STADSNIEUWS u* V& Haarlem, 23 Dec. McnóMjftonó: BEURS VAN AMSTERDAM 4 fete -V^'. vi\ Wisselkoersen v K VRIJDAG 23 DECEMBER ,oü' AGENDA VRIJDAG 23 DECEMBER 1932 Si OM HET BEHOUD DER H. O. V En hoe staan wij er thans voor? De 20.000 één-gulden kaarten Veler hulp is nog noodig Bijdragen van organisaties en particulieren tal van collectes Het behoud der H.O.V.! Ook op deze wijze kan de H. O. geholpen worden! „DE RING VAN DEN HERTOG' A0S\ <S> AS»** \vV \0 •VS^OC/ \n|o° Onderscheid ing Personalia 40.— GESTOLEN Met valschen sleutel EEN TUINBOUW-STUDIEREIS Door Sovjet-Rusland JUBILEUM BIJ „POLYHYMNIA" V. De heer A. N. Zonneveld 25 jaar Voorzitter WINKELS: MUZIEK STADSSCHOUWBURG AANSLAG OP EEN JACHT OPZIENER Eén oog door onverlaat dicht geslagen Drie jaar gevangenisstraf PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND .Bespreking der bedrijven RIEWIELDIEF GEKNIPT Zijn kostbaas kreeg 20 ct. Raad van Arbeid Mooie gift Aanbesteding Film voor werkloozen 24 December Kindervoorstelling BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE SANTPOORT 47 n V De secretaris van het Comité van Actie van Vrienden der H.O.V. schrijft ons: Wanneer men op- een middag plots opgebeld wordt met het verzoek te willen medewerken, dat de Haarlemsche Orkestvereeniging voor onze Stad en Streek behouden kan blijven, doch dat er dan vóór 15 Januari a.s. eventjes ƒ20 mille op tafel moet komen, dan staat men, zooals het mij verging, wel even een oogenblik te beven, wanneer men zoo inééns gezet wordt voor een taak, welke in deze dagen schier bo- venmenschelijk lijkt Maar, wanneer men dan weet, dat men boven zich krijgt een Leider, even optimist als vlot werker, en bovendien wetend, dat het hier geldt onze H.O.V., een dierbaar cultuurbezit onzer Haarlemsche streek, dan weifelt men niet lan ger, dan wil men niet weigeren, doch dan ver klaart men zich spontaan bereid. Niet, dat men er reeds zeker van is te zullen slagen, verre van dat! Om dat toch te kunnen bereiken, moeten niet enkelen, doch de groote massa met ons willen medewerken! Niet alléén met geldelijken steun, doch óók op ander gebied! Wanneer wij zouden slagen, dan zullen wij met onze medewerksters en medewerkers de groote voldoening smaken onze H.O.V. voor Haarlem en O. te hebben gered. En om nu dat mooie doel te bereiken, mag niets onbeproefd worden gelaten; moeten alle mogelijke en denkbare bronnen worden aan geboord! De spontane en gulhartige medewerking doet ons optimisme met den dag stijgen. Ziet het prachtvoorbeeld der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", welke begon met 300 guldens- kaarten te betrekken; verdienstelijk gevolgd door de Kegelclub „De Volharding", welke op haar Herdenkingsavond van het 37 M-jarig be staan besloot er 50 te bestellen. Twee organisaties van zóó geheel verschil lend karakter, welke in deze zóó'n schitterend voorbeeld gegevan hebben. Zou dit óver de heele linie aldus worden op gevolgd, dan komen wij er en dan is 't dierb're leven onzer H.O.V. gered! Dankbaar moet ook gememoreerd worden de spontane medewerking der Pers, zoowel der buitensteedsche als der stedelijke. In Haarlem's Dagblad b.v. bedroeg de eerste gepubliceerde inschrijvingsljjst reeds boven de 500.—. Wanneer wij verder vernamen, dat het ge zamenlijk personeel van een bedrijf hier ter stede ruim 100.bijeenbracht, dan geeft dit alles ruimschoots op dit oogenblik althans réden tot een blij vertrouwen. zijn gereed gekomen. Zij zullen het grootste deel dezer steunactie voor de H. O. V. vormen. Zij zullen dan ook den doorslag geven in haar voortbestaan of in haar liquidatie. Koopt dus over de heele linie en in grooten getale deze kaarten, welke slechts één gulden kosten en met deze bijdrage werkt gij mede de H.O.V,, dit cuituurbelang voor onze stad en streek te handhaven. Bovendien geven zij u recht tot bijwoning van een prachtcor.cert. Deze kadrten zijn den