Labour contra de Valera Politieke Nieuwjaarsrecepties De zaak-Hentsch Prosit Neujahr van Adolf Hitler Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MISLUKT COMPROMIS JAPAN TEVREDEN OVER MANDSJOEKWO Kulturkampf in Joego-Slavië REDE VAN HINDENBURG DE BAROMETER MAANDAG 2 JANUARI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Komt Cosgrave weer terug? De moeder van den vermoorden S.A.-man contra de Hitier- partij Verweer der N.S.D.A.P. Belasting-ontduiking in Spanje Zijn vriend dood geschoten Bij de wisseling des jaars Ambtenaarssalarissen in Ierland Russische film verboden Door den Oostenrijkschen Bondskanselier Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinH £L Chineesche bandieten zijn ech ter even moeilijk uit te roeien als sprinkhanen Volkenbond mag Japan niet tegenwerken Groote activiteit der loge Storm aan Fr ankrijks Z.W.-kust Zeilschip met 7 opvarenden vergaan NIEUWE ENGELSCHE GOUD ZENDING NAAR AMERIKA Belangrijke intern, vraagstukken worden zonder oplossingen van het eene jaar in het andere gesleept" Mgr. Maglione bij Lebrun Nieuwjaarswensch van Mgr. Maglione „Het jaar 1932 was een groote en zegenrijke periode van onzen strijd" Plannen voor 1933 Een burgemeester zoek Sedert 28 Dec. uit Rat hen verdwenen Braun nogmaals naar het staatsgerechtshof DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN DRA15!}1A-vanVALKENBURG'S" e A ••iLFVERTR; LEEUWARDEN- Nieuwe regeering in Bulgarije 1 Januari in Sovjet- Rusland Hoe Berlijn het oude in het nieuwe vierde Twee dooden en vele gewonden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18267 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De republikeinsch nationalistische politiek van Eamon de Valera tegenover Enge land heeft van het Iersche volk zware offers gevraagd. De verbitterde tarievenoorlog, Welke nu reeds sinds maanden tusschen het groene Erin en Engeland woedt, omdat men het over den arbitrage-procedure betreffende de door Ierland ingehouden landannuïteiten niet eens kan worden, heeft vooral de Iersche agrari ërs en veefokkers ernstig getroffen. Het lijdt geen twijfel, dat op den langen duur Ierland economisch het onderspit zal moeten delven. Als exportland is het nagenoeg uitsluitend aange wezen op Brittannië, terwijl Brittannië behalve het thans versperde Ierland nog tal van andere en belangrijkere uitvoergebieden bezit. De po gingen, die de Iersche regeering aanwendde om hieuwe afzetmogelijkheden voor de Iersche pro ducten in Europa te openen, hebben weinig resultaat gehad. Een paar steenkolenleveranties Waren wel de meest beteekenende, maar aller minst toereikende succesjes, welke vrijwel in het niet zonken tegenover de enorme verliezen, welke de Iersche export tengevolge, der Engelsche Veehttarieven leed. De uitvoerpremies, welke de Iersche regeering toekende aan de exporteurs om .ondanks de drukkende invoerlasten óp de Engel sche markt te kunnen concurreeren, werkten averechts. Want niet alleen prikkelden zij En geland tot het nog hooger opvoeren van het tarievenpeil, maar bovendien kostten zij de Iersche schatkist aanzienlijke sommen gelds. Om den financieelen toestand van den Ier- schen Vrijstaat, dien hij politiek van Brittanië los wil maken, maar die economisch van het moederland meer dan afhankelijk blijft, te red den, ziet de Valera zich thans gedwongen be langrijke bezuinigingen in te voeren. Zoo had hij het voornemen de salarissen en loonen van het overheidspersoneel aan een korting te onder werpen. Dit voornemen heeft echter zijn poli tieke positie in gevaar gebracht, want de zeven Labour-leden, die in de Dail Eirean op de wip zitten en bij wier gratie de Valera regeert, zijn daartegen in verzet gekomen. De labours, die