St. Deus Dedit" Zware brand te Leiden V/ anhoopsdaad verijdeld Uit met de pret RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 28 DECEMBER 99 Bondsraadvergadering te Haarlem Loerakker als voorzitter herkozen REUZEL NAAR DUITSCHLAND Contingenteering na 1 Januari w. J. STEENHOFF t T eraardebestelling te 's Gravenhage EERSTE KAMER Wijziging der Psychopathenwet van de agenda afgevoerd HET OVERLIJDEN VAN GRAAF VAN LYNDEN VAN SANDENBURG Koninklijke deelneming In den Raad van State herdacht R.K. VOLKSPARTIJ Gewijzigde vorst-steunregeling Donderdag 29 Dec. 1932 PALEIS VOOR VOLKSVLIJT Aandeelhoudersvergadering ZIJN BROER DOODGEREDEN Gestolen goed gedijt niet Fabrieksgebouw en woonhuis totaal verwoest Aan den dood ontsnapt Nachtelijke inbrekers lossen revolverschot op alleen- wonenden boer AMOKPARTIJ OP BIMA Verschillende slachtoffers BRAND IN HET LEUWILIANGSCHE 125 huizen in asch gelegd De omgeslagen „Krakatau" De arrestatie van den Haagschen accountant Aanzienlijke schulden WAPENSMOKKELARIJ Arrestaties te Rotterdam MOTORSCHIP AANGEVAREN Botsing in het Merwedekanaal Twee jongens met een gestolen auto te G or cum gesnapt TRANSFORMATEUR UIT ELKAAR GESPRONGEN Ernstige schade in fabriek te Enschedé DOUANE EN SMOKKELAARS Hevig vuurgevecht bij Goirle De Ned. R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" hield gisteren en houdt vandaag de jaar vergadering van den Bondsraad in gebouw St. Bavo te Haarlem. Na het zingen van het strijdlied opende de ring met een woord van welkom. De tijden zijn voorzitter, de heer A. J. Loerakker, de vergade- helaas niet verbeterd, aldus spreker, er is nieuwe achteruitgang in het afgeloopen jaar. En toch zullen we ook ditmaal bij het behandelen van de voorstellen ons groote principe niet uit het oog mogen verhezen. Het economisch leven is in al zijn onderdeelen uit elkaar geslagen, waardoor een ontzettende werkloosheid is ontstaan. Door kunstmatige plannen wordt getracht daarin ver betering te brengen: daardoor wordt de stoffe lijke ellende niet weggenomen, maar ook de mo- reele niet. Werkverschaffing is aanleiding ge weest tot broeinesten van ontevredenheid, het stempelen verergerde de zaak nog meer. Het zijn alle middelen, die de zaak niet in het hart tref fen. Uit die toestanden, die verwarring stichten, komen demagogen te voorschijn, die een luguber vernielingswerk tot een taak rekenen. Demago gen zijn volksbedriegers, volksverlakkers! Dat zijn de communisten, die krachtens hun over tuiging de volksziel moeten verpesten. Deze dui vels uit Moskou maken gebruik van den nood van den arbeider. God beware ons voor deze categorie! Dan zijn er de „politieke scharrelaars", waar voor ook een waarschuwing past. Zij dienen het volk niet, doen de ontevredenheid toenemen. Men kan ze gemakkelijk herkennen, ze breken af en bouwen alleen met hun mond op. De derde soort vormen de kankeraars van nature. Ze bedoelen het zoo kwaad niet, maar ze doen ontzettend veel kwaad. Dergelijke demagogen zullen ons Katholieke volk niet krijgen, maar ze brengen een heilig goed in gevaar. Het vertrouwen maaien ze weg, het vertrouwen dat op de allereerste plaats noo- dig is om tot een wereldherstel te komen. Loonsverlaging doet de koopkracht niet af nemen. Dat is een valsche theorie. Wij zullen trachten elke verlaging in ons kamp tegen te houden, maar als buiten de schuld van Neder land het economisch leven ontwricht is, moet men niet luisteren naar die menschen, die loons verlaging aan revolutie-sein verbinden. Wij mo gen niet op onrechtvaardige wijze belast worden, daar zijn wij niet voor te vinden. Ook de steun trekkende werklooze heeft niet het recht te kan keren, er wordt in den land- en tuinbouw ook door de boeren en tuinders armoede geleden. Dan besprak spreker de werkloosheid onder de jongere vakgenooten. Zij begrijpen niet goed wat er aan de hand is, ze zien hun idealen vervagen, ze voelen zich onnutte wezens. Doet alles om deze jonge kerels te steunen, zij hebben niet ge zien den grooten strijd dien de ouderen gevoerd hebben, zij hebben de verknechting niet gekend en daarom hebben ze niet zoo veel waardeering voor het verkregene. Is er dan niets, dat ons met vreugde kan ver vullen? vroeg spreker. Natuurlijk, er zijn licht punten. We tellen meer dan 19.000 leden. De landarbeidersbond bloeit, niet alleen om mate- rieele redenen. Het bondsvermogen, dat er -Heen en uitsluitend is als strijdkas en niet om nood te lenigen, is gelukkig nog gestegen. Dit vermo gen blijft beantwoorden aan het doel waarvoor het bijeen gebracht is. Het wetsontwerp betreffende de Bedrijfsraden doet veel verwachten. Wjj hebben