heelen dag door ver krijgbaar, of kunnen besteld worden, bij: den voorzittef, jhr. dr. J. C. Mollerus, Nassauplein 6, tel 15254; den secretaris, P. J. M. van Tete- ring, Groote Markt 4, tel. 12433; den penning meester, mr. A. Beets, Houtplein 8, tel. 12049. Hoe dankbaar wij ook zijn jegens de dames en heeren, die zich spontaan aan ons hebben opgegeven om met ons mede te werken, wij moeten er nog véél en véél meer hebben. Maakt u zich voor dit prachtwerk, dat slechts tot 15 Januari duurt, nu eens verdienstelijk! Hoe grooter uw aantal, hoe lichter voor ieder persoonlijk de last zal zijn! Het Uitvoerend Comité zal met deze dames en heeren, medewerksters en medewerkers een gezamenlijke vergadering houden, waarvoor de convocaties alsnog zullen worden toegezonden. Het Uitvoerend Comité zal zich ook richten tot honderden organisaties en particulieren in Haarlem en omgeving om bijdragen. Daarna zullen nog plaats hebben met hope lijk welwillende medewerking i in uitvoeringen, vergaderingen, bijeenkomsten enz. enz. Reeds is daartoe door ons Comité vergun ning gevraagd aan de directies onzer 3 stede lijke bioscoopondernemingen, met verzoek deze collectes op het doek te willen aanbevelen. Wij twijfelen niet, of deze directies hebben zooveel stedelijken burgerzin en zij zijn zoo zeer doordrongen van het feit, dat wij hier met vereende samenwerking een groot stadsbelang kunnen dienen, dat zij con amore ons geza menlijk werk zullen willen steunen. Opwekking hiervoor aan allen gaf een een voudig briefje van een pachter van een ver- versehingskraampje, die ons Comité schreef: „Zend mij een collectebus en ik zal in mijn stalletje voor onze H.O.V. werken!" Moge dit nobele en dit treffend voorbeeld van dezen eenvoudigen man het geheel inspi- reeren onze zijde te kiezen! Dat is een stad- en streekbelang bij uitne mendheid! Daaraan kunnen en moeten mede werken allen, uit Haarlem en omgeving! Een krachtsinspanning tot 15 Januari, ja, zeer zeker, doch, gedragen door de groote mas sa, licht als een veertje! En bij slagen.... een ongekende voldoening! Het Uitvoerend Comité: P. J. M. VAN TETERING, Secretaris. Het bestuur van „Zang en Vriendschap" schrijft ons: Op Vrijdag 3 Februari a.s. geeft de Kon. Lie dertafel „Zang en Vriendschap" haar 2e concert van dit seizoen, het z.g. solisteneoncert. Hoewel wij reeds plannen hadden, ons in verbinding te stellen met eenige vooraanstaande solisten, hebben wij naar aanleiding van den financiee- len toestand der Haarlemsche Orkestvereeni ging gemeend een verandering in ons program te moeten brengen om de H. O. V. in de gele genheid te stellen aan ons concert mee te wer ken: ook op deze wijze kan „Zang en Vriend schap" iets bijdragen tot behoud van dit nuttig Instituut. Tevens slaagden wij er in ons de medewer king te verzekeren van mej. Annie Woud, het geen ons heeft doen besluiten, ook in verband met de Brahms herdenking, de Rhapsodie van dezen componist te doen uitvoeren, welke ge schreven is voor mannenkoor altsolo en orkest. Hoewel dit werk meestal wordt uitge voerd met pianobegeleiding, kan dit werk met medewerking van orkest pas tot zijn volle recht komen en hopen wüf dat dit een groot succes' zal worden. Wat betreft het mannenkoor zal dit, behalve de medewerking aan de „Rhapso die", ook nog uitvoeren „De Ruïne van L. F. Brandts, Buys. Wegens het enorme succes wordt Maandag 2en Kerstdag des namiddags 2 uur, de tweede voorstelling gegeven van: „De Ring van den Hertog", kinderoperette in 4 bedrijven door H. G. Cannegieter met muziek van Marinus Adam. Aan den heer Sauveur, voorzitter van het Haarlemsche Comité der Alliance Franca'se, is de verguld zilveren medaille van de Acadeihie Fransaise verleend, voor de hem in het buiten land aan de Fransche taai verleende diensten. Met ingang van 1 Januari 1933 is voor den tijd van vijf jaar tot lid van de Centrale Com missie voor de keuring