STADSNIEUWS NIEUWJAARSWENSCHEN Men tMjft onó: 'Abdijsiroop %lch wat wik De Hoest van een OttdCft lA&n verbannen door Abdijsiroop 1 k r s w en s c h - ZATERDAG 24 DECEMBER VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag 22 Dec. EXPOSITIE JAN WIEGMAN VOOR VOLKENBOND EN VREDE Telegram aan Henderson Kunsthandel Jac. van Noort Heemstede NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Kwfaarsgroet in hetet bedrag ad s friedrich MUCKERMANN S.J Over Haarlem LEIDEN—HAARLEM De N.Z.H.T.M.-lijnen Aanbesteding ST. JOZEFS-GEZELLEN VER. Installatie nieuwe praeses COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE INSCHRIJVING DIENSTPLICHT Nieuw Veieenigingsgebouw Personalia 166 Bi]Hoest - Griep Bronchitis - Asthma „Voor de Borst" HULP AAN VOGELS In den wintertijd Gevonden dieren en voorwerpen TREKJES No. 786 A. D., hvr. Ohr. D. G., wonende te Zaandam, thans gedetineerd. „Overtr. art. 251bis W. v. Str." Zeven maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. A. V., koopman, verblijvende te 'sGraven- hage, thans gedetineerd. „Wederspannigheid zwaar lich. letsel tengevolge hebbende". Drie jaar gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. G. de K„ groentenhandelaar, wonende te Haarlem, thans gedetineerd. H. de V., los werkman, wonende te Haarlem, thans gedeti neerd. „Poging tot diefstal door middel van inklimming". Ieder acht maanden gevstraf m. aftr. prev. hecht. o.v. H. S., bankwerker, wonende te Haarlem. C. J. v. d. M., metselaar, wonende te Haarlem. „Mishandeling van een ambtenaar in functie". Ieder 41 dagen gev.straf m. aftr. prev. hecht, o.v. G. v. d. W., expediteur, wonende te Amster dam. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". 100.boete subs. 25 dagen hecht, met ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden o.v. B. A. L., bouwkundige, wonende te Amster dam. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". Vier dagen hechtenis o.v. Het is jammer, dat 't kunstlievend publiek niet veel meer daadwerkelijke belangstelling toont in den studie-arbeid van een kunstenaar, Men wil een geval, een gebeuren, een land schap, maar men vergeet, dat in een eenvou dige studie de teekenaar of schilder zich vaak veel meer verdiept: dat het „handschrift" (wat een teekening toch is) in zulk een studie het sterkst het persoonlijke karakter draagt. Zoo is het ook met de dingen die Jan Wiegman exoseert in de vitrine van den kunsthandel Van Noort! Zij vertellen véél meer van zijn eigen' lijken aard dan zijn prettig geteekende, be kende illustraties. Hij weet zich te verdiepen. Hij voelt voor de rust van een oogopslag, de bezonkenheid van een voorhoofd. De stille ge latenheid van een oude vrouw, geeft hij met eerbied en niet zonder een vleugje ironie teekent hij een heerschap, dat zijn pijp in de weelde van zijn baard plant met de grandezza van een strooper. Hij teekent al deze dingen op rustige, tradi- tioneele manier, maar weet in den krabbel het modelé te geven en hier en daar in de ruimte rondom de koppen sfeer te brengen. Jan Wiegman voelt zich gelukkig als al zijn collega's, wanneer hij teekenen kan wat hij wil en niet wat hij moe t. Daarin zit voor een deel het geheim der hoedanigheid eener studie. Een goede studie aan den wand heeft meer te vertellen op den duur dan een ding, dat slechts de uiterlijke charme heeft van een aangename techniek of 'n aardige vinding. Men moet toch deze weinige teekeningen van Jan Wiegman eens gaan zien, er ligt iets sympathieks in de toewijding en den ernst waarmee hij studeert. H. M. Ook dit jaar wordt weder de gelegenheid geboden tegen vergoeding van slechts f 0.60 een Nieuwjaarsgroet in de te plaatsen, welke 5 regels plaatsruimte mag beslaan. Voor grootere advertentiën wordt voor eiken regel meer 12 cent extra berekend. De abonné's, die van deze wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht, onder- staanden bon ten spoedigste, duidelijk ingevuld, met toevoeging van het bedrag voor plaatsing, aan ons bureau, Nassau- laan 51, Haarlem, te doen bezorgen. Nieuwe Haari. S. v. P- duidelijk met potlood invullen. Haarlem is 'n bloemenstad! Al op 't station word je erdoor getroffen, - links en rechts en overal bloemen, bloemen en nog eens bloemen. Weliswaar lijkt of ze allemaal 'n beetje treu rig kijken, deze kinders van de herfstzon. de Winter staat voor de deur misschien droo- hien ook zij van contingenteering en meer van die mooie dingen. Maar niet over bloemen wilde ik 't hier heb ben, maar over 'n heel nieuw soort menschen, en omdat we in de bloemenstad zijn, over een jongemeisjesbeweging. Door 'n gelukkig toeval krijg ik de „Zilveren Trompet" in handen. 