vereenigde katholieke pers Duitsche werkverschaffing 286 Kilometer in 141 minuten Roosevelt staat verbaasd St. Willibrordus Rede van commissaris Z. H. de Paus bemiddelt Het nieuws van heden RADIO MOORS DR. GEREKE HET ENGELSCH RECORD GEBROKEN OVER HOOVER'S SLOT VERKLARING DE BAROMETER VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18261 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ZATERDAG 24 DECEMBER 1932 ABONNEMENTEN-. Voor Haarlem en Agentschappen p. weelc 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, Per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N. V. Ned. Verzek. -Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw.242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering behalve de bestaande regelingen een nieuw plan voor open bare werken Staat wil half milliard uitleenen Het nieuwe plan Duitsche winterhulp De toestand in Joego slavië „Een voortdurend gevaar voor den vrede Bolivia bombardeert Het Weer,,,,lll,l,,ll,,l,",l'll,,,l,,,,",,l,,l,l,,,l,,,,,I Bolivia en Paraguay sluiten wapen stilstand op Kerstmis Goudmijnen bij Nairobi Merkwaardige politiek inslag op sneltrein in Spanje De „vliegende Hanseaat" rijdt van Berlijn naar Hamburg met de snelheid van een ver keersvliegtuig ISO Kilometer per uur DE GEBEURTENISSEN TE BEAURAING Van algeheele ontzegging zyner medewerking is geen sprake Blijft Hoover op zijn standpunt? Het vertrek van Europa's snelsten trein De „NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT" zal op Tweeden Kerstdag niet verschijnen. DE DIRECTIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Interview met Roosevelt Hoover met vacantie Onafhankelijkheid der Philippi jnen Overeenstemming in het Congres Argentinië en de Kerk Parlement weigert subsidie voor een nieuwen bisschopszetel De Broqueville in de meerderheid Groote graanvoorraden, uitgebrand Twee dooden W Brakel Jr. Botermarkt HAARIE COURANT BERLIJN, 23 Dec. (V. D.) De Rijkscommis saris voor de Werkverschaffing, dr. Gereke, jieeft Vrijdagavond voor de radio een rede ge- ■teuden over „Werkverschaffing". In zijn in leiding wees dr. Gereke er op, dat de tot nu "te voorgenomen en ingeleide werkzaamheden °P het gebied der werkverschaffing zoo sPoedig mogelijk moeten worden doorge roerd. Dat zijn allereerst werken tot een bedrag v&n 342 millioen, welke in hoofdzaak land- en herwegen betreffen, verbetering van terrei nen ten behoeve van den landbouw en andere doeleinden. Voorts zijn werkzaamheden voor bereid, welker uitvoering 280 millioen M. zal Vereischen en welke ten deele voor de Rijks- sPoorwegen bestemd zijn, terwijl de Posterijen Werk verschaffen tot een bedrag van 60 mil joen RM. Bij den vrij willigen arbeidsdienst Waren begin December 285.000 personen werk zaam. Voor kolonisatie is 73 millioen beschikbaar besteld. Doel hiervan is de overbevolkte in dustriecentra te ontlasten. Het gaat er bij deze kolonisatie om, den kolonist ten deele in zijn onderhoud te doen voorzien door steun, doch anderdeels door zijn werkzaamheden op de be treffende gronden. Mede in het belang dezer kolonisten wordt alles in het werk gesteld om rentabiliteit van den landbouw te herstellen Deze taak meent de Rijkscommissaris het Jteste te kunnen verrichten door zooveel moge lijk werkloozen duurzaam aan het werk te hel ften en op die wijze de koopkracht der massa "te vergrooten. Ter bevordering van den bouw op eigen ®"ond zijn voor de jaren 1933-'34 in totaal 20 "Uillioen ter beschikking gesteld, waarvan Joeds thans kleine hypotheken kunnen worden Joegezegd. Bij een gemiddelde leening van 1500 M- zullen dan ongeveer 13.000 kleine boeren kunnen worden geholpen. Voorts heeft de Rijkscommissaris bewerkt, "lat ten minste 50 millioen beschikbaar zal wor den gesteld vóór den bouw en verbouw van kuizen en gebouwen. Hierna besprak