den nood met de werkgevers gedragen en nu eischen wij een belangen-, een bëdrljfs-overeenkomst. Er zijn lichtpunten! Ondanks alle moeilijkhe den, besloot spreker, moeten we dankbaar zijn aan God, die ons nog staande heeft gehouden, door onze principieele vakvereenlgingen. Op Hem zullen we blijven vertrouwen, met Hem zullen we overwinnen. Vertrouwen is het wachtwoord. Ver trouwen is het eenige middel tot spoedige red ding! Bij enkele candidaatstelling werd tot voorzitter en redacteur van het orgaan herkozen de heer A. J. Loerakker. Evenzoo werden de leden van den bestuursraad benoemd, 17 in getal. Bij de bespreking van het bestuursbeleid en van de redactie, merkte de voorzitter op een desbe treffende vraag op, dat de vorige drukker van het orgaan den bond bedrogen heeft, waardoor onmiddellijk alle banden werden verbroken. De bondsadviseur, rector Kok, zal persoonlijk aan den Bisschop de aanhankelijkheid van den bond overbrengen en tegelijkertijd de statuten wijziging ter goedkeuring aanbieden. Lisse bracht hulde aan het bestuur voor de verrichte werkzaamheden. Uitvoerig sprak de voorzitter over het boerenbedrog aan politieke moties verbonden, hij verdedigde zijn beleid in de Tweede Kamer. De geestelijke adviseur van Fijnaart (Breda) gaf te kennen dat de landarbeiders over het algemeen groot vertrouwen in hun vrijgestelden stellen en dat stemt tot bijzondere dankbaarheid. De bondsraad ging er mee accoord, dat de con tributie met 5 cent per week verhoogd werd en gestort in de werkloozenkas. uit naam van eenige collega's afscheid nam van den thans ontslapene, die een sfeer van samenwerking wist te scheppen en door zijn arbeid velen aan zich heeft verplicht. De heer V. W. van Goch wijdde als vriend enkele woorden aan de nagedachtenis van den heer Steenhoff, die zijn mussum-idealen niet verwezenlijkt mocht zien en die ondanks veel persoonlijke en zakelijke teleurstelling, met groote blijmoedigheid is blijven voortwerken Spr. bracht hem daarvoor namens velen een eerbiedigen groet. Mr. Wiessing sprak woorden van dank voor de vriendschap van hem, die tijdens zijn leven een groot kind is gebleven, met een zeldzame geaardheid, die het leven genoot om den in houd daarvan en als onbevangen eerlijk en rechtschapen mensch leefde. Spr. herdacht de periode nu 25 jaar geleden, waarin de heer Steenhoff de figuur van Vincent van Goghnaar voren wist te brengen en schetste hem als een man, die wist wat hij zelf was. Nadat een aantal bloemstukken op de groeve was gelegd, dankte een zoon voor de belang stelling. De directie van den Landbouw vestigt er de aandacht op, dat door de opzegging door Duitschland van het Duitsch-Zweed- sche handelsverdrag, per 15 Januari a.s., met ingang van dien datum o.a. het verdragstarief van 10 Mark per 100 K.G. voer reuzel vervalt. Dan wordt derhalve het autonome tarief voor reuzel van kracht, dat thans 12.50 Mark be draagt en nog kan worden verhoogd. De Rijkslandbouwconsulent te Berlijn deelt mede, dat de Duitsche Regeering, teneinde ab normaal grooten invoer gedurende de periode tot 15 Februari tegen te gaan, besloten heeft dien invoer van 1 Januari tot 15 Februari a.s. te contingenteeren. Gedurende die periode zal de invoer van reuzel in Duitschland slechts worden toegestaan aan importeurs, die een invoervergunning kunnen overleggen. Deze in voervergunningen worden aan die importeurs verstrekt voor hoeveelheden, overeenkomende met 80 pet. van die, welke zij gedurende de periode 1 Januari—15 Februari 1932 hebben ingevoerd. Tn allen eenvoud is Dinsdagmiddag op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te Den Haag het stoffelijk overschot van den heer W. J. Steenhoff, oud-directeur der schilderijen- afdeeling van het Rijks-Museum te Amsterdam en van het Museum Mesdag te Den Haag, in tegenwoordigheid van de familie e* eenige be langstellenden naar zijn laatste rustplaats ge dragen. Aan de geopende groeve werd het woord ge voerd door den Hoofddirecteur van het Rijks- Museum, den heer Schmidt-Degener, die mede In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Eerste Kamer was de regeling der werk zaamheden aan de orde. De VOORZITTER, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, doet mededeeling van het besluit der centrale afdeeling om na de openbare ver gadering dezen avond een groot aantal wets ontwerpen zooals gepubliceerd is, in de afdee- lingen te doen onderzoeken. De heer SLINGENBERG (V.D.) wijst erop, dat daarbij ook het ontwerp tot wijziging van de psychopathenwet (omtrent beperking terbeschikkingstelling van de regeering). Dit ontwerp is eerst Donderdag j.l. door