STADSNIEUWS ONZE NAAR BERLIJN JfUt\ ócfiuffi om: Prikkeldraad NIEUWJAARSWENSCHEN DINSDAG 27 DECEMBER PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND SANEERINGS- EN STEUNPLAN Voor het bloembollenbedrijf Par. 2. Steunplannen, welke gefaald hebben KLOOSTERJUBILEUM GRAALMEISJES ONTPLOFFING IN EEN KACHEL Eerw. Broeder Bavo MUZIEK „HAARL. GEMENGD KOOR" Bach's Weihnachts-Oratorium „Der Zigeunerbaron" SCHAKEN OM DEN KEUSBEKER Commissie van Toezicht op 't L.O. Een gemis? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT gWfEN S C H Restauratie „Oud-Hoorn" heeft verzocht om eene bijdrage Van ƒ200 uit de provinciale kas in de kosten Van de restauratie van den gevel van het perceel Kerkstraat 1 te Hoorn. Uit het ter zake ingestelde onderzoek is Ged. Staten gebleken, dat het behoud van den gevel om zijne historische en architectonische waarde Van verschillende zijden zeer op prijs wordt ge steld. Op advies van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg is eene Rijksbijdrage van 900.in uitzicht gesteld. Ook het gemeente bestuur van Hoorn steunt het streven van ge noemde Vereeniging. Naast eene bijdrage van 300 a fonds perdu, wordt een renteloos voor schot van 600.uit de gemeentekas toege kend. Tenslotte verleent ook de eigenaar van het perceel zijne medewerking. Genoemd voor schot toch, dat de Vereeniging ontvangt en in J'aarlijksche termijnen van 50.— moet terug betalen, wordt door hem weder in gelijke jaar- hjksche termijnen aan de Vereeniging geresti tueerd. Bovendien aanvaardt hij de beperking van zijne rechten als eigenaar, welke de voor gaarden, verbonden aan de Rijksbijdrage, met Üch brengen. De kosten der restauratie zijn in totaal op ƒ2000.geraamd. Gelijk uit de genoemde cij fers volgt, ontbreekt daarvoor nog een bedrag Van ƒ200.—. Ged. St. zijn van oordeel, dat er onder de geschetste omstandigheden voldoende redenen bestaan door het verleenen van een provinciaal subsidie in het tekort te voorzien. Zij geven derhalve in overweging 200.sub sidie toe te kennen voor dit geval. Geen subsidie De Vereeniging tot instandhouding van het Medisch-Maatschappelijk Consultatiebureau v. Alcoholisme voor Haarlem en Omstreken, heeft verzocht om een provinciaal subsidie van 200 Voor het jaar 1932. Uit de ter zake ingewonnen inlichtingen is Ged. Staten gebleken, dat de gemeente Haar lem het bureau reeds sedert 1929 subsidieert Adressante heeft evenwel van het Ministerie Van Binnenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat het Rijk thans geene verdere uitbreiding aan het aantal gesubsidieerde drankbestrijders- vereenigingen geeft en haar verzoek om eene Rijksbijdrage derhalve niet kan worden inge willigd. Aan de voorwaarden, verbonden aan het Verleenen van eene provinciale bijdrage, zal dus biet worden voldaan. Onder deze omstandigheden kunnen Ged. St geene vrijheid vinden de inwilliging van het onderhavige verzoek te bevorderen. Aan de toelichting op het saneerings- en steunplan voor het bloembollenbedrijf, waarvan Wij reeds in ons blad melding maakten, ont kenen wij nog het volgende: Par. 1. Noodzakelijkheid van maat regelen ten behoeve van het bloem bollenbedrijf. Ofschoon het Uwe Ercellentie, aldus de toe lichting, bekend is, dat vooral in bepaalde ge meenten de toestand in het bloembollenbedrijf aanleiding heeft gegeven tot steunmaatregelen, hetzjj van Regeerings-, hetzij van gemeente wege, achten wij het niet overbodig Uw aan dacht te vestigen op den voortdurend ongunsti ger wordenden toestand zoowel van kleine als groote ondernemingen. Werden aanvankelijk vooral die ondernemingen getroffen, welke het minst financieel weerstand konden bieden, meer en meer komen ook die, welke steeds zeer voor- Öchtig en oordeelkundig beheerd werden, in moeilijkheden. Het hooge gewichtcijfer van den uitvoer m 1932 zou den schijn kunnen wekken, alsof de toestand uog betrekkelijk gunstig was. Het Waardecijfer echter dat slechts 19.000.000 be draagt voor dezelfde hoeveelheid, die in 1930 45.000.000.— en in 1931 nog 29.000.000.