't Kleine tijdschriftje met den romantischen titel wekt m'n belangstelling op de eerste Pagina staat met groote letters: Berlijn! Te Deum laudamus! „Hé," denk ik, „wat zullen we nu hebben? Wat is er voor feestelijks in Berlijn gebeurd? Zou 't Pruisische woningvraagstuk zijn opgelost of de regeering 'n goudmijntje ontdekt hebben? Zouden de partijen het eens zijn geworden, of pakken de heeren afgevaardigden alweer hun koffers? Niets van dat al. Alleen 'n kiek van Berlijns bisschop zie ik, en nog een van 'n groot huis. Daarboven vlamt 't opschrift: Het Graalhuis in Berlijn! Al sinds 1921 bestaat er in Holland 'n nieuwe Congregatie, waarvan de leden zich de „Vrou wen van Nazareth" noemen. Idee en oprichting stammen van den gema len Jezuïet Jac. van Ginneken, dien 't vooral om een, aan de eischen des tijds beantwoordende leekenbeweging te doen was. De Vrouwen van Nazareth, weliswaar evenals andere congregaties aan zekere geloften gebon den, hebben evenwel geen bijzondere dracht, Waaraan zij herkenbaar zijn. Veel meer kleedt ieder zich naar eigen smaak, wat natuurlijk groote afwisseling geeft. Twee jaar duurt het noviciaat, waarin zij gevormd worden voor hun groote taak: de leidende kracht te zijn van die beweging, die zich „de Graal" noemt. In de Graalbeweging zijn de leden ingedeeld in drie graden, waar zij achtereenvolgens in kunnen worden opgenomen. t Zoo wordt onder een groep meisjes, die te midden van het rumoer der wereld voor het Rijk Gods willen werken, de geest der inner lijkheid bewaard. Verheugend is het op te merken, dat de we tenschap, en vooral de kunst, bij de Graal een zeer voorname plaats innemen. Zoo leven de jonge Graalleden geheel in hun clement, ze houden van kleur en beweging en Vroolijkheid. En ofschoon ieder van hun zich individueel geheel mag en moét ontwikkelen, blijft hun hoogste streven toch steeds gericht op de m a s- t a b e w e g i ng. Dat zoo'n nieuwe beweging met onnoemelijk ?eel moeilijkheden te kampen zal hebben, is van- Eelfsprekend. *t Zal voor 'n leekenbeweging niet altijd even makkelijk zijn de goede verhouding tot de pa- rochiegeestelijkheid te vinden, er zullen dik wijls strubbelingen zijn met reeds bestaande vereenigingen die 'n dergelijk doel nastreven en ook niet slapen. Maar pèr slot van rekening zal 't oude altijd plaats moeten maken voor 't nieuwe, ook hier. De Bisschop van Berlijn heeft „de Graal" met vreugde in z'n stad begroet en zoo hopen we, dat de Graal in Duitschland en in de heele wereld 't zijne ertoe zal bijdragen de vrouwenwereld tot Christus terug te brengen. De mannen volgen dan vanzelf. Ook in Holland voelt men de crisis, en ook daar stijgt het getal der werkloozen. Als de toestand in Duitschland slecht is, moet ook menige buur daaronder lijden. De haven van Rotterdam ligt stil, als de hamers in 't Ruhrgebied vacantie hebben, de landbouwproducten zoeken tevergeefs 'n uitweg als de Duitsche grenzen gesloten zijn. Toch werkt 't Hollandsche volk in vergelijking biet 't Duftsche, op 't oogenblik met nog meer Zekerheid. Men leeft er nog met 'n gevoel van rust en geborgenheid, zooals dat bij ons haast niet meer Voorkomt. Zeker, er waren daar ook duistere spookge stalten rond, die aan den horizon der toekomst hun doodendans uitvoeren. Zoo heeft iemand kort geleden 'n boek vol Profetieën uitgegeven. Eerst komt er *n wereld revolutie, dan 'n nieuwe wereldoorlog, en dan flie beroemde drie donkere nachten waarin al leen gewijde kaarsen brandenwie in deze Egyptische duisternis naar buiten gaat of door t raam kijkt, moet