Opcenten-ontwerp aanvaard L Mijnverzakkingen RECHTS TEGEN LINKS RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 23 DECEMBER Steun aan tuinders Zaterdag 24 Dec. 1932 Loonkorting Rotterdam? Werkloozenrelletjes te Rotterdam Winkelsluitingswet De „Kennemerland" aan den grond geloopen EERSTE KAMER De technische herziening van het tarief zal de Minister bespoedigen TWEEDE KAMER Invoer van schoenen Onderwijsbegrooting afgehandeld SANEERING BAKKERSBEDRIJF Geteekend door de vier bonden WIJZIGING DER TARWEWET Eenige broodprijsverhooging DE BEDRIJFSRADEN Meening der Eerste Kamer Een bezuiniging van negen ton beoogd GOEDERENVERVOER PER SPOORWEG Gewijzigde vrachtberekening VERGIFTIGINGSPOGING Duitsche dienstbode veroordeeld Het initiatiefvoorstel-Vos overbodig Verkoop op Zondag Rotterdamsche overtreders tot geldboete veroordeeld Een gevaar voor kerk en scholen DE MOORD IN DEN HAAG GEEN STAKING BIJP ALT HE Het tusschenvoorstel aanvaard DE „TRIBUNE"-ZAAK DE MOORD IN BLIJDORP Advocaat ontslagen van rechts vervolging Vermoeienis ONTAARDE STIEFVADER EN MOEDER Het Moordrechtsdhe mishandelingsgeval Den Haag, 22 December. Met 25 tegen 21 stemmen heeft na eenige uren van spanning ook de Eerste Kamer de tijdelijke heffing van opcenten op sommige tarieven en op den bier- en suikeraccijns aanvaard. Het is dus tenslotte beter afgeloopen dan nog betrek kelijk kort vóór de stemming ook door degenen, die tot op het laatst hun optimisme bewaren, gevreesd werd. Toen er gestemd werd, waren 46 leden aan wezig. Tengevolge van het overlijden van den anti-revolutionnair de Veer is er één vacature. De beide katholieke senatoren Serrarens en Ni- vard zijn giek en de liberale burgemeester van Rotterdam, mr. Droogleever Fortuyn, moet tij dens de vergadering voor ambtsbezigheden naar elders. Er waren dus 20 linkschen aanwezig te genover 26 rechtschen en veel was er niet noo- dig voor een meerderheid tegen het ontwerp. Het gerucht, dat de drie nieuwe katholieke se natoren, de heeren Schoenmaker, Ruyter en IJs- selmuiden, tegen zouden stemmen, had vasten vorm aangenomen na de rede, die de laatste gis teren eigenlijk tegen heel ons belastingstelsel gericht had. Er was dan nog maar één stem meer noodig en die kon komen van den Christelijk-Historischen vrijhandelaar Ter Haar of van één der overige Katholieken om het ontwerp en daarmede heel het kabinet té doen vallen. Want ook thans stelde Minister de Geer en nu in zeer duidelijke bewoordingen de kabinetskwestie. Of het dit dreigement geweest is, dat ten slotte bij de stemming den katholiek IJsselmui- den alleen deed staan in het verzet aan recht schen kant? Wij gelooven het niet. Want daar waren andere oorzaken, waarom de andere af- keerig tegenover het ontwerp staande katholie ken kunnen zijn omgedraaid. Daar waren he den eenige redevoeringen van den Minister zelf, van den leider der katholieke fractie mr. van Lanschot en van den bekwamen christelijk- historischen Benjamin, mr. Pollema welke een omkeer hebben teweeggebracht. De heer Pollema schreef het voornamelijk aan het tot nog toe zoo degelijk gevoerde financleele beheer van Minister de Geer toe, dat de Neder- landsch Staten-Generaal nog in zoo rustige sfeer over de financieele vraagstukken delibereeren kunnen, dat zij niet als bij b.v. de steunwet- ten voor den landbouw genoopt zijn, een ont werp maar te aanvaarden, hoewel men het eigenlijk niet wenscht, omdat nu eenmaal de nood schreit om onmiddellijk ingrijpen. Slechte financiën, aldus de Christelijk-Historische se nator, zijn de grootste vijand van de democratie en het parlementaire stelsel. En ook mr. van Lanschot legde er den vollen nadruk op, dat goede politiek en wat zijn fractiegenoot IJs- selmuiden wenschte, kon hij als in de toekomst goede politiek onderschrijven alleen te voe ren i£, alt de financiën goed zijn. De heer IJs- seimüiden had erkend, dat bij dë directe belas tingen welhaast de hoogst toelaatbare druk bereikt is; daarnaast poneerde hijzelf, dat be zuinigingen slechts op den langen duur soelaas beiden. Dan ging het toch niet aan, eene ver hooging van de indirecte lasten ten bedrage van ongeveer 20 millioen af te wijzen, waartegenover trouwens 27 millioen verzwaring der directe be lastingen staat en waarvan een belangrijk deel ten laste van de beter gesitueerden komen zal. Want de hoogere invoerrechten drukken voor een groot gedeelte op artikelen, die onder de weelde-artikelen zijn te rangschikken. Wat de heer IJsselmuiden over de gewensch- te hervorming van ons stelsel van indirecte be lastingen had opgemerkt, werd