Birma wil het voordeeligste I De beteekenis van onzen tijd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Een handige motie Schuldenkwestie Het Heilig Jaar im Warenhuisbr and in Barcelona Chineesche kinder moord Het nieuws van heden sssjnsjprsimm-musse#. DE MIJNRAMP IN AMERIKA BISSCHOP VAN BERLIJN VOOR DE RADIO DE BAROMETER iiiflili:: R.K. KIESVEREENIGING HAARLEM DINSDAG 27 DECEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De Ronde-Tafel conferentie ten einde Waar geen vrede is Japanners vallen de grens van Jehol aan Er in geloopen Een laatste aanmaning voor Frank rijk? Geen speciale schulden commissie Roosevelt's gevolmach tigde naar Europa Davis bij Roosevelt De wandaden te Trau Joego-Slavië laat zich de be schadigde St. Marcus- leeuwen betalen Zeven kinderen levend verbrand Het Weer innnu NOG EEN MERKWAARDIGE FOTO VIT BEAVRAING Voor de broederschap tusschen de volken, tegen heidendom, zedeloosheid en genotzucht Aanstaande heilig- zaligverklaring en Heeft Hitier gehuild? Om het verlies van Gregor Strasser Van de 54 bedolven mijnwerkers zijn er reeds 39 dood geborgen Oproep tot menschelijkheid en gemeenschapsgeest Overbrugging van alle verschillen Noodwerk voor jeug dige werkloozen Tegen jeugdarbeid in Amerika Geheele complex uitgebrand. De schade loopt in de millioenen Electrisch speelgoed de oorzaak Personeel werkloos Gemiddeld vindt men alleen in de straten van Sjanghai 30.000 kinderlijkjes per jaar Strenge maatregelen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Om te kunnen deelnemen aan de Partijstemming in 1933, is het noodzakelijk zich vóór 1 Januari als lid der R. K. Kiesvereeniging te laten inschrijven. 4-800 gevangenen in vrijheid Bom voor koning Foead? Eenheidsprijs winkels Verdere oprichting in Duitschland verboden DRAISIJ1A-van VALK EMBURC c LEEUWARDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18262 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek In Birma, dat sinds 1897 een onder een af zonderlijken Engelschen gouverneur staan de zelfstandige provincie vormt in Britsch- Indië, is in den loop der jaren een steeds Sterkere separatistische beweging gegroeid. Het floel dezer separatisten is Birma los te maken Van Britsch-Indië om zoodoende een grootere toate van zelfbestuur te verkrijgen dan voor alsnog in een eventueele Britsch-Indische fede ratie mogelijk lijkt. Bij de laatste verkiezingen Voor de wetgevende vergadering, enkele maan den geleden, zijn de verwachtingen van de Voorstanders eener afscheiding echter bedro- Ben. De separatisten behaalden niet de meer derheid, waarop zij zoozeer gehoopt hadden. Niettemin bleek hun invloed toch van- niet te onderschatten beteekenis. Engeland zelf is bereid Birma als een op zich *elf staand geheel te behandelen, hetgeen dui delijk bleek uit de Birmaansche ronde-tafel conferentie, welke indertijd buiten de Britsch- Indische ronde-tafel-conferenties om te Lon den werd gehouden. Tegenover de separatis tisch gezinde Birmanen staan zij, die, hopend op de autonomie en de voorrechten, welke Britsch-Indië eenmaal zal moeten verwerven, liever den federalen band wenschen, opdat Birma straks ten volle mee zal kunnen profi- teeren van de bestuurswijziging en de daar aan verbonden voordeelen. De wetgevende Raad te Rangoon heeft thans Sonder stemming een buitengewoon handige ïnotie aangenomen, waardoor beide tegengestel de partijen worden bevredigd. In deze motie verklaart de Raad zich te blij ven verzetten tegen afscheiding, zoolang niet verzekerd is, dat dezelfde concessies, welke eventueel aan Indië zullen worden toegekend, ook aan Birma zullen worden gedaan. Aange zien de Britsche regeering nog geen besliste uit spraak heeft gedaan of een „bevredigende constitutie" zal worden verleend, stelt de Raad Voor tot een eventueele Britsch-Indische fede ratie toe te treden, maar met behoud van het Vecht tot afscheiding. Er dient echter