dr. Gereke zijn eigen werk- *erschaffingsplan, dat 500 millioen R.M. ter beschikking zullen worden gesteld voor open bare werken, welke zullen kunnen worden uit gevoerd door bemiddeling van het Rijk, de bilden, groepen van gemeenten of gemeenten ®U dergelijke lichamen. Hierop is een centrale controle noodig. Alle "Penbare lichamen zullen moeten nagaan, welke Werkzaamheden voor hen onontbeerlijk zijn. De "°optijd der leeningen zal worden aangepast Wan de beteekenis der verschillende objecten. zullen in gelijke termijnen moeten worden Wfgelost. Bij een looptijd van bijv. 20 jaar zal ?e rentevoet 6 pet. bedragen, bij langeren of *°rteren tijd zal een overeenkomstige verlaging tef verhooging der rente worden aangebracht. ®yentueel zal de looptijd met een jaar kunnen Worden verlengd. Voor gas-, water- én electri- p'teitswerken daarentegen zullen de onderne mers evenwel de normale rente- en aflossings- Jwsten moeten opbrengen. Alle werkzaamheden ®UlIen voor het volksbedrijfsleven van belang Wh noodzakelijk moeten zijn. Zij moeten zoo |teogeijjk nog in het jaar 1933 worden beëin digd en in de eerste plaats moeten dienen voor Hu verbetering- van reeds aanwezige installaties. *"et moet in de eerste plaats betreffen werk zaamheden welke reeds op het program der be seffende lichamen stonden, doch welke bij ge- ?l'ek aan geld nog niet konden worden doorge leerd. De ondernemers zullen moeten aantoo- niet in staat te zijn zelf de werkzaamheden jte financieren. Eventueel zal subsidie kunnen Wórden verleend. Menschelijke arbeidskracht jWoet de voorrang worden verleend boven ma- r™nalen arbeid. Binnenlandsche grondstoffen jte°eten voorgaan boven buitenlandsche pro ducten. Dr. Gereke besloot met er op te wijzen iedere Duitscher naar vermogen moet me ewerken. De bestrijding der werkloosheid is d"et alleen en economische politiek, maar ook de staatspolitiek en sociaal probleem, dat de Staande politieke onrust kan wegnemen. Berlijn, 23 Dec. (V.D.). Terwijl verleden Jaar 4i/2 millioen menschen onder de „winter hulp" vielen, komen dit jaar 7 millioen hier- in aanmerking. Verleden jaar werd aan ^teslag op de vleeschprijzen 17 millioen Mark °P de kolenprijzen 6'/2 millioen Mark be duid. Het totaal van deze toeslagen bedraagt f jaar 35 millioen Mark. Bij het naderen van de Kerstdagen neemt h t ahtal plunderingen van levensmiddelenzaken ,Q°rtdurend toe. Werden tot nog toe hoeveel heden levensmiddelen tot een waarde van 300 Mark gestolen, vanmorgen heeft een 20-tal jongelui de zaak grootscheepscher aangepakt. Tegen half twaalf drongen zij een levens middelenzaak aan de Gottbuserdamm te Neu- köln binnen en roofden in korten tijd voor ruim 1500 Mark. De winkelier en zijn bedienden stonden machteloos tegen den uit 20 personen bestaanden troep. De politie slaagde erin, een der daders te arresteeren. WUPPERTAL, 23 Dec. (V.D.) In den afge- loopen nacht organiseerden de communisten te Wuppertal een demonstratie van circa 800 man, die voor het Raadhuis van Barmen wilden be- toogen. Acht politieagenten, die door de me nigte werden bedreigd, maakten van hun vuur wapens gebruik, waardoor drie personen gewond werden. Een op de Neuenmarkt te Barmen staande Kerstboom werd door de menigte met petroleum overgoten en in brand gestoken. De étalageruiten van een slagerij en eenige andere winkels werden ingeslagen en 15 lantaarns ver nield. Op sommige plaatsen werd zelfs het pla veisel opgebroken. Volgens de politie zijn al deze onlusten syste matisch georganiseerd en voorbereid door de communistische partij. LONDEN, 23 Dec. (V.D.). Een aantal voor aanstaande Engelsche personen, die van een reis naar Joego-Slavië' zijn teruggekeerd, advi- seeren in een te Londen gepubliceerde verkla ring de Engelsche regeering om tezamen met de regeeringen van Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Roemenië