we zeiden het reeds door zijn fractievoorzitter goeddeels onderschreven. Trouwens, ook Minister de Geer stond daartegenover allerminst afwijzend, al vónd hij, dat zijn Katholieke tegenstander in de omzetbelasting, die aan de hand van buiten- landsche voorbeelden, grondig bestudeerd wordt, teveel voordeelen zag en al beschouwde hij die heffing allerminst als het panacee. Intusschen zal zij, indien het gelukt, een behoorlijk ont werp op te stellen, de plaats kunnen innemen van de over een jaar automatisch vervallende heffing, die thans is aangenomen. Op de tijdelijkheid van den maatregel heeft ook mr. van Lanschot nog eens het volle licht doen vallen. Het is begrijpelijk, dat in dezen zwaren tijd velen de tijdelijkheid van een be lasting zeer sceptisch bezien. Maar hier, aldus de leider der Katholieke fractie, kan men daar op toch werkelijk bouwen. De heffing vervalt automatisch. De volgende Minister van Finan ciën heeft daarmede te rekenen. En dezelfde bewindsman vindt dan een ontwerp technische herziening van het tarief mogelijk reeds de Tweede Kamer gepasseerd waaruit zij be langrijke baten voor de' schatkist zal kunnen putten. De technische herziening van het tarief zal Minister de Geer namelijk zooveel mogelijk be spoedigen, al stipuleert hij thans reeds, dat het niet tè gauw moet gaan, omdat men natuurlijk gaarne een goed en gedegen ontwerp heeft, dat werkelijk goede kans heeft, ook wet te worden. Deze toezegging, gevoegd bij die, dat Nederland het verdrag van Ouchy niet zal ratificeeren, in dien niet èn Engeland èn Duitschland èn Frank rijk zich met deze tusschen België en Neder land overeengekomen afwijking van het systeem der meestbegunstigingsclausule accoord verkla ren, heeft de stem van den heer Blomjous en zijne medestanders gewonnen. Zoodat de Ka tholieke fractie in den Senaat minus den heer IJsselmuiden eveneens de pluim ver diende, die de heer Pollema op den hoed der Katholieken in de Tweede Kamer stak voor de zelfverloochenende wijze, waarop dezen eigen inzichten en eigen verlangens terugdrongen, om den Minister bij het zooveel mogelijk opvullen der tekorten behulpzaam te zijn. Mr. Fock, de leider der liberalen en even zeer gebeten op het ontwerp als zijn Tweede Kamercollega mr. Knottenbelt, omdat daarin de opcenten op de thee gehandhaafd zijn, wil de desnoods de 20 millioen, die het ontwerp moest opbrengen, maar open laten. Evenals gisteren de vrijzinnig-democraat Westerdijk. In de zwaardere heffing op de thee die de Nederlandsche consument intusschen opbrengt zag hij een moedwilligen aanslag op het belang der Indische cultures. Maar hij zag voorbij en dat valt ons van hem speciaal tegen, omdat hij in Indië zélf met tekorten van honderden millioenen te doen heeft ge had dat Indië evenzeer als het moederland het grootste belang heeft bij een ongeschokte credietposltle van het laatste. Werd nog niet gisteren Minister de Geer gemachtigd tot het leenen van eenige honderden millioenen, die groötendeels aan Indië ten goede moeten ko- men? De heeren Pollema en van Lanschot herin nerden daaraan terecht. Trouwens, ook voor de kleinen in den lande, waarvoor de heer IJsselmuiden opkwam, zou een kabinetscrisis met een tekort van een kleine 40 millioen op de begrooting groote schade gebracht hebben, Men denke alleen maar eens aan de ver slechtering. die dientengevolge de op het mo ment niet ongunstige mogelijkheid van con versie door een crisis zou hebben ondergaan. Links volhardde in zijn verzet. Mr. Fock gaf daaraan in een kort repliekje zonder een en kel nieuw argument uiting. Wie niet repliceerde, was de heer IJssel muiden. Zelfs een nadere mótiveering van zijn stem bleef achterwege. Het speet ons. Want we hadden na zijn kundige rede in eerste instantie gaarne nader aangegeven gezien, op welke gronden hij, die zelf op geen enkele wijze een voor onmiddellijke verwezenlijking vatbare andere oplossing aan de hand deed, zich verantwoord achtte, het op een kabinets crisis te laten aankomen. Zonder hoofdelijke stemming aanvaardde de Eerste Kamer den steun aan den tuin bouw. Behalve een socialistisch betoog van den heer Rugge waarop niemand voorschot geeft bracht de behandeling twee speeches van homines novi, den katholieken senator Ruyter en den eveneens Christelijk-Histori schen naamgenoot van President de Vos van Steenwijk. Drong de laatste op meer verband tusschen de verschillende agrarische steun maatregelen aan daarop wordt volgens Mi nister Verschuur bewust aangestuurd de eerste uite verschi'lende wenschen voor den steunmaatregel van het