onverbiddelijk sterven! Zeer terecht heeft men deze poppenkasterij veroordeeld en erop gewezen, dat we de toe komst maar aan Gods voorzienigheid moeten overlaten. De regeering baart ook in Holland moeilijk heden. Men heeft daar 'n soort presidiaal ka binet dat zeker veel goeds tot stand gebracht heeft. Maar waar de nood aan den man komt, 'ijkt 't toch wel wenschelijk dat men 'n kabinet heeft dat steunt op 't vertrouwen van 't volk. Men herinnert zich wel 't woord van Aristote- les dat de dictatuur de slechtste van alle re geringsvormen noemt! Maar de Hollanders zijn 'n verstandig en ge- 2ond cultuurvolk, ze zullen voor de duistere bekomst de goeie oplossing wel vinden! Hoe buitengewoon mooi is hier nog de fami liegeest die alles doordringt. Wat zien de huizen er prettig uit. Wat vindt men, zelfs in bescheiden woningen veel kunstwerken van waarde! En wat zijn de menschen zelf goed. Overal waar ik kom vertellen me pastoors van de Duit sche en Oostenrijksche kinderen, die in t toen nog rijke Holland 'n toevlucht vonden. Als 'k zooiets hoorde dacht 'k altijd: er ligt 'n eigenaardige bekoring over dit volk, God zal ze zeker zegenen omdat ze zooveel goed doen aan medemenschen. Wat staan de Hollanders ook pal in hun ge loof, wat zijn ze eensgezind in de politiek, kijk naar hun scholen en sociale instellingen. Hoe machtig is de Katholieke pers, omdat 't van zelfsprekend is dat in 'n katholiek gezin 'n katholieke krant gelezen wordt. Heel jong al gaan de kinderen ter Commu nie, en 't lijkt wel of ook dat bijzondere ge naden schenkt. 't Meest ben Ti getroffen door de Chineezen, die nu overal door Hollands steden dwalen, 't Zijn de stokers van de groote schepen, die nu zonder vracht in Rotterdam liggen. Wat moeten ze beginnen, die arme gele ma trozen? Geduldig staan ze daar en verkoopen 'n soort noot voor 'n paar cent. Ze kunnen slecht tegen 't klimaat en hebben zeker heimwee naar het Hemelsche Rijk. Niemand verstaat ze en hulpeloos roepen ze zooiets als „pinda" wat noot beteekent en „lek ker lekker". Dat zullen ze wel weten, dat in hun land oorlog is, en honger en ellendeJe hebt medelijden met ze, en kunt ze toch niet helpen. Even is 't je te moede of je zelf niets, niets meer hebben mag, maar alles moet geven aan hen die niéts hebben. Nevel zinkt over de stad en hult alles in z'n waas, rijk en arm, Chineezen en Hollanders. Allen zijn ze in Gods hand; en God is goed. Ja, zeg dit als je verdriet hebt, zeg 't altijd weer opnieuw, luid en zacht, in de kerk en op straat: God is goed. Voor iedereen groeit er voedsel op aarde, 'n hemel wacht op iederen moeden wereldpelgrim. Was er maar iets meer van de goedheid van God in de menschen, hoe mooi zou 't dan hier op aarde al zijn! Iets ervan kan iedereen verspreiden, die van goeden wil is. Maar begin er dan meteen mee. Er is zeker iemand die juist op jouw goedheid rekent! Men schrijft ons: Zooals reeds gemeld is, zal op het geëlectrifi- ceerde baanvak HaarlemLeiden een half uurs- dienst van Haarlem naar Leiden v.v. met de nieuwe tweelingwagens, en een kwartiersdienst HaarlemHillegom met de wagens van de lijn SoendapleinHeemstede ingevoerd worden. Als gevolg hiervan zullen dan ook de tram diensten AmsterdamZandvoort niet meer om de 20 minuten, zooals nu het geval is, loopen, maar met directe aansluiting op Hillegom en Leiden, om de vijftien minuten. Zijn wij goed ingelicht, dan is voor het overstappen een vier tal minuten berekend, zoodat we wel veilig kun nen aannemen, dat van een onnoodig opont houd geen sprake zal zijn. Zooals op de andere lijnen stelt ook op deze lijn de directie der N. Z. H. T. M. alles in het werk, om het den passagiers zoo geriefelijk mogelijk te maken, zonder dat de ritten daar door te lang zouden duren. Waar vindt men in Nederland zoo'n veelvul- digen tramdienst als bij de N. Z. H.? Waar kan men een tramdienst aantreffen als tusschen b.v. de Hoofdstad en de badplaats Zandvoort eigenlijk slechts seizoenplaats waarvan de trams om het kwartier vertrekken en in het hoog-seizoen zelfs om de 5 minuten? Waar vindt men zulke gezellig ingerichte