Ballingen in het eigen land St. Willibrordus ff Ml m mm\ Het nieuws van heden RADIO MOORS VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS DE HEL DER PARIA'S CHICAGO BETAALT GEEN SALARISSEN i DE BAROMETER Smokkelaar doodgeschoten ZATERDAG 31 DECEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per'kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N.V. Ned. Verzek. -Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Rujjterw.242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering De grootste hervorming welke de wereld heeft gekend, zoekt 60 miljoen menschen te verlos sen uit een staat van slavernij Gandhi slachtoffert zich-zelven De massa is op mijn hand Voor de bevrijding van 60 millioen menschen Gandhi Gouden standaard afgeschaft Waarom Zuid-Afrika ertoe besloot Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii Ambtenaren moeten hun woningen verlaten en slapen in tehuizen voor dakloozen 40 Dollar steun per maand Gandhi niet in vrijheid Lord Willingdon bljjft Wereldhandel in 1932 Met 21 procent verminderd Aardverschuiving ONTVANGST MGR. PAVLJSSEN TE CADIER EN KEER f-m. rw Door dè Parochianen van Cadier en Keer werd de nieuwe Bisschop geestdriftig gehuldigd. Een overzicht tijdens de huldiging Lansbury bij MacDonald Vrijlating van Tom Mann gevraagd Roosevelt-Davis-Hoover Wij wenschen U allen een gelukkig Nieuwjaar En een genotvol gebruik van onze Sigaar Speciaal Sigarenmagazijn „De Oude Tijd" Barteljorisstraat 42 bij de Groote Markt ONZE VALUTA-AFDEELING koopt en verkoopt vreemd bankpapier en buitenlandsche chèques, tegen de scherpste noteeringen Griep-epïdemie in Amerika Scholen in Ohio en Kansas gesloten Spek en bacon naar Engeland Worden de bestaande overeen komsten verlengd? Kundt commandant in Bolivia Zuiverings-campagne in de Sovjet-Unie DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Grensbevolking der V.S. onbeschermd Scherp protest in den Senaat Luchtschip-verbinding Nederland-Indië Dr. Eckener naar Batavia Het is noodig dat wij steeds de onrechtvaar digheden indachtig zijn die wij hebben gesta peld op de geduldige hoofden der „Harijan", de onaanraakbare paria's. Sociaal behandelt men ze als melaatschen. Economisch is hun toestand ellendiger dan die van slaven. En of schoon ze aan ons geloof trouw zijn, ontzegt men hun den toegang tot de plaatsen die wij den moed hebben godshuizen te blijven noe men. Men weigert hun het recht om evenals de kaste-Hindoes gebruik te maken van de openbare wegen, de openbare scholen, de zie kenhuizen, de ambtenaren en de parken. In sommige gevallen wordt hun nadering tot een zekeren afstand reeds voor een sociale mis daad aangezien; in andere, niet zoo talrijke gevallen wordt alleen hun aanschijn reeds als een beleediging beschouwd. In steden en dorpen worden zij verbannen in ellendige wijken en men sluit hen buiten van eiken openbaren bijstand. Kaste-Hindoesche dokters en advoca ten weigeren hun eiken dienst en de Brahma nen verrichten voor hen geen enkele godsdien stige functie. Men mag het als een wonder beschouwen dat zij ondanks dit alles hun Hin doeïsme trouw gebleven zijn. Maar misschien ook zijn ze te veel vertrapt om nog de kracht te vinden van tegen hun onderdrukkers in op stand te komen. Sinds menschenheugenis is waarschijnlijk nie mand zoo dikwijls als ik door alle deelen van Indië getrokken en in aanraking geweest met de millioenen mijner landgenooten. Allen kennen zij mijn leven. Allen weten zij dat ik geen schei dingslijn erken tusschen aanraakbaren en on- aanraakbaren of tusschen kaste en kaste. Dik wijls hebben zij gehoord hoe ik met scherpe woorden de kwestie der paria's brandmerkte als een schande en een smaad voor het