de Tweede Kamer behandeld en Vrijdag aan de Eerste Kamer toegezonden. In de beide Kerstdagen heeft spr. geen gelegenheid gehad, dit ontwerp te bestudeeren. Spr. zou willen verzoeken hoezeer hij den spoed waardeert, dien de voor zitter wil betrachten, dit ontwerp van de lijst af te voeren. De VOORZITTER antwoordt dat de regeering op spoedige behandeling heeft aangedrongen. Indien de Kamer geen uitvoerig afdeelingsver- slag uitbrengt, dan kan het ontwerp Donderdag worden behandeld. De heer SLINGENBERG repliceert en stelt thans voor, het ontwerp van de lijst af te voe ren. De VOORZITTER: Ik heb mededeeling ge daan van het besluit der centrale afdeeling en heb den hamer reeds laten vallen; ik wil ech ter wel terug sporen en het voorstel van den heer Slingenberg in behandeling brengen. De heer DE GIJSELAAR (C.H.) acht voor uitstel van behandeling geen aanleiding aan wezig; het is hem een raadsel wat hieraan te bestudeeren zal vallen. De heer OUDEGEEST (V.D.) is het met deze opvatting niet eens en zegt, het voorstel-Slin- genberg te zullen steunen. Het voorstel-Slingenberg, in stemming ge bracht, wordt met 27 tegen 10 stemmen aange nomen. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag ochtend 11 uur. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses hebben Maandagochtend een bezoek gebracht aan de familie van Lynden van Sandenburg in verband met het plotseling overlijden van den graaf van Lynden van Sandenburg. H. M. de Koningin zal zich bij de begrafenis van Graaf van Lynden van Sandenburg doen vertegenwoordigen door Z. K. H. den Prins. In de vergadering van den Raad van State die - werd voorgezeten door Staatsraad J. J. I. Harte van Tecklenburg en waarin Z.K.H. de Prins der Nederlanden en H.K.H. Prinses Juliana tegenwoordig waren, heeft de Voor zitter den overleden vice-president, Graaf van Lynden van Sandenburg, herdacht. Spr. schetste de diepe verslagenheid, welke het bericht van dit overlijden niet alleen bij hen, die op het Binnenhof met hem arbeidden maar ook in geheel den lande heeft teweeg gebracht. De uitnemende eigenschappen, welke dezen hoogstaanden persoon eigen waren, en welke hij ten volle in 's lands belang aanwendde, maken zijn heengaan tot een nationaal verlies. Spr. eindigde met de verklaring, dat de leden van den Raad van State voor dat hooge en machtige voorbeeld den thans ontslapen vice-presi dent blijvenden dank verschuldigd zijn, een schuld, waarvan zij zich slechts kunnen kwijten naar hun vermogen hem na te volgen. In den morgen heeft de secretaris jhr. mr. de Beaufort alle ambtenaren en het verdere perso neel bijeen geroepen en woorden van droefheid en ook van dankbaarheid gewijd aan den chef, die in de vier jaren, waarin hij zijn betrekking heeft waargenomen, zich bij hoog en laag niet alleen hooggeacht, maar ook bemind en on vergetelijk heeft weten te maken. De R.K. Volkspartij hield op Tweeden Kerst dag te Utrecht een buitengewone huishoudelijke partij vergadering, uitsluitend ter voorbereiding der Kamerverkiezing in het volgend jaar. Na de openings- en begroetingsrede van den voorzitter, den heer C. D. Wesseling, werd een uitvoerige beraadslaging gehouden, welke haar resultaat vond in twee met algemeene stemmen aangenomen conclusies. In de eerste sprak de vergadering als haar oordeel uit, dat het wenschelijk, ja noodzakelijk is, om tot een samenwerking van alle democra tische Katholieken in Nederland te geraken en aan het P. B. werd opgedragen om al die maat regelen te nemen, welke noodig zijn om het be oogde doel te bereiken. In de tweede werd het algemeen advies van het P.B. goedgekeurd, zoodat bij de verkiezingen de R.K.V.P. zal uitkomen in drie groepen van zes rijkskieskringen en in iedere groep tenminste twaalf candidaten zullen worden gesteld, waar van de lijsten onderling verbonden zullen wor den. terwijl een Centraal Kiesbureau de leiding der verkiezingen ter hand zal nemen. In opdracht van den Minister van Binnen- landsche Zaken hebben de Rijksinspecties een gewijzigde vorst-steunregeling aan de gemeente besturen toegezonden, waaraan het volgende ontleend wordt. Indien de grond tengevolge van vorst, dan wel van een sneeuWlaag, niet be werkt kan worden en het werken hierdoor enkele uren of een of twee achtereenvolgende dagen stagneert, dient de bekende regenverlet-regeling te worden toegepast. De uitbetaling heeft dan plaats op tijd en wijze, zooals dat ten opzichte van regenvergoeding te doen gebruikelijk is, ter wijl eveneens de verrekening met het Departe ment op de gebruikelijke wijze zal geschieden. HUIZEN (1875 M.). K.R.O. 7 uur Morgen concert; 10 u. N.C.R.V. Morgendienst, door Ds. G. W. van Dorth; 10.45 Gramofoonmu- ziek; 11 u. K.R.O. Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12 u. Politieberichten; 12.15 De K.R.O.-boys o.l.v. Plet Lustenhouwer, re freinzang Jack Mossel; 2 u. N.C.R.V. Cursus fraaie handwerken; 3 u. Vrouwenhalfuurtje, Mevr. J. C. van Amstelv. Löben Seis: „Bij het slot en begin van een crisisjaar. 4 u. Bij bellezing door Ds. P. v. Hoven, mej, J. C. de Jager, zang, C. van Drieenhulzen, begelei ding; 5 u. Liederen-recital door Jan v. d. Rovaart, tenor. Aan de vleugel G. H. de Kruyff; 5.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 6.15 Het standbeeld van P. Adrlaansz. v. d. Werff, burgemeester van Lelden tijdens het beleg, door C. van Dljl 6.45 Cursus „Knippen en versieren"; 7 u.Wat er op de wereld gebeurt door C A. Crayé; 7.30 politie, berichten van het Ned. Chr. Persbureau; 8 u. Gramofoonmuziek; 8.10 Oudejaars- gesprek van C. Rijnsdorp; 8.45 Terulcblik over 1932 door mr. A. v. d. Deure; 930 Orgel concert door Jan Zwart in de Herst. Evang. Luth. Kerk te Amsterdam: 10 u. Persbureau Vaz Dlas; 10.35 Gramofoonmuziek; 12 u. Sluting. HILVERSUM (296 M.) A.V.R.O. 8 u. Gra mofoonmuziek; 9 u. Morgenconcert door het AVRO kleln-orkest o.l.v. Gerard Hemmes; 10 u. Tijdsein en morgenwijding; 10.15 Gra mofoonmuziek; 10.30 Sollstenconcert door Lien Fegel—Bloeme, plano, Agathe Rengers, zang; aan d. vleugel Egbert Veen; 11 u. Kook- en bakpraatje door mevr. Lotgering Hillebrand; 11.30 Voortzetting solistencon cert; 12 u. Tijdsein en Lunchconcert door het Omroeporkest o.l.v. Willem Knikker, af gewisseld door gramofoonmuziek; 3 u. ka mermuziek door het A.V.R.O. strijkorkest o.l.v. Willem Knikker; 3 uur Gramofoon muziek; 4 uur Zielcenuur door mevr. An toinette van Dijk; 5 u. Causerie door Max Tak. „Weeensche Componisten": 6 u. The 3 Hawcourts, accordeon; 6 u. Sportpraatje door H. Hollander; 7 uur Zang door de Rot- terdamsche Ver. tot oprichting en instand houding van een kinderkoor; 7.30 Causerie door J. PBelser Jr.; 8 u. Tildsein en pers berichten van Vaz Dias; 8.05 concert door het AVRO klein orkest o.l.v. Louis Schmidt; 9 u. Gramofoonmuziek; 10 u. Kovacs Lajos met zijn band, refreinzang Bob Scholte: 11 u. Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias; 11.05 Kovacs Lajos en zijn band; 12 uur Tijdsein en sluiting. BRUSSEL (509 M.) .12.20 Concert door het klein orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Lee mans. Vioolsolo M. Wigy; 1.30 Gramofoon muziek: 5.20 Concert door het Omroep sym- phonie-orkest o.l.v. Arthur Meulemans; 6.35 Gramofoonmuziek; 8.20 Concert door radio orkest o.l.v. Karei Walpot; 9.20 Vervolg con cert; 10.30 Gramofoonmuziek; 11.20 Het strijkorkest van het Rest. „Vivex". Dinsdagmiddag werd de algemeene verga dering van aandeelhouders van de N.V. Paleis voor Volksvlijt gehouden onder presidium van mr. J. H. Polenaar. Aanwezig waren 14 aandeelhouders, verte genwoordigende 361 aandeelen. De heer Werner meent, dat de balans een misleidende voorstelling van den vermogens toestand van de N. V. geeft; hij zal tegen goed keuring van Ba'ans en W. en V. stemmen. Hij verzoekt in verband met het vonnis der recht bank, waaromtrent hooger beroep aanhangig is en waarin de Vennootschap is veroordeeld tot het houden van alle achterstallige trek kingen der premieleening 1867 het nog uit te loten bedrag ad ƒ1.887.200 onder aftrek van de waarde van het waarborgfonds 1867 op 30 Auril 1932 aan de creditzijde van de balans vóór de eindkolom als o. m. te vermelden en in de toelichting te vermelden, dat omtrent de verplichting tot trekking een proces loopt. Hij verzoekt verder ook de waarde van het waar borgfonds der premieleening 1869 in de balans op te nemen met daartegenover de contante waarde van de verplichting uit hoofde van die leening. De voorzitter antwoordt, dat de post van 152.600 representeert de vordering op den heer Van Hael, die vroeger onder de fa. Schermbeek en Van Hael kassier van het Pa leis was. Bij de boedelscheiding dezer firma was dit bedrag niet aanwezig en de vordering heeft dus slechts een betrekkelijke waarde. Daar de boedel een grooten post aandeelen Pa leis bezit, hangt de waarde van deze vordering nauw samen met de waarde, die de aandeelen van het Paleis zullen blijken te hebben. De heer Werner: Het maakt zóó den indruk, dat het geen belangrijk bedrag is een toch is het ongeveer twee millioen. Wilt u, aldus spr., tot den voorzitter, een lijst overleggen van de fondsen van het waarborgfonds? Mr. Polenaar: Daar staat het Paleis voor Volksvlijt heelemaal buiten, ik kan daar geen invloed uitoefenen. Balens, Winst