DONDERDAG 22 DECEMBER EEN NATTE VERGADERING De schim van het huis van bewaring REDDER GEHULDIGD De heer v. Donkelaar te Bk>emendaal f V 1 U- r'cmen. DE COMMISSARIS TE ZANDVOORT Zilveren jubileum Vr UIT DEN OMTREK BENNEBROEK HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE LISSE HILLEGOM ZILK ZANDVOORT VOETBAL V.U.C.Oud-Internationals 52 KENNEMERLAND BEVERWIJK SANTPOORT VELSEN IJMUIDEN DE KORTSTE DAG PASTOOR HENDRIKS Uit voorzorg bediend BEDRIEGLIJKE BANKBREUK De heer L. in vrijheid gesteld, doch wegens verduistering opnieuw gearresteerd DE ERFGOOIERSKWESTIE Een nieuw geschil? JEUGDIGE STRAATBOEVEN Beroofden auto's, uitstalkasten, enz. NIEUWE AARDSCHOKKEN Gelukkig van lichten aard ZOUAVEN-HERINNERINGEN In het Bisschoppelijke Museum te Haarlem HET LOONGESCHIL BIJ DE FA. VAN HEEK TE LOSSER Arbitrage aanvaard SCHAATSENRIJDEN NEDERLANDSCHE RIJDERS NAAR DA VOS DAMMEN Kampioenschap van Haarlem en Omstreken 2e klasse Set was achttien October, 's avonds om en ®abij tien uur. In een café in de Gr. Hout maat hadden een viertal vrienden geconfe- terfl vanaf ongeveer 's avonds half zes en maarby zichzelven tegoed gedaan aan eenige Kaasjes met drank van behoorlijk alcohol-ge- aalte. De vergadering was afgeloopen, buiten achtte de auto van een hunner, St. genaamd, e het viertal thuis zou afleveren. St. nam achter het stuur plaats. Zijn vriend °öd dit blijkbaar niet gewenscht en zei: Laat ""j maar sturen, dan zal ik je wel thuis bren- «h. t Gezegde, dat nogal luidruchtig geuit as, en 't onhandig manoevreeren van St. om rï*' de file te komen, waardoor hij een niet denkbeeldig gevaar opleverde voor het veilig j'erkeer, trok de aandacht van een agent van Politie. Deze gelastte den bestuurder halt te a°Uden en verzocht hem even mee te gaan ttaar het Proveniershuis. van het Proveniershuis trok de stoet naar dat politiebureau in de Smedestraat, waar een "dspecteur den vrienden te woord stond. De inspecteur, die vond, dat St. niet be haald in staat was behoorlijk zün ctuurmans- fdnst uit te oefenen, ontnam hem zijn rij- ewÜs. Hij vroeg ook de meening der vrien- die hem in zijn overtuiging bijvielen. De met zoo'n terurigen afloop bekroonde ver gadering werd nu voortgezet voor den Kanton achter, waar St. zich te verantwoorden had eSens overtreding van art. 22 sub 2 van de lotor- en Rijwielwet. De inspecteur en twee agenten legden hier 'e eensluidende verklaring af, dat de beide tienden op den achttienden October met hen an meening waren, dat het beter was dat ö'dachte niet meer reed. Neen, verklaarden beide vrienden bij het Verhoor, dat hebben wij niet gezegd. Toen echter de ambtenaar van het O. M. en dreigde met een vervolging wegens mein- en de vriendelijke Kantonrechter hun te auip kwam door nog eens uidrukkelijk te wij- i a op den eed, ging hun pertinente verklaring mioor in één van twijfel en onzekerheid. 2e hadden genoeg aan de kier in de deur ah het Huis van Bewaring. De Ambtenaar van het O. M. verklaarde in Jo requisitoir vast tot de overtuiging te zijn tafcomen, vooral ook door een langdurige be- pUdeering van de zaak, dat het ten laste ge- e§de bewezen was. Hij hekelde de kortheid memorie van den getuige a décharge en v°r'Ci hier een behoorlijke straf op zijn plaats. Zijn eisch luidde: veertien dagen hechtenis intrekking van verdachte's rijbewijs voor eh tijd van 1 jaar. De verdedigre Mr. Simplanius uit Bloemen dal, achtte twijfel aanwezig, of verdachte Pist in staat was geweest te chauffeeren. ^°lgens verdediger was er ten slotte niets ge- durd, geen ongeluk, geen aanrijding en was act uitsluitend aan de luidruchtigheid van dfdachte's vriend te wijten, dat zijn cliënt 'er terecht stond. Pleiter drong dan ook aan °f de grootst mogelijke clementie. De Kantonrechter ten slotte uitspraak feilde, gaf zeven dagen hechtenis en zes baanden ontzetting uit de bevoegdheid om h;tl motorrijtuig te besturen. Gistermiddag had in de raadzaal te Bloemen dal een kleine huldiging plaats. De heer A. Jap Donkelaar, lid van de Bloemendaalsclie üdingsbrigade, had 't geluk in Augustus een iarigen jongen uit zee te redden. Zonder moedig en cordaat optreden, zou de jongen ker verdronken zijn. De Kon. Nation. Bond j_ar> reddingswezen en eerste hulp by ongeluk- '-b „Het Oranje Kruis" vond deze redding van c°veel belang, dat het bestuur hierin aantel- li'1)? vond den heer van Donkelaar daarvoor de zilveren reddingsmedaille te beloonen. v fb bijzijn van het bestuur der .R.B. en den j^der van het geredde jonge mensch, den heer öer Kindereu, werd gistermiddag deze medaille .r)°r den burgemeester van