Albarda over de toekomst Graalspel Rorate Nieuw verdrag met Duitschland? Kerstvergadering te Amsterdam RADIO-PROGRAMM. DINSDAG 27 DECEMBER Alb» Steenhof f-Smulders gehuldigd Woensdag 28 Dec. 1932 Pastoor W. P. H. Jansen Contingenteering van boter Onderhandelingen reeds in Januari? Alleen bij voldoenden invloed draagt de S.D.A.P. regeerings- verantwoordelijkheid ONAFHANKELIJK SOCIALISTISCHE PARTIJ Kerstvergadëring te Utrecht Op haar ziekbed KERKNIEUWS Viering van zijn gouden priesterfeest OUD-PASTOOR A. VERBERNE BENOEMINGEN Paters Minderbroeders SNELLE VERBINDINGEN Korte treinen met 120 K.M. snelheid DE VECHTPARTIJ TE UDEN Slachtoffer overleden ENGELSCH SCHIP AAN DEN GROND Later weer vlot gebracht Belangstelling voor de P.C. Hooft Duitsche bezwaren tegen conti- nueering der afloopende ge deelten van het bestaande Douane- en Crediet- verdrag Verhoogde invoerrechten AANKOOP DUINTERREIN Door de provincie Noord-Holl»11^ VRACHTAUTO DOOR TRA^ GEGREPEN Chauffeur ernstig gewond I De Federatie Amsterdam van de S. D. A. P. heeft op den Eersten Kerstdag haar gebruike lijke Kerstvergadering gehouden in het Con certgebouw. De Kerstrede werd dit jaar uitgesproken door den voorzitter van de Kamerfractie der S. D. A. P. ir. J. W. Albarda. Deze begon zijn rede met een bespreking van de Kerstgedachte en herinnerde er aan, dat hij reeds drie maal te voren in een Kerst rede de hoop op het naderend herstel had uit gesproken. In plaats van te luwen neemt de crisis echter in omvang en hevigheid toe. Volgens de cijfers van den Volkenbond be draagt het aantal werkloozen op de geheele wereld ongeveer dertig millioen. In één rij met een onderlinge afstand van anderhalven meter achter elkaar geplaatst zouden zij de geheele aarde omspannen, als een gordel van leed en opstandigheid, als een gordel ook van schande voor de hedendaagsche beschaving. In ons land bedraagt het aantal werkloozen 314.000 hetgeen beteekent, dat met de gezinnen 1/8 of 1/7 deel van ons geheele volk van steun moet leven. In de groote steden is de toestand nog erger: in Amsterdam met minstens 50.000 werkloozen moet 1/5 deel der bevolking worden gesteund. De geheele maatschappij wordt geteisterd door een ramp van ongekende zwaarte. Het loonverlies op de geheele wereld wordt'geraamd op dertig duizend millioen gulden per jaar, hetgeen beteekent dat een nog grooter produc tiebedrag verloren gaat, terwijl de grondstoffen onverwerkt blijven. Honderd duizenden machi nes stilstaan en honderden schepen in de ha vens stilliggen. Terwijl voorzien moet worden in de behoeften van millioenen is de kapita listische productie bij een overvloed niet in staat daarvoor te zorgen. In verband hiermede wees spr. op het averechtsche beleid der regee ringen, die door het verhoogen der tolmuren en door contingenteeringen den toestand steeds ernstiger maken. Niet alleen op economisch,, doch ook op staatkundig terrein blijven de regeeringen in gebreke. Het dwangtractaat van Versailles was geen eerlijke poging het leed der menschheid te verzachten, doch een poging om met geweld de overwonnen volken te straffen voor de fou- en der regeeringen. Het geweld heeft echter duurzaam geen stand en nadat eerst de financieele bepalingen van het verdrag moesten opgeheven worden, niet door edelmoedigheid der geallieerden, maar omdat zij niet anders konden, zijn thans ook de militaire bepalingen buiten werking ge steld. Frankrijk dat heviger dan eenig ander land vertoornd was op Rusland, omdat dit land een streep door de schulden haalde, be taalt thans zelf niet aan Amerika. Dit land dat in den oorlog ging om zich door de geal lieerden aan de overwinning te helpen en zich te verzekeren van de betaling der oorlogsleve ranties. krijgen hun trekken thuis. Nu dfe rechtsgelijkheid van Duitschland ook op het gebied van bewapening is hersteld, staat de wereld voor de keus: of ontwapening of herbewapening van Duitschland, een nieuwen bewapeningswedijver met als resultaat een nieuwen wereldoorlog, in welke de beschaving zal ten ondergaan. Genéve moet thans snel en zeker handelen. Niet alleen op Genève moet de kracht der vol ken gericht worden om ontwapening te ver krijgen, doch ook op de regeeringen in alle hoofdsteden ter wereld. Een van de gevolgen van den oorlog is ook de politieke ontwrichting. Velen, door de crisis tot wanhoop gebracht, loopen over naar het fascisme en het communisme. Daarom zijn de verkiezingen, die in 1933 in ons land worden gehouden, zoo belangrijk. Te gen de anti-democratische krachten, die ook in ons land beginnen op te komen, riep