— op bracht onder welke laatste cijfer de valuta- Verliezen ten bedrage van rond 5.000.000. biet begrepen zijn toont overduidelijk, dat voor den geheelen oogst van 1932 een opbrengst Werd verkregen, die beneden den productieprijs ligt. Daar de in het buitenland te bedingen prijs Erootendeels de binnenlandsche marktprijs be- heerscht, is de bollenkweeker in Nederland ge noodzaakt geweest zijn product dooreengeno- ken beneden productieprijs te verkoopen. Dit Bevoegd bij den reeds in het voorafgaande jaar gunstig geworden toestand, moet onvermijde lijk tot volslagen ondergang leiden, indien met CP doelmatige wijze ingegrepen wordt. Een zeer ongunstig verschijnsel is voorts de Verzending van betrekkelijk groote hoeveelne- hen bollen op 't eind van het seizoen naar pu blieke verkoopingen, vooral in Engeland, welke baar tegen ongehoord lage prijzen zijn ver kocht, tot gerechtvaardigde verbolgenheid der Beregelde Engelsche koopers, die in dezen aan voer op de verkoopingen terecht een afkeurens waardige dumping zagen. Dergelijke verschijnselen zijn maar al te ge- ®chikt om voor het buitenland een aanleiding zijn tot het nemen van verscherpte invoer- maatregelen. Wordt hierbij in aanmerking ge- koiïien, dat Engeland in 1932 ongeveer 60 pet. jkh den geheelen bollenuitvoer ontving, dan ?oboeft het geen betoog, dat onzerzijds maat- ®§elen genomen dienen te worden tegen deze Jumping, wil men niet de kans loopen het En- Bojsche afzetgebied in gevaar te brengen. e De abnormaal lage buitenlandsche prijs is een BCvoig van de overproductie, die vooral wegens slechten toestand in den landbouw en de bihdery toegenomen is door den overgang van ®Ze bedrijfstakken in bloembollenteelt. Afdoen- verbetering van den tegenwoordigen toe- b.ahd is mogelijk door een rationeele inkrim- ?b?g van de teelt en stabilisatie der productie lijs. j. Reeds sedert den aanvang van 1932 is van 0®er dan één zijde getracht een regeling te ^btwerpen, waardoor aan de ook toen reeds b afteekenende moeilijkheden zou kunnen Vden tegemoet gekomen. „Deze plannen gingen uit van het denkbeeld, p, aan een inkrimping, door inlevering van fj^'bgoed, verbonden zou worden van Regee- lijbgswege te verleenen voorschotten aan nood- hef bbc bedrijven, welke voorschotten door een d b'big van alle kweekers zouden moeten wor- 5 terugbetaald. Dtt denkbeeld, belichaamd in een voorstel Ve afdeeling Sassenheim van de Algemeene <j0(feeruging voor Bloembollencultuur, werd r de algemeene vergadering dier vereeniging groote meerderheid afgewezen. lei e bezwaren tegen dit denkbeeld zijn tweeër- jA°°reerst wordt hier een inkrimping toege- ïit zonder dat men behoorlijke gegevens be- Zou0rh vast te stellen hoe groot die inkrimping bieten zijn. In de tweede plaats worden bij aan alle kweekers geldelijke verplichtm- °Pgelegd, ook aan hen die geheel buiten de hregeüng wenschen te blijven. De voorspel- dat zij door inkrimping van een prijsstij ging mede zouden profiteeren, gaf hun geen voldoende zekerheid voor dit vooruitzicht. Het is dus wel verklaarbaar, dat steunplannen op dezen grondslag door het bloembollenbedrijf in zijn geheel zijn afgewezen. Dit wil echter niet zeggen, dat het bedrijf geen steun behoeft. Sedert de afwijzing van het plan Sassenheim zijn de vooruitzichten nog aanmerkelijk slechter geworden, zoodat thans een regeling dringend en onverwijld noodig en zelfs onvermijdelijk is. Maar inmiddels is men algemeen tot het in zicht gekomen op welke wijze de steun niet verleend moet worden, en hoe men het bedryi op rationeele wijze gezond maken kan. Par. 3. Blijvende saneering van het bloembollenbedrijf noodig Uit het voorgaande blijkt, dat voor de verbe tering van den toestand aan twee voorwaarden moet worden voldaan: 1. De productie moet worden ingekrompen op den grondslag van den uitvoer. 