en Verlies worden goedge keurd. Tot directeur wordt herbenoemd de heer L. Monas voor den tijd van drie maanden, met continuatie van een maand met maximum van een jaar. Het bestuur heeft de hoop de N. V. binnen dien tijd te kunnen liquideeren. Ook de commissarissen worden herbenoemd voor den tijd van drie maanden. Bij de rondvraag wordt den voorzitter ge vraagd welke regeling met het waarborgfonds wordt gemaakt. Mr. Polenaar deelt mede, dat het bestuur het zich als volgt heeft voorgesteld: er wordt vastgesteld, wat per lot in het waarborgfonds aanwezig is, aan den lotenhouder, die dit wenscht wordt een bepaald bedrag voor het Paleis bijbetaald hoe groot dit bedrag zal zijn is nog niet vastgesteld en de loten houder geeft finale kwijting. Het lot loot mee en de prijs wordt door deh kooper een trust maatschappij teruggestort in het waarborg fonds. Ten bate van die lotenhouders, die geen overeenkomst hebben getroffen en dus geen finale kwijting hebben gegeven, wordt door- geloot gedurende 20 jaar, terwijl voor zoover noodig, het Paleis eenzelfde bedrag voor hen in het waarborgfonds stort. Betreffende de kasgelden stelt de voorzitter voor het geld te beleggen bij de gemeente-giro en eventueel in Ned. Staatsfondsen. Aan het bestuur werd hiertoe blanco vol macht gegeven. Nader Is gebleken, dat de auto, waarmee op eersten Kerstdag des ochtends aan het einde op de Laan van Meerdervoort bij Meer en Bosch te 's Gravenhage een doodelijk ongeval geschied de, was ontvreemd uit de Achter-Raamstraat. Deze auto (H. 2930) was Zaterdagavond in ge noemde straat geparkeerd en bleek door een paar jongelui te zijn weggehaald, die den wa gen des nachts in de buurt van hun woning hadden laten staan, om er des Zondagsochtends vijf uur mee op uit te trekken .Deze rit is intusschen wel zeer noodlottig verloopen; de bestuurder, de 18-jarige M. B. uit de Kock- straat, wiens 16-jarige broeder bij de botsing tegen den materiaalwagen van Gemeentewer ken het leven verloor, en die zelf licht gewond werd aan het hoofd, is, na verbonden te zijn, in politiebewaring gesteld. Mede is in verband met deze droeve historie de achttienjarige los- werkman J. M. uit de Isingstraat die niet aan den autorit had deelgenomen later door de politie aangehouden als verdacht van he ling of medeplichtigheid. KALUNDBORG 1153 M.) 7.20 Suppé- concert; 7.50 Gramofoonmuziek; 8.35 Saxo- foonsolidoor Paul Klsbye; 9.20 Het Omroep Kamerork.st o.l.v. Fritz Mahler; 10.20 Dans muziek. BERLIJN (419 M.) 5.25 Zes Poolsche lie deren door Prof. Paul Eggert, piano; 6.55 Concert door philharmonlsch orkest o.l.v. HAMBURG (372 M.) 5.55 Concert; 10.50 Winkler; 7.50 Dansmuziek; 9.20 Dansmuziek Het omroeporkest o.l.v. Bruno Seidler- Hermann Beehr; 12.35 Gramofoonmuziek; 1.30 Gramof.muziek; 7.20 Vroolijke avond; 9.40 Dansen van 19001932. KÜNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 5.50 Populair concert; 1.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert (Zie Berlijn). LANGENBERG (472 M.) 1.05 Gramofoon muziek; 10.40 Gramofoonmuziek, 11.20 Po pulair concert o.l.v, Erich Klosz; 7.20 Vroo lijke opera van Peter Tsjaskowsky; 10.20 Populaire dansmuziek. DAVENTRY (554 M.) 12.20 Orgelconcert. doorReginald Foort; 1.05 Solisten Concert;; 2.05 Concert door het studio-orkest o.l.v. Frank Cantell; 4.05 Dansmuziek; 4.35 Mo- schetto en zijn orkest; 7.50 Orgelspel door Harold Ramsey; 8.20 Populair concert door het radio-koor en -orkest; 10 u. Concert door E. Koleman, alt J. Morel, tenor, en D. Kennedey, viool; 11.05 Dansmuziek. PARIJS (EIFFEL. 1446 M.) 7.30 Gramo foonmuziek; 7.50 Concert; 8.20 Gramofoon muziek; 10.50 Concert door het Russische orkest. PARIJS (RADIO, 1724 M.) 8.05 Gramo foonmuziek; 12 50 Concert; 6.50 Concert; 7.40 Concert; 9.05 Concert door het omroep orkest o.l.v. Gabriel Plerné. MILAAN (331 M.) 4.30 Gramofoonmuziek; 6.20 Populair concert; 6.50 Gramofoonmu ziek; 7.50 Opera-uitzending. ROME (441 M.) 4.50 Concert; 7.35 Gamo- foonmuziek; 8.05 Gewijde muziek. WEENEN (517 M.) 7 uur Jazz muziek op 2 piano's; 7.55 het Kamerorkest olv. Karl. Auderieth; 9.25 Gramofoonmuziek. WARSCHAU (1412 M.) 5.20 Populair con cert; 7.20 Populair concert; 9.35 Dansmu ziek. BEROMÜNSTER (460 M.) 7.20 Kamermu ziek; 8.40 Concert door het omroeporkest o.l.v. Erwin Gilbert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Dinsdagnacht te omstreeks één uur brak brand uit in de woning van de fami lie Zwanenburg aan de Alouélaan te Leiden. Daar niemand thuis was, werd de brand niet direct bemerkt, zoodat bet vuur gelegenheid had zich mee te dee'en aan de achter het woonhuis gelegen