mee zijn gegaan met de Valera's actie tot afschaffing van den eed van trouw aan de Engelsche Kroon en met zijn weigering tot uitbetaling van de land- annuïteiten, natuurlijk niet uit nationalistische overwegingen, maar omdat zij principiëel gekant zijn tegen elke overheerschingspolitiek, dreigen thans de Valera hun vertrouwen op te zeggen, nu het om de loonen gaat. Zij wenschen de Valera alleen te steunen voor den prijs van sociale voordeelen en niet ondanks sociale na- deelen, Zonder de tolerantie der labours kan de Valera echter geen regeeringsmeerderheid in de Dail bereiken, en daarom heeft hij onmid dellijk een concessie aan hen gedaan. Na een onderhoud met een labour-delegatie en een daarop gevolgde buitengewone kabinets zitting heeft de Iersche regeering verklaard be paalde categorieën-salarissen van lagere klas sen slechts met de helft van de aanvankelijk voorgenomen vermindering te zullen korten. Doch deze poging om met de labours tot een compromis te komen, moet als mislukt worden beschouwd, aangezien de leiding der Iersche labour-partij deze cqncessie onvoldoende oor deelt. De Valera van zijn kant schijnt echter niet van plan meer toeschietelijkheid te toonen, zoodat de kans niet uitgesloten is, dat het con flict met de labours zal uitdraaien op den val van de Valera. Mocht dit geschieden, dan komt hoogstwaarschijnlijk Cosgrave, de leider van de vroegere regeeringsparty in Ierland weer aan bod. Cosgrave, die bij zijn oppositie tegen de Valera's het verdrag van Westminster annu- leeren willende onafhankelijkheidspolitiek ge steund wordt door de droevige economische om standigheden, welke voor Ierland het gevolg dezer politiek zijn geweest, recruteert steeds meer aanhangers onder de in nood verkeeren den, die do staatkundige zelfstandigheid van den Ierschen Vrijstaat niet zóó begeerenswaar- dig vinden, dat zij deze met een algeheele eco- nomischen ondergang willen koopen. Indien dë regeering de Valera wezenlijk ten val mocht komen, zal Brittannië juichen, want met Cosgrave valt beter te praten dan met de Valera, die in onverzettelijkheid niet voor het van zijn conomische macht bewuste Engeland onderdoet. Doch wanneer Ierland noodgedwon gen onder het Engelsche juk bukt, zal de Engel sche regeering moeten bedenken, dat diep buk ken pijn doet en de lust versterkt om zich ter- gelegenertijd in de volle lengte weer uit te rek ken. De economische dwangplicht van Engeland heeft in Ierland ook veel kwaad bloed gezet, en al mag dit bloed ook tot kruipen willen besluiten, de tijd zal komen, dat het weer gaan zal. tenzij Engeland zich inschikkelijker toont dan het tot nogtoe gedaan heeft. BERLIJN, 31 Dec. Omtrent den veemmoord te Dresden door Hitleriaansche S. A.-leden ge pleegd op hun partijgenoot Hentsch, die „te veel wist", verneemt het „Berl. Tagebl." dat Donderdag ook de vrouwen van de drie daders uit Dresden verdwenen zijn, nadat de schuldi gen zelf reeds eenigen tijd geleden naar Italië waren gevlucht. De Saksische regeering wil de Rijksregeering verzoeken, de uitlevering der drie mannen te vragen. Een van de daders is zekere Rudolf Schenk, die een jaar geleden wegens ongeoorloofde po litieke activiteit uit de Rijksweer is ontslagen. De moeder van den vermoorden S. A.