volgend jaar en bracht op gedegen wijze de S.D.A.P. onder het oog, dat, als zij behoorlijke loonen in den land bouw eischt, zij ook moet helpen verhinderen, dat „de boeren- en tuindersstand door den consument wordt opgegeten." Want dat alles maar. niet uit de Staatskas komen kan, heeft Minister Verschuur op nuch tere, maar overtuigende wijze den heer Rugge uitgelegd, al pleegde deze dan hautaine inter rupties. Den Haag, 22 December. Over de Tweede Kamer moeten wi) ook heden kort zijn. Er is avondvergadering en de tijd voor uitweiding is ons dus niet gegund. En boven dien vergt de belangrijke vergadering van den Senaat al onze aandacht. De motie-van Zadelhoff, die handhaving van de Rijkskweekschool te Den Bosch wenschte en waarover gisteren de stemmen staakten, sneu velde thans op het kantje af met 47 tegen 46 stemmen. En de Onderwijsbegrooting kreeg van wege de bezuiniging vooral op Lager Onderwijs dit jaar van links alleen de stemmen van den Vrijheidsbond. Met 57 tegen 33 stemmen werd zü goedgekeurd. Het einde van de vergadering was het begin van de 's avonds voort te zetten behandeling van het Wegenfonds. En daartusschen zat een reeks van losse wetsontwerpen, waarover nu en dan een trouwens weinig „overzichtelijk" debat gevoerd werd. Wij noemen verschillende contingenteeringsontwerpen kousen, sokken, tapijten; naaigaren, tafel- en servetgoed en der gelijke artikelen en verder schoenwerk en me taaldraadgloeilampen den steun aan de griéndcültuur, waarbij Minister Verschuur steun aan de rietcultuur zeide te overwegen, en de tij delijke bezuiniging op de psychopathenzorg. De wetsontwerpen inzake contingenteering van schoeisel en betreffende steun aan de griendcultuur werden z. h. st. aangenomen. Het wetsontwerp inzake tijdelijke buitenwer- kingstelling der psychopathenwetten werd goed gekeurd met 45 tegen 14 stemmen. Het bekende „saneeringscontract", eventueel aan te gaan tusschen de vier nationale bakkers bonden en de dertien meelfabrieken, georgani seerd in de Ned. Vereeniging van Meelfabrikan ten, de N.V. „Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij" en de N.V. Stoommeelfabriek „Hol land" is Woensdag nader behandeld in een ver gadering van de besturen der bakkersbonden. Deze werd te 's-Gravenhage gehouden. Aanwe zig waren daar de vertegenwoordigers van de Ned. Vereeniging van Werkgevers in het Bak kersbedrijf, den Nederlandschen Bakkersbond, van den R.K. Bond van Bakkerspatroons en den Chr. Bakkerspatroonsbond in Nederland. Er werd, naar de „Telegraaf" verneemt, besloten het contract te teekenen. Van dat be sluit zal mededeeling worden gedaan aan de betrokken instanties in de maalindustrie. Wan neer de meelfabrikanten eveneens tot teekening besluiten zal de overeenkomst waarschijnlijk in Januari a.s. van kracht worden. In de Memorie van Antwoord op het voor- loopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsonderwerp tot wijziging der Tarwewet 1931 betoogt de regeering, dat het hier alleen een maatregel betreft, die beoogt in de uiterst be narde positie van den akkerbouw eenigen meer deren steun te geven. Zonder eenigen twijfel zal een verhooging van het maalpercentage, indien deze tengevolge zal hebben het brengen van de tarwe op den aangenomen richtprijs van 12,* niet zonder invloed zijn op den brood prijs, indien de prijs van de buitenlandsche tarwe ongewijzigd blijft. De prijsverhooging van bloem zal, indien deze zich volledig doet gelden, een verhooging van den broodprijs van ten hoogste 0.7 cent per 800 gram ten gevolge hebben. Mocht blijken dat het verhoogde maal percentage en slechter kwaliteit aanleiding zouden geven tot de vrees, dat de kwaliteit van de bloem slechter zou worden, dan biedt de Tarwewet ruimte om dit gevaar te keeren. Ten einde de vrees weg te nemen, dat hier de mogelijkheid zou bestaan, dat het ver malingspercentage practisch boven veertig zou stijgen, is alsnog een wijziging aangebracht. Ontleend is aan het Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake de instelling van bedrijfsraden: Verscheidene leden konden dit wetontwerp HUIZEN, 1873 M. KRO 8 uur Morgen- 3oncert; 10 uur Gramofoonmuzlek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin O.P.; 12 uur Politieberichten; 12.15 KRO-boys J.v. Piet Lustenhouwer; 1.45 Rustpoos voor het verzorgen van den zen der; 2 uur Gramafoonmuzlek; 2.30 Kin- ieruurtje door Mevr. Sophie ëuwenhuis; 4 uur Gramofoonmuzlek; £.