Hin doeïsme. Enkele 'uitzonderingen daargelaten, is er tij dens de hónderden massabetoogingen in heel Indië nooit een woord van protest geuit tegen mijn redevoeringen. Meermalen nam de me nigte besluiten aan, waarin de wensch naar voren kwam om de kwestie der paria's voor eens en voor altijd te elimineeren, in talrijke gevallen nam zij God tot getuige harer belofte. Het is aan deze millioenen dat mijn honger staking gericht was en het was hun spontane liefde die binnen vijf dagen den grooten inner - Hjken omkeer te weeg bracht waarvan het „pact" de uitdrukking was; en ik zal om hun nentwille weer gaan vasten, zoo ze niet alle bepalingen van het pact nakomen. De regee ring heeft met dit alles niets te maken. Zij is de verplichtingen welke zij dienaangaande op zich genomen had. nagekomen. Wat er nog ts doen overblijft is de taak der millioenen zoo genaamde kaste-lndiërs wier plicht het is hun onderdrukte broeders en zusters uit te noodigen in hun tempels, hun huizen en hun scholen. Wanneer de voornaamste bepalingen van het pact niet werden nagekomen, zou ik dan later nog naar het gelaat van God en van dat der menschen kunnen opzien? Heb ik niet mij zei ven aangeboden als onderpand van de goede trouw der kaste-lndiërs in hun naleving van het pact? Wanneer ik nog eens ging vasten, dan zou dat geen chantage zijn ten opzichte van hen die tegen de hervorming zijn. maar dan zou dat dienen om hen die mijn vrienden waren en die zich tegen het parianisme uitge sproken hebben, tot handelen aan te drijven. Ik geloof dat de hongerstaking zoo oud is als de wereld, dat men er een geestelijke lou tering in vindt voor zich-zelven en voor an deren en dat zij zoo lang zal blijven bestaan als er menschen aan God gelooven. Het is een gebed dat een ziel opzendt naar den Al- mr/htige uit het diepst der onrust van het hart. Ik zal niet opnieuw gaan vasten dan op een innerlijk bevel van dien aard en dan alleen wanneer het pact wankel zou worden door eenige misdadige onachtzaamheid der kaste- Hindoes: want dit zou een verraad zijn ten opzichte van het Hindoeïsme enik zou het verlangen niet koesteren er aan te overleven. Ik heb brieven ontvangen van „der traditie getrouwe" Hindoes voor wie het paria nisme deel uitmaakt van de kern van het Hin doeïsme. Ik, ik ben er trotsch op een Hindoe te zijn! Ik beschouw deze opvatting als breed genoeg niet alleen om zich met de leerlingen der profeten van de vier hoeken der aarde te Verdragen, maar ook om er zich geheel bij aan te passen. Ik vind geen enkelen grondslag voor het parianisme in de „Baghavat Ghita". In tegendeel. En door haar beroep op mijn rede en meer nog op mijn hart in een taal. waarvan de aantrekkingskracht onweerstaan baar is, dwingt zij mij te gelooven, dat alle leven gelijk is, van God afkomt en ook weer tot Hem terugkeert. De strijd tegen het parianisme is zonder eeni- gen twijfel de belangrijkste hervormingsbe weging, niet alleen in Indië, doch in de ge- heele wereld. Het gaat er om rond 60 millioen menschen uit een staat van slavernij te ver lossen. Gode zij dank, vindt men in Indië honderd duizenden menschen, die zich geheel aan deze taak hebben toegewijd. Wij leven dicht genoeg bij het theater van de tragedie om heel den kanker van het paria- hisme te kurtnen overzien en te constateerer, hoe het reeds verder is uitgegroeid dan noodig Was en hoe het aan de grondvesten der heele hatie knaagt. Wanneer men het kwaad maar hij den wortel aantast, zullen wij de verschil den tusschen kaste en kaste spoedig genoeg ver seten hebben. Ja, wü zullen gaan gelooven, In nevenstaand artikel geeft de groote voorvechter der uitgeworpenen van Britsch-Indië, de Paria's, een overzicht van hun