-man Hentsch schreef in de overlijdensadvertentie van haar zoon: „Allen moeders zou ik uit mijn onuitsprekelijke smart willen toeroepen „be schermt uw kinderen tegen dergelijke elemen ten," terwijl zij verder de nazi's betitelt als „aan lager wal geraakte menschen." Naar aanleiding van deze advertentie publi ceert de nat. soc. „Freiheitskamp" een offi- cieele verklaring der N. S. D. A. P. waarin wordt verklaard, dat geen enkele instantie der partij een moord begunstigt, dekt of goedkeurt. Wij verafschuwen ten allen tijde moord als een misdaad, zoo wordt gezegd, maar zoolang het onderzoek in de zaak Hentsch nog niet is gesloten en dus nog niet vaststaat, wat de aan leiding is geweest tot deze daad. welke op zich zelf moet worden veroordeeld, zoolang kan principieel geen partij worden gekozen. De vermoedelijke daders zijn nog niet ge hoord en van hun verhoor alleen is de ophel dering afhankelijk. MUNCHEN, 31 Dec. (V.D.) De leider van den staf der apolitieke organisatie der nat. soc. partij, dr. J,ey, publiceert een mededeeling over de organisatie van de Rijksleiding der partij, die als volgt is ingedeeld: 1. de staf; 2. het per- soneelbureau; 3. het organisatiebureau en 4. het scholingbureau. Tot plaatsvervanger van Ley en leider van het personeelbureau wordt be noemd de gouwleider Robert Wagner uit Karls ruhe, die tevens leider van zijn gouw en lid van den Landdag blijft. Het organisatiebureau en het scholingbureau blijven voorloopig vereenigd onder leiding van den commissaris Heinz Haa- ke uit Keulen-Braunsfeld. MADRID, 31 Dec. (Reuter.) De nieuwe be lastingwetten van de republikeinsche autoritei ten stellen zeer zware straffen op belasting ontduiking. Behalve dat men belasting zal moeten be talen over het niet opgegeven deel van zijn inkomen, wordt de ontduiker met een boete gestraft, welke de helft van zijn jaarlijksch in komen bedraagt. Volgens de nieuwe belasting7regeling moet op een inkomen van meer dan 100.000 pesetas 1 procent belasting betaald worden, hetgeen tot 6.84 procent wordt verhoogd voor inkomens van een millioen pesetas. Op deze wijze hopen de republikeinsche auto riteiten aan inkomstenbelasting een bedrag van 25 millioen pesetas te ontvangen. Verwacht wordt, dat onder de republiek de belasting-inning beter zal worden georgani seerd dan dit onder de monarchie het geval was. BAD GANDERSHEIM, 1 Jan. (V. D.) Op het moment van de wisseling des jaars is in Astfeld een tragisch ongeluk gebeurd. De tech nicus Wilgerith wilde op straat met zijn revol ver het nieuwe jaar „inschieten". De revolver weigerde. Toen hij de oorzaak hiervan wilde opsporen, ging het schot plotseling af. De 22- jarige timmerman Bock, een vriend van den ongelukkigen schutter, werd in het oog getrof fen en overleed eenige minuten later. De on voorzichtige is gearresteerd. DUBLU', 31 Dec. (Reuter). Naar aanleiding van het verzet van Norton, den leider der Labourpartjj, tegen de voorgenomen verlaging der ambtenaarssalarissen, heeft de Uitvoerende Raad onder de Valera een vergadering gehou den om te beraadslagen over den toestand, die gevaarlyk wordt voor de regeering, welke van de stemmen der Labourparty afhankelyk is. De regeering heeft thans aan Norton mede gedeeld, dat zy heeft besloten de salarisver laging gedeelteiyk op te schorten. Naar verluidt is de Labourpartij deze poging, om tot een compromis te geraken, niet gunstig gezind. WEENEN, 31 Dec. (Reuter). Op last van den Bondskanselier dr. Dollfuss, heeft een bios coop-directeur de opvoering moeten staken van een Russische film, waarin scènes werden ver toond van het verwoesten van kerken, het vervangen van het Kruis door de Sovjet-em blemen, ed. Tegen den directeur werd proces-verbaal op gemaakt wegens godslastering. Hoogste stand: 774.3 te Memel. Laagste stand: 712.2 te Vestmanör. Verwachting: Matige, tydelyk waHlicht E= toenemende, Zuid-Oostelijken tot Zuide- lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aan- vankelijk droog weer, later in het Westen eenige kans op regen, iets zachter. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllin; TOKIO, 31 Dec. (Reuter.) Kolonel Homma, pers-chef van het Ministerie van Oorlog, heeft verklaard, dat men van den nieuwen Mandsjoe- kwo-staat niet moet verwachten, dat deze bin nen enkele jaren een geordende staat zal wor den. Men verwijt Japan, zoowel in het eigen land als daarbuiten, dat er niet krachtiger wordt op getreden tegen de Chineesche bandieten en dat er een groote troepenmacht wordt gezonden om het banditisme definitief uit te roeien. Dergeiyke verwyten zyn onjuist en bewyzen gebrek aan kennis van het Chineesche bandie ten-wezen en den plaatseiyken toestand. De moderne wijze van oorlogs-voering heeft geen middel voor het uitroeien van bandieten. Hen te bestryden is even moeilijk als het uit roeien van sprinkhanen. Zij zyn overal en ner gens; De Chineesche benden zijn geen bandieten in den eigeniyken zin des woords, doch eerder troepen mannen, die door den honger bandiet geworden zijn. Het onafhankelijke Mandsjoekwo is een on verbiddelijk feit, dat door geen conferentie of overeenkomst tusschen andere mogendheden kan worden ontkend of gewijzigd. Een poging dit toch te doen, beteekent een chaos in het Verre Oosten met gevaar voor den vrede in de geheele wereld. De „Slpvenec", een te Laibach verschynend blad, orgaan van de Sloweensche volksparty, die' onder de slagen van het te Belgrado zete lend dictatoriaal regiem bezweken heet te zyn, maar ondanks de bevolen ontbinding steeds nog bewijzen van taaie levenskracht geeft, wydt in een hoofdartikel een bespreking aan een brochure van een der hoogste ambtenaren der grootloge van Belgrado, Damjen Branko- witsj, over de taak en de doeleinden van de vrijmetselarij in Joego-Slavië. Naar de „Slovenec" meldt, wordt in de bro chure als voornaamste plicht der Joego-SJavi- sche vrymetselarij genoemd de assimilatie van alle Joego-Slavische volken, die thans door drie verschillende talen en kuituren van elkaar ge- schepping van een eenvormigen Joego-Slavi sche vrümetselary, aldus Brankowitsj, aan de schepping van een eenvormige Joego-Slavi- schen staat al haar krachten te geven. Op dezen grond eischen de Joego-Slavische vrymetselaars de opheffing van het godsdienst- onderwüs op de scholen, de onteigening van alle kerkelijke goederen en de doorvoering van een meedoogenloozen Kulturkampf tegen de Katholieke Kerk en geesteiykheid. Het standpunt der Katholieke geesteiykheid in Joego-Slavië is, volgens den schryver der brochure, niet in overeenstemming met de his torische zending van het Joego-Slavische volk. Deze verklaring van Brankowitsj heeft een des te grootere beteekenis, omdat de vrymetse- larü ten nauwste verbonden is met de grootste nationale organisaties in Joego-Slavië en de Joego-Slavische regeering. De leidende persoon- ïykheden van de „Narodna Obrana" en der ,3ela Roeka" (Witte Hand) behooren byna al len tot de loge. Beide groot-Servische organi saties nu oefenen een beslissenden invloed uit op de geheele staatspolitiek van Belgrado. Ook de koning van Joego-Slavië en verschei dene ministers zijn lid van de loge. PARIJS, 2 Jan. (Reuter) Onder de bevolking van Lorient heerscht groote ongerustheid over het lot van verscheiden visschersbooten en stoomschepen, die nog niet in de haven zyn teruggekeerd. Men gelooft, dat de sinds eenige dagen aan de Zuidwest-kust heerschende stor men vele slachtoffers hebben geëischt. Tot dus ver staat vast, dat een zeilschip met een be manning van zeven koppen is vergaan. Gedurende den Nieuwjaarsnacht heeft ook aan de Engelsche kust en vooral aan de kust van Zuid-Ierland een hevige storm gewoed. Na- by Valentia bereikte de storm een snelheid van 150 K.M. per uur. Honderden schepen en klei nere vaartuigen werden losgeslagen en op het strand geworpen. Tydens een voetbalwedstryd te Birmingham werd door den storm een