van films benoemd, de heer J. Ch. Vintges, alhier. Donderdagavond hebben onbevoegden zich toegang verschaft, door gebruikmaking van valsche sleutels, tot het perceel Kempstraat 14. Verschillende kasten zijn doorzocht. Uit een niet gesloten geldkistje is een bedrag van f 40 ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Voor de afd. Haarlem en Omstreken van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hield de heer C. Sipkes Donderdagavond in hotel ,Lion d' Or" een lezing over: „Een Tuinbouw- reis door Sovjet-Ruslanc. Allereerst gaf spr. eenige aardrijkskundige bijzonderheden van Rusland. De vele lichtbeelden toonden allereerst stads beelden van Moskou. Volgens spr. is Rusland te vergelijken met Polen b.v. en dan is Rusland veel gunstiger. De woningtoestanden zijn er echter slecht, het ge volg van de aanzuiging van de plattelandsbe volking door de industrie naar de stad. In Rusland zijn zeer veel vrouwen als amb tenaar werkzaam. Zij moeten wel werken, want alleen arbeidsters krijgen voedsel van den staat. De foto's toonden ze dan ook als opperman, enz., maar erg hard werken Ze niet, volgens spr., behalve in de intellectueele beroepen. De regeeringsgebouwen zijn zeer groot, want regeeren is daar zelfs in- en verkoopen, opvoe den, enz. De industrialisatie in Rusland gaat steeds verder. Amerika is daarbij het matische voorbeeld. Groote wolkenkrabbers worden luk raak gebouwd, waarbij de buitenarchitectuur zeer modem, maar de binnenhuisarchitectuur ;zeer ouderwetsch is. Spr. toonde prachtige foto's van een reusachtigen waterkeeringsdam. De hygiënische toestanden worden meer en meer verbeterd, alhoewel het drinkwater nog slecht is en de geringe volksontwikkeling de verbetering in den weg staat. Een foto toonde een groote queue voor een levensmiddelenwinkel. De voedselsehaarschte maakt de kinderen mager en ondervoed, met als gevolg: de t. b. c. Het particulier initiatief is in Rusland geheel gedood. De onvrijwillige collectivisatie heeft veel kwaad gedaan. Spr. toonde nog vele andere foto's, o.a. van de flora, tuinbouw, kweekerijen, enz. In de pauze werd keuring van de onderlinge tentoonstelling voorgelezen: De heer J. van Cruyningen verwierf met zijn inzending Cyprepedium 10 punten, evenals de heer A. Koper met zijn inzending Poinsettia pulcherri- Men schrijft ons: Dinsdag, 27 December a.s. hoopt de heer A. N. Zonneveld den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren als voorzitter van het Ge mengd Koor „Polyhymnia" werd verkozen. Gedurende al deze jaren heeft de heer Zonneveld 'ch met volle toewijding an de belangen zijner reeniging gegeven; door 'in krachtige en welbe wuste leiding mócht het oor zich onverken fnt ren der eersten in den inde. Mede op zijn initiatief erd het Kinderkoor der 'reeniging opgericht. Wij herinneren hier nog an den ter gelegenheid van het 20-,1arig bestaan der vereenïging in 1920 den Grooten Internationalen Zangwedstrijd, welke in 1925 bij het 25-jarig bestaan van het georganiseerden kwartetwedstrijd, alsmede aan koor werd gegeven. Dank zij zijn krachtige leiding werden beide wedstrijden een groot succes en alom in den T<ar»(^p v-/v**<4on r'p vn/n als voorbeeld gesteld van goede organisatie. Niet minder geslaagd waren de beide buiten- landsehe tournée's van het koor t.w. in 1926 naar Frussel en in 1930 naar den Rijn. OOk hier was de heer Zonneveld mede de man, die dé teugels in banden hield en dit vooral voor een "emengd koor zoo moeilijke werk tot eèn wel geslaagd succes voor de vereeniging mocht lei den en waaraan alle deelnemers met groot ge noegen en met dankbaarheid terugzien. In verband met zijn aangename wiize van werken zoowel op de concerten als op de repe tities hebben de leden der vereeniging dan ook gemeend dit jubileum niet onopgemerkt té moven laten voorbiivaan en bestaat het voor nemen dat feit op de eerstvolgende repetitie op 27 dezer in gebouw „Zang en Vriendschap" te herdenken. KI. HQUtStr. 