tramwagens als bij de N. Z. H.? Men smaalt wel eens over de stootende en wiegelende tram rijtuigen, maar is dit niet veel meer toepasse lijk op den auto? Zeker auto en autobus worden thans mede gerekend tot de meest moderne vervoermidde len, maar daardoor behooren zij nog niet altijd tot de meest gewilde vervoermiddelen. Zeker niet voor massa-vervoer. Wij beschouwen den auto of bus nog altijd als het middel om de afgelegen gedeelten van een stad te bereiken, waar tram of trein niet komen kunnen, als aanvoerkanalen dus voor den trein of de tram. Wij hopen dan ook, dat de N. Z. H. de con cessie voor de exploitatie van de stadslijnen met autobussen krijgt, alleen al om deze reden, dat men dan zonder bijbetaling recht tot over stappen heeft; voor het reizend publiek onge twijfeld een' groot voordeel. Wij vinden het dan ook jammer, dat de N. Z. H. geen concessie kreeg voor te lijn Turf marktZandvoort, op grond van het feit, dat een dergelijke lijn reeds bestond. Maar hoe is dit te rijmen met het veelvuldig geopperde motief van: oneerlijke concurrentie? Alleen wanneer er iets te verdienen valt, dus in het badseizoen, wordt er gereden en zoodra deze kans verkeken is, wordt ook de exploitatie stopgezet. Er moet concurrentie wezen, zegt men, maar men vergeet, dat de rit per autobus van het Kennemerplein 40 ct. kost, terwijl men voor denzelfden prijs per tram van het Soendaplein of de Amsterdamsche Poort af mag vertrek ken. De tram is nu eenmaal aan een vaste dienstregeling gbonden, of het mooi of leelijk weer is. Nogmaals: De directie der N. Z. H. met haar modem ingeriehte vervoermiddelen, doet al het mogelijke, al is de tijd niet gemakkelijk, om het reizend publiek het grootst mogelijk com fort te verschaffen. De secretaris der afdeeling Haarlem en Om streken der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede deelt ons het volgende mede: Teneinde uitvoering te geven aan het door de algemeene vergadering der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede op voorstel van de afdee ling Haarlem genomen besluit, om ditmaal van de zijde der afdeelingen aandrang uit te oefe nen op de Ontwapeningsconferentie te Genève, heeft de afdeeling Haarlem dezer dagen tot den voorzitter der Conferentie, Sir Arthur Hender son, een telegram van volgenden inhoud ge richt: „De overeenkomst tusschen de vijf groote mogendheden en de terugkeer van Duitschland ter Ontwapeningsconferentie versterken ons in onze hoop, dat onder uw bekwame leiding bin nenkort tot aanzienlijke vermindering der in ternationale bewapeningen besloten zal worden. Wij zijn ervan overtuigd, dat de bestaande moeilijkheden met betrekking tot het probleem der oorlogsschulden ertoe zullen bijdragen, dat men den eenigen mogelijken uitweg zal kiezen; deze is: internationale ontwapening op de grootst mogelijke schaal." Vrijdagmorgen werd door de Genie aan de Koudenhorn te Haarlem aanbesteed: Het verplaatsen en voor een gedeelte maken van nieuwe terreinafsluitingen, ten behoeve van de veiligheid bij het schieten met kust en luchtgeschut, te Den Helder. Raming 5600.—. Ingekomen waren 6 biljetten. Laagste inschrijver was A. van Dijk, te Utrecht, voor ƒ5100. Voorts werd aanbesteed: Het maken en wijzigen van houten barakken c.a, in het voormalig Rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar. Raming 5000. Ingekomen waren 13 biljetten. Laagste inschrijver was A. J. de Beus, te Uithoorn, voor ƒ4139. Daarna werd aanbesteed: Het maken van uitbreidingen en voorzienin gen aan militaire gebouwen, te Haarlem. Ra ming ƒ13.360.—. Ingekomen waren 9 biljetten. Laagste inschrijvers waren: P. B. Huberts, te Nijmegen, en M. Koppen, te Melkkoe, beide voor 12.590. Woensdag 28 December zal de nieuw benoemde praeses der St. Jozefsgezellenvereeniging Haar lem I, de weleerw. heer kapelaan A. van der Hoeven, geïnstalleerd worden door den centraal- praeses, den zeereerw. heer rector Van Galen uit Amsterdam. Alle gezellen en leden der onderafdeelingen worden dien avond verwacht. Aanvang negen uur in het Gezellenhuis, Jansstraat 59. Vóór deze installatie zal er een bestuursver gadering plaats hebben onder leiding van den centraal-praeses. Onderafdeelingen worden ver zocht afgevaardigden te zenden. Aanvang half acht. MAANDAG: bestemd voor godsdienstige ver eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. DINSDAG 27 Dec. 8 uur: Repetitie van het R. K. Mannenkoor „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbriga de „St. Franciscus" in het Militairengebouw Zoetestraat 14. 