IBs De Kamer op Kerst-reces Prikkeldraad Aan den vooravond van Kerstmis ■■gim m w0 Deviezenregeling WIJZIGING TARWEWET ZATERDAG 24 DECEMBER Sociaal karakter van het feest Verkorting arbeidstijd Wijziging L.O.-wet 1920 mm mm-iwm wmmm Salariskorting hooge colleges Kerst-surprise Het dreigend conflict te Tilburg Auto tegen een boom LEEKEPREEKEN brat. ADVERTENTIES IN OFFICIEELE STUKKEN De Nederlandsche afvaardiging naar de voorbereidende con ferentie te Genève Vitale belangen worden niet aangetast De leerlingenschaal VOORZICHTIG MET CARBID Opent de bussen goed! DE VERDRONKEN VISSCHERS Ramp van de „Arie" onderzocht y - r i T' V» f&X W interlandschap FEEST IN DE JOSEPH-KERK TE 's GRAVENHAGE Overeenkomst met Duitschland tot stand gekomen PASTOOR J. P. HENDRIKS t EEN SUIKERSMOKKELAAR Te Roosteren geknipt TWEEDE KAMER Het mengpercentage wordt ver hoogd van 25 tot 40 l'egen misbruik wordt steeds gewaakt Nog geen positief resultaat Drie gewonden UITZENDING UIT ROME In het Nederlandsch Et is branding in de samenleving. Het botst er tusschen haast al het oude en haast al het nieuwe, moet verbetering komen, vernieuwing, wat 'feugt er nog? De werklooze mokt, de huismoeder klaagt, de Aderen leven op den rand van het gebrek of 'eeds daaronder. Suiten op het land al niet minder dan in de 6'ad heerscht nood. Crisis en malaise schijnen de eenige slag borden, die nog pakken, de eenige werkelijk- 'd van het hedendaagsche leven. Nu vooral komen de partijen met haar le- ^Usbeschouwingen het goede nieuwe beloven: Liberalisme met zijn zelfzucht, het Socia ble met zijn dooddrukken der individueele bheid, het Fascisme met zijn Staatsvergoding, Communisme met zijn absolute heer- Nappjj van het proletariaat, b de mensch ziek is en niet spoedig hulp vbt b(j den dokter, loopt hij naar den kwak- blver. Zoo en nog veel liever luistert de mensch nood naar lokkende leuzen en groote be ften. Ce mensch werd geschapen voor het paradijs, bke mensch zou dan niet verlangen naar een bsteld en herwonnen paradijs? 2oo valt nu midden in den chaos dit jaar het kerstfeest en de viering van dit feest van vrede herstel heeft juist voor dezen tijd zoo rijke kering. Cat is de diepste dwaling in alle ongodsdien- b§e of anti-godsdienstige systemen en levens- schouwingen, dat zij vergeten, dat van uit de b>l van Bethlehem de eenig juiste hernieuwing j® Voortgesproten, dat in de kribbe geboren werd e' eenigst mogelijk herstel van iets, dat in veel op een paradijs gelijken kan en eens in vollen b een paradijs worden zal. Alleen het Kerstgebeuren en zijn consequen- b maken een afdoend herstel in alle sociale Aooden mogelijk en ook werkelijk, wanneer de ^vioed van het Kerstkind maar niet gebroken Sociale nooden zijn niet alleen een bezit van ben tijd, minstens even fel heerschte de so- ble nood, toen de Christus geboren werd. Ce slave rnij onttrok aan het grootste ge pelte der menschheid niet alleen een mensch- bardig bestaan, maar zelfs ook de levensze- bheid. Wanneer de zeer geleerde Plato een Schrijving geeft van wat hij zich een „ideaal staat" acht, dan geeft hij daarin o.a. als stel- fhs. dat geen geneesheer verplicht is, een zie- b arbeider bij te staan; immers zoo zegt y is de man lichamelijk niet sterk genoeg, b de ziekte te overwinnen, dan moet hij maar ^rven, want het leven van een slaaf heeft geen ®°oger doel dan de uitoefening van zijn am- tacht; is hij hiertoe niet meer bij machte, dan bft zijn leven geen waarde meer voor den bat. Waar menschlievende geleerden zulke op- btingen verkondigen daar moet het practische Ven toch wel zeer bruut en rauw geweest zijn. Ce positie van