57 Tel. 13676 Jansstraat 39 12612 Atjehstraat 24 121)33 Esschilderstr. 10 13676 Grafin Mariza. Operette in 3 bedrijven van Emmerich Kalman, door Willy Gensch Wiener Operette. Een gravin, behept met alle eigenschappen, die de volksfantasie maar aan zoo'n adellijke dame kan toekennen. Een graaf, even arm als nobel, die, om zijn zuster een bruidsschat te kunnen geven, bij de gravin als rentmeester in betrekking gaat, een liefde met een groote L. ende zaak is O. K. Het is alles zoo klaar en duidelijk, dat het heele geval zich in een bedrijf van één kwartier zou kunnen afspelen, doch dan zou men al dien vorsten, vorstinnen en baronnen de gelegenheid hebben ontnomen de altijd nog welkome melodieën van droefheid, liefde en zonneschijn, die Emmerich Kalman componeerde, te zingen en bovendien zou het radicale van deze liefdesaffaire, aan de echt heid er van hebben doen twijfelen. De vele sollicitanten naar het vermogen- plus-hart van de gravin schikken zich slechts noode in hun lot en al zijn er bij, die spoedig een ander afzetgebied voor hun hart vinden, één is er, die de genegenheid van den pseudo- rentmeester voor zijn adellijke zuster bij de gravin weet te misbruiken, om bij haar, die onbekend is met de bestaande verwantschap, argwaan op te wekken, wat betreft de vóering van des rentmeesters inborst. Door alles heen straalt echter reeds het ge lukkige einde, al blijkt eerst aan hét slot, dat ook de overigen hun tijd niet onbenut voorbij hebben laten gaan, zoodat het tooneel een De jachtopziener W. uit Aerdenhout surveil leerde eenige maanden geleden in het Naalden- veid te Bloemendaal toen hij een man aantrof die zich aan onzedelijke handelingen schuldig maakte. Hij wilde den zwerver arresteeren, doch deze greep plotseling een nijptang en gaf den jachtopziener daarmede een klap in het ge zicht. De slag werd met zóóveel kracht toege bracht, dat de getroffene tegen den grond sloeg en bewusteloos bleef liggen. Eenigen tijd later kwam hij bU, maar de dader had natuurlijk de vlucht genomen. De dokter constateerde, dat de opziener het linkeroog was dichtgeslagen en dat het jukbeen verbrijzeld was, later bleek he laas, dat W. aan dit oog blind moet blijven. De dader werd later gearresteerd en hij heeft voor de Haarlemsche Rechtbank met gesloten deuren terecht gestaan. De rechtbank veroor deelde hem tot 3 jaar gevangenisstraf met af trek van preventief. Hdenmorgen werd de vergadering der Frov. Staten van Noord-Holland voortgezet. De heer WENDELAAR (V.B.) merkt op, dat er geen politieke bespreking gevoerd wordt, want bij alle fracties is verdeeldheid. Spr. bqgpreekt dan de kwestie van het plaatsen van een hek bij de duinterreinen te Bergen. Spr. acht daar geen reden voor, omdat er niet zoo'n aandrang van menschen komt. Hij acht het mo tief, dat schade aangebracht zou worden aan dé duin terreinen, niet zoo klemmend en meent, dat adviezen zijn gerezen door hen, die onbekend zijn met de situatie. Spr. gelooft wel niet, dat het hek nu afgebro ken zal worden. Gaarne zou hij echter weten, waarom het zoo kostbaar gemaakt is. Dp beton nen paaltjes heeft men bijzonder rasterwerk ge plaatst, zeer fijn gevlochtenen reikt tot zelfs onder den bodem. Dat zou zijn, om konijnen te beletten, maar het hek is er geplaatst, om men schen tegen te houden. De heer ASSCHER (V.B.)