Bloemendaal, jhr. b A. j. A. den Xex aan v. D. uitgereikt. De burgemeester deed deze uitreiking verge- gaan van een zeer waardeerende toespraak, .'aariri hij hulde bracht aan het moedige ge- qfag van v. D., waardoor deze een jongmensch, al reds met 't leven moet afgerekend heb- ?b, wist te behouden. Deze redding, die met J?eh levensgevaar gepaard ging, zal steeds iets I'Jb. waaraan met trotsch teruggedacht mag De heer A. J. Meyerink, lid van het bestuur ,^r B. r. b. en lid van het hoofdbestuur van b Ned. Bond tot het redden van Drenkelin- ^b, complimenteerde den redder namens den bM en namens het Oranjekruis. De heer E. A. van Nederhalsselt, voorzitter van de B. D. noemde het een groote eer voor v. D., hij gehuldigd werd door den burgemeester i.'ve. Voor een soldaat, die gedecoreerd wordt, veel grooter eer als hij dit gedaan wordt #v den generaal dan door den kapitein. Maar Jor aiizeer is 't voor de compagnie, weartoe die baetbehoort, in casu de B.R.B., een groote ijjals die huldiging door den generaal zelve, dit geval den burgemeester, plaats vindt, (baclat de heer Der Kinderen nog zijn war- 't b dank had uitgesproken aan de B.R.B. in a'gemeen en aan v. D. in 't bijzonder, aan ab hij 't behoud van zijn kind dankte, en g dat v. D. de verschillende sprekers had dank hm^Sd voor hun vriendelijke woorden, was de biging afgeloopen. heer Lovink, commissaris van politie te j%,,ort, hoopt 1 Januari 1933 zijn zilveren 'eum te herdenken van zijn in dienst tre- 'Ö08 1 de politie. De heer Lovink was voor hl het Geldersche volontair ter secretarie, hij °0r zijn broer, inspecteur van politie te fcqjj^gen, kwam hij veel in aanraking met W'ezaken en zoo kreeg hij tenslotte meer tigbgstelling voor dit werk dan voor het ge- te bte-bureau. De eerste poging om van ambt. I j erwisselen had reeds dadelijk succes. Op te a'buari 1908 kwam hij bü den politiedienst v^oiie. tfi ®b 1908 tot Ï911 bleef hij daar in functie Daarna achtereenvolgens te Epe, Zwolle en toiu®b, waarmij in 1915 adj.-inspecteur van £le werd. 4^ horten tijd werd hij adj.-inspecteur te en daar was het vooral, dat de aan- hqb' op zijn bijzondere politie-eigenschappen 8 Juni 1917 arresteerde hij daar een be- inbreker en moordenaar, die door de V-)6'® politie en militaire macht gezocht ^1 b' Deze, 21 jaar oud, had reeds een twintig- Vj^bbbissen achter den rug en o. a. een jacht- her en twee militairen neergeschoten, fc-hiettemin slaagde de heer Lovink erin, vihi? hevig vuurgevecht, waarbij de heer Vu een schot in de heup kreeg, den moor- te arresteeren. Dit ontreden vestigde den aandacht voorgoed op den huidigen jubi laris. Bij besluit van den Minister werd de adjunct-inspecteur van politie eervol vermeld in het Algemeen Politieblad voor zijn moedig en onverschrokken optreden bij de arrestatie van den moordenaar Roelofs. De burgemeester van Arnhem, Baron van Heemstra, bevorderde hem dadelijk daarop tot inspecteur. Drie jaar later volgde de aanstelling tot commissaris van politie te Alphen a. d. Rijn. Ook daar toonde hij zijn speurkwaliteiten. Een oude man werd van 9000 beroofd en binnen 24 uur bracht hij den zaak tot klaarheid. 28 November 1920 kwam de heer Lovink als commissaris van politie te Zandvoort. Dank zij den heer Lovink is ons dorp kalm en rustig geworden. Met lof sprak de heer Lovink altijd over de Zandvoorters. Ze waren wel niet gemakkelijk als persoon, maar een maal overtuigd van hun onrecht, dan waren ze niet haatdragend, maar verleende joviaal hun medewerking, waarop dan ook verder steeds gerekend kon worden. Bij een gesprek bracht de heer Lovink een woord van dank aan de justitie, die -hem steeds alle hulp verleende. Ook oud-burgemeester Beeckman, die ehm in de moeilijke jaren zooveel mogelijk hielp, en burgemeester van Alphen, hebben de uitvoe ring van zijn plannen steeds bevorderd. Wat de heer Lovink bereikt heeft, is het best uit te drukken in deze cijfers: Toen de heer Lovink hier kwam, bedroeg het aantal agenten 25. Nu is de gemeente drie maal zoo groot geworden en het aantal12. Dat 1 Januari 1933 niet ongemerkt voorbij zal gaan, daar kan de as. jubilaris zeker op rekenen! Winkliersvereeniging Daartoe door een voorloopig comité uitgenoodigd, kwamen de winkeliers te Bennebroek Dinsdagavond bijeen in „De Oude Geleerde Man", om tot opricht'ng van een winkeliersvereeniging te komen. Een 17-tal winkeliers en eenige dames hadden aan den oproep gehoor gegeven. De heer D. de Wit, die het initiatief voor deze bijeenkomst had genomen, opende de vergade ring met een welkomstwoord en sprak daarbij tevens zijn voldoening uit, dat