den vrouw. Ce positie van de vrouw was maar binig beter; zij had geen rechten; én in haar bagdelijkheid én in haar moederschap was de udheid gewend de vrouw smadelijk te bejege nd. Maar al te vaak werd de vrouw louter be bouwd als een bezit van den man, waarmede be doen mocht wat hem goed dacht. Cit is dan nog maar een enkele gedachte, om e0 socialen nood dier tijden te illustreeren en bartegenover stelt de Kerstkribbe haar vrucht- at'e, daadwerkelijke oplossing. Ce Kerstkribbe zal leeren de innerlijke gelijk- b'digheid van alle menschen; geen geld of bfl. geen naam of stand, maar innerlijke groot- kan den mensch verheffen, bor allen wordt Jezus geboren: Hij wenkt b zijn kribbewiegske én de arme herders'én riJke koningen. Rijkdom maar klatergoud, waarom anders 0lï>t de groote Zoon van den Goddelijken Albe- tar der wereld in zulk een armoede en een- Viu? Ce hoogste naast de kribbe is de vrouwe 'a> in wie èn de maagdelijkheid èn het moe- Schap den hoogsten luister heeft ontvangen. Als de leer van de kribbe door de Kerk zal 'boeien over de wereld, dan zal de slavernij °l'öen opgeheven en de vrouw zal haar eer en (eilSd als een krooi en sieraad kunnen dragen in den goeden zin van het woord zal dan de ^ocratie mogen heerschen. abt het blijft een aanklacht tegen den ^uwen tijd, dat de gemeenschappelijke be ien der menschheid het best verzorgd wer- den in het Katholieke Europa der middeleeuwen. Zonder de moderne uitvindingen waakten toen een milde armenzorg, een zachte verpleging van zieken, een gulle verzorging van weezen en ouden van dagen, de krachtige organisaties der gildevakvereenigingen voor de algemeene be langen. Als er iets te betreuren is, dan is het dit: dat in de laatste paar eeuwen de invloed der Kerk op sociaal terrein grootendeels is lam geslagen. En als er door de Katholieken iets moet worden beloofd dit jaar bij de kribbe, dan is het dit: dat wij allen, elk op zijn wijze, zullen me dewerken, om de sociale leer der Kerk weer al meer te doen leven. Geen sociale wetten en maatregelen zullen helpen, als de menschen zelf niet beter worden en van de kribbe weer leeren de verzoenende rechtvaardigheid en de onbaatzuchtige liefde. AD INTERIM Tot leden in de afvaardiging van Nederland naar de voorbereidende Conferentie betreffen de het vraagstuk der verkorting van den ar beidstijd, welke op 10 Januari 1933 te Genéve is bijeengeroepen, zijn benoemd: tot afgevaardigde der Nederlandsche Regee ring, tevens voorzitter der afvaardiging, prof. mr. P. J. M. Aalberse, lid Tweede Kamer, voorz. Hoogen Raad van Arbeid; tot afgevaardigde, vertegenw. de Nederland sche werkgevers, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, secr. afdeeling „Nederland" der Intern. Organisatie van Industrieele Werkgevers, alg. secr. Verbond van Ned. Werkgevers, toegev. lid raad van beheer Intern. Arbeidsbureau; tot afgevaardigde, vertegenw. de Nederland sche arbeiders, P. J. S. Serrarens, bestuurslid R. K. Werkliedenverbond in Nederland en secretaris Intern. Chr. Vakverbond, lid Eerste Kamer Staten-Generaal; tot technische raadslieden van den Regee- ringsafgevaardigdeir. A. H. W. Hacke, direc teur-generaal van den arbeid; mej. mr. G. J. Stemberg, referendaris Dep. van Econ. Zaken en Arbeid, tevens secr. der afvaardiging; tot techn. raadslieden van den afgevaardigde voor de werkgevers; dr. ir. B. Bölger, adj.-secr. Centraal Overleg in arbeidszaken voor Werk geversbonden; mr. B. J. M. van Spaendonck, lste secr. Alg. R. K. Werkgeversvereeniging; tot techn. raadslieden van den afgevaardig de voor de arbeiders: H. Amelink, secr. Chr. Nat. Vakverbond, penningm. Intern. Chr. Vak verbond, lid Tweede Kamer; E. Kupers, voorz. Ned. Verbond van Vakvereenigingen, lid Tweede Kamer. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer betreffende de voorgestelde wijzi ging der lager onderwljs-wet 1920 is het vol gende ontleend: Het onderhavige wetsontwerp berust niet op de stelling, dat aan ons onderwijs in het al- gemeeh, en aan het lager onderwijs in het bij zonder te veel ten koste wordt gelegd en er om deze reden moet worden aangestuurd op ver mindering van de uitgaven. Het past echter in het complex van maatregelen tot herstel van het noodzakelijk evenwicht tusschen de inkom sten en uitgaven van het Rijk. Bij de voor gestelde matige verlaging van het getal leer krachten, welke verlaging slechts geleidelijk in werking zal komen, kunnen de daartegen ge opperde bezwaren niet vrij van overdrijving worden geacht. Overigens deelt de minister in de meening van de leden, die erkennen, dat met het oog op den nood van de schatkist ook op het lager onderwijs bezuiniging niet achterwege kan blij ven. Vitale belangen van het onderwijs worden niet aangetast. Aan vele scholen zal zelfs geen leerkracht ontvallen en over het geheele terrein zal de vermindering van het getal onderwijzers ge durende niet minder dan twee volle jaren ge leidelijk kunnen geschieden. De bezwaren aer leden, die zich in verband met de voorgestelde leerlingenschaal met het wetsontwerp niet kunnen vereenigen, blijken van tweëerlei aard. Voor zoover zij gericht zijn tegen de gedifferentieerde schaal als zoodanig omdat dit stelsel splitsing in de hand werkt, wijst de minister erop dat deze mogelijkheid ook bij eene uniforme leerlingenschaal niet ge heel is uitgesloten, maar bovendien, dat de groepeering van de cijfers in de ontworpen schaal zoodanig gekozen is, dat de splitsings- tendenz tot een minimum is beperkt. Overigens acht hij het bezwaar niet vrij van overdrijving. Men vergete niet, dat eene dergelijke splitsing practisch in de meeste gevallen ten koste gaat van eene goede schoolorganisatie, zoodat het niet te verwachten is, dat de gemeente- en schoolbesturen daartoe zoo licht zullen over gaan. De leden, die verklaarden in beginsel voor stander te zijn van de gedifferentieerde schaal, maar die tegen de in het ontwerp genoemde cijfers bezwaar hebben, trekken een parallel met de leerlingenschaal volgens de ongewijzig de wet van 1878, welke huns inziens belangrijk gunstiger was. De regeling van 1878 heeft echter niet anders dan op papier bestaan en in werkelijkheid nim mer gegolden. Bovendien rijst nog de vraag, of deze parallel, ook afgezien hiervan, werd opgezet; of namelijk de toestand in 1878 niet in velerlei opzicht o.a. ten aanzien van het aantal scholen, de salarieering van de onderwijzers, de regeling van de vergoeding, enz. zóó gansch anders was dan de toestand van het oogenblik, dat elke basis voor vergelijking ontbreekt. Aangaande de beantwoording van deze vraag kan naar de meening van den Minister weinig twijfel be staan. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake het ongeval aan boord van den motorlogger „Wilhelmina VT" KW. 101, waar bij het openmaken van een bus carbid een matroos tengevolge van een ontploffing ernstig werd ver wond. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval uit sluitend is te wijten aan verregaande onvoor zichtigheid bij het openen van de bus carbid. Het is wel te betreuren, dat het, ook na het rondschrijven van den hoofdinspecteur voor de scheepvaart aan reeders en schippers van vis- schersvaartuigen, betreffende de berging van carbid, nog voorkomt, dat de daarin vervatte raadgevingen geheel in den wind worden ge slagen. Dat een stuurman, die zelf jarenlang als schipper op loggers heeft gevaren, dit ge vaarlijke werk ziet gebeuren en geen enkelen maatregel neemt om dit te verhinderen, is on begrijpelijk en zeer te laken. Hij wist niet eens met zekerheid, dat een snijmes voor het openen van een carbidbus aan boord aanwezig was. Oak beweerde hij, dat een volle bus van 50 K.G. niet in de eenige aan boord hermetisch gesloten bus kon worden overgestort, welke bewering bij on derzoek is gebleken onjuist te zijn. Tevens is bij dat door de Scheepvaartinspectie gehouden onderzoek gebleken, dat zich een snijmes als bovenbedoeld wel aan boord bevond. De Raad grijpt deze gelegenheid aan om nog maals dringend te waarschuwen tegen het ope nen van een carbidbus op een wijze, waarbij vonken kunnen ontstaan en spreekt de hoop uit, dat de reeders de bemanningen hunner schepen op het groote gevaar van een werk wijze, welke hier is gevolgd, zullen wijzen. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in zake de stranding van het motorvisschersvaartuig „Arie" ZV. 3 bij Zand- voort. De Raad is van oordeel, dat, nu de beide opvarenden van de „Arie" ZV. 3 bij deze ramp '\i het leven hebben verloren, de oorzaak niet met zekerheid kan worden vastgesteld. Het is zeer goed mogelijk, dat de beide opvarenden tegelijk overboord zijn geslagen, doordat het boompje, dat achter de pen was geschoven, is losgescho ten, terwijl de beide mannen met hun voeten daartegen steunden. Daarom moet er in elk geval voor gezorgd worden, dat deze pen vol doende hoog is, hetgeen meestal op dergelijke vaartuigen niet het geval is. Ook moet het gat, waarin de pen steekt, niet te ruim zijn. Is aan deze beide voorwaarden voldaan, dan zal de boom niet gemakkelijk losschieten. Vol gens de verklaring van getuige M. was het dien nacht volslagen duister. Daardoor kunnen de mannen, toen zij eenmaal te water waren ge raakt, zijn belemmerd in het vinden van het strand. Het is zeer te betreuren, dat zóó kort na het omslaan van de „Cornelus" ZV. 4, waarbij even eens de beide opvarenden het leven verloren, wederom een dergelijke ramp heeft plaats ge had en het is wel dubbel te betreuren, dat de beide mannen, die daar met grooten moed red dingspogingen in het werk hebben gesteld, thans zelf het slachtoffer zijn geworden van hun beroep. Zij stonden bekend als stoute vis- schers, die voor geen gevaar terugdeinsden. Vrijdag herdacht pastoor W. F. H. Jansen van de St. Joseph-kerk aan de van Limburg Stirum- straat te 'sGravenhage tegelijk met zijn 74sten geboortedag, het feit dat hij vóór 50 jaar tot priester werd gewijd. De jubilaris, die dit feit in afzondering te Nijmegen herdenkt, zal op 26 December in zijn parochiekerk worden gehuldigd. Dien dag zal pastoor Jansen een plechtige Hoogmis op dragen, waarbij ook de Bisschop van Haarlem tegenwoordig zal zijn. Bij deze gelegenheid zal het gemengd man nen- en knapenkoor de Missa „Tota pulchra es Maria", een compositie van den jubilaris, uitvoeren. Ook tijdens het plechtig Lof dien avond zul len composities van pastoor Jansen worden uitgevoerd. Tenslotte wordt op 30 December in Diligen- tie een eere-uitvoering gegeven, waarbij uit sluitend composities van den jubilaris ten ge- hoore worden gebracht. Officieel wordt ons medegedeeld, dat tusschen de Nederlandsche Regeering en de Duitsche een overeenkomst tot stand is gekomen, in hoofd zaak gelijk aan het reeds eenigen tijd tusschen Duitschland en Zweden geldende deviezen-ar rangement. Binnen zeer korten tijd zal deze overeenkomst, voorzien van de noodige aanwijzingen voor be langhebbenden, worden gepubliceerd. Vrijdag is voorzien van de H. H. Sacramen ten der Stervenden overleden de zeereerw. heer J. P. Hendriks, pastoor van Noord-Zijpe, 't Zand (N.