voormalige stoomwasscherij „De Valk" van den heer Zaalberg. Hoewel de brandweer spoedig met veel materiaal ter plaatse was, kon zij, daar het water over een grooten afstand, namelijk uit de Haarlemmer Trekvaart moest worden aangevoerd, niet ver hinderen, dat zoowel het woonhuis als het fa brieksgebouw totaal verwoest werden. Ook een groote hoeveelheid waschgoed ging in de vlam men verloren. Bij het omverhalen van een schoorsteen liepen twee brandweerlieden lichte verwondingen op. *In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks vier uur werd, bericht de „Telegraaf", de 49-jarige alleenwonende landbouwer H. van Erp, wonende aan het Amsteleinde te Oss, uit zijn slaap gewekt door het breken van een ruit aan de achterzijde van de boerderij. Hij ver moedde, dat er inbrekers aan het werk waren, sprong onmiddellijk het bed uit, wapende zich in den stal met een hooivork, en ging in de boerderij op onderzoek uit. Bij de achterdeur gekomen, bemerkte de boer, dat de ruit van een klein raampje, dat zich naast deze deur be vindt, gebroken was. Tot zijn grooten schrik werd op hetzefde moment een hand, waarin een revolver, door het vernielde venster ge stoken en viel er een schot. Een kogel suisde den hevig ontstelden man rakelings langs het hoofd. Hij rende naar boven en riep uit het dakraam om hulp. De inbrekers kozen daarop het hazenpad. De landbouwer zag ten minste twee onbekende mannen van zijn erf in de duis ternis wegvluchten. Maandagmorgen heeft hij aangifte van het gebeurde bij de marechaussee gedaan. Hij kon echter geen behoorlijk signa lement van de inbrekers verstrekken. Het on derzoek, dat werd ingesteld, heeft nog niet tot eenig resultaat geleid. In de boerderij werd niets vermist. BIMA, 27 Dec. (Aneta). Gisternacht had in kampong Sape een ernstige amokpartij plaats. Reeds zijn enkele slachtoffers gevallen. Het Binnenlandsch Bestuur roept de hulp in van militairen. Hedenochtend zijn de controleur en de zelf bestuurder van Blma met een halve brigade militairen onder commando van een sergeant in allerijl in vier auto's naar Sape vertrokken. BUITENZORG, 27 Dec. (Aneta). In desa Poe- raseta in bet Leuwiliangsche (Buitenzorg) is brand uitgebroken. 125 huizen werden in de asch gelegd, tengevolge waarvan 500 personen dakloos zijn. BATAVIA, 27 Dec. (Aneta) Het departe ment der marine in Ned.-Indië meldt, dat. daar gebleken is, dat, daar Hr. Ms. mijnenleg- ger „Krakatau" weinig heeft geleden, het schip volledig zal kunnen worden hersteld. Betreffende de arrestatie van een Haagsch accountant in verband met de verduistering van een ton bij het Israëlietisch Weeshuis te Leiden, weet het „Vaderland" nog de volgende bijzonder heden mede te deelen: De thans aangehouden regent-penningmeester van het Nederlandsch-Israëlietische Wees- en Doorgangshuis te Leiden, de heer E. V. Azn„ had Zaterdagavond zijn woning verlaten, onder achterlating van een brief aan een vriend, waar uit men het voornemen tot een wanhoopsdaad kon lezen. De geadresseerde van deze mededee ling kwam pas laat in den avond thuis. Toen hij den brief gelezen had, heeft hü onmiddellijk de politie gewaarschuwd, die onverwijld naar V. heeft doen zoeken. Het vermoeden, dat hij zich naar de duinen had begeven, bleek gegrond te zijn. Hij werd tenminste Zondagochtend vroeg onder Wassenaar aangetroffen. Na aldaar voor- loopig in bewaring genomen te zijn, werd hij naar Den Haag overgebracht, waar hij sedert op het Alexanderveld wordt vastgehouden. Het heeft verwondering verwekt, dat het be stuur van het Doorgangshuis den heer V., van wien wel bekend was, dat het met zijn zaken sedert geruimen tijd niet zoo goed meer ging, het groote bedrag, dat hij heeft zoek gemaakt, heeft toevertrouwd. Ook schijnt de controle op het beheer van den heer V. niet bijzonder effec tief geweest te zijn. Bij de laatste opneming van de bezittingen van het fonds moet de accountant, die daarmee belast was, er genoegen mee geno men hebben, dat de heer V. hem een lijst van de effecten, die aanwezig moesten zijn, toonde, zonder zich er van te overtuigen, dat zij ook werkelijk aanwezig waren. Op het vermoeden, dat het met de financieele positie van den heer V. niet pluis was, is men pas gekomen, toen er in Haagsche bladen een advertentieplaatsing ver scheen, in welke de publieke verkoop van het bioscooptheater Apollo, waarvan de heer V. di recteur was, werd aangekondigd. Men heeft toen den heer V. opnieuw om rekening en verant woording van zijn beheer gevraagd en bij deze gelegenheid is hij door de mand gevallen. In een hierop Vrijdag gehouden vergadering van de regenten van het Doorgangshuis