zoo spoe dig mogelijk een conferentie te worden gehou den om te beslissen over de toekomstige grond wet van Birma als afzonderlijke eenheid of als eenheid in een Indische federatie. De toekomst van Birma hangt dus uitsluitend af van, wat Voor Birma het meest voordeeligst zal blijken. Het is derhalve vanzelf sprekend, dat de Birmanen met groote belangstelling de ontwikkeling der gebeurtenissen in Britsch-Indië volgen. De afloop der Ronde- Tafel-conferentie, welke zoo juist te Londen be ëindigd is, heeft die ontwikkeling niet bijster Veel verder gebracht, zooals trouwens wel te Voorzien was. Immers de belangrijke onwettig verklaarde Britsch-Indische nationale Congres- party, waarvan de voornaamste leiders in de gevangenis zuchten, was op deze conferentie niet vertegenwoordigd. Lord Reading, de oud-onder koning van Indië, verklaarde, dat deze confe rentie een geest van groot vertrouwen tusschen Brittannië en Indië heeft geschapen. In zyn algemeenheid is deze verklaring zeker onjuist. Zy geldt alleen voor het ter conferentie ver tegenwoordigde deel van Indië. Dé Britsche re geering bleek niet by machte een bepaald tijd stip voor de invoering van een federale grond wet in Indië in het vooruitzicht te stellen. Bo vendien toonden de Indische vorsten weinig enthousiasme voor een federatie, aangezien zy beducht zyn by eventueele toetreding hun by- Zondere rechten te zullen moeten prijsgeven. Het Voornaamste vraagstuk, waarmee de conferen tie zich met eenig succes heeft kunnen bezig houden, was, dat van het finantieel beleid. Over dit vraagstuk is een rapport uitgebracht, dat onder meer voorstelt een reservebank voor Britsch-Indië te stichten en aan den gouver neur-generaal in begrootingszaken de laatste en hoogste beslissing te laten. Zoolang de reserve bank nog niet is tot stand gekomen, achtte Lord PEKING, 24 Dec. (Eigen bericht). Japansche hoepen hebben de grens van de provincie Jehol Aangevallen. Zy maken zich meester van de Chineesche douane-kantoren te Sjanhaikwan. De situatie is zeer ernstig, daar om het bezit Jan de provincie Jehol vermoedeiyk een verbit terde stryd zal ontbranden. Jehol is gelegen tusschen Peking en Mand- 'Joerije. LONDEN, 24 Dec. (Reuter). De „Times" ver- heemt uit Tokio: zes Japanners vonden den dood en zeven werden ernstig gewond by een ••Plechtigheid" te Pansji r.aby Kirin. Een troep bandieten zou onderwerping aanbieden, na wouw te hebben be'oofd aan de regeering van hlandsjoekwo. Toen de Japanners aanstalten blaakten om him wapens in ontvangst te ne- dien, openden zy echter het vuur. De Japan- *che commandant werd gedood, twee andere Officieren gewond. De Japansche troepen beantwoordden on- biiddeliyk het vuur, waarop de bandieten duchtten. De Japanners keerden vervolgens naar Kirin •etug. Reading, het overbrengen van het financieele beheer naar Indië onmogeiyk. Niet omdat de Britsche regeering daartoe niet genegen zou zijn, maar enkel, omdat de hacheiyke economi sche wereldtoestand zulks niet gedoogt. Intusschen schijnt de politieke toestand in Britsch-Indië zooveel verbeterd, dat de Britsche minister voor Indië, Sir Samuel Hoare, de hoop heeft durven uitspreken, dat in Januari a.s. de krasse ordonnanties van den onderkoning, Lord Willingdon, zouden kunnen worden opgeheven. Men weet, dat deze strenge ordemaatregelen in Britsch-Indië veel kwaad nationalistisch bloed hebben gezet. En al is op het oogenblik in het land van de Ganges, betrekkelijk rustig, het zal nog de vraag zijn, of Sir Samuel zich niet voor barig aan een schoone illusie heeft overgegeven. Het onder de asch afgedekte vuur biyft door- smeulen. PARIJS, 26 Dec. (Reuter) Volgens een tot- dusver onbevestigd bericht uit Washington, heeft de Amerikaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Stimson, aan den Amerikaan- schen gezant te Parijs vertrouwelijk opdracht gegeven er by de.Fransche regeering op aan te