toestand en be spreekt hij de resultaten der pogin gen, die hij reeds deed om de Kaste- Hindoes te bewegen tot een toenade ring met hun uitgebannen broeders en zusters. Ofschoon er in dit artikel aanhou dend sprake is van „God" en van den Almachtigehoude men vooral re kening met Ghandi's eigen bewering, dat hij er trotsch op is een Hindoe te zijn. Sommige passages veronder stellen bijvoorbeeld een gelijkwaar digheid van alle godsdiensten, die voor Katholieken volkomen onaan vaardbaar zijn. dat, evenals alle Hindoes één en ondeelbaar zijn, ook alle Hindoes, alle Mohammedanen, alle Sikhes, alle Parsis, alle goden en alle Christe nen slechts takken zijn van een en denzelfden boom. Er kunnen vele belijdenissen zijn, doch er bestaat slechts één godsdienst. Dat is de leer. Ik hoop, dat de strijd tegen het parianisme ons tot leering strekke. MAHATMA GANDHI. PRETORIA, 30 Dec. (Reuter.) In een inter view heeft de minister van Financiën. Haven- ga, het volgende verklaard. Zuid-Afrika wenscht in de eerste plaats den gouden standaard niet te handhaven met het oog op den goudvoor raad zelf. aangezien het thans onmogelijk ls voor de banken in de ünie van Zuid-Afrika om zich van voldoende goud te voorzien, t zij in staven baar goud, 'tzij in gouden munten. In de tweede plaats wenscht Zuid-Afrika den gouden standaard niet te handhaven met het oog op de wisselmarkt, aangezien de regeering, hoewel zij er de macht toe gehad had. geen maatregelen tot controleering van de buiten- landsche valutamarkt heeft genomen. In de derde plaats verklaarde minister Ha- venga. dat de banken vrij zijn in het bepalen van de hoogte van den wisselkoers De regee ring is niet van zins in te grijpen in het verloop der koersen op de wisselmarkt, opdat de wis selkoers zich aan dien van het buitenland zal kunnen aanpassen overeenkomstig den econo- mischen en financieelen toestand van de Unie zelf. De toekomstige monetaire politiek der re geering zal moeten worden vastgesteld doer net parlement, als dit in Januari bijeenkomt. Havenga wees vervolgens op de omvangrijke kapitaalsvlucht tot een bedrag van 3 millioen pond sterling binnen 3 dagen, waaruit de be slissing der regeering de bankbiljetten onm- wisselbaar in goud te verklaren, voortvloeide. Zoo men dat niet had gedaan, zouden sommige banken haar loketten hebben moeten sluiten, waardoor andere instellingen zouden zijn. mee gesleept. Op deze wijze echter moet men den gouden standaard noodwendig prijsgeven. Volgens Ha venga werd de crisis geprovoceerd door Zuid- Afrikaansche speculanten, die door sommige po litici (Tielman Roos en Smuts) waren aange moedigd. Naar uit Havenga's verklaringen bleek, is thans officieel de handhaving van den gouden standaard door de regeering opgegeven. Het Zuid-Afrikaansche devies is daarom echter nog niet onverbrekelijk aan het Engelsche vastge koppeld. De overeenkomst tusschen de Kamer voor het Mijnwezen en de Reserve Bank is thans auto matisch verbroken. Op het oogenblik onderhan delen de goudproducenten en de Reserve Bank over de consequenties, die de nieuwe situatie medebrengt. Het doel is een nieuwe overeen komst te verkrijgen, die beide partijen bevre digen zal en die de samenwerking tusschen bei de tot een doelmatigen verkoop van het in Zuid-Afrika geproduceerde goud weer zal ver zekeren. De politieke positie van de regeering Hertzog wordt thans weer als zeer sterk beschouwd wat mede te danken is aan het mislukken van de coalitie-onderhandelingen tusschen Tielman Roos en de Zuid-Afrikaansche partij. Roos is echter voornemens zijn pogingen voort te zet ten en heeft het plan te Kaapstad een speciaal „coalitiebureau" te stichten. Officieus wordt medegedeeld, dat de banken heden een lageren koers van het Z.