„Ze hadden er dia manten op moeten zetten". De heer WENDELAAR: „Er zijn menschen, die dat wel zouden willen". Spr. wil dan de tarieven bij het electriciteits- bedrijf bespreken. De heer Hooij wilde een half millioen beschikbaar stellen voor verlaging, Ged. Staten ƒ180.000. Dat begrijpt spr. niet. Het is toch niet zoo somber gesteld met het bedrijfHij meent zelfs, dat het reusachtig is gegaan in 1932. Men kan de zaak wel ongunstiger voorstellen,, maar spr. zou graag vernemen of de stijging van de afgifte van het aantal K.W.U. reden is tot het EN NU ALS KERSTGESCHENKonze nieuwste vinding! Eiken Haard- of Rookfauteuil met veerende, uitneemb. losse kussens! Compl. voor 13.50. Dat is rusten! Voork. platwórden. ZIET DE ETALAGES ZIET DE ETALAGES N.V. WONINGINRICHTING J. CHRISTIAAN Uitsluitend: JULIAN AP ARK 60, bij Soendaplein en WESTERGRACHT 79 Keurcollectie nuttige KERSTGESCHENKEN. nmnfiiiniiniiiniuiiiiiii groote jubel van gelukkige paren is, die hun vreugde uitbundig aan het publiek mededeelen. Trouwens, de geheele operette is allesbehalve tam, want de muziek is bruisend en fel en de Czardas viert er hoogtij in. Dat brengt tevens met zich mede, dat er nog al zware eischen aan de executanten gesteld worden. Zij ble ken echter tamelijk goed vóór hun taak bere kend te zijn en in 't bijzonder de Grafin Mariza (Edita Klein) had een uitstekende stem, waarmede zij alle moeilijkheden ter dege wist te overwinnen. Peter Rausch, de régis seur en tenor, tevens rentmeester en graaf, gaf om de beurt gelegenheid met zijn talenten en qualiteiten kennis te maken. Bij dit duo voegde zich Maria Karin en Ferdinand Mahir, welke respectievelijk in de rollen van Lisa, de liefhebbende Zuster en Baron Koloman, haar aanbidder, de genoegelijkheidsfactoren van de operette waren. Dan waren er nog een paar caricaturale figu ren, zooals de vorst Populescu (Richard Mül- ler) en Penizik een kamerheer (Willy Gensch), waarvan de eerste een gerekte en de laatste een gecomprimeerde zotheid te aanschouwen gaf. Fijn bestudeerd en zuiver was de oude be diende Tschekko (Willy Görg), terwijl Arwitz Lubitz, de zigeunerprimas, als violist allen lof verdient. Het goed bezette orkest, onder leiding van E. Günther, had werkelijk geen beter werk kunnen leveren en deelde dan ook voor een groot deel in het succes, dat de uitvoering van deze operette bij het weinige publiek had. In middels wil dit alles nog geenszins zeggen, dat men het volmaakte benaderde, zeker niet, wat betreft de figuranten-entourage, die wat al te dor en provinciaal aandeed. Daar het slechts één enkele voorstelling betreft, behoeven wij bij dezé oneffenheden niet lang stil te staan. Dat men echter door slord'gheden, zoo- als het vergeten van een penhouder en het onvoldoende werken van de verlichting, het effect benadeelde, was zeer jammer en erg nonchalant. L. V. Donderdagmiddag is aangehouden een 23- jarige kok uit Den Haag, die op heeterdaad be trapt werd toen hij een rijwiel voor het post kantoor wegnam. Hij heeft bekend, dat hij ook Woensdagmid dag een rijwiel voor het postkantoor heeft weg gehaald. Hiervan brak echter de ketting, zoodat hij het in reparatie gegeven heeft. Bovendien heeft hij van dit rijwiel het belas tingplaatje weggenomen en te Amsterdam ver kocht. Zijn kostbaas aldaar kreeg van de op brengst zegge20 cent! Het rijwiel is in beslag genómen, terwijl tegen den langvingerigen kok proces-verbaal is opge maakt. De kantoren van den Raad van Arbeid te dezer stede, zullen Zaterdag 24 December be sloten zijn. Voor Ziektewet-zaken is het kantoor van 9 tot 11.30 uur geopend. Het personeel van het provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noord-Holland, hééft als bij drage over November f 102.38 afgedragen aan het Nationaal Crisis-Comité. hebben van sombere gedachten over het bedrijf. Spr. heeft neiging, met het nadere voorstel van den heer Hooij en wil zelfs nog een stapje verder gaan. Spr. is van oordeel, dat wel meer dan 180.000 voor verlaging van de tarieven beschikbaar ge steld kunnen worden, maar zal zich toch bij dê verder besprekingen op het standpunt van Ged. Staten stellen. Hij wijst op de verschillen der tarifieering van het PER. Verlaging der tarieven moet niet ten goede komen, aan de gemeentekassen, doch aan de burgerij, terwijl begonnen moet worden bij de hoogste tarieven. Afgeschaft moet allereerst wor den de 50 pCt. bijslag op de K.W.U., terwijl