dringen, dat de achterstallige termyn van 15 December alsnog onvoorwaardeiyk betaald wordt. President Hoover ziet geen nut in het be noemen van een speciale schulden-commissie en is geneigd het geheele probleem aan Roose velt over te dragen. NEW-YORK, 27 Dec. (V.D.) De nieuwe President der Vereenigde Staten Franklin D. Roosevelt, heeft gisteren te Albany een uit voerige bespreking gehad met Norman Davis over den toestand in Europa. In het middel punt van deze bespreking stond de Ontwa peningskwestie in verband met het economisch herstel. Norman Davis verklaarde: „wy heb ben de ontwapening noodig tot herstel van het wereldvertrouwen. Vertrouwen beteekent crediet en crediet beteekent weer economische opleving." Davis, die vandaag naar Genève terugkeert, had vervolgens een onderhoud met Edmond Day, een der Amerikaansche vertegenwoordi gers in de voorbereidende commissie voor de Economische Wereldconferentie. Day vertrekt morgen naar Genève. Hij zal de eerste gevol machtigde van de nog niet aan het bewind zijnde regeering Roosevelt zyn, die naar Euro pa komt. Het is echter twijfelachtig of Day andere dan negatieve instructies mee zal kry- gen. Volgens den correspondent te Washington van de „Daily Express" heeft Roosevelt reeds veertien dagen geleden een specialen gemach tigde naar Europa gezonden om de meenin gen van verschillende personen te Londen, Parijs en Rome over de kwestie der oorlogs schulden te hooren. De naam van dezen ge volmachtigde is echter onbekend. PARIJS, 25 Dec. (Reuter) Op een vergade ring te Lyon heeft Herriot verklaard, dat het onmogelijk moest zijn om een bedrag van 480 millioen francs de goede betrekkingen met Amerika in gevaar te brengen en aan den an deren kant aan Hongarije een crediet van 300 millioen francs toe te staan en twee milliard beschikbaar te stellen tot steun van de ban ken. Herriot toonde zich bezorgd voor de gevol gen van een eventueele breuk met Amerika en een definitieve weigering tot betalen; hy zou blyven strijden voor het betalen der schul den. BELGRADO, 24 Dec. (Reuter) Het „Avala"- agentschap meldt uit Split dat zich by de auto riteiten van Trau zes jongelieden, die in Trau woonachtig zyn, hebben aangemeld en ver klaard, de Venetiaansche winkels te hebben oe- schadigd. Hun nationaal gevoel en hun oatrio- tisme waren door de Italiaansche pers ten zeerste gekwetst, zeiden zy. De jongelieden zijn door den politierechter onmiddellyk tot vyf dagen opsluiting veroordeeld. De stedeiyke autoriteiten hebben een eisch tot schadevergoeding wegens beschadiging van aan de stad behoorende voorwerpen tegen hen ingediend. BIRMINGHAM, 24 Dec. (Reuter). In den af- geloopen nacht heeft hier ter stede een brand gewoed, waarby zeven kinderen uit hetzelfde gezin om het leven zyn gekomen. De vader en de moeder, alsmede hun jongste kind moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Ook drie brandweerlieden werden gewond. Verwachting: Zwakke tot matigen, 5 Zuidelijke tot Zuid-Westelyken wind, betrokken of nevelig, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt, BE later iets zachter. Hoogste stand: 778.0 te Weenen. Laagste stand: 738.6 te Isafjord. Zon op 8.12, onder 3.50. Nieuwe =j Maan v.m. 11.42. Licht op 4.20. ROME, 24 Dec. (Reuter). By de ontvangst van het H. College der Kardinalen, die den H. Vader hun Kerstwenschen kwamen brengen, wydde Z. H. de Paus uit over het Heilig Jaar, dat van 2 April 1933 tot 2 April 1934 zal worden gevierd ter gedachtenis van den dood van onzen Heer Jezus Christus, wat dan negentien eeuwen ge leden zal zyn. De viering van dit Heilig Jaar is des te noodzakelijker in den huidigen wereld toestand, waar men niet of bijna niet anders hoort spreken dan over conflicten, wantrouwen, intellectueele en sociale ellende. De viering zal plaats hebben in het belang van de broeder schap tusschen de volken, welke werd gekocht voor den pry's van Christus' bloed. Juist