-H.). De overledene bereikte den leeftijd van ruim 65 jaar. Joannes Petrus Hendriks werd geboren, te Haarlem den 13en Februari 1867 en priester gewijd 19 December 1891. Achtereenvolgens werd hij benoemd tot kapelaan te Rijndijk 11 Februari 1892; te Beemster 7 Maart 1893; te Amsterdam (Josephsgezellenvereeniging) 5 Maart 1895; te Amsterdam (O. L. Vr. Rozen krans) 3 Maart 1904; tot pastoor te Katwijk 4 Juli 1908 en tot pastoor te Noord Zijpe C't Zand) 5 November 1921. Te Roosteren hebben grenscommiezen beslag gelegd op een vrachtauto die 3300 K.G. suiker vervoerde en door den chauffeur van den dijk was gereden, toen hij zich achtervolgd zag door de politie. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de auto bestuurd werd door zekere S. en J. M. uit Eindhoven. i^P de vragen van het Kamerlid Schaepman ijj ^erband met het opnemen van advertenties ah Rijkswege uitgaande bestekken en voor- fden voor aanbestedingen, heeft Minister P*er o.m. het volgende geantwoord: »P^anSezien de in deze vragen behandelde aan- hqgenheid vrijwel geheel het Departement van tWjiiciën aangaat, is voor de beantwoording tig le8 gepleegd met den Minister van Finan- Wordt, dat bij het opnemen van ad- \retlties in officieele stukken soberheid en lij „2l°Ntigheid moeten worden betracht. Dat in aai?Val de valsche schijn zou kunnen zijn ont- als waren de annonces door den Minister a'JVf len adressen, is echter minder juist. De 1!:eei'ders en de inschrijvers op het werk "iét dan bij uitzondering dezelfde personen. dit niet zijn, geldt b.v. voor 39 van de 40 ties, welke in het genoemde bestek voor- l'ew n> en in het ééne uitzonderingsgeval ad- *4nCj de de aannemersfirma dan nog als leve ls ri' van een handelsartikel, bpg Pezen tijd bestaat voor den Staat minder h n te voren reden zich van een sedert ja- taand gebruik, waarbij tegen misbruik Sewaakt wordt, te onthouden. Den Haag, 23 Dec. 1932 In haar laatste vergadering vóór het Kerst reces heeft de Tweede Kamer nog eenige ont werpen afgedaan, welke niet zonder debat verloopen konden, hoezeer ook de leden in zulk een slotmiddag hun spreeklust pogen te be dwingen. Vooral de verlenging van de Tarwe- wet tot 1 October 1937, gepaard gaande met een verhooging van het verplichte percentage in- landsch meel van 25 tot 40, maakte weder tal van tongen, in hoofdzaak natuurlijk agrarische tongen, los. Algemeen bleek men ingenomen met den maatregel en zelfs mannen als mr. Boon en mr. Oud, het duo, dat in 1930 Mi nister Ruys zoo zwaar bestookte om het ge kozen systeem van het menggebod, erkenden thans ruiterlijk, dat de werking van de wet was meegevallen, al wist mr. Oud nog een redactiewijziging aan te brengen, waardoor „zijn" systeem van het gescheiden vervoer dui delijker als stok achter de deur in de wet wordt vastgelegd. De verhooging van het mengpercentage werd door liberalen en vrijzinnig-democraten op grond van de ontwikkeling in den landbouw eveneens gebillijkt, zoodat bij de eindstemming alleen de sociaal-democraten zich aan de zijde hunner communistische broederen schaarden. Daar de landbouwers reeds lang in de gaten hebben, dat het voor hen van de S.D.A.P. niet komen moet, had men tevoren een kunstig voorwendsel, dat tevens voor de propaganda dienstig is, geënsceneerd, om te kunnen tegen stemmen. Want het motief, dat de wet de lasten op de minst draagkrachtigen afwentelt, is nog steeds even hol als vroeger, al droeg de heer Van