daar na de tarieven zelf onder handen genomen kun nen worden. De super-goedwillende gemeenten hebben altijd de voorstellen van het bedrijf aan vaard; waarom komen die nu niet het eerst in aanmerking voor verlaging. Dan komt spr. tot de kwestie „Zaanland". Als men niet tot overeenstemming komt, moeten daar dan twee concurrenten komen? Dat is on waarschijnlijk. Maar hoe wil men „Zaanland" afsnijden? Spr. dacht, dat de provincie ingevolge de rijksconcessie verplicht was, stroom te leveren aan iederen gegadigde. En „Zaanland" is een gegadigde. Maar als het recht tot afsluiting bestaat, heeft men dan ook de billijkheid daartoe. De distributie van stroom, in de gemeenten, is ge schied op aansporing van de provincie zelf. Als „Zaanland" begonnen is met distributie van provincie zelfstroom op aansporing van de pro vincie zelf, moet men dit ook verder toestaan, te meer daar zij steeds gewerkt heeft ten ge noegen van verbruikers. Men zegt, dat „Zaanland" onbillijk is, maar is dat wel juist. Moet men van haar dingen ver langen, waartoe zij niet verplicht is? Spr. verklaart dan, niet te zijn voor het sy steem „levering aan huis". Dan krijgt men te groote centralisatie, waarbij ambtenarij een groote rol gaan spelen. Er moet ook veel ka pitaal bij gebruikt worden. Levering door mid del van grossiers daarentegen is de centrali satie. Hét inschakelen van grossiers houdt te sterke vergrooting van het kapitaal tegen. Bij die inschakeling kunnen de gemeentebesturen ook goedkooper gaan werken door combinatie van èlectriciteits-, gas- en waterleidingbedrijf. Spr. ontkent speciaal voor de grootere ge meenten, dat het hebben van grossiers zou zijn een nadeel voor de provincie. Spr. vraagt verder, of het wel waar is, dat dê kleinere bedrijfjes zoo graag opgenomen willen worden in het groote bedrijf. Spr. meent, dat dit bedrijf er eigenlijk op aanstuurt, om die be drijfjes op te nemen. Bij de grossiers worden de tarieven hoog gehouden en in het laagspannings- gebiedgebied laag, te laag. Geen wonder, dat dié kleine bedrijfjes dan naar ons toekomen. Men moet eerst de tarieven gelijk stellen, alvorens men kan oordeelen over het verlangen der be drijfjes, om opgenomen te worden. Maar „Zaan land" wil niet opgenomen worden. Na „Zaan land" kunnen komen Bussurs» Hilvresum. En dan kómen Haarlem en Amsterdam. Geroep: „Neen, neen". De heer WENDELAAR wil Haarlem en Am sterdam waarschuwen mêt „Et tua resagitur". De provincie wil ttog niet'de anderen annexee- ren, maar ais men met „Zaanland" begonnen is, zal het lekker beginnen te smaken. Als men „Zaanland" wil dwingén, bij het PE N. te komen, dan moet men haar niet méér laten betalen den de eigen opwekkingskosten. En „Zaanland" beweert, dat zij goedkooper op wekt dan de provincie. En dat is zoo gek niet. Er zijn voorbeelden van goedkooper opwekking; Venlo en Gouda noemt spr. Een mógelijkheid: de kosten van de onren dabele gebieden te laten drukken op de ren dabele, aoht spr. geen mogelijkheid. Spr. stelt voor, de levering aan huis. alleen te laten geschieden, wanneer daartoe een verzoek Frans Hals, de Waag, de Bavo, En Loutje, Bilderdijk, En Anthraciet van HOENDERDOS Zijn aan elkaar gelijk! gedaan wordt en verder de verlaging van ƒ10 op 50 te brengen. Na afloóp der rede werd de heer Wendeiaar van verschillende zijden gelukgewenscht. D6 heer ABRAHAMS (V.D.) geeft als zijn meening te kennen, dat men niet te schroom vallig moet zijn met tariefsverlaging. Spreker wijst er de heer Wendelaar op, dat het verbruik is de engros-afnemende gebieden lager is dan in die gemeenten, waar het bedrijf rechtstreeks stroom levert. (Ongecorrigeerd) Hedenmorgen werd vanwege den hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed: hét onderhouden van de werkèn van het Noordzeekanaal gedurende 1933 en 1934 in 3 perceelen. Raming per jaar le per ceel 76.000, 2e 30.000 en 3e 20.000. Ingekomen waren