daarom moet zy een jaar duren. Het Heilig Jaar is be stemd voor de bestryding van het heidendom, de zedeloosheid, en de genotzucht door een groo- ten schat van gebeden en boetedoening. Tenslotte schonk de H. Vader Zyn zegen aan de Kardinalen, aan alle volken en alle geloo- vigen. Onze Romeinsche correspondent meldt ons: In tegenwoordigheid van den H. Vader heeft een plenaire zitting van de H. Congregatie der Riten plaats gehad om het laatste votum te geven over de heiligverklaring van den zaligen André Hubert Fournet. Dit votum wordt, zoo het door den Paus wordt bekrachtigd, gevolgd door het decreet over de heiligverklaring, dat „tuto" genoemd wordt. In dezelfde zitting heeft de H. Congregatie der Riten verhandeld over twee wonderen, die voor de zaligverklaring van Marie de Ste Eupra- sie Pelletier, stichteres der Zusters van den Goe den Herder, worden voorgedragen. Men verwacht, dat de beide plechtigheden^ in het aanstaande voorjaar zullen plaats vinden. MÜNCHEN, 24 Dec. (V. D.) De nat.-soc „Korrespondenz" schrijft nopens de bewerin gen van Otto Strasser, dat Hitler in een fractie zitting der N. S. D. A. P. met een van tranen stokkende stem steeds weer zou hebben uitge roepen, dat „hij (Gregor Strasser) mij dat zou kunnen aandoen, juist nu, had ik nooit voor mogelijk gehouden", en vervolgens op een stoel zou zijn neergeva'len en hebben gehuild. Een scortgelyke onzin wordt in dat artikel verkon digd van de partygenooten Goering, Dr. Goeb- - V- V: - -- 1 Een goede orienteering biedt deze foto, door onzen fotograaf genomen, met kijkje op de dorpskerk en links den kloostertuin, vóór welks ingang, ter hoogte waar hier de men- schen staan, de kinderen de H. Maagd zouden zien, temidden van het geboomte vol gens hun bewering, die echter door geen enkel ander gegeven nog wordt ondersteund bels, Bruckner, Heines en Streicher. Ten slotte had Strasser verklaard dat even tueel getuigenissen ter beschikking waren van 35 leden der Rijksdagfractie van de N.S.D.A.P. Wy zien ons gedwongen, aldus de olii- cieele partij verklaring dit belachelyke van A tot Z uit de lucht gegrepen maakwerk van het Otto Strasser-blaadje in zyn ware ge daante te toonen, aangezien de geheele Jood- sche en Marxistische pers dit product van een aan grootheidswaanzin lijdenden literator helpt verspreiden. Minister b. D. dr. Fried heeft ais leider der nat.-soc. Rijksdagfractie en als leider van die bewuste fractiezitting het „Zwarte front" op grond van par. 11 van de Perswet den eisch doen toekomen zonder verwyi over te gaan tot een rectificatie inhoudende dat de geheele voorstelling van zaken betreffende het verloop van de fractiezitting van A tot. Z on juist en uit de lucht gegrepen is. MOWEAQUA (Illinois), 25 Dec. (Reuter.) In een steenkolenmyn alhier heeft, zooals wy reeds in een deel van onze vorige oplaag meldden, op 700 voet diepte een hevige myngas-ontploffing plaats gehad, waardoor 54 mynwerkers zyn be dolven. De reddingsmanschappen, die terstond in de myn zijn afgedaald, stuitten op groote moeiiykheden, daar verscheidene myngangen waren ingestort. Men heeft de hoop dan ook reeds opgegeven de slachtoffers nog levend te kunnen redden. Reeds zyn eenige lyken van slachtoffers aan de oppervlakte gebracht. Nader wordt geseind, dat tot nu toe 39 ïyken van mynwerkers geborgen zyn. BERLIJN, 24 Dec. (Reuter.) Mgr. Schreiber, de bisschop van Berlijn, hield hedenavond een radiorede. Wie gewend is aldus Z. H. Excel lentie een beteekenis te ontleenen aan de geschiedkundige gebeurtenissen, met name ook aan de slagen van het noodlot, welke een volk meemaakt, zal gemakkelyk toegeven, dat de zin van onzen tijd van nood is, dat de gemeen schapsgeest tot gelding moet worden gebracht, dat men om wille der volksgedachte voor el kanders belangen optreedt. Het is het beginsel van het christendom, de liefde zelfs door offers en vrywillige ontberin gen