gedeelte van het dak van een tribune weggeslagen. Te Queenstown aan de Zuidkust van Ierland werden tal van landingssteigers, o.a. die van den Norddeutschen Lloyd, weggeslagen. LONDEN, 31 Dec. (VD.) Het Engelsche mail schip „Britanic" is vandaag naar Amerika ver trokken met een nieuwe goudzending van meer dan 2 millioen Pond. Het betreft hier een ver dere afbetaling van Engelands oorlogsschul den aan de Vereenigde Staten. BERLIJN, 1 Jan. (W. B.) De gebruikehjke Nieuwjaarsontvangst door Rykspresident Von Hindenburg werd ingezet met het optrekken van de wacht die met muziek voorop, het plein van de „Reichskanzlei" binnenmarcheerde. Om 12 uur verzamelde het diplomatieke corps zich in de Congreszaal en de Nieuwjaarswen- schen namens het Corps werden tot uitdruk king gebracht door den Pauseiyken Nuntius, Mgr. Orsenigo. De Nuntius sprak de hoop uit, dat het jaar 1933 den volken den waren weg mocht doen vinden naar het economisch herstel, door ge zonde internationale handelsbetrekkingen. De Rykspresident sprak woorden van dank en zeide vervolgens: onze zorg voor de toekomst wordt versterkt, doordat belangrijke internatio nale vraagstukken zonder oplossing van het eene jaar in het andere gesleept worden en steeds zwaarder op de wereld drukken. De krachten van elk land individueel zijn niet voldoende om al zijn inwoners brood en werk te verschaffen. Verstandige samenwer king tusschen de regeeringen is noodig, als mede een nieuwe regeling der onderlinge han delsbetrekkingen, om de levensvoorwaarden der volken te vervullen. Uit economisch oogpunt alleen, zoo zeide de Rykspresident, moet de oplossing der crisis niet worden nagestreefd. Het principe der be trekkingen tusschen de volken, het wederzyd- sche vertrouwen, moet worden hersteld. Naast de economische, staan de politieke vraagstuk ken die op een oplossing wachten. Met stygende spanning verbeidt speciaal het Duitsche volk hiervan de verdere ontwikkeling, want de hoogste levensbelangen van dit volk staan op het spel. Uit naam der regeering sprak daarna Ryks- kanselier von Schleicher den Rykspresident toe. Hü zeide o.a. het volgende: Mijn beide voorgangers in het ambt van Rijkskanselier is het gelukt, Duitschland te bevrijden van den last der herstelbetalingen. In de ontwapeningskwestie is het principe der rechtsgelijkheid door de groote mogend heden nadrukkelijk erkend en aan de ontwape ningsconferentie is de taak opgedragen voor de verwezenlijking van dit principe te zorgen. wy keeren naar de ontwapeningsconferentie terug, om een werkelijk algemeene ontwapej, ning te verkrijgen en om ons dezelfde veiligheid te verschaffen als ieder ander land geniet. Lebrun de president van de Fransche repu bliek, heeft de leden van het diplomatieke corps ontvangen, die hem htm nieuwjaars- wenschen hebben gebracht. Mgr. Maglione, Pauseiyk Nuntius, heeft na mens het diplomatieke corps, de volgende toe spraak gehouden. v „De financieele crisis schijnt naar haar op lossing te zullen gebracht worden. Doch voor aleer men opnieuw tot een normalen toestand zal gekomen zyn, zal er nog veel en hard ge arbeid moeten worden aan de internationale verhouding, zullen er nog vele taaie en onver poosde pogingen moeten gedaan worden. Anderzijds, opdat de pogingen met volledig succes zouden bekroond worden, wordt ver- eischt, dat alle staten en volkeren daaraan me dewerken in een sfeer van volledige rust en veiligheid. Alle naties moeten elkaar met volle vertrou wen helpen en steunen en zich er van bewust zijn, dat het offer, dat door een land gebracht wordt ten goede komt aan het gemeenschappe lijk belang." Mgr. Maglione sprak den wensch uit, dat alle volkeren tot een hooger begrip van de geeste lijke waarden