der Sluis het opnieuw als reden tot verwerping der wet aan. De broodprijs immers is nog steeds laag, al is de positie van de pro ducenten tegenover de consumenten wat ver sterkt. Speciaal voor den heer Hiemstra, den kam pioen der roode landarbeiders, was de situatie niet gemakkelijk. Doch dan is een motie een prachtige uitkomst. Er is in de Ka mer een krachtige strooming, die on der aanvoering van den katholie ken landarbeiders- afgevaardigde Loerakker, al meer dere malen op kwam voor tus- schenkomst der Re geering bij de diverse steunmaat regelen voor den landbouw, opdat de landarbeiders een behoorlijk loon gegarandeerd krij gen. Minister Ver schuur heeft .1 verschillende keeren o.a. gisteren nog in de Eerste Kamer verklaard, in die richting te streven. En in de Memorie van Antwoord over het aanhangige ontwerp zelf schreef hij nog, dat hij door middel van de Gewestelijke Cen- tralen zijn invloed zou doen gelden, „opdat aan de landarbeiders uit het bedrijf toekomt dat gene, wat bij menschelijk vermogen doenlijk is." Die uitspraak van den Minister goot de heer Hiemstra in den vorm van een motie. De heer Loerakker, die aan den goeden wil van den Minister niet twijfelt, verklaarde zich daar zéér terecht pertinent tegen, omdat aanneming van de motie een blijk van wantrouwen in de na koming van de toezegging des Ministers zijn zou. En met 57 tegen 22 stemmen verwierp het niet-roode deel der Kamer haar. Prompt kwam toen van dén sociaal-democraat Van der Sluis de verklaring, dat de wet den steun zijner fractie niet kreeg, omdat de Kamer geweigerd had, mede te werken aan het tegengaan van de loonsverlaging der landarbeiders. Voor de genen, met wier inzicht in het politieke spel het niet al te best gesteld is, was daarmede A. J. Loerakker de figuur der S.D.A.P. alweer gered. Mr. van Hellenberg Hubar heeft nog gepoogd, ook artikelen, waarin tarwemeel of tarwebloem verwerkt is, onder de wet te brengen. Hij had daarmede vooral het Belgische brood op het oog, maar het mocht hem mede door de reces stemming in de Kamer, waarin deze afgevaar digde merkwaardigerwijze ook vroeger al her haalde malen met amendementen belandde, niet gelukken, zijn amendement aangenomen te krijgen. Hij kan zich troosten met de gedachte, dat door de heden goedgekeurde contingenteering van den broodinvoer een zijner lang gekoester de wenschen in vervulling ging, al had hij ook daarmede gaarne dieper ingegrepen. Het moge waar zijn, dat naar Minister Verschuur con stateerde slechts 1/1000 van het totale brood- verbruik voortaan uit het buitenland mag wor den ingevoerd, als die invoer zich concentreert op bepaalde plaatsen aan de Zuidelijke grens, kan menige Nederlandsche onderneming daar van nog den ongunstigen invloed ondergaan. Van belang was verder het korte debat over de salariskorting der leden van den Raad van Sta te, de Algemeene Rekenkamer en de Rechter lijke Macht. Nu de besprekingen in het Geor ganiseerd Overleg tot resultaat hebben gehad, dat Minister de Geer berustte in een verdere tijdelijke verlaging van de salarissen der onge- huwden met 5 en van die der gehuwden met 4 pCt. tegemoetkoming, welke hem eenige mil- lioenen kostte moest de Kamer haar goed keuring geven aan dezelfde korting voor hen, wier salarissen bij de wet worden vastgesteld. Mr. Knottenbelt en mr. Oud betoogden, dat het nieuwe onderscheid gehuwden en ongehuw- den het door hem niet gewenschte element van salarisregeling naar de behoefte weder versterkt. De consequentie, die zij daaruit wenschten te trekken, noemden zij wel niet bij name, maar zal wel de kloosterlingen-salarissen betroffen