8.30 uur: Vergadering Kruisverbond in de Militairen Vereeniging, Zoetestraat 14. DONDERDAG 29 Dec. 8 uur: Bureau-verga- dering R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.15 uur: R. K. Oratorium bij Brinkmann. 8.15 Alten, 9.30 uur Bassen. 8.45 uur: Kienavond voor de leden van den R. K. Kring in het „Eigen Huis". VRIJDAG 30 December 8 uur: Vergadering Armbestuur parochie H. Antonlus van Padua. 8 uur: Repetitie mandolineclub „Santa Lucia" in Centraal. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. vereenigin gen verzocht vooraf overleg te plegen met het algemeen secretariaat, mej. W. van der Singel. Kleverparkweg 187, Telefoon 12791, en bij vast stelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. De directeur van dezen dienst, de heer J. H. Brouwer, zegde alle medewerking toe. Als de proef lukt, hoopt men op den duur uitbreiding aan dezen opzet te kunnen geven, ook buiten Haarlem, in Heemstede en Bloe- mendaal. Ouders, opvoeders en onderwijzers, brengt ae kinderen naar de voederbakjes en zorgt, dat ze steeds gevuld blijven! De vereeniging vult de bakjes niet, juist om het publiek de gelegen heid daartoe te geven. De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat in Januari voor den dienstplicht moe ten worden ingeschreven personen, die geboren zijn in 1914. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter ge meentesecretarie op: Dinsdag 3 Januari voor hen, wier namen aanvangen met de letters A en B. Woensdag 4 Januari voor hen, wier namen aanvangen met de letters C., D„ E. en F. Donderdag 5 Januari voor hen, wier namen aanvangen met de letters G. en H. Vrijdag 6 Januari voor hen, wier namen aan vangen met de letters I., J. en K. Zaterdag 7 Januari voor hen, wier namen aanvangen met de letter L. Maandag 9 Januari voor hen, wier namen aanvangen met de letters M„ N., O. en P. Dinsdag 10 Januari voor hen, wier namen aanvangen met de letters Q., R. en S. Woensdag 11 Januari voor hen, wier namen aanvangen met de letters T., U. en V. Donderdag 12 Januari voor hen, wier namen aanvangen met de letters W„ X., IJ. en Z. Het bureau van de „Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren", voor Haarlem en Omstreken, zal gevestigd worden in perceel Ridderstraat 11. De heer ir. C. de Klerk alhier, is met ingang van 1 Januari benoemd tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de Christelijke H. B. S. te Leiden. garethastraat 1 rd. idem; Bur. v. Politie, Sme- destraat 9, id.; Kennel Haarlem, Regentes- selaan 42, hond; Verver, Ripperdastraat 1, handbeschermer v. rijwiel; Valkenier, Diederik- str. 18, handschoen; Mantel, Eindenhoutstr. 18, handwarmer van rijwiel; Woning, Hercules straat 17, armbandhorloge; Brantjes, Ternate- str. 40, handbeschermer; Alink, Schouwtjeslaan 29, handschoen; Koning, Jansweg 27, helm (mi litair) v. d. Werff, Fabriciusstraat 15, Hand schoen; Mijwaard, Saenredamstraat 53. idem; Klein, Olmenstraat 72, idem; v. Everdingen, Nic. v. d. Laanstraat 14, handwarmer. De Kerstnacht is de nacht dat de zondaar zich bekeert, de nacht dat de vijandschap wordt bij gelegd, de nacht waarin de rijke zich erbarmt over den arme, de nacht van het onverwachte weerzien, in één woord: de nacht van liefde en vrede. Kerstmis is het huiselijk feest, het feest der huiselijke gezelligheid, het feest van het zingen, zonder onstuimigheid, thuis bij het gekleurde kaarsje, van innige, eenvoudige liedjes, de oude ren tezamen met de kleintjes. Kerstmis leent zich in den schemeravond, als we een oogenblik zwijgend bij elkaar zitten of een poosje alleen zijn, tot rustige, gevoelvolle overpeinzing. Onze gedachten gaan terug naar vervlogen Kerstdagen, toen