spr. de sociaal-democraten op te strijden. Komende tot de bespreking van den politie- ken toestand, verklaarde de heer Albarda, dat de S. D. A. P. niet zal deelnemen aan een zoo genaamde nationale regeering, wanneer de an dere partijen niet voor een groot deel de eischen van de sociaal-democraten willen inwilligen. Alleen echter bij voldoenden invloed zullen zij mede verantwoordelijkheid dragen voor de leiding. Spr. betoogde verder, dat wanneer er een zoogenaamde onvolledige nationale regecring tot stand zal komen, dit een anti-socialistische combinatie zal zijn. Na een verdedigende po litiek gedurende vier jaren, wil de sociaal-de mocratie thans iets bereiken al ontveinsde spr. zich de groote moeilijkheden niet. Hij is er echter van overtuigd, dat de democratie rijke vruchten zal kunnen afwerpen en noemde het verlaten der democratie het terugvallen in oude dwalingen. Zaterdag werd te Utrecht het buitengewoon congres aangevangen der Onafhankelijk Socia listische Partij. Na de openingsrede van den voorzitter, den heer P. J. Schmidt, volgde een bespreking van „De Fakkel", waarvan de oplage thans 12.500 exemplaren bedraagt. Zondag, eersten Kerstdag, vervolgde de O.S.P. te Utrecht haar congres. In de huishoudelijke vergadering, waarmede werd aangevangen, werd voor de a.s. verkiezingen de groslijst vastge steld en wel in dezelfde volgorde als deze in ontwerp was ingediend; zij luidt: 1. P. J. Smidt; 2. K. R. van Staal; 3. Mohammed Hatta; 4. J. de Kadt. In de openbare vergadering van Zaterdag werd aangenomen een motie, waarin het partij bestuur werd opgedragen zoo mogelijk een Cen traal Permanent-werkloozenverbond te stich ten, om te komen tot lotsverbetering voor deze groep. Verworpen werd het voorstel tot oprich ting van een eigen vakbeweging. In de namiddagvergadering werd door den heer Schutte verdedigd het door het P.B. voor gestelde onderwijsprogram, dat in hoofdzaak behelst staatsonderwijs, los van politieke, gods dienstige en nationalistische dogma's, coëdu- catie, kosteloos lager onderwijs, verbetering nij verheids- en middelbaar onderwijs, verwijde ring van religieuzen uit lager- en middelbaar onderwijs. Na uitvoerige discussies werd het voorstel door het congres aanvaard. Hierna was aan de orde een rede van den heer J. de Kadt, die sprak over: „De politieke toestand en de komende verkiezingen, speciaal wat betreft het landbouwvraagstuk." Na de gebruikelijke discussies, welke den tweeden Kerstdag werden voortgezet, was het woord aan den heer K. R. van Staal, die een rede hield over: „Onze strijd voor de werk loozen." Na in zijn inleiding den internationa len toestand te hebben geschetst en daarin te hebben geponeerd dat rationalisatie leidt tot permanente werkloosheid, schetste spreker den toestand van de werkloosheid in Holland. Hij zette uiteen zijn grieven tegen de steunregeling: de lage uitkeering ten plattelande, het in het algemeen te lage percentage van de uitkeering, het geen uitkeering geven aan vrouwen en jeugdige werkloozen, de circulaire der dubbel- uitgetrokkenen, etc. Spreker stelt voor een nieuwe steunregeling, waarbij het land wordt ingedeeld in vijf klassen, waarbij aan de eerste klasse wordt verleend f 15.voor man en vrouw, f 1.50 per gezinslid, tot een maximum van f 24.plus f 2.50 huur- toeslag, aan de vijfde klasse een maximum van f 19.50. Deze regeling werd in een resolutie vastge legd, welke werd aangenomen. Na uitvoerige discussie werd hierop de ver gadering gesloten. Mevr. A. Steenhoff- Smulders. Kerstmis 1932 zal onvergetelijk blijven voor mevrouw Albertine Steenhoff-Smulders, die zooals pater van den Tempel O. P. onlangs schreef „de microcosmos kan genoemd worden van wat er in den grooten cosmos der katho lieke vrouwenwereld opwaarts streeft." Het was 12 K jaar geleden sedert de bekende schrijfster in „De Kath. Vrouw" aan onze vrouwen en jonge meisjes de ricb'ing ging wijzen naar het katholieke openbare, sociale en cultureele leven. Na haar zijn anderen gekomen met gaven en acties op verschillend gebied. Maar als pionier ster bereidde zij den weg voor de nieuwe krachten. Uit erkentelijk heid en waardee ring voor haar prachtig levenswerk werd haar op Kerstdag een hulde gebracht, treffend» door de spontani teit en de diepte, waaruit zij op welde. Redactrice „Van onzen Tijd", dich teres van klankrijke „Verzen", romans en fijnzinnige sproken, had haar talent reeds de vereering en de ge negenheid van het groote publiek gewonnen, eer zij de katholieke vrouw ook in haar open bare werkzaamheden ging oriënteeren. Zelf ge