeker worden ge vonden. Ook de heer MAAS verdedigt het zegenrijke werk dezer vereenigingen en hoopt, dat zij met hun mooie taak kunnen voortgaan. De heer VISSER hoopt eveneens voor de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, dat hier de zuinigheid de wijsheid niet bedriegt. De VOORZITTER zegt, dat deze vereeniging moet zien hoever zij gaan kan. Aan haar lot overlaten zullen wij haar niet. De heer VERMEULEN merkt op, dat de T. B. C.-vereeniging steeds meer waardeering gaat ondervinden, iets wat zij ten volle ver dient. De heer TEN BROEKE maakt er den wet houder van Openbare Werken op attent, dat op het oogenblik de materialen voor wegen verbetering, zeer laag in prijs zijn, zoodat hij hem aanraadt deze nu te koopen. Ernstige klachten werden geuit over den desolaten toe stand van den Brederodeweg te Santpoort. Wethouder DUNNEBIER erkende dit, maar als motief voor algeheele verbetering klonk stee vast, er is geen geld. Schoolvoeding en kleeding In verband met de groote werkloosheid en de daaruit voortvloeiende armoede in vele gezin nen pleit de heer v. d. FLIER met klem voor het toestaan van een crediet vcor school voeding en kleeding. Spr. kan zich niet be grijpen, dat waar in 1932 al ruim f 7000 hier voor is uitgegeven, B. en W. voor 1933 geen post op de begrooting hebben gebracht, Spr. stel voor, voor dit doel in 1933 f 10.009 beschik baar te stellen. De heer HOMBURG wenscht niet alleen het kind, doch het geheele gezin te steunen. Hij zag dit liever op een andere manier dan door de gemeente, maar de omstandigheden dringen in deze richting. Men weet niet wat er ncodig is, zoodat spr. voorstelt een blanco crediet te verstrekken. De heer SLUYTERS zegt, dat het Crisis- ccmité onmachtig is, om de kinderen behoor lijk te kleeden. Voor een blanco crediet voelt spr. niets, daar hij bevreesd is, dat het dan blanco blijft. De heer MAAS huldigde het beginsel van den heer Homburg, maar in den grooten nood moet voorzien worden. De VOORZITTER heeft geen vrijheid het voorstel-v. d. Flier over te nemen, daar hij niet weet, waar het geld vandaan moet komen. Wordt de post van f 10.000 nog op de begrooting gebracht, dan heeft spr. de overtuiging, dat deze niet zal worden goedgekeurd, daar er dan voor onvoorziene uitgaven slechts f 7600 overblijft. Neemt de Raad het voorstel toch aan, dan zal de z.g. B.-steun niet meer kunnen worden uit gekeerd. De heer v. d. FLIER splitst zijn voorstel, n.l. ƒ8000 voor voeding en ƒ2000 voor kleding. De heer HOMBURG ontraadt aanname van het voorstel v. d. Flier en stelt bij motie voor bij Ged. Staten aan te dringen, om voor schoolvoeding en kleeding nog gelden toe te staan. Na nog heel wat gediscussieer, wordt het voorstel-v. d. Flier verworpen met 15 tegen 12 stemmen, waarbij de wethouders Tusenius en Bosman tegen stemden. De motie-Homburg wordt zonder discussie aangenomen. Ondersteuning behoeftigen De heer v. RUMMELEN heeft bezwaar tegen Dexe van ouds be kende watten ver spreidt 'n weldoen de warmte en be strijdt met succes t Doozen van 45 en 75 cents. BI) Apothekers en Drogisten Gebouw „St. Bavo". Bestuursraad R. K. Volksbond, 8 uur. „Esperanto", 8 uur. Bestuur „St. Jozef", half 9. -r St. Marcus", 8 uur. Groote St. Bavokerk. Orgelbespeling door George Robers, 34 uur. Stadsschouwburg. Wiener Operette „Gra fin Maritza", 8 uur. Eigen Huis, Jansstraat. Kerstviering der K. J. M. V.. kwart voor 9. Hotel Lion d'Or. Afd. Haarlem der Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, kwart over 8. Gouvernementsgebouw, Dreef Provinciale Staten van Noord-Holland, half 11. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geópend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons. Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes lederen dag van 10—12, 24, 8—9 uur. Zater dags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haarlem, Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Kinderkoor „Inter Nos", 8 uur Alberdink Thijm, 8 uur R. K. Bevolkings bureau, 8 uur. Stadsschouwburg Vereeniging „Geloof en Wetenschap" N.V. Vereenigd Rotterdamsch Hofstad-Tooneel „Bij Heeronkel", kwart over 8. Gouvernementsgebouw, Dreef Provinciale Staten van Noord-Holland, half 11. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes lederen dag van 10—12, 2—4, 89 uur. Za terdags 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haarlem, Tel. 11671. de uitzending van armlastige - krankzinnigen naar Gheel in België, vooral in verband met den grooten afstand, waardoor familiebezoek..,- haast onmogelijk is. De VOORZITTER zegt, dat de verpleging in Gheel niets te wenschen overlaat en veel goedkooper is dan in de Nederlandsche gestich ten. De heer MAAS vraagt verhooging der sala rissen van de controleurs bij Maatschappelijk Hulpbetoon, voor het verantwoordelijke werk zijn deze veel te laag. De VOORZITTER deelt mede, dat hierin verbetering zal worden gebracht. Op voorstel van den heer VERMEULEN, wor den de volgende hoofdstukken en bloc goed gekeurd. De geheele begrooting wordt aange nomen in ontvangst en uitgaaf op den ge wonen dienst tot een bedrag van f 3.3D6.919.83, en op den kapitaaldienst van f 2.306.626.71, De soc.-democraten en de communist stemden tegen. Ten slotte werd aangenomen een voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening van f 2.000.000. DONDERDAG, 22 Dec. Vorige koereen LoDdeD 8.32 8 32)4 Berlijn 59.20 59.32% Partje 9.72 9.72 Brussel 24 47)* 34.47)4 Zwitserland 48.00 47.95 JVeenep Kopenhagen 43.00 13.25 Stockholm 45.25 *5 25 Oslo 42.75 43 CO New Vork (cable) 2.49)4 2. 9)4 Rome 12 75 12.75 Praag 7.37» 7-37)4 Madrid 20.25 20.30 vorige roereen S taatsleeningen 5 Nederland 191Ö 4 Vi Nederland 1916 4 Nederland 1931 5 Nederl. 1932 4% N. Ind. 1926 AB Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mlj. 103 io m 101)4 101% 95 57 55 63)4 Industrieën Unilever 107 Calvé Delft 62 Alg. Kunstzijde 38)4 Van Berkel's Pat16» Nieuwe Philips i2o» Ktich. Accoustiek 3 Ned. Ford 117» Industr. Buitenland Anaconda 1% Bethlehem Steel 13)4 U. S. Steel 27% U. S. Leather 3)4 Intern. Nickel 8 Mijnbouw Eoeton Mijnbouw 15 Alg. Exploratie '26 Redjang Lebong 90 Petroleum Gaboes 17 Kon Olte 47 Perlak 7 Peudawa 5)4 Continental Oil .15» 103 102» 101 101% 95 57» 55» 63 107» 62» 38» 16 i29 2)4 118 6% 14» 28». 3» 8 15 126 90 17 148 78 5 6 Shell Union OU Vorige xwirsen 'A'« 5«i Rubber A'dam Rubber 61» Bandar 40» Deli Batavia Rubber 26» Serbadjadl 23 Silau '8H v. I. G. Od Allied Intercontin. Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan 3» Holl. Amerika Lijn 3)4 Dito Gem. Elgend3» Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie 57 Suiker H. V. A.b8» Jav. Cultuur 100 N. I. S. U76 Poerworedjo 6» Vorstenlanden ?9J-. Actions Idem Tabak Deli Batavia 140» Oude Dell 11 th Oostkust 14» Senembsh 31 Spoorwegen Union Pacific '2H Wabash 'H Erie =)4 Kansas City South1 South. Railw. 5» olj< 41 -5 23» 17 sl 22 IH 3» 3» 16» 58 102 6)4 23-00 141» U6» 14» lilt* 71 2 5» 7» 5H

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2