voor perc. 1 16 biljetten. Laagste inschrijver J. v. d. Vliet te Sliedrecht voor 56.900. Voor perceel 2 waren 13 biljetten ingekomen. Laagste inschrijver H. Oudhoven, Velsen, voor 24.900. Voor perceel 3 waren 4 biljetten ingekomen. Laagste inschrijfster N. V. Aannemings Mij. Smeuler, Rotterdam, voor 17.880. Voor perceel 1 en 2 werd door J. de Vries te Heemstede ingeschreven voor 89.478; voor perceel 1, 2 en 3 werd door N.V. Aanne mings Mij. Smeuler, Rotterdam, ingeschreven voor 101.800. Twee biljetten waren ongeldig. Donderdagmiddag vond wederom in het Luxor-Theater éen filmvoorstelling plaats voor de werkloozen. De secretaris vap het Comité opende dezen middag en dankte den directeur van het thea ter voor zijn bereidwilligheid, om de werk loozen in de gelegenheid te stellen de oorlogs film Douaumont te zien. Thans vroeg de secretaris de aandacht van de aanwezigen voor de Vredestentoonstelling in de Groote Houtstraat. Eerst werd er een tweetal komische films vertoond, waar de menschen hartelijk om moesten lachen, terwijl het Hollandsche nieuws zeer actueel was. Daarna kwam de hoofdfilm Douaumont. Hier hebben de aanwezigen kunnen zien, welke verschrikkingen de laatste wereldoorlog te weeg heeft gebracht. Men was dan Ook zeer onder den indruk, toen deze film geëindigd was. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Kinderkoor „Inter Nos", 8 uur Alberdink Thijm, 8 uur R. K. Bevolkings bureau, 8 uur. Stadsschouwburg Vereeniging „Geloof en Wetenschap" N.V. Vereenigd Rotterdamsch Hofstad-Tooneel „Bij Heeronkel", kwart over 8. Gouvernementsgebouw, Dreef Provinciale Staten van Noord-Holland, half 11. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simóns, Bloemhofstraat 1. Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes lederen dag van 1012, 24, 89 uur. Za terdags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Kerstfeèst Union, 2 tfur Geél-Wit, 6 uur Gewone zittingen 4 en 7 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété 2.30, 7 en 9.15. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simóns, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. *R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes Iederen dag van 1012, 24, 89 uur. Zater dags 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haarlem, Tel. 11671. Woensdagmiddag 28 December zal in den schouwburg Jansweg een voorstelling van de operètte „Hans en Grietje" voor de kinderen der werkloozen plaats hebben. Deze vertooning is bedoeld als Kersttractatie voor de kinderen der werkloozen. Ondertrouwd: 22 December, J. P. van 't Wout en C. A. Doinhof, H. Kok en J. A. Ruigrok van der Werven. Getrouwd: 22 December, S. Velthuijs en D. C. Jansen, F. Middendorp en H. M- Belterman, J. L. de Haan en B. C. van Zijp, A. Jansen en M„ W. P. van Slogteren, J. M. Overmeer en C. A. Schaafsma, T. de Jong en A. J. ter Heege. Geboren: 21 December, J. H. VaderLinde man, dochter; 20 December, A. M. Petersen— De Graaff, zoon; 20 December, F. R. van MarsbergenDe Jong, zoon: 19 December, M. SkoupiUbags, dochter; 22 December, J. C. VeenenbosPeeck, dochter; 20 December, A. P. van NoortBarends, zeon. Overleden: 21 December, J. L. A. Pfundt, 76 jaar, Stuverstraat; 20 December, W. S., 1 d., zoon van J. Buskermolen, Kamperlaan; 21 December, S. Koning, 82 jaar, Ged. Raam gracht. Opbrengst steentjesverkoop De verkoop van steentjes, hiér Woensdagmiddag door schoolkinderen gehouden ten bate van hqt genootschap tot uitzending van zwakke kinde ren, heeft opgebracht f 240. Diefstallen Aangifte is gedaan van het vermissen van vier hulstboomen uit het plant soen van de Dreefschool. Uit een tuin van een perceel aan het Heemstedeplein wordt een overhemd vermist, dat aan een drooglijn hing. Door den fruithandelaar» B. werd aangifte gedaan van het vermissen van twee doozen dadels, tijdens zijn wagen op de Molenwerfs- laan stond. Door de rijkspolitie