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten; 5.30 KRO-Sextet o.l.v. ?iet Lustenhouwer; 6.20 Journalistiek Week overzicht door Paul de Waart; 6.40 Sextet; 7.10 Serie: Van Vreemde landen en vol leren; 7.30 Politieberichten; 7.45 „Op den ïooravond van Kerstmis", Teo de Witte; 3 uur Kerstconcert; 8.30 ..Kerstmis op Zee", doorspel in één bedrijf; 9.15 Persberichten ;an het Persbureau Vaz Dlas; 9.30 Schola "antorum; 10 uur KRO-Orkest o.l.v. Johan Gerritsen.. 11 uur Gramofoonmuzlek. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert; 2 uur Gramofoonmuzlek; 5.20 Concert door het Radio-orkest o.l.v. Karei Walpot: 9.20 Con- ;ert door het Omroepsymphonieorkest o.l.v. lean Kumps; 10.30 Gramofoonmuzlek; 11.30 dem. HILVERSUM, 296 M. 8 uur VARA Gra- nofoonmuzlek. 10 uur VPRO Morgen wijding. VARA 10.15 Uitzending voor irbelders in de continubedrijven; 12 uur /ara-klein orkest o.l.v. Paul Duchant; 1.45 Rustpoos voor het verzorgen van den zen der; 2 uur AVRO-TUdseln. Kon. Militaire Kapel o.l.v. D. F. Bandel. Tusschenspel van gramofoonmuzlek; 4 uur Gramofoonmuz.; 4.15 Gewijd concert o.l.v. Jan van Epen- huysen; 4.45 Gramofoonmuzlek. VARA 5 u. C.V.A.O.-kwartierje; 5.20 Gramofoonmuzlek; 5.20 Literair overzicht door A. M. de Jong; 3 uur Zenderverwisseling en volksliederen door de „Wielewaal"; 6.20 Toespraak; 6.35 Gramofoonmuzlek; 7 uur 8. 8. Lantinga: .Kleine Boeren"; 7.30 Gramofoonmuzlek; 7.40 Toespraak door A. de Vries; 7.55 Her- aaiing S.O.S.-berichten; 8 uur Bonte Avond n.m.v. De Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot, Esther Philipse en Leo Fuld, zang; Dorpsbarabier, Vaar-Tooneel o.l.v. Willem ran Capellen; Willem van Iependaal, le vensliedjes; Plet Holman „The Lorenzo's iccordeon; Persberichten van het Pers bureau Vaz Dlas. bezwaarlijk toejuichen. Huns inziens gaat het lang niet ver genoeg. De beste vorm van bedrijfsorganisatie is, naar het oordeel dezer leden, te bereiken op de basis van ondernemingsraden, gedragen door de medewerking der vakvereenigingen. Eenige leden meenden echter zeer te moeten waarschuwen tegen de hooggestemde verwachtin gen welke dit ontwerp in verschillende krin gen heeft gewekt. De ondervinding met het georganiseerd over leg omtrent arbeidsvoorwaarden, zooals dat bij verschillende publieke lichamen bestaat, is, vol gens deze leden niet geschikt om in dezen een gunstig oordeel te wettigen. Sommige leden hadden eveneens ernstige be denkingen tegen het wetsontwerp. Naar hun meening bestaat er vrees, dat men geleidelijk zal trachten tot een verder gaande regeling te komen dan dit ontwerp brengt. Met groote instemming hadden verscheidene andere leden de indiening van dit wetsontwerp begroet. Gevraagd werd, of de minister kan fnede- deelen, welke bedrijven, naar zijn meening, aanstonds voor de instelling van een bedrijfs- raad in aanmerking komen. Gedacht werd aan de Spoorwegen en de mijnen. Teneinde het belangrijk tekort op de begroo ting te dekken stellen B, en W. van Rotterdam den Raad voor ƒ900.000 te bezuinigen op de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel door een korting in te voeren van 2 pCt. voor de gehuwden en 5/2 pCt. voor de ongehuwden. Bij het begin van de gemeenteraadszitting is het te Rotterdam Donderdagmiddag weer ru moerig geweest op den Coolsingel, in de buurt van het Raadhuis. Een groot aantal werkloo- zen heeft getracht te demonstreeren. De politie heeft dit echter belet en moest daarbij eenige malen met den gummistok ruim baan maken- Een man die een toespraak wilde houden, werd gearresteerd. Een groote winkelruit van de firma Junger- hans werd ingeworpen. Als verdacht hiervan is een Duitscher aangehouden. Vooruitloopende op verschillende verande ringen, welke binnen enkele maanden in de goederentarieven zullen worden aangebracht, zijn naar ons wordt medegedeeld met in gang van 21 dezer, met het oog op de con currentie van andere middelen van vervoer, de bepalingen voor de vrachtberekening voor zen dingen van zoodanigen omvang, dat zij niet in één wagen kunnen worden geladen, raeds in dier voege gewijzigd, dat een véél soepeler vrachtbereksning wordt verkregen dan thans het geval is. Volgens de bestaande bepalingen worden n.l. bij vervoer van een zending in meerdere va- gens met één vrachtbrief ten vervoer aange boden, de vijftien-tons-vrachtprijzen in het algemeen eerst toegepast, indien de vracht voor het volle draagvermogen der gezamenlijke wagens wórdt betaald. Van den 21sten dezer af echter werden de vijftien-tons vrachtprijzen reeds toegepast voor zooveel maal 8000 Kg. als er wagens aan den afzender ter beschikking zijn gesteld. De vracht ondergaat hierdoor in vele geval len een aanzienlijke verlaging. De Rechtbank