2. De prijs, waarvoor in het buitenland ver kocht wordt, mag niet liggen beneden den pro ductieprijs plus matige exportkosten. Wat het eerste punt betreft, moet dan niet in het wilde weg, zonder eenig richtsnoer worden ingekrompen en vernietigd, maar moet men de uitkomsten van het handelsseizoen afwachten. Blijkt bij het einde van het seizoen een surplus van leverbare bollen te bestaan, dan worde dit ingekocht en opgeruimd of voor onpersoonlijke reclame bestemd. Maar tevens worde daaraan verbonden de in levering en vernietiging van het bij dat surpius- leverbaar behoorend plantgoed, teneinde over productie in het volgend jaar te voorkomeu. De tweede voorwaarde kan vervuld worden door een binnenlandsche productieprijs te ga randeeren, door alle surplus-leverbaar, dat bij het eind van het handelsseizoen wordt aange boden, op te koopen tegen dezen prijs. Deze prijs wordt reeds in Januari door een deskun dige commissie vastgesteld, evenals de daarmee samenhangende buitenlandsche verkoopprijs. De exporteurs worden verplicht zich aan dezen prijs te houden. Wanneer dit stelsel streng en consequent wordt uitgevoerd, zal daarmede, reeds in 1933, een volkomen gezondmaking van het bloembollenbedrijf bereikt kunnen worden, welke zich in volgende jaren zal voortzetten. Op deze wijze wordt het kwaad in zijn kern aangetast en neemt men de oorzaken weg, wel ke den ongunstigen toestand der ondernemin gen hebben doen ontstaan en voortduren. Par. 4. De saneering van het bloembollenbedrijf met be hulp van een Regeeringscre- diet en een wettelijke regeling De in de vorige par. in haar eenvoudigsten vorm voorgestelde regeling kan niet door de bloembollenorganisaties zonder medewerking van Overheidswege tot stand komen. In de eerste plaats is voor het inkoopen van het surplus met plantgoed een crediet noodig, dat slechts door de Regeering kan worden ver schaft. Dit wordt terugbetaald door een ver plichte heffing van een zeker percentage van den export, terwijl de exporteurs voorzoover hun binnenlandschen inkoop betreft, dit terug zullen ontvangen van hun kweekers-leveran ciers. In de tweede plaats kan slechts met behulp van by de wet opgelegde verplichtingen be reikt worden, dat de prijsstabilisatie krachtig wordt doorgevoerd. Bestaat deze wetteiyke ver plichting niet, dan zou de onderlinge concur rentie tot ongewenschte afwijkingen van den voor het buitenland vastgestelden prijs leiden, waardoor de geheele regeling illusoir zou wor den. Indien men de zekerheid heeft dat aan alle exporteurs dezelfde verplichtingen worden op gelegd en dat zy zich hieraan niet kunnen ont trekken, dan door zich aan zware straffen bloot te stellen, bestaat het belang tot ontdui king voor hen niet meer. De voorafgaande overwegingen vormen den grondslag voor het saneerings- en steunplan, dat, na in de bestuursvergaderingen der aange sloten vereenigingen te zijn behandeld, door de vergadering van het Centraal Bloembollen Co mité is aangenomen en thans wordt aangebo den. Derhalve kan het hierbij gevoegde ontwerp beschouwd worden als de door het bloembollen bedrijf in zyn geheel meest wenschelijk geachte oplossing om tot een blijvende verbetering van den toestand te komen en tevens aan de thans bestaande moeilijkheden tegemoet te komen. Uit den aard der zaak zullen allen die bij het bloembollenbedrijf betrokken of daarvan eco nomisch of sociaal afhankelijk zijn, midden standers, arbeiders en anderen, daarvan mede de gunstige gevolgen ondervinden. PREMIE-REIS Bij gelegenheid van de grootsch© Spreekkoor-Demonstraties van Hollandsche en Duitsche in het Sportpaleis te Berlijn op 8 Januari a.s. Voor al onze abonné's stellen wij de gelegenheid open, van 7 tot 9 Januari a.s. een buitengewoon goedkoop week-end-reisje naar Berlun te maken, welk reisje te beschouwen is als een premie. De reis begint en eindigt te Utrecht en geschiedt per extra-trein. HET PROGRAM: Zaterdag 7 Januari: Vertrek uit Utrecht te ongeveer 12 uur 's mid dags; consumptie in den trein; aankomst te Beriyn te ongeveer 10.30 uur 's avonds; logies in prima hotel in de onmiddellijke om geving van het station Friedrichstrasse. Zondag 8 Januari: Ontbijt in het hotel met koffie of thee, broodjes, boter, twee soorten marmelade en ei; te 8 uur Pontificale H. Mis in de Sint Hedwig-kathearaal (in de nabijheid van hotel), waarbij ook Z Hoogw. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent aanwezig zal zün; (het ontbijt kan ook na de H. Mis gebruikt worden)in de verdere ochtenduren wandeling, onder deskundig geleide, door een der interessantste wijken van Berlijn (Friedrichstrasse, Unter den Lin den, enz.). Te half één uur diner in het groote, echt Beriynsche restaurant „Franziskaner" (direct naast station Friedrichstrasse) te half 3 groote autotocht door oud en nieuw Beriyn in de veel geroemde auto-cars van „Elite"; deze tocht duurt twee-en-een-half uur! Te half 7 souper (warme maaltyd) alweer in „Franziskaner"; na afloop van het souper in luxe auto-cars naar het enorme Berlijn- sche „Sportpaleis" ('n schitterende tocht door het feëriek-verlicht Beriyn!) Te 8 uur bewoning van het Graalspel in het „Sportpaleis" waarna Mgr. Aengenent een korte redevoering uitspreekt. Na afloop in onze auto-cars van het „Sportpaleis" naar Station- Charlottenburg, vanwaar te ongeveer 11 uur de terugreis wordt aanvaard. Maandag 9 Januari: Te ongeveer 8 uur in den ochtend terug in Utrecht. Heel deze reis en heel dit program bieden wij onzen abonné's aan voor den ongelooflijken prijs van 30.(slechts verhoogd met een bedrag van 2.50 voor administratiekosten). Als men weet, dat de treinreis UtrechtBerlijn derde klas heen en terug alléén al ongeveer 36.kost, dan is ieder woord over de goedkoopte van deze reis „misplaatst". Op verzoek stellen wij ook de gelegenheid open in plaats van Hle klasse lie klasse trein te reizen; de kosten worden daardoor voor heel de reis (heen en terug) met 12.— verhoogd. Dank zy welwillende medewerking der Nederlandsche en Duit sche Spoorwegen, kunnen wij tevens tot een beperkt aantal spoor kaartjes enkele reis (heen) Ille en lie klasse afgeven, zoodat er ook gelegenheid bestaat, de reis-héén en het heele program te Berlijn mede te maken en later op eigen gelegenheid per gewonen trein naar Nederland terug te keeren; enkele reis heen Ille klas, met inbegrip van volledig program, kost 20.hetzelfde lie klas: 26.— (natuuriyk in beide gevallen verhoogd met 2.50 voor administratie). Hebben wij aanvankelijk den inschrijftermijn op 20 December moeten sluiten, tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat wij dank zy alweer de bijzondere welwillendheid der Spoorwegen onzen inschrijftermijn hebben kunnen verlangen tot 3 Januari a.s.; op dien dag moeten dan ook echter uiterlijk de reissommen in ons bezit zy'n. Het blijft echter geraden, zich ten spoedigste een plaats te ver- zekeien, daar de vervoer-capaciteit weldra bereikt zal zyn. Prospectus en invulformulier aan te vragen aan de Administratie van dit blad. DE DIRECTIE. Brandend vet zet woning in vlam Vry dagavond omstreeks 6 uur had een ont ploffing plaats in een kachel ten huize van den heer Z. B., met zyn zuster wonende Hoofdvaart 117 te Lynden in Haarlemmermeer. Daar op de kachel een pan vet stond en dit, brandende, werd verspreid door de kamer, stond in een oogwenk het heele vertrek in lichterlaai. Er viel niet aan te denken iets te redden. Intusschen was getelefoneerd om de motorspuit van Hoofd dorp, die spoedig ter plaatse was. Na ongeveer een half uur gespoten te hebben was het gevaar geweken. Van den inboedel is een klein gedeelte gespaard gebleven, dat op zolder stond. Het huis, een dubbele arbeiderswoning, heeft zwaar door den brand geleden. Naar men ons mededeelde, was alles verzekerd. Men schryft ons uit Den Haag: Op 1 Januari, den Nieuwjaarsdag, is het voor den Eerw. Broeder Bavo (in de wereld Jacobus Joannes Hetem, geb. te Haarlem) een dag van bijzondere beteekenis. Dan is het veer tig jaar geleden dat hij, luisterend naar de stem van zijn Goddelijken Meester, alles heeft ver laten en Hem is gevolgd om het schoone, maar moeiiyke kloosterleven te aanvaarden in de Congregatie van de Broeders van St. Joannes de Deo. Veertig jaren lang is ook hij een Apos tel geweest, een Apostel van liefde in haar hoogste uiting. Want al die jaren heeft hy zich gegeven voor zijn lijdenden medemensch. Wij kennen ze, die Broeders met hun eenigszins op vallende kleeding en weten hoe ze al weldoende rondgaan om troost en opbeuring en deskundige verpleging te brengen aan allen, die hun hulp inroepen. Onder hen mogen we den jubilaris, Broeder Bavo, een eereplaats geven. Altijd minzaam, al- tyd voorkomend, weet hij op zijn kalme, beza digde wijze zoo juist het woord te spreken, dat de arme zieke in de moeilijke uren van smart en lijden zoo gaarne hoort. De velen die met hem in den loop der jaren in aanraking kwamen