de uitnoodig'ng niet te vergeefs was geweest. Vervolgens zette spr. den toestand van den winkelstand te Benne broek uiteen en wilde nu het oordeel hooren van de aanwezigen, op welke wijze de winkel zaken vooruit waren te brengen. Allereerst ging men over tot oprichting van een winke liersvereeniging, waarvoor zich 15 personen als lid opgaven. De vereeniging zal den naam dragen van „Bennebroeksche Winkeliers-Com- misise". Als bestuursleden werden gekozen, de heeren D. de Wit, voorzitter; C. G. van Rooyen, penningmeester en A. Oosthoek, se cretaris. Verschillende sprekers brachten hun zienswijze naar voren, o, m, dat de bonnetjes van B. en W. en crisis-comité in de gemeente zouden worden ingewisseld en dat de uitkee- ringen aan de werkloozen, zooveel mogelijk aan winkelwaren in de gemeente zouden wor den besteed. Hierbij riep de Commissie de medewerking van het publiek in, om, wan neer b.v. een artikel momenteel niet aan wezig mocht zijn, daarmede desnoods 1 of 2 dagen te willen wachten. Op deze vergadering was ook aanwezig een lid van de winkeliers vereeniging te Heemstede, die eenige wenken gaf op welke manier in die gemeente wordt gewerkt en die de voordeelen daarvan op noemde, welke mededeelingen door de aan wezigen dankbaar werd enaanvaard. Voorts wa saanwezig de secretaris van de R. K. Mid- denstandsvereeniging, die kon mededeelen, dat de volle medewerking zou worden verleend. Ten slotte wees de voorzitter er nog op, dat hem door den burgemeester was medegedeeld, er in de vergadering vooral op te wijzen, dat steeds goede waar zou worden geleverd. Hema sloot de voorztter de vergaderng, daarbij de hoop uitsprekende, dat bij een vol gende vergadering een groetere zaal noodig zou blijken te zijn. Door B. en W. is mede werking toegezegd. Extra Kerstgave In de gisteren gehouden vergadering van het crisis-ccmité werd o. m. besloten aan alle werkloozen en ondersteun den dus ook aan hen, die door de kerkelijke armbesturen warden gesteund een extra- kerstuitdeeling te doen, bestaande, behalve uit levensmiddelen, ut bons van f 2.50 en f 150, waarvoor de werkloozen bij in Bennebroek ge vestigde winkeliers, manufacturen en dergelijke kunnen koopen. Den winkeliers wordt op het hart gedrukt toch vooral prima waar tegen billijken prijs te leveren en vooral toe te zien, dat fraude en knoeierijen worden voorkomen. Mocht aan de commissie blijken, dat verkeerde praktijken worden toegepast, dan zal hiertegen op de meest strenge wijze worden opgetreden. De verstrekte bons zijn geldig tot 1 Februari 1933; dit is gedaan, opdat de belanghebbenden zooveel mogelijk profijt van de bons mogen hebben. Dank zij de medewerking van bijna alle inwoners van Bennebroek, was het comité tot het verstrekken van deze Kerstgave in staat. Gemeenteraad Woensdagmorgen verga derde de Raad. Besloten wordt met ingang van 26 December voor den tijd van drie jaren onderhands te ver huren een perceel tuingrond, groot 1.13.90 H.A., voor 200.per jaar; aan H. G. Schrama te Rijk een perceel tuingrond, groot 1.10.80 H.A., voor 191— per jaar; aan G. Krijgsman te Rijk een perceel tuingrond, groot 2.26.20 H.A., voor 414.— per jaar. Betreffende een beroep over geweigerde bouwvergunning doet de voorzitter mede- deeling, dat van den heer A. Stokman vragen zijn ingekomen inzake bouwen aan het Lie- wegje, welke door B. en W. beantwoord zullen worden. Spreker stelt hierna aan de orde van behan deling het adres van den heer F. de Klerk, aan nemer alhier, waarbij deze in beroep komt van de afwijzende beschikking van B. en W. op zijn verzoek tot het bouwen van een woonhuis op een perceel, gelegen aan het LiewegJe. B. en W. stellen voor het beroep af te wijzen. Het spijt den heer Stokman, dat B. en W. voor de zooveelste maal een bouwaanvrage heb ben geweigerd op grond van de welstandsbepa ling. De woning, welke adressant voornemens is te bouwen, is immers goedgekeurd door de Schoonheidscommissie. Bovendien juicht spr. 