schoold door Mgr. dr. Ariëns, was zij '"-de-op richtster van den Mariabond, waar R.K. Vrouwenbond uit geboren werd. De nieuwe be weging, nog schuchter en onwennig, had geen vrouw van veelzijdiger aanleg en nobele karak ter kunnen vinden voor de leiding van het or gaan, dat deze beweging ging stuwen. Zij begon aan onze vrouwen het verschiet te toonen van een emancipatie, die in haar contact met het publieke leven de lijnen volgde dier andere emancipatie, voltrokken onder de groote voor mannen. Een ziekte, die haar eenigen tijd op het ziek bed terughield, was oorzaak, dat mevrouw Steenhoff moest bedanken voor het haar aange boden lidmaatschap der Tweede Kamer, waar deze intelligente vrouw en voorvechtster van hervormingen vast een- bijzondere posi tie zou hebben ingenomen. Het werd nu een tegenvaller voor de velen, die al zoolang twee katholieke vrouwelijke in de Staten Generaal hadden gewenscht. Maar voorbijgaan lieten de katholieke vrouwen, zoodra de zieke aan de be terhand was, den merkwaardigen gedenkdag niet van een pionierster, wier edel, ronduit gemoed, sociaal medegevoel en litterair talent zooveel sympathieën door heel het land hadden ge wonnen. Deze sympathieën raakten in beweging, zij vonden elkander in een gemeenschap van gene genheid. De jongeren, tot wier vorming zij had bijgedragen en wier debuut zij had ge leid, hielden zich evenmin afzijdig als de mede werksters, die zij gaandeweg had aangeworven, en vereersters en lezeressen in stad en provin cie. Het was verrassend, hoe zich bij dezen nog anderen voegden, die als alleenstaande vrouwen en meisjes het reiken van haar hand hadden ge voeld in de rubriek „Helpen wij elkaar" en die dank aan haar initiatief een beter bestaan en economische onafhankelijkheid vonden. Het plan voor een intieme hulde was geboren zonder gerucht, men wilde haar bewijzen, hoe dank baar het katholieke land zijn voorgangster is. Allen die hun belangstelling, hun groet, iets van hun genegenheid zonden, hadden wel mee willen trekken naar het blijde en landelijke De Denne te Baarn, waar de Steenhoffs hun nestje hebben gebouwd. Maar met het oog op den nog niet geheel herstelden gezondheidstoestand van Mevrouw ging dat natuurlijk niet. Daarom na men de dames Elise Bahlmann en Fe Haye, di rectrice der school voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam, de taak op zich, om de deelneem sters aan de hulde te vertegenwoordigen en de verzamelde sympathieën over te brengen. Het geschiedde op den Eersten Kerstdag, dit jaar door zijn zachte voorjaarsweer uitgelezen voor een klein familiefeest in het groote familie feest der Christenheid. Tot in de ziekenkamer werd de kerstvreugde van het katholieke land gedragen, maar heel heimelijk en heel intiem, alleen in tegenwoor digheid van echtgenoot, dochter en verpleegster, die met den Z.Eerw. pastoor der parochie om de jubilaresse bijeen waren. Want pastoor van Op- penraay had het uitdrukkelijk verlangen te kennen gegeven, om dat moment aanwezig te zijn. De Kerk is altijd de zegen en aanmoediging van het levenswerk geweest, dat hier een zoo spontane hulde ging ontvangen. Mejuffrouw Bahlmann bracht de Kerstgroe ten en liet onder de steeds grooter wordende verrassing van de jubilaresse merken, dat zij niet maar alleen uit Mar naam sprak. Zij ver zweeg niet, dat zij met een zekere zending was gekomen namens de velen, die hoog het pio nierswerk aanslaan, door mevrouw Steenhoff verricht voor de katholieke Vrouwenbeweging in Nederland. Ook herinnerde spreekster aan de ontzaglijke moeilijkheden, welke de energie van mevrouw Steenhoff wist te overwinnen in de jaren, toen het eerste pad moest worden ge baand in de volle hitte van den dag. Maar warm sociaal gevoel was gepaard aan talent en Wils kracht, en zoo kon voetje voor voetje het terrein worden ontgonnen. Dat zullen we nooit verge ten, zei mej. Bahlmann, want uw voorbeeld, mevrouw, heeft bezield, uw toewijding heeft vruchtbaar gemaakt en was een stimulans voor de vele jonge, roomsche vrouwen, die nu in het openbare leven een vooraanstaande plaats inne men. Nog pas is een van haar uit de voorste ge lederen der K. J. V. in het Aartsbisdom er spontaan voor uitgekomen, dat zij aan U haar sociale roeping te danken heeft. Zoo kunt U be grijpen, dat wij niet hebben willen ontbreken om U te zeggen, hoe wij U vereeren en dank baar zijn. En niet alleen Katholieken, ook niet- Katholieken hebben er prijs op gesteld, om deel te nemen aan een attentie, die wij voor U heb ben meegebracht. Zelfs drukte bij het geschenk, dat wij U hier aanbieden, een der voornaamste leidsters van de niet-katholieke Vrouwenbewe ging haar groote voldoening uit, te hebben mo gen deelnemen aan de hulde voor de „hardwer kende en hoogstaande vrouw", die wij in U ver eeren Het huldeblijk was binnengebracht; een Kerstmand, tusschen wier prachten een cou vert was verscholen; tot hetwelk talloozen had den bijgedragen en blijven inschrijven, want nog geregeld loopen sympathieën binnen van dege- HUIZEN 1875 M. NCRV. 8.00 Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmu- ziek. 10.00 Zang door het NCRV.