aan te dringen op een ingrijpende wijziging van de Joego-Slavische grondwet en tot het tijdstip, waarop de regeering te Bel grado deze wijziging zal hebben ingevoerd, Joego-Slavië geen verdere financieele facilitei ten te verleenen. Het rapport wordt o.a. onder teekend door lord Cushendon, lord Noel Bux ton, Fisher en prof. Gilbert Murray. In de toelichting op de gepubliceerde verkla ring wordt medegedeeld, dat ten gevolge van de bijna eensgezinde oppositie van de westelijke provincies van Joego-Slavië tegen de dictatuur te Belgrado een toestand is ontstaan, die voort durende last meebrengt voor de vijandig tegen over den Joego-Slavischen eenheidsstaat staande naburige regeeringen en die een voortdurend gevaar voor den Europeeschen vrede beteekent. Wanneer men het verval van Joego-Slavië wil voorkomen, dient dit land een grondwet in te voeren, waardoor een soort bondsstaat ontstaat met provinciale autonomie. LA PAZ, 23 Dec. (Reuter) De Boliviaansche generale staf deelt mede, dat Boliviaansche vliegtuigen de plaats Bahia Negra in Para guay gebombardeerd hebben. (Als ware het een eer! Red.) Meest matige Zuidelijke tot Zuidweste- lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aan- M vankelijk kans op eenigen regen, later EE weinig of geen regen, dezelfde tempera- |E =5 tuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verande- ring. ROME, 23 Dec. (Reuter) De H. Vader heeft bij de regeeringen van Bolivia en Paraguay stappen gedaan om te verkrij gen, dat de vijandelijkheden gedurende het Hoogfeest van Kerstmis gestaakt zullen worden. Het voorstel van Zijne Heiligheid heeft bij de regeeringen instemming gevonden, zoodat men heeft besloten de wapenen ge durende den eersten Kerstdag te laten rusten. Toen de H. Vader het antwoord der regeeringen ontving, heeft hij den wenseh uitgesproken, dat deze eerste wapenstilstand het begin moge zijn van den vrede tus- schen beide volken. NAIROBI, 23 Dec. (Per telefoon)Goudvelden van groote uitgestrektheid, welke een rijke op brengst beloven, zouden goudzoekers in de om geving van Kakamega, (ongeveer 300 K.M. ten Noord-Westen van Nairobi in Britsch Oost-Afri- ka) hebben ontdekt. .(United Press) TOKIO, 23 Dec, (Per telefoon). Een kabi netswisseling na den morgen aanvangende Land dagzitting wordt voorspeld door het Nippo Dempo-agentschap. Dit agentschap verklaart dat minister-president Saito overeengekomen is met den leider der Seiynkai-partij, Kisaburo Suruki, dat deze Saito in de komende zittings periode den steun zijner partij zal verzekeren, terwijl Saito op zijn beurt het kabinet zal overlaten aan de Seiynkai-partij. (United Press) Madrid, 23 Dec. (V. D.) Op den van Avila teftrekkenden sneltrein is heden een aanslag ®ePleegd. De onbekende daders beschoten den techinist, die zwaar gewond werd. Gelukkig tergde de getroffene er nog in met groote te- eftWoordigheid van geest den trein tot staan te tot teki !hgen en aldus een ramp te voorkomen. *h Granada en in Bilbao is het herhaaldelijk Plunderingen van winkels door werkloozen ómen. In Madrid drongen eveneens werk- '2en een slagerswinkel binnen, waarbij 3 pej.-- werden gewond. De snelle ontwikkeling, welke de aviatiek in alle beschaafde landen mocht beleven, schijnt den stoot gegeven te hebben tot een bepaalde concurrentie tusschen den spoorweg en de luchtvaart. Waarom zouden wij op den begaan- haren bodem niet ongeveer dezelfde snelheid kunnen bereiken, waaraan de luchtreiziger nu allang gewend is geraakt? Het strekt Duitschland, den staat, die van alle het zwaarst onder de booze gevolgen van een heiUoozen oorlog te lijden heeft, tot eer, wanneer het tot de eerste gerekend moet wor den, die op deze lastige vraag een alleszins be vredigend antwoord gegeven hebben. De snelste trein, dien wij tot dusver in ons