't toe, dat er gebouwd zal worden. De heer v. d. Aar zegt, dat in het voorstel van B. en W.. een eigenaardige strooming zit; im mers wordt als een bezwaar genoemd, dat daar nooit meer een boerderij zal worden gebouwd, maar spreker vraagt zich af, waarom dan wel vergunning is verleend voor het bouwen aan den Liedeweg, welke nog smaller is dan het Liewegje. Bovendien is spreker een voorstander van "t verleenen der vergunning ter wille van ae bouwvakarbeiders. De heer Zwaan verklaart zich een sterke voorstander te zijn van het verleenen der bouw vergunning, omdat het hier een object van werkverruiming betreft. Spreker is bang voor de gevolgen van inwil liging van dit verzoek; staat men dit toe, dan kan men anderen niet weigeren. Voorts heeft hij bezwaar tegen het soort van huizen, bezien van een algemeen standpunt; spreker had daar een beter soort woningen gedacht. Het is dan ook van het grootste belang, dat deze zaak goed wordt behandeld. In verband hiermede stelt spr. voor, dat B. en W. hun voorstel terugne men en deze zaak opnieuw behandelen. Nar de meening van wethouder van Essen kan de vergunning alleen geweigerd worden op prond van het feit, dat er geen weg en geen riool is. Wethouder v. d. Laan zou het verzoek willen toestaan, wanneer de weg gemaakt wordt. De Voorzitter, zegt, dat B. en W. in hun eind conclusie eenparig van oordeel zijn, dat dit ver zoek moet worden afgewezen; zij het dan ook, dat spreker persoonlijk zulks zou willen doen op grond van de welstandbepallng. Verder verbiedt de Kringenwet dijken, wegen, sluizen, enz. aan te leggen; slooten te graven of te dempen en grond af te graven of op te hoo- gen. Het afwijzende standpunt van spr. is geba seerd op het feit, dat men hier te doen heeft met een landelijk, doodloopend weggetje op één der mooiste punten in de gemeente. Aan het achterliggende land mag niet gebouwd woraen. zoodat men, komende van Haarlem, steeds op den achterkant van die woningen zal blijven zien. Men mag toch een bepaald gedeelte van de gemeente niet verknoeien. Bovendien is er m deze gemeente geen tekort aan woningen voor inwoners, zoodat de te bouwen huizen bestemd zullen zijn voor menschen uit de stad en spr. weet uit ervaring, wat zich gewoonlijk buiten gaat vestigen. Spreker is persoonlijk geen te genstander van een enkel huisje; dit is echter een proefballon met de bedoeling om er in kor ten tijd noe veel meer te bouwen en wanneer men daar 20 of 30 woningen bouwt, dan zullen de bewoners spoedig 40 kinderen bij elkaar hebben, die een school willen hebben; de reini gingsdienst zal moeten worden uitgebreid, enz. Spr. stelt zicht op het standpunt: Breidt de gemeente uit in bebouwde kommen, maar niet in willekeurige hoeken van de gemeente. Voorts hebben B. en W. zich gewend tot het Polder bestuur om den weg in eigendom te krijgen, maar het Polderbestuur heeft hiertegen ern stige bezwaren, omdat deze weg tevens water- keering is. Bovendien is in deze vergadering vroeger dikwijls gezegd.dat het Stadskwartier verknoeid is en onze nakomelingen zullen dat nog wel in erger mate voelen. Tenslotte wijst spr. erop, dat wanneer aan dezen weg veel gebouwd wordt een permanente kwestie zal ontstaan tusschen de gemeente en het Polderbestuur over het onderhoud van dien weg. Na nog eenige discussie over dit punt wordt tenslotte besloten het verzoek van adressant af te wijzen, doch hem tevens mede te deelen, dat hem by eventueel beroep de vergunning wel zal worden verleend, wanneer van het Departement van Defensie vergunning is verkregen tot dem ping van de sloot en het Polderbestuur den weg aan de gemeente in eigendom zal hebben over gedragen. In de Schoolcommissie wordt benoemd de heer G. P. Vreeburg. Als leden van het Burgeriyk Armbestuur wor den de heeren H. A. van Loon en L. Captein voorgedragen. (Wordt vervolgd) (Ongecorriceerd) Lisser Biljart-Kring luiden: le Klasse. Excelsior I—L.U.T.O. I 2de Klasse. Excelsior 2—L.U.T.O. 2 Kr. o. T. 1—L.U.T.O. 3 O. G. 1Dommering 1 3de Klasse. Dommering 3—L.U.T.O. 4 L.U.T.O. 5Excelsior 3 O. G. 2—Kr. o. T. 2 4de Klasse. Dommering 5—Excelsior 4 Dommering 4L.U.T.O. 7 De verdere uitslagen 13 3—1 2—2 4—0 0—4 3—1 uitgesteld. 3—1 3-1 Brandjes. Alhier hebben twee binnen brandjes plaats gehad. In de Molenstraat in café Huls verbrandde een looper en een stoel, doordat by het aanmaken van de kachel met petroleum de vlam uitsloeg en vuur uit de kachel viel. Aan de Vosselaan no. 11 woei een gordijn van een openstaand raam tegen een branden de kachel: het gordyn vloog in brand, het raahkozyn verbrandde, verf blakerde af en het plafond werd beschadigd. Verzekering vergoedt de schade. Men zy toch met vuur en petroleum uiterst voorzich tig! R. K. Kiesvereeniging. Deze politieke organi satie hield in „Patrimonium" een ledenverga dering. Wethouder Vermeer gaf een toelichting op het verkiezingsmanifets der A. R. Party. De voorzitter dankte onder instemming van de vergadering den heer Vermeer voor zyn leerrijke uiteenzetting, waarna sluiting. Tentoonstelling der Derde Orde. De Kerst tentoonstelling, uitgaande van de leden der Derde Orde alhier, zal Zondag (1ste Kerstdag) en Maandag plaats vinden in de bovenzaal van het Parochiehuis. De officieele opening