heeft de heer V. nog met groote stelligheid verzekerd, dat hij ervoor zorgen zou, dat het vermiste geld ten spoedigste teruggegeven werd en men had hem hiervoor tot 1 Januari tijd gegeven. Afge sproken was, dat er aan het geval, dat intusschen reeds druk besproken was, geen ruchtbaarheid zou gegeven worden. Het is echter toch uitgelekt. De zaken van den heer V. waren de laatste jaren meer in de war geraakt. De eerste oorzaak hiervan was, dat het met zijn bioscooptheater, voorheen een goede zaak, niet goed meer ging. Hierdoor was de heer V. in de schuld geraakt bij filmverhuurkantoren te 's Gravenhage en Am sterdam. Schulden aan anderen, tot zeer groote bedra gen, men spreekt van twee a drie ton, zijn hierbij gekomen. Voor verschillende van deze schulden is op het theater aan de Spuistraat hypotheek gevestigd. Er zat reeds een hypotheek voor een groot bedrag op ten gunste van de Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank. Deze is, daar zij niet betaald werd, tot executie van het onderpand overgegaan. De verkooping zal op 3 Januari gehouden worden. Er schijnen inmiddels reeds onderhandelingen gevoerd te zijn met verschil lende combinaties van gegadigden om het ge bouw, dat vanwege zijn ligging ten opzichte van de Spuistraat en de Groote Marktstraat een aan zienlijke waarde vertegenwoordigt, over te nemen. Op verzoek van ëen van de schuldeischers is Dinsdag het faillissement van den heer V. aan gevraagd. De Apollo-Bioscoop is zeer zwaar belast. De Friesch-Groningsche Hypotheekbank heeft een le hypotheek gegeven van 400.000 (waarvan vermoedelijk is afgelost); de Twentsche Bank 83.000 (waarvan eveneens vermoedelijk is af gelost) de heer Saks zou een geldleening onder hypothecair verband hebben gegeven groot 15.000, dan moet er nog een obligatieleening onder hypothecair verband loopen, groot 45.000 en ten slotte twee vijfde hypotheken tezamen groot 73.000, gegeven door een trust. Omtrent de arrestatie van den heer V. te Wassenaar wordt nog gemeld: In den nacht van Zaterdag op Zondag zag de echtgenoote van den politieagent Vos, toen zij naar de vroegkerk ging, op de Waalsdorper- laan een onbekend persoon. Zij waarschuwde haar man, die er onmiddellijk op uitging en hem aanhield. Bij zijn aanhouding greep hij in zijn zak naar een scherp geladen revolver. Hij werd overgebracht naar het politiebureau. Bij onder zoek bleek, dat zijn opsporing door de Haagsche politie werd verzocht. De Rotterdamsche centrale recherche heeft, volgens de „Telegraaf", de laatste weken in ver schillende deelen der stad honderden revolvers en patronen in beslag genomen, die blijkbaar op verschillende manieren uit België naar ons land werden gesmokkeld. De revolvers zijn vrijwel alle van Belgisch fabrikaat. Dezer dagen arresteerde de recherche o.m. een man, die 75 revolvers en een flinke partij patronen bij zich had, terwijl Zondag in de Hugo Molenaarstraat de recherche den reiziger V. en den koopman O. aanhield, die 24 revolvers en 750 patronen in hun bezit had den. Evenals de andere arrestant werden ook deze beide mannen naar het hoofdbureau van politie overgebracht; waar zij mededeelden, dat zij de vuurwapenen en de patronen bij een be woner van die straat moesten bezorgen. Nadat het tweetal geweigerd had mee te deelen hoe zij aan de wapens kwamen, gaven -zij na een streng verhoor toe, dat de revolvers, zoomede de pa tronen uit België waren gesmokkeld. De arres tanten zijn, nadat zij de wapens op het bureau hadden achtergelaten en daar proces-verbaal te gen hen was opgemaakt, weer heengezonden. Daar men vermoedt, dat zich nog andere par tijen gesmokkelde vuurwapenen in Rotterdam bevinden, wordt het onderzoek met kracht voort gezet. Dinsdag heeft in het Merwedekanaal nabij Maarssen een botsing plaats gehad tusschen het sleepschip „Clazina" schipper Koenen en een motorboot. De „Clazina" zonk door de aan varing gedeeltelijk. Het schip was op weg mei een lading tarwe naar Amsterdam. In den loop van den dag heeft men getracht een deel van de lading te lossen in een lichter. De dwaze vader en het kind Het kind stond aan vaders knie, met zijn horloge aan het oor: tik tak, tak-tik! „Een leerzaam ding, m'n jongen!" Wat leert 't, vader?" Toen sprak de vader maar 't was een dwaze man: „Dit instrument, kind, door een krankzinnige uitgevonden om ons te kwellen, nu de marteltuigen der vo rige eeuwen verboden zijn: dit in strument leere je, dat jij je leven er nooit, nooit door moet laten regee- ren. Je eet niet als de klok 't zegt, doch als je honger hebt. Je slaapt niet als dit domme ding het ordi neert, maar als je slaap behoeft! Dit