werelddeel leerden kennen, beweegt zich tus schen Swindon en Faddington met een vaartje van 123 K.M. per uur, maar dit Engelsch record is thans door de Duitschers met hun vliegenden Hanseaat overvleugeld. De eerste tocht van dezen trein, die een waar meesterwerk is, vond in alle stilte plaats. Het groote publiek merkte er slechts weinig van. Alleen de reizigers der voorsteden, die in den vroegen morgen Berlijn binnengleden, bleven aan het Lehrter Bahnhof even staan kijken, naar wat er een perron verderop eigenlijk gaande was. Zondag was de wagen uit Görlitz, waar hij in de fabrieken der Görlitzer Waggon- und Maschinenbau A.G. vervaardigd werd, naar Berlijn gekomen. Op dezen eersten tocht zijn enkele merkwaardige dingen voorgevallen. Een duifje werd door den luchtdruk tegen het splin- terlooze venster van den machinist geslingerd en de botsing was zoo sterk, dat aan den bui tenkant van het raam een barst ontstond. Op een halte, waar de nieuwe trein op een ouderen moest wachten, rende een hond onder de wie len en schijnt met de kraan van de water leiding in aanraking gekomen te zijn. Dit merkte men pas, toen men het water zag uit- loopen. Voor een sterkere afsluiting zal voor de toekomst worden gezorgd. Voor den proeftocht werd om 8 uur 's mor gens van Berlijn naar Hamburg gereden. Een route van 286 K.M. werd binnen twee uur en een-en-twintig minuten afgelegd en ook de terugweg moest op dienzelfden dag worden af gelegd. De nieuwe trein is in den vorm van de stroomleiding gebouwd en in vier kleuren ge houden. Het onderste gedeelte is door een zoo genaamd „Schort" bekleed, om den tegenstand van de lucht te breken. Dit gedeelte is grijs van kleur, dan komt de romp van den wagen in lila, net als bij den luxe „Rheingold-Zug", terwijl het bovenste gedeelte crème getint is. Het dak heeft een zilveren kleur en werkt natuurlijk bij maneschijn fantastisch. De wagen wordt electrisch gedreven, om de stootvrije electrische drijfkracht productief te maken. De electrische stroom wordt in het voorste en het achterste gedeelte van den trein door een electrische machine voortgebracht, De Pensionaattuin met tunnel te Beauraingde beide kruisjes geven de plaatsen aan, waar de kinderen des avonds voor den ingang gaan staan en waarheen ze hun blik tusschen het geboomte richtenAchter bij den tunnelmuur staat in den tuin de Lourdesgrot. WASHINGTON, 23 Dec. (Reuter.) Roosevelt heeft zijn verbazing uitgedrukt over de verkla ring van Hoover, volgens wie Roosevelt wei gert mede te werken op 't stuk van buiten landsche kwesties. In een verklaring, welke Roosevelt heeft gepubliceerd, heet het: „Het is te betreuren niet alleen voor ons land, maar ook voor de oplossing der wereldproblemen, dat door het Witte Huis een verklaring is afge legd, waarin men te kennen heeft gegeven, dat ik het niet gewenscht acht, toe te stemmen in een samenwerking op het gebied der bui tenlandsche vraagstukken. Ik heb Hoover dui delijk het voorstel aan de hand gedaan, om zijn vertegenwoordigers uit te kiezen, die een voorbereidend onderzoek zouden kunnen in stellen, en ik heb hem verzocht op de hoogte te worden gehouden van de vorderingen dezer voorbereidende studie. Eveneens heb ik aan- welke uit een 12 cylinder Diesel-Maybach- motor en een electro-generator bestaat, welke den stroom aan de electro-motoren in het mid den van den wagen doorgeeft. Het electrische materiaal komt uit de Siemens-Schuckert-be- drijven. Aan iederen kant van den wagen zijn drie deuren, terwijl men in het midden van den trein een buffet vindt bij wijze van „Speise- wagen". Links en rechts hiervan zijn 51 zit plaatsen en het geheel maakt een voornamen indruk. De gemakkelijke zetels zijn bruin be kleed en de muren zijn met glimmend hout versierd. De „Jungfernfahrt" naar Hamburg verliep zeer gunstig. Onder de