-Dames- koor. 10.30 Morgendienst door Ds. J. Ver kuil. 11.00 Concert door het Arnhemsch Instrumentaal A. O. V.-trlo. 12.Politie berichten. 12.15 Vervolg concert. 12.45 Bespeling van het Studio-orgel. 1.30 Gra- mofoonmuziek. 2.00 Landbouwuurtje, J. Hofstra: „Groenbemesting" 2.45 Verzor ging zender. 3.00 Lezen van Chr. lectuur. 3.30 Concert door het Trio v. d. Horst, met medew. van Mevr. C. van Raven- zwaayMölienkamp, zang. 6.00 Gramo- foonplaten. 6.15 Luitenant-kolonel J. P. Rawie van het Leger des Heils: „Van strijd en lijden in de Toradja-landen in Midden-Celebes". 6.45 Spreker: A. Stapel kamp. 7.00 Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart. 7.30 Politieberichten. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Bespeling van het Studio-orgel. 9.00 „Een praatje over rub ber", door H. J. v. d. Munnink. 9.30 De Haarlemsche Orkestvereen. o. 1. van Prits Schuurman, pl.m. 10.Vaz Dias. 11.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 296 M. 8.00 VARA. Gra mofoonmuziek. VPRO 10.00 Morgenwij ding. VARA 10.15 Voordracht door Ca- rel Rijken. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgel en viool door Johan Jong en Willem Drukker. 2.00 Verzorging zender. 2.15 Voor dracht door Rolien Numan. 3.00 Voor de kinderen. 5.00 Muzikaal allerlei met me dewerking van Cor Steijn, accordeon piano, J. Carlo.uist, banjo en guitaar, Eug. Charmon, zang, Rein Bennink, xylophoon- slagwerk, J. Vogel piano, Joh. Jong, orgel en Louis Mieremet, viool-mandoline. 6.30 Radio-volksuniv. Otto van Tussenbroek, lezing. VARA 7.00 Muzikale babbeltjes VII Piet Tiggers spreekt over: „Dirigen ten en hun opvattingen" II toegelicht d. gramofoonmuziek. 7.55 Herhaling van S. O. S.-berichten. 8.00 Dr. J. L. van Lier: Louis Pasteur. 8.20 Vara-orkest o. 1. van Hugo de Groot. 9.15 Vara-tooneel o. 1. V. W. van Cappellen. 10.15 Vaz Dias. 10.25 Vara-orkest o. 1. van Hugo de Groot. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 610 M. 1.30 Concert. 6.35 Pianorecital door mej. L. Chantraine. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Populair concert door het Radio-orkest o. 1. van Franz André. BEROMUNSTER 460 M. 7.05 Operafrag menten door het versterkte omroeporkest o. 1. van Herman Hofman. 7.50 Concert. 9.00 Populair concert. nen, die van de op touw gezette huldiging ver namen. En in welke bewoordigingen van har telijkheid getuigden de beschreven naam- en an dere kaartjes of de prachtige bloemen, die bij het hoofdgeschenk waren gevoegd. Het zal op nieuw blijken, als op den derden Kerstdag me vrouw Claes-Vetter uit Antwerpen de deelne ming der Vlaamsche vrouwen aan het feest zal komen overbrengen. Mevrouw Steenhoff was tot tranen geroerd over de hartelijkheid en de groote deelneming aan de hulde, waarmee 't katholieke land haar tot op haar ziekbed had bezocht. Met groote oogen keek zij alles aan en nam de handen der dames, die zij drukte en drukte. Zij zeide zich onmachtig te gevoelen, om haar erkentelijkheid te uiten voor die groote verrassing. Nooit had zij geweten, dat zij zooveel sympathieën bezat. Allen en ieder afzonderlijk bracht zij dank en zij verzocht, dien dank over te brengen, waar haar hart vol van was.... Een der fijnzinnigste citaten bij een bloemen mand was uit gedicht „Winter" van de jubila resse, en door een vereerster toegepast op dit feestelijk oogenblik: „Een witte bloem in een kamer Met een zacht doordringend aroom.... Doe de oogen dicht en droom Van een dag zoo licht en zoo goud Zoo koel, zoo stil en zoo blijde." Die lichte en gouden dag was de Kerstdag 1932, toen één moment de zon de grijze aarde vond. Ter gelegenheid van zijn vijftigjarig pries terfeest is de hoogeerw. heer W. P. H. Jan sen, sedert 1908 pastoor der St. Josephkerk aan de van Limburg Stirumstraat te Den Haag, door zijn parochianen op grootsche wijze gehuldigd. Eersten Kerstdag des avonds werd de jubila ris op plechtige wijze in het smaakvol ver sierde kerkgebouw ontvangen en werd hem een welkomstlied toegezongen. Bij monde