-Afrikaan- sche pond in verhouding tot het pond sterling zullen vaststellen. Zij hebben dit besluit geno men. opdat zal blijken, op welk koerspeil het Z.-Afrikaansche pond weerstand zal bieden, voordat eenige maatregel omtrent de valuta wordt genomen. Matige zuidelijke tot westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, wellicht eenige regen, iets zachter. Verdere vooruitzichten: krimpende wind §jj en iets zachter. Zon op 8.12, onder 3.54. Licht op 4.24. CHICAGO, 30 Dec. (Reuter) Honderden on derwijzers, staats- en gemeente-ambtenaren verkeeren op het oogenblik in grooten nood, daar hun salarissen niet uitbetaald worden om dat de stad noodlijdend is. Verscheidene ambtenaren hebben hun wonin gen moeten verlaten en slapen thans in te huizen voor dakloozen. Het Bureau voor Public Welfare heeft thans regelingen getroffen om alle ambtenaren, wier salaris in zes maanden of langer niet uitbetaald is, speciale hulp te verleenen. Het eerste half uur, dat het bureau geopend was, hadden zich reeds 150 personen om steun aangemeld. Alleen employé's die minder dan 150 dollar per maand verdienen, komen voor steun in aan merking. Zij ontvangen 40 dollar in de maand steun in den vorm van voedsel, kledingstuk ken, brandstoffen en andere noodzakelijke be hoeften. Het bedrag, dat zij op deze wijze krijgen, wordt van hun achterstallige salaris afge trokken. NEW DELHI, 30 Dec. ((Reuter). De berich ten van de „Daily Herald," als zou de Brltsch- Indische onderkoning, Lord Willingdon, aftre den en Gandhi op Nieuwjaarsdag in vrijheid worden gesteld zijn louter verzinsels. De regeering te New Delhi heeft, naar uit bevoegde bron wordt vernomen, geen mededee- ling ontvangen over Gandhi's vrijlating, ter wijl er geen verandering in haar politiek op dit punt zal worden gebracht. NEW-YORK, 30 Dec. (Reuter). In het jaar- lijksch rapport over den wereldhandel, verklaart de Raad voor den Buitenlandschen Handel, dat de wereld in 1932 opnieuw vergeten heeft, dat de internationale handel afhankelijk is zoowel van koopen als van verkoopen. Ieder land zocht naar middelen om zijn export op te voeren, doch tracht tevens zoo weinig mogelijk in te voeren, hetgeen rampspoe dige gevolgen heeft gehad voor den wereld handel. De export in de wereld is in 1932 met 21 procent verminderd. In 1931 bedroeg de wereld export 21.060 millioen dollars tegen 16.550 mil lioen dollar in 1932. De eerste eisch tot het herstel van den wereld handel wordt in het rapport genoemd de stabi lisatie der prijzen. De scherpe daling der prijzen heeft handels belemmeringen, tariefmuren en deviezen-beper king tengevolge gehad. Terwijl de Amerikaansche industrie in 1932 in het algemeen minder geëxporteerd heeft, is de export van naaimachines, films, veiligheids scheermesje, radiotoestellen, electrische koel machines en andere electrische artikelen toege nomen. ATHENE, 30 Dec. (V.D.), Tengevolge van een aardverschuiving is de scheepvaart in het kanaal van Corinthe gestremd. Vrijdagavond omstreeks zeven uur werd op den weg KaldenkirchenBracht nabij Venlo een luxe-auto door douane-beambten tot stil houden gesommeerd. De bestuurder gaf echter geen acht op de teekens en reed door. Hierop gaven de douanebeambten vuur en troffen den auto in de banden, zoodat deze moest stoppen. De beide inzittenden trachtten in het struikgewas te vluchten. Bij een hierbij door de douanebeambten ingestelde achtervol ging werd de 26-jarige L. W. Meyer uit Crefeld door een schot in den rug doodeüjk getroffen. Door de douanebeambten werd de gewonde naai het ziekenhuis te Kaldenkirchen overgebracht waar hij eenigen tijd later overleed. De-auto werd in beslag