vindt plaats Zondag na de Hoogmis door den Eerw. Directeur. Zü blyft dan geopend tot half een en na het plechtig Lof tot half 6. Op tweeden Kerstdag is de expositie op dezelfde uren. Om 7 uur zal het knapenkoor der kerk onder leiding van kapelaan Paap eenige liederen ten gehoore brengen. Hierop volgt de verloting. De toegang tot deze tentoonstelling is vrij; zoodat ver trouwd mag worden dat het bezoek ook van talrijk velen uit de omliggende plaatsen groot zal zyn. En die belangstelling is de expositie overwaard. De dames van den naaikrans hebben zich be- yverd een zeer groot aantal kleedingstukken te vervaardigen welke heel biyde gezichten zullen geven aan de behoeftige groote gezinnen der parochie. Ook de Missie krygt een Kerstgave. Vermelden we nog, dat mede verschillende attracties het bezoek nog aantrekkeiyker zal maken. Gaarne wekken wy op, te gaan zien, wat de nyvere vingers hebben gewrocht in zoo vele uren op zoo onbaatzuchtige wyze. Onderwijs. De heer J. W. Stout, onderwij zer by het openbaar uitgebreid lager onderwys is in gelyke functie benoemd te Heemstede. Op haar verlichte veld heeft V.U.C. te Den Haag Woensdagavond een wedstrijd gespeeld tegen een elftal, bestaande uit oud-intematio- nals. De Haagsche overwinning van 52 was vol komen verdiend, alhoewel de meeste oud-in ternationalen biyk gaven het spel nog lang niet verleerd te zyn. Vooral Jan de Natris was buitengewoon op dreef. In de eerste helft werd niet gescoord, zoo dat de rust met een blanco stand inging. Tien minuten na de hervatting doelpunte Van Ga len het eerst voor V.U.C. (1—0), Pyl (Feyen- oord) maakte geiyk uit een voorzet van De Natris (Ajax). Hendriks en v. d. Zalm voer den den stand op tot 51. Tenslotte maakte Jan Thomee (Concordia) het tweede tegen- punt voor de oud-intemationals. Francisca Romans Men verzocht ons te willen melden, betreffende de tentoonstelling van het Liefdewerk „St. Francisca Romana" dat de sprei gevallen is op no. 46. De naam van de pop was: Liduina. Dit werd door drie personen geraden. Na loting werd de pop aan mevr. Hugtenburg toegewezen. Stillen Omgang. De ontspanningsavond van het Genootschap van den Stillen Omgang zal plaats hebben op 26 Januari. In dit ver band worden de leden eraan herinnerd, dat deze week een begin zal worden gemaakt met het ophalen der contributie. Tot den boven- gencemden ontspanningsavond zal men slechts toegang hebben met de contributiekaart, ter- wyl deze ook noodig is voor den a.s. tocht naar de Mirakelstad. R. K. Centra In het parochiehuis „Huis te Velsen" had een vergadering plaats van alle R. K. Maatschappeiyke vereenigingen. Het doel dezer vergadering, aldus de Weleerw. pater Arts, leider van den avond, is het stich ten van een R. K. Centrale. Tegenwoordig is er een te veel aan organisaties en streeft men naar centralisatie, waardoor het genoemde euvel wordt voorkomen. Een Centrale moet zyn een orgaan, dat het publieke en sociale leven in de parochieën vertegenwoordigd. De Centrale wordt dus gevormd uit de besturen, zooals een commissie van de vakbeweging, voor sport, amusement enz. Elke vereeniging moet door de Centrale erkend zyn alsvorens het predicaat R. K. te kunnen voeren. Voorlezing werd ge daan van het verhandelde in de commissie vergaderingen wat de behandeling van het ont- werp-reglement zeer ten goede kwam. Na be handeling van het reglement werd besloten, dat vóór 10 Januari de candidaten voor het be stuur moeten zyn ingediend. Kort daarna wordt de oprichtingsvergadering gehouden, het regle ment goedgekeurd, statuten enz. behandeld en het bestuur gekozen. Na nog eenige discussieën over het lidmaatschap wordt de vergadering gesloten. 1 Crisis-comité. Evenals verleden jaar wor den op Zaterdag voor Kerstmis hulsttakjes verkocht ten bate van het crisis-comité. Voor den K.R.O. Santpoorts gemengd dubbel kwartet, directeur de heer H. J. Arisz, zingt op den Eersten Kerstdag voor den K.R.O. des middags van half drie tot vier uur. Het programma luidt: Wie soil ich dich empfangen en Brich an o schönes Morgen licht, Choral Weihnachtsoratorium van S. Bach; Maria wiegenlied van Max Reiger; In Speculo van Ph. Loots; Die winter is vergan- ghen van J. Nieland; Vrede van Jos. de Klerk; Kerstlied van B. Diamant; Zorgennacht vao N. Hoogerwerf. Kerstboomen? Zekere v. d. P., wonende te Haarlem werd door de politie te Bloemendaal en Santpoort aangehouden ter zake van dief stal van denneboomen te Santpoort en over gebracht naar het Bureau van Politie te Vel sen. By huiszoeking te Haarlem werd nog een aantal boomen in beslag genomen. Vogelsport In