van kapelaan Simons werden hem de gelukwen- schen der parochie overgebracht, terwijl te vens een som gelds als feestgeschenk werd aangeboden. Tweeden Kerstdag droeg de jublirais de plechtige Hoogmis met pontificale assistentie van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent op. De bisschop werd aan den ingang van de kerk door het kapittel, waarvan pastoor Jan sen eere-kanunnik is, afgehaald. Door het zangkoor „Te Deum Laudamus" werd eendoor den jubilaris zelf gecomponeerden Mis uitge voerd. Des avonds heeft pastoor Jansen een plech tig Lof gecelebreerd, waaronder hij zijn paro chianen dank heeft betuigd voor de talrijke blijken van genegenheid hem in deze dagen geschonken. Een groot aantal bloemstukken werd aan de pastorie bezorgd. In den namiddag van eersten Kerstdag is in Huize Duinrust te Overveen, waar hij sinds 2 September 1926 verblijf hield, overleden de zeereerw. heer A. H. J. Verbeme, emeritus pastoor van 't Veld, Oude Niedorp. 's Morgens had z.eerw. nog de H. Mis gele zen. In den namiddag werd hij door een hart zwakte overvallen, tengevolge waarvan hij, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, spoedig overleed. Woensdagavond om half acht zullen de Met ten worden gezongen en Donderdagmorgen de Lauden, waarna om 9 uur de plechtige H. Mis van Requiem zal worden opgedragen in de parochiekerk te Overveen, waarna begrafenis op het kerkhof aldaar. Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Minderbroeders werd door Z.H. Ex. den Aartsbisschop van Utrecht benoemd tot kapelaan te Bolsward Pater H. F. M. Goo- sen, die kapelaan was te Amsterdam (H. Fran- ciscus van Assisië); en door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem tot kapelaan te Amster dam (H. Franciscus) Pater L. C. M. Wil denburg, tot kapelaan te 'sGravenhage (H.H. Antonius en Lodewijk) Pater A. J. Dolle, tot kapelaan te Rotterdam (H. Rosalia) pater G. J. van der Schoot, tot kapelaan te Gouda (H. Joseph) pater H. J. A. de Wit, die kapelaan was te Bolsward. BERLIJN 419 M. 5.25 Anita Oberlan- der, sopraan zingt oude liederen. 6.30 Vo caal concert. 7.20 Concert uit Heilsberg. 9.20 Orkestconcert o. 1. van Ludwig Preisz. HAMBURG 372 M. 10.50 Concert door het symphonieorkest van Leipzig o. 1. v. Hilmar Weber, 1.30 Gramofoonmuziek. 3.50 Concert door het stedelijk orkest van Flensburg. 10.05 Concert uit het Glotia- palast te Hamburg. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1635 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 1.20 Gramofoonmuziek 3.50 Concert uit Hamburg. 7.50 Populair concert. LANGENBERG 472 M. 12.20 Concert o. 1. van Wolf. 4.20 Vesperconcert door het orkest van den West-Duitschen omroep. 9.50 Concert o. 1. .van Wolf. DAVENTRY 1554 M. 12.20 Orgelconcert door Quentin Mac Clean. 2.20 Nieuwe gramofoonmuziek. 5.05 Concert van North Regional. 8.20 Operafragmenten van Ver di. 11.25 Roy Fox en Zijn band in café Anglais. PARIJS (EIFFEL) 1446 M. 8.40 Concert door het omroeporkest o. 1. van Ed. Fla- ment. PARIJS (RADIO) 1724 M. 12.35 Concert door het omroeporkest (operettefragmen ten). 1.25 Vervolg concert. 7.00 Gramo foonmuziek. 10.20 Idem. MILAAN 331 M. 4.20 Gramofoonmuziek. 6.20 Gramofoonmuziek. P.m. 7.50 Dansmu ziek. ROME 441 M. 4.50 Orkestconcert. 8.05 Concert. 9.20 Solistenconcert. Daarna gra mofoonmuziek. WEENEN 517 M. 4.25 Gramofoonmuziek 7.00 Militair concert. 9.25 De Charley Gaudriot-Jazzkapel. WARSCHAU 1412 M. 5.20 Populair con cert. 7.20 Idem. 8.10 Szymanowski-con- cert. 9.20 Zigeunermuzlek. 10.20 Dans muziek. KALUNDBORG 1154 M. 11.20 Het strijk orkest van Hotel d'Angleterre o. 1. van Max Skalka. 2.20 Het omroeporkest o. 1. van Emil Reesen. 9.40 Kamermuziek door het Thorvald Nlelsen-strijkkwartet. 10.25 Dansmuziek door de band van rest. „Wi- vex" o. 1. van Teddy Petersen. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS (Bijzondere correspondentie) Berlijn, 20 December 1932 Und wir haben zusammen Nur ein Ideal: Gott sei Herr der Welt, das will der Oral. Voor dc derde maal zal de Graal een massa mysteriespel opvoeren. Twee maal kozen ze Amsterdams Stadion en stonden ze daar duizenden jonge katholieke vrouwen met één hecht geloof en één onomstootelijken wil, een stuwkracht te zijn om de wereld te be- keeren. En dit ideaal sloeg over op de jeugd van Duitschlands hoofdstad. Op den achtsten Januari zal Berlijn ervaren, dat ook in deze wereldstad een kerngroep wilskrachtige jonge vrouwen zich aaneengesloten heeft. Ze hadden zich geen betere gelegenheid kunnen kiezen. Berlijns Sportpalast: de ader van het openbare leven van deze millioenenstad. Zooals we dat ook in het Paaschspel en in „Pinksterzegen" zagen, wil de Graal in het „Rorate-spiel" aan de toeschouwers in den vorm van spel toonen, hoe de katholieke levens waarheden en dan ook slechts deze alleen het den mensch mogelijk maken, om wer elijk rijk-gelukkig te worden. „Rorate coeli." Dauwt hemelen den Recht vaardige." 