te A'dam deed uitspraak in de zaak tegen de 24-jarige dienstbode F. J., af komstig uit Duisburg, die een, te Bussum woon achtig gezin, waarbij zü in betrekking was, heeft pogen te vergiftigen. Zij zou in het eten, dat de familie genuttigd heeft, een hoeveelheid zuringzout of ander gif hebben gemengd. Het gebeurde had voor geen der leden van het gezin ernstige gevolgen: de ouders hadden de vergiftigde spinazie niet gegeten en ce kin deren hadden van de toegediende hoeveelheid geen nadeelige gevolgen ondervonden. De Rechtbank veroordeelde de dienstbode tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, terzake poging tot doodslag. Het O. M. had wegens poging tot zware mis handeling met voorbedachten rade anderhalf jaar geëischt. KALÜNDBOBG, 1153 M. 11.20 Strijkorkest /an Restaurant „Wivex"; 1.50 Ormoerpork. j.l.v. Emll Reesen; 7.30 Kerstconcert. BERLIJN. 419 M. 3.20 Populair concert; i.05 idem; 7 uur Vocaal concert; 8.20 Con- ;ert door de Berlijnsche orkestvereeniging; 1.30 Concert. HAMBURG, 372 M. 10.50 Populair con- *rt; 12.35 Gramofoonmuzlek; 3.50 Norag- :amerorkest. .KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 11.20 Gramcloonmuziek; 1.20 Gramofoonmuzlek; 3.50 Concert; 4.50 Vocaal concert; 6.35 Kerstconcert 7.35 Kerstconcert. ..LANGENBEHG, 472 M. 11.20 Populair concert; 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt; 1.55 Gramofoonmuzlek; 6.20 Kamermuziek door het West-Duitsche Kamer-orkest ol.v. Spitz; 10.30 Orgelconcert: DAVENTRY. 1554 M. 12.20 Concert; 1.20 Concert door het Commodore Grand Orkest O.l.v. Joseph Muscant; 2.50 Concert; 5.05 Orgelconcert; 7.05 Concert; 1130 Ambrose en zijn orkest. PARIJS (EIFFEL) 1446 M. 7.50 Radio- tooneel' PARIJS (RADIO), 1725 M. 8.05 Gramo- Toonmuziek; 12.20 Populair concert; 5.05 Drkest ol.v. Wolf; 10.50 Gramofoonmuzlek; 1.50 Dansmuziek. MILAAN, 33l M. 4.20 Dansmuziek; 6.20 Gramofoonmuzlek; 8.05 Concert; 9.20 idem. ROME, 441 M. 4.50 Orkestconcert; 8.05 Kerstconcert. WEENEN. 517 M. 4.20 Concert; 10.20 Fo- julair concert door het Adré Hummer ork. WARSCHAU. 1411 M. 8.20 Kerstliederen; 1.25 Georges Zurawlew speelt werken van Jhopin (plano); 10.20 Kerstliederen. BEROMCNSTER. 460 M. 6 35 Kerstpro- jramma uit Zazel; 8.50 Berichten. Daarna :amermuziek; 9.25 Orkestconcert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over het voorstel van wet van den heer I. H. J. Vos c.s. tot wijziging van eenige be palingen van de Winkelsluitingswet 1930 wordt ontleend, dat men algemeen van oordeel was. dat door de voorstellers een onjuist gebruik was gemaakt van het recht van initiatief en dat indiening van het onderhavige wetsvoor stel achterwege had dienen te blijven. Men wees er op dat geruimen tijd vóór den datum van indiening van dit voorstel bekend was, dat de minister van Economische Zaken en Arbeid aan het Economisch Instituut voor den Middenstand het verzoek had gericht, een onderzoek in te stellen naar de ervaringen, opgedaan bij de toepassing van de wet op de winkelsluiting in het bijzonder voor wat be treft de Zondagssluiting in 'sGravenhage en Rotterdam. In de Memorie van Antwoord op hoofdstuk I aan de Kamer toegezonden op 3 Nov. j.l. heeft de regeering tosgezegd een wetswijziging of een wijziging in de practijk der uitvoering te zullen bevorderen, mocht het bovengenoemd onderzoek daartoe aanleiding geven. Algemeen drong men er bij de voorstellers met klem op aan het voorstel alsnog terug te nemen. Verscheidene leden vroegen zich voorts af, of de-voorstellers wel de eerst geroepenen zjjn een initiatiefvoorstel in deze materie in te die nen. De liberalen hebben zich immers vèèlal als principieele tegenstanders ..van dé Winkel-: sluiting doen kennen. Naar het oordeel dezer leden ligt het meer op den weg der voorstanders van een bepaald beginsel de noodige stappen te doen tot het wegnemen van sommige fouten, welke bij de practische uitwerking van dat beginsel zich hebben getoond. Verscheidene leden wilden niet ontkennen, dat aan de winkelsluitingswet, zooals die thans geldt, technische fouten kleven. Zij meenden, dat, wanneer op grond van in de practijk gebleken bezwaren een technische herziening noodig is, deze niet mag plaats heb ben, dan nadat een diepgaand onderzoek naar die bezwaren heeft plaats gehad. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het niet mogelijk is, reeds thans een welgêfun- deerd oordeel te vormen over de werking van de Winkelsluitingswet. Deze leden meenden, dat naast den invloed van de economische crisis tal van moeilijkheden welke geweten worden aan de toepassing van de Winkelsluitingswet, niet aan die toepassing moeten worden toegeschreven, doch aan de practijken van hen, die uit concurrentie-over- wegingen door de mazen van de wet trachten te glippen of de wettelijke bepalingen overtre den. Gewezen werd in dit verband op het ge bruik van allerhande inrichtingen, welke men automaten gelieft te noemen. Van verschillende zijden werd ernstig be zwaar gemaakt tegen de materialistische ten- denz, welke het initiatief-voorstel vertoont. Het voorstel schijnt de zedelijke waarden, welke door de wet op de winkelsluiting zijn verkregen, te vergeten en tast het beginsel van de Zondagsrust in de kern aan. Het voor stel beoogt vor een belangrijk deel verruiming van verkoopgelegenheid op Zondag. Daarmede gaat het lijnrecht in tegen de bedoeling, die bij vele Kamerleden voorzat, tijdens de behan deling van de Winkelsluitingswet. Verscheidene leden verklaarden de verrui ming van de verkoopgelegenheid op Zondag niet te kunnen aanvaarden. Eerder zouden zij in tegenovergestelde rich ting willen gaan en het verbod van verkoop op Zondag nog willen verscherpen. Zoo zouden zij de café's op Zondag gesloten willen zien. Zij zouden meer voelen voor een later stellen van het sluitingsuur op werkdagen. Verscheidene leden zagen niet in dat voor den verkoop van banket, visch, fruit of drank de winkels den ganschen Zondag geopend moe ten zijn. Wel waren zij bereid mede te werken om het aantal uren, waarop banketzaken ge opend mogen zijn, met eenige uren te vermeer deren. De kantonrechter te Rotterdam heeft Don derdag uitspraak gedaan in verschillende za ken tegen winkeliers, die op Zondag 4 Decem ber j.1. de winkels den geheelen dag hebben open gehouden, zulks in strijd met de bepa lingen van de Winkelsluitingswet. De kanton rechter achtte het verweer van de verdachten, dat zij gehandeld hebben uit overmacht, niet aanvaardbaar. De firma Jamin, die 55 filialen had open gehouden, werd veroordeeld tot dertig maal ƒ12.— boete of dertig maal twee dagen hech tenis. Andere winkels kregen minder straf, n.l. voor elke overtreding 6.boete of een dag hechtenis. De eene mijnverzakking in de parochie van Sint Pietersrade (Kerkrade) volgt de andere op, met het gevolg, dat het aantal der gedupeerde bewoners stijgt met den dag. De goede pastoor Krijns meende onlangs, dat alle leed geleden was en kon worden gedacht aan de nieuwe beschildering van het interieur van zijn mooie kerk. Maar hij zal zijn plannen voorloopig moeten opgeven, nu in de laatste dagen de mijnverzakking wederom schrikbarend heeft huisgehouden. Daarover vertelt „de Zuid-Limburger" belang rijke dingen. De fraaie vloer in het priesterkoor, nog pas in Augustus gereed gekomen, vertoont nu reeds aan weerszijden breede scheuren, waarvan de rechtsche zelfs hoog oploopt tegen den muur van de .absis. Nog pas waren beide Communiebanken weg genomen, teneinde de ter plaatse veroorzaakte verzakking te kunnen versterken met ijzeren onderlagen; en nu moest zelfs het geheele al taar van St. Quirinus worden afgebroken, om dat wegens de groote scheuren aan den rechter zijkant een instorting gevreesd werd. Van een der reeds aan het versplinteren zijn de en uit het lood geslagen granieten zuilen is finaal een groot gepolijst stuk afgebroken, ter wijl de nog niet zoo lang geleden herstelde ge welven wederom vol diepe barsten zitten. Nabij de sacristy zijn deuren niet langer slui tende en in de pastorie is haast geen kamer veilig voor het eiken dag zich meldende gevaar. Zoo is de toestand waarlijk angstig angstig ook de toestand op nabij gelegen scholen. De school van den heer Bloemen bijvoorbeeld heeft thans reeds zooveel van de mijn geladen, dat er ernstig over gedacht wordt, een houten hulp- school te bouwen. En de school van den heer Paes zal in de, Kerstvacantie danig onder han den moéten worden genomen. De waterleidingen springen nog steeds, giste ren weer een midden op straat, en in de huizen zijn nieuwe scheuren aan de orde. Volgens een bericht van Lloyds uit Rosario. is het Nederlandsche stoomschip „Kennemer land" met een volle lading op de rivier nabij de reede van Santafe aan den grond geloopen. De commissaris van politie, afd. C. te 'sGra venhage, verzoekt in het Algemeen Politieblad te worden bekend gemaakt met de woon- en verblijfplaats van: Jean Louis Carette, geb. te Brussel 24 Juli 1889, schilder, die in 1931 te 'sGravenhage woonde en zich vermoedelijk in Nederland op houdt. Signalement: lang ong. 1.70 M., bleek mager gladgeschoren gezicht. Draagt meestal een pet; j Albertus Johannes