genomen. Hij bevatte een party tabak en koffie. De tweede inzittende wist te ontkomen. LONDEN, 30 Dec. (Reuter) MacDonald ont ving heden den leider der Labour-oppositie Lansbury met een deputatie, die speciaal naar Lossiemouth was gekomen om MacDonald te verzoeken zijn bemiddeling te verleenen om den bekenden agitator Tom Mann, uit de gevangenis te ontslaan. MacDonald bood de deputatie ec i lunch aan en beloofde den minister van Bin- nenlandsche Zaken opnieuw de zaak te laten onderzoeken. NEW-YORK, 30 Dec. (Reuter). Stimson en Norman Davis hebben gisteren een conferen tie gehad, naar men vermoedt over de ontwape ning en de economische wereldconierentie. Daar Norman Davis kort geleden ook met Hoover geconfereerd heeft, maakt men hieruit op, dat de regeering thans pogingen doet haar politiek in een voor Roosevelt aannemeiyke richting te sturen. Norman Davis, die genoemd wordt als opvol ger van Stimson, verklaarde gisteren In een rede bij een plechtigheid in de Wilson-biblio- theek te Washington, dat het de moreele plicht van Franrkyk is, in Duitschland een geest van welwillendheid te kweeken. PARIJS, 30 Dec. (VX).). In het groote Fran- sche weekblad „Illustration" publiceert de toe komstige president der Vereenigde Staten. Roosevelt, een artikel waarin hy een gedeelte van zyn regeeringsprogram bespreekt. Hy ver klaart zich een overtuigd voorstander van een reorganisatie van den Amerikaanschen buiten landschen handel en schryrt. dat voor het her stel daarvan een internationale actie noodzake- 'yk is. Hy is een verdediger van alle weder- zijdsche overeenkomsten met andere landen, teneinde op deze wyze tariefwyzigingen of iMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiminiiimiiiiiiiiiHiiiiiiiiimiiiimiiiiiHji ïïiimiinniniiiiiiiiiiniiiiimiiiiimimiiimiiiiiiiiiiiiiiiimMiiimiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiHjiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiHiiiïï RIME andere wetteiyke maatregelen te verkrygen. Er diende weer een tariefscommissie te komer. zooals die. welke Wilson in 1916 had opgericht De besluiten van deze commissie moesten het stempel van een hoogen economischen geest en van besliste onpartydigheid dragen. Bezuiniging op het gebied van de bestuurs taak kon slechts bereikt worden door afschai- fing van de bureaucratie, die te Washington zeer sterk vertegenwoordigd was. Het staken van een reeks van werkzaamheden, die de regeerins.' tot nog toe had uitgevoerd, achtte Roosevelt noodzakeiyk. De nieuwe regeering zou slecht: het noodzakelijkste mogen uitvoeren. Het was daarom de voornaamste plicht voor leder, die in dienst van den Staat is. om eeriyk samer te werken, teneinde de uitgaven te verminderen en om overal, waar men het noodig achtte, het bestuursapparaat te reorganiseeren. WASHINGTON, 30 Dec. (Per telefoon) De reeds eenige weken in de Vereenigde Staten heerschende influenza-epidemie treft volgens een mededeeling van den gezondheidsdienst voorai de bevolking van de Midden-West en Oost- staten. In de gebieden van deze staten kwamen in de 24 Dec. afgeloopen week in totaal 48416 gevallen van influenza voor. In de daaraan voorafgaande week werden den gezondheidsdienst 37777 geval len gemeld. In verscheidene deelen der staten Ohio en Kansas moesten de scholen worden gesloten. (United Press) Naar Reuter te Londen ter oore is gekomen, zal de Engelsche minister van Landbouw in het begin van Januari handelsvertegenwoordigers van landen, die spek en bacon in Engeland in voeren, ontvangen om hun voor te stellen, de overeekomsten inzake vrywillige beperking van den invoer te verlengen tot 1 Juli. Deze over eenkomsten loopen op 22 Januari ten einde. LONDEN, 30 Dec. (Reuter). Uit