't Was het verlangen van het volk Israels naar zijn redder, 't Was het noodgeroep om verlossing uit de onderdrukking en nood, uit de ellende en troosteloosheid, waarin het Joodsche volk geraakt was. „Aber jetzt ist wieder die Not so gross, und die Menschheit schreit um Erlösung." Inderdaad, 't is waar, welk 'n merkwaardige overeenstemming bestaat er tusschen nu en voor 2000 jaren. Neen, onze tijd is er niet beter aan toe. Angst en een niet meer weten waar naar toe, teekent de menschenmassa, die daar door de straten van de wereldsteden trekt. Maar er bestaat één groot onderscheid. Voor het Joodsche volk moest de verlossir nog komen voor onzen tijd is ze er al lang. Reeds 19 eeuwen is de weg om uit den nood te ge raken, gebaand, de verlossing is er! Maar de menschen zijn er blind voor. Hoe moet men het dan verklaren, dat er zoo weinigen zijn, die het geluk zoeken waar het te vinden is. Ze durven niet. 't Is de weg, dien Johannes de Dooper kwam voorbereiden. En daar huiveren ze voor, daar schrikken ze voor terug. Daarom keert zich ook in het spel de groot ste helft van het naar redding smachtende volk morrend van Johannes den Dooper af, en wil liever zijn eigen leven verder gaan, al zien ze ook daar het heil niet van in. „Der soil uns die wenige Freude nehmen, die wir vom Leben nog haben können, Der verheisst uns das Glück und predigt das Leiden? Nein, dieser Büsser, der rettet uns nicht!" Heeft Christus in Zijn leer dan alle schoon heid, alle pracht, bewust vergeten? Neen, dat heeft Christus niet. Integendeel! God stuurde niet alleen den boeteprediker, maar uit alle menschen koos Hü zich eene, die schooner was dan de sterren, die stralender was dan de zon; eene, die vol was van genade en licht. Maria moest de moeder van Jesus wor den. Dat zou het aantrekkelijke, het innige zijn, waarin God's liefde tot de menschheid duide lijk aangetoond zou worden. En juist daarin erkent iiu de jonge vrouw van heden haar groote taak. Het Katholicisme van onzen tijd moet aantrekkelijk en stralend zijn als het licht in de duisternis, het moet den angst veranderen in een zeker bewustzijn van God's almacht en liefde. Het moet veiligheid en rust brengen. Het tweede deel is de beschouwing, hoe Maria in Nazareth stil en innig, maar ook dringend voor haar volk gebeden heeft, totdat God haar gebeden verhoorde en de engel Gabriel haar verscheen, om haar practisch deze vraag te stellen: „Maria, wilt gij aan de redding der wereld meehelpen? Maar weet ge dan ook, dat dit beteekent een leven vol lijden en smarten, waar ge u vrijwillig aan geven gaat?" En moedig in het volle weten van dit alles, wat komen ging, sprak Maria rustig deze woor den: „Mij geschiede naar Uw woord." Dan begrijpen ook zij, die in onzen tijd willen helpen aan de redding der wereld, dat zij Maria zóó na te volgen hebben, dat ze, in het volle besef dat het voor hen persoonlijk veel moeilijk heden brengen zal, zich te geven hebben. Slechts één zorg maken ze zich nog: hoe kunnen haar zwakke meisjeskrachten meehel pen aan zoo'n zware taak? Maar dan denken ze aan den bode Gods, die aan Maria de genade van den H. Geest beloofde, gelooven ook zij dat de H. Geest haar sterkte en kracht geven zal, en zetten ze haar schouders vol vertrouwen onder dit groote werk. Als een jubelzang stijgt uit alle harten dan i het Magnificat omhoog. Het is de jubel, die de meisjes uiten, dat God voor zoo'n prachtige taak haar hulpe wil aanvaarden. In het derde deel wordt alle aandacht voor Christus den Redder gevraagd. Hij kwam, om den weg aan te geven. Hij gaf in Zijn eigen leven de uiterste consequenties. Daarom kwam Hij arm, had Hij zich ontdaan van al Zijn rijkdom, boette Hij als offerlam voor de zonden der wereld. Datzelfde vraagt Hij van degenen, die met Hem voor Zijn rijk willen werken. Dat zij dit begrijpen blijkt uit het gebed: Lamm Gottes, das hinwegnimmt die Siinden der Welt, Wir wollen lieben wie Du, Wir wollen uns geben wie Du, Wir wollen arm sein wie Du, Wir wollen frieren wie auch Du, Wir wollen mitarbeiten an deinem Lebenszlel, Wir wollen mit dir siihnen, tilgen die Sünden der Welt. Und wenn Du Opferlammer brauchst, Für die Grossstadt unserer Zeit, So wahle