samenwerking met de afdee- ling Velsen hield de Kanarie zangvereeniging „Ons Genoegen", afd. Haarlem, te Velsen haar eersten wedstrydag. Ruim zestig gevleugelde zangertjes waren ter keuring ingezonden. Toen de keurmeester, den heer Letter, te 11 uur zijn keuring aanving, bleek al spoedig dat het niet gemakkelijk zou vallen, één der schitterende prijzen, door bovengenoemde vereeniging en sportvrienden beschkbaar gesteld, te kunnen bemachtigen. De uitslag was als volgt:. Afdeeling Velsen Klas' I 4 vogels eigen kweek. le Prijs F. H. Bregonge 286 punten 2e Prys C. E. Abspoel 274 punten 3e Prijs W. G. de Rooy 246 punten Klas 2 2 vogels eigen kweek le Prys J. Sinker 2e Prijs V. G. de Rooy 3e Prijs C. E. Abspoel 4e Prys C. E. Abspoel Afdeeling Haarlem, le Prys F. v.d. Nat 2e Prys F. Abspoel 3e Prys F. Abspoel 4e Prys F. Abspoel 5e Prijs F. Abspoel, by loting met den heer Dok aansluiten Kamer 148 punten 147 punten 144 punten 144 punten Vrije Klasse 78 punten 72 punten 66 punten 63 punten 60 punten negen Plaatselijk Crisis-Comité. Ten Raadhuize werd onder leiding van den eere-voorzitter, Burgemeester Rambonnet, een algemeene ver gadering gehouden, ter bespreking van de werk zaamheden in het bijna afgeloopen jaar en ter voorbereiding van hetgeen in de toekomst zal moeten gebeuren. In deze vergadering werd door den burge meester een opwekkende rede gehouden. O.a. werd besloten tot het verspreiden van een circulaire, waarin de noodtoestand in de gemeente opnieuw onder de aandacht der in gezetenen wordt gebracht. Wy wekken de burgery thans reeds met aan drang op, deze circulaire, die binnen eenige dagen zal verschynen, niet ongelezen ter zyde te leggen, maar aan de roepstem tot hulpver leening gevolg te geven. By het Comité zyn ingekomen ruim 1400 aanvragen voor B-steun. Waar in totaal slechts ƒ4255 beschikbaar is, zal het, helaas, niet mogelyk zijn alle aanvragen in te willigen. Er zal getracht worden, de uitkeering nog vóór Kerstmis te doen plaatshebben. Met groote erkentelykheid wordt medege deeld, dat het Bestuur der Beverwyksche Hard- dravery-vereeniging aan ons Comité een gift van vijftig gulden overhandigde. Verder berichtte het Bestuur der Beverwijk- sche Verlotingscommissie, dat van het saldo der Sint Nicolaascampagne een bedrag van honderd gulden ter beschikking van ons Co mité zal worden gesteld. Deze bewyzen van goede nabuurschap wor den ten zeerste gewaardeerd. Sedert de vorige opgave (3 December) ontving de penningmeester in totaal ƒ1064.27, waar onder ƒ25.13 van de Vereeniging van Hoog- ovenpersoneel „De Gieteling". R. K. Damclub „Gezellig Samenzyn". in den stryd om de leiding schijnt thans ook P. Heilig een woordje mee te gaan spreken. Hy wist zyn partyen tegen Smakman en B. Haver te winnen, en, mede doordat L. Haver van J. Jasperse verloor, de vyfde plaats te bezetten. De stryd in de middenmoot is zeer fel, want ook C. Rutte, Chr. Heilig en J. Jasperse span nen al hun krachten in om geplaatst te wor den. Ook Th. Smakman kan, indien hy zyn achterstallige partyen wint, nog een kansje wagen. P. Smit had in zyn partij tegen L. Schellings geluk, doordat hy, na een blunder, welke hem twee stukken kostte, in het eind spel eveneens door een fout van zyn tegen stander, zyn achterstand inliep en daarna de party in winst omzette. Ook P. v. Buuren had een gelukje, toen zyn tegenparty (w. Gomes) een eenvoudigen doorloop naar dam overzag, waardoor deze nog wel een remise-kans had gekregen, nr. Kortekaas won na zwaren stryd van C. Rutte. De leden worden verzocht zoo vroeg mogehjk op de speelavonden aanwezig te zijn. Ontslag Aan de Centrale Broodbakkerij alhier, is aan de jonggezellen tegen 1 Januari ontslag aangezegd wegens bezuiniging. Op den 21sten December is de dag hei kortst. Hy duurt dan 7 uur en 32 minuien Vanaf dien datum beginnen de dagen weer langer te worden, d.w.z. dat de zon gaandeweg langer boven den horizon blijft. Het z.g. lengen van de dagen gaat echter in het begin slechts zeer langzaam. Een oud spreekwoord zegt, dat met Driekoningen de dag een hanenschreeuw is gelengd. Dit is slechts een beeld. In werke lijkheid is het 14 minuten, dus heel wat lan ger dan een hanenschreeuw duurt. Het spreek woord komt echter in een ander licht te staan wanneer wij zien, dat de zon op Driekoningen nog precies op hetzelfde tydstip boven den ho rizon komt als op 21 December, of nagenoeg precies, want het verschil is niet grooter dan een minuut. Dat de dag echter 14 minuten langer is dan op 21 December, komt doordat de zon tusschen dezen datum en Driekoningen el- ken dag hoe langer