die en die en die er ook nog waren, toen we nog klein waren thuis. En we hooren nog de stemmen van over leden dierbaren: De Herdertjes lagen bij nach- te. Wat kon hij of zij dat eenvoudig meezin gen Die stem, misschien wel geen mooie stemDie stem, die lieve stemZe klinkt ons nu nog na in de ooren van onzen geest En onze oogen worden vochtig bij die herinnering, welke droevig zou zijn, als het niet Kerstmis was, als de zoete, balsemende Kerstvrede de wonde plek niet verzachtte, ja, verzoette. Want onze gedachten gaan verderEn wij trachten te volgen die dierbaren tot waar ze nu zijn. Een enkel oogenblik staan we weifelend voor het onbekende. Maar weer meenen we uit het verleden die dierbare stem te hooren en misschien trillen onze aangedane lippen mee: „Och Kindje, och Kindje, dat heden In 't nederig stalletje kwaamt. „Gij komt om de wereld te winnen Ja, daar ligt de bron van onzen troost, de re den waarom een Kerstfeest nooit echt treurig mag zijn. „Gij komt om de wereld te reddenDe wereld, de zielen, de zielen onzer dierbaren, onze eigen zielen, de zielen der andere men schen. Och Kindje, och Kindje, misschien „knielen er hierendaar nog menschen, tot schreiens be wogen, bij u neer," maar „De kracht Uwer liefde van binnen, „Kan wereld noch hel weerstaan." Father LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. Ook de Heidenen verlangen naar de komst van het Kerstkind, Over Weldadigheid naar Vermogen „Janskamer" Jansstraat 38 rood. Het Kerstfeest nadert, en bij velen Prijkt dan een boom, vol licht en luister! Maar ach, voor hoeveel menschen is Het leven nu vol zorg en dutster Wji willen hun graag hulp verstrekken, Als gij maar onze kas wilt spekken. Postgiro 69645 Telefoon 13235 of 15445 "Al» ik begon te hoesten, duurde het wel een kwattler voor ik tot bedaren kwam. Ik was dan zoo vermoeid en afgemat, dat Ik niet heen of weer kon. Toen ik echter met Abdijsiroop begon, ging ik met den dag vooruit en na het gebruik van maar één flesch, ben ik weer geheel de oude. 'k Klim bij ons de trap op van 40 treden zonder hoest of benauwdheid." (Origineel ter Inzage) D. D. E. te A. Alom verkrijgbaar.Thans Fl. 1.-.F1.1.50, Fl.2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct, per dubbele doos 60 ct ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) De Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en omstreken, afd. van de Ned. Vereeniging voor Dierenbescherming, heeft van B, en W. van Haarlem verlof gekre gen tot het plaatsen van een achttal vogel voederbakjes in openbare parken te Haarlem. De Haarlemsche werkloozen vervaardigen op aanwijzingen van het bestuur deze voederbak jes, die Zaterdag vóór Kerstmis, naar wij hopen, zullen geplaatst kunnen zijn. De voederbakjes zijn van het gewone type, doch grooter. De draagpaal is zeer kort gehou den, opdat ook de kleinste hummels hun plicht tegenover de vogels in den winter kunnen vol brengen. De pa'al is voorzien van schuine atjes, opdat katten en eekhoorns de etende vogels niet zullen kunnen storen. In andere plaatsen van ons land, is in navol ging van het buitenland (In Zwitserland vindt men deze bakjes veel in openbare tuinen) reeds met goed succes een proef gedaan in deze rich ting. De bedoeling is, dat vooral de jeugd door de ouderen attent wordt gemaakt op de bakjes en de zorg voor de voedering der vogels op zich neemt. Broodkruimels, vogelzaad, een vet bol, snoeren apennootjes, alles is welkom, vooral als er sneeuw komt. Voorloopig zullen de bakjes geplaatst worden in den Ooster-Hout, in den Wester-Hout, Frede- rikspark, Florapark, Kenaupark, Staten Bol werk, Huis te Zaanen en Nagtzaamplein, alles in overleg met den Dienst van Hout en Plant soenen. Terug te bekomen bij: Bur. v. Politie, Smede- straat 9, deel van een bril. Bon, Voorzorgstraat 38, doos inh. koek. Kennel Haerlem. Regentes- selaan 42, kat, hondje. Tanis, Oranjeboomstr. 