sie aus unsrem Gral, Alle sind wir bereit. En als de herders binnengekomen zijn en vragen, wanneer de heerscher der volkeren toch komen zal, ontwikkelt zich een gesprek tusschen herders en Graalgroep, waar nog eens duide lijk uit blijkt, dat de Messias niet met wapen gekletter komen zal, maar als de minste onder de menschen, als de Man van smarten. Uit deze overpeinzingen worden de herders opgeschrikt door een kleine groep engelen, die vol vreugde verkondigen, dat het woord der profeten in vervulling is gegaan: de koning der hemelen is geboren. En nog nauwelijks zijn ze uitgesproken, of daar verschijnt het heele hemelsche heir en danst jubelend: „Gloria in excelsis Deo." Ze zullen opgaan en het Kindje zoeken, tot ze het gevonden hebben. En hun vreugderoep gaat uit over de heele wereld, naar allen die maar te bereiken zijn: „Höre es, Menschheit, höre es, Welt, Höre es, Kinder der heutigen Zeit. Hort es alle, die Ihr von Leiden zerqualt, Hört, Euch ist der Heiland geboren." De overtuiging van de herders gaat ip de toegestroomden over. Ze komen allen onder het dansen van het Adeste Fideles naar voren, om dit Goddelijk Kind te aanbidden. En de liefde van Jesus treft hen en maakt hen edelmoedig. Nog eens komen de engelen naar binnen, om door hun Gloria in Excelsis datgene uit te drukken, waar herders en volk woorden te weinig voor hebben. In een slotkoor zingen allen de les uit van Kerstmis: Denn Menschenkraft, sei's Mann oder Frau, kann sich kein Heil erwerben, Wir haben gesündigt wider Dich, und können nichts als sterben. O, gib dem Sterben einen Wert, Blut-rot als Abend-Dammern. O Lamm, dass Du Büssest die Sünden der Erd, nimm uns zu Opferlammern. Dat is wat God in dezen tijd als eisch aan de jonge vrouw stelt. Als zóó de Katholieken en op de eerste plaats de vrouwen en meisjes hun leven inrichten: Dann wird das Gralheil wieder neu, Ragt auf der Mont-Salvat, Parzival findet den heiligen Gral, Die menschheit Gottes Gnad. Als slot van het geheele spel wordt door speel sters en publiek gezongen: Stille Nacht, heilige Nacht. Naar wij vernemen, zal een dezer dagen een Kon. Besluit worden gepubliceerd, waarbij de contingenteering van boter, welke op 1 Januari a.s. afloopt, wordt vernieuwd. Het percentage en de basis-jaren blijven onge wijzigd; de nieuwe bepalingen zullen gelden van 1 Januari 1933 tot 1 Januari 1934. Te Utrecht liggen, volgens het „Handels blad", bij de N. S. plannen gereed tot het in leggen voor zekere drukke trajecten van zeer snelle, korte treinen, die tot 120 K.M. per uur zullen rijden. Men wacht allen op de goedkeuring van den Minister om tot inleggen over te gaan. Naar men zich herinnert, werd Maandag j.l. bij een hevige vechtpartij te Uden de 52-jarige woonwagenbewoner W. H. in bewusteloozen toe stand met gekloofden schedel op den weg ge vonden. In den Kerstnacht is het slachtoffer in het ziekenhuis te Uden aan de bekomen verwon dingen bezweken. Hij laat een vrouw en tal rijk gezin achter. De politie-deskundige, dr. Mettrop uit Den Bosch, heeft de sectie op het lijk verricht. Het Engelsch'e passagiersschip „Macclesfield", dat den dienst onderhoudt tusschen Grimsby en Antwerpen, is Zondagavond bij Terneuzen, ter hoogte van den Margrietenpolder, aan den grond gevaren. Het schip was tengevolge van den mist uit den koers geraakt. Toen het vastzat werd het door een onbekend gebleven stoomschip, dat eveneens op weg was naar Antwerpen, aangeva ren, echter zonder noodlottige gevolgen. Te kwart over twaalf hedennacht hebben de sleepbooten „Raymond", „Charles" en Tenace" van de N.V. Aug. de Meijer Zonen's Sleepdienst het stoomschip weer vlot gbracht. De „Maccles field" is daarop voor anker gegaan om te wach ten totdat de mist zal zijn opgetrokken, alvorens naar Antwerpen op te stoomen. Namens het Comité, dat zich gevormd heeft om het wrak van de „P. C. Hooft" te Pernis ter bezichtiging te stellen, wordt ons medege deeld, dat gedurende de eerste dagen het be zoek zeer goed is geweest. Het is gebleken, dat de organisatie, om zoo velen het schip te laten zien, zeer goed functioneert, zoodat de bezich tiging op vlotte wijze kan geschieden. Naar wij vernemen heeft de Nederlandsch® Regeering de Duitsche regeering doen vragen, of laatstgenoemde bereid is te onderhandelen over de afsluiting van een nieuw verdrag, dat in de plaats zou komen van die gedeelten van het douane- en credietverdrag van 1925, die OP 31 December a.s. ophouden van kracht te zijn- De Nederlandsche Regeering verbond daar aan de vraag of de Duitsche regeering er mee zou kunnen