hebben. Minister de Geer begaf zich terecht niet in een debat over deze ingewikkelde kwestie, maar voerde den heeren alleen tegemoet, dat zij, als zij de regeling naar de behoefte verkeerd vinden, heel onverstandig doen, een verdere uit breiding van die verkeerd geachte regeling te bepleiten. De somberste van de Kamer van Honderd, de sociaal-democraat Jan Ter Laan, foeterde na over de besprekingen in het Georganiseerd Overleg, die tot een voor de ambtenaren gunstig resultaat leidden ondanks het feit, dat de mo dern bond van alle overleg afkeerig was. Zeer sterk stond dan ook mr. Oud in zijn betoog, dat de andere organisaties het belang harer leden heel wat beter behartigd hadden dan de socia listische bond het de belangen der zijnen deed. Wonderbaarlijk zijn toch wel tegenwoordig de opvattingen in den rooden hoek. Men heeft daar waarlijk nog de vrijmoedigheid, de eer van het goede resultaat van het Georganiseerd Over leg aan de eigen afzijdige houding toe te schrijven. Dat met behoorlijke en zonder dikke dreige menten voorgedragen wenschen rekening wordt gehouden, bleek ook weer hedenmiddag, toen Minister de Geer „ernstige overweging" toezeg de van den wensch van den Katholieken afge vaardigde Suring, dat de korting voor de wacht gelders niet op het salaris, maar op het wacht geld worde toegepast. De tijd ontbreekt ons, om het voor te rekenen, wat dit beteekent. Maar voor de wachtgelders komt deze toezegging, in dien 's Ministers ernstige overweging tot ver vulling van den wensch leidt, op eene verminde ring van de korting met 1 pCt. neer, een ver dere mitigatie, waarvoor in het Georganiseerd Overleg heel wat strijd zou moeten zijn ge streden. Voorzitter van Schaik heeft in een slotwoord dank ge bracht voor de wilskracht en de werkkracht der le den, welke de Ka mer vóór Kerst mis met haar om vangrijke taak deed klaar komen, en geconstateerd, dat uit de gehouden beraadslagingen de Regeering weer heel wat leering en inspiratie moet hebben geput. Eenige welver diende rust na maanden van groote inspanning, een Zalig Kerstfeest en een Gelukkig Nieuwjaar wenschte hij niet alleen den leden toe, maar ook aan hen, die in de Kamer hun werk in stilte verrichten en „die hun critisch vernuft aan onze beraadsla gingen scherpen". Het is waar: ook de pers heeft uitermate zwa re dagen achter den rug. Maar unaniem zal zij erkennen, dat de Kroon der afmattende begroo- tingsperiode toekomt aan hem, die rustig en ge duldig en met fijnen takt bij dag en bij avond en bij nacht vanuit den voorzittersstoel de debat ten bestuurde, Mr. J. R. H. van Schaik Wat men ook ten rtadeele van Minister Reymer moge beweren, met den besten wil der wereld zal men hem geen partijdigheid ten gunste van den Katholieken Radio Omroep kunnen verwijten. Dat éért dezen Minister, het ontstemt den katholieken luisteraar allerminst: eerlijkheid duurt het langt, óók in de radio politiek; een minister moet boven de par tijen staan en volkomen objectief beoordeelen, wat aan iedere partij naar recht en billijkheid toekomt, terwijl de omroepen (de A. V. R. O. duide ons dit ondeugendheidje niet ten kwade!) zich bij beslissingen, na dergelijke beoordeeling genomen, hebben neer te leggen; over den K.R. O. zal de Minister in dit opzicht niet te klagen hebben Een minister kan de politieke eerlijkheid echter ook al te radicaal betrachten en in zijn streven om toch maar niet partijdig te schij nen.... partijdig worden. Het liberale „Handelsblad" vermeldde dezer dagen natuurlijk niet zonder neutraal of algemeen of nationaal genoegendat de minister van Waterstaat de A.V.R.O. toestem ming had verleend, in den nacht van 31 Decem ber 1932 op 1 Januari 1933 een speciale uitzen ding te verzorgen, welke zal geschieden op de lange golf na beëindiging van het K. R. O.