instrument leere je, dat er heel wat beters is in ons leven dan tijd. Dit derryme ding zonder ziel en geweten, maar met een metaal-harden wil, heeft de haast uitgevonden, die gek kenhuizen bouwt, gasthuizen met auto-ongelukkig en bevolkt, onze kerkhoven te klein doet worden. Zon der zijn aldoor éénder tikkend pape- gaaiengeluid zou de huidige wereld van moderne slavernij, ongelukken en zenuwuitputting onmogelijk kun nen bestaanHet is haar bestaans voorwaarde en haar tyran." „Het leert velen op tijd te zijn, het leert véél meerderen, dat er ook een te laat-komen mogelijk is" „Als jij je er van kon bevrijden, zou je de gelukkigste mensch worden, want geluk kent geen tijd en wordt niet besloten door uren; een leven van jaren kan zijn beteekenis hebben door enkele stonden van geluk. Doch je zou de heele moderne beschaving tegen je krijgen, m'n jongen, en daarvoor ben je me weer te lief!" „Dit ding, van uit zichzelf niets ver mogende radertjes en eigenwijze wij zers, regeert nu eenmaal dit aardrond en spreekt ons van materie, van stoffelijke zaken, van etenstijd en arbeidsbegrenzing, ons verleerend naar Gods zon te zien gelijk de land man." „Wat 't jou moest leeren? Het leere je: dat er heel wat beters is dan die afgemeten tijd van zooveel uren, zoo veel minuten, zooveel seconden als er precies op een wijzerplaat gaan. Het leere je, dat, al loopt de klok of staat ie stil, er nog een eeuwigheid is van Gods wondere ongebondenheid, waar geen klok tikt en geen uur ons drilt, maar waar alléén is Zijn geluk." Een toevallig toehoorder schudde meewarig het hoofd: „arme vader!" Maandagnacht te ongeveer half twee pas seerde in de Gasthuisstraat te GOTcum den agent van politie De Vries, die op surveillance was, een auto, komende uit de richting Amstef1* dam en rijdende in de richting Dordrecht. Het viel den agent op, dat de beide inzitten de personen klein van postuur waren en toen de bestuurder, die blijkbaar een verkeerden weg was ingeslagen, terugkeerde, sommeerde hi) hem te stoppen, teneinde een onderzoek te kunnen instellen. Inplaats van aan dit bevel te gehoorzamen gaf de bestuurder vol gas en reed recht op den agent in, die genoodzaakt was opzij te springen. De agent trok daarna zijn revolver en loste 'n schot, doch met groote snelheid verdween de auto in de richting Zalt- bommel. Onmiddellijk heeft toen de politie van Gorcum de politie in Zaltbommel" opgebeld, waar de auto in den loop van den nacht aan het Veer is aangehouden. In de auto zaten twee jongens uit Aalsmeer van 15 en 16 jaar. die in Amsterdam een auto hadden gestolen en voornemens waren naar het buitenland te gaan- Hun passen waren zelfs in orde. De gestolen auto was eigendom van den heer J. v. A. uit Amsterdam Maandagmorgen ontstond in de fabriek van de N. V. Wisselinks Textiel Maatschappij aan den Bleekweg te Enschedé een stagnatie 10 de electrische stroomvoorziening. Een onder zoek werd ingesteld en het bleek, dat de f°u berustte bij den transformator, welke in een speciale afdeeling aan de voorzijde van de fabriek is ondergebracht. Terwijl men tracht'® de fout te herstellen, ontstond in den trans formator kortsluiting, waardoor de oliedampen' welke zich hadden ontwikkeld, vlam vatten- Met een geweldigen knal sloeg de transform®' tor daarop uit elkaar. De muren in de omS®' ving van de transformatorruimte werden om' zet. In het dak en in een der binnenmur®^ werd een gat geslagen, terwijl de deuren oPeh' sprongen en stukken gewapend glas een eig, weegs werden weggeslingerd. De arbeider werd gewond en moest zich onder geneesku dige behandeling stellen. De materieele scha is zeer aanzienlijk. Het bedrijf zal gedureh eenige weken moeten worden stopgezet. Op tweeden Kerstdag heeft, tot groote e stematie van de bewoners van het rUS„ad Goirle, een hevige vechtpartij plaats tusschen smokkelaars en douane-beam® waarbij zelfs van vuurwapenen gebruik gemaakt. ,ect In een autobus, welke rijdt op het tr ge- TurnhoutPoppelTilburg, passeerde een zeischap, bestaande uit een twaalftal slB?olia' laars, eenige vrouwen en kinderen. Twee 0 pJJt ne-beambten hielden te Goirle de bus aan. een onderzoek in te stellen. ga De smokkelaars verzetten zich hierteg® er ontstond een vechtpartij, waarbij de do beambten uit de bus werden geworpen, v (li- litié van Goirle. gewaarschuwd door "®tWil£' moer, kwam te hulp geschoten en er on kelde zich een geregeld vuurgevecht. w a£1ri- tenslotte drie smokkelaars konden worden gehouden. De overige sloegen op de veel' In de zwaar gehavende bus werd een h heid smokkelwaar in beslag genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6