hoe later onder gaat. Eigeniyk begint dit reeds den 15en December. Op dien datum gaat de zon op haar vroegst onder. Op 31 December hebben wij 's avonds 8 minuten gewonnen, in den morgen echter evenveel minuten verloren. Praktisch be schouwd blyven de dagen tusschen 15 Decem ber en begin Januari alle evenlang, of lie ver even kort en pas als het nieuwe jaar goed aan den gang is beginnen de dagen wat langer te worden. Des avonds is dat natuurlijk net best te zien, omdat de zon op 1 Januari al 9 minuten later ondergaat dan op 15 December, maar het duurt tot den Nieuwjaarsdag eer de zon 's morgens wat vroeger boven den horizon begint te komen. Het duurt dan nog drie we ken eer het tydstip van opkomst tien minuten vervroegd is. Des avonds hebben wy dan al 37 minuten gewonnen. Door bovenstaande cijfers is het duidelyk ge worden, waarom het 's morgens midden in den winter zoo lang donker is. Daar komt nog by, dat het midden van den winter meestal be trokken weer heeft, waardoor het morgenlicnt nog later merkbaar wordt. (Nadruk verboden). steld. Dit feit mag niet, zonder meer, voorby- gaan. Daarom zal dit vaandel, benevens een collectie zouaven-herinneringen, van af den Tweeden Kerstdag tot en met Zondag 15 Ja nuari, voor het publiek te bezichtigen zyn. De tentoonstelling zal geopend zyn den Tweeden Kerstdag en de twee daarop volgende Zonda gen van 2 tot 4 uur, de werkdagen van des morgens 10 tot des middags 3 uur. Dinsdagavond zyn aan den Zeereerw. heer J. P. Hendriks, pastoor der parochie, O. L. Vrouw Visitatie te 't Zand uit voorzorg de laatste HH. Sacramenten toegediend De bediening ge schiedde door den Zeereerw. heer Van der Eem, pastoor van Anna Paulowna met assistentie van den Weleerw. heer Willemse, kapelaan. De patiënt bracht een rustigen nacht door, zijn toestand was Woensdag merkeiyk beter. De raadkamer van het Haagsche Gerechts hof heeft Woensdag de invrijheidstelling ge last van den heer I. L„ directeur van het Trustkantoor voor Belegging en Administratie, die onlangs is gearresteerd wegens bedrieg- lyke bankbreuk en in het Huis van Bewaring zat opgesloten. Onmiddellyk daarna is de heer L. opnieuw in hechtenis genomen, thans we gens verduistering van gelden van verschil lende kerkelyke leeningen. Het Gooi, het land der Erfgooierskwestie, zal waarschynlyk met een nieuw geschil verrykt worden. Binnen korten tyd zullen 2.000.000, af komstig van den grondverkoop aan het Reser vaat verdeeld worden onder de leden van „Stad en Lande". Het bestuur heeft besloten de verdeeling te doen plaats vinden tusschen hen, die op de ledeniyst voorkomen. Meerdere erfgooiers beroepen zich er nu op, dat zy in 1912, het jaar van inwerking treden der Erfgooierswet, reeds meerderjarig waren en toen door de wet tot lid gepromoveerd zyn, ofschoon zy niet op de ledeniyst voorkomen. Anderen weer, een jongere garde, eerst in 1932 meerderjarig geworden, heeft zich dit jaar als lid aangemeld en meenen daarom mede gerech tigd te zijn op de kooppenningen. De aspiran ten houden vol, dat zy door de aangifte lid geworden zyn en het al of niet voorkomen op de lijst slechts een administratieve maatregel is, welke hun rechten niet verkorten kan. Al deze reclamanten (wy vernamen dat er meer dan 100 zyn) hebben hun belangen in handen gesteld van mr. Oldewelt en mr. de Kort, zoodat, Indien geen schikking bereikt wordt, een nieuwe erfgooiersstryd te wachten staat. Te Helmond waren den laatsten tyd zeer tal rijke klachten ontvangen omtrent allerlei straat diefstallen. Stilstaande auto's, vooral van han delsreizigers werden bewerkt en allerlei voor werpen, kleedingstukken, enz. daaruit ont vreemd. Rijwielbelastingmerken en lantaarns werden van voor winkels, enz. geplaatste rywie- len genomen, terwyl tevens goederen uit eta lagekasten werden ontvreemd. Thans is het de politie gelukt een 5-tal dezer straatdieven op heeterdaad te betrappen. Het bleken jon gens van 16—19 jaar te zyn, die in de dorpen der omgeving het gestolene te gelde maakten, zy zyn naar Roermond overgebracht en voor geleid aan den officier van politie. In Oosteiyk Noord-Brabant zyn de laatste dagen weder aardschokken gevield, echter van lichten aard. Dergelijke verschynselen zyn o.a. waargenomen te 's-Hertogenbosch en te Veghel. Ook elders in de Meierij constateerde men lich te trillingen. Het geleidelyk in beteekenis af nemen der aardschokken geeft voedsel aan de theorie, dat, over eenige maanden verdeeld, de bevingen, die oorspronkelyk heftig en schrik- aanwekkend waren, successieveiyk in kracht zoowel als in bestrykingsvlak verminderen, om