-pro- gram te ongeveer 12 uur 30 en zal duren tot 2 uur in den nacht. Tevens vermeldde het liberale blad, dat de V. A. R. A. dien nacht op de korte golf zal uit zenden tot 1 uur; en voor fijnproevers voegde de redactie eraan toe: „Men weet, dat de A.V.R.O. op Zaterdag avond niet in den aether is." Wij voor ons, wij ergeren ons niet aan 'n beetje toeschietelijkheid van ministerieele zijde, ook niet, wanneer het ten gunste van de V.A.R.A, gaat en de V.A.R.A. daarvan een niet-onfat- soenlljk gebruik maakt. Nu heeft echter de K.R.O. den Minister tijdig verzocht om in den nacht van 24 op 25 Decem ber heel bescheidenlijk van 0.00 tot 0.30 uur! een speciaal Kerstprogram te mogen uit zenden. En wat was 't anwoord van onzen katholie ken radio-minister? Dat hij besloten had, ten aanzien van het verzoek om toestemming tot het uitzenden van een Kerstprogramma, dezelfde gedragslijn te volgen als is geschied voor den Kerstnacht van 1931: „Inwilliging van Uw verzoek" zoo schrijft de Minister aan den K.R.O. „ontmoet der halve" (sic!) „bezwaar, doch er bestaat geen be denking tegen overschrijding van het midder nachtelijk uur met enkele minuten, ten behoeve van het uitzenden van klokgelui." Wat 'n ministerieele gunst, nietwaar? Het middernachtelijk uur mag door den KJt.O. „met enkele minuten" overschreden worden ten behoeve van het uitzenden van klokgelui, tot het wekken en verlevendigen van een heilige Kerststemming; in den wereldschen Nieuw jaarsnacht echter mag de V.A.R.A. tot één, en de A.V.R.O. tot twéé uur uitzenden.... Nu zegt men, dat wij ons over deze demon- stratief-„onpartijdige" bestuursdaad van minis ter Reymer niet kregel mogen maken, dat wij de portée en de fijne symboliek van dit ministe rieel besluit niet snappen de katholieke radio-minister toch zou ons alleen weer eens in herinnering willen brengen, dat er te Bethlehem indertijd voor Jan en alle man onderdak te krijgen was, maar dat er alleen voor het Christus-kind.... geen plaats was in de herberg.... Wij hebben respect voor een zóó nobele inter pretatie van een ministerieel besluit, maar ('t ligt natuurlijk aan onze gebrekkige aanvoe ling van symboliek) wij kunnen niet bijzonder enthousiast zijn over deze Kerst-surprise.... Vrijdagmiddag heeft de Rijksbemiddelaar in het vierde district, prof. mr. F. J. M. Aalberse, in het gebouw van de Tweede Kamer een be spreking gehad met partijen, betrokken bij het dreigend conflict in de Tilburgsche wollen-stof- fen-industrie. Naar wij vernemen, heeft deze conferentie nog niet tot een positief resultaat geleid. Onder de gemeente Aduard (Gr.) is Vrijdag middag de heer J. Nienhuis, inspecteur van politie te Groningen, vermoedelijk doordat de stuurinrichting defect raakte, met een auto, waarin ook zijn verloofde en een andere dame waren gezeten, tegen een boom gebotst. De heer Nienhuis kreeg een bekken- en voetbreuk, terwijl de beide dames licht werden gewond. Alle drie personen zijn naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Dat de botsing hevig is geweest, bleek uit het feit, dat het voorgedeelte van den wagen vast zat aan den boom. De toestand van den heer Nienhuis is niet levensgevaarlijk. Dinsdag 27 December a.s. te 19.45 uur zal voor de Radio di Roma te Rome in het Neder landsch spreken de bekende Nederlandsche schrijfster Ellen Forest (Mevrouw Lucie Pier- son) over: Hoe ik Italië na tien maanden .terugvond."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5