eerste reizigers bevon den zich dr. Maybach, de directeuren der rijks spoorwegen en vele ingenieurs, die tot deze nieuwe vinding hebben meegewerkt. Men be haalde op den vrijen weg soms een snelheid van 150 K.M., dus de doorsnee-snelheid van een gewoon verkeersvliegtuig. In doorsnee reed men 122 K.M. per uur. Het Hamburger Haupt- bahnhof bereikte men 10 uur 21 en voor een korte pauze werd doorgereden naar Altona, van waaruit de terugtocht naar Berlijn werd ondernomen, op de minuut af om 3 uur. Vijf minuten later gleed men door het hoofdstation van de Han- sastad en tot Bergeaorf bedroeg de snelheid slechts 100 K.M. per uur. Hier zette de machinist de motoren aan en wel dra bereikte hij een tem po van 155 K.M. Witten- berge werd in een tempo van 100 K.M. gepasseerd, kort voor Nauen ging het langzamer, daar een voorstadtrein zich op de zelfde route bevond, die bij grootere snelheid be reikt zou worden. Om 5.34, een minuut voor den vastgestelden tijd, gleed men weer het Lehrter Bahnhof langzaam bin nen. De wagen werd direct naar de werkplaatsen ge bracht, waar men kon vaststellen, dat hij door alle botsingen en kruisin gen ongedeerd was heen gegleden. De weg van 286,8 K.M., welke tot dus ver door den F.D.-trein in 179 minuten werd af gelegd, werd door den vliegenden Hanseaat in 141 minuten bereikt Een nog sneller tempo werd tot dusver in Juni 1931 bij wijze van proef op de route Mariendorf-Zossen vastgesteld. Meerdere proeftochten zullen volgen, maar pas in het komende jaar wordt de vliegende Han seaat in het spoorwegbe drijf opgenomen. De „winterhulp" in Duitschland. Argentinië en de Kerk. Radiorede over Dnitschc werkverschaffing. Grootsch plan ontvouwd inzake openbare wer ken. Roosevelt verbaasd over Hoover's verklaring. Kamermeerderheid voor het Kabinet-De Broqueville. Het dreigend texticl-conflict te Tilburg; be sprekingen nog geen positief resnltaat. De Nederlandsche afvaardiging naar de voor bereidende conferentie betreffende verkorting van den arbeidsduur. Auto boven Songoriti (N.-I.) in een ravijn ge stort; dame gedood. De Tweede Kamer heeft verschillende wets ontwerpen goedgekeurd, o. a. betreffende wij ziging der Tarwewet, invoer tarwebloem en korting op de wedden van hooge colleges. geboden, van nu tot 4 Maart beraadslagingen te houden met Hoover. Ik hoop dat dit prac- tisch program en dit definitieve aanbod tot samenwerking zullen worden aanvaard." PARIJS, 23 Dec. (V. D.) Een vertegenwoor diger van de „Agence Economique et Financière" had een langdurig onderhoud met> den nieuwen president der Vereenigde Staten, Franklin D. Roosevelt, in het verloop waarvan tal van kwes ties behandeld werden. De vermindering der uitgaven achtte Roose velt een der belangrijkste kwesties. De wijziging van de drankwetgeving, waar hij voorstander van was, zou eenige honderden millioenen dol lars opbrengen voor het in evenwicht brengen van de begrooting. Roosevelt acht den huldigen stand der douane tarieven hoogst onbevredigend. Het Amerikaan- sche systeem heeft een buitengewoon lagen prijs voor alle landbouwproducten tengevolge, en heeft ook den uitvoer van industrieele pro ducten geschaad. Een der directe resultaten van het Amerikaansche systeem is de reëks van dwang- en verdedigingsmaatregelen, die bui tenlandsche regeeringen in den vorm van ta- riefsverhooging. contingenteering enz. hebben toegepast. Het democratische program is voor een concurreerend tarief, m.a.w. een tarief, dat den Amerikaanschen producent op dezelfde wijze behandelt als den buitenlandschen concurrent. De overdreven tarieven moeten verlaagd wor den, om verlaging der buitenlandsche tolmuren te bewerkstelligen en daardoor den omzet van Amerikaansche producten in het buitenland mo gelijk te maken. Wat de prohibitie betrof, verklaarde Roose velt zich voorstander van onmiddellijke