zouden komen en ook tot de prak- tyk van de zedeleer en van de sociale en inter nationale rechtvaardigheid. Daarbuiten is de economische en politieke welvaart op den duur immers toch niet mogeiyk. President Lebrun antwoordde dat Frankrijk steeds zal bereid gevonden worden om te hel pen dit statuut van sociale en internationale rechtvaardigheid tot stand te brengen. In een Nieuwjaarsboodschap aan het Engel sche volk verklaart minister-president Mac- Donald, dat allen de moeilijkheden van het jaar 1932 hebben gedragen met de gedachte, dat „wij ons op den juisten weg voorwaarts be wegen, wy werkeiyk vooruit gaan en dat hier na betere dagen zullen komen." Hij sprak de vurige hoop uit, dat het Engelsche volk in het nieuwe jaar eenige belooning zou mogen krij gen voor zijn streven in het afgeloopen jaar. 99 99 MUNCHEN, 31 Dec. (V.D.) Adolf Hitler heeft zich ter gelegenheid van het nieuwe jaar rriet een boodschap tot de vrienden en leden van de nationaal-socialistische partij gewend. Hij zegt daarin o.m.: Het jaar 1932 zal eens in de geschiedenis van de nationaal-socialistische be weging gelden als een groote en zegenryke periode van onzen strijd. Tot reuzenhoogte ver heft zich thans het bolsjewistische gevaar, welks ingrijpen in het wereldbestel nog begun stigd wordt door de blindheid en de waandenk beelden van z.g. staatslieden. De gevolgen moe ten vernietigend zyn. De burgerlijke party- politiek en de burgerlijke ministers hebben van het ontstellende gevaar, dat de wereld bedreigt, geen voorstelling. In een staat, die zes millioen communisten, 7'/2 millioen sociaal-democraten en zes millioen min of meer pacifistisch ge oriënteerde elementen telt, zou men beter doen niet meer te spreken van „gelijkberechtigd heid" en andere van dergelijke schoonklinken de woorden. Het inneriyk verval, dat in het jaar 1918 slechts als crisisverschijnsel heeft ge golden, is thans chronisch geworden. Wil men Duitschland weer op de been helpen, da" kan dit alleen geschieden door een beweging, welke even intolerant en immer bereid tot handelen is als waarvan de tegenstanders blijk geven. Slechts het nationaal-socialisme kan, waar andere bewegingen gefaald hebben de overwin ning brengen. De nationaal-socialister kennen hun tegenstanders en htm gedachten, welke hierop neerkomen, dat zy de party wil laten deelnemen aan de regeering, zoodat zy wel mede de verantwoording draagt, zonder ook maar eenigszins zelfstandig te kunnen han delen. Het mag begrypeiyk heeten dat de nationaal-socialisten daarvan niets willen weten. De party heeft niet gehoopt, gestreden en geleden om de taak, welke zy te vervullen heeft, voor een paar ministerszetel te verkoopen De voornaamste taak van het komende jaar zal zyn, den nationaal-socialistischen leden en aanhangers met groote duidelijkheid voor oogen te stellen dat de partij zelf niet het doel is, doch slechts het instrument om het gestelde doel te bereiken. MUNCHEN, 31 Dec. (V.D.). De chef van den staf der S.A., Roehn, heeft in den ,,Völkischer Beobachter" een oproep aan de S.A. gericht, waarin hy o.a. zegt: „Alles wijst erop, dat storm verwacht moet worden. De eindstryd zal spoedig plaats vinden. Bols jewisme of Nationaal-socialisme, daarover wordt op het oogenblik in Duitschland geschreven. Het jaar 1933 moet de beslissing brengen. Leuze moet zyn: .Dood aan het Bolsjewisme" „Duitschland aan de Duitschers". De Nationaal- socialisten zijn tot dezen strijd bereid. Meer dan een half millioen strijders scharen zich om de vaan van Adolf Hitler". De hoofdredacteur van de „Völkischer Beob achter" Alfred Rosenberg, verklaart dat on- middellyk na den tweeden Januari het groote offensief der N.S.D.AP. voor 1933 zal beginnen DRESDEN, 31 Dec. (VD.). Sedert 28 De cember wordt de 57-jarige burgemeester Richard Jaehnichen uit Rathen vermist. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat hier geen dienst- verzuim of overtreding in het spel is. Wel wore opgemerkt dat Jaehnichen naar aanleiding v? de laatste gemeenteraadsverkiezingen hei: -s - delyk met de raadsleden overhoop lag. it lijdt hy aan zenuwoverspanning. BERLIJN, 31 Dec. (V. D.). Vc.. ;erre berichten in de bladen heeft de Pruisische reeering-Braun het plan, zich nogmaals tot het „r rtsgerechts- hof te wenden. Aanleiding daartoe schynen te zyn de nieuwe maatregelen der commissarieele Pruisische regeering op het gebied van het amb tenarenrecht, die door de hervorming van het Pruisische schoolbeheer zyn genomen, zonder dat de regeering-Braun er in gekend werd. Braun zal volgens de bladen onmiddel;na Nieuwjaar nog een onderhoud met ryksk mselier v. Schlei cher hebben, teneinde wellich door minnelijke schikking een nieuw proces te ver m ij den. Japan tevreden over Mandsjoekwo. Nieuwjaarsboodschap van Adolf Hitler. Nieuwe regeering in Bulgarije. De affalre-Hentsch te Dresden. Politieke spanning te Dublin. Hevige-storm aan Frankryks Z.-W.-kust. Twee millioen zwervers naar Berlijn. Belasting-ontduiking in Spanje. Oudejaarsavond-rede van den landvoogd. Italië wint met 31 van Duitschland. SOFIA, 31 Dec. (V.D.). Na onderhandelingen, die twee dagen hebben geduurd, is hedenmiddag de nieuwe Bulgaarsche regeering gevorma. Premier en minister van buitenlandsche za ken is Moesjanof (Dem.), minister van binnen- landsche zaken Girginof (Dem.), minister van financiën Stefanoff (Dem.) en minister van oorlog generaal Kisjof. MOSKOU, 31 Dec. Ondanks het feit dat met Nieuwjaar het tweede vyf-jaren-plan begint mogen er geen feestelijkheden plaats hebben, daar 1 Januari een christelyke feestdag is. Ook de Kerstdagen zyn in de Sovjet-Unie zonder eenige herdenking verloopen. BERLIJN, 1 Jan. (W.B.) In het verloop van den oudejaarsavond hebben in verschillende wy- ken van Berlijn schietpartyen en overvallen plaats gehad, waarby in totaal twee personen werden gedood en verscheiden gewond. De po litie stelde in totaal 28 verdachten in verzekerde bewaring. O.a. werd in de Zuidelijke voorstad Lichtenrade een Reichsbanner-lid door 15 geüniformeerde Hitlerianen overvallen en zóó ernstig gewond, dat hy met een hersenschudding naar het zie kenhuis moest worden overgebracht. In dezelfde wijk werd het ïyk van een communist gevonden; de ongelukkige was door een messteek in het hart vermoord. Ook een 37-jarige vrouw werd gedood, doordat zij door een kogel in de hart streek werd getroffen. In het Noorden van Berlijn werd een 16-jarige nationaal-socialist door twee mannen met messteken levensge vaarlijk gewond, terwyl in de Potsdam r: er Strasse een buiten dienst zynd brigadi- r politie een ernstige hoofdwonde opliep Te Weimar werd in den oudejaar.- .r.' door communisten een overval gepit p he. damp van arbeidsvrywilligers. De as - rs klommen over den muur, die het kam'- geeft, waarna het tot een handgemeen kwam, in het verloop waarvan ook verscheiden.- schoten werden ge lost, de communiste:, sloegen ten slotte op de vlucht; verscheidene personen werden gewond. Te Giessen kwam het herhaaldehjk tot klop- partyen, waarbii acht personen ernstige ver wondingen op'-epen. De politie zag zich ge noodzaakt, versche den malen van den gummi stok gebru ic te maken. In de r'amburgsche wyk Sankt Georg ont stond - anochcend een vechtparty tusschen com munisten en nationaal-socialisten; vier commu- n; en werden door messteken ernstig gewond. Hoogste stand op Maandag 1 nor n.m.: *61 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1