te bevestigen. Niet alleen de werkloozen moeten ondersteund worden, maar ook de zie ken en de eenzamen, niet alleen lichamelyke nood dient gelenigd te worden, maar ook ziels nood, troosteloosheid, vertwijfeling en verbit tering. Veel meer dan totdusver het gevaJ is. moet onze tyd van nood een groote tyd van menschenliefde worden, een tyd waarin men- sehelykheid en gemeenschapsgeest bruggen slaan over alle verschillen van party, wereld beschouwing, ras en geloof. BERLIJN, 24 Dec. (W. B.) Rijkspresident Von Hindenburg en Rykskanselier Von Schlei cher, namens de Ryksregeering, hebben het volgende communiqué gepubliceerd: „De nood der werkloosheid drukt zwaar op de Duitsche jeugd Noch werkverschaffing, noch arbeidsdienst kunnen verhinderen, dat met het aanbreken van den winter honderdduizenden jonge Duitschers met werkloosheid te kampen hebben. Daarom roepen de Rykspresident en de Ryks regeering het Duitsche volk met Kerstmis tot noodwerk voor de Duitsche jeugd op. Het noodwerk zal aan de werklooze jeugd gelegenheid bieden tot ernstigen arbeid over eenkomstig hun beroep en tevens de mogelyk- heid tot andere geestelijke en lichamelyke werk zaamheden. Behalve werk zal aan de jeugdige werkloo zen een maai per dag een warme maaltyd verstrekt worden. De gemeenschapszin en de offervaardigheid van alle lagen der bevolking moeten hier sa menwerken, om de werklooze jeugd lichameiyk en geestelyk gezond en levenskrachtig te hou den, om hun wil tot kameraadschappeiyke hulp te versterken. De particuliere instellingen tot hulpverlee ning zullen door het Rijk ondersteund worden. De Ryksregeering belooft aan alle instellin gen, met name de vereenigingen van jonge werklooze Duitschers, die zich in dienst van dit noodwerk stellen, financieelen steun. Met de leiding van dit noodwerk voor de Duitsche jeugd is het rijksministerie van ar beid belast. Dit zal de noodige maatregelen nemen. NEW-YORK, 24 Dec. (Reuter.) De Nationale Commissie voor Kinderarbeid heeft aangekon digd een uitgebreide campagne te zullen be ginnen, om meer dan 2.000.000 kinderen uit de fabrieken te nemen en hen weer op de school banken te zetten, teneinde aldus plaats te ma ken voor de vele manneiyke en vrouwelyke arbeiders, die thans werkloos zyn. In een desbetreffend communiqué wordt ver klaard, dat meer dan 3 millioen kinderen tus schen de 7 en 17 jaar oud van school af zyn. terwyi ruim twee millioen kinderen op fabrie ken werkzaam zyn. Daar 10 millioen volwassenen zonder werk zijn, acht de commissie den huidigen toestand een bedreiging van het nationale welzyn. De hulp van alle werkgevers wordt daarom inge roepen, om kinderen beneden de 16 jaar niet in dienst te nemen en aan de autoriteiten wordt verzocht den leeftyd, waarop de kinderen de school mogen verlaten, hooger te stellen. BARCELONA, 25 Dec. (Reuter). Tengevolge van een vonk van een electrisch stuk speelgoed is een geweldige brand uitgebroken in de groote warenhuizen op Ramblas. De kerk, de Academie van Kunsten en Wetenschappen, de bioscoop en verscheidene andere in de nabyheid gelegen gebouwen moesten reeds worden ontruimd, daar zij door het vuur bedreigd werden. Tot nu toe hebben zich geen incidenten voorgedaan. Van de zeven huizen, waaruit het warenhuis bestond, stonden Zondagavond om 9 uur al leen nog maar de gevels overeind, overigens waren deze huizen volkomen uitgebrand en in gestort. Door de zwart geblakerde raamkozijnen boden de rookende en hoog opvlammende puin- hoopen een fantastischen aanblik en kon men een goed beeld krygen van den omvang dezer catastrophe. De brandweer, die met talryk materiaal ter plaatse was, gaf plotseling het signaal: „On veilig uit de voeten!", daar de gevels ge- vaarlyk begonnen te hellen. Met donderend ge weld stortten de zware steenmasa's der gevels het volgende oogenblik voorover op straat, doch daar deze zeer smal was, werden de balcons der tegenovergelegen