wijzi ging van de Falstead-wet voor de productie en den verkoop van bier met een in de wet vast gelegd toegestaan alcoholpercentage. Tenslotte kwam Roosevelt te spreken over het Schuldenvraagstuk. In de eerste plaats was hij van meening, dat elke schuldenaar gelegenheid moest hebben zijn crediteur den stand van za ken uiteen te zetten, en dat de crediteur een dergelijke uiteenzetting steeds hoffelijk en op sympathieke wijze de noodige aandacht moet schenken. Het beste contact ter behandeling van de schuldenkwestie kon men naar Roosevelts meening bereiken via de bestaande instanties en langs normalen diplomatieken weg. WASHINGTON, 23 Dec. Op het staats- departement werd bevestigd, dat in de kwes ties der geïnterallieerde schulden, van het han delsverdrag met Frankrijk en. de economische wereldconferentie geen nieuwe stappen zullen worden ondernomen, voordat Roosevelt zijn ambt aanvaardt. United Press verneemt na der, dat alleen onvoorziene gebeurtenissen een behandeling der schuldenkwestie noodzakelijk zouden kunnen maken. Hoover is verder wel bereid, de noodige aandacht te wijden aan elke mededeeling van de debiteurstaten. President Hoover aldus Reuter gaat heden voor langeren tijd met vacantie naar Florida. Hierdoor onttrekt hij zich aan de noodzakelijkheid, om óp Nieuwjaarsdag het .di plomatieke corps te ontvangen, terwijl hij ook niet het urenlange handenschudden zal heb ben te doorstaan, dat op het Witte Huis bij het begin van het nieuwe jaar gebruik is. WASHINGTON, 23 December (Reuter) Op een gisteren gehouden gemeenschappelijke con ferentie van leden van het Huis van Afgevaar digden en den Senaat is een volledig accoord bereikt met betrekking tot den aard der wet geving, welke vereischt wordt om den Philip- pijnen onafhankelijkheid toe te kennen. De wet gevende bepalingen, waarover een accoord is bereikt, kennen den eilanden volledige vrijheid binnen tien jaar toe en regelen de geleidelijke opheffing der immigratie- en handelsbeperkin- gen. De Ver. Staten zullen alle militaire en ma rinesteunpunten op de Philippijnen voor altijd behouden. Zoodra de onafhankelijkheid een feit is geworden, zal den president worden verzocht in onderhandeling te treden met de buitenland sche regeeringen over verdragen voor een „eeuwige neutralisatie" der eilanden. Het bo venvermelde accoord is later door den Senaat goedgekeurd. Koningstraat 27 - Telef. 14609 OFFICIEEL PHILIPS - REPARATEUR BUENOS AIRES, 23 Dec. (Per telefoon). Bij de debatten over het voorstel, om voorloopig 18.000 pesos beschikbaar te stellen voor de stich ting van een nieuwen Roomsch-Katholieken bisschopszetel, leed de Argentijnsche regeering haar eerste nederlaag in de huidige zittings periode van het parlement. Met 17 stemmen meerderheid werd het voorstel verworpen. Een socialistisch voorstel, om alle subsidies van de Roomsch-Katholieke Kerk in te trekken, werd met 52 tegen 44 stemmen verworpen. Dé conservatieve afgevaardigde De la Vega wees er óp, dat de Argentijnsche staat volgens de grondwet de RJC. Kerk moet ondersteunen. (United Press) BRUSSEL, 23 Dec. (VD.) De Kamer heeft Vrijdagmiddag met 100 tegen 80 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de nieuwe regee ring-De Broqueville. CHICAGO, 23 Dec. (Reuter) Heden werd een graanpakhuis van zes verdiepingen door brand vernield; 1.350.000 schepel graan gingen in vlammen op. Aan de bestrijding van den brand namen 35 brandweerwagens deel. Zij moesten zich echter beperken tot bescherming der belen dende perceelen. Twee personen kwamen om in de vlammen. Zes anderen werden ernstig gekwetst. RUBLI Stofzuiger 78.o. m. 1.50 per week AMEG Stofzuiger 49.50, o. m. 1.— per week r V V 1 'I l Tf i t 7 i J> r A/y? Hoogste stand op Zaterdag 9 uur v.m.: 768 Vooruit. V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1