Waanders, geb. te Amers foort 15 Febr. 1899, laatstelijk wonende te Utrecht, Tamarindestraat 14. Zij moeten worden gehoord in verband met den moord op Francisca .Leemkuil, gescheiden vrouw van W. Maats, in den nacht van 12/13 Dec. 1932 in perceel Naaldwijkschestraat 103 te 'sóravéiihage. r' Het personeel der N.V. Palthe te Almelo heeft in een Donderdagavond gehouden vergadering besloten niet te staken met ingang van de volgende week, doch het tusschenvoorstel der directie te aanvaarden. Het voorstel kwam neer op een loonsverlaging van 5 pCt., welke ingaat de tweede week Van Januari en voorloopig loopt tot 1 Mei 1933. Ge- durende deze periode zal geen verkorte werk tijd of een rouleeringsysteem worden ingevoerd, of indien zulks toch het geval mocht zijn, zal het volle loon worden uitgekeerd. Daarna treedt een rouleeringsysteem in werking, hetwelk door de arbeiders is gekozen boven ontslag. Deze regeling geldt voorloopig tot Sept. 1933. De zaak tegen H., die verdacht wordt de dader te zijn van den moord op de 10-jarige Marietje van Os in den BUjdorpschen polder, zal 5 Januari door de Rotterdamsche recht bank worden behandeld. Het Hof te Amsterdam wees gister arrest tegen de drie verdachten in de „Tribune"-zaak. De rechtbank veroordeelde op 24 Juni den 31-jarigen directeur van de N.V. Boek- en Kunstdrukkerij „Atlanta", welke de „Tribune" drukt, en uitgeeft tot een geldboete van 250, subs. 50 dagen hechtenis, wegens het doen drukken van geschriften van strafbaren aard, terwijl de persoon op Wiens last het was ge drukt noch bekend was, noch op de eerste aan maning is bekend gemaakt. Verd. had een artikel opgenomen waarin de eer en goede naam van een pastoor te Apeldoorn werd aangetast. De tweede verdachte, een civiel ingenieur, werd door de rechtbank veroordeeld tot 100 boete, subs. 20 dagen, wegens smaadschrift ten aanzien van een Rotterdamschen inspecteur van politie die volgens de „Tribune" bij 'n werkloo- zen-demonstratie provoceerend was opgetreden. De derde verdachte, een advocaat, werd ver oordeeld wegens eenvoudige beleediging tot 100 boete. Op 12 December 1931 zou hij opzet telijk de eer en goeden naam van de ministers Beelaerts van Blokland en De Graaff hebben &9,ri§Gr3.rid- De procureur-generaal mr. Baron van Harinxma thoe Slooten eischte ten aanzien van alle drie vonnissen bevestiging, ook wat de strafmaat betreft. Het Hof; gister arrest wijzend, vernietigde op formeele gronden het vonnis van de rechtbank t.a. van den directeur van „Atlanta" en den ingenieur. Het Hof, opnieuw rechtdoende, achtte het tenlaste gelegde bewezen en veroordeelde den directeur wegens het doen drukken van ge schriften van strafbaren aard, terwijl de per soon op wiens last het was gedrukt niet bekend was, tot een geldboete van 250, subs. 50 dagen hechtenis. De ingenieur werd wegens smaad schrift t.a. van den inspecteur van politie te Rotterdam veroordeeld tot 100 boete subs. 20 dagen hechtenis. Vervolgens wérd het arrest tegen den advocaat uitgesproken. Het Hof is met de verdediging van oordeel dat hier sprake is van smaadschrift eii niet van beleediging. Daar smaadschrift niet is ten laste gelegd, dient verd. van rechtsvervolging te worden ontslagen. Er was daarom geen reden om de ministers ais getuige té hoorén. „We zijn nog zoo jong en we zijn al zoo moe," verzuchtte een onzer jongere dichters en hij raakte hier mede een der kernen van onze he- dendaagsche mentaliteit, de mentali teit van na den oorlog. We zijn spoe dig moe, niet zoozeer lichamelijk, maar naar den geest: moe, lusteloos, beu, landerig. Ernstig moe, niet zoo maar afgemat, maar moe van alles, van het leven. Dit is een trek van den jongeren mensch, die drukt en graaft in de levensverschijnselen. Maar de dichter zong dezen vers regel met een tikje ironie, met een vermoeiden glimlach. Zóó moe was hij nu ook weer niet. Hij was alleen maar teleurgesteld om de ontgooche lingen, die hij, zoo jong nog, reeds had ondergaan- Van ontgoochelingen wordt men inderdaad moe! Maar het leven heeft vele kanten en het is vol verrassingen en deze verrassingen verdrijven de moeheid van den geest en verdienen nieuwe "belangstelling. Daarom: als gij moe zpt, wend u weer tot het leven en zijn steeds nieuwe vormen en bedenk, dat Christus heeft gezegd: „Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijt en Ik zal u verkwikken." Het is menschelijk moe te zijn, maar wie op ziet naar den grooten Helper in ons leven, kan zijn moeheid verdrijven en zich prikkelen tot nieu we, frissche daden. De geestelijke „fit heid" is zooveel