162, oorknopje. V. Pelt, Hoofdmanstraat 42, por- temonnaie. Ellens, Tamarindestraat 11, rijwiel- pomp. De Laat, Reitzstraat 65, rijw. belasting plaatje. Schoen, Linschotenstraat 2B. rd., koorts thermometer. Van Arum, Dijkstraat 16, gymn. schoen. Schutte, de Clerqstraat 105, idem. Sie- gerist, Dahllastraat 36, zakmes, v, d. Laan, Graafschapstraat 42, zak wol. Hameling, Wi- cherstraat 23, kinderhandschoenen. Smink, Zijl- weg 120, handschoen. De Zwart, Leidschévaart 370 rd., idem. Bur. v. Politie, Smedestraat 9, idem. Nouwland, Klein Heiligland 23, idem. De Haas, Brandstraat 22, handbeschermer. Hoo- genes, Nagtzaamplein 15, hond. Bur. v. Politie, Smedestraat 9, autoslinger; De Graaf, Maxwellstr. 3, armbandhorloge; Engel- geer, Floraplein 10, autoslinger; Van Dam, Jan Nieuwenhuizenstraat 15, bril; De Ridder, Rozen- prieelstr. 30, kerkboekje; Van Heel, Wicher- straat 9, das; Habicht, Djambistraat 12, ketting met schijfje; Kuijt, Witte Heerenstraat 30, por- temonnaie; v. d. Putten, Slachthuisstraat 84 zw, idem; Bur. v. Politie, Smedestraat 9, porte feuille; Wlesener, Luc. Heijerstraat 18, idem; Ruigrok, Korteweg 6, ring; Velthuis, Kastanje straat 30, rijw.belast.plaatje; Houtzager, Oranje- str. 161, taschje; v. Duffelen, van Zeggelen- straat 32, idem; Felman, Acaciastraat 35 idem; Degmaars, Colensostraat 40, huissleutel; Priek. Wijde Geldeloozepad 9, gymn.schoentjes; Doeff Kleverparkweg 25, handschoen; Spijkstra, Tem pelierstraat 50 zw. idem; Gassooij, Korte Mar- fes- 't Is woelig-druk in de winkel-straten, waar Mie etalages hun volle licht-sterkte naar buiten s&»ijten. Straks zal het Kerstmis zijn. En voor die paar dagen wil men graag maar Vergeten, wat het stomme leven met altijd maar *eer diezelfde koude volharding in de weg legt. Ieder wil toch iets doenal is 't maar onsje van dit, of 'n half pondje van dat.... de prijzen zijn niet hoog. Daar zijn alle stan ch bijeen in die yiiiiiiuniiimiiiiiiimimiiiiiniiiiiiiM Gratenen er ts- nu geen woor- I tl KWdVtjC of uitroepen of ïiiiiiiiinMiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiïï r^hgen van op pende strekking.... er hangt iets van goede gemeenschapszin'n sfeer, waarvan men Menschen zou, dat ze bleef.... Straks is het de nacht, die vrede brengen wil Hier betaalt men met guldens, bankpapier Mfcds met klein zilvergeld of centen.... er wordt geteld, gerekend.... God-jagere kend door de meesten.... en meer dan één maal. Er zijn er, die aarzelen voor de groote rui tenen dan nog eens zuchtend wat verderop gaan kijken, om te probeeren misschien, of het nog goedkooper kan worden uitgezocht Wellicht wordt daarbij even met wat weemoed gedacht aan de mooie jaren, die voorbij zijn.... toen er nog niet op 'n paar centen gekeken hoefde te worden.... Toch is het ook nu weer Kerstmié voor allen,... geloovig of niet geloovig.... niemand ontkomt geheel aan de stemming.... Eén gelaat is er, dat min of meer vloekt tus schen die straten-menigte 'n Norsche, goor-bleeke kop.... op 'n kou welijk gekromde romp Zoo'n zwerver zonder doel of dak.... voor wie alle dagen en nachten hetzelfde zijn Hij stoort zich aan geen menschen of lokken de winkel-kastenen als z'n ziellooze oogen even knipperen van 'n fellere licht-stuwing, dan is dat nog 'n automatische reflex-beweging, die geen wijziging brengt in zijn gedachten-gang, zoo die er al zijn mocht. 'n Heel aparte gestalte is t.... die overal buiten blijftdie daar verzeild is geraakt zonder 't zelf te beseffen Soms lijkt t, of die saamgeperste lippen 'n woord of klank vrij latenen heel dat grim mige gelaat zegt, dat dit 'n woord of klank van haat moet zijnvan stomme haat tegen allen, die 't beter troffen Machinaal gaat ie daar voort.... en niemand let op de man zonder jas.... if -v. Vier lieve oogjes kijken naar 'n vlak geopend handjeeigenlijk alléén naar 't kwartje, dat daar op ligt te glimmen.... „Hou 't nou goed vast" zegt 't meisje van vijf „als 't valt raakt 't heelemaal tusschen de menschen." En broer van zes vouwt z'n vingertjes om 't geldstuk. Dan kijken ze door 't glas van de winkeldeur naar binnen, of de groote broer nog niet klaar is, die daar in is gegaan, en gezegd heeft, dat ze even op de stoep moesten wachten. Ze zien hem wijzen naar schalen gebak en hoe de juffrouw de amandelbroodjes en andere lekkere dingen in 