te Bennebroek zijn, in samenwerking met de Heemsteedsche politie, twee personen aangehouden, verdacht van kippendiefstal. Ten huize van een der ver dachten werden de kippen in beslag genomen Personalia Bij beschikking van den Minis ter van Waterstaat is voor het jaar 1933 be- Over de BroJckenhuis-collecte Bovengenoemde collecte, die Zaterdag jj. ten bate van het Brokkenhuis Is gehouden in Bloe mendaal, Overveen en Aerdenhout. heeft In to taal f 630.07 netto opgebracht. Het Bestuur be tuigt gaarne langs dezen weg zijn hartelijken dank aan allen die tot het welslagen hiervan hebben medegewerkt en speciaal aan de dames van het comité, dat met zooveel succes deze Inzameling voor ons organiseerde, alsmede aan de firma Ruyg- rok, die geheel belangeloos het drukwerk hiervoor Verzorgde. Bovengenoemd bedrag zal grootendeels worden aangewend voor aankoop van nieuwe ondergoe deren, lakens en sloopen, zoodat weer vele ge zinnen, die reeds lang op hulp hebben gewacht, geholpen kunnen worden. Voorts ontvingen we nog vele adressen voor het afhalen van goederen. Dengenen die nog het een en ander voor onze in stelling beschikbaar hebben, zij medegedeeld, dat het telefoonnummer van hèt Brokkenhuls is 15813. Het Bestuur v. h. Brokkenhuis A v. MARSELIS HARTSINCK, Presidente P. J. MULDER, secr. penningmeester. noemd tot plaatsvervangend lid in de centrale commissie voor de -examens ter verkrijging van diploma's van stuurman en van schipper aan boord van zeevisschèrsvaartuigen, alsmede van diploma's van schipper aart boord van vaartui-1 gen de heer J. C. Kuyt, oud-gezagvoerder bij de Gouvernementsmarine in Ned.-Indië alhier. Diefstal. Reeds eenige weken werden her haaldelijk dennenboompjes ontvreemd uit het Burgemeester Rijkenspark, bij den Neethof uit particuliere tuinen en bij den handelaar R. Enkele dagen geleden hield de Bloemendaal- schg politie zekere v. d. F. aan, die in het be zit was van een dennenboom, waarvan hi) de herkomst niet wist op te geven. Bij een verhoor viel hü door de mand en bekende reeds een veertigtal boompjes te heb ben gestolen. In samenwerking met de bri gadier-rijksveldwachter V. gelukte het een vol ledige bekentenis van den dader te krijgen. Hij is ingesloten. VRIJDAG, 23 Dec. Vorige koersen bonden 8 32% 8.27% Berlijn 59.32 59.30 Partji 9.72 9.72 Brussel 34.47% 34.47% Zwitserland 47.95 46.92% flee nen Kopenhagen 13.25 42.75 Stockholm 45.25 45.25 Oslo 43.00 42.50 New Vork (cable) 2.»9% 2.49 Rome 12.75 12 75 Praag 7.37% 7.37% Madrid 20.30 20.30 vorige aoersen 103 103 102% 10;% 101 101% 10W, 101%, 95 24 Staatsleeningen 5 Nederland 1919 iVt Nederland 1916 4 Nederland 1931 5 Nederl. 1932 4'/a N. Ind. 1926 AB Banken Koloniale Bank 57% 56% Indische Bank 55% 55 Cert. Handel-Mij63 62% Industrieën Unilever 107% Calvé Delft 62% Alg. Kunstzijde 38% Van Berkei's Fat16 Nieuwe Philips 129 Küch. Accoustlek 2% Ned. Ford 118 Industr. Buitenland Anaconda 6>%< Bethlehem Steel 14% u. s. Steel 23%, U. S. Leather 3% Intern. Nickel 8 MUnbouw Boeton Mijnbouw 15 Alg. Exploratie '26 Redjang Lebong 90 Petroleum Gaboes 17 Kon Olie 148 Perlak 78 Feudawa 5 Continental Oil 6 1C5% 61 38% 16 127% 2% 117 6%* '2% 26% 3% 7% 14 125 90 17 149 78 5 5% Shell Union Oil Vorige koersen 5%. 5% Rubber A'dam Rubber 6 Bandar 41 Dell Batavia Rubber 25 Serbadjadi fjj% Silau V. I. G. O. j;' Allied 42 Intercontin. Rubber Scheepvaart Java Cb. Japan 33 Holl. Amerika Lijn 3% Dito Gem. Eigend3% Kon. Ned. Stoomb'6% Scheepvaart-Unie 58 Suiker H. V. A Jav. Cultuur N. I. S. U. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 168 102 77 6% 39% ^.00 Tabak Dell Batavia 141% Oude Dell U6% Oostkust 14% Senembah 131% Spoorwegen Union Pacific 71 Wabash 2 Erie 5% Kansas City South South. Railw. 5% eo% 40 5 .0% ,7% 0% 22 1% 33 3% 3% ItH 57% ,65% 100 6% 33 24 142 116 i5 132 68)1 1% 4% 7 5% «eu. 'eQlt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2