perceelen verpletterd en de huisdeuren gebarricadeerd, zoodat de bewoners hun huizen niet verlaten konden. Het ver woeste warenhuis was voor 20 millioen pesetas verzekerd, doch men schat de schade op meer dan 40 millioen ruim 8 millioen gulden). Een catastrophe beteekent deze ramp ook voor het 8000 man personeel van het warenhuis, dat thans door werkloosheid wordt getroffen Belangrijke sommen gelds liggen in de kluizen van het warenhuis, die diep onder de puin- hoopen bedolven zijn, zoodat het geruimen tijd zal duren, voordat men deze blootgelegd heeft. De brandweer is nog steeds ter plaatse en geeft met verscheidene stralen water om het opleven der vlammen te voorkomen. Volgens een nader bericht zyn zes personen door vlammen en neervallend gesteente gewond. SJANGHAI, 24 December. China is een kruis tocht begonnen om een einde te maken aan een der verschrikkelykste kwalen van dit land. de weerzinwekkende gewoonte om ongewensch- te meisjes te dooden. Op het oogenblik zyn er in alle groote steden vereenigingen die geen ander doel hebben dan de lichaampjes van pasgeboren verlaten of ver dronken meisjes te verzamelen en te verbran den. Van deze ongelukkige kinderen worden er alleen in Sjanghai gemiddeld 30.000 per jaar gevonden! Verschillende philantropische organisaties die er zich op toelegden het menschelijk gevoel der massa in opstand te brengen tegen deze waig- ïyke practijken, beginnen thans haar arbeid met de eerste resultaten bekroond te zien. Een petitie die de regetring werd aangebo den, vraagt de strengste maatregelen tegen moeders die haar ongewenschte dochtertjes ver moorden. Het eerste resultaat dezer volksbeweging is geweest dat in tal van districten de autoriteiten reeds een verbod hebben uitgevaardigd. Procla maties zyn verschenen die de overtreders van dit verbod met gerechtelijke vervolging en zelfs met de doodstraf bedreigen. Er wordt in gezegd dat China een beschaafd land is en dat derge- 'ijke barbaarsche gewoonten niet getolereerd kunnen worden. Het Heilig jaar. Mgr. Schreiber voor de radio. Mijnramp in Illinois (V.S.)reeds 39 dooden. Warenhuis te Barcelona door brand vernield. Vice-president van den Raad van State, Graaf van Lynden van Sandenburg, overle den. Felle brand in het St. Wiüibrordusgesticht te Heiloo. Verscheïderje ernstige verkeersongevallen tij dens de Kerstdagen. Laffe overval op een oude vrouw te Rotter dam. Verdere oprichting van eenheidspryswinkels in Duitschland verboden. 4800 politieke gevangenen in Pruisen in vrij heid. Saneering en steunverleening aan het bloem- bollenbedryf. nkort onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag met Duitschland. Verlenging invoerbeperking van boter. Aankoop van duinterrein door de Provincie Noord-Holland. O Men kan zich aanmelden by de propa gandisten of by: J. ADELAAR Wijöe Geldelooze Pad 12, J. J. BRINKMAN Anegang 19, mevr. WEBERSTRIK, Bankastraat 24rood, Haarlem-Noord. BERLIJN, 24 Dec. (V.D.). Naar het Pruisische ministerie van Justitie mededeelt, zyn heden, op grond van de amnestiewet, in Pruisen 4800 gevangenen in vrijheid gesteld. KAIRO, 26 Dec. (Reuter). In den tuin van de ingenieursschool te Giza, heeft de politie, juist voor het officieele bezoek van koning Foead een bom ontdekt, en buiten werking gesteld. Koning Foead liet het bezoek gewoon door gang vinden. BERLIJN, 24 Dec. (V.D.). In het staatsblad zal een verordening worden gepubliceerd, die het tot dusverre slechts voor steden met minder dan 100.000 inwoners geldende verbod van op richting van zaken met eenheidspryzen uit breidt tot alle steden. Aanleiding tot deze uit breiding is de vermeerdering van het aantal klachten uit den handeldryvenden middenstand over de groote concurrentie der magazijnen met eenheidsprijzen. Het verbod geldt tot 1 April 1934. Hoogste stand op Dinsdag I uur n.m.: 769 Achteruit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1