waard voor onszelf en anderen. In Maart werd een kistje in een stuk lahjj bij Moordrecht opgegraven, in welk kistje z'ctl het opgevouwen lijkje bevond van een ongevce" vijf-jarig meisje, dat tengevolge van misbar* deling bleek te zijn overleden. Reeds dadeiO" waren de ouders van het kind als de vermoede lijke daders aangewezen en op door den vad'r verstrekte aanwijzingen had onder toezicht van het parket te Rotterdam de opgraving van be» kistje plaats. Voor de Utrechtsche rechtbank stonden °e ouders, een 35-jarige schipper en een 26-janSe koopvrouw terecht wegens toebrenging va" zwaar lichamelijk letsel. De man werd tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij kwam van 't vonnis in hooger beroep en Donderdag diende zijn zaak voor het Amsterdamsche Hof. vrouw werd vrijgesproken; het O.M. kwam m appél. De zaak tegen haar wordt na die tegen haar man, behandeld. Aan de vorige echtgenoote van verd. vraagj de president: Hebt u het mishandelde kind wel eens gezien? Get.: Ze kwamen nooit met het kind voo" den dag. Pres.: Het was een levend bewijs van nuo schandelijk gedrag. De broer van verdachte woonde ook bii },r edele paar in de woonschuit. Hij werd als tuige gehoord. Van de mishandslnig wist^'W weinig af, tusschenbeide was hij nooit êe' komen. Pres.: Het is schandelijk, zoo'n beestenbena^ Als u die verwaarloozing in zco'n klein be"'ir zeg, had u tirsschenbeiden moeten kernen, *t wel kras, dat u van alles de vrouw de schal geeft, zelf behoorde u wegens verwaarloozin» te worden vervolgd. De procureur-generaal gaat dan uitvoerig verschillende getuigenverklaringen na. staat vast, dat verd. het kind herhaaldsW heeft geslagen. De deskimd'gen hebben vei klaard, dat de ribben op twaalf plaatsen £e' broken waren en dat twee breuken nog van longen datum waren. Er is hier opzet 9 weest om zwaar lichamelijk letsel toe te bre^ gen. Als men een jong kind schopt op wijze, dat de ribben breken, mag men t0 wel spreken van bedoeling om zwaar chamelijk letsel toe te brengen. Ig„ Spr. eischte tenslotte acht jaar gevangen- straf. r. Een krachtig applaus van de tribune onfl streept dezen eisch. Pleiter vraagt vrijspraak, subs, een psych10, trisch onderzoek. Na raadkamer deelde de president mede, j het Hof vooralsnog geen termen aanwezig a tot een psychiatrisch onderzoek. In de middagzitting - werd de zaak tege^<Bd 26-jarige koopvrouw behandeld, die haar ZOu hebben mishandeld. ep De officier van Justitie te Utrecht had te»^ de vrouw twee jaar en acht maanden g® derd. Haar is ten laste gelegd het °P .ups. toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, 6 mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten volge hebbende. h&9r De vrouw neemt met een jong kind op p schoot plaats in de beklaagdenbank. oJJ- De vrouw zegt nadrukkelijk volkomen schuldig te zijn. „M'n man sloeg en traPte kind den avond vóór het stierf." wof''4 Evenals in de zaak tegen den man, w diens broer ook in deze zaak als getuige hoord. Hij blijft er bij, dat de vrouw bet geregeld mishandelde. js Pres.: „Als het kind door mishanden116 gestorven, wie is dan schuldig?" eeZten Getuige: „De vrouw! Ik heb b.v. eens s dat zij het kind met een poot van een sto <j6 ranselde." De strafexercities werden do jp moeder bevolen; ook werd het kind d° gen moeder gebonden. Van het in het kistje van het lijk had getuige niets gezien. ge- De zitting moet een oogenblik v°x schorst, omdat het kind in huilen is ultg sten. vei" Een zuster van Maatschappelijk Wer* e IS telt, dat er in 1929 te Leeu varden geweest van ontheffing uit de ouQ.„„<,ad - - Al\t& macht. Ook had getuige aart den Voog te Groningen ingrijpen gevraagd. Gft' UeC meening, dat verd. te veel moeder is ce^ kind te mishandelen. Zij was bang Oo0' man. Als zij het kind afstond zou zij b meer mogen zien. ZÜJj De procureur-generaal zeide da t 110 requisitoir reeds in veroordeelendeu v° „y t<^ ingevuld, doch bij de behandeling w jciei11' andere gedachten gekomen. Door be^ ppe* mend betoog van de zuster van Maat- v-er°' lijk Werk is hij ernstig gaan twijfele13 gtigl15* schuldig is. Spr. vorderde daarom van het vonnis van de Utrechtsche r (vrijspraak). te s'11 De verdedigster mevr. mr. Belinta na zich aan bij het requisitoir. Ook n 0In meening is verd. er niet de vrouw na p kinderen te mishandelen/ hoogstens gel meisje voor straf eens een klap beo ven. „eryiij& De verdachte, het laatste woord ve roept uit liever twee jaar onschuldig tg, dan ëen dag schuldig te zijn aaD mishandelingen. Arrest 15 Januari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6