zullen hem zeker op de zen dag niet willen vergeten. Daarom meenden wij van dezen jubeldag melding te moeten ma ken, op gevaar af aan de bescheidenheid van den jubilaris geweld te doen. Tijdens zyn ver- biyf in Den Haag werd hy door zyn overheid geroepen tot den verantwoordeiyken post van Broeder-Overste in Amsterdam. Na voleindiging van die taak kwam hij in allen eenvoud weer in Den Haag zijn plaats onder de Broeders inne men, waar hy nu het ambt van onder-overste bekleedt. Voorzeker mogen we spreken van een jubi leum, een jubeldag. Want dankbare jubel zal het hart vervullen van hem, die op zulk een schoon offerleven mag terugblikken. Maar ook voor ons en voor anderen is dit feest méér dan een eenvoudige kennisgeving,, is het tevens een rede van dankbaarheid jegens God, Die in Zijn H. Kerk zulke schoone stichtingen heeft doen opbloeien, wier leden zich beijveren om Jezus' hoogste gebod te beoefenen tot eer en glorie van den Allerhoogste, tot eigen heiliging, maar ook tot geluk en troost van hun evennaaste. Voor belangstellenden zij hier gemeld, dat het adres van den jubilaris is: Faleisstraat 4, Den Haag. Het Weihnachts-Oratorium van Bach is eigenlijk een reeks van zes cantates, geschre ven voor drie Kerstdagen, Nieuwjaarsdag, Zon dag na Nieuwjaar en Driekoningen (de volg orde der laatste twee cantates zou voor dit jaar natuurlijk verkeerd zyn). Gewoonlijk worden de eerste vier cantates tot een gehee. vereenigd en als oratorium uitge voerd. Een enkele maal worden de voornaamste deelen der laatste drie cantates tot een geheel vereenigd en het gansche werk dan afgesloten met het eigeniyk slot: het koraal „Nun seid ihr wohl gerochen". In het eerst geval biyft de afsluiting een moeilijk probleem. Het laatste nummer van het vierde deel; het koraal: „Jesus richte mein Be ginnen" leent zich niet by zonder voor algeheele afsluiting. Dientengevolge herhaalt men een of ander groot koornummer. Thans het „Ehre sei Gott in der Höhe" uit het tweede deel. Een koorwerk, imponeerend en grootsch, dat alleen qua tonaliteit niet erg goed volgt op genoemd koraal. Wat on- eenigszins bevreemdde is het cou peeren van de sopraansoli, uitgezonderd het recitatief van „Der Engel". Het duet: „Herz, dein Mitleid" uit het derde, en de sopraanaria: „Flösst, mein Heiland", zyn wel niet de schoon ste deelen van het werk, doch tusschen al die soli en koren brengt een sopraansolo een wel kome afwisseling. Haarlem's Gemengd Koor kent dit Bach- werk na zoovele jaren van herhaalde en nauw gezette studie terdege, beheerscht het volkomen en gaat er bhjkbaar geheel in op. Als kleine onvolmaaktheden noteerden wij slechts; de alt party iets te zwak en minder fraai getimbreerd als de sopraanpartij. Deze is. evenals die der tenoren, opvallend mooi. Bassenkoor in lage ligging iets te slap van klank. Het reageerde op de wenken van den dirigent Sem Dresden, die de uitvoering door plotselinge verhindering van dirgent Booda leidde, vry goed, zoodat toch een hoogst muzikale uitvoe ring werd verkregen. Wellicht heeft de heer Dres len zich eenigermate naar de intenties van Booda geschikt, doch wy meenden toch vele kleine afwijkingen inzake nuanceering, voor dracht en tempo te bespeuren. Dit laatste viel ook op de simfonie en de alt-aria: „Schlafe, mein Liebster." Die heer S. Dresden nam deze deelen iets vlugger dan ge- Naar aanleiding van het groote succes, door de Willy Gensch' Wiener Operette behaald by de opvoering van „Grafin Mariza", zal genoemd gezelschap nog een tweede gastvoorstelling in den Stadsschouwburg alhier geven en wel op Donderdag 29 December. Opgevoerd zal wor den de operette „Der Zigeunerbaron" van Jo- hann Strauss. Overbeek, E. J. Jonckbloedt en mej. Ickelshei mer. De voorzitter richtte aan het einde der ver gadering een woord van dank aan de scheidende leden. Over de ijsvuorziening der IJmui- der Visschervloot en van den vischhandel Alhoewel ik een vijand ben van courantenge schrijf en mij nooit gevleid heb met de hoop de publieke opinie op mijn hand te hebben ten aan zien der .jskwesties, die in den loop der tijden zcoal aan het publiek zijn voorgelegd en meésta) zelfs zoo goed als altijd onjuist zijn weergegeven, wordt