La Paz wordt gemeld, dat de Duitsche generaal Kundt by regeeringsverordening van 7 December tot op perbevelhebber der te velde staande Boliviaan- sc.he strijdkrachten is benoemd. Generaal Lanza biyft chef van den Boli- viaanschen Generalen Staf. LA PAZ, 30 Dec. (VX>.) Gisteren zyn de gevechten in de Gran Chaco in de omgeving van het fort Saovedra met groote heftigheid voortgezet. De Boliviaansche troepen zouden op verschillende plaatsen overwinningen hebben behaald en groote Paragueesche voorraden heb ben buitgemaakt. MOSKOU, 30 Dec. (Reuter) Het uitvoerend Comité der Communistische party heeft beslo ten op 1 Januari een nieuwe groote zuiverings campagne te beginnen. Het comité heeft ver klaard, dat de zuivering moet worden voortgezet tot de party bevryd is van leden, die de com munistische principes trachten te ondermyner. Tot nader aankondiging zal niemand meer tot de party kunnen toetreden. De laatste groote zuiverings-campagne heeft plaatsgehad in 1928 toen 260.000 leden uit de party werden gezet als gevolg van het con flict tusschen Stalin en Trotzki. Luchtschipverbinding NederlandIndië? Dr. Eckener naar Indië vertrokken. Nieuwe Zuiveringscampagne in de Sovjet-Unie. Ambtenaren in Chicago verkeeren in grooten nood, omdat de stad geen salarissen uitbetaalt. Griep-epidemie in de V. S. De afschaffing van den gouden standaard in Zuid-Afrika. Engelands invoer van bacon en spek. Generaal Kundt opperbevelhebber in Bolivia. De wereldhandel in 1932. Commissie ingesteld ter voorbereiding tech nische herziening tarief invoerrechten. Aflossing 5 pCt. Eerste Staatsleemng 1932 op 1 Februari a.s. Prof. mr. R. Fruin wordt als algemeen Rijks archivaris opgevolgd door mr. R. Bijlsma. R. K. Vereeniging van musici opgericht. Ernstige aanrijding op den Hilversumschen weg bij Laren; twee zwaargewonden. Invoerbeperking boter vernieuwd. Het dreigend conflict te Delft voorkomen. Openingsrit van de Electrische tram Leiden— Haarlem. Staking bü de werkverschaffing te Gorinchem. Moordaanslag te Leiden. Smokkelaar doodgeschoten nabij Venlo. Een liefdesdrama te Heerlen. Het contract in het visscherybedrijf Een ul timatum gesteld. WASHINGTON, 30 Dec. (V.D.) De democra tische senator Conally (Texas) heeft er in den Senaat in scherpe bewoordingen tegen geprotes teerd, dat de bezetting van het aan de Mexicaan- sche grens gelegen fort Russell is teruggetrokken en de manschappen zyn overgeplaatst naar het myngebied van Kentucky. Hij heeft de opzien barende verklaring afgelegd, dat het departe ment van Oorlog deze schikking heeft getroffen uit vrees voor communistische onlusten. Senator Conally protesteerde er in het byzonder tegen, dat door deze maatregelen de Amerikaansche grensbevolking zonder bescherming wordt gela ten en wordt blootgesteld aan de terreur van Mexicaansche roovers. Hy heeft nog medege deeld, dat de maatregelen den eersten Januari van kracht worden. FRIEDRICHSHAFEN, Dec. (Reuter) De bekende commandant van t luchtschip de „Graf Zeppelin", dr. Ec kener, is van hier naar Marseille vertrokken, waar hy zich zal in schepen voor Ne- derlandsch-Indië, teneinde in op dracht van een Nederlandsche groep, de moge- iykheid van een uchtschip-verbin- ding tusschen Ne derland en Indië te onderzoeken. Nader vernemen wy, dat dr. Ecke- aer de reis naar Indië met het Ne- Dr. Eckener derlandsche stoomschip „Baloeran" ,zal maken. Hy zal de mogeiykheden van een luchtverbinding FriedrichshafenNederlandsch Indië zoowel op Java als Sumatra bestudeeren. Koningstraat 27 - Telef. 14609 OFFICIEEL PHILIPS-REPARATEUR I V 1 i l i r i 11 i f r r r A/r? Hoorste stand op Zaterdag 1 uur num.: 760 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1