tenslotte geheel te zullen ophouden. Opmerkelijk in de volkspsyche is, aldus besluit onze correspondent, dat momenteel elke onrust onder de menschen, ondanks de lichte trillin gen der laatste dagen, is verdwenen. Durfden enkele weken geleden sommige personen nauwe- lyks naar bed, en werden zelfs kippenhokken als noodslaapplaatsen ingericht en betrokken, thans maakt men zich nergens zorg meer over en laat men, om 't plastisch uit te drukken, de aardschokjes langs zich henen gaan. Een paar maanden geleden heeft het be stuur van den Alg. Ned. Zouavenbond verzocht, om voorwerpen, die herinneren aan den zou- aventyd, te zenden aan het Bisschoppelyk Mu- seu mte Haarlem( opdat zij niet verloren zul len gaan, doch de herinnering aan de offer vaardigheid en heldenmoed der zouaven, voor het nageslacht levend zullen houden. Vervolgens heeft dat bestuur aan Z. H. den Paus verzocht, by die verzameling te mogen voegen, het standaard-vaandel, dat in die da gen door de Nederlandsche vrouwen aan het Zouaven-regiment is geschonken en dat in Rome was achtergebleven. De Heilige Vader was zoo welwillend aan dat verzoek te voldoen. Dat prachtige vaandel (ontwerp van onzen beroemden Nederland- schen Bouwmeester Cuypers) staat thans in het Bisschoppelyk Museum te Haarlem opge- In e enWoensdag te Den Haag gehouden ver gadering onder leiding van den Rijksbemidde laar tusschen partyen betrokken bij het drei gend conflict by de N. V. Textiel My. L. van Heel en Zn. te Loser, is door partijen een acte van compromis als bedoeld in art. 23 der Ar- beidsgeschillenwet onderteekend. De door den Ryksbemiddelaar te benoemen arbiter zal partyen hooren en uitspraak doen over de gerezen geschillen, n.l. de invoering van de 2 maal 5°/« loonsverlaging. Nadat door den ryks-accountant een boeken onderzoek is ingesteld en de noodige adviezen zyn ingewonnen. Tevens heeft de fa. zich in deze acte bereid verklaard by eventueele maat regelen betreffende de arbeidsvoorwaarden voortaan overleg te plegen met de organisaties. Woensdag vertrokken naar Davos 23 Neder landsche hardrijders onder de vlag van. den Koninkl. Ned. Sehaatsenrydersbond om aldaar te trainen voor de internationale jubileumwed- stryden op 20, 21 en 22 Januari 1933 te houden door de Nederlandsche IJsclub Davos ter ge legenheid van het 50-jarig jubileum van den Bond en het 40-jarig jubileum van de Inter nationale Eislauf Verein, van welke laatste de Nederlandsche Bond de oprichter was. De rij ders zyn: J. van Zyl (Oud-Karspel), J. Langendyk (Oud-Karspel), Ben Blaisse (Amsterdam), L. Dykstra (Den Haag), G. Henneman (Bloemen daal), K. Schenk (Anna Paulona), L. van den Ruit (Amsterdam), W. Keetman (Winkel), B. H. Scholten (Zutphen), A. Staal (Wieringer- waard), A. J. Jansen (Amsterdam), C. Jon- gert (Ilpendam), Jacobus de Koning (Pur- merend), T. Hoogeman (IJsselmonde), S. Hei den (Bolnes), A. F. van der Scheer (Zutphen), J. van der Garde Jr. (Lochum), R. Koops (Zuidlaren), F. J. H. Dumaar (Zutphen), Joh. van Dam (Vught), H. Bronsveld (Arnhem) en A. W. Kneteman (Haarlem). De twee laatste rijders zullen zich hoofdzakeiyk oefenen in het kunstrijden. De laatste voorwedstryden voor dit toumooi werden in „De Korenbeurs" gespeeld met den volgenden uitslag: (dubbelrooster) pnt. brt. hs. gem. J. Willemsen 97 29 21 3.34 N. N.. 150 29 27 5.17 J. Willemsen 141 32 21 4.40 B. A. Copini 150 32 21 4.68 B. A. Copini 123 34 15 3.61 N. N. 150 34 25 4.41 B. A. Copini 150 32 20 4.48 J. Willemsen 125 31 14 4.03 N. N. 150 36 24 416 J. Willemsen 101 35 13 2.88 B. A. Copini 150 27 17 5.55 N. N. 82 26 12 3.15 De stand in deze groep luidt: 5.62 0.90 6.52 3 543 125 4.58 1.35 5.93 561 127 4.41 1.35 5.76 532 125 4.24 1.35 5.59 gew. pnt. brt. gem. wp. tot. 1. B. A. Copini 3 543 125 4.58 1.35 5.93 2. N. N. 3 532 125 4.24 1.35 5.59 3. J. Willemsen 0 464 127 3.65 0.— 3.65 De totaal uitslag der voor wedstrijden is nu: gew. pnt. brt. gem- wp. tot. 1. A. Baart („De Korenb.") 2 557 2. B. A. Copini (Vriendenkr.") 3. A. Tabbers (B.V. „Hrl.") 4. N. N. (Idem) 5. J. Steffers („De Korenb.") 1 418 103 4.05 0.45 4.50 6. C. v. d. Berg (B.V. „Hrl.") 7. C. F. Hermsen (Idem) 8. N. G. („Vrendenkr.") 9. J. Willemsen (B. V. „Hrl.") 10. T. v. d. Pavert („Vriendenkr.") 1 357 116 3.07 0.60 3.67 In de finale zijn geplaatst de acht eersten. De datum, waarop deze zal gehouden worden in het clublokaal van de biljartvereeniging „Vrienden kring", is nog niet vastgesteld. 2 438 133 3.29 1.20 4.49 2 443 150 2.95 1.20 4.15 1 357 116 3.07 0.60 3.67 0 464 127 3.65 0.— 3.65

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3