'n doos legt.... en ze kijken elkaar aan.,., lachend, genietend al Dan ziet broer opeens voor hetzelfde winkel raam 'n bleeke man staanzonder jas de handen diep In de gescheurde zakken van de dunne broeken zus ziet hem ook.... Hun mondjes zakken open.... en de vier lieve oogjes hangen aaii het witte, baard-stoppel gezicht. Ze zien hem kijken naar al het lekkers op nikkelen, porceleinen en glazen schalen.... ze zien hem rillen in z'n schamele kleeren.... En broer steekt t handje vooruitmet 't kwartje De man ziet 't nieten broer gaat 'n stapje naar hem toe't armpje blijft gestrekt. Dan kijkt de kleumende zwerver verrast op zij.... ziet t handje met 't kwartje.... en 't gelaat, dat hard was, krijgt 'n uitdrukking, die zelfs de kinderen even pakt Als in 'n droom neemt ie 't geldstukje aan.... kijkt heel lang in de oogen van 't Jongetje en z'n stem beeft: „Dankje, vent.... dank je, kleine vent Dan is ie weg.... 't is alsof ie zich opeens schaamde. Zus grijpt broer bij z'n arm en vraagt 'n beetje angstig: „En de kaarsjes dan? De kaarsjes voor 't kribbetje?" Gelijk komt de groote broer naar bulten en even later weet ie, dat Fritsje 't kwartje aan 'n arme man heeft gegeven.... t kwartje voor 't doosje kaarsjes, dat nog gekocht moest worden.... „Sufferd, wat heb je nou gedaan? Wie weet, wat voor schooierd 't geweest isstraks loopt ie er misschien 'n kroeg mee in Fritsje staat wat ontnuchterd te kijken nu.... Maar de groote broer loopt alweer door.... en de twee kleinen gaan zwijgend naast hem.... Zus kan wel huilen.... Frits ookmaar die houdt zich groot en zegt wijs; „Misschien brengt ie 't wel terug.... als ie weet waar we wonen.en als ie begrijpt, dat 't voor de kaarsjes was...." „Ja.... hij zal t terugbrengen!" spot de groote broerje hadt 't evengoed in 't water kunnen gooien!" En waarachtig.... in 'n donkere steeg staat de zwerver voor 'n kroeg.... bevoelt z'n kwartjedoet 'n stap naar de deur.... Maar staat dan stilen peinst Met 'n ruk draalt te weg van 't drankhuis en begint op z'n eigen te scheldenmompelt iets van „dat joggiemet die oogen Dan gaat ie weer straat in straat uit. *t Is stil geworden in de stad.'n paar torens laten twaalf slagen hooren Hij ziet, dat 'n agent hem wantrouwig be kijkten vloekt alweer..., en de oude haat komt weer naar bovener volgt 'n schorre lach.... om de in sentimenteele bui versmade borrels.... Hij zoekt 'n slaapplaats op 'n terrein van af braak of zooiets 'n Uur of drie later loopt ie weer langs de huizen Dan ziet ie 'n poort op 'n kier staankijkt even rond, duwt 't deurtje verder openkomt in 'n achter-tuin.... Als ,'n loerende kat sluipt ie verderkomt bij de keukendeurprobeert naar binnen te kijkenvoeltwringtduwt.... Fritsje wordt wakkerwrijft z'n oogjes en kijkt op 't wekkertje.... bijna vier uur.... Zou ie maar vast opstaan en z'n eigen aan- kleeden? Over 'n kwartier moet ie er tóch uitMag voor 't eerst met vader mee mar de Nachtmisfijn! Stil.... is vader al beneden? Ja.... hij hoort ietsvader zal al op zijn.... Hij neemt z'n kleeren en gaat de trap af.... In de keuken brandt licht.... Eh opeens staan ze vlak tegenover elkaar de zwerveren Fritsjede eerste met ver glaasde oogen en geknepen vuisten.... de tweede alleen maar even verbaasd. „Kom je 't kwartje terug brengen?" „Eheh.... je.... ehik.... zoo.... zoodat is toevallig.... ik bedoelstil!.... stil! Niet hard pratenniet hard praten.... Ik ga alweer wegik.... Hier is 't kwartje jaik had 't niet noodig „Wat heb je daar in die groote zak?" „Niks.... niks.... die zak is niet van mij.... Hier is je kwartje, ventje „Nee, 't hóeft niet, hoor! Ik heb van vader 'n nieuw kwartje gekregenen heb toen nog gauw de kaarsjes gehaald.... vader vond 't heel mooi van me en zei, dat 't Kerstkindje nou de kaarsjes óók nog veel mooier zou vinden...." ,,'t Kerstkindje.... kaarsjes? 't Kerstki En de man begint te snikkengrijpt Fritsje vast.... en zoent 't kindlaat de zak val lenlegt 't kwartje op de tafelkijkt nog eenmaal omen verdwijnt Dan beginnen juist de eerste klokken te luiden. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9