instemmen, dat gedurende den tijd der onderhandelingen de zooeven genoemde af loopende gedeelten van het bestaande verdrag zouden kunnen worden gecontinueerd. In antwoord hierop werd van Duitsche zijde medegedeeld, dat de Duitsche regeering tot onderhandelen over een nieuw verdrag bereid was, desgewenscht reeds in Januari a.s., maar dat tegen het laten doorloopen van de expiree- rende gedeelten van het bestaande douane- en credietverdrag overwegende bezwaren beston den. De directeur van den Landbouw deelt mede» dat de Duitsche regeering heeft verklaard, niet bereid te zijn, de tariefverlagingen, vastgelegd in het Duitsch-Nederlandsch douane- en cre dietverdrag van 26 November 1925, na 1 Jan: a.s. te bestendigen. In verband hiermee bevat het Reichszollblatt no. 97, van 21 December lö32, de wijzigingen in het Duitsche tarief van in voerrechten, welke met ingang van 1 Januari 1933 van kracht worden. Met betrekking tot de land- en tuinbouwproducten treden de volgende wijzigingen in: aardappelen, geoogst voor 1 Dec. van het vorig jaar, van 15 Februari tot 31 Maart 20 R.M. per 100 Kg. (oud 1 R.M.)aardappelen van 1 April tot 15 April 1.50 R.M. per 100 Kg' (oud 1 R.M.); witte kool 4 R.M. per 100 KS- (oud 2 R.M.)tomaten 1 October tot 30 APrl1 20 R.M. per 100 Kg. (oud 6 R.M.). Pelagonia's, Fuchsia's, Cineria's, Reseda's in potten 80 R.M. (oud 60); Magnolia's en Kerst laurier met aardkluit 40 R.M. (oud 15)Augu- ba's, Rhododendrons en Azalia's 40 R.M. (°u 20); taxus, bixus 40 R.M. (oud 25); Blauwspar Chmaccyparis 40 R.M. (oud 30)Hyacinten, Tulpen en Narcissenbollen op andere wijze in gevoerd dan in postpakketten tot en met een ge" wicht van 5 Kg. 30 R.M. (oud 20), (het invoer recht bij invoer in postpakketten tot en met een gewicht van 5 Kg. blijft 20 Mark). Gecondenseerde melk met toevoeging vaJ* suiker, met uitzondering van melkpoeder zonder toevoeging van suiker 60 R.M. (oud 40). (He invoerrecht op melkpoeder zonder toevoeging van suiker blijft op grond van het Duitsch- Italiaansche verdrag op 40 Mark). Stroocarton 3.50 R.M. (oud 2.25). Het invoerrecht op kaas blijft in verband me het Duitsch-Deensche verdrag en de clausm in het Duitsch-Zweedsche verdrag voorlo&P1» ongewijzigd. Het invoerrecht op de overige in het Neder' landsch-Duitsche douane- en credietverdrag Se' noemde producten ondergaat in verband me^ andere handelsverdragen voorloopig geen wüzl' ging. Ged. Staten van Noord-Holland stellen v°°* een duinterrein van pl.m. 986 H.A. aan te W>°" pen voor 570.800 of nog geen 600 per Het betreft hier een in de gemeenten Eg- "iOi vvli AAA AAV VAAAVVA* v*- mond-Binnen en Egmond aan Zee geleg aaneengesloten terrein, dat het voordeel t>ie °'t' dat het aansluit aan de noordgrens van provinciaal bezit te Castricum en aldus laatstgenoemd terrein een geheel zou 8a uitmaken. De gronden bestaan uit een breede jS( strook, die hier en daar zeer fraai begroeid en bevatten, naast het duinterrein in zin, bouwland, weide, bosch, een aantal °PZ' terswoningen en kleine boerderijen met er\,efl Door het verpachten der bouw- en weilau en het verhuren der woningen en boerarj kunnen niet onbelangrijke inkomsten wol QÜl verkregen en de mogelijkheid blijft °PeIïegeu enkele aan den rand van het bezit ëe ^lCi perceelen, welke voor de waterwinning van belang zijn, weder te verkoopen. .,n0xd Ged. St. achten het volkomen ver^'k^ciC om een deel der kosten ten laste der Prov te nemen, omdat zij het een groot socia® lang oordeelen, dat het duinterrein op g®ordt kelijk voorwaarden voor het publiek deti opengesteld als recreatieoord, waaraan g^d" bestaanden aanwas der bevolking een® toe groeiende behoefte bestaat. Het gestaaie ^0, nemen van het aantal bezoekers op ke. oor vinciaal Landgoed te Castricum levert 1» een wel zeer afdoend bewijs. va» de Op den Haarlemmerweg, ter hoogte Liedebrug, heeft Zaterdagmiddag te lsScbe)/ twee uur een botsing plaats gehad glJl&8t" een trein van de N. Z. Holl. Tram" schappij en een vrachtauto. g 08&r' Beide voertuigen reden in de richtin^. lem, de auto met bestemming San'CP cftte*' hoogte van de Liedebrug kruiste de mer tó de trambaan, zonder dat de chauf vrachtaU1(j, dat een trein in aantocht was. De vernie' werd van voren gegrepen en gehee is p De chauffeur werd ernstig verwond 'vervo®* auto naar een ziekenhuis te Haarlem besca^ De motorwagen van de tram wel-raarlerfet digd en het spoor in de richting j. j*j Amsterdam was eenigen tijd gestr ge' verkeer moest over enkel spoor woi en ondervond vertraging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6