het mi) nu naar aanleiding van hetgeen zekere heer F. F. Dekker, die ik niet persoonlijk ken, thans beweert, toch wel een beetje al te bar, dat vele zoogenaamde deskundigen (stuurlui aan den wal) artikelen in de dagbladen gaan verkon digen, die absoluut in strijd zijn met de waar heid en zoogenaamde deskundigen, die meenen beter op de hoogte te zijn van een ijsbedrijf en de ijsfabrikage dan wij, die vanaf onze jeugd af zoowel theoretisch als practisch in het vak zijn opgeleid en daarin ongeveer een vijf en veertig jarige ondervinding hebben opgedaan en buiten dien een staf van technisch personeel in onzen dienst hebben, die door hun opleiding en hunne practijk als bekwame deskundigen kunnen worden beschouwd. Ik noodig dan ook dezen heer F. F. Dekker uit eens een kijkje te komen nemen in onze fabriek, die vanaf 1911 zoowel bij dag als bij nacht in alle ijsbehoeften heeft voorzien zonder maar een enkele aanvrage af te wyzen. Dan zal ik den heer Dekker toonen, dat wij Kristalijs fabriceeren uitsluitend uit Duinwater der Gemeente Waterleiding van Velsen, dan zal ik hem toonen dat ons ijs wordt uitgevroren bij temperaturen van 6 tot 7 graden Celsius, Dan zal ik den heer Dekker toonen, smeltwater van Noorsch ijs, waarin zich afzetten alle mogelijke onhygiënische stoffen, als modder, mos, bladeren takjes, bacteriën, insecten, enz. en ik zal hem dan tegelijk toonen het smeltwater van ons Kris talijs, waarin absoluut geen ander residu achter blijft dan een weinig kalk, een zeer onschuldig achterblijfsel, dat aan Duinwater eigen is en welk residu absoluut onschadelijk is voor de gezond heid. En als de heer Dekker dan nog blijft beweren, dat het water, hetwelk wij voor de ijsfabricage gebruiken onbehoorlijk gefiltreerd is, dan zal mij niets anders overblyven dan hem te herwijzen naar den Directeur van de Gemeentewaterleiding misschien kan hij dezen functionaris nog met zijn wijze lessen van dienst zijn, men kan nooit weten. Voorts zal ik den heer Dekker toonen, onze veertig koelcellen met een totale oppervlakte van ongeveer 6500 vlerk. Meter, waarin zoowel bij zo mer als in den winter temperaturen heerschen van 4- 1 tot 12 graden Celsius en waarin le vensmiddelen, eieren, boter, vleesch, peren, ap pelen, druiven, bloemen en ook haring en andere vischsoorten maanden lang worden opgeslagen en voor bederf worden gevrijwaard en dan hoop ik dat meergenoemde heer Dekker wel een andere meening zal zijn toegedaan en in een volgend in gezonden stuk openlijk zal erkennen, dat hij zich in menig opzicht heeft vergist. IJmuiden, 27 Dec. J. ALLARD, Dir. der N.V. Ijsfabriek voor de Vischhandelvereeniging en Koel huis IJsvries woonlyk, waardoor zy niet zoo afgemeten doch elastischer aandeden. Mej. Petit zong de sopraan-recitatieven met fraai geluid en goede dictie; mej. Theodora Versteeg de alt-soli op indrukwekkende wijze. H^ar praestatie stond technisch en muzikaal zeer hoog. Jammer, dat de toon van den solo violist bij de aria: „Schliesse, mein Herze" wat zwak en minder gevoelvol klonk en de stem ming tusschen de fluit en het clavecymbel bij de tenoraria: „Frohe Hirten" niet rein was. De heer Jacq. van Kempen droeg zyn moei iyke aria's somwylen een weinig minder klank rijk dan vroeger voor. Daarentegen boeide hy ten zeerste met zyn recitatieven. Die werden door hem met sterke zeggingskracht en vol over tuiging voorgedragen. De heer Jac. Caro vertolkte op waardige wyze de bas-soli. Immer klinkt zyn zang plech tig en sty 1 vol. Ter wille van het coloriet liet men in de ko ralen een jongenskoor medezingen. Echter was dit koor te klein tegenover het dameskoor om voldoenden invloed op de klankkleur te kunnen uitoefenen. Schaden deed het daartegen niet. Van de H.O.V. klonk vooral het strykquintet uitmuntend. Ook het spel der hoboïsten mag worden geprezen. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld. Een welverdiend succes voor Haarlem's Ge mengd Koor. O. K. Euwe heeft de leiding Vry dagavond begon te Den Haag ter eere van het 80-jarig jubileum van de Haagsche Schaakvereeniging „Discendo Discimus" de wed strijd om den beker, die eenige jaren geleden werd uitgeloofd door den heer Keus. Behalve de houder van den beker Jhr. Mr. Dr. J. H. O. v. d. Bosch, die het kostbare kleinood reeds tweemaal achtereen won, nemen ditmaal deel onze Nationale kampioen Dr. Max Euwe (Amsterdam), Mr. G. S. Fontein (Den Haag), Kroone (Haarlem), J. Mühring (Rot terdam) en Ed. Spanjaard (Utr;-cht), alle be- hooieod tot de beste spelers van Nederland. De eer.'te ronde begon sensationeel doordat Spanjaard, die a)"t slecht had gestaan, plotse ling door een minder goede voortzetting van Euwe en winststelling verkreeg. Op 'n gegeven oogenblik kon Spanjaard mat geven in vier zetten. Inplaats daarvan deed hij een zwakken zet, waarna Euwe hem mat zette door een aar dige manoeuvre. De jeugdige Mühring, sinds kort kampioen van Rotterdam, hield zich kranig tegen Van den Bosch. Deze combineerde er weer lustig op los, doch Mühring gaf geen kans, drong met zijn torens binnen, zoodat v. d. Bosch remise moest houden om nadeel te voorkomen. Fontein kreeg tegen Kroone het betere spel, zelfs won hy een pion, welken hij echter later weer verloor waarna een remise eindspel ont stond. In de tweede ronde leverde v. d. Bosch een aardige party tegen Kroone. Hij offerde twee pionnen op den damesvleugel, waardoor de zwarte stukken werden weggelokt. Hoewel Kroone het spel misschien had kunnen houden, raakte hij in de moeilijke stelling de kluts kwyt en verloor snel. Fontein won een fraaie positie-party tegen Spanjaard, die ten onrechte op den konings vleugel poogde aan te vallen. Mühring hield zich wederom uitstekend tegen Dr. Euwe, die eerst na vele uren spelens voor deel verkreeg. De party werd afgebroken in een paardeindspel, waarin Euwe een pion vóór is. Hier volgt een partij. Wit: Dr. M. Euwe, Zwart: Ed. Spanjaard Geweigerd damegambiet. 1) d2—d4 d7—d5; 2) c2—c4 e7—e6; 3) Pbl— c3 Pg8—f6; 4) Lel—g5 Pb8—d7; 5) e2—e3 De Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs te Haarlem vergaderde Vrijdagavond om half negen ten stadhuize. Voorzitter was de heer Th. Lancré. Besloten wordt de bestaande ïyst van school bezoeken ongewyzigd te laten. De heer Klein betoogde, dat de ervaringen inet kinderen, die van andere scholen kwamen, opgedaan door de onderwyzers op een niet ge noemde school allertreurigst waren; het blees n.l. dat zy de moeilykheden opleverden, achter geraakten en het onderwys belemmerden. Spr. zou daarom zoo weinig mogelyk overplaatsin gen willen doen geschieden. De voorzitter meent, dat men om dit ver schynsel als „algemeen" in het jaarverslag te kunnen opnemen een onderzoek zal dienen in te stellen naar de vraag in hoeverre dit geval individueel is. De heer Scholl constateert, dat het verschyn- sel algemeen is en dat dit ééne geval slechts de algemeenheid er van illustreert, een onder zoek is niet noodig. De heer Meilink heeft van 14 scholen derge- lyke klachten gehoord, deze opmerking zal der halve gemakkelyk als „algemeen" kunnen wor den opgenomen. De voorzitte.' gelooft, dat er geen bezwaar kan zyn om alsnog een desbetreffend onderzoek aan de overige scholen in te stellen. Hiertoe wordt besloten. In de vacatures worden aanbevolen als nrs, 1, mevr. Ras Söhnlein en de heeren dr. J. H. R. de Smidt, dr. F. P. v. d. Voorde, dr. C. L. W Ruys, L. Broekhuizen en H. van Leeuwen, O „Hollandia" het orgaan der Nederlanders in Duitschland, dat de zaken in ons parlement op een afstand en daardoor misschien wel meer ob jectief beschouwt, schrijft over de behandeling van land- en tuinbouwzaken in de Tweede Ka mer: „En niet minder dan 23 Kamerleden, dus bij na een vierde deel van het totaal aantal leden heeft aan deze discussie deelgenomen en alle 23 leden hebben voor de belangen van de boeren gepleit. Daaronder waren 5 Roomsch Kath., 4 S.D.A.P., 2 Ant.-Rev., 4 Chr. Hist., 2 Vryheids- bonders, 2 Vrijz. Dem. en 4 van de kleine groepjes. En dan te bedenken, dat er nog boe ren zijn, die een hetze tegen de huidige Ka merleden opzetten en nieuwe Kamerleden eischen, die alleen en uitsluitend de belangen van de boeren zullen behartigen. Als er nu toch ooit van een onbillyke critiek gesproken zou mogen worden dan was het wel hier. Stel nu voor, dat we nog meer sprekers over den landbouw kregen. Nu was het al hope loos om naar al die redevoeringen te luisteren, maar dan werd het heelemaal onhoudbaar. We gelooven dat, wanneer de boeren mochten kla gen, het zou zyn, omdat er tevéél over hun belangen gesproken werd. We zyn innig over tuigd, dat wanneer hier de taak eens wat econo mischer werd verdeeld en niet telkens de spre kers hetzelfde zouden betoogen, er veel meer aandacht zou zyn. Nu verdrinkt het parlement de aandacht voor de landbouwproblemen in den stroom der redevoeringen." Gelijk heeft „Hollandia" wel een beetje. Men kan wat de Duitscher noemt ook waar het betreft liefde voor de land- en tuin bouwers „des Guten Zuviel" krijgen en daar mede zyn de belangen van de aldus vertroetelde onderdanen allerminst gediend. Zóóveel is intusschen echter wel zeker (we drukken ons nu maar heel gematigd uit), dat land- en tuinbouw niet over gebrek aan belang stelling van de zyde der regeering en der Ka merleden te klagen hebben! Kan het nog heviger? Kan het nog royaler? En zou het waar zyn, wat hier en daar wel gesuggereerd wordt, dat in de huidige Kamer onder al die verwoede voorstanders van boer en tuinder juist niet de land- en tuinbouw-autori- teit zit, welke land- en tuinbouw uit den nood zou kunnen helpen en dat dus komen moet de wonder-mensch, die de tooverformule kent..? Gesteld al, dat die mensch eenmaal geboren werd!? Lf8e76)Pgl—f3 00; 7) Tal—cl a7—a6; 8) c4c5 c7c6; 9) b2b4 b7—b6; 10) Lg5—f4! a7a5; 11) b4b5 Lc8b7; 12) c5xb6 Pd7xb6 13) b5 x c6 Lb7 x c6; 14) Pf3—e5 Lc6—b7; 15) Lflb5 Ta8c8; 16) 0—0 Le7—a3; 17) Tel—c2 Dd8e7; 18) Ddl—e2 Pf6—d7; 19) Pe5xd7 Pb6xd7; 20) Pc3—a4 Pd7—f6; 21) Pa4—b6 Tc8 x c2; 22) De2xc2 Pf6—e4; 23) Tfl—bl La3b4; 24) Lb5—d3 h7—h6. Wit staat thans het best, daar de zwarte toren en de zwarte looper op non-actief staan. De vol gende manoeuvre van wit had echter beter voorbereid moeten worden, b.v. door 25) f2f3. 25) Tbl—cl Lb4d2; 26) Dc2—c7? De7—a3!. Zwart staat plotseling overwegend. 27) Tel— fl Da3xd3; 28) Dc7xb7 Pe4—c3; 29) Lf4d6 Pc3—e2l; 30) Kgl—hl Pe2—g3t; 31) h2 x g3 Dd3 x fit; 32 Khl—h2 Dflxf2!; 33) Ld6xf8 Kg8xf8? Na Ld2xe3 was het mat door Dglt, Dhlt Ddlt. g7g5 en Dh5 niet te verhinderen, in tijdnood overziet zwart echter deze voortzetting 34) Pb6d7t Kf8g8; 35) Db7 c8t Kg8h736) Pd7—f8t Kh7—g8; 37) Pf8 g6tKg8h738) Pg6el. Zwart geeft het op, daar er mat in hoogstens 3 zetten volgt. Derde ronde: v. d. BoschEuwe 01; Fon teinMühring afgebr.; KrooneSpanjaard af gebr.. Vierde ronde: EuweFontein afgebr.; Span jaardv. d. Bosch 10; MühringKroone V.-V». De stand is thans: Euwe 2 uit 2; Fontein 114 uit 2; Mühring 1 uit 2; v. d. Bosch 1% uit 4; Spanjaard 1 uit 3; Kroone 1 uit 3. Hier volgt de party die Euwe won tegen v. d. Bosch. Wit: Jhr. Mr. Dr. J. H. O. v. d. Bosch, Zwart: Dr. Max Euwe. Geweigerd damegebiet. 1 d2d4 d7d5; 2) c2c4 ele6; 3) Pglf3 a7a6; 4) c4xd5 e6xd5; 5) Pbl—c3 c7—c6; 6) g2—g3 Pg8—f6; 7) Lfl—g2 Lf8—e7; 8) 0—0, 0-0; 9 Ddl—b3 Pb8d7; 10) h2—h3 Pd7—b6; 11) a2— a4 Pb6—c4; 12) Pf3—e5 Pc4—a5; 13) Db3—c2 Dd8b614) Lel—e3 Db6—b3; 15) Dc2—d3 Pf6d716) Pe5—f3 Db3—c4; 17) Dd3—dl Pd7 b6; 18) Pc3a2 Dc4—b3; 19) Ddl—bl Pa5—c4; 20) Dbld3; Db3xd3; 21) e2xd3 Pc4xe3; 22) f2xe3 Pb6xa4; 23) Tal—bl Le7—d6; 24) Kgl—f2 Lc8—f5; 25) b2—b3 Pa4—b6; 26) Tbl— dl Tf8e8; 27) Pf3—h4 Lf5—e6; 28) g3—g4 g7—g6; 29) Pa2cl a6a5 30) e3e4 d5xe4; 31) d3xe4 a5a4; 32) b3xa4 Ta8 xa4; 33) Kf2gl Le6c4; 34) Tfl—f2 Ta4—al; 35) Tf2— b2 Pb6a4; 36) Tb2xc7 Pa4—c3; 37) e4—e5 Ld6e7; 38) Lg2 x c6 Le7 x h4; 39) Lc6xe8 Pc3xdl40) Pel—b3 Tal—bl; 41) Pb3—c5 Lh4 f2t; 42) Kgl—h2 Tblxb7; 43) Fc5xb7 Lf2x d4. Wit geeft het op. Ook dit jaar wordt weder de gelegenheid geboden tegen vergoeding van slechts f 0.60 een Nieuwjaarsgroet in de te plaatsen, welke 5 regels plaatsruimte mag beslaan. Voor grootere advertentiën wordt voor eiken regel meer 12 cent extra berekend. De abonné's, die van deze wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht, onder- staanden bon ten spoedigste, duidelijk ingevuld, met toevoeging van het bedrag voor plaatsing, aan ons bureau, Nassau- laan